Gdańskie targi bursztynu – AMBERIF 2011

Posted on 11 Marzec 2011 - autor:

7


Gdańskie targi bursztynu – AMBERIF 2011

AMBERIF 2011
18. Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich9-12 marca 2011 w Gdańsku
-12.03 (środa – piątek) 10.00 – 18.00
12.03 (sobota) 10.00 – 17.00

Gdańskie targi jubilerskie to bez wątpienia najciekawsze i chyba największe targi tej branży. Można na nich zobaczyć bogactwo polskiego bursztynu i srebra, pięknej roboty i doskonałego rzemiosła. Zamknięte dla publiczności, dla złotników i srebrników to miejsce i okazja do wystawienia się, a także do zaopatrzenia w bursztyn i kamienie szlachetne w tym diamenty, srebrne i złote akcesoria, potrzebne narzędzia i maszyny.

Pamiętam czterdzieści lat temu kupić piłki jubilerskie ,,antylopy” szwajcarskiej firmy Grobet Valorbe graniczyło z cudem, dziś na targach można kupić wszystko. Są nie tylko polscy dystrybutorzy, ale także zagraniczni przedstawiciele wielu renomowanych firm i producentów.

Kiedy byłem tam w roku 2000 zaskoczył mnie fakt, że na targach nowojorskich jakie co roku odbywały się w Jacob Javitc Conwention Center na Manchattanie było mniej nowości technicznych i nowoczesnych maszyn niż tu u nas w Gdańsku, że był tu większy ruch większy ferwor niż tam za oceanem. Powierzchnia wystawowa była mniejsza, mniej było wystawców a jednak puls biznesu był tu jakby żywszy.


W roku bieżącym, tak jak i w latach poprzednich targi opuściłem, wypadłem z branży, odszedłem na zieloną trawkę i leśne spacery a relacji z tego co tam było i co się działo miałem jedynie od żony i syna.
Gdy zapytałem żony, czy na targach było dużo kupujących– odparła – Mało.
Gdy zapytałem o to samo syna odpowiedział – Dużo.
Zatem bez wątpienia kryzys uderzył w polską branżę jubilerską. Jest gorzej niż jeszcze dziesięć lat temu, ale nie jest tak źle by młodsze pokolenie to dostrzegało.


Młodych nie przeraża nadmiar, ich cieszy obfitość surowców, maszyn i narzędzi coraz to nowocześniejszych.
Komputerowe grawerki, precyzyjne automaty do spawania i lutowania, diamentowe tarcze szlifierskie i wibrujące polerki, do tego podciśnieniowe i próżniowe odlewarki do metali szlachetnych i skanery i drukarki 3D.
Gotowe odlewy biżuterii już z kamieniami redukują pracę złotników do minimum i czynią ją łatwą miłą i przyjemną, za to mniej art a bardziej techno.
Na targach warto bywać, jeśli nie na zagranicznych to przynajmniej tu w kraju, w Warszawie, Krakowie i szczególnie w Gdańsku, w mieście, w którym kilka wieków temu było sześćset zakładów złotniczych.
Ile jest ich dzisiaj, trudno powiedzieć, ale w branży przerobu bursztynu i bursztynowej biżuterii z pewnością jest na pierwszym miejscu w kraju.
Ich rangę dostrzegają także Rosjanie, Czesi, Litwini, można spotkać także pojedynczych Niemców, Francuzów, Żydów. Śmiało można powiedzieć, że polskich złotników i srebrników żadne restrukturyzacje nie złamały.
Wiedza, doskonałe opanowanie zawodu i praktyka pozwoliła im na przetrwanie i dalszą silną obecność na rynku.

Mogę także powiedzieć, że kolejni młodzi ludzie czynią starania by zdobyć ten piękny i ciekawy zawód i staram się im w tym pomóc choćby poprzez swoją skromną publikację książki, która stanowi chyba jedyny wciąż na polskim rynku wydawniczym podręcznik do nauki tego zawodu.

Książka zawiera 241 fotografii i rysunków.
Tabele i wzory do obliczeń prób złota i srebra.
Tabele sporządzania lutów do złota i srebra.
Tajniki przetwarzania złota i srebra. Wyrób i naprawę biżuterii.
Grawerowanie.
Klasyfikacje i ceny diamentów.
Sposób oprawiania kamieni szlachetnych.
Wykaz złotych i srebrnych monet na świecie.

Spis treści zawierał
Wstęp str. 3 Narzędzia str. 4 Praca przy stole str.85 Lutowanie str. 111 Akcesoria str. 133 Odlewnictwo str. 136 Oprawa Kamieni jubilerskich str. 151 Naprawa biżuterii str. 172 Platyna str. 179 Emalia i nello str. 183 Obliczanie prób złota i srebra str. 185 Grawerowanie str. 189 Kamienie jubilerskie str. 204 Klasyfikacja diamentów str. 210 Ceny diamentów str. 15 Szybka oprawa kamieni str. 222 Prawo probiercze str.224 Polskie cechy probiercze str. 242 Tabela monet złotych i srebrnych str. 246

Więcej informacji – mail tadeusz943@o2.pl

About these ads
Posted in: Polityka