Rosja-Polska: mity a realia


Kolaż: 'Głos Rosji'

Kolaż: „Głos Rosji”

W stolicy Federacji Rosyjskiej obradowała międzynarodowa konferencja naukowa na temat: ”Polskie powstanie styczniowe 1863 roku – losy historyczne Rosji i Rzeczypospolitej Polskiej”. Jej uczestnicy przedstawili referaty poświęcone różnym aspektom powstania styczniowego: na tle historii Rosji i procesu rozwoju politycznego Europy. Ponadto, poruszano kwestię tego, czy utarte zdania i mity z przeszłości mogą wywierać wpływ na stosunki wzajemne między Rosją i Polską w dobie obecnej.

Profesor Leszek Zasztowt, dyrektor Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie zaznaczył, między innymi:

Kiedy zastanawiamy się nad stosunkami między Rosją i Polską, należy, rzecz jasna, zdawać sobie sprawę z tego, że w tej kwestii istnieje kilka płaszczyzn. Istnieje dziedzina władzy oficjalnej, istnieje płaszczyzna kontaktów międzyludzkich, a także te pozostałości z przeszłości, z którymi mamy do czynienia. Mam na myśli stereotypy, które od dawna już ukształtowały się w mentalności Polaków i Rosjan. Przetrwały one do dziś.

Stosunki oficjalne między Federacją Rosyjską a Rzeczpospolitą Polską, moim zdaniem, rozwijają się mniej więcej normalnie. Zresztą, bardzo złożona aktualnie sytuacja polityczna w Polsce rzutuje na kontakty Rzeczypospolitej Polskiej z Rosją.

Co dotyczy stosunków między Polakami a Rosjanami na co dzień, to, zakładam, są one całkiem niezłe, zresztą, wszystko zależy od tego z kim się ma do czynienia!

Oczywiście, jest dla nas bardzo ważne wiedzieć, czy dawne mity i stereotypy będą miały decydujące znaczenie dla rozwijania stosunków między naszymi krajami. Zakładam, że nie. Przecież proszę spojrzeć: w znacznej mierze podobna sytuacja ukształtowała się obecnie w stosunkach między Polską a Ukrainą. Prawdą jest, że w przeszłości Ukraińców i Polaków było mnóstwo aspektów negatywnych. Jednak nie wywiera to żadnego wpływu na aktualny dialog polityczy między dwoma sąsiednimi krajami.

W przeszłości Rosji i Polski także jest mnóstwo skomplikowanych i tragicznych kart, na przykład, Katyń i inne. Widzimy jednak, że od wielu lat rzetelną pracę prowadzi mieszana rosyjsko-polska grupa do spraw trudnych. Przy tym, jak się okazało, można dojść do konsensu, badając naszą wspólną przeszłość z różnych pozycji. Oczywiście, umiejętność rozpatrywania i oceniania wydarzeń z pozycji dwóch stron jest dużą zaletą.

Było to zdanie profesora Leszka Zasztowta, dyrektora Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie. Z kolei doktor habilitowany historii Borys Nosow z Instytutu Słowianoznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk powiedział co następuje:

Mimo istniejących kiedyś i istniejących obecnie rozdźwięków politycznych między Rosją a Polską, mimo, że oba kraje należą do systemów różnych sojuszy i organizacji, zajmują odmienne stanowiska w dziedzinie stosunków międzynarodowych, wspólna historia nas jednoczy. Były w niej karty szlachetne i tragiczne, o nich także mówiono w Moskwie podczas konferencji naukowej poświęconej powstaniu styczniowemu 1863 roku. Jednak nie tylko o tym.

Zastanawialiśmy się również nad tym, czy istnieje pewny fatalizm wrogości między Rosjanami a Polkami. To pytanie wyłoniło się jeszcze w burzliwym XIX wieku. Często pojawiało się w publicystyce zarówno rosyjskiej, jak i polskiej. Potem zaangażowali się w tym nawet niektórzy pisarze, powiedzmy, Fiodor Dostojewski, który był bardzo złego zdania na temat „polskiej intrygi” w historii rosyjskiej.

Ten utarty frazes od czasu do czasu pojawia się w publikacjach mediów naszych krajów. Mity antyrosyjskie dotychczas jeszcze tkwią w świadomości części społeczeństwa polskiego. Zakładam jednak, że nie powinny one w żaden sposób przesłaniać naszych oczu, jeśli naprawdę pragniemy, aby Rosja i Polska kroczyły naprzód, rozwijając nie tylko współdziałanie naukowe i kulturalne, lecz również współpracę w wielu innych ważnych dziedzinach. Jako kolega profesora Zasztowta także uważam, że umiejętność rozpatrywania i oceniania wydarzeń z pozycji obu stron jest wielką zaletą, dodam jedynie, że nie tylko w podejściu do przeszłości.

 

za: http://polish.ruvr.ru/2013_09_06/Rosja-Polska-mity-a-realia/

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Rosja-Polska: mity a realia

 1. Nie ma mitów są fakty,które mają różną interpretację w zależności od polityki historycznej.Choćby taki przykład jak katastrofa samolotu TU-154M w Smoleńsku i brak programu badań dla potwierdzenia lub wykluczenia aktu terrorystycznego.
  Różnej maści „wywrotowcom” jak bardzo to potrzebne.

  Polubienie

 2. Jak długo w polskiej (i także w rosyjskiej) oświacie i w mediach żydostwo i żydo-masoneria będą prowadziły indoktrynację polskiego (i rosyjskiego także) społeczeństwa, tak długo przynajmniej w części społeczeństwa będzie można budować nienawiść do Rosji (w Rosji do Polski) i na takiej bazie wygrywać polityczne cele dla barbarzyńskiego syjonizmu Zachodu.

  Pamiętam, gdy będąc w liceum czytałem wspaniały wiersz naszego najwybitniejszego poety, C.K.Norwida, w którym poeta upamiętnił zdarzenie, jak żandarmi rosyjscy wyrzucają z okna pałacu Zamoyskich w Warszawie „Fortepian Chopina” – byłem wtedy gotów iść na „ruskie” czołgi z „gołymi rękoma”. Nie wiedziałem, że był to rosyjski odwet za dokonanie zamachu na namiestnika carskiego – z okien tego pałacu rzucono w niego bombę – był rok 1863.

  Na polską politykę, na nastroje społeczne bardzo negatywnie oddziaływały i oddziałują nadal KK, żydo-masoneria oraz żydostwo. Rezultaty ich działalności są dzisiaj dobrze widoczne.

  O polskich zrywach narodowych mogą PT Czytelnicy czytać tu: https://wiernipolsce.wordpress.com/2012/01/23/polskie-zrywy-narodowe/

  O negatywnej roli KK tu:
  https://wiernipolsce.wordpress.com/2012/01/16/przyczyny-wspolczesnego-upadku-rp-wedlug-polityki-narodowej/

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s