Potęga morska Chin


 

Chiny budują flotę oceaniczną. Wystąpienie Xi Jinpinga o przekształceniu Chin w silną morską potęgę na ćwiczeniach zespołowych członków Biura Politycznego Komunistycznej Partii Chin jest świadectwem ciągłości strategi morskiej prowadzonej przez różne pokolenia chińskich przywódców. Jednocześnie oświadczenia zwrócenia szczególnej uwagi na umocnienie pozycji Chin na wszechoceanie pozwalają wysunąć jednoznaczne wnioski o nieuniknionej ewolucji chińskiej polityki zagranicznej.

Xi Jinping wspomniał o ważnej roli, jaką będą odgrywać oceany w zabezpieczeniu interesów gospodarczych i bezpieczeństwa narodowego ChRL. Przyjmuje się, że wykorzystanie zasobów morskich stanie się w przyszłości ważnym źródłem wzrostu gospodarczego kraju. Jednak retoryka chińskiego rządu daleko wykracza poza ramy dyskusji na temat racjonalnego wykorzystania zasobów oceanu światowego. Szczególną uwagę poświęca się zwiększeniu możliwości kraju w sferze obrony swoich praw na morzu. Chiński rząd poświęca dużo uwagi wojskowemu aspektowi budowy silnego morskiego mocarstwa.

Pojawienie się w kraju globalnych interesów gospodarczych zawsze idzie w parze z poszerzeniem strefy jego interesów politycznych i budową oceanicznej floty marynarki wojennej. Budowa potężnej floty oceanicznej zawsze będzie postrzegana jako wyzwanie dla krajów, które ustalają obecny światowy porządek, niezależnie od wszelkich oświadczeń i analiz, które są prowadzone w ramach tej budowy.

W 1898 roku niemiecki cesarz Wilhelm II wypowiedział słynne słowa o tym, że „przyszłość Niemiec leży na morzu”. W tym samym roku niemiecki parlament uchwalił słynne Pierwsze Prawo Morskie, które dało początek przyspieszeniu budowy floty wojennej. Później przekształciło się to w rywalizację morską z Wielką Brytanią.

Twórca niemieckiej floty oceanicznej admirał Alfred von Tirpitz, występując w parlamencie, mówił: „Morskie interesy Niemiec wzrosły od czasu powstania imperium w nieoczekiwany sposób. Ich zapewnienie stało się dla Niemiec kwestią życia. Jeśli zakłócić lub poważnie zaszkodzić tym morskim interesom, kraj spotka najpierw gospodarczy, a potem także polityczny upadek.”

Ciekawe jest porównanie tego z fragmentem przemówienia Xi Jinpinga: „Rola morza w strukturze rozwoju gospodarki narodowej i jej otwartości na świat zewnętrzny staje się coraz ważniejsza, ma coraz większy wpływ na kwestie obrony suwerenności państwa, bezpieczeństwa i interesów rozwoju, a także na budowę ekologicznej cywilizacji. W międzynarodowej konkurencji w sferze politycznej, ekonomicznej, wojskowej, technologicznej strategiczna rola [morza] także wyraźnie rośnie.”

Mowa o różnych krajach i różnych epokach historycznych, ale przy wszystkich różnicach w retoryce sens pozostaje taki sam. Tak jak Niemcy przed I wojną światową, Chiny na tle szybkiego wzrostu ekonomicznego i ograniczenia własnych środków coraz bardziej zależą od obcych rynków i obcych surowców. Podobnie jak Niemcy, miejsce na światowych rynkach i dostęp do niezbędnych surowców Chiny muszą zdobywać w trudnej konkurencji z zachodnimi firmami. Na tą konkurencję wywierają wpływ nie tylko polityczne, ale także wojskowe czynniki.

Zachodnia interwencja w Libii i upadek reżimu Muammara Kadafiego spowodowały straty chińskich towarzystw budowlanych, pracujących w tym kraju, w wysokości 16,6 mld dolarów. 35000 obywateli Chin należało natychmiast ewakuować. Jeśli Chiny nadal będą niezdolne do obrony swoich zagranicznych interesów gospodarczych za pomocą środków politycznych i wojskowych, w pewnym momencie ich plany globalnej ekspansji gospodarczej zderzą się z ograniczeniami nie do pokonania.

Chiny już przystąpiły do budowy swojej floty oceanicznej, włączając lotniskowce, atomowe okręty podwodne, niszczyciele z rakietami manewrującymi i duże okręty desantowe. Na razie te wysiłki Chin znajdują się we wczesnym stadium. Stany Zjednoczone jeszcze nie widzą w tym jawnych przyczyn do niepokoju i w amerykańskich kręgach wojskowo-politycznych nie ma jednoznacznej opinii, jak należy reagować na wojskowo-morskie ambicje Chin. Podobną reakcję można było zauważyć także u wiodącego mocarstwa XIX wieku, Anglii, kiedy Niemcy rozpoczęły wyścig wojskowo-morskich zbrojeń. Ale później stały rozwój niemieckiej floty wojennej stał się jednym z głównych czynników, wywołujących niepokój Anglików, i jedną z ważnych przyczyn starcia między tymi mocarstwami.

Oczywiście, Chiny z początku XXI wieku różnią się od Niemiec z początku XX wieku w większości parametrów i chińsko-amerykański konflikt nie jest z góry przesądzony. Jednocześnie, logika zachowań stron w kwestiach rozwoju floty marynarki wojennej wtedy i teraz może okazać się zaskakująco podobna.

 

http://polish.ruvr.ru/2013_08_05/Chiny-buduja-flote-oceaniczna/

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Potęga morska Chin

  1. To, że się zbroją (np. lotniskowce), to dobrze o nich świadczy. Ale kto wie, być może Pentagon z własnej inicjatywy dostarczył im te plany budowy. Czas pokaże, czy tworzony potencjał militarny pozostanie obronny (tzn. odpierający atak i zabór terytoriów morskich i lądowych), czy służyć będzie agresji (tak jak robi to regularnie jankes). Wiadomo też, że media pasożytów („polskie” też) każdą obronną akcję nazwą agresją, ale to już od dawna wiemy. Bo jeśli agresji, to będzie też miernik na ile są zinfiltrowane i kontrolowane przez pasożyta. Nie sądzę jednak, by Chiny dały się we władanie pasożytowi, zbyt dużo faktów temu przeczy (ostatecznie dla pasożyta też są gojami i wiedzą o tym). Gdy jednak Ameryka się zapali, to z pewnością dadzą uciekającemu pasożytowi (np. Rothschildom) schronienie tak jak i dla Pol Pota swego czasu (no pewnie, że za złoto). Oby tylko taki zakres tych „usług” był, czas pokaże.

    Polubienie

  2. podobno w ustanowieniu nwo miedzynarodowy kapital syjonistyczny dwa razy bezskutecznie posluzyl sie niemcami, teraz czas na chinczykow. obym sie mylił.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s