Dzielenie świata


Japońsko-chińska walka przenosi się na nową matę. Zmęczone wyjaśnianiem przynależności spornych wysp na Morzy Południowochińskim Pekin i Tokio postanowiły zmierzyć się na kontynencie afrykańskim. Podczas pierwszych dni nowego roku gorące kraje gościły u siebie szefa chińskiego MSZ i japońskiego premiera. Obietnice przy tym brzmiały hojnie: Shinzo Abe zaproponował afrykańskim przyjaciołom 14 miliardów dolarów w postaci inwestycji, Wang Yi podbił stawkę do 20 miliardów.

Wizyta szefa MSZ ChRL w Afryce na początku roku, jak przekonują w resorcie polityki zagranicznej, to tradycja chińskiej dyplomacji, powstała w ciągu ubiegłego dziesięciolecia. Pekin nie zaprzestał jej także w obecnym 2014 roku. Minister Wang Yi odwiedził Etiopię, Dżibuti, Ghanę i Senegal, a także spotkał się z przedstawicielami stron konfliktu w Sudanie Południowym. Reasumując, MSZ zaznaczył: pierwsza podróż po utworzeniu nowego rządu Chin pomogła wzmocnić pozycję Pekinu w tych krajach.

Zachodnia prasa oczywiście nie pozostawiła chińskiej tradycji bez uwagi. Przed przyjazdem Wang Yi do Etiopii The Wall Street Journal przypomniał sobie o skandalu, który ciągnie się jeszcze od lata ubiegłego roku. Addis Abeba podpisała kontrakt z chińskimi producentami sprzętu telekomunikacyjnego ZTE i Huawei na uruchomienie sieci 3G. Suma transakcji to 1,6 miliarda dolarów, transakcja zabezpieczona finansowaniem na korzystnych warunkach przez Eksportowo-Importowy Bank Chin, a wypłaty zostały rozciągnięte na 13 lat. Ale, jak się mówi, sprawa nie obeszła się bez przekupstw przy wyłonieniu zwycięzcy międzynarodowego przetargu na ten projekt.

Z powodu metod, które Pekin wykorzystuje do umocnienia pozycji na Czarnym Lądzie, opinie specjalistów często są diametralnie różne. Ekspert Instytutu Afryki, Tatiana Dejcz podkreśla, że Chiny robią obecnie dla Afryki tak wiele, jak nikt inny:

Oczywiście Afryka to docenia. W ogóle z Chinami trudno konkurować nawet krajom Zachodu. W wielu przypadkach, co przyznają sami Afrykańczycy, zachodnie kraje swoją pomoc obwarowują jakimiś warunkami politycznymi. Chiny tego nie robią. One współpracują ze wszystkimi. Ich główna zasada to: nie wtrącamy się w sprawy wewnętrzne krajów afrykańskich, my pomagamy.

W rzeczywistości w ciągu ostatnich siedmiu lat Pekin zainwestował w gospodarkę Afryki około 50 miliardów dolarów. W jaki sposób Chiny ustalają priorytety można zrozumieć na przykładzie jednego kraju – Senegalu. 99% eksportu Senegalu do Chin to ryba. Ale główne zainteresowanie tkwi wewnątrz kraju. Chińscy specjaliści modernizują sieci elektroenergetyczne dla państwowego senegalskiego towarzystwa Senelec. Firmy z Chin wzięły na siebie modernizację systemu transportu publicznego, portów Kaolack i Fundiung. Od 2007 roku China Henan International (CHICO) przeprowadza całkowitą modernizację dróg, kanałów, zaopatrzenia w elektryczność i wodę w mieście Tuba, jednym z najbardziej wpływowych islamskich centrów Senegalu. I tu oczywiście pracują specjaliści z dziedziny elektroniki z Huawei i ZTE. Jak zaznaczyła kilka dni temu rosyjska publicystka Julia Łatynina, Chińczycy faktycznie kontrolują całą energetyczną, transportową i telekomunikacyjną strukturę kraju. I to wszystko za kredyty, zapewnione senegalskiemu rządowi przez chińskie banki państwowe. Chińczycy działają według tego samego schematu już od dawna w innych afrykańskich krajach. Taka „apolityczność” i niewybredność w środkach pozwalają Chinom szybko zwiększyć swoją przewagę, uważa zastępca dyrektora Instytutu Analiz Politycznych i Wojskowych, Aleksander Chramczychin:

Faktem jest to, że Chiny wykupują wszystko w Afryce. One mają taką politykę – bez kompleksów. Chin nie obchodzi, jaki rodzaj reżimu panuje w kraju, im właśnie potrzebna jest ekspansja gospodarcza. I dla nich najważniejsze nie są ryby, oczywiście, a ropa naftowa. Ogólnie rzecz biorąc, są one zainteresowane różnego rodzaju zasobami, a ponieważ w Afryce są one najtańsze, dla Chin jest to bardzo dobry kierunek ekspansji. Tym bardziej, że Pekin chętnie wykorzystuje schematy korupcyjne, czyli najpierw kupuje rządy krajów, a następnie ich zasoby.

Na tle chińskich osiągnięć próba wbicia się Japonii w sprawy Afryki wydaje się wątpliwym przedsięwzięciem. Tym bardziej, że wizyta Shinzo Abe była pierwszą podróżą premiera Japonii do Afryki w ciągu ostatnich 8 lat. Jednak Tokio stawia przed sobą ambitne cele: wzmocnienie swojego statusu światowego mocarstwa, stworzenie konkurencji dla Chin i znalezienie dostawców energii. Chociaż interesy gospodarcze w tym czasie, najprawdopodobniej, są drugorzędne, zaznaczył rosyjski orientalista profesor Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych, Dmitrij Strielcow:

W Afryce oczywiście istnieje konkurencja modeli rozwoju i tak zwanej miękkiej siły. Chiny pozycjonują się jako kraj rozwijający się, podczas gdy Japonia reprezentuje kraje rozwinięte, Zachód. Dlatego kraje afrykańskie stoją przed wyborem modelu rozwoju. I w tym przypadku mniej mówi się o pragmatycznych interesach Japonii, a więcej o sprawach globalnych i pozycjonowaniu się Japonii jako odpowiedzialnego światowego mocarstwa.

Biorąc pod uwagę pewną specyfikę reżimów, stojących u władzy w większości państw Afryki, można powiedzieć, że wybór modelu politycznego niepokoi je w najmniejszym stopniu. A gospodarka – jak najbardziej. Tak więc Tokio najprawdopodobniej będzie musiało dokonać przeglądu metod walki: obecnie ideologia w Afryce nie jest chodliwym towarem.

—————————————————————-

W listopadzie 2013 roku dług publiczny Stanów Zjednoczonych wobec Chin wzrósł do precedensowej wielkości – 1,317 bln dolarów – podał dzisiaj Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych.

Jednocześnie rekordową kwotę – 3,82 bln dolarów – osiągnęły pod koniec grudnia chińskie rezerwy walutowe. Wzrostowi rezerw sprzyja znaczne umocnienie kursu juana wobec dolara, różnica odsetek dochodowości w Chinach i za granicą oraz stosunkowa łatwość przyciągania kapitału na zagranicznych rynkach.

Przez ostatnie lata Chiny są jedną z najważniejszych lokomotyw wzrostu gospodarki światowej.

————————————————————

Chiny przeprowadziły próby pierwszego hiperdźwiękowego urządzenia latającego własnej konstrukcji, stając się trzecim krajem po Stanach Zjednoczonych i Rosji, który posiada podobną technologię. Testowane urządzenie, według chińskich źródeł, ma czysto naukowe znaczenie. Jednak w dłuższej perspektywie na podstawie tego opracowania mogą być stworzone hiperdźwiękowe pociski manewrujące i bloki bojowe do rakiet balistycznych, zdolnych do przełamania obrony przeciwrakietowej.

Naturalna reakcja

Chińskie próby hiperdźwiękowego urządzenia, a także wznowienie kilka lat temu rosyjskich prac w tej dziedzinie (którym także towarzyszyły praktyczne testy), stały się częścią kolejnej rundy wyścigów, która rozpoczęła się nie w Pekinie, i nie w Moskwie. Oba kraje szukają odpowiedzi na systemy opracowywane w Stanach Zjednoczonych. Przede wszystkim mówimy o systemie obrony przeciwrakietowej i przyszłościowych hiperdźwiękowych środkach szturmowych, tworzonych w ramach koncepcji Prompt Global Strike – Szybkiego Globalnego Uderzenia (PGS).

Główną cechą PGS, która wyróżnia ten program od współczesnych strategicznych sił jądrowych, jest to, że jest ona nieatomowa. I w rezultacie – nie jest objęta ograniczeniami strategicznych zbrojeń ofensywnych. Celem programu jest zadanie precyzyjnego ataku w dowolnym miejscu na świecie w ciągu jednej godziny. Całkiem możliwe, że nie będzie on w pełni realizowany, jednak takie zmiany „zasad gry” nie mogły pozostać niezauważone.

Hiperdźwiękowe urządzenie Chin w przyszłości zdolne będzie do stworzenia zagrożenia wojskowego dla Stanów Zjednoczonych w najbardziej wrażliwym miejscu – w centrum regionu Indo-Pacyfiku. Po osiągnięciu odpowiedniego zasięgu tego typu sterowane głowice mogą stać się poważnym zagrożeniem dla środków bojowych Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych i dla systemu obrony rakietowej – szczególnie dla wysuwanych na „pierwszą linię” okrętów systemu „Aegis”.

Głównym atutem hiperdźwiękowych bloków manewrujących w starciu z systemem obrony rakietowej jest właśnie ich manewrowość: tego typu blok podczas lotu może zmieniać swoją trajektorię znacznie zmniejszając prawdopodobieństwo przechwycenia.

Perspektywa dwudziestu lat

Najniebezpieczniejszym potencjalnym następstwem rozwoju PGS jest to, że zamiast niwelowania potencjału jądrowego jest on zdolny do zwiększenia jego roli. To doprowadzi do zwiększenia i rosyjskiego, i chińskiego arsenału, które będą rozpatrywane przez Moskwę i Pekin jako jedyny środek do naniesienia na Stany Zjednoczone w przypadku wojny gwarantowanych niedopuszczalnych strat.

Połączenie rozwiniętej krajowej obrony przeciwrakietowej z seryjną produkcją środków PGS spowoduje, że nie będzie alternatywy dla wznowienie wyścigu jądrowego. Będąc w tyle za Stanami Zjednoczonymi w niejądrowych systemach precyzyjnych to będzie jedyna szansa, aby zachować równowagę strategiczną.

Maksymalnej eskalacji problemu należy oczekiwać w połowie lat 2020-tych, w momencie zakończenia budowy systemu obrony przeciwrakietowej i pojawieniu się na zbrojeniu pierwszych systemów, stworzonych w ramach koncepcji PGS. Uwzględniając narastające rozbieżności polityczne, nie wykluczone jest prawdopodobieństwo, że do 2023 roku międzynarodowy klimat będzie przypominał sytuację z 1963 lub 1983 roku, chociaż u podstaw konfrontacji będą leżeć nie ideologiczne, a polityczno-gospodarcze motywy. Zresztą, jest jeszcze czas na to, aby nie dopuścić do takiej konfrontacji. I w tym tonie, skuteczne testowanie tego typu broni jest niczym więcej, niż kartą przetargową w przyszłych negocjacjach dotyczących ograniczania zbrojeń strategicznych, zarówno jądrowych, jak i niejądrowych.

————————————–

Wysocy rangą przedstawiciele Rosji, Indii i Chin przeprowadzą dzisiaj w Pekinie trójstronne spotkanie, na którym zostanie omówiony problem bezpieczeństwa w Afganistanie.

Na spotkaniu będą kontynuowane rozmowy w tej sprawie, rozpoczęte w 2013 roku w ramach dialogu Indie-Chiny i trójstronnych konsultacji Chin, Rosji i Pakistanu.

Strony są zaniepokojone kwestią zapewnienia bezpieczeństwa w regionie po tym, jak Stany Zjednoczone i inne kraje koalicji międzynarodowej wycofają wojska z Afganistanu. Rosja, Indie i Chiny obawiają się, że po zakończeniu tego procesu w Afganistanie znów umocni swoją pozycję Taliban i międzynarodowa organizacja terrorystyczna Al-Kaida.

Za: Głosem Rosji

—————————

W przypadku Afganistanu mniej zapewne chodzi o niepokój a więcej o podział stref i wpływów na tym terenie, w tym bezpieczeństwo szlaków komunikacyjnych i ewentualnych rurociągów.

adm

Reklamy

6 uwag do wpisu “Dzielenie świata

 1. Chińczycy okazują się być dobrymi uczniami EKONOMII POLITYCZNEJ GLOBALIZMU,stąd konkurencja z Japończykami.Ci co obserwują pęd do nauki w USA to jeszcze większy podziw budzą Koreańczycy.
  KAPITAŁ coraz bardziej nabiera wartości narodowych,których znaczenie zapisane jest w ewolucyjnych osiągnięciach CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ.
  Słuchając księdza Prof.Tadeusza Guza może być na horyzoncie partia Prawo Sprawiedliwość i Miłość.Tylko ta miłość jednoznacznie była określona u Greków.Przy wieloznaczności może się kojarzyć : MIŁOŚĆ JAK TO ŁATWO POWIEDZIEĆ

  Polubienie

 2. @Adm
  Pokazano szerokie spektrum , zastosowania saperki, jednak saperka to świetny oręz w walce wręcz, bezposrednio i posrednio (rzut saperka w strone n – pla) i jeszcze „całkiem sporo’ innych arcyciekawych „technik zastosowania” zwykłej? czy niezwykłej saperki.

  Polubienie

 3. Chiny przetestowały hiperdźwiękową głowicę międzykontynentalnego rakietowego pocisku balistycznego. Przeprowadzone testy pokazują, że rozmieszczenie chińskich międzykontynentalnych rakietowych pocisków balistycznych z takimi częściami będzie możliwe już w najbliższej przyszłości.

  Przeprowadzone próby głowicy hiperdźwiękowej międzykontynentalnego rakietowego pocisku balistycznego stanowi pierwszy praktyczny rezultat realizowanego przez Chińczyków zakrojonego na szeroką skalę programu tworzenia broni hiperdźwiękowej. O pracy Chińczyków nad hiperdźwiękowymi aparatami latającymi wiemy już od wielu lat. W lipcu 2012 roku chińskie media poinformowały o wejściu do użytku unikatowej rury aerodynamicznej, pozwalającej na przeczyszczanie modeli aparatów latających z prędkością do 9M. Teraz zostały przeprowadzone pierwsze próby lotnicze hiperdźwiękowego aparatu latającego. Główne pytanie w związku z tym polega na tym, jak nowa technologia wpłynie na chińską strategię nuklearną i w jakich jeszcze kierunkach rozwijają się chińskie projekty w sferze broni hiperdźwiękowej.

  Po raz pierwszy Rosja poinformowała o udanych testach głowicy bojowej w 2005 roku w ramach prac w zakresie zwiększenia stabilności rosyjskich strategicznych sił jądrowych w obliczu amerykańskiej obrony przeciwrakietowej. Najprawdopodobniej Rosja jako pierwsza na świecie otrzymała gotową do umieszczenia głowicę bojową. Chiny kroczą rosyjską drogą z kilkuletnim opóźnieniem.

  Tym niemniej, przeprowadzone próby pokazują, że rozmieszczenie chińskich międzykontynentalnych rakietowych pocisków balistycznych z takimi głowicami będzie możliwe już w najbliższej przyszłości. Szybującą głowicę bojową nie jest w stanie strącić żaden z istniejących lub przyszłościowych systemów obrony przeciwrakietowej. Rozpoczynając ich rozmieszczenie, Chiny będą w stanie zwiększyć niezawodność swoich sił jądrowych.

  Prawdopodobnie, prace nad tworzeniem hiperdźwiękowej głowicy bojowej związane są z projektem nowego chińskiego ciężkiego międzykontynentalnego rakietowego pocisku balistycznego, o którym poinformowano w ubiegłym roku. Podobne głowice mogą być cięższe od poprzedników, co wymaga nowej, potężniejszej rakiety.

  Można przypuścić, że we współczesnych warunkach Chiny, idąc za przykładem Rosji i Stanów Zjednoczonych, nie ograniczają się do rozwoju technologii hiperdźwiękowych w interesie swojej strategicznej triady jądrowej. Stany Zjednoczone rozpatrują możliwość wykorzystania niejądrowej broni hiperdźwiękowej w swoich perspektywicznych systemach szybkiego globalnego ataku. Nad nieatomową bronią hiperdźwiękową pracuje również Rosja.

  Dzięki nieatomowej broni hiperdźwiękowej chińskie programy w zakresie tworzenia środków walki z amerykańskimi lotniskowymi grupami uderzeniowymi wejdą na nowy poziom. Chiny rozpoczęły już ruch w kierunku stworzenia bardzo potężnych środków rażenia okrętów lotniskowych przeciwnika o dużej prędkości. Pierwszym krokiem stało się pojawienie rakiety DF-21D do zwalczania okrętów, która znacznie utrudni zapewnienie bezpieczeństwa przed atakiem lotniskowej grupy uderzeniowej. Jeśli w charakterze środku ataku wystąpi hiperdźwiękowy pocisk manewrujący, to obrona przeciwrakietowa lotniskowca straci skuteczność i wszystkie zadania flot światowych będą wymagały rewizji.

  W XXI wieku posiadanie własnej broni hiperdźwiękowej będzie niezbędnym atrybutem supermocarstwa militarnego, w które zamieniają się Chiny. Jednak rozmieszczenie systemów zbrojnych dzieli od pierwszych prób długa droga, a więc najprawdopodobniej rezultaty tych wysiłków zobaczymy dopiero w kolejnym dziesięcioleciu

  Polubienie

 4. KAPITAŁ coraz bardziej nabiera wartości narodowych,których znaczenie zapisane jest w ewolucyjnych osiągnięciach CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ.

  pisze pan Kazimierz – bo pisac jak widac umie….. zeby jeszcze wyjsnil….. CO???? napisal!!!!

  CO pan mial na mysli piszac co pa n napisal panie Autorze????? bo za zadne skarby zgadnac nie moge, wydedukawac nie ma szansy…a skoro pan zyje moge tylko dopytac zyjacego?????? Powie pan co pan chcial powiedziec????

  Polubienie

 5. @Roman K.
  1.Znaczenie pierwiastka narodowego wpisane jest w wartości CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ,której Polska stała się bastionem.
  2.Kolejna utopia ekonomiczna bazująca na EKONOMII ŻYDOWSKIEJ doprowadziła do WOJNY O PIENIĄDZ.
  3.Polska staje się teatrem tej wojny,również pod wpływem polityki historycznej bazującej na ekonomii SIŁY rosyjskiego militaryzmu.
  4.Nie można wykluczyć,że ciągle żywy jest projekt polityczny JUDEOPOLONII.

  To ogólne tezy,których rozwinięcia można dokonać przez pryzmat kultury europejskiej,której korzeniami jest antyczna Grecja.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s