W Montreux rozpoczęła się konferencja ws. Syrii


W Montreux rozpoczęła się konferencja ws. Syrii

Konferencja pokojowa, poświęcona uregulowaniu sytuacji w Syrii, rozpoczęła się dzisiaj w szwajcarskim Montreux.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon, inaugurując obrady Genewy 2, wyraził nadzieję na rozpoczęcie procesu pokojowego, który położy kres konfliktowi w Syrii.

Inicjatorami forum są Rosja i Stany Zjednoczone.

Na konferencję przybyło około 40 ministrów spraw zagranicznych, w tym Syrii, a także delegacja syryjskiej opozycji.

Przypuszcza się, że forum zapoczątkuje bezpośrednie międzysyryjskie rozmowy – pierwsze od trzech lat po wybuchu konfliktu w Syrii.

Konferencja odbywa się w hotelu „Montreux Palace” za zamkniętymi drzwiami.

za: http://polish.ruvr.ru/2014_01_22/W-Montreux-rozpoczela-konferencja-ws-Syrii/

Rouhani wątpi w sukces Genewy 2

Konferencja pokojowa w sprawie Syrii najprawdopodobniej nie będzie skuteczna w walce z terroryzmem, ponieważ niektórzy uczestnicy forum go sponsorują – napisał dzisiaj na Twitterze prezydent Iranu Hasan Rouhani, udając się do szwajcarskiego Davos z pierwszą europejską wizytą od chwili objęcia stanowiska prezydenta w sierpniu ubiegłego roku.

Dzień przed rozpoczęciem konferencji w sprawie Syrii, Genewa 2, zaproszenie dla Iranu zostało wycofane na żądanie Syryjskiej Koalicji Narodowej na rzecz Opozycji i Sił Rewolucyjnych.

za:http://polish.ruvr.ru/2014_01_22/Rouhani-watpi-w-sukces-Genewy-2/

Szef MSZ Syrii: niektórzy uczestnicy Genewy 2 finansują terroryzm

Syryjska delegacja rządowa oskarża niektórych uczestników konferencji pokojowej Genewa 2 o popieranie terroryzmu w kraju i mordownie cywilów.

„Wraz z narodem Syrii ubolewam, że w tej chwili siedzą z nami przy stole przedstawiciele krajów, które mają na rękach krew narodu syryjskiego, krajów, które eksportowały terroryzm, uzasadniając to tym, że Bóg dał im prawo do wysłania jednego człowieka do piekła, a drugiego – do raju” – oświadczył szef MSZ Syrii, Walid Moallem, przemawiając na konferencji Genewa 2.

Oskarżył on tureckie władze o bezpośrednie wspieranie terrorystów walczących w Syrii, a rząd Turcji – o zdradę.

za:http://polish.ruvr.ru/2014_01_22/Szef-MSZ-Syrii-niektorzy-uczestnicy-Genewy-2-finansuja-terroryzm/

Zwolennicy al-Asada uczestniczą w demonstracji w Montreux

Zwolennicy prezydenta Syrii Baszara al-Asada zorganizowali demonstrację poparcia dla przywódcy kraju pod budynkiem hotelu Montreux Palace, gdzie rozpoczęła się dzisiaj Międzynarodowa Konferencja w sprawie Syrii, Genewa 2.

Około 200 osób z syryjskimi flagami i portretami Baszara al-Asada zebrało się na ulicy w pobliżu policyjnych kordonów, strzegących wejścia do budynku. Demonstranci wykrzykują hasła „Syria z Baszarem”, „Baszar z nami” i próbują zablokować drogę do miejsca przeprowadzenia konferencji.

Dziennikarze informują, że demonstracja ma pokojowy charakter.

za:http://polish.ruvr.ru/2014_01_22/Zwolennicy-al-Asada-uczestnicza-w-demonstracji-w-Montreux/

Reklamy

6 uwag do wpisu “W Montreux rozpoczęła się konferencja ws. Syrii

 1. W szwajcarskim Montreux rozpoczęła się pierwsza część genewskiej konferencji pokojowej w sprawie Syrii. Główna akcja Genewy 2 rozpocznie się w odległości godziny jazdy od Montreux – w Genewie, 24 stycznia. Delegacje opozycji i rządu syryjskiego nawiążą bezpośrednie negocjacje w siedzibie ONZ Palais des Nations.

  Na razie w procesie nie zaangażowały się grupy opozycyjne o patriotycznej orientacji, działające wewnątrz Syrii i zdradzające aktywne zainteresowanie możliwością udziału w obradach Genewy 2, – powiedział, przemawiając podczas rozpoczęcia spotkania w Montreux minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow. Tę sytuację należy koniecznie naprawić. Prawie wszyscy eksperci zachodni zgadzają się z tym, że bardzo wiele w pojednaniu stron zaangażowanych w konflikcie zależeć będzie od współdziałania i koordynacji wysiłków przez głównych sponsorów Genewy 2 – Rosji i USA. Na kilka godzin przed początkiem forum prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zatelefonował do prezydenta Rosji Władimira Putina i omówił z nim niektóre aspekty Genewy 2.

  Nikt obecnie nie decyduje się na zapowiadanie ewentualnych wyników spotkania i uregulowania sytuacji syryjskiej.

  Nie jest tajemnicą, że kryzys syryjski uwypuklił gromadzone już od dawna sprzeczności w regionie, w tym także wewnątrz świata muzułmańskiego,– powiedział Siergiej Ławrow podczas konferencji prasowej 21 stycznia. Ciągle ostrzegamy o tym, że nie wolno pozwolić na rozłam wewnątrz świata muzułmańskiego, pociągnąć to może bowiem katastrofalne skutki. Jednak nie brakuje chętnych nie tylko do dokonania takiego rozłamu, lecz również do jego stałego pogłębiania. Pod tym względem nieobecność Iranu bynajmniej nie przyczyni się do sukcesu wysiłków podejmowanych w celu zapewniania jedności świata muzułmańskiego, w tym także w walce z terroryzmem, który jest zagrożeniem dla wszystkich, w tym również dla muzułmanów.

  Za sukces uważa się już sam fakt, że inicjatorom Genewy dwa udało się namówić do spotkania się przy stole rokowań przedstawicieli walczących stron, natomiast różnice w interpretacji celów Genewy 2 stanowią największą przeszkodę na drodze do uregulowania sytuacji. Opozycja uważa, że powinna przeforsować odsunięcie od władzy Asada. Sam prezydent syryjski traktuje forum jako możliwość zorganizowania wyprawy przeciwko terroryzmowi i ekstremizmowi w świecie arabskim.

  Znany politolog, redaktor naczelny portalu analitycznego Terra America Borys Mieżujew uważa:

  Trudno oczekiwać, że pojednanie zostanie zapewnione podczas tego spotkania. Wymagać to będzie bardzo długotrwałego procesu negocjacyjnego. Zakładam, że ma to potrwać co najmniej rok. Jednak liczę na to, że w wyniku tak długotrwałego procesu pokojowego zostaną znalezione pewne warunki i rozpocznie się proces tranzytu politycznego. Ewentualnie umiarkowani przedstawiciele opozycji zaangażują się w nowym reżimie politycznym, jaki może powstać w trakcie procesuj negocjacyjnego. Ewentualnie zostaną zapewnione jakieś gwarancje polityczne dla tych sił, które będą gotowe do kompromisu.

  Umiarkowana opozycja różni się od opozycji nieprzejednanej ze względu na różne podejścia do dalszych losów Syrii, – powiedział profesor rosyjskiej Wyższej Szkoły Gospodarki Oleg Matwiejczew.

  Ci ludzie, którzy zdają sobie sprawę z tego, że Syrię koniecznie trzeba zachować w charakterze jednolitego państwa, ci, którzy chcą wziąć udział w zarządzaniu krajem, oczywiście, będą targować się z reżimem Asada i proponować Asadowi różne warianty uregulowania sytuacji. Natomiast bojówkarze rzecz jasna będą wysuwać żądania, będące dla niego z góry nie do zaakceptowania.

  Początkowi pierwszej części konferencji towarzyszył też „propagandowy wrzut informacji” ze strony opozycji. Poprzez katarskie media 21 stycznia rozpowszechniony został raport „trzech niezależnych adwokatów” na temat masowych tortur i mordowania ludności cywilnej przez armię syryjską. Podobne „zabezpieczenie propagandowe” zastosowano także przed początkiem natowskich bombardowań Jugosławii w 1999 roku, oraz przed „humanitarną inwazją” NATO w Libii w 2011 roku.

  za:http://polish.ruvr.ru/2014_01_22/Genewa-2-czego-sie-spodziewac/

  Polubienie

 2. Po rocznej przerwie znów zaczęło działać dziś międzynarodowe lotnisko w Aleppo – poinformowała państwowa agencja informacyjna SANA.

  W byłej gospodarczej stolicy kraju wylądował samolot lecący z Damaszku z grupą dziennikarzy na pokładzie.

  Pracę portu lotniczego wznowiono po zamknięciu go 1 stycznia 2013 roku w związku z licznymi atakami islamistów.

  Od lata 2012 roku w Aleppo toczyły się zaciekłe walki.

  za:http://polish.ruvr.ru/2014_01_22/W-syryjskim-Aleppo-znow-dziala-miedzynarodowe-lotnisko/

  Polubienie

 3. Prezydent Iranu Hasan Rouhani uważa przeprowadzenie wolnych i uczciwych wyborów w Syrii za najlepsze rozwiązanie syryjskiego konfliktu.

  „Żadne siły zewnętrzne nie powinny podejmować decyzji za naród syryjski” – podkreślił przywódca, przemawiając dzisiaj na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

  Wczoraj w szwajcarskim Montreux rozpoczęła się konferencja ws. Syrii, Genewa 2. Udział Iranu przez dłuższy czas pozostawał jedną z kwestii spornych podczas organizacji wydarzenia. W ostatniej chwili sekretarz generalny ONZ wycofał zaproszenie dla Iranu. Ban Ki-moon wyjaśnił tym, że Teheran nie poparł komunikatu z Genewy z 30 czerwca 2012 roku, który przewidywał stworzenie w Syrii rządu tymczasowego.

  za:http://polish.ruvr.ru/2014_01_23/Prezydent-Iranu-wzywa-do-przeprowadzenia-wyborow-w-Syrii/

  Polubienie

 4. Dwustronne rozmowy między przedstawicielami rządu a syryjską opozycją, które miały się rozpocząć 24 stycznia, zostały przełożone na czas nieokreślony z powodu niechęci opozycji do uczestniczenia w spotkaniu z udziałem specjalnego przedstawiciela ONZ i Ligi Państw Arabskich Lahdara Brahimiego – oświadczyła doradczyni prezydenta Syrii Buseina Szaaban.

  „Mieliśmy dzisiaj rozpocząć proces negocjacyjny, lecz zadzwonił do nas Brahimi i poinformował o decyzji opozycji” – powiedziała Szaaban.

  Zgodnie ze słowami Szaaban, obecnie Brahimi uczestniczy w poszczególnych spotkaniach z przedstawicielami syryjskiej opozycji i rządu kraju.

  za:http://polish.ruvr.ru/2014_01_24/Spotkanie-syryjskich-wladz-i-opozycji-nie-dojdzie-do-skutku/

  Polubienie

 5. Pierwszy etap międzynarodowej konferencji ws. Syrii Genewa 2 może potrwać tydzień, następnie delegacje wrócą do swoich krajów, aby zastanowić się nad sytuacją i zebrać się ponownie – oświadczył dzisiaj wiceszef MSZ Rosji Michaił Bogdanow.

  Bogdanow podkreślił, że nie wyklucza rezygnacji niektórych uczestników z udziału w rozmowach.

  „Każdy ma to na sumieniu. Być może ktoś wystąpi z procesu negocjacyjnego i przyjadą przedstawiciele innych grup opozycyjnych. Zaproszenia wysłano do wszystkich przedstawicieli opozycji” – powiedział dyplomata.

  za:http://polish.ruvr.ru/2014_01_24/MSZ-Rosja-pierwszy-etap-Genewy-2-moze-potrwac-tydzien/

  Polubienie

 6. Ławrow: zadanie walki z terroryzmem jest priorytetowe w Syrii

  Nie ma mowy o negocjacjach z terrorystami w Syrii – powiedział szef MSZ Rosji Sergiej Ławrow w wywiadzie dla telewizji NTV.

  „Odmawiamy prowadzenia rozmów z nimi z zasadniczych powodów i innych też przed tym ostrzegamy” – podkreślił Ławrow.

  Minister powiedział, że zadanie zjednoczenia rządu Syrii i „rozsądnej, świeckiej, patriotycznej” opozycji w walce z terroryzmem jest uznawane za coraz bardzie priorytetowe, biorąc pod uwagę skalę zagrożenia terrorystycznego, którą osiągnęło ono w Syrii i to, że to zagrożenie już przerzuca się na Irak.

  za:http://polish.ruvr.ru/2014_01_26/Lawrow-zadanie-walki-z-terroryzmem-jest-priorytetowe-w-Syrii/

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s