2013: rekord samobójstw Polaków – zawdzięczamy żydo-rządom III RP


„2013: rekord samobójstw. Mężczyźni pod presją”

I co ciekawe, tekst pochodzi z żydowskiej gadzinówki Michnika, a więc rządzące bandy syjonistycznych okupantów mają pełną świadomość swoich działań. – D.K.

Aż 6097 osób popełniło w ubiegłym roku samobójstwo w Polsce – wynika ze statystyk Komendy Głównej Policji.

To o 1920 osób więcej niż w 2012 r.

Liczba popełnianych rocznie samobójstw od początku lat 90. nie przekraczała w Polsce 6 tys. Aż do 2013 r. Najczęściej na ostateczny krok decydowali się w ubiegłym roku bezrobotni mężczyźni z małych miast i wsi. Dominowali 50-latkowie.

Według Marii Jarosz z Polskiej Akademii Nauk, autorki książki „Samobójstwa. Ucieczka przegranych”, wzrost liczby targających się na życie można powiązać z kryzysem. Jej badania obejmują wszystkie próby samobójcze – także nieskuteczne – w przeciwieństwie do statystyk policji rejestrujących tylko przypadki śmiertelne.

– W minionym dziesięcioleciu było w Polsce średnio ok. 5 tys. wszystkich prób samobójczych rocznie, w 2009 r. ich liczba wzrosła do blisko 6 tys.

Jeżeli w małym mieście rozwiązuje się ostatni zakład pracy, to wskaźniki śmierci samobójczej rosną o 100 proc. – mówi Jarosz.

W 2013 r. jedna czwarta wszystkich prób samobójczych to osoby bezrobotne, do ponad 40 proc. z nich doszło na wsi. Niepokoi większa liczba zamachów na własne życie wśród osób po pięćdziesiątce – blisko 1650. To aż 19 proc. wszystkich prób samobójczych. Żadna inna grupa wiekowa nie podejmowała ich tak często.

z15713684Q
Wpływ kryzysu

Czy bezrobocie może mieć na to wpływ? Według danych Ministerstwa Pracy w trzecim kwartale 2013 r. pracowało 52,4 proc. mężczyzn w wieku od 55 do 64 lat i tylko 31,5 proc. kobiet.

Według danych Eurostatu z trzeciego kwartału 2013 r. łącznie pracowało w Polsce 41,3 proc. kobiet i mężczyzn w tym wieku. Jest to wskaźnik niższy od średniego w krajach UE, gdzie pracuje 50,9 proc. osób w tym wieku.

Z badań opublikowanych we wrześniu 2013 r. przez czasopismo medyczne „British Medical Journal” wynika, że krach z 2008 r., który doprowadził do dużego wzrostu bezrobocia, już w 2009 r. przełożył się na 5 tys. „dodatkowych” samobójstw w Europie i Ameryce. Naukowcy z uniwersytetów w Oksfordzie, Bristolu oraz w Hongkongu porównali liczbę odbierających sobie życie w kryzysie i przed nim, opierając się na danych z 54 krajów. Podobne badania przeprowadzono wcześniej, po azjatyckim krachu finansowym z 1997 r. Według ówczesnych szacunków tylko w Japonii, Hongkongu i Korei Południowej samobójstwo popełniło po nim o 10 tys. osób więcej niż w czasie prosperity gospodarczej.

Wrażliwi twardziele

Katarzyna Misiniec, psycholożka z warszawskiego Centrum Psychoterapii i Mediacji, zaznacza, że utrata pracy może być jedną z przyczyn ostatecznego kroku i przeważyć szalę, ale najczęściej problem jest bardziej złożony: – Wiele samobójstw wiąże się z depresją, schizofrenią, alkoholizmem i innymi uzależnieniami oraz ze stratą bliskiej osoby. W pierwszym roku po rozstaniu, rozwodzie czy po śmierci bliskiego ryzyko samobójstwa rośnie czterokrotnie.

Zwolnienie oznacza dla wielu osób nie tylko problemy finansowe, ale także zerwanie więzi ze znajomymi z pracy, konieczność zaplanowania czasu na nowo. – Jeżeli praca jest dla nas całym życiem, to jej utrata oznacza w pewnym sensie utratę kawałka siebie. Dlatego warto dbać o relacje z rodziną, przyjaźnie poza pracą, mieć pasje i zainteresowania. I jeśli jest nam trudno, porozmawiajmy o tym z kimś szczerze – radzi Misiniec.

W Polsce na sześć samobójstw mężczyzn przypada jedno samobójstwo kobiety, choć jeszcze kilka lat temu proporcja ta wynosiła 5 do 1. – Pod tym względem znacznie odstajemy od reszty świata. Np. w Japonii na trzy samobójstwa mężczyzn przypada jedna kobieta – mówi Maria Jarosz.

Dlaczego? – Na mężczyznach w Polsce ciąży duża presja społeczna, także ze strony kobiet. Nie mogą być bezrobotni, muszą zarabiać więcej, sprawdzać się w seksie i być jednocześnie nowoczesnymi partnerami – tłumaczy Jarosz. Ironizuje, że to tylko kwestia czasu, kiedy sami poproszą o parytety.

– Mężczyźni zdecydowanie rzadziej rozmawiają o problemach z bliskimi. Nie zgłaszają się po pomoc, bo uznają to za przejaw słabości. W dalszym ciągu obowiązuje kulturowy stereotyp twardziela, któremu nie wypada wyrażać emocji – dodaje Katarzyna Misiniec. Tłumaczy, że kobiety łatwiej znoszą silny stres, bo mają większe przyzwolenie na okazywanie słabości i uczuć.

Reklamy

12 uwag do wpisu “2013: rekord samobójstw Polaków – zawdzięczamy żydo-rządom III RP

 1. Giną ci, którzy uwierzyli w kapitalizm i kościół, czyli wyznający tzw. polską rację stanu i ciemnogrodzki styl myślenia od 966r.. Więc dla nich to koniec świata – bo to miała przyjść wolność od czerwonego smoka a przyszła katastrofa od zbawicieli.
  Brakuje racjonalnej oceny, że zbrodnia do Polski przyszła po 89r.
  Wtedy możliwe byłoby zrozumienie, że z tym trzeba walczyć i odbudować coś co jest tożsame z naturą Polaka i Sławianina.
  W tej chwili przynajmniej w tym przedziale wiekowym jest to u Polaków niemożliwe, więć tak to musi niestety skutkować.

  Polubienie

 2. Nie giną zaś ci, którzy ekspresowo zdołali „zabić” w sobie słabość do egalitarystycznego „czerwonego smoka” – a następnie „uwierzyli” w elitarystycznego „zbawiciela”…

  Polubienie

 3. Nie giną tylko ci na szczycie piramidy wyzysku. Ale i na nich przyjdzie czas… Wszystkie korporacyjne, niewolnicze struktury lubią się od czasu do czasu oczyszczać, by zrobić sobie miejsce dla świezej krwi, nowej fali karierowiczów. Nawet najbardziej pewne swej pozycji szabes goje pójdą pod tasak, pewne to jak amen w pacierzu.

  Polubienie

 4. TAK SIE KONCZY ZYCIE NA KREDYT !

  Bierzcie bo daja,zadluzajcie się ,ziemia na wsi niech lezy odłogiem ,szmul i szwab ci da ale potem zabierze z nawiazka to co jeszcze posiadasz z wyjątkiem osranych gaci .
  Zabierze ci dom/mieszkanie/ziemie,bo przecież BRALES DOPLATY ZA HEKTARY PO DZIADKACH !
  No i jeszcze te bryki kredytowa garta paliwowa,gotoweczka od reki (pokaz tylko co masz).
  Potem jazda na haju,pierd….nie i calkowiete zniewolenie.

  HULAJ DUSZA PIEKLA NIE MA !

  Jeszcze tylko pytanie:
  Ile/ilu ubil polityczny seryjny samobojca ?

  Polubienie

 5. Wygląda na to że wszyscy liczący się psychologowie rodzaju męskiego w Polsce byli po pięćdziesiątce i popełnili w 2013 samobójstwo. A wg. pani psycholog Misiniec nie ma żadnego związku między depresją, alkoholizmem i innymi uzależnieniami, oraz rozstaniem, rozwodem, śmiercią bliskiej osoby (np. wyniku samobójstwa) a trudną sytuacją materialną lub brakiem pracy. I, rzecz jasna, zaistniałej sytuacji ludziska sami sobie są winni, bo nie rozwijają pasji, zainteresowań i więzi pozazawodowych. Nie rozmawiają z bliskimi o swoich problemach, nie chodzą także do psychologa.

  Polubienie

 6. Statystyki samobójstw są w Polsce i wielu innych państwach oszukane. Często są naciągane na wypadki, szczególnie w przypadku skoku pod pociąg lub samochód Dzieje się tak dlatego, że naciąga się okoliczności tak, by rodzina dostała odszkodowanie. Nie pamiętam już, gdzie o tym czytałem. Oczywiście nie da się posprawdzać co i jak, bo statystyki policyjne i GUS liczby naciąganych wypadków nie uwzględniają.

  Polubienie

 7. If you find yourself inside and out of direct sunlight, you will be able to turn the screen
  brightness almost all the way down, only when you plan to use the
  phone outside in direct sunlight will you need to adjust the
  screen brightness again. If you struggle with the idea
  of finding three applications to make use of, simply think of three
  daily activities that you take part in that don’t necessarily involve technology or a smartphone.
  However, for your Smartphone to continue serving you appropriately, there are several important factors that you have to consider.

  Polubienie

 8. 2013: rekord samobójstw Polaków – zawdzięczamy żydo-rządom III RP | WIERNI POLSCE
  Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment
  didn’t appear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways,
  just wanted to say great blog!

  Polubienie

 9. Samobojstwo można każdemu człowiekowi wmowic/zaprogramować !
  Diabli się w tym wyspecjalizowali,maja do tego sprzet/srodki/materialy/trucizny/.
  To jeden ze sposobow depopulacji goim.

  To nie wszystko.
  Proszę dodac uśmiercanie na wlasna prosbe w hospicjach i wszelkich domach opieki spolecznej.
  Dla młodych pokoleń to problem zajmować się opieka nad starymi,wiec chętnie przystają na pozbywanie się starych.

  Polubienie

 10. The design of the smartphone Samsung Galaxy S3 is very elegant and inspired by nature.

  In terms of operating system, the i – Phone 5 runs IOS 6,
  and Samsung Galaxy S3 runs the latest Android version
  ‚Ice Cream Sandwich’. For example, if you are a lifeguard or work at a car wash and own a
  Samsung Galaxy S advance phone, then you will need
  a phone case that is waterproof.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s