Partie a Konstytucja III RP 01


Rozpoczynamy cykl programów dotyczących Konstytucji III RP

Wszystkie programy będą sukcesywnie umieszczane w zakładce „KONSTYTUCJA III RP”

AUDYCJA I

I. WPROWADZENIE

Jest mi niezmiernie miło móc porozmawiać z radiosłuchaczami wolnego i nie cenzurowanego Radia Internetowego. Świadomość, że można mówić wszystko o czym się myśli, z czym chciałoby się podzielić z rodakami, przypomina mi czasy nie tylko wojny, ale i lat 80-tych. Kiedy podniosłeś słuchawkę rozlegał się głos spikera: „rozmowy kontrolowane”. Przynajmniej uprzedzano. Mam 78 lat i świadomość tamtych sytuacji tkwi w nas wszystkich, moich równolatków głęboko. Radość ze swobodnego mówienia byłaby pełna, gdyby nie fakt, że jesteśmy dziś także po cichu, tajemnie kontrolowani i znamy przypadki, kiedy nagle dotykają nas konsekwencje tej nadmiernej naszej swobody. Młodzi tamtych lat nie pamiętają, a dzisiejsze jeszcze bardziej kontrolowane rozmowy, dopiero ich czekają, jeśli ludzie na całym świecie nie przeciwstawią się temu zdecydowanie. Przecież niedawno mieliśmy próbkę przy działaniach dotyczących wprowadzenia t.zw. akcji ACTA. I warto mieć świadomość, że właśnie sprzeciw wielu, zmusił rządzących światem, w tym i naszych „władców” do wycofania się z tych wątpliwych demokratycznie działań.

W długim życiu miałem okazję do zdobywania wielu różnych doświadczeń, obserwowania postaw i działań ludzi w różnych sytuacjach. Miałem także okazję kierowania i uczenia różnych wiekowo zespołów ludzkich. Mam za sobą prawie ukończone studia Politechniczne oraz ukończoną Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie, a także 20–letnie doświadczenia, jako jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, dowodzący różnymi jachtami po Oceanie Atlantyckim, Morzach Bałtyckim, Północnym, Śródziemnym, Adriatyckim i żaglowcem. Na przełomie lat 50-60-tych działałem także, jako harcmistrz przy próbie odbudowy prawdziwego Harcerstwa. Przyjmowałem od wielu dzieciaków rotę przysięgi, którą sam po wojnie składałem. Brzmiała ona: ”mam szczerą wolę, całym życiem, pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść pomoc każdemu bliźniemu i być posłusznym prawu Harcerskiemu”.

Przez całe moje życie starałem się służbę tę wypełniać. I dziele nie się z Państwem swymi przemyśleniami traktuję jak formę tej służby. Myślę, że te wyjaśnienia pozwalają przyjąć, że daleki jestem od manipulowania Państwem. Wspominając o swoim wieku chciałem zasygnalizować, że nie podejmuję tego działania dla korzyści, dopchania się na jakiś stołek, czy uzyskania innych synekur. Wreszcie ostatnia uwaga wstępna. Zapewniam absolutnie nie zamierzam pouczać. Natomiast na pewno chciałbym, aby te spotkania spowodowały pobudzenie w Państwa rozmyślaniach refleksji i wymianę poglądów z bliskimi, czy przyjaciółmi.

II. COŚ O POLITYCE I POLITYCZNOŚĆI

II. POLITYKA I POLITYCZNOŚĆ.

Czas określić tematykę naszych spotkań. W prasie, a szczególnie Internecie pełno jest uwag i wprost żądań dokonania zmiany systemu politycznego, jaki funkcjonuje obecnie w naszym Kraju. Co prawda niedawno nasz Prezydent stwierdził, że 2 czerwca minie okrągła rocznica „t.zw. czerwca 90 r.”, który przyniósł nam podobno zmianę niewoli w wolność i demokrację, ale ogólne odczucie Narodu jest całkiem odmienne. No, bo właśnie mamy co najmniej wątpliwość, czy nastąpiła zmiana PRL-owskiego Systemu Politycznego na inny, właściwy. Przepraszam, że muszę trochę opowiedzieć o rzeczach znanych, ale dla logiki rozważań trzeba zacząć jakby od początku.

Nie jestem politologiem dyplomowanym, jak i pozostałe 30 milionów Polaków, ale to tzw. System Polityczny tworzy nam określone warunki bytowania, które doskonale znamy z codzienności. Przyjmijmy, że System Polityczny to całościowy i uporządkowany układ określonych reguł postępowania politycznego . A polityka to sztuka i nauka rządzenia państwem, kierowanie i administracja sprawami wewnętrznymi i zagranicznymi państwa i narodu. Jak wiele określeń i to przyjęte z Grecji: „politika” sprawy państwowe, od „polites” obywatel, „polis” miasto, ojczyzna. Zatem uprawianie polityki to nie zabawa i nie żarty, lub jak w słowniku rozwinięcie definicji, dotyczące również i negatywnych postaw jak: „działalność mająca na celu zdobycie, utrzymanie i wykorzystanie władzy państwowej przez daną klasę społeczną lub jej odłam”. No, jakbyśmy ze starożytności przenieśli się nagle do domu.

Od zarania dziejów ludzkości ktoś rządził. Najpierw mamusia, potem tatuś, potem starszyzna, potem wódz, książę, król i wreszcie klasy. Przerobiliśmy to wszystko, a najdokładniej niedawno te „klasy”. A tak naprawdę to pieniądze rządziły i rządzą. A raczej chęć ich posiadania, możliwość dorwania się do nich, czyli potocznie do koryta. Ostatnio u nas w Polsce nazywa się to „idziemy po władzę” brzmi dumnie.

Doczekaliśmy ustroju, w którym Naród jest najwyższą władzą, żadne tam klasy, grupy, kasty, wszyscy są równi wobec prawa, każdy może zostać wybrany „przedstawicielem Narodu” od radnego wiejskiego i wójta, aż na fotel Ekscelencji Prezydenta Państwa. Nasi „przedstawiciele”, to sąsiedzi, koledzy, przyjaciele, członkowie rodzin, którzy w szlachetnym porywie chęci pełnienia służby Narodowi wybaczcie ironię – pozwolili się nam wybrać na te zaszczytne stanowiska.

Zatem żyjemy w najlepszym Systemie Politycznym jaki udało się ludzkości wypracować, udoskonalić, wcielić w życie przynajmniej na części najpiękniejszej z planet wszechświata ukochanej naszej Ziemi. Co prawda mamy również system oparty na prawie naturalnym stworzonym przez Boga, ale póki co daleko nam jeszcze do reform. Tylko ludzkość nie przewidziała, że znajdzie się wśród niej taki naród o nazwie „polonusi”, którym nic i nikt nie może dogodzić. Wiecznie niezadowolony, bez poczucia humoru i do tego bez szacunku dla wybranych z pośród wielu szlachetnych „najbardziej szlachetnych przedstawicieli”. Przepraszam za ironię ponownie.

Postawmy sobie pytanie: na jaki inny system Polityczny wszyscy chcą zmienić rządzenie Polską? Do lepszego, innego jeszcze daleko? Ale my polonusi, twórcy podobno pierwszej demokratycznej Konstytucji 3-cio majowej nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. I o tym „polis” Państwie, regułach jego funkcjonowania w bieżącej Polsce będziemy rozmawiać podczas następnych spotkań.

Dziękuję i do usłyszenia.

e-mail: komandoraugust@gmail.com

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Partie a Konstytucja III RP 01

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s