Pamięć o przeszłości jest ważna dla kształtowania tolerancji


Kolaż: 'Głos Rosji'

 

W trakcie niedawnej wizyty w Warszawie minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja chciałaby uporządkować znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej rosyjskie groby wojenne z czasów pierwszej wojny światowej, a także późniejsze, z czasów radziecko-polskiej wolny 1920 roku.

Według Siergieja Ławrowa, „historia państwa rosyjskiego ma charakter ciągły, wobec tego należy złożyć hołd pamięci wszystkich, którzy zginęli w walkach o Ojczyznę”.

Zatelefonowaliśmy do Warszawy, aby zasięgnąć informacji w sprawie realizacji tych planów od szefa przedstawicielstwa Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej ds. Pracy Wojskowo-Memorialnej w Polsce, pułkownika w stanie spoczynku Wiaczesława Połowinkina. Przedstawiamy tę rozmowę.

Nasze przedstawicielstwo przy Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej przystąpiło do sporządzania paszportów rosyjskich grobów wojennych z okresu I wojny światowej na terytorium Polski. Na dzień dzisiejszy udokumentowano ponad 500 grobów. W 2014 roku ta praca będzie kontynuowana.

Wysoko cenimy pomoc, udzielaną dla nas przez polską Radę do spraw Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Pracownicy rady w styczniu i lutym 2014 roku po niezbędnym sprawdzeniu wszystkich udostępnionych przez nas dokumentów wprowadzą zmiany do swych rejestrów wojskowych. Podobne zmiany wprowadzone zostaną do rosyjskiego Katalogu Grobów Wojskowych. Takie same czynności wykonane mają być w odniesieniu do wziętych do niewoli czerwonoarmistów, którzy w 21920 roku zmarli na terytorium Polski.

Jesteśmy wdzięczni młodym ludziom z międzynarodowych brygad poszukiwawczych, którzy dotychczas znajdują na ternach różnych województw Polski zwłoki rosyjskich żołnierzy. Dokonujemy ich identyfikacji, a następnie odbywa się ceremonia pogrzebu tych zwłok na terytoriach cmentarzy pamiątkowych.

Oto przykład: międzynarodowa brygada poszukiwawcza z Rosji, Polski, Ukrainy, Litwy i Łotwy wykryła w okolicach Kostrzyna nad Odrą nieznany przed tym grób żołnierzy radzieckich z czasów II wojny światowej. Po przeprowadzeniu przez naszych ekspertów identyfikacji znalezionych zwłok z honorami przeniesiono je na terytorium cmentarza w Cybince.

W sumie praca w zakresie utrwalenia pamięci poległych żołnierzy – z czasów pierwszej czy drugiej wojny światowej – ma ważne znaczenie dla kształtowania wśród przedstawiciel różnych krajów wzajemnej tolerancji i szacunku dla siebie. Zakładam, że potrzebują tego zarówno Rosjanie, jak i Polacy.

30.12.2013

 

za:  http://polish.ruvr.ru/2013_12_30/Pamiec-o-przeszlosci-jest-wazna-dla-ksztaltowania-tolerancji/

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s