Chiny reszta świata


 

Zmiana kursu w Chinach?

W Chinach rozpoczyna się czterodniowe trzecie plenum Komitetu Centralnego Partii Komunistycznej, które, zgodnie z oczekiwaniami, zatwierdzi plan bezprecedensowych reform gospodarczych na najbliższe 10 lat. Główną kwestią omawianą podczas plenum będzie reorientacja gospodarki z eksportu na popyt wewnętrzny, a także reforma finansowa i rolna. Eksperci porównują obecne spotkanie z plenum sprzed 35 lat, kiedy to ówczesny przywódca Deng Xiaoping doprowadził do przyjęcia modelu gospodarki rynkowej. Jednak obecnie wewnątrz partii duże wpływy mają konserwatyści, którzy mogą zablokować reformy.

—————————————

Nacisk na Ukrainę

Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch obniżyła długoterminowe ratingi Ukrainy z „B” do „B-„. Perspektywa dalszych ratingów jest negatywna – poinformowano w komunikacie prasowym agencji. Obniżenie ratingów odzwierciedla pogorszenie się sytuacji w kraju pod względem finansowania zewnętrznego oraz istniejące ograniczenia możliwości zaciągania kredytów w walutach obcych w celu refinansowania zadłużenia w latach 2014-2015. Tydzień wcześniej agencja S&P obniżyła długoterminowy suwerenny rating kredytowy Ukrainy w walucie krajowej i zagranicznej.

————————————–

Bez powodzenia

USA zmniejsza obecność swej floty w pobliżu Syrii. Strefę Zatoki Perskiej opuścił lotniskowiec o napędzie atomowym „Nimitz”, a Morze Śródziemne niszczyciel „Gravely” – poinformował dzisiaj rzecznik prasowy Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych. „Nimitz” już wypłyną na Morze Czerwone przez Kanał Sueski. Zgodnie z oczekiwaniami, do portu docelowego stacjonowania w Everett (stan Waszyngton) okręt przypłynie przed 25 grudnia. Niszczyciel „Gravely” również obrał kurs na swój port stałego stacjonowania – Norfolk (stan Virginia). W północnej części Morza Arabskiego i we wschodniej Morza Śródziemnego pozostały jeszcze lotniskowiec, 2 niszczyciele i krążownik Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

—————————————–

Prezydent Rumunii Traian Băsescu domaga się od rządu ponownego rozpatrzenia porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) w sprawie stymulowania wzrostu gospodarczego. „Osiągnięte porozumienie nie daje szans na odbudowę rumuńskiej gospodarki” – powiedział dzisiaj dziennikarzom prezydent Rumunii. W 2010 roku MFW udzielił Rumunii kredytu stabilizującego w wysokości 20 miliardów euro, ale zażądał drastycznego obniżenia wydatków socjalnych, podniesienia podatków, przeprowadzenia masowej prywatyzacji w energetyce, górnictwie, przemyśle chemicznym i innych gałęziach gospodarki.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Chiny reszta świata

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s