Gdańskie targi bursztynu – AMBERIF 2011


Gdańskie targi bursztynu – AMBERIF 2011

AMBERIF 2011
18. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich9-12 marca 2011 w Gdańsku
-12.03 (środa – piątek) 10.00 – 18.00
12.03 (sobota) 10.00 – 17.00

Gdańskie targi jubilerskie to bez wątpienia najciekawsze i chyba największe targi tej branży. Można na nich zobaczyć bogactwo polskiego bursztynu i srebra, pięknej roboty i doskonałego rzemiosła. Zamknięte dla publiczności, dla złotników i srebrników to miejsce i okazja do wystawienia się, a także do zaopatrzenia w bursztyn i kamienie szlachetne w tym diamenty, srebrne i złote akcesoria, potrzebne narzędzia i maszyny.

Pamiętam czterdzieści lat temu kupić piłki jubilerskie ,,antylopy” szwajcarskiej firmy Grobet Valorbe graniczyło z cudem, dziś na targach można kupić wszystko. Są nie tylko polscy dystrybutorzy, ale także zagraniczni przedstawiciele wielu renomowanych firm i producentów.

Kiedy byłem tam w roku 2000 zaskoczył mnie fakt, że na targach nowojorskich jakie co roku odbywały się w Jacob Javitc Conwention Center na Manchattanie było mniej nowości technicznych i nowoczesnych maszyn niż tu u nas w Gdańsku, że był tu większy ruch większy ferwor niż tam za oceanem. Powierzchnia wystawowa była mniejsza, mniej było wystawców a jednak puls biznesu był tu jakby żywszy.


W roku bieżącym, tak jak i w latach poprzednich targi opuściłem, wypadłem z branży, odszedłem na zieloną trawkę i leśne spacery a relacji z tego co tam było i co się działo miałem jedynie od żony i syna.
Gdy zapytałem żony, czy na targach było dużo kupujących– odparła – Mało.
Gdy zapytałem o to samo syna odpowiedział – Dużo.
Zatem bez wątpienia kryzys uderzył w polską branżę jubilerską. Jest gorzej niż jeszcze dziesięć lat temu, ale nie jest tak źle by młodsze pokolenie to dostrzegało.


Młodych nie przeraża nadmiar, ich cieszy obfitość surowców, maszyn i narzędzi coraz to nowocześniejszych.
Komputerowe grawerki, precyzyjne automaty do spawania i lutowania, diamentowe tarcze szlifierskie i wibrujące polerki, do tego podciśnieniowe i próżniowe odlewarki do metali szlachetnych i skanery i drukarki 3D.
Gotowe odlewy biżuterii już z kamieniami redukują pracę złotników do minimum i czynią ją łatwą miłą i przyjemną, za to mniej art a bardziej techno.
Na targach warto bywać, jeśli nie na zagranicznych to przynajmniej tu w kraju, w Warszawie, Krakowie i szczególnie w Gdańsku, w mieście, w którym kilka wieków temu było sześćset zakładów złotniczych.
Ile jest ich dzisiaj, trudno powiedzieć, ale w branży przerobu bursztynu i bursztynowej biżuterii z pewnością jest na pierwszym miejscu w kraju.
Ich rangę dostrzegają także Rosjanie, Czesi, Litwini, można spotkać także pojedynczych Niemców, Francuzów, Żydów. Śmiało można powiedzieć, że polskich złotników i srebrników żadne restrukturyzacje nie złamały.
Wiedza, doskonałe opanowanie zawodu i praktyka pozwoliła im na przetrwanie i dalszą silną obecność na rynku.

Mogę także powiedzieć, że kolejni młodzi ludzie czynią starania by zdobyć ten piękny i ciekawy zawód i staram się im w tym pomóc choćby poprzez swoją skromną publikację książki, która stanowi chyba jedyny wciąż na polskim rynku wydawniczym podręcznik do nauki tego zawodu.

Książka zawiera 241 fotografii i rysunków.
Tabele i wzory do obliczeń prób złota i srebra.
Tabele sporządzania lutów do złota i srebra.
Tajniki przetwarzania złota i srebra. Wyrób i naprawę biżuterii.
Grawerowanie.
Klasyfikacje i ceny diamentów.
Sposób oprawiania kamieni szlachetnych.
Wykaz złotych i srebrnych monet na świecie.

Spis treści zawierał
Wstęp str. 3 Narzędzia str. 4 Praca przy stole str.85 Lutowanie str. 111 Akcesoria str. 133 Odlewnictwo str. 136 Oprawa Kamieni jubilerskich str. 151 Naprawa biżuterii str. 172 Platyna str. 179 Emalia i nello str. 183 Obliczanie prób złota i srebra str. 185 Grawerowanie str. 189 Kamienie jubilerskie str. 204 Klasyfikacja diamentów str. 210 Ceny diamentów str. 15 Szybka oprawa kamieni str. 222 Prawo probiercze str.224 Polskie cechy probiercze str. 242 Tabela monet złotych i srebrnych str. 246

Więcej informacji – mail tadeusz943@o2.pl

About these ads

7 uwag do wpisu “Gdańskie targi bursztynu – AMBERIF 2011

 1. W zawodzie jubulerskim Zydow ci pod dostatkiem !

  Jak nie wierzysz ,zapytaj o to w Polsce Leszka Bubla.

  Bursztyn to tez pewien rodzaj „zlota” ,na dodatek leczy z wielu chorob.

  Polska to „zloty kraj” i pewien narod sobie to upodobal,ma podono nazywac sie POLIN.

  Lubię

 2. I tu się Zenek jeśli chodzi o nasz kraj, Polskę mylisz. Znam środowisko złotników i jest to środowisko generalnie złożone z Polaków. Wzięło się to z bardzo prowizorycznej przyczyny. Zakłady złotnicze w okresie PRL świadczyły jedynie usługi, a złotnicy nie mogli handlować złotem i kamieniami szlachetnymi, znacznie obniżało to możność osiągania wysokich zarobków. By otworzyć zakład trzeba było mieć tytuł mistrza a ten można było zrobić po minimum sześciu latach praktyki. Bywały ostre i częste kontrole także z udziałem milicji. Jak wiemy Żydzi tam gdzie nie ma typowego handlu się nie pchają, nie lubią też ciężkiej męczącej pracy, a ta w tym zawodzie występuje, szczególnie przy wykonywaniu biżuterii srebrnej gdzie przy ręcznej walcarce trzeba było spędzać po kilka godzin dziennie, bo tu robiło się wyrób masowy. Konieczność rozliczania się z klientem z każdego miligrama złota, konieczność cechowania złotych i srebrnych wyrobów w Urzędach Probierczych, nie dawała okazji do kantów.
  Polerowanie wyrobów z użyciem past polerskich w skład których wchodziły tlenki ołowiu, żelaza, aluminium, odzłacanie z tlenków miedzi czyniły ten zawód szkodliwym dla zdrowia. W małych zakładach nie było ani wyciągów ani polerek z pochłaniaczami.
  Ale faktem także jest, że po okresie transformacji Żydzi się pojawili i to od razu z dużymi sklepami i zagraniczną biżuterią. Przed transformacją szli do zawodów takich jak sędzia adwokat, lekarz, aktor, dyrektorzy, itp.

  Lubię

 3. Zenek moze sie jak i kazdy czlowiek mylic ale napisal,ze w „zawodzie…” a to nie znaczy ,ze Zyd to „rzemieslnik”,choc bywalo,ze krawcem i szewcem biedny Zyd byl ,bylo to bardzo dawno temu.
  Rowniez i majatki ziemskie mial i chlopow do roboty gonil ,ziemianinem,znaczy sie hrabia,dziedzicem byl a jakze .
  Sprytny narod zydowski nie jest na tyle glupi aby wytwarzac samemu ,znaczy sie w polu robic i to ciezko .
  Zyd to czlowiek „wybrany” ,jego bog nad nim czuwa i doradza .
  Co innego goj,ten jako bydle robocze stworzony do harowki – tak bylo,jest ale czy bedzie do konca swiata to chyba nie,bo swiat zydowski sie wali i to dlatego,ze Zydowi ciagle malo .
  Zyd bogaty to i biednego Zyda potrafi wykorzystac i to tak,ze go na niezgubna smierc lub wojne posle .
  Taki „uczony pisarz” (podobno profesor) Gross sie nazywa czy jakos tak (zmiana nazwisk u Zydow zawsze byla w modzie), zobacz jak to Polakow opisal w swych ksiazkach,po polsku gada jak go w telewizyji pokazali ino pzry tym mowieniu jakos geba mu sie wykrzywia od tych klamstw i oszczerstw,zahaczyl nawet o zloto i wmawia ,ze to „interes polski”,pisze,ze Zydow ograbiali „polacy” za okupacji !
  Jacy to „polacy” to zyd zyda obrabial,malo tego donosil na niego a jeszcze Niemiec stawial zyda nad innymi zydami aby sie wzajemnie pilnowali i mordowali,zeden Polak nie wazy sie o tym powiedziec czy napisac chocby taki obywatel polski Bartoszewski czy Michnik !
  Tak to juz jest z tymi Zydami i ich plemionami,ludzie mowili i to bardzo dawno temu,ze od diabla ojca pochodza ,cosik mi sie wydaje,ze moze to byc prawda ,bo jak diably postepuja chocby w takiej Palestynie.
  W Polsce sie boja (narazie),robia rozne podchody rzadowe i czekaja az ich wiecej ze swiata przybedzie,podobno kazdego dnia ich przybywa,nawet w hameryce z greenpointu uciekaja i male sklepiki zamykaja ,wszystkie wala do Polski,bo to ponoc ma byc zydowskie panstwo, a moze juz jest ? Narazie Polska sie nazywa i ja do zydowskiej juni przyjeli,tej co to cala jewropa wlada.

  Oj adminie ,z Zydami roznie bywa i nie tylko sie tym paraja co wyzej piszesz,bo Zyd potrafi i do konfesjonalu przeniknac i wyspowiadac cie z wszystkiego,potem zadac pokute i odpukac.
  Nie tylko partie pozakladali i przez partie rzadza,lone sa juz wszedzie a tym bardziej tam gdzie zloto pachnie i sie swieci.

  I co znowu powiesz,ze wsrod ksiezy nie ma Zydow,bo to zaciezki zawod – ta ty nie badz zacofany,Zyd dzisiaj jest wszedzie nie tylko tam gdzie zloto i zloty YNTERES ale i tam gdzie interesowi sie sluzy .
  Teraz mysle,ze mi przyznasz racje ,bo ja Zenek wiele Zydow widzial i mial z nimi do czynienia.
  Teraz zastanawiam sie czy aby ten Rydzyk Tadeusz nie ma w sobie cos z Zyda albo z Zydowki ,bo Karol Wojtyla to napewno mial,zobacz ile mu pomnikow zrobili i jeszcze robia nawet dzwony,ktore maja mu bic w calym swiecie w Przemyslu odlewaja,zas Rydzyk to ksiadz od interesu,gdzie by tak Polak potrafil albo by mu pozwolili Zydy.
  Teraz to dopiero bedzie „komu w Poslce bije dzwon” nie tylko na Wawelu ,zreszta Krakow z Zydow slynie i ma nawet zydowska dzielnice ,moze juz na dzisiejsze czasy, nie jedna.
  Nie nazywaj mnie tylko TY lub inny antysemita,bo ja stary Polak i Zyda to juz wszedzie widze choc wzrok i sluch ze starosci mam slabszy,oby mi jeszcze rozumu nie przycmilo,zreszta starosc nie radosc jak mawiala moja babka.

  Dobrze by bylo jakby tak jeszcze wszyscy Polacy nie oslepli i nie ogluchli i Zydow dostrzegali wokol siebie .
  Wladek mi podpowiada,ze jeden to juz i do zarzadu WPS sie dostal i czuwa aby wszystko szlo powoli.
  Prawda to adminie czy nie ?

  Dzieki Ci ,ze mi staremu dajesz popisac,sle Pozdrowienia,zlota nie posiadam,bo tym sie nie najesz wiec Wam nie podesle na rozwoj tej WPS ale jak cza bedzie to pare grajcarow znajde i zasile tych co faktycznie chca te Polske od Zydow wyzwolic !
  Nie dajta sie im Polacy !!!

  Lubię

 4. Władek się musi mylić, że do zarządu dostał się obcy, bo nas dalej nie chcą w sądzie zarejestrować, ale kosztami sądowymi i owszem obciążają i zwlekają. W mojej opinii mocno jest to w niezgodzie z obecną konstytucją, która nikomu zrzeszać się nie broni.
  Jeśli ,,kochasz” żyda tak jak on ciebie, to z pewnością nie możesz być panie Zenku antysemitą, bo niby dla czego.

  Lubię

 5. Masz rację Zenek, Admin się nie myli twierdząc, że w WPS wszyscy są nie koszer. Dowód sądowy o nie koszerności jest przekonujący. Dlatego spowiadamy się tu. Tyle, że spowiedź ukazuje się wybiórczo. A to już jest po żydowsku, czyli koszer.

  Lubię

 6. Co do zdania ,, Tyle, że spowiedź ukazuje się wybiórczo. A to już jest po żydowsku, czyli koszer….
  W pierwszej chwili nieco mnie to oburzyło, ale pomyślawszy nieco doszedłem do wniosku, że muszę to sprawdzić.
  Dyskusja w panelu administracyjnym ustawiona jest jak na obrazku poniżej. Dopiero więcej niż 6 odnośników ( linków do innych stron) powinno wstrzymywać komentarz do modernizacji, wszystkie inne powinny gładko przechodzić do publikacji. Przy czym jak dotąd nie zdarzyło się by ktoś wpisywał taką ilość linków.
  Jak widać po tytule strony korzystamy z serwera wordpress.com i nie na wszystko mamy wpływ gdyż nie my projektujemy stronę, lecz korzystamy z gotowych szablonów.
  Serwer wordpress jest bardzo rozbudowany, wymaga opanowania i spamiętania wszystkich jego funkcji i całej sporej struktury na jakiej zbudowana jest strona.
  Będę pracował nad tym by sprawdzić czy jakieś komentarze są uznawane przez serwer za spam i przez to niepublikowane, bo nasza wiarygodność jest dla nas jednak ważna.

  dyskusja

  Przy okazji, nie jestem informatykiem, stąd nie nad wszystkim jestem w stanie zapanować.

  Lubię

 7. Czego synku płaczesz pyta mama, Admina. Bo się uderzyłem. Odpowiada Admin.
  A w co się synku uderzyłeś? W program komputerowy, odpowiada Admin.
  To się nim nie baw, bo on jest be, powiada mama, a ty synku, Adminie, jesteś CACY.

  Lubię

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

WordPress.com Logo

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Twitter picture

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s