KONWERSATORIUM – pieniadz i gospodarka suwerennego państwa.


Ktoś powiedział, że ekonomista to ktoś taki, kto więcej wie o pieniądzach niż ci co je mają.

 

        Wraz z odejściem od pieniądza kruszcowego, co ostatecznie nastąpiło w 1971 roku, karierę zaczęły robić naprędce tworzone doktryny monetarne takie jak: strategia celu podaży pieniądza, strategia celu kursu walutowego, strategia bezpośredniego celu inflacyjnego, strategia celu wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz strategia celu nominalnego PKB. Wszystkie one starały się optymalnie, z punku widzenia gospodarki, regulować wypływ pieniędzy z systemu bankowego na rynek – bazując na emisji pieniądza na poczet długu. Sfery pieniądza i gospodarki zostały całkowicie rozdzielone. Ten stan grozi nieobliczalną katastrofą światowego systemu monetarnego. Koniecznym staje się uświadomienie istoty destrukcyjnego oddziaływania obecnej architektury finansowej na gospodarkę i przygotowanie środków zaradczych. W tej pracy nie może zabraknąć Polaków.

 

        Proponujemy powrót do ilościowej teorii pieniądza zakładającej, że na podobieństwo ludzkiego organizmu pieniądz, jak krew, powinien być wytwarzany przez gospodarkę w ilościach dopasowanych do obsługi występujących w gospodarce transakcji.

        Zadaniem naszym będzie przedyskutowanie wszystkich aspektów strategi kotwiczenia waluty na parytecie gospodarczym i celu inflacyjnym. Ważny będzie zarówno aspekt dydaktyczny jak i wypracowanie społecznej zgody na szczegółowe rozwiązania. Do przedyskutowania i uzgodnienia pozostają następujące kwestie:

 1. Algebraiczne ujęcie formuły emisyjnej.

  1. Wpływ dynamiki PKB.

  2. Wpływ dynamiki inflacji.

 2. Wybór optymalnej formy rozproszenia emisji przyrostowej przez budżet:

  1. strona popytowa.

  2. strona podażowa (rozwój potencjału wytwórczego).

 3. Organizacja operacji dostrajających Rady Polityki Pieniężnej:

  1. start systemu.

  2. rozwiązania docelowe.

 4. Organizacja operacji aprecjacyjnych NBP.

 5. Narzędzia strategii obrony waluty.

 6. Zmiana prawa bankowego eliminującego możliwość emisji w trybie rezerwy cząstkowej.

 7. Niezbędne zmiany konstytucyjne.

 8. Odpowiedzialność karna za psucie waluty.

 

        Przewidujemy, że dyskusja będzie się toczyła na wielu portalach internetowych. Dla łatwego wyławiania tekstów związanych z tym tematem, prosimy o sygnowanie ich logotypem, który można ściągnąć spod adresu:https://dl.dropboxusercontent.com/u/75370509/spg.jpg

 

       Ktoś powiedział, że ekonomista to ktoś taki, kto więcej wie o pieniądzach niż ci co je mają. Teraz wszyscy musimy być ekonomistami, inaczej – za lenistwo – wszyscy będziemy skazani na niewolę odsetkową. Najlepsi staną się zapleczem kadrowym nowej architektury finansowej, a wszyscy, którzy zadali sobie trud zrozumienia tej ważnej sprawy pójdą do wyborów przytomni.

 

       Im szybciej zrozumiesz, że pieniądz to nie srebro, nie złoto i inne paciorki, a precyzyjnie skonstruowany regulator procesów wymiany w gospodarce, tym szybciej uzyskasz szansę na godne życie w kraju nad Wisłą.

 

Zapraszam wszystkich, do publikacji swoich przemyśleń. Odwagi. Jako wstęp do dyskusji niech posłuży notka:…ki buc w Ministerstwie Finansów?

 

za: http://nikander.neon24.pl/post/103859,konwersatorium-pieniadz-i-gospodarka-suwerennego-panstwa

 

Reklamy

6 uwag do wpisu “KONWERSATORIUM – pieniadz i gospodarka suwerennego państwa.

 1. Jest też obieg pieniądza,od którego się stroni,aby ukazać patologiczne jego strumienie.Zrozumiał to Orban :

  Węgrzy mogą mieć nadzieję na wyjście z PUŁAPKI ekonomii politycznej globalizmu i znalezienia symetrii między liberalizmem a republikanizmem.
  Z narodowego punktu widzenia,w tym i polskiego rzeczy najprostsze okazują się być najtrudniejsze dla zrozumienia.

  Polubienie

 2. @Mieczysław S.Kazimierzak

  Oj, chyba coś zbyt wcześnie i bez zastanowienia udziela Pan Orbanowi i jego polityce swego błogosławieństwa.

  https://wiernipolsce.files.wordpress.com/2013/12/orbanizydzi.jpg?w=700

  Główny rabin Izraela Yona Metzger, podziękował węgierskiemu premierowi Viktorowi Orbánowi, za pielęgnowanie „wspaniałych relacji” z Żydami mieszkającymi na Węgrzech.

  Znany ze swojego uwielbienia Izraela, centroprawicowy premier Viktor Orbán, otrzymał list od Yona Metzgera w którym rabin zapewnia, że modli się za politykę węgierskiego szefa rządu, aby ten wyprowadził swój kraj z kryzysu, pozwalając na ustabilizowanie sytuacji gospodarczej Węgier.

  Żydowski duchowny złożył też prywatne życzenia Orbanowi i jego rodzinie.
  za: Politics.hu

  Polubienie

 3. @Mieczysław S.Kazimierzak

  Odzyskanie suwerenności nad bankiem narodowym to jeszcze nie wszystko. Owszem Orban obniżył oprocentowanie pożyczek dla przedsiębiorców do 2,5% ale nie odważył się na przekazanie emisji przyrostowej pieniądza tym, którym się ona należy. Przedsiębiorcom i ich pracownikom. My musimy iść krok dalej.

  Polubienie

 4. Największą zasługą V.Orbana jest przekonanie narodu dla dokonania rewolucyjnej konstytucji,w której znajduje się istotę opisaną przez Feliksa Konecznego :
  „Cywilizacja łacińska przejęła attyckie pojęcia prawdy (nauki) i piękna (literatura i sztuka) oraz znaczną część rzymskiego prawa, rozwijając je w duchu chrześcijaństwa.
  W polityce narzuca rządzącym te same prawa moralne, które obowiązują poddanych ich władzy.
  Dąży do rozwinięcia jak najsilniejszego samorządu i jak największego wpływu społeczeństwa na państwo”.
  Oprócz wielkości emisji pieniądza ważny jest jego obieg,aby jak krew zasilał cały organizm.
  Tego nie dokona się za sprawą zakonu siły,również i rosyjskiego militaryzmu.Takie tęsknoty nad wyraz są widoczne na tym właśnie forum.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s