Wątpliwy urok Euromajdanu


Wątpliwy urok Euromajdanu

 

Nawet sami ukraińscy opozycjoniści zgadzają się z tym, że ich bunt poniósł fiasko, gdyż Euromajdan nie miał jednego lidera i nie posiadał mniej lub bardziej słusznego powodu dla żądania zmiany władzy. Stracono masowy charakter i entuzjazm. Tym nie mniej, usunąć z placu ostatnich protestujących Majdanu nie jest łatwo, gdyż bezpłatne jedzenie i ciepłe namioty robią swoje.

Powiedzieć, że zwykli mieszkańcy Kijowa mają Euromajdanu szczerze dosyć – to znaczy nie powiedzieć nic. Ludzie na Majdanie prowadzą własne życie, w pewnym portalu czasowym. Jednak opozycjoniści, mimo wszystko, dalej będą wykorzystywać „Euromajdan” jako dźwignię dla wywierania nacisków na władze, – zakłada wicedyrektor Instytutu Krajów Członkowskich WNP Igor Szyszkin.

Na razie dają sobie radę za pomocą prowokacji. Proszę zwrócić uwagę, że przed zgromadzeniami ludowymi, jakie odbywają się tu w niedziele, organizowywane są prowokacje i leje się krew. Co prawda, nie ma ofiar śmiertelnych. W ten sposób opozycjoniści utrzymują niezbędnego dla nich ducha na Majdanie. Natomiast swych planów opozycja nigdy nie ukrywała. Jest to obalenie rządu, storpedowanie zatwierdzenia budżetu kraju, a także rozpisanie przedterminowych wyborów do Rady Najwyższej oraz prezydenta. W ramach przestrzeni prawnej wszystko to jest niemożliwe. Jednak na razie Euromajdan pozostaje narzędziem dla destabilizowania sytuacji w Kijowie. Dlatego opozycja i jej podstawowi sponsorzy będą starali się zachować Majdan.

Obecnie opozycja usiłuje uczynić z Euromajdanu swoją odskocznię dla kampanii przedwyborczej. Wobec tego burzliwa energia wykazywana przez „bojowników o wartości europejskie” po raz kolejny będzie wykorzystywana w charakterze kapitału politycznego, – podkreśla starszy pracownik naukowy Instytutu Badań Międzynarodowych Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych MSZ Rosji Leonid Gusiew.

Do wyborów pozostaje rok, więc opozycja będzie sięgać po każdą okazję dla propagowania swych kandydatów i przypominania o swoim istnieniu. Dlatego, jak zakładam, w dalszym ciągu będą oni popierać Majdan, nieopodal którego znajdują się wszystkie instytucje rządowe. Dodaje to sił opozycji.

Tym nie mniej, jest już oczywiste, że zaufanie Ukraińców do opozycji maleje z dnia na dzień. W ciągu kilku ostatnich tygodni na „Euromajdanie” nie dochodziło do żadnych szerzej zakrojonych akcji opozycyjnych. Nawet mimo poszczególnych incydentów, kiedy kilkudziesięciu aktywistów na samochodach pikietowało dom ministra spraw wewnętrznych, nie nadaje się to do porównania z tym, co miało miejsce w Kijowie chociażby parę tygodni przed nowym rokiem. Prawdopodobnie, Euromajdan, jak zapowiadało wielu ekspertów, stopniowo znika, gdyż wyczerpały się idee jego rozwoju. Ponadto, na podstawie ciągle malejącej liczby uczestników wystąpień staje się oczywiste, że akcje protestu straciły poparcie ze strony większości mieszkańców Ukrainy.

 

za: http://polish.ruvr.ru/2014_01_13/Watpliwy-urok-Euromajdanu/

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Wątpliwy urok Euromajdanu

 1. Amerykański dziennikarz wydalony z Rosji, bo relacjonował wydarzenia na Majdanie

  Amerykański dziennikarz David Satter, pracujący w Rosji od 2003 r. dla Radia Wolna Europa, poinformował, że został wydalony z tego kraju w związku z pracą nad materiałem dotyczącym prounijnych manifestacji na Ukrainie, które trwają tam od 21 listopada.

  Agencja AFP zwraca uwagę, że chodzi o jeden z pierwszych przypadków wydalenia zagranicznego dziennikarza z Rosji od zakończenia zimnej wojny. Ambasada USA w Moskwie została poinformowana o sprawie i wystosowała oficjalną notę protestacyjną – oświadczył szef Radia Wolna Europa Kevin Close.

  – Powiedziano mi, że według służb bezpieczeństwa moja obecność w Rosji jest niepożądana – poinformował wczoraj wieczorem Satter AFP w mailu wysłanym z Londynu. Nie jest jasne, kiedy Amerykanin został wydalony z Rosji.

  – Moje rzeczy są w Moskwie, gdzie mam mieszkanie. Ale bez pozwolenia na wjazd do kraju, nie mogę ich odzyskać. Chciałbym wrócić do Moskwy, by móc pracować, lecz nie mogę tego zrobić bez wizy – wyjaśnił.

  Problemy amerykańskiego dziennikarza rozpoczęły się, gdy chciał wrócić do Rosji z Ukrainy, gdzie relacjonował ostatnie wydarzenia. – W grudniu Satter dowiedział się, że jego wniosek wizowy został zaakceptowany, lecz przedstawiciel rosyjskiej ambasady w Kijowie powiedział mu, że jego obecność w Rosji jest niepożądana – tłumaczyła rzeczniczka Radia Wolna Europa Karisue Wyson.

  za: http://niezalezna.pl/50604-amerykanski-dziennikarz-wydalony-z-rosji-bo-relacjonowal-wydarzenia-na-majdanie

  Polubienie

 2. O tutaj można sobie pooglądać, jak wygląda „Euromajdan” w dzień powszedni w połowie stycznia 2014:

  http://obozrevatel.com/politics/80756-dnevnoj-majdan–fotoreportazh.htm

  A wygląda on jak ukraińska wieś przed Rewolucją Październikową roku 1917: ogniska, kurne chaty, opatulone w chusty baby i stariki, kasza ze wspólnego kotła – pełny powrót do tradycji ludowych na Kozich Błotach (tak, bodajże aż do Rewolucji Październikowej, nazywał się szykowny do niedawna Majdan Niezależności z siecia luksusowych sklepów pod nim).

  A tak Euromajdan wygladał półtora dnia temu, w noc Sylwestrowo-Noworoczną „starego” prawosławnego kalendarza sprzed Rewolucji Październikowej (od tej rewolucji w 1917 roku Rosja przeszła na nowy zachodni „gregoriański” kalendarz, przesunięty o około 2 tygodnie: rocznicę Rewolucji 24/25 Października czci się obecnie 7 listopada,):

  http://obozrevatel.com/politics/68570-nochnoj-majdan–fotoreportazh.htm

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s