Eskalacja konfrontacji w Kijowie i …. perspektywa rozmów ?!


Opozycja spotka się z prezydentem Ukrainy

Prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz wezwał opozycję do rozpoczęcia rozmów i powstrzymania konfrontacji.

„Jestem przeciwko rozlewowi krwi, przeciwko użyciu siły i podżeganiu do nienawiści i przemocy” – czytamy w oświadczeniu, wydanym przez biuro prasowe przywódcy państwa w związku z wydarzeniami w Kijowie.

Janukowycz wyraził ubolewanie z powodu ofiar konfliktu, „wywołanego przez ekstremistów politycznych”.

Tymczasem opozycjoniści zareagowali na apel Janukowycza. Spotkanie odbędzie się o 11:45 GTM. Wezmą w nim udział Witalij Kliczko, Arsenij Jaceniuk i Oleg Tiagnibok.

za:http://polish.ruvr.ru/2014_01_22/Opozycja-spotka-sie-z-prezydentem-Ukrainy/

Foto: AFP

W Kijowie nie ustaje konfrontacja między siłami ochrony porządku publicznego a opozycją. W wyniku starć na ulicy Gruszewskiego są już ofiary ludzkie. Dziś rano żołnierze z jednostki specjalnej Berkut uwolnili ulicę od uczestników wiecu i usunęli barykady. Obecnie pozostaje tam ponad sto specjalnych wozów milicji.

W śródmieściu Kijowa toczą się niemal działania zbrojne. Przez całą minioną noc uczestnicy akcji protestu zza barykad, zbudowanych na ulicy Gruszewskiego, obrzucali kordon specnazu Berkut koktajlami Mołotowa i kamieniami. W czasie tej konfrontacji wskutek postrzału zginął jeden z uczestników akcji. Milicja usiłuje ustalić okoliczności tego zajścia. Przy tym w MSW Ukrainy podkreślono, że funkcjonariusze organów ochrony porządku publicznego na ulicy Gruszewskiego nie stosują broni palnej.

Władze wzywają do rezygnacji z dalszych rozruchów. Wczoraj z takim apelem zwrócił się do opozycji sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andriej Klujew:

Zwracamy się do wszystkich sił politycznych, do wszystkich opozycyjnych organizacji społecznych o wydanie rozkazu swym przedstawicielom, aby zaniechali dalszych rozruchów, aby zapanował spokój, aby wycofały się od organów ochrony porządku publicznego i nie wykazywali żadnej agresji. Wówczas prowadzenie procesu negocjacyjnego będzie o wiele prostsze, jak też wyprowadzenie naszego kraju z tego kryzysu politycznego, który, niestety, jest faktem dokonanym.

Jednak podobne oświadczenia nie wywarły żadnego wpływu na sytuację na ulicy Gruszewskiego. Dziś rano żołnierze jednostki specjalnej Berkut przeszli do natarcia i wyparli uczestników akcji. Jednak uczestnicy rozruchów stawiają opór i usiłują przechodzić do kontrnatarcia. Premier Ukrainy Nikołaj Azarow oświadczył, że odpowiedzialność w pierwszej kolejności spada na barki tych liderów partii opozycyjnych, którzy spowodowali podobną sytuację.

Jeśli oni popierają tych łotrów i ekstremistów, prowokatorów, to muszą powiedzieć – tak, to prawda, jesteśmy razem z nimi. Jeśli nie popierają, to powinni wspólnie z władzą usunąć tych prowokatorów z ulic stolicy. Popieramy konstytucyjne prawo naszych obywateli do pokojowych protestów i manifestacji – chodzi o wszelkie formy pokojowego protestu, jakie uwzględnia konstytucja. Państwo jednak zgodzą się, że trudno uznać za pokojowe protesty, gdy do sił ochrony porządku publicznego rzuca się koktajle Mołotowa.

Rosja wzywa wszystkie strony na Ukrainie do zażegnywania wszystkich wynikających problemów wyłącznie w drodze dialogu, na przestrzeni pola konstytucyjnego i prawnego. Jak oświadczył minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow, wszystko, co dzieje się obecnie w Kijowie, w tym także zajmownaie przez uczestników wieców budynków publicznych, jest pogwałceniem europejskich norm postępowania.

Te apele wzywające do rozwagi, które liderzy opozycji, w tym także Witalij Kliczko, już formułują, wykazują, że sytuacja wymyka się spod kontroli. Wiemy o tym, że w znacznej mierze jest to wspierane zza granicy. Okazuje się więc, że czynniki, które to „stymulują”, nie biorą nawet pod uwagę interesów samej opozycji i usiłują prowokować przemoc. Gdy coś podobnego ma miejsce w krajach unijnych, nikt nie kwestionuje konieczności zastosowania zdecydowanych posunięć w celu udaremnienia przemocy i rozruchów.

Duma Państwowa Federacji Rosyjskiej wezwała Zachód do rezygnacji z prób zaogniania sytuacji na Ukrainie w drodze ingerowania w jej sprawy wewnętrzne, natomiast opozycję ukraińską – do nawiązania dialogu z władzą. Deputowani rosyjscy obarczają odpowiedzialnością za zamieszki w Kijowie nie tylko uczestników akcji protestu, lecz również polityków zachodnich, którzy zabierają głos podczas tych wieców.

za: http://polish.ruvr.ru/2014_01_22/Konfrontacja-w-Kijowie-ciag-dalszy/

W zamieszkach w Kijowie zginęły trzy osoby

Dzisiaj w strefie starć między zwolennikami opozycji i pracownikami służb specjalnych wskutek rany postrzałowej zginął trzeci protestujący.

Ciało znajduje się w punkcie medycznym, zorganizowanym przez protestujących. Obecnie pracuje tam milicja – podkreśla gazeta internetowa „Ukraińska Prawda”.

Wcześniej Prokuratura Generalna na swojej stronie potwierdziła śmierć dwóch osób wskutek ran postrzałowych. Ich ciała znaleziono w zajętym przez protestujących budynku biblioteki. Funkcjonariusze poinformowali także, że ubiegłej nocy aktywiści opozycji porwali na ulicach Kijowa ponad 50 osób.

za: http://polish.ruvr.ru/2014_01_22/W-zamieszkach-w-Kijowie-zginely-trzy-osoby/

USA unieważniły wizy Ukraińców, rozpędzających EuroMajdan

USA unieważniły wizy Ukraińców, rozpędzających EuroMajdan

Departament stanu Stanów Zjednoczonych unieważnił amerykańskie wizy Ukraińców, związanych z rozpędzaniem siłą EuroMajdanu w listopadzie i grudniu – poinformowało dzisiaj biuro prasowe Stanów Zjednoczonych na Ukrainie.

„Zastanawiamy się nad innymi sankcjami przeciwko tym, którzy ponoszą odpowiedzialność za obecne użycie przemocy” – powiedziano w oświadczeniu departamentu stanu.

Masowe akcje protestacyjne opozycji odbywają się w Kijowie od 21 listopada po wstrzymaniu przygotowań do podpisania porozumień w sprawie stowarzyszenia Ukrainy z UE.

za: http://polish.ruvr.ru/2014_01_22/USA-uniewaznily-wizy-Ukraincow-rozpedzajacych-EuroMajdan/

Reklamy

8 uwag do wpisu “Eskalacja konfrontacji w Kijowie i …. perspektywa rozmów ?!

 1. powtarzam i tutaj co wcześniej przekazałem obok:

  Jest coś ciekawego, co powiedział dzisiaj prezydent RP Bronisław Komorowski, zdaje się po rozmowie telefonicznej z Janukowiczem i co przytoczyły “Fakty” TVN. Mianowicie Polska być może ma się przygotować na przyjęcie Ukraińców. A myśmy się, zaledwie kilka godzin wcześniej śmiali ze znajomą, obserwując w TV reportaże z Kijowa, że jak tak dalej pójdzie, to Polska będzie musiała udzielać azylu potomkom banderowców…

  A jeśli chodzi o tych dwóch (Ormianina i Białorusina), których rano zastrzelono w Kijowie, to znaleziono ich już nieżywych w lokalu Biblioteki Narodowej w okolicy Kreszczatiku, pierwszego już o 6.30 rano, być może przeniesionego tam z Domu Związków Zawodowych, gdzie jest “kwatera główna” Rewolucji Listopadowo-Styczniowej. Tak twierdziła to przed południem białoruska http://www.tut.by

  Polubienie

 2. Może nie na temat.. Polityka syjonistów – burz, zniewalaj i żryj – czyli ‚wielkie żarcie’ dotyka nie tylko segmentu polityki i gospodarki.. Na Ukrainie to poczatek fazy – czyli burz-… A w Polsce działalność żydo-wywrotowców siega już sportu..
  Wiadomym jest, że sport i medalowe osiągnięcia kreuja dumę narodową. Zwyciestwa sportowców wnoszą pozytywnego ducha dla narodu… Więc cóż robia syjonisci?..Jak stłamsić ducha narodowego? .. Odgórny ‚prikaz’ dla trenerow i sportowcow – zakaz stawania na podium!!!… Pewnie jak pieniądze nie pomogą to grożba zamachu przekona..

  Dlaczego o tym piszę.. Otóż. Nasza mistrzyni -Radwańska – wczoraj rozłożyła na łopatki również mistrzynię – białorusinkę.. Jeszcze wczoraj p. Agniszka widziała siebie w finale.. Ale w meczu półfinałowym ze slowaczką, przegrala… Oczywiście przegrać w sporcie każdemu może się zdarzyć… Ale p. Agnieszka oddała ten mecz walkowerem!!,? Dlaczego? To nie jest sytuacja normalna!

  Wydaje mi sie /może się mylę/, że p. Agnieszka przez swoją postawę dała podprogowy przekaz wszystkim, że wywarto na nią bezczelną presję by przegrała.. Pewnie miało to wyglądać inaczej.. -czyli walka do ‚upadłego’ i oczywiście przegrana.. Ale najwidoczniej p. Agnieszka ma swoj honor i nie było walki do ‚upadlego’… Nawet w ściekowym TVN i Polsacie redaktorkowie ‚nie rozumieją’? co się stało się z Agnieszką… Ale życzą jej nowych sukcesów zastrzegając, że i tak osiągnęła szczt półfinału…

  Więc cóż syjonistyczno – żydowska agenda z premedytacją realizuje politykę – ‚Polak niudacznik!’ –

  Polubienie

 3. Świetny komentarz na Neon24 nt. „rewolucji” w Kijowie.

  „Dawniej się walczyło o niepodległość. A teraz mamy walki o to, aby naród poszedł w niewolę”.

  A rząd polski oczywiście już przygotowuje obozy przejściowe, żarcie i spanie dla wyrzucanych z „ich kraju” banderowców. (Natalia Witrenko http://www.vitrenoko.org proponuje aby na Ukrainie Wierchowna Rada przeforsowała podobną jak w Polsce ustawę zakazującą działalności partii otwarcie faszystowskiej, tj. banderowskiej „Swobodzie”. Ja bym dorzucił do tego zakaz znaku Tryzuba – w końcu dla Polaków ze wschodu gorzej się kojarzącego niż niemiecko-hindusko-góralska swastyka

  Polubienie

 4. Rosja przyznała Ukrainie kredyt w wysokości 10 mld dolarów

  W najbliższym czasie Ukraina otrzyma od Rosji kredyt w wysokości 10 mld dolarów ze środków z Funduszu Dobrobytu Narodowego i jeszcze 5 mld w postaci SDR (specjalnych praw ciągnienia) w ramach porozumienia w sprawie kupna przez Rosję ukraińskich euroobligacji, zawartego 17 grudnia 2013 roku – oświadczył rosyjski minister finansów Anton Siłuanow.

  Tymczasem Moskwa wzywa UE, aby nie interweniowała w sytuację na Ukrainie – oświadczył dziennikarzom stały przedstawiciel Rosji przy UE Władimir Czyżow.

  „Zadaniem wszystkich zainteresowanych w stabilności Ukrainy stron jest nie grożenie jej sankcjami, lecz udzielenie wsparcia. Niestety UE, mając możliwość finansowego wsparcia, nie zrobiła tego” – powiedział Czyżow.

  za:http://polish.ruvr.ru/2014_01_24/Rosja-przyznaje-Ukrainie-kredyt-na-10-mld-dolarow/

  Polubienie

 5. Janukowycz: w zamieszkach w Kijowie biorą udział uzbrojeni cudzoziemcy

  W zamieszkach w Kijowie biorą udział cudzoziemcy, posiadający doświadczenie w działaniach bojowych – powiedział dziś prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz podczas spotkania ze zwierzchnikami kościołów i organizacji religijnych kraju.

  Według tego, co powiedział prezydent, niektórzy z nich są poszukiwaniu międzynarodowym listem gończym. „Wszyscy oni ukrywają się w zajętych budynkach. Wiemy, że jest tam broń” – podkreślił prezydent.

  Tym nie mniej Janukowycz oświadczył, że ukraińskie władze powzięły stanowczy zamiar znalezienia kompromisu z opozycją w celu wyjścia z kryzysu politycznego. „Będę robić wszystko, aby powstrzymać przemoc” – powiedział.

  za:http://polish.ruvr.ru/2014_01_24/Janukowycz-w-zamieszkach-w-Kijowie-biora-udzial-uzbrojeni-cudzoziemcy/

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s