Samorządność a Sprawa Polska


Uwaga! Niniejszy tekst nie jest przeznaczony ani dla zwolenników Kaczora ani Donalda ani Palikota ani Millera ani…

 

Powoli opadają emocje po niedzielnym referendum w stolicy i można pokusić się o jakieś konstruktywne wnioski na przyszłość.

 

W tym miejscu nie jest istotne kto wygrał, kto przegrał bo wszyscy uważają się za zwycięzców.

I każdy ma swoje racje by takowym się czuć.

Co jednak wynika z tej lekcji demokracji dla Polski?

 

Pierwszą refleksją, która się nasuwa  to porażka systemu partyjnego w ogóle.

Tusk i Komorowski ze swoimi poplecznikami namawiali do  pozostania w domu i zignorowania głosowania. Można ich zrozumieć bo jedynie niska frekwencja mogła uratować HGW. Sam fakt podjęcia takich działań propagandowych jest wydarzeniem skandalicznym choć zrozumiałym z punktu widzenia partykularnych interesów rządzącej partii.

Kościół katolicki (mam na myśli hierarchów, nie wiernych) też nie stanął na wysokości  zadania  i  po raz enty pokazał swoją prawdziwą twarz – popiera tego, kto może zapewnić większe konfitury.

 

PiS ze swoją nieudolna  propagandą  udowodnił, że traktuje referendum jako wyborcze przedbiegi

i nie tyle istotna jest Warszawa ile doraźne korzyści dla partii prezesa.

Wg wielu komentatorów to właśnie prezes Kaczyński uratował stołek HGW.

 

Nie to jednak, moim zdaniem, jest najważniejszym przesłaniem tego referendum.

To, co musiało głęboko zaniepokoić Kastę polityczną to fakt, że możliwy jest oddolny ruch społeczny zdolny poruszyć scenę polityczną.

Referendum to dzieło obywatelskie, setki wolontariuszy zbierających podpisy i dziesiątki działaczy samorządowych, dla których ważne są sprawy publiczne a nie jedynie interes Kasty.

 

Uczestniczyłem w jednym ze spotkań Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej i wnioskiem, który najbardziej utkwił mi w pamięci był postulat  odpolitycznienia wyborów samorządowych.

Chodzi o to, żeby prawnie  wyeliminować możliwość finansowania kampanii wyborczych z pieniędzy partyjnych i wystawiania kandydatów pod szyldem partii.

O dziwo, mimo, że działacze pochodzili z różnych opcji politycznych, wszyscy byli co do tego zgodni. Nie powinno bowiem być żadnego przełożenia partyjnego na sprawy samorządowe.

Finansowanie przez partie polityczne wypacza sens i istotę samorządności lokalnej.

Dowodem na tę tezę niech będzie fakt, ze w samorządach lokalnych możliwe są najbardziej egzotyczne sojusze nie do pomyślenie na szczeblu centralnym. Oznacza to, że skoro na szczeblu lokalnym ludzie mogą się dogadywać w istotnych dla społeczności lokalnych sprawach to należy przenieść to na wyższy szczebel.

Zależność od partii politycznych okazuje się jedynie gorsetem krępującym konstruktywne działania.

 

Przyszłość  i pomyślność Polski nie zależy od tego czy u władzy będzie PO, PiS czy któraś z przystawek. Rządząca Kasta to samonapędzający się (po)twór żerujący na społeczeństwie , w dodatku za publiczne pieniądze. Dlatego zasadniczą sprawą jest pozbawienie partii politycznych finansowania z budżetu państwa. Partie muszą mieć środki na bieżącą działalność ale te powinny pochodzić z dobrowolnych  składek sympatyków . Przepisy regulujące wysokość finansowania ze źródeł prywatnych (osoby prawne, firmy, organizacje społeczne itp.) powinny być  precyzyjne i przejrzyste by nie dochodziło do korupcji.

Obecny system finansowania betonuje istniejący układ i nie pozwala na wymianę elit politycznych.

Jak jednak pokazała akcja referendalna w Warszawie, w społeczeństwie tkwi ogromny, niezagospodarowany potencjał. Potencjał, którego najbardziej obawiają się rządzący i tzw. opozycja.

Okazuje się bowiem, że w określonych warunkach możliwa jest mobilizacja setek i tysięcy ludzi, dla których ważna jest Sprawa a nie tylko koryto.

I to, abstrahując od wyniku warszawskiego referendum, jest największym sukcesem społeczeństwa obywatelskiego, które jak okazuje się,  istnieje i daje nadzieje na zmiany.

 

Polska powinna wrócić do tradycji wieców plemiennych, sejmików terytorialnych i wszystkich możliwych form organizowania się i wyłaniania reprezentacji na poziomie sołectw, parafii, gmin, powiatów itd.

Zbliżające się wybory samorządowe mogą i powinny być okazją do tworzenia takich właśnie inicjatyw na szczeblu lokalnym. Wiadomo, że Kasta łatwo się nie podda, nie zmieni prawa o finansowaniu partii politycznych, prawa o referendum i innych praw skutecznie ograniczających inicjatywy obywatelskie.

Należy jednak robić swoje, korzystać z doświadczeń MWS, która egzamin z demokracji zdała na piątkę.

Grupy samorządowe powinny się łączyć , niekoniecznie tworząc nowe partie polityczne, bo byłoby to sprzeczne z samą ideą. Potrzebne są doraźne sojusze w kluczowych dla kraju sprawach, aktywizowanie środowisk lokalnych i wykorzystanie referendum jako ważnego instrumentu współrządzenia Polską.

 

Bez rozbicia istniejącego kastowego betonu nie jest możliwa naprawa Rzeczpospolitej.

 

za:http://spiritolibero.neon24.pl/post/100327,samorzadnosc-a-sprawa-polska

5 uwag do wpisu “Samorządność a Sprawa Polska

 1. A po sąsiedzku szykuje się skandal

  Pojawiły się doniesienia, że partia Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna, której przewodniczącą jest kanclerz Niemiec Angela Merkel, otrzymała 690000 euro jako darowiznę od rodziny przemysłowców będących właścicielami dużej części akcji w koncernie BMW. Darowizna trafiła na konta partii po wyborach do Bundestagu, 22 września.

  Interesujący jest fakt, że rząd Merkel w ostatnich miesiącach aktywnie blokuje podejmowane przez UE próby zaostrzenia wymogów dotyczących emisji dwutlenku węgla przez samochody.

  W związku z tym niemiecki oddział międzynarodowej organizacji walczącej z korupcją, Transparency International, zażądał od prezydenta Niemiec zwołania specjalnej komisji w celu skontrolowania finansowania partii politycznych.

  Polubienie

 2. ”A po sąsiedzku szykuje się skandal’
  Przepraszam ale to nie ma nic wspólnego z tematem..Jeśli autor tekstu uważa że na dole potrafią się dogadać, to bardzo się myli.Samorządy też już są przesiąknięte i kontrolowane przez tą hołotę -tu potrzebne są zmiany i inne nastawienie społeczeństwa.Ustawione jest to tak że rządzenia nawet niskim szczeblu pchają się ludziska dla korzyści nie dla dobra ogółu.Według mnie potrzebni są ludzie którzy będą stawiać dobro Narodu w pierwszej kolejności a nie Hieny jakie dziś możemy oglądać w TVP.

  Polubienie

 3. ”A po sąsiedzku szykuje się skandal’
  Przepraszam ale to nie ma nic wspólnego z tematem..Jeśli autor tekstu uważa że na dole potrafią się dogadać, to bardzo się myli.Samorządy też już są przesiąknięte i kontrolowane przez tą hołotę -tu potrzebne są zmiany i inne nastawienie społeczeństwa.Ustawione jest to tak że do rządzenia nawet na niskim szczeblu pchają się ludziska dla korzyści nie dla dobra ogółu.Według mnie potrzebni są ludzie którzy będą stawiać dobro Narodu w pierwszej kolejności a nie Hieny jakie dziś możemy oglądać w TVP. Przepraszam za błąd-skorygowałem bo klawiatura czasami nawala

  Polubienie

 4. Zatem wracając do tematu Samorządy.

  …Według mnie potrzebni są ludzie którzy będą stawiać dobro Narodu w pierwszej kolejności …
  Fakt, potrzebni są ludzie
  Ale dla czego ich nie ma?
  Czy nie ma ich w ogóle?
  Czy może jest ich tak mała garstka, że da się ich policzyć na palcach.
  A może tak zwana demokratyczna większość woli wybierać sobie podobnych?

  Polubienie

 5. Myślę że są i nawet próbowali wcześniej ale ich odrzucono, zignorowano lub zastraszono i przygasła w nich wola walki.Zaszczuwani oni i ich rodziny przez tutejszy reżim koczowników nie chcą tych swoich rodzin narażać.Bo dla kogo jeśli mogę zapytać?dla tej masy która pełza po ulicach,Galeriach w tych dużych miastach i o niczym innym nie myślą tylko o swoim EGO.Ta MASA żyje jak w Matni i tacy ludzie jak ja i Pan im przeszkadzają-mieszając im rytm ich żałosnego życia.Jak bardzo chciałbym się mylić.Sława

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s