Wszyscy jesteśmy dłużnikami?


Przy Japonii Grecja ze swym zadłużeniem 176% PKB wygląda całkiem solidnie.

„Zadłużenie Japonii osiąga niewyobrażalną wielkość” – to tytuł artykułu, link: http://www.welt.de/finanzen/article118869119/Japans-Verschuldung-erreicht-unfassbare-Dimension.html – zamieszczonego w portalu welt.de. Pisze dziennikarz:

„Jeden biliard jenów to 7,8 bilionów euro. Żaden kraj na świecie nie jest zadłużony w takim stopniu jak Japonia. I nikt już nie spodziewa się, że ten kraj wyjdzie kiedykolwiek z biliardowej pułapki.

Ministerstwo finansów będzie musiało wkrótce zatrudnić astronomów. Biliard to jedynka z piętnastoma zerami. W końcu czerwca br. zadłużenie wyniosło dokładnie 1.008.628.100.000.000 jenów. Dług Japonii równy jest 240% PKB, co oznacza, że obywatele skonsumowali produkty, które dopiero wytworzą w najbliższych dwóch latach i pięciu miesiącach. Tak więc Grecja ze swym zadłużeniem 176% PKB wygląda całkiem solidnie”.

„Nie ciesz się dziadku z czyjegoś wypadku” – mówi przysłowie. Ale może po kolei:

Zaglądam do niemieckiej Wikipedii i wynotowuję najbardziej zadłużone państwa na koniec 2011 roku. Przeliczam amerykańskie dolary i brytyjskie funty na euro i wygląda to wtedy tak:

1. USA = 11,5 bln euro,

2. Niemcy = 2,5 bln euro,

3. W. Brytania = 2,3 bln euro,

4. Francja = 1,8 bln euro,

5. Włochy = 1,4 bln euro.

W sumie kraje Unii Europejskiej są zadłużone na 11,8 bln euro, czyli nieco więcej niż Stany Zjednoczone. Polska ze swym długiem 0,3 bln (ściślej: 320 mld) euro wygląda całkiem przyzwoicie, co zawdzięczamy nie tylko opóźnieniu w wejściu w „interes globalny”, ale i zapewne księgowym sztuczkom Rostowskiego.

Tak więc wszystkie prawie państwa są zadłużone. Nasuwa się tu pytanie: kto jest w takim razie wierzycielem? – Na pewno nie Maroko ani też Syria. Nie są wierzycielami samorządy ani firmy, ani obywatele – oni też są dłużnikami. A więc gdzie są nasi wierzyciele? Gdzie są ci, którzy zaprojektowali świat, znajdujący się ciągle na skraju przepaści?

Zygmunt Białas

Nowy Ekran

3 uwagi do wpisu “Wszyscy jesteśmy dłużnikami?

  1. EKONOMIA POLITYCZNA GLOBALIZMU bazująca na EKONOMII ŻYDOWSKIEJ ma swoich beneficjentów.Może to jest japoński patent,przebijający USA zadłużeniem u Chińczyków w funkcjonowaniu w ramach utopii GATT i wolnego handlu?!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s