Syria otrzymała szansę na pokojowe życie


Łada Korotun, redakcja internetowa
11.09.2013, 14:15

Syria otrzymała szansę na pokojowe życie

Foto: RIA Novosti

Naród syryjski, któremu przypadło w udziale wiele nieszczęść, otrzymał szansę na uniknięcie agresji wojskowej ze strony Stanów Zjednoczonych. Takie oświadczenie złożyli rosyjscy parlamentarzyści na otwarciu jesiennej sesji Dumy Państwowej. Wszystkie frakcje niższej izby parlamentu, w tym także opozycyjne, poparły inicjatywę ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w sprawie przekazania syryjskiej broni chemicznej pod międzynarodową kontrolę. Na najbliższym posiedzeniu plenarnym niższej izby rosyjskiego parlamentu deputowani zwrócą się do amerykańskiego Kongresu ze specjalnym oświadczeniem.

Wydarzenia w Syrii stały się głównym międzynarodowym tematem w Dumie Państwowej, która rozpoczęła jesienną sesję. Oświadczenie o sytuacji w tym bliskowschodnim kraju deputowani do niższej izby rosyjskiego parlamentu mogą zatwierdzić już 11 września. Zamierzają oni wezwać kraje, przygotowujące scenariusze siłowe w sprawie Syrii, aby skorzystały z szansy na pokojowe rozwiązanie problemu. Propozycja Rosji w sprawie objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodową kontrolą krzyżuje amerykańskie plany ataku na Syrię. Taką opinię przedstawił w specjalnym wywiadzie dla Głosu Rosji szef Komitetu ds. Międzynarodowych Dumy Państwowej Aleksiej Puszkow.

Moim zdaniem, propozycja ta pozbawia plan ataku wojskowego wszelkich podstaw. Ponieważ główna argumentacja na korzyść siłowego scenariusza polegała na tym, że należy zapobiec możliwemu powtórnemu użyciu broni chemicznej w Syrii. W przypadku, jeśli syryjski potencjał zostanie przekazany pod kontrolę społeczności międzynarodowej, uniemożliwi to jakiekolwiek, nie licząc bojówkarzy, używanie broni chemicznej w Syrii. Innymi słowy, oczyści to z zarzutów rząd Baszara al-Asada i w ten sposób usunie podstawy do ataku wojskowego. Jednak powinniśmy poobserwować, w jaki sposób będą działać Amerykanie. Mam poczucie, że w amerykańskiej administracji w tej kwestii nakreślił się rozłam. Obama prawdopodobnie skłania się ku temu wariantowi (zaproponowanemu przez Rosję), niektóre osoby z jego otoczenia opowiadają się zaś przeciw. Myślę, że w najbliższych dniach amerykańskie stanowisko wyklaruje się.

Rosyjska propozycja umożliwia Stanom Zjednoczonym podjęcie słusznej decyzji – podkreślił lider frakcji Sprawiedliwa Rosja Siergiej Mironow:

Jest to bardzo aktualna inicjatywa, nawet jeśli po tym Kongres będzie rozpatrywał tę kwestię i da pozwolenie na agresywne działania. Nazwijmy rzeczy po imieniu, odpowiedzialność za takie rozwiązanie oczywiście całkowicie poniesie prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama i Stany Zjednoczone. Jednak mam nadzieję, że w tej chwili społeczność międzynarodowa i przede wszystkim cierpiący naród Syrii, otrzymały szansę na uniknięcie takiej agresji.

Plan pokojowego rozwiązania konfliktu w Syrii jest szansą na ustabilizowanie sytuacji na całym Bliskim Wschodzie – uważa szef frakcji Komunistycznej Partii Rosji Giennadij Ziuganow:

Sytuacja na Bliskim Wschodzie staje się coraz bardziej napięta. Dzisiaj uwaga całej planety jest zwrócona na Syrię, ponieważ podjęcie przez USA próby obalenia rządu Baszara al-Asada za pomocą siły oznacza rozpętanie wojny, która nieuchronnie obejmie Liban. Zdestabilizuje to ogromny rejon. Nie rozumiem, dlaczego w obecnych warunkach milczy Izrael, który znajdzie się na „rozżarzonej patelni”, jeśli sytuacja wymknie się spod kontroli zarówno amerykańskich służb specjalnych, jak i ich dyplomatów.

Lider Liberalno-Demokratycznej Partii Władimir Żyrinowski zaproponował przekazanie całej syryjskiej broni chemicznej Rosji w celu jej następnego zniszczenia:

Powinniśmy zaproponować władzom Syrii przekazanie swoich arsenałów. Jeśli tam rzeczywiście istnieje broń chemiczna, powinniśmy objąć ją międzynarodową kontrolą. Aby wszyscy tam widzieli: oto zabieramy, wywozimy i przechowujemy jąna poligonach, aby ją zniszczyć.

Dodajmy, że inicjatywa Moskwy odnośnie przekazania broni chemicznej pod międzynarodową kontrolę, aby uniknąć ataku wojskowego, zyskuje coraz większe poparcie na świecie. Rośnie liczba krajów, które oświadczają, iż pozytywnie oceniają tę propozycję. O gotowości do poparcia Moskwy poinformowali, między innymi, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Ponadto, rosyjską propozycję pozytywnie odebrał prezydent Nikaragui Daniel Ortega. Opowiedziały się za nią Polska, Chiny, Japonia i Iran.

 

za:http://polish.ruvr.ru/2013_09_11/Syria-otrzymala-szanse-na-pokojowe-zycie/

 

 

Duma Państwowa zaapelowała do Kongresu USA, by nie

dopuścił do ataku na Syrię

 

Redakcja internetowa
11.09.2013, 17:53

осударственная Дума РФ Госдума

Foto: RIA Novosti

Rosyjska Duma Państwowa sporządziła dziś oświadczenie „O zaostrzeniu się sytuacji wokół Syrii”, w którym zaapelowała do Kongresu USA o niedopuszczenie do agresji wojskowej z zewnątrz na Syryjską Republikę Arabską i poparła inicjatywę objęcia syryjskiej broni chemicznej międzynarodową kontrolą. Decyzja ta została podjęta jednogłośnie.

Wzywając zwolenników militarnego rozwiązania kwestii syryjskiej do rezygnacji ze swoich zamiarów, deputowani zwracają uwagę, że atak z zewnątrz na syryjskie terytorium może zostać zakwalifikowany jako „rażące naruszenie prawa międzynarodowego i zbrodnia przeciwko jej narodowi”.

 

za:http://polish.ruvr.ru/2013_09_11/Duma-Panstwowa-zaapelowala-do-Kongresu-USA-by-nie-dopuscil-do-ataku-na-Syrie/

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Syria otrzymała szansę na pokojowe życie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s