Eskalacja nienawiści do Rosji


95. rocznica odzyskania po I wojnie światowej przez Polskę niepodległości skrajna prawica zamieniła w fajerwerk agresji i nienawiści. Akty wandalizmu wobec ambasady Federacji Rosyjskiej w Warszawie zmusiły policję do wystąpienia o rozwiązanie ich manifestacji. Trwała zaledwie 1,5 godz., zgromadziła tysięcy ludzi, z których część dała upust ideologicznym frustracjom. Przy Pałacu Kultury i Nauki spalili rosyjską flagę, wcześniej wrzeszczeli, że „Rosja to kurwa”.

To, co się stało nie jest dziełem przypadku, chociaż ma wielorakie przyczyny.

Trwałym elementem wszystkich polskich ugrupowań prawicowych jest programowa nienawiść do Rosji. Jest to nienawiść hodowana od lat, będąca procesem edukacji szkolnej, pojawiająca się w ustach polityków, umiejętnie rozwijana przez media i to nie tylko skrajne prawicowe. Rosja i jej prezydent – Władimir Putin, są dla wielu tym samym, co diabeł w nauczaniu Kościoła rzymsko-katolickiego – wcieleniem zła z KGB, którym się wszystkich straszy dookoła. Ta nienawiść jest też elementem polskich stosunków międzynarodowych i kreowanej przez Polskę polityki wobec Rosji w UE. Jawnie antyrosyjski jest szef polskiej dyplomacji.

Nie ma manifestacji ugrupowań opozycyjnych bez elementów antyrosyjskich. Hasło „Sierpem i młotem w czerwoną hołotę” jest skanowane na każdym bez mała ich publicznym wystąpieniu, pojawia się na meczach piłkarskich i na spotkaniach patriotyczno-religijnych pod egidą katolickiego Radia Maryja. Od wielu lat. Przedsmak eskalacji nienawiści dla Rosji dał warszawski mecz piłkarski Polska-Rosja w czasie rozgrywek EURO 2012.

Praktycznie nie spotyka się w mediach obiektywnych materiałów o Rosji. Jej obraz jest wynaturzony, opisywany tendencyjnie. Klasycznym przykładem jest tutaj publicystyka o Rosji w Gazecie Wyborczej.

Z nienawiścią, w tym także skierowaną ku Rosji można spotkać się także w Kościele rzymsko-katolickim, najczęściej jest związana ona z tragedią smoleńską, albo z historią Polski. Ambony w świątyniach często służą, jako mównice polityczne a same świątynie – jako miejsce politycznych akademii z okazji świat narodowych, bywa, że jak 3 maja czy 15 sierpnia, powiązanymi ze świętami kościelnymi.

Każda krytyka hierarchów, zwłaszcza ostatnio, traktowana jest w tej grupie wyznaniowej, jako atak na Kościół, krytycy zaś są wrogami Kościoła, z którymi trzeba walczyć i kierować ku nim swoje emocje. Na tym podłożu kultywującym nienawiść, pogardę i walkę, jako premiowane zachowanie społeczne – praktycznie ok. 25% dorosłych Polaków buduje swoją nienawiść do Rosji, upatrując w niej sprawcę katastrofy lotniczej w Smoleńsku.

Polscy przywódcy rządzącego obecnie ugrupowania, tj. premier RP i prezydent RP, są historykami z wykształcenia, o solidarnościowo-opozycyjnym rodowodzie. Przez co nie mają należytego dystansu, ani też obiektywnego spojrzenia na czasy minione. Dla nich, czemu nb. dał wyraz w wystąpieniu 11 listopada prezydent Komorowski, odzyskanie przez Polskę wolności było w 1918 i 1989 r. Przekreślając całe swoje dorosłe życie – owi przywódcy Polski, też w swoisty sposób budują nienawiść do Rosji. Dokonań I Armii Wojsk Polskiego w czasie II wojny światowej tendencyjnie się nie zauważa, bo polscy żołnierze walczyli u boku Armii Czerwonej. Okres odbudowy państwa po II wojnie światowej jest negowany, wykreślany z historii – bo to czas „komuny”, PRL, państwa totalitarnego pod egidą Stalina i ZSRR. Tak też przekazywana jest w szkołach młodemu pokoleniu najnowsza historia Polski. Młodzież od pierwszych klas jest uczona nienawiści i pogardy do wschodniego sąsiada i swojej własnej przeszłości.

Radykalna prawica, tzw. narodowcy, to przede wszystkim młodzież męska, której państwo i społeczeństwo nie daje zbyt wielu szans na rozładowanie adekwatnej do ich wieku energii. Dla nich sport – to przede wszystkim awantury na stadionach, bo sport w szkołach „leży”. Jest więcej lekcji religii niż wychowania fizycznego. Budowa boisk piłkarskich w ramach rządowej akcji „Orlik” – to za mało. Akademicki sport jest praktycznie – dla wybranych, nastawionych na wyczyn. Nie ma masowego sportu dla młodzieży, sport to rozrywka skomercjalizowana, merkantylna. Prężne w PRL harcerstwo, angażujące masowo młodzież, stało się elitarnymi grupami, rywalizującymi w pojmowaniu „narodowego patriotyzmu”.

Wreszcie jedna z ostatnich przyczyn – pojmowanie przez młodych, ale nie tylko, wolności, jako anarchii. Jako brak poszanowania dla norm etycznych i prawa. I znowu – przykład idzie z góry. Z polskiego parlamentu, z niewydolności sądów i pobłażliwości stróżów prawa, od nieetycznych duchownych.

Więc skoro w Polsce oficjalnie nienawidzi się Rosji, skoro dla partykularnych potrzeb politycznych przeinacza się historię, skoro są premiowane i publicznie aprobowane – pogarda, chamstwo i agresja wobec innych, skoro media uprawiają antyrosyjską propagandę a wolność jest utożsamiana z anarchią, nawet w polskim parlamencie – nie możemy się dziwić zachowaniom rozwydrzonej młodzieży.

Ma zbyt wiele negatywnych przykładów dookoła siebie.

Zofia Bąbczyńska-Jelonek

Poglądy autora mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji            

Za: Głosem Rosji

Reklamy

12 uwag do wpisu “Eskalacja nienawiści do Rosji

 1. Oto klasyczny przykład dezinformacji i prania mózgów Polakom

  Ten gość z CIA sugeruje, że Rosjanie to debile… Na własnym terytorium zgotowali kaźń Polakom bo… uwaga.. ich nie lubią… To jest opcja PISIOWŚKA.. którą z uporem maniaka realizują Kaczyński i Maciarewicz… Wmawiają ludkom kto dokonał tej zbrodni…
  I tak odwraca się kota ogonem, żeby łeb był niewidoczny…

  Polubienie

 2. Aby uniknąć spekulacji program badań powinien uwzględnić wykluczenie możliwości ingerencji osób trzecich,czy nawet samowybuchu.
  Co ze światem cybernetyki,bo przecież samolot TU 154M był na stanie Wojska Polskiego,a Polska znajduje się w ponadnarodowych strukturach NATO i UE?!
  Obowiązuje też umowa wojskowa z FR i przy takich warunkach kliatycznych i takim wyposażeniu Rosjanie mieli obowiązek zamknąć lotnisko!!!

  Polubienie

 3. Cóż – biorąc pod uwagi zasługi Kaczyńskiego

  dostał to na co zasłużył :)) Ubolewam jedynie nad tym,że nie było tam reszty POPIS – owskich okupantów :)))

  Tych nielicznych jak obsługa samolotu itp. żałuję – zresztą nie rozumiem trendu po co zajmować się jakimś tam Kaczyńskim?

  Polubienie

 4. Sami nie mamy szans. Z jednej strony Rosjanie (nie mylić z Chazarą) z drugiej żydoniemcy. W każdym układzie bliższa nam Rosja i Rosjanie niż żydoniemcy.
  Sami zginiemy a z Rosją mamy jakieś szanse. Bo inaczej koniec z nami. A może w Chińczykach szukać oparcia? Powtarzam, żydostwo nam zniszczyło Polskę i sami się nie podniesiemy. Chyba że się inne narody obudzą i zrobi się z jewrejami porządek całkowity. 0 – zero żydostwa na świecie, ich destrukcji i Q…stwa.

  Polubienie

 5. Rządzący Polską realizują decyzje cara!
  Pod koniec września br. Archiwum Diecezjalne w Drohiczynie otrzymało pismo od burmistrza miasta, w którym urzędnik – Wojciech Borzym zażądał „informacji na temat uposażenia w nieruchomości związków wyznaniowych działających na terenie miasta w latach 1400–1939”, czyli informacji nawet sprzed sześciu wieków!

  Okazuje się, że od pewnego czasu realizowane są żądania odszkodowawcze Cerkwi prawosławnej i to w niemałych kwotach lub w hektarach. Oddawane jest zaś to, co niegdyś zagrabił rosyjski car! “Kto oddaje? Ano polskie państwo reprezentowane przez warszawski rząd – może chce się za coś Rosjanom wypłacić, nie wiem. W każdym razie jasne jest, że robią się dobrymi wujkami dla prawosławnych kosztem polskich podatników. Polityka uległości obecnego rządu, przepraszania i bicia czołem o ziemię, sięga szczytów” – czytamy w artykule zamieszczonym na portalu e-wpis.pl.

  Ks. Artur Płachno, dyrektor Radia Podlasie, informuje, że ostatnio wojewoda podlaski polecił wypłacić 1,5 mln zł odszkodowania parafii prawosławnej w Boćkach (diecezja drohiczyńska). Jak informuje WPIS, parafia ta “wsławiła się” seksualną aktywnością swego proboszcza.

  Przypadków odszkodowań na rzecz Cerkwi jest znacznie więcej i nie tylko w diecezji drohiczyńskiej, a żądania Cerkwi są niemałe. W ubiegłym roku w rozmowie z KAI prawosławny arcybiskup Jeremiasz stwierdził, że “może to być od 150 tys. do nawet 300 tys. hektarów”. Duchowny swoje wyliczenia przeprowadził na podstawie… carskich ukazów. Za sam niewielki Drohiczyn Cerkiew oczekuje ponad 5 mln złotych odszkodowań. Jak oznajmił abp Jeremiasz, Cerkiew prawosławna chce „zwrotu mienia poddanego pod przymusowy zarząd państwa od 1918 r.”. W praktyce oznacza to jednak powołanie się właśnie na dekrety carskie”.

  Biskup drohiczyński Antoni Dydycz wyjaśnia: “Dekrety cara wywłaszczające polskich patriotów i ludzi Kościoła nabierają obecnie mocy, gdyż realizuje je Komisja Regulacyjna ds. Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, instytucja mieszana Kościoła prawosławnego i państwa. Podczas gdy ona nadal działa i buszuje po naszym terenie, to katolicką komisję rozwiązano”.

  http://www.bibula.com/?p=71762

  Polubienie

 6. „Rusofobia jest w Polsce częścią planu”. „Najlepszy dialog z Polakami to brak dialogu”
  -> Młodzież od pierwszych klas jest uczona nienawiści i pogardy do wschodniego sąsiada i swojej własnej przeszłości.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14940509,_Rusofobia_jest_w_Polsce_czescia_planu____Najlepszy.html

  Według mnie – moi rodacy są ociemniali,zmanipulowani i po prostu głupi – kierując się w polityce sympatiami czy antypatiami,co przesłania im zdolność logicznej analizy.Większości chyba nawet nie wie / nie zdaje sobie sprawy ? / że obecna polityka ukierunkowana w stronę UE USA i Izraela przy wesołym akompaniamencie KK – zrobiła w naszym kraju to co zrobiła.Podsycanie nienawiści do Rosjan / na tle historycznym / osiągnęła apogeum przez takie szumowiny jak np.
  Rusek to jest wróg i trzeba do niego strzelać!

  Wojciech Cejrowski o Rosjanach i literaturze rosyjskiej

  ha ha ha „Oni nas nie lubią,a my ich nie lubimy” -> przecież słysząc coś takiego to pusty śmiech ogarnia – od kiedy to w polityce kieruje się sympatiami?
  I tutaj nasuwa się pytanie – według mnie mowa Cejrowskiego jest mową nienawiści,podsycanie nienawiści na tle narodowościowym – dlaczego nie został pociągnięty do odpowiedzialności karnej? A dlaczego piętnując żydostwo jesteśmy straszeni antysemityzmem we własnym kraju?

  Polubienie

 7. Nie wiem jak inni ale ja jestem zmęczona już zakazami,nakazami UE,holokaustami bitwami rodaków o KK itp – Ci wszyscy są „kością niezgody” i wydaje mi się,że aby mógł nastąpić spokój trzeba by było ich po prostu wyp …. Co do polityki ukierunkowanej w stronę bloku wschodniego? Myślę,ze gdyby Polska wydostała się jakimś cudem z UE mielibyśmy więcej suwerenności jak obecnie.Ekonomicznie gorzej już być nie może.

  Polubienie

 8. Prof. Lazari: Polska rusofobia bierze się z potrzeby posiadania wroga

  Rusofobia w Polsce bierze się z potrzeby posiadania wroga, bo daje ona poczucie jedności – uważa politolog i znawca Rosji prof. Andrzej de Lazari, który wziął udział w polsko-rosyjskiej debacie „Uprzedzenia, mity, stereotypy” na Zamku Królewskim w Warszawie.
  http://fakty.interia.pl/polska/news-prof-lazari-polska-rusofobia-bierze-sie-z-potrzeby-posiadani,nId,944357

  Komuś bardzo zależy abyśmy Rosję postrzegali jako „wrogów” -> aby odwrócić uwagę? Bazując na historii i podsycaniu podejrzeń jakoby Rosja była winna katastrofy Smoleńskiej. Cóz głupota,ociemnienie,manipulacja króluje i co zrobić.
  Ja tam patrze z punktu ekonomicznego bilansu strat i ewentualnych zysków – prócz dotacji UE / czy jesteśmy na plusie biorąc pod uwagę składki? / i wykorzystywanie Polaków jako taniej siły roboczej w UE nie widzę nic.

  Polubienie

 9. Na Ukrainie znów starcia. Jest pierwsza ofiara. Mężczyzna zginął rano na ulicy Hruszczewskiego. Według Agencji Interfax-Ukraina, mógł do niego strzelać snajper

  http://neon24-wiadomosci.neon24.pl/post/105066,na-ukrainie-znow-starcia-jest-pierwsza-ofiara

  Na czyje zlecenie działał snajper ?
  Podgrzanie sytuacji społeczno-politycznej na Ukrainie jest celem Międzynarodowej Lichwy, która prze poprzez swoją agenturę do bandyckiego przejęcia tego kraju pod własne władanie i zrobienia z niego tego co między innymi uczyniła w ostatnim 25- letnim okresie w Polsce za całkowicie im podporządkowanym rządów „steropianowców”.
  Dla Międzynarodowej Lichwy nie liczą się pojedyncze ofiary. Oni na swoim koncie mają miliony ofiar. Snajper to prawdopodobnie ich człowiek.
  Wśród ukraińskich mącicieli od dawna mówiło się, iż potrzebują trupa, dla samopotwierdzenia własnych działań. Ta sprawa to operacja fałszywej flagi, często stosowana poprzez ludzi pozostających na żołdzie Międzynarodowej Lichwy.

  Polubienie

 10. Niemcy mogą Polskę podbić i okupować tylko w jednym przypadku, kiedy poróżni się na tyle Polaków i Rosjan aby ci ostatni położyli na nas przysłowiowy krzyżyk.
  I tu Niemcom zależy na krzewieniu nienawiści Polaków do Rosjan
  A Niemcy pamiętają swoje granice i tereny jakie podbili na wschodzie
  g

  Straty terytorialne Niemiec 1919-1945
  niebieskie- Utracone w okresie 1919-1921
  Wolne Miasto Gdańsk
  zielone- Ziemie utracone na rzecz Polski wskutek II wojny światowej
  żółte- Ziemie utracone na rzecz ZSRR wskutek II wojny światowej
  Im się marzy powrót na te tereny i stąd sieją wśród Polaków nienawiść do Rosji byśmy nie chcieli, lub nie mogli liczyć na ich pomoc.

  Polubienie

 11. „I tu Niemcom zależy na krzewieniu nienawiści Polaków do Rosjan”

  Poróznienie Polaków z innymi narodami, to nie jest specjalnośc Niemiec, które same są w tej grze ofiarą , lecz Miedzynarodowej Lichwy , która od wielu wieków rządzi światem w myśl zasady : dziel, skłócaj i rządź.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s