Stanowisko partii Samoobrona wobec wydarzeń na Ukrainie


STANOWISKO PREZYDIUM PARTII SAMOOBRONA
WS. NAPIĘTEJ SYTUACJI NA KRYMIE. 

01.03.2014

 

Prezydium Partii Samoobrona wzywa rząd polski do podjęcia wszelkich działań na rzecz dialogu z Federacja Rosyjską w celu uniknięcia wojny domowej na Ukrainie, która zagraża bezpieczeństwu i stabilności wszystkich sąsiednich państw. Samoobrona apeluje o podjęcie działań, które pozwolą uniknąć niepotrzebnego rozlewu krwi.

 

Nowy rząd Ukrainy, powołany niezgodnie z konstytucją w wyniku zamachu stanu i wbrew zapisom umowy zawartej między opozycją a prezydentem Wiktorem Janukowyczem w obecności m.in. polskiego ministra spraw zagranicznych, rozpoczął swoją działalność od agresywnych przepisów uderzających w mniejszości narodowe na Ukrainie.

 

Zlikwidowana została ustawa gwarantująca mniejszościom posługiwanie się ich językami na terenach, gdzie stanowiły one zwartą grupę. Było to jawne uderzenie w mniejszość rosyjską, ale i inne, np. węgierską, zamieszkującą Ruś Zakarpacką. Może to również rodzic określone skutki dla sytuacji mniejszości polskiej.

 

Wielotysięczne demonstracje Ukraińców i Rosjan, m.in. w Charkowie, Doniecku, Sewastopolu czy Kerczu ujawniły olbrzymie niezadowolenie narodu z powołania Arsenija Jaceniuka na nowego Prezesa Rady Ministrów Ukrainy. Na ulicach miast ukraińskich dochodzi do aktów terroru i brutalnej przemocy dokonywanych przez wywodzące się z Majdanu bojówki skrajnej, szowinistycznej prawicy.

 

Samoobrona ze zrozumieniem odnosi się do stanowiska władz rosyjskich, pragnących ustabilizowania sytuacji na obszarze upadajacego państwa ukraińskiego. Polska, jako zachodni sąsiad Ukrainy, powinna podjąć niezwłocznie dialog z Moskwą w celu podjęcia wspólnych działań stabilizujacych sytuację na Ukrainie.

 

Szczególną odpowiedzialność polskie władze powinny wykazywać względem zachodnich regionów ukraińskich, których stabilizacja leży w naszym interesie. Wspólna polsko – rosyjska misja pokojowa mogłaby zapobiec dalszemu pograzaniu się w chaos państwa ukraińskiego.

 

 

/ – / Prezydium Partii Samoobrona

za: http://www.samoobrona.org.pl/pages/02.Partia/00.Aktualnosci/index.php?document=/0781.html

UCHWAŁA PREZYDIUM PARTII SAMOOBRONA
WS. WYDARZEŃ NA UKRAINIE

23.02.2014

Samoobrona wyraża głębokie zaniepokojenie wydarzeniami ostatnich dni na sąsiedniej Ukrainie. Wzywamy władze polskie do zaprzestania jednoznacznego poparcia jednej ze stron konfliktu politycznego w Kijowie.

Rozumiemy protest społeczeństwa ukraińskiego przeciwko korupcji, arogancji i brakowi szacunku dla obywatela demonstrowanym przez urzędujące w ostatnich latach władze tego kraju. Jednocześnie apelujemy, by wydarzenia na tzw. Majdanie nie stały się okazją do brutalnego, bezprawnego przejęcia władzy przez ugrupowania faszystowskie, dążące do fizycznego wyeliminowania przeciwników politycznych i nie zgadzających się z nimi środowisk. Zwracamy też uwagę, że organizacje takie, jak „Swoboda” i „Prawy Sektor” przejmujące dziś władzę w Kijowie stanowią bezpośrednie zagrożenie dla Polaków zamieszkujących Ukrainę, gdyż odwołują się do tradycji zbrodniczego nacjonalizmu spod znaku OUN / UPA.

Polsce potrzebna jest Ukraina stabilna i wiarygodna, będąca naszym znaczącym partnerem handlowym i gospodarczym. Zachwyt polskiej prawicy formacjami jawnie antypolskimi i neonazistowskimi stawia nasz kraj w złym świetle na obszarze byłych republik Związku Radzieckiego, ograniczając możliwości współpracy z naszymi istotnymi sojusznikami i partnerami.

 

 

 

Prezydium Partii Samoobrona.

za:http://www.samoobrona.org.pl/pages/02.Partia/00.Aktualnosci/index.php?document=/0785.html

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Stanowisko partii Samoobrona wobec wydarzeń na Ukrainie

 1. http://wolna-polska.pl/wiadomosci/list-kongresu-polonii-kanadyjskiej-sprawie-poparcia-euromajdanu-2014-03

  Kongres Polonii Kanadyjskiej
  Prezes ZG KPK – pani Teresa Berezowska
  Przewodniczący Rady Kongresu KPK Juliusz Kirejczyk
  Okręgi Mississauga Anna Mazurkiewicz

  Szanowna Pani Tereso,

  Składam na pani ręce stanowczy protest, wyrazy oburzenia i zażenowania z powodu zamieszczeniu na stronie Kongresu apelu organizacji ukraińskich uczestniczących w wydarzeniach w Kijowie na Majdanie o poparcie.
  Otrzymałem droga e-mailu z biura kongresu KPK List zachęcający do poparcia Euromajdanu
  Na załączonej ulotce wezwanie do poparcia protestów przez Stowarzyszenie Weteranów UPA
  Na stronie KPK.org również jest apel wżywający do poparcia pokojowych protestów w Kijowie na Majdanie
  Poseł Władysław Lizoń spotyka się z działaczami Kongresu Ukraińskiego i popiera Euromajdan

  Składam stanowczy protest przeciwko popieraniu przez Kongres Polonii Kanadyjskiej wydarzeń na Ukrainie
  Protesty wcale nie są pokojowe, organizowane są przez neobanderowco0w UPA i siły zewnętrzne.

  Sytuacja na Ukrainie jest zagmatwana i skomplikowana i trudno wszystko jest skomentować

  Rozwój wypadków i protesty na Ukrainie ( symbolicznie w Kijowie) związany jest z odmowa podpisania Umowy Stowarzyszeniowej z Unią Europejska przez prezydenta Janukowycza oraz odmowy przyjęcia pożyczki dla Ukrainy od/i na warunkach Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

  Protest prowadzą różne ugrupowania o charakterze nacjonalistycznym żądających przyłączenia Ukrainy do Unii Europejskiej i ustąpienia prezydenta Janukowycza. Prezydent Janukowycz jest legalnie wybranym prezydentem i głową państwa Ukrainy.

  O ile trudno w kilku słowach skomentować całą skomplikowaną sytuacje polityczną na Ukrainie i jej historyczne tło, to składam stanowczy protest przeciw popieraniu przez KPK neobanderowców, tej akcji organizowanego przez spadkobierców UPA.

  UPA powstała z inspiracji zbrodniczej, nazistowskiej III Rzeszy niemieckiej, z SS – Galizien i dokonała w czasie II wojny światowej zbrodni ludobójstwa na narodzie polskim, zbrodni bestialskich i wyjątkowo okrutnych na ziemiach polskich okupowanych przez hitlerowskie Niemcy i pod osłona ich wojsk.

  Na samym Wołyniu UPA wymordowała ok. 120,000 Polaków, 80,000 Ukraińców i ok. 50,000 Żydów
  W całości z rak rezunow zginęło ok. 500,000 Polaków

  Zbrodnie UPA na Kresach Wschodnich RP to dla Polaków ARCYBOLESNA SPRAWA.

  Wydarzenia w Kijowie wcale nie sa pokojowe, wręcz odwrotnie grupy zorganizowanych bandziorów, finansowanych z zewnątrz – napadają mordują , rabują ; przejmują urzędy i władzę.
  Nad kijowskim Majdanem powiewają flagi Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), a na rodaków życzliwie spogląda z portretów rzeźnik narodu polskiego – Stepan Bandera. Jeśli ktoś krzyknie „Chwała Ukrainie!”, tłum natychmiast odpowiada – „Bohaterom Chwała!”. Mordercom – wyjaśnijmy. Jeśli usłyszycie okrzyk „Chwała Narodowi!”, tłum odpowie „Śmierć wrogom!”. Śmierć Rosjanom, Rumunom i Polakom – doprecyzujmy. Wyjaśnijmy też, że autorstwo tych haseł przypisuje się właśnie Banderze.
  Nawet nazwy ugrupowań nawiązują do tradycji UPA i zbrodniczych formacji nazistowskich takich jak SS-Galicja.

  Protesty w Kijowie na majdanie nie maja nic wspólnego z demokracją i z pokojowymi protestami – wręcz odwrotnie – brutalne zamieszki i wystąpienia

  Zagraża się mordami Polaków, Rosjan, Rumunów i Żydów

  Dziś Neobanderowcy wprost nawiązują do ideologii UPA. Demonstrujący ostentacyjnie nawiązują do UPA, powiewają czerwono czarnymi flagami, stawiają pomniki Stefanowi Bandera.
  Stefan Bandera był agentem Gestapo i NKWD, odpowiedzialny za zbrodnie UPA -dzis robi się z niego bohatera.

  Większość mieszkańców Kijowa jest przerażona, zastraszona i sterroryzowana.

  I taka opcję polityczną popiera KPK i posła Lizonia.
  Jestem zaszokowany stanowiskiem KPK i posła Lizonia

  To wielki skandal

  Pochwala zbrodnie ludobójstwa (nie ulęgają przedawnieniu), gloryfikacja i propagowanie faszystowskiej ideologii jest zakazana i zagrożona w Polskim jak i kanadyjskim prawie karami sankcjami.
  ( w prawie Polskim Konstytucja Art. 13 i artykuł 256, 257 kodeksu Karnego)

  To nie ma nic wspólnego z odczuciami Polaków z interesami Polski, i z polska racja stanu.

  Michaił Gorbaczow chciał oddać Polsce Kresy wschodnie – zgodził się na to Jaruzelski – Michnik, Kuron Geremek, Mazowiecki – błagali Gorbaczowa , żeby tego nie robił.

  Polska racja stanu jest powrót do macierzy, do Polski Lwowa, Wilna, Kamieńca Podolskiego.
  A nie popieranie UPA

  NeoBanderowcy wysuwają roszczenia terytorialne do Polski – Przemyśl (+ 19 powiatów), a nawet Kraków

  Zwolennicy kijowskiego Majdanu wbrew pozorom maja małe poparcie społeczeństwa Ukrainy.
  Większość społeczeństwa Ukrainy jest Przeciw Majdanowi i była przeciw UPA.
  Promocja EuroMajdanu i UPA nie służy rozwojowi dobrosąsiedzkich stosunków miedzy Polska a Ukrainą.

  A historycznie obecna Ukraina to była Polska i o to Polacy i KPK powinni wałczyć – o powrót Kresów Wschodnich Polski do macierzy, do Polski, tak samo jak kresów zachodnich Polski
  Polska racja stanu to powrót do macierzy, do Polski Lwowa, Wilna, Kamieńca Podolskiego, a nie popieranie UPA. Proszę zobaczyć na 206 Beverley „Arrasy” pędzla Chruścickiego.

  Poparcie KPK dla UPA uważam za Skandal

  Proszę o usuniecie tego apelu Neobanderowców ze witryny KPK.
  Kto był inicjatorem umieszczenia tego apelu i rozsyłania ulotek z poparciem Euromajdanu i UPA?
  APPEAL OF THE PEOPLE OF UKRAINE TO THE INTERNATIONAL COMMUNITY: PLEASE ACT NOW!
  http://kpk.org/news/284-appeal-of-the-people-of-ukraine-to-the-international-community-please-act-now

  Domagam się rzetelnej informacji na stronie KPK na temat Kresów Wschodnich Polski i ludobójstwie UPA –na cywilnej ludności polskiej – Polsce i Polakom powinno zależeć na dobrosąsiedzkich stosunkach

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s