Rosyjska Anna German w polskiej telewizji


Rosyjska Anna German w polskiej telewizji

Program pierwszy TVP rozpoczął w miniony piątek projekcję rosyjskiego serialu „Anna German. Tajemnica białego Anioła” wytwórni Star Media. Serial wyreżyserował Rosjanin – Aleksandr Timienko i Polak – Waldemar Krzystek. W roli polskiej piosenkarki Anny German (1936- 1982) wcieliła się Polka z Litwy – Joanna Moro. W roli 6-letniej Anny występuje urocza Anna Kirina. Film powstał w 30. rocznicę śmierci artystki w koprodukcji Rosji i Ukrainy oraz Polski. Z tej okazji, w Ambasadzie Rosji, w przeddzień telewizyjnej projekcji odbył się specjalny pokaz jednegoodcinka serialu. Uczestniczyli w nim Aleksander Aleksiejew, ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce oraz aktorzy i twórcy filmu.

10-odcinkowy serial pokazuje burzliwą i dramatyczną historię życia piosenkarki, która zrobiła międzynarodową karierę w latach 60. i 70. Artystka znaczną część swojego życia artystycznego spędziła w ZSRR, gdzie była ceniona i uwielbiana za swój niepowtarzalny głos.

Anna German urodziła się w Urgenczu w Uzbeckiej Republice Radzieckiej (ZSRR) w inteligenckiej niemiecko-holenderskiej rodzinie zruszczonych emigrantów.

Matka artystki, z domu Martens (wciela się w nią Maria Poroszina), była potomkinią holenderskich menonitów, których do Rosji sprowadziła Katarzyna II. Osiedlili się na Kubaniu. Eugen Hörmann (ros. Герман,pol. German), ojciec artystki, był Niemcem, w filmie kreuje go Konstantin Miłowanow. Z zawodu księgowy, urodził się w Łodzi w rodzinie luterańskiego pastora. Został przez władze stalinowskie ZSRR, jako element wrogi krajowi w 1938 r. rozstrzelany, a Anna z matką wysiedlone do Kirgistanu. W 1946 r. matka Irma German złożyła dokumenty repatriacyjne i razem z córką wyjechała do Polski.

Anna German śpiewała od dziecka. Legitymowała się dyplomem magistra geologii Uniwersytetu Wrocławskiego, studia ukończyła z wyróżnieniem, ale swoje życie poświęciła muzyce. – Śpiew jest dla mnie radością życia. Lubię śpiewać dla publiczności mającej wyrobiony gust i smak. Nie uznaję żadnych łatwizn, nie wybieram utworów banalnych. Lubię piosenki kabaretowe, nowoczesne, ale o ładnej melodii, liryczne. Unikam piosenek sentymentalnych – mówiła w wywiadach.

W 1967 r., jako pierwsza i jedyna w historii polska artystka zaśpiewała na XVII Festiwalu San Remo, a także, jako pierwsza cudzoziemka na XV Festiwalu Piosenki Neapolitańskiej.

Dlaczego to właśnie w Rosji zachowała się pamięć o artystce? –Rosjanie są wierni. Uznali ją za swoją, mówili do niej „nasza Anuszka”– tłumaczy Mariola Pryzwan, biografka artystki. Rosjanie na jej część nazwali odkrytą przez siebie asteroidę – Annagerman.

Serial w Polsce został przyjęty znakomicie. W ciągu dwóch godzin po projekcji na portalach internetowych redakcji informacyjnych pojawiły się szalenie cieple komentarze. Prześledziłam je na portalu Onet.pl. Były ich setki.

Oto najbardziej charakterystyczne opinie: – Stary już jestem, ale nie pamiętam, kiedy tak mi się podobał ruski film – pisze Martin.

Inny 60-latek dodaje: – (…) Aż dziw, że TVP nie chciała być współproducentem tego serialu, który przecież miał murowany sukces w Rosji, gdzie Anna German jest nadal wielką gwiazdą. Widać decydenci naszej państwowej TV, która podobno ma jakąś misę kulturalną do spełnienia są słabo zorientowani, co do gustów narodu i wolą mnożyć kolejne miałkie seriale polskie (uwaga – wkrótce braknie nowych twarzy) albo pokazywać cudze formaty(…).

Z kolei gool wyznaje szczerze:- Po komunie pozostał mi wstręt do ruskich filmów, ale ten obejrzałem z przyjemnością.

Internauta e ee informuje pełenemocji: –…Jej śmierć w całym ZSRR uczczono minutą milczenia. Tego nie było nigdy w hołdzie dla artysty!!! Świetny, realistyczny film!!!

Internauta euro pisze: – Rosjanie pokazali w tym filmie normalne, ciepłe spojrzenie na jakże zakłamaną, „zimną” epokę stalinizmu. Majstersztyk. Już sobie nucę „Gari, gari, maja zwiezda …” i czekam na następny odcinek.

Okazuje się też, że Polacy często też oglądają rosyjskie programy telewizyjne. Bociek zwierza się: -Nie oglądałem dzisiaj, bo jestem za granicą, ale oglądałem premierę w rosyjskiej telewizji. Film wspaniały(…).I dodaje – Wejdźcie na Youtube z rosyjskimi wpisami. Oni uwielbiają ją do dzisiaj. Rosyjscy kompozytorzy starali się by specjalnie skomponować coś dla Anny. Poznacie w filmie kilka wspaniałych utworów po rosyjsku.

Przy okazji obrywa się polskiej telewizji publicznej. Internauci są bezlitośni.

A nonim pyta: – D laczego w zapowiedziach telewizyjnych o serialu nie powiedziano nic, że to jest serial produkcji rosyjskiej? To bardzo ubogie zwykłe chamstwo.

Arturdodaje: – Dużo lepszy film od tej nędznej koprodukcji z BBC czyli Szpiegów w Warszawie.

P iętaszek: – Świetna produkcja! Ten film to dzięki Bogu jakaś przeciwwaga w stosunku do „drewnianej” i średnio fajnej produkcji polsko-brytyjskiej sprzed kilku tygodni (z całym szacunkiem dla tematyki filmu). A Rosjanom tylko pogratulować tak profesjonalnej realizacji! Nareszcie jakieś normalne kino dla normalnych ludzi!!

No właśnie – normalne kino dla normalnych ludzi. Dla Polaków. Z Rosji.

Zofia Bąbczyńska-Jelonek, publicystka polska, Szczecin

za:http://polish.ruvr.ru/2013_02_25/Rosyjska-Anna-German-w-polskiej-telewizji/

Reklamy

17 uwag do wpisu “Rosyjska Anna German w polskiej telewizji

  1. Żydo-media w RP mają z Anną German spory problem, nie była Żydówką – to po pierwsze, a po drugie prezentowała wysoki poziom artystyczny, więc jej piosenek nie słyszymy. Podobnie jest np. z Cz.Niemenem. Teraz jest czas na „szais”, zresztą głównie w żydowskim wykonaniu i tego żydo-media dostarczają nam w nadmiarze. Nawet Żydzi, którzy są wybitnymi artystami, jak np. Barbra Streisand, też wypadli z żydo-mediów, bo cel żydo-kapitalizmu i takiejż demokracji to ukształtować białego troglodytę.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s