Trojanowska sugeruje…


Trojanowska sugeruje że decyzja mieszkańców Gąsek nie była „świadoma” i „autonomiczna”

Pełnomocniczka Rządu ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska zasłynęła wypowiedzią, że decyzja o budowie elektrowni atomowej „powinna należeć do elit rządzących. Nie należy obarczać społeczeństwa tego typu decyzjami”. Jej odpowiedź na interpelację posła PiS Czesława Hoca wskazuje na to, że jej podejście do społeczeństwa w tym względzie się nie zmieniło, pomimo powszechnej krytyki z jaką spotkała się jej wcześniejsza wypowiedź.

W interpelacji padło między innymi pytanie o to, dlaczego PGE nadal typuje Gąski na potencjalną lokalizację elektrowni jądrowej, choć w referendum mieszkańcy w blisko 95% sprzeciwili się inwestycji. W odpowiedzi na interpelację udzieloną przez Hannę Trojanowską można przeczytać, że: „Inwestor nie wyklucza zmiany nastawienia społecznego dla planowanej inwestycji w miarę postępu prac przygotowawczych i zwiększenia wśród społeczności lokalnej poziomu wiedzy na temat energetyki jądrowej”.

Dalej pełnomocniczka pisze także: „Istotne jest jednak, by społeczność lokalna miała wcześniej możliwość i chęć uzyskania odpowiedniej wiedzy o projekcie i planowanych działaniach inwestora. Tylko właściwa komunikacja i współpraca w tym zakresie umożliwią podjęcie świadomych, autonomicznych decyzji. Dla tego celu inwestor prowadzi (i starał się prowadzić także w lokalizacji Gąski) działania informacyjno-edukacyjne podnoszące świadomość społeczeństwa na temat energetyki jądrowej oraz współdziała ze społecznościami lokalnymi oraz władzami samorządowymi, by wspólnie wypracować optymalne dla danej gminy narzędzia komunikacji i pola współpracy”.

Krytyczna ocena rządowej kampanii proatomowej jest powszechnie znana – skrytykowali ją specjaliści od energetyki jak i organizacje pozarządowe, i dziennikarze zarzucając jej, że jest ona propagandą. Z odpowiedzi udzielonej posłowi można jednak wnioskować, że społeczny sprzeciw nie jest akceptowany i nie jest „autonomiczny” ani „świadomy”. Te dwa przymioty miałaby tylko akceptacja dla elektrowni jądrowej. Można by je nabyć tylko poddając się proatomowej kampanii rządowej.

Źródło: sejm.gov.pl
http://poznajatom.org/poznaj-atom/trojanowska-sugeruje-ze-decyzja-mieszkancow-gasek-nie-byla-swiadoma-i-autonomiczna/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s