Putin wybiera się do Iranu: USA są zaniepokojone


Kolaż: Głos Rosji

Dobiegają końca przygotowania do wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Iranie. Według informacji przekazanych przez wiarygodne rosyjskie i irańskie źródła, wizyta odbędzie się już w najbliższym czasie. Najprawdopodobniej, po Igrzyskach Olimpijskich w Soczi, które potrwają od 7 do 23 lutego.

Stany Zjednoczone najbardziej niepokoi „irański kierunek” rosyjskiej polityki: Waszyngton wyraźnie nie chce, aby Rosja zaczęła w pełnym wymiarze odbudowywać kontakty gospodarcze z Teheranem i konkurować z amerykańskimi spółkami. Od 20 stycznia Iran realizuje porozumienia w sprawie ograniczenia swojego programu jądrowego. UE i Stany Zjednoczone z kolei częściowo złagodziły sankcje wobec Teheranu.

Na dzień przed rozpoczęciem obrad konferencji w Genewie w sprawie Syrii do Moskwy przyleciał minister spraw zagranicznych Iranu Dżawad Zarif, który spotkał się z szefem resortu rosyjskiej polityki zagranicznej Siergiejem Ławrowem oraz prezydentem Władimirem Putinem. „Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie zobaczymy Pana Prezydenta w Iranie” – powiedział Zarif Putinowi. W grudniu 2013 roku szef rosyjskiego MSZ już złożył wizytę w Teheranie.

W styczniu do wiadomości publicznej podano, że Rosja może zacząć kupować od Iranu ropę naftową w ilości 500 tys. baryłek dziennie. Najprawdopodobniej, takie właśnie porozumienie ma zostać podpisane podczas wizyty. Rosyjscy dyplomaci w odpowiedzi na zarzuty ze strony Stanów Zjednoczonych wielokrotnie powtarzali, że Moskwa uznaje wyłącznie sankcje wobec Iranu, nałożone przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. Nie uważa natomiast jednostronnych sankcji Stanów Zjednoczonych na kupno ropy naftowej i transakcje finansowe z Teheranem za prawnie obowiązujące.

Stany Zjednoczone nie utrzymują stosunków dyplomatycznych z Iranem już od prawie 34 lat, od czasu zajęcia amerykańskiej ambasady w Teheranie w listopadzie 1979 roku. Moskwa jako sąsiad, mający istotny wkład w uregulowanie irańskiego „problemu nuklearnego”, ma wszelkie podstawy do utrzymywania stosunków z Iranem, nie zważając na kogokolwiek i w całkowitej zgodzie z własnymi interesami narodowymi, uważa analityk rosyjskiego Instytutu Badań Strategicznych Władimir Nowikow:

Większa część „czarnej roboty” w sprawie irańskiego dossier nuklearnego została wykonana przez Rosję. Poza tym, Rosja w ostatniej dekadzie, kiedy trwały poszukiwania rozwiązania problemu, odgrywała rolę głównego pośrednika i „środka kojącego” dla obu stron (Zachodu i Iranu). Nie jesteśmy zainteresowani zaostrzeniem się sytuacji na naszej południowej granicy w pobliżu Kaukazu. Zdajemy sobie sprawę z roli Iranu, odgrywanej w regionie Kaukazu i Azji Środkowej, a także na Bliskim Wschodzie. Stosunki w duchu dobrego sąsiedztwa z Iranem mają dla nas istotne znaczenie.

Zarysowująca się transakcja naftowa między Moskwą a Teheranem wywołała nieadekwatną reakcję ze strony Stanów Zjednoczonych. Sekretarz skarbu Jack Lew, nie wskazując konkretnie na Moskwę, zagroził, że Waszyngton zastosuje środki karne przeciwko kampaniom, które spróbują ominąć amerykańskie embargo nałożone na Iran:

Ze strony czołowych światowych spółek byłoby błędem przecenianie otwartości Iranu w sferze biznesu. Połączony plan działania szóstki pośredników i Iranu przewiduje osłabienie konkretnych, ograniczonych sankcji. Sankcje, dotyczące ropy naftowej i finansów, pozostają bez zmian. Każda spółka, podejmująca działania naruszające te sankcje, może zostać ukarana, a więc zamierzamy uważnie monitorować przestrzegania ich realizacji.

Moskwa nie wątpi, że póki Rosja będzie czekała na zniesienie przez Stany Zjednoczone i UE sankcji wobec Iranu, zachodni partnerzy zdążą podzielić irański rynek. Teheran potrzebuje finansów, towarów i technologii. Natomiast Moskwa posiada pieniądze i możliwości do zaspokojenia potrzeb technologicznych i konsumpcyjnych południowego sąsiada.

Szczyt ekonomiczny w Davos, na którym prezydent Iranu Hasan Rouhani wystąpił z dużym powodzeniem, również udowodnił, że Rosja wybrała odpowiedni czas. Salę wypełniali delegaci reprezentujący duży biznes z Europy i Stanów Zjednoczonych. Prezydent Iranu oznajmił, że po osłabieniu sankcji Teheran zamierza nawiązywać stosunki partnerskie z krajami zachodnimi.

Rouhani spotykał się w Szwajcarii przeważnie nie z politykami, lecz z szefami czołowych światowych korporacji sektora energetycznego. Zapraszał ich do powrotu do Iranu i zachęcał do inwestowania w jego gospodarkę. Szefowie włoskiej Eni, francuskiej Total, brytyjskich międzynarodowych gigantów Shell i BP niemal że w kolejce czekali na spotkanie z przywódcą Iranu. Gospodarczy aspekt zniesienia sankcji ma dla Europy tak samo duże znaczenie, jak dla Iranu. Według skromnych rachub Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, „drzwi” do Iranu otworzą rynek dla towarów i usług na kwotę szacowaną na co najmniej 60-70 mld dolarów, co pociąga za sobą stworzenie dziesiątków tysięcy miejsc pracy.

Niemcy, będące głównym partnerem handlowym Iranu przed nałożeniem sankcji, mają nadzieję, że ich zniesienie pozwoli na zwiększenie w ciągu dwóch lat eksportu do Iranu do 10 mld dolarów, jak było przed ich wprowadzeniem. Niemcy nadal dostarczają do Iranu towary, objęte sankcjami. Ponieważ europejskie banki z powodu sankcji nie realizują z Teheranem żadnych transakcji, cały handel opiera się na rozliczeniach gotówkowych. W takich warunkach wymiana handlowa nie może przekroczyć pewnych wskaźników.

Nawet amerykańskie spółki jeszcze przed zawarciem porozumień w Genewie zaczęły wysyłać do Iranu emisariuszy, aby zbadać, gdzie można wyprzeć europejskich konkurentów. Amerykańskie firmy zamierzają dostarczać do Iranu samochody, sprzęt do wydobywania ropy naftowej i gazu, wyroby przemysłu motoryzacyjnego, sprzęt budowlany, substancje chemiczne i inne.

za: http://polish.ruvr.ru/2014_01_24/Putin-wybiera-sie-do-Iranu-USA-sa-zaniepokojone/

Reklamy

17 uwag do wpisu “Putin wybiera się do Iranu: USA są zaniepokojone

 1. Putin w kolaboracji z zydo-anglosaska mafia miedzynarodowa zerwal kontrakt z Iranem na dostawe rakiet S300 i S400 i Iran pozwal Rosje do sadu miedzynarodowego o odszkodowania, wiec Putin ma powod do odwiedzenia Iranu.
  Embargo nalozone na Iran przez zydo-anglosaska mafie miedzynarodowa spowodowalo kryzys ekonomiczny w Iranie i Ahmadinejad musial odejsc.
  Ekonomia w Chinach znacznie sie spowolnila, wiec zmniejszylo sie zapotrzebowanie na rope naftowa jaka Chiny importuja glownie z Iranu (80% chinskiego zapotrzebowania) i Iran musi szukac drog wyjscia z kryzysu.
  Teraz Iran szuka pieniedzy, zeby pobudzic swoja gospodarke i glowna nadzieja jest w ropie naftowej, ktora Iran ma zamiar sprzedawac do Rosji w zamian m.inn. za dolary lub za rosyjskie uzbrojenie – takiej metody wymiany handlowej uzywal Kaddafi z komunistycznym ZSRR, kiedy byl w konflikcie z zydo-anglosaska mafia miedzynarodowa, a ZSRR zarobil na tym 300%, poniewaz sprzedawal libijska rope 3 razy drozej na rynku swiatowym.
  Iran posiada jedne z najbogatszych zloz ropy naftowej i gazu ziemnego na swiecie i kazda liczaca sie firma bedzie szukac kontraktu w Iranie, niezalezanie od panujacej sytuacji politycznej, bo chodzi o duze pieniadze.
  Dlatego do drzwi Iranu dobijaja sie firmy brytyjskie (BP i Shell), a nawet Niemcy i Francja, ktore mialy duze kontrakty w Iranie zwiazane z budowa elektrowni i musialy przerwac kontrakt, bo tak chciala zydo-anglosaska mafia miedzynarodowa; Japonia tez musiala zrezygnowac z zaopatrywania sie w rope naftowa w Iranie.
  Zydo-anglosaska mafia miedzynarodowa chce odizolowac ekonomicznie Iran od swiata w celu wywolania problemow ekonomicznych, ktore w konsekwencji prowadza do niezadowolenia spolecznego, chaosu i naciskow na rzad w celu jego ustapienia – tak wyglada metoda na rozbicie panstwa od wewnatrz, poniewaz Iran nie przestraszyl sie wojny z zydo-anglosaska mafia miedzynarodowa – nawet Putin poparl sankcje ekonomiczne nalozone na Iran przez zydo-anglosaska mafie miedzynarodowa.
  Ale POLSZEWIKI takie jak „paziem” nigdy o tym nie napisaly, poniewaz nie chca popsuc wizji zydowskiego pokraki z Kremla W.Putina.

  Polubienie

 2. Czekoladowy marsie,

  ty się nie martw o wzrost gospodarczy w Chinach i Rosji i „nie pilnuj” kontaktów rosyjsko-irańskich. Martw się o swoją emeryturę, bo w rankingu kundelków Departamentu Stanu twoje notowania spadają, gdyż Putin idzie swoją drogą, a kundelki wiejskie ujadają, bo chciały być lwami, a są burkami.
  Rosja wie ze swej historii, po co Żydo-Ąnglosasom potrzebna byłaby Persja i wie także, że kolaboracja z Żydo-Anglosasami ma niewielką przyszłość ( jak uczy także polska historia). Dlatego nie burek będzie wyznaczał drogi Rosji tyko jej prezydent.

  Polubienie

 3. Jaki mars? Posta podpisał „401autobahn” i sądzę, że ma rację. Geopolityka to jest taka śmierdząca gałąź nauki, która wciąż się zmienia i ewoluuje i nikt za tym nie nadąża. Dlatego nie ma ani takiej dyscypliny wiedzy, ani takiego profesora, który wykładałby ten przedmiot w jakiejś szkółce. Zdaje sobie natomiast z niej doskonale sprawę międzynarodowa swołocz. Nie próbujcie analizować dzisiejszych kwestii geopolitycznych waszymi ptasimi móżdżkami. Nad tym głowią się od dekad najmocniejsze mózgi na tej planecie w sztabach rządów większości krajów i też nie dają rady.

  Polubienie

 4. 401autobahn,a kto tutaj pisze o „dobrym” Putinie? Temat cały czas się kręci czy lepiej być zależnym od wschodu czy zachodu? Obecnie nasza ojczyzna istnieje tylko z nazwy.Czy większość suwerenność byśmy mieli kierując politykę w stronę wchodu czy obecnie? Myślę,ze temat wart analizy.
  pozdrawiam.

  Polubienie

 5. re: 401autobahn, podany przez Ciebie link nie działa. – działa, nie wstawiłem kropek w brakujących miejscach, już mam. Pozdrawiam

  Polubienie

 6. Przestań ty „paziemski” pajacu pouczać i krytykować wszystkich. Widzę u ciebie kompleks wyższości, który jest konsekwencja kompleksu niższości. Jak u prawdziwego żydłaka. Co za dureń… Aż żal d…ę ściska. Czy ty nie widzisz jak się ośmieszasz koziołku „M”. Ze mna ci lekko nie pójdzie …urniu.

  Polubienie

 7. Inkaa77,
  W Polsce dzialaja agentury obcych wplywow i „paziem” reprezentuje odlam rosyjsko-zydo-bolszewicki, tzn. promuje zydo-bolszewika W.Putina i przeplata jego obraz watkami o „dobrej” Rosji; Rosja jest wrogiem Polski numer 3 – wrogiem nr 1 jest ZYDOSTWO, a wrogiem nr 2 sa NIEMCY.
  Jak masz krotka pamiec to przypomne, ze jestem zwolennikiem Polskiego Ustroju Narodowego opartego na najwyzszych wartosciach: BOG HONOR OJCZYZNA.
  Polacy musza stworzyc wlasny ustroj narodowy, dostosowany do potrzeb panstwa i narodu, ktory bedzie zabezpieczal polskie interesy narodowe.

  Polubienie

 8. CHWDŻ,
  Administracja strony WPS zablokowala zamieszczanie informacji z odnosnikami do stron: SUWERENNOSC.COM i WOLNA-POLSKA.COM (StopSyjonizmowi), poniewaz te strony ukazuja fakty i rzeczywistosc o W.Putinie i „Rosji”, a nie tylko to co pasuje „polszewikom” z WPS, ktorzy podaja jedynie wybiorcze informacje, dopasowane do ich rusofilsko-bolszewickiej ideologii, ktorej uzywaja do manipulowania i oglupiania Polakow, podobnie jak to robia partie polityczne w Polsce, radio Rydzyk, episkopat i media.
  p.s.1
  Kropek nie wstawilem, ale zostawilem wolne miejsca, poniewaz nie ukazalby sie moj komentarz z odnosnikami do stron, w nadziei, ze ludzie inteligentni domysla sie, ze brakuje kropek.
  p.s.2
  Fakty sa biczem na ZLO, na zlych ludzi i na ich zle zamiary.

  Polubienie

 9. Panie 401autobahn to,że działają sobie agenci wpływu to rzecz oczywista .Nie mam jednak rozeznanie KTO bo i nawet gdybym miała taka wiedzę to i tak nic bym nie była w stanie zrobić :))) za malutka jestem i niewykształcona :)) Jeżeli jednak Pan się orientuje KTO to proszę to wykorzystać z pożytkiem dla Narodu Polskiego.

  Polubienie

 10. Inkaa77,
  Ja nie klasyfikuje ludzi w/g bogactwa, tytulow i stanowiska, poniewaz to jest podzial uzalezniony m.inn. od:
  – stopnia uczciwosci jednostki,
  – znajomosci i powiazan organizacyjnych,
  – podleglosci i uzaleznienia od innych,
  – dzialan i pieniadza etc.

  Ja klasyfikuje ludzi w/g znajomosci rzeczywistosci i ich stosunku do faktow (prawdy).
  Zeby odkryc prawde nalezy poznawac informacje z roznych zrodel, posiadac umiejetnosc analizowania oraz posiadac wiedze.

  Poprzez kontrole umyslu uzyskuje sie wplyw na myslenie i postepowanie czlowieka.
  Ten proceder wykorzystuja jednostki oraz organizacje i instytucje wszelkich odmian i odcieni na rozne sposoby, m.inn. poprzez kreowanie „autorytetow”, podawanie polpraw lub milczenie na niewygodne tematy.
  Bezpieczenstwo czlowieka polega na tym, aby nie dac sie oglupic i wymanewrowac.
  A komu zalezy na tym, aby nie byc oglupionym lub zeby oglupieniu nie ulegli inni ludzie lub narody, powinien ostrzegac innych przed niebezpieczenstwem i zlem, poniewaz bierna postawa czlowieka sprzyja rozprzestrzenianiu sie zla, podobnie jak lenistwo i egoizm czlowieka, wiedzac, ze klamstwo, polprawdy i milczenie na niewygodne tematy sa czynnikami glownymi.

  Polsce i Polakom szkodza nie tylko rzeczywisci wrogowie, ktorzy dokonuja wrogich czynow z premedytacja w celu uzyskania przewagi, ale robia to rozwniez zdrajcy, oszusci, manipulanci lub pozyteczni idioci z powodu wlasnej niewiedzy. Jesli Polacy nie zorientuja sie, ze sa oszukiwani to pozostana przez caly czas ofiarami, w czym jest rowniez ich czesciowa wina wynikajaca z lenistwa, egoizmu, niedbalstwa lub niewiedzy.

  Inne przyklady z zycia:

  OWP promuje artykul „autoryteta” bp Wielgusa.
  http://www.owp.org.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=459&Itemid=1

  NARODOWCY.NET promuja artykul „autoryteta” dr T.Szczepanskiego.
  http://narodowcy.net/blogi/idea-miedzymorza-ma-nadal-sens

  Boleslaw Tejkowski na uslugach sluzb PRL.
  http://lustracja.net/index.php/narodowa-esbecja/130-boleslaw-tejkowski-na-uslugach-prl-owskich-sluzb

  Polubienie

 11. Czekoladowy mars,

  ciągle dodaje sobie znaczenia i powtarza, że WPS go rzekomo blokuje. Ale jeśli ta autostrada 401 z wybojami nie używa oszczerstw, epitetów i nie bajdurzy w myśl swojej PRAWDY, co to ponoć jest najprawdziwsza, to wtedy jest tolerowany. A blokuje on się sam swą nieudolnością techniczną lub blokują go jego pracodawcy kontrolujący internet- rzekomo głos wolny, wolność głoszący.

  Jednakże Toronto cierpi na putinomanie i WPSomanię,a biedak ma postawione wyśrubowane zadania z Washington D.C. i nie wyrabia się, bo jak tu nadążyć za rzeczywistością, która go przerasta?!

  Polubienie

 12. Kto usunal moj komentarz z 26 stycznia 2014r ?

  401autobahn
  26 Styczen 2014
  paziem,
  Nie oglupiaj Polakow propaganda o “dobrej” Rosji i “dobrym” Putinie i nie lej wody, bo w butach mokro.
  Putin to wredna qurwa !…. vide Hussein i Kaddafi, ktorych oddal zydo-anglosaskiej mafii na pozarcie oraz poparcie najbardziej drastycznych sankcji wobec Iranu (rezulucja 1929 UNSC), ktora poparly: USA, Rosja, Anglia, Chiny i Francja (wszyscy stali czlonkowie Rady Bezpieczenstwa ONZ).

  Donosy Putina do Ameryki na Husseina:
  “Russian President Vladimir Putin said yesterday that his intelligence service had warned the Bush administration before the U.S. invasion of Iraq that Saddam Hussein’s government was planning attacks against U.S. targets both inside and outside the country”.
  http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/articles/A53096-2004Jun18.html

  Kolaboracja Rosji i Putina z zydo-anglosaska mafia przeciw Kaddafiemu:
  “The Kremlin has been criticised by some diplomats for its ambiguous stance in the Libya crisis: failing to support the Western-backed revolt against Gaddafi, backing sanctions against him and allowing Western military action”.
  http://www.reuters.com/article/2011/11/02/russia-libya-arms-idUSL5E7M221H20111102

  Dowody na wredna polityke Rosji i Putina wobec Iranu:
  “On June 9, 2010 the UN Security Council approved Resolution 1929, its fourth round of sanctions against Iran for Tehran’s failure to halt the most controversial elements of its nuclear program. The resolution contained the toughest sanctions against the country to date, including a ban on exporting three major categories of conventional weapons. The resolution was supported by all five permanent members of the UN Security Council, including the Russian Federation.”
  http://cns.miis.edu/stories/100623_russia_iran_pikayev.htm

  https://wiernipolsce.wordpress.com/2014/01/24/putin-wybiera-sie-do-iranu-usa-sa-zaniepokojone/#comment-45642

  Polubienie

 13. „paziem”,
  Udziel pomocy D.Kosiurowi i odpowiedz na pytania:

  Pytania do D.Kosiura z WPS (13 kwiecien 2013r), na ktore nie ma odpowiedzi:
  1. Czy Putin nie zakladal mycy ?
  2. Czy Puin nie zapalal menory w synagodze ?
  3. Czy Putin nie przeznaczyl swojej pensji miesiecznej na muzeum holokitu w Moskwie ?
  4. Czy Putin nie odznaczyl rabina Pewznera zlotym medalem za rozbudowe judazimu w Rosji ?
  5. Czy Putin nie spotyka sie z rasistowska sekta zydowska Chabad-Lubawicz ?
  6. Czy Putin nie ufundowal popiersia szefowi KGB – zydowi J.Andropowowi ?
  7. Czy Putin nie jest synem zyda Epsteina i zydowki Szelomowej jak twierdza rodowici Rosjanie ?
  8. Czy ojciec Putina nie byl w zydowskim NKWD, a dziadek Putina nie byl kucharzem zyda Lenina i zyda Stalina ?
  9. Czy Putin nic nie wiedzial i nie ma nic wspolnego z:
  – zamordowaniem plk Litwinienki,
  – z zamordowaniem wice-szefa GRU (wywiadu wojskowego) generala J.Iwanowa,
  – z morderstwami ponad 100 dziennikarzy, ktorzy chcieli poznac uklady Putina z zydowskimi oligarchami w Rosji i szczegoly prowokacyjnych zamachow terrorystycznych w Moskwie przygotowanych przez FSB (dawne KGB) ?
  10. Czy nie toczy sie w Rosji walka pomiedzy KGB-FSB (tajna policja) a GRU (wywiadem wojskowym) o wplywy i pieniadze ?
  11. Czy Putin nie zerwal ukladu z Iranem na dostawe rakiet S300 i S400 po poufnych rozmowach z prezydentem USA ?
  12. Czy Putin nie poparl sankcji wobec Iranu nalozonej przez ONZ pod naciskiem NATO ?
  13. Czy Putin nie zezwolil na szkolenie oddzialow rosyjskich w bazach NATO ?
  14. Czy Putin nie zamowil Dronow (szpiegowskich samolotow bezzalogowych) w Izraelu ?
  15. Czy Putin nie podpisal tajnej umowy o wspolpracy militarnej z Izraelem ?
  16. Czy Putin nie wstrzymal procesu ujawniania szczegolow zbrodni katynskiej ?
  17. Czy Putin nie ustanowil swieta narodowego Rosji w rocznice wyrzniecia Polakow na Kremlu 4 listopada 1612r ?
  18. Czy Putin nie dogadywal sie po cichu z Niemcami w sprawie budowy linii gazowej po dnie Baltyku, ktora stworzyla problemy dla portu morskiego w Swinoujsciu ?
  19. Czy Putin nie uzyl szantazu i nie zablokowal eksportu polskich produktow rolnych i miesnych z Polski do Rosji w 2005r ?
  20. Czy Putin mowil prawde o inwazji Sowietow na Polske 17 wrzesnia 1939r podczas jego pobytu w Polsce w 70 rocznice wybuchu II wojny swiatowej ?
  21. Dlaczego Putin nie chce uznac zbrodni katynskiej za zbrodnie wojenna, pomimo ze to jest faktem ?
  22. Dlaczego D.Kosiur krytykuje wylacznie USA, a nie krytykuje Rosji, komunizmu i ZSRR, ktore wyrzadzily wiecej szkody Polsce niz USA ?
  https://wiernipolsce.wordpress.com/2013/04/06/brak-politycznej-swiadomosci-to-koniec-panstwa-i-narodu/

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s