NOWA EKONOMIA W DZIAŁANIU – pierwsza konferencja o edukacji i walutach lokalnych


W dniu dzisiejszym Stowarzyszenie Wierni Polsce Suwerennej otrzymało zaproszenie na konferencję „NOWA EKONOMIA W DZIAŁANIU”( treść zaproszenia i cel konferencji, czytaj niżej- PZ).

Zaproszenie oczywiście przyjęliśmy, gdyż podstawę odzyskania suwerenności przez Polskę upatrujemy w suwerenności instytucji bankowych oraz w suwerennej polityce finansowej państwa realizowanej przez rząd w ramach odpowiedzialnego, kompetentnego i dalekowzrocznego ustawodawstwa sejmowego, i takiej samej kontroli polityki – realizowanej przez rząd.

Celem polityki finansowej jest stworzenie koniecznych i efektywnych warunków finansowych do realizowania wymiernego fizycznie, tzn. ilościowo i jakościowo, dobrobytu społeczeństwa zamieszkującego nasz kraj.

Wzrost dobrobytu, to oczywiście kategoria zarówno historyczna, jak i uwarunkowana kulturowo, zakładająca współuczestnictwo narodu na poszczególnych szczeblach jego wspólnotowego życia ( rodziny, samorządowej wspólnoty lokalnej i wreszcie całościowego organizmu państwa narodowego) w twórczym wykorzystaniu  ojczystych zasobów naturalnych i możliwości innowacyjno-kreatywnych społeczeństwa ukształtowanego przez system edukacji i kultury narodowej .

W tak pojmowanej koncepcji dobrobytu narodowego pieniądz pojmowany jest jako narzędzie na usługach ekonomi fizycznej, a nie lichwiarskiej ekonomii służącej przejmowaniu zasobów i efektów pracy narodów przez wąską grupę pasożytujących bankierów, i to głównie z narodu rzekomo „wybranego przez Boga”.

PZ

NOWA EKONOMIA W DZIAŁANIU – pierwsza konferencja o edukacji i walutach lokalnych

Share the post „NOWA EKONOMIA W DZIAŁANIU – pierwsza konferencja o edukacji i walutach lokalnych”

Zapraszamy Państwa serdecznie do udziału w wyjątkowej konferencji poświęconej tematyce ekonomicznej. Nie chodzi jednak o ekonomię, którą znamy z codziennego życia, szkoły, rozmów, książek czy telewizji. Chodzi o NOWĄ EKONOMIĘ.

NOWA EKONOMI opiera się na NOWYM PARADYGMACIE. W ostatnich latach przebiły się do naszej zbiorowej świadomości różne NOWE NAUKI. Powstaje coraz więcej publikacji dotyczących nowej biologii, nowej fizyki, nowej chemii czy „nowej” historii lub archeologii, ale także nowej medycyny, nowych technologii i… nowej ekonomii. Od starej ekonomii różni się ona fundamentalnie podejściem do dwóch kwestii: po pierwsze, komu i czemu ekonomia MA SŁUŻYĆ, po drugie, jakie ma cechy i jaką funkcję pełni w niej PIENIĄDZ.

Twórcy nowej ekonomii wyraźnie akcentują jej społeczny wymiar. Nie pozostawiają też wątpliwości co do tego, że ma ona służyć dobru wszystkich obywateli RAZEM, a nie elit, korporacji czy jakichkolwiek grup interesów. To znaczy, że nie ma w niej miejsca na podporządkowanie wszystkiego kryterium finansowego zysku, gdyż podstawowym kapitałem w nowej ekonomii jest KAPITAŁ LUDZKI, a nie finansowy. To znaczy także, że w miejsce konkurencji pojawia się zupełnie inny sposób konstrukcji rynku i gospodarki – kooperacja, wzajemne wspieranie się i wspólny wzrost w harmonii ze środowiskiem społecznym i przyrodniczym.

Jeśli przyjrzymy się roli i cechom pieniądza w nowej ekonomii, będziemy musieli zakwestionować  podstawowe cechy, które określają pieniądz w dotychczasowej postaci. W nowej ekonomii nie ma miejsca na lichwę – czyli na to, by zarabiać pieniądze na pożyczaniu pieniędzy. W nowej ekonomii pieniądz jest bowiem narzędziem społecznym – ma być tak uwarunkowany, by realizował interesy społeczności lokalnej, której ma służyć.

W starej ekonomii zarządzanie pieniądzem odsetkowym jest w posiadaniu nielicznych prywatnych bankierów, co powoduje sukcesywne kumulowanie własności w rękach  1% ludzi i pozbawianie własności oraz ubóstwo i niewolnicze  uzależnienie 99%. W nowej ekonomii pieniądz bezodsetkowy jest własnością wspólnotową, co mocno ogranicza rozwarstwienia dochodowe i własnościowe, a preferuje własność wspólnotową: samorządów terytorialnych, samorządów spółdzielczych, akcjonariatu pracowniczego itp. zgodnie ze zmodyfikowaną myślą filozofa angielskiego Franciszka Bacona, że „Pieniądz i własność są jak nawóz, nie ma z nich pożytku, póki się ich nie rozrzuci”.

Konferencja „Nowa ekonomia w działaniu” obejmuje dwa podstawowe obszary, na których w obecnej chwili – w przekonaniu organizatorów – powinniśmy się skoncentrować: edukację i waluty lokalne. Wagi edukacji nie da  się przecenić. Bez inwestycji w kształcenie ludzi nie będziemy potrafili uczynić z nas PODMIOTU nowej gospodarki, ekonomii, społeczeństwa i państwa.
Waluty lokalne są zaś obecnie dostępnym – pomimo różnych ograniczeń – narzędziem konstrukcji lokalnego rynku. Pozwalają na odbudowę rynków lokalnych w oparciu o założenia nowej ekonomii. A powodzenie i dobrostan rynków lokalnych bynajmniej nie zależy – jak nam mówiono – od kondycji gospodarki globalnej. Jest zupełnie ODWROTNIE. Globalna kondycja naszej planety zależy od sukcesów i synergii naszych rynków lokalnych. W tym procesie kluczową rolę odgrywa dojrzała świadomość ich mieszkańców oraz przedstawicieli samorządów terytorialnych i spółdzielczych.

Zapraszamy więc do wzięcia udziału w pierwszej z cyklu konferencji pod hasłem NOWA EKONOMIA W DZIAŁANIU. Jej program będzie następujący:

Konferencja  NOWA  EKONOMIA W DZIAŁANIU – EDUKACJA I WALUTY  LOKALNE
Warszawa, 12 października 2013 Gmach Biblioteki Narodowej, al. Niepodległości 213

PATRONAT HONOROWY nad konferencją objeli:

 

Prezes Krajowej Rady Spółdzielczej naczelnego organu samorządu spółdzielczego Pan Alfred Domagalski
Klub Inteligencji Polskiej
Demokarcja Bezpośrednia

PROGRAM

CZĘŚĆ PIERWSZA – EDUKACJA
10.00  Otwarcie Konferencji – Andrzej Bazgier
10.15  Globalizacja – świat na rozdrożu – dr. Krzysztof Lachowski
11.10 Zrozumieć ekonomię i potrzebę edukacji ekonomicznej – Stanisław Adamczyk, Izabela Litwin – Projekt Nawigatorzy Jutra
12.00 Prezentacje wybranych projektów edukacji ekonomicznej i rozwiązań samorządowych przyjaznych nowej ekonomii
Janusz Zagórski – projekt Sobótka i rola Nowej Ekonomii w jego konstrukcji
Andrzej Bazgier/Dariusz Brzozowiec – gra planszowa Kryzys jako narzędzie edukacji przez zabawę
Alina Nowaczyk – edukacja ekonomiczna w szkołach podstawowych
Adam Kotucha – Demokracja Bezpośrednia i jej samorządowy wymiar
13.00 PRZERWA OBIADOWA

CZĘŚĆ DRUGA – WALUTY LOKALNE
14.00 Wprowadzenie do drugiej części Konferencji
14.15 Historia walut lokalnych – Jacek Rossakiewicz
14.45 Prezentacja projektów waluty lokalnej działających na świecie
VIDEOKONFERENCJE – połączenia z prelegentami via Skype
Bristol Pound – waluta lokalna w Bristol w Wlk. Brytanii
Res – waluta lokalna w Belgii
Sardex – waluta lokalna na Sardynii
15.45 POLSKA WALUTA LOKALNA – prezentacja projektu – Dariusz Brzozowiec
16.30 PANEL DYSKUSYJNY
17.45 Zamknięcie Konferencji

Organizatorzy konferencji: Dariusz Brzozowiec (Polska Waluta Lokalna), Andrzej Bazgier (Fundacja Freedom)

Patronat medialny NIEZALEŻNA TELEWIZJA NTV                Niezależna Telewizja NTV

Wspierają nas: Fundacja  Jesteśmy Zmianą, Głos Ulicy, Fundacja Freedom, Parolia, Polska Waluta Lokalna, Projekt Nawigatorzy Jutra, David Icke.pl, Czas Przebudzenia, Zielona Inicjatywa Gospodarcza, „Jestem za, a nawet przeciw”.

link: Strona wydarzenia KONFERENCJA NOWA EKONOMIA na facebook  (kliknij)

TERMIN: 12 października 2013 (sobota), od godziny 10 do 18. Zapraszamy od 9.15
MIESCE: Gmach Główny Biblioteki Narodowej w Warszawie, al. Niepodległości 213 (Pola Mokotowskie)
KOSZT: 60 zł
ZAPISY:

Warunkiem uczestnictwa jest:

1. Wpłata 60 zł na konto współorganizatora konferencji:
„Parolia”
nr konta 45 1140 2004 0000 3302 7400 8595
(w tytule wpłaty proszę wpisać słowo KONFERENCJA oraz swoje IMIĘ I NAZWISKO).

2. Przysłanie nam maila na adres konferencja@grawkryzys.pl z informacją o wpłacie oraz Państwa imieniem i nazwiskiem; potwierdzimy mailem jej otrzymanie i prześlemy szczegóły organizacyjne.

Prosimy także o przysłanie nam mailem danych do faktury tak, byśmy mogli ją przygotować do odbioru w dniu konferencji.

KONTAKT DO ORGANIZATORÓW:
konferencja@grawkryzys.pl, tel. 501 752 644

Wielu z nas ma za sobą doświadczenie lat dyskusji na temat tego, dlaczego jest coraz gorzej i jak sobie z tym radzić. Mamy też w sobie frustrację i głód konstruktywnego działania. Pomyśl proszę o tej konferencji właśnie jako o zaproszeniu do działania. Przyjmujesz je?

Dariusz Brzozowiec
+48 536086766
dariusz.brzozowiec@onet.pl
SKYPE: bci-dariusz

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s