Minister Bieńkowska podtrzymała decyzję o lokalizacji EJ w Gąskach


Stop-elektrowni

Ministerstwo Infrastruktury utrzymało w mocy decyzję wojewody zachodniopomorskiego o lokalizacji w Gąskach elektrowni atomowej. Decyzja, która zapadła 28 lutego, oznacza że w gminie może zostać wybudowana elektrownia, pomimo sprzeciwu ludności wyrażonego 2 lata temu w referendum lokalnym, podczas którego blisko 95% głosujących opowiedziało się przeciwko inwestycji.  Dla mieszkańców oznacza to również zamrożenie wszelkich przedsięwzięć budowlanych na terenie potencjalnej lokalizacji, co stanowi problem dla gminy utrzymującej się głównie z turystyki.

Obecnie lokalna społeczność ma 14 dni od daty otrzymania pisma z ministerstwa na zaskarżenie decyzji do wojewódzkiego sądu administracyjnego za pośrednictwem minister infrastruktury.

Gąski, zaraz po ogłoszeniu decyzji o wytypowaniu miejscowości na lokalizację elektrowni jądrowej, intensywnie zabiegały o skreślenie z listy rozważanych miejscowości. Ówczesny wicepremier Waldemar Pawlak mówił w 2012 roku, że należy usunąć je z proponowanych lokalizacji. Jednak PGE przez cały czas podtrzymywało status Gąsek jako potencjalnego miejsca powstania elektrowni. Pełnomocniczka ds. Polskiej Energetyki Jądrowej Hanna Trojanowska stwierdziła natomiast, że decyzja mieszkańców Gąsek o odrzuceniu inwestycji wyrażona w referendum, nie była „świadoma” ani „autonomiczna”.

Źródło:

http://poznajatom.org/poznaj-atom/minister-bienkowska-podtrzymala-decyzje-o-lokalizacji-ej-w-gaskach/

Przypis redakcji.
Elektrownia ma dawać 2% energii elektrycznej do budżetu energetycznego. Przy olbrzymim koszcie budowy i jeszcze większym rozbiórki.
Elektrownie oparte na spalaniu śmieci (koszt budowy wielokrotne mniejszy, w każdym województwie) dawały by 10% energii elektrycznej do budżetu energetycznego.

„Zatrucie środowiska i emisja Co2” przy obecnych technologiach – pomijalne.

 

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Minister Bieńkowska podtrzymała decyzję o lokalizacji EJ w Gąskach

  1. Elektrownia jądrowa w kraju o olbrzymich, niewykorzystanych złożach węgla kamiennego ? W Niemczech eksploatuje się kopalnie odkrywkowe niskokalorycznego węgla brunatnego /przy okazji niszcząc wsie Łużyczan/, a w Polsce zamyka kopalnie węgla koksującego, najwyżej kalorycznego, powodując notoryczne bezrobocie… Czy aby nie chodzi tu o przetarcie drogi do składowania odpadów uranowych niemieckich na terenie Polski, a także zamówienia na „pomoc techniczną”, projekty i urządzenia z Niemiec ? Ohydne wasalstwo, śmierdzi na odległość.

    Polubienie

  2. Posiadanie elektrowni atomowej jest niebędne azeby państwo mogło chociaż stwarzać pozory państwa powaznego,wszyscy dokooła ją mają tylko Polska nie,era ciągłego dłubania w „Matce Ziemi” powoli musi dobiec końca,pytającym dlaczego polecam chociazby w google wpisac frazę „sinkholes around the world” natomiast żałosnym jest to że Polska nie może takiej elektrowni wybudowac sama a o jej lokazlizacji decyduje jakaś głupia baba z marionetkowego nie-rządu.Oprócz tego nalezy wzmocnić nakłady na rozwój nowych,ekologicznych technologii,gdyż po poziomie degradacji śródowsika jaki wystapił w Chinach po rewolucji przemysłowej widać ze „tradycyjne” metody wydobywczo-technologiczne doprowadzą świat de totalnej dewastacji

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s