Byle doczołgać się do wyborów


– Rząd Donalda Tuska zrobi wszystko, żeby jakoś doczołgać się do wyborów. Tym co stanie się po 2015 roku, nikt się nie przejmuje.

 

W zeszłym tygodniu premier poinformował, że wpływy z podatków do budżetu państwa są niższe od założonych w ustawie budżetowej o 24 mld zł. Skąd tak wielka dziura w państwowej kasie?

– W ubiegłym roku mieliśmy bardzo podobną sytuację. W maju zaawansowanie założonego w budżecie deficytu było bardzo duże, ale minister Rostowski zdołał w kolejnych miesiącach utrzymać ten deficyt w ryzach. Wprawdzie ponieśliśmy jako społeczeństwo ogromne koszty tych oszczędności, ale budżet udało się domknąć. Prawdopodobnie w tym roku minister liczył, że od drugiego kwartału popyt wewnętrzny wzrośnie, a wraz z nim wpływy z podatków. Tak się jednak nie stało.

Czy niski poziom konsumpcji to główna przyczyna spadku dochodów budżetowych? 

– Obecnie 80 proc. wpływów do budżetu państwa to podatki bezpośrednio i pośrednio obciążające konsumpcję. Im wyższe są wydatki polskich rodzin na konsumpcję, tym lepiej dla budżetu. Jednak od 3 lat wynagrodzenia w naszym kraju w zasadzie stoją w miejscu. Polacy są w stanie przeznaczyć coraz mniej pieniędzy na zakup towarów i usług, więc wpływy z podatków maleją. Kolejna sprawa to rozpowszechnienie umów śmieciowych, które przekłada się na obniżenie i tak bardzo niewielkich wynagrodzeń i spadek zdolności kredytowej. Cały wzrost gospodarki, który obecnie notujemy, zawdzięczamy eksportowi. Jednak eksport jest zwolniony z podatku VAT, a więc budżet na nim nie korzysta. Jeżeli sprzedaż polskich towarów za granicę nie zostanie wsparta solidnym popytem wewnętrznym, niedobór w państwowej kasie będzie nadal się powiększał.

Jak w tym kontekście ocenić forsowaną przez koalicję rządzącą niekorzystną dla pracowników nowelizację Kodeksu pracy. Wydłużenie okresów rozliczeniowych i elastyczny czas pracy na pewno nie przyczynią się do wzrostu wynagrodzeń i popytu wewnętrznego…

– Ten rząd dba wyłącznie o interesy pracodawców kosztem pracowników. To jest niestety kontynuacja polityki uprawianej w naszym kraju od 1989 roku. Efekt tego jest taki, że ci którzy mają pracę, są skłonni zaakceptować wszelkie niekorzystne zmiany, żeby tylko tej pracy nie stracić. Chodzi o to, aby pracodawca mógł dyktować pracownikowi warunki i jak najszybciej gromadzić majątek, który w przypadku dużych korporacji jest potem transferowany za granicę. Przepisy prawa zostały de facto sprowadzone do ochrony interesów międzynarodowych podmiotów gospodarczych, które zdominowały zarówno nasz system finansowy, jak i realną gospodarkę. W Konstytucji mamy społeczną gospodarkę rynkową, a w rzeczywistości gospodarkę, w której nieliczna uprzywilejowana elita polskiej i zagranicznej kleptokracji bezwzględnie wyzyskuje pracowników.

Jak to? Przecież pracodawcy nieustannie narzekają na sztywne przepisy i wysokie koszty pracy…

– To absolutnie fałszywy dogmat, powtarzany w naszym kraju od 20 lat. Koszty pracy w Polsce stanowią ok. jednej trzeciej średniej Unii Europejskiej, a są oczywiście kraje w Europie Zachodniej, gdzie koszty te są ponad czterokrotnie wyższe niż w Polsce. Mówiąc o kosztach pracy, trzeba jednak odróżnić małe podmioty od wielkich korporacji. Dla niewielkich, rodzinnych firm koszty związane z zatrudnieniem pracowników stanowią rzeczywiście poważne obciążenie, często ponad siły. Dlatego te firmy powinny być traktowane przez państwo wedle innych reguł, także jeżeli chodzi o opodatkowanie.

Należałoby zróżnicować stawkę CIT?

– W UE średnia stawka podatku korporacyjnego wynosi 33 proc. U nas to tylko 19 proc. Dla mikrofirmy te 19 proc. to spory ciężar, ale dla wielkiego przedsiębiorstwa już niekoniecznie. Dodatkowo korporacje w Polsce cieszą się daleko idącymi preferencjami podatkowymi. Jeżeli rządzący myślą, że wyłącznie poprzez zwolnienia podatkowe dla zagranicznych inwestorów stworzą miejsca pracy i zapewnią budżetowi wpływy z podatków, to świadczy albo o ich niekompetencji albo o tym, że są pod wpływem różnego rodzaju lobbystów. Na początku transformacji podatek dochodowy od przedsiębiorstw stanowił 40 proc. wpływów budżetowych. Dzisiaj to zaledwie 9 proc.

Premier Donald Tusk informując na konferencji prasowej o konieczności nowelizacji budżetu zapowiedział, że to ostatni trudny rok dla polskiej gospodarki, a w 2014 roku sytuacja ma się poprawić. Co będzie, jeżeli ta prognoza się nie sprawdzi? 

– Tak naprawdę to nie ma większego znaczenia, bo przyczyny zapaści w finansach publicznych nie mają natury koniunkturalnej, ale strukturalną. Innymi słowy, wbrew temu co starają się wmówić Polakom różni dworscy ekonomiści, dziura w budżecie państwa nie powstała wyłącznie w wyniku załamania światowej gospodarki, ale jest przede wszystkim skutkiem błędnej polityki gospodarczej prowadzonej w naszym kraju od początku transformacji. Co gorsza, na to nałożyły się fatalne skutki reformy emerytalnej. Większość długu publicznego, jaki powstał w ostatnich latach, to właśnie konsekwencje utworzenia OFE i transferu do tych funduszy gigantycznych pieniędzy. W efekcie na samą obsługę zadłużenia wydajemy kwotę równą łącznym wpływom z podatku PIT.

W takim razie doraźne nowelizowanie budżetu niewiele tutaj pomoże i w kolejnych latach czeka nas powtórka z rozrywki….

– Postępowanie rządu można porównać do leczenia raka środkami na przeziębienie. Im bliżej wyborów tym mniejsza szansa, że cokolwiek w tej sprawie się zmieni. Można być raczej pewnym, że w dalszym ciągu będziemy świadkami popisów kreatywnej księgowości w wykonaniu ministra finansów. Z jednej strony Jacek Rostowski musi stale pokazywać Brukseli, że panujemy nad deficytem i zmierzamy w kierunku jego obniżenia, a z drugiej nie może zastosować zbyt drastycznych cięć wydatków, żeby nie utracić resztek popularności i nie przegrać kolejnych wyborów w takim stylu, jak swego czasu przegrał Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Liczy się więc tylko perspektywa wyborcza? 

– Rząd Donalda Tuska zrobi wszystko, żeby jakoś doczołgać się do wyborów. Tym co stanie się po 2015 roku, nikt się nie przejmuje. W okresie przedwyborczym ten strukturalny kryzys finansów państwa będzie ukrywany przed społeczeństwem, ale prędzej czy później on wybuchnie i to ze straszną siłą.

Z prof. Grażyną Ancyparowicz, ekonomistką, wykładowcą Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie rozmawiał Łukasz Karczmarzyk.

 

 

za:http://mateuszgruzla.nowyekran.net/post/96140,byle-doczolgac-sie-do-wyborow

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Byle doczołgać się do wyborów

 1. EKONOMIĘ,która nie służy krajowi,w którym jest stosowana Feliks Koneczny nazwał ŻYDOWSKĄ.

  Polubienie

 2. Proponuję rozmowę z zawodową ekonomistką panią Izabelą Litwin.
  Co prawda, pani Litwin nie wyłamuje się z poprawności politycznej, ale z jej wypowiedzi wynika, że znakomicie zdaje sprawę ze źródeł dramatycznego kryzysu. Oczywiście unikanie nazywania rzeczy po imieniu utrudni postawienie diagnozy, a już na pewno zaordynowanie właściwej terapii, mimo to warto docenić głos zawodowego ekonomisty i wykładowcy.

  Polubienie

 3. Wobec powyższego prawda jest oczywista po raz kolejny. Zasady ekonomii są tak proste, że człowiek po 5 klasach szkoły podstawowej jest w stanie je pojąć i zrozumieć. Wniski nasuwają sie same, że rządzą nami nie nieucy a zdrajcy i zbrodniarze globalnego systemu liberalnej ekonomii. Zbrodniarzy się wiesza, a jest to doktryna rządów USA i innych bandytów, którzy stosują ją wobec Nas. Dlatego też, należy identyczną miarę zastosować wobec NICH. Śmierć zbrodniarzom niszczącym Polskę.

  Polubienie

 4. Z Pańskiego postu wynika jasno że to katolicy-Polacy to idioci.
  W Zoppot zadłużenie w ostatnie 5 lat przyrosło 5 lat.
  Brak chętnych do udziału w referendum do odwołania prezydenta Karnowskiego.
  KATOLICY IDIOCI.
  W Posen Dr. Grobels zadłuża miasto na potęgę finansując w ten sposób zaprzyjaźnione spółeczki których właściciele posuwają się mocno spasionymi furami.
  Wszyscy się oburzają.
  Oburzają się obywatele gdy się im o tym mówi.
  KATOLICY IDIOCI.
  Niestety, te bydełko boże spadło poniżej poziomu ustawowych idiotów.
  Dlatego ich likwidacja będzie normalną koleją rzeczy.
  LIST DO PREZYDENTA USA, BARACKA OBAMY.
  http://3rp.livejournal.com/8915.html
  Chyba że wolimy by Baron Rotschild tu ustanowił „Nowy Izrael”.
  Ja jednak zamiast tego wysłać 38 mln katolików do sanatorium w Kolorado.
  http://nspap.livejournal.com/70349.html
  To bowiem jedyne miejsce gdzie skutecznie można wyleczyć Polaków-katolików.
  Heil!
  http://lnst.livejournal.com/10059.html

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s