Strzyżenie owiec


Strzyżenie owiec

Sztuka zbierania podatków przypomina pracę sprawnego pasterza. Chodzi o to, by tak strzyc owce, żeby zebrać jak najwięcej wełny, a zwierzęta nie umarły z zimna. Niestety w Polsce nożyce fiskusa często kaleczą skórę, a owce uciekają na sąsiednie pastwiska.

 

Nasza gospodarka rozwija się coraz szybciej. Płace średnie i minimalne stale rosną. A pan premier już we wrześniu ogłosił koniec kryzysu. Wydawałoby się, że w takich czasach najlepszą fuchą w rządzie powinna być teka ministra finansów. Nic tylko odcinać kupony od gospodarczej prosperity i zliczać strumienie napływających zewsząd pieniędzy. Niestety, wpływy budżetowe spadają.

W 2011 r. do kasy państwa wpłynęło łącznie 287,6 mld zł, w zeszłym roku już tylko 279,2 mld zł. Szacunki na ten rok mówią o jeszcze mniejszych przychodach (277,8 mld zł), a doświadczenie uczy, że na koniec roku pieniędzy jest zwykle mniej niż się spodziewano.

„Ale jak to możliwe?” – zachodzi pewnie w głowę niejeden z urzędników resortu finansów. – „Przecież w 2011 r. podwyższyliśmy stawkę VAT, rok później akcyzę na olej napędowy, co roku rośnie opodatkowanie papierosów, od stycznia także alkoholu. Dlaczego nic nie działa?”

Cóż, pierwszy problem polega na tym, że choć pobieranie podatków przypomina zajęcie pasterza, to jednak fiskus nie pracuje z baranami tylko z przedstawicielami całkiem sprytnego i zaradnego narodu. Polacy z dużą zręcznością wymykają się zachłannym łapom urzędników skarbowych, z legalnych towarów przerzucając się na bimber, skręty, olej opałowy i zatrudniając się na czarno. Drugi problem jest taki, że po prostu z prawa ekonomicznego obrazowanego przez krzywą Laffera (zobacz więcej tutaj) wynika, że od pewnego poziomu podnoszenie podatków powoduje wyłącznie spadek wpływów do budżetu.

Wyższe stawki podatków i związany z nimi wzrost szarej strefy powodują naturalną reakcję w postaci zwiększonych kontroli, czyli trzymając się pasterskich porównań, spuszczenie ze smyczy psów. Psy trzeba jednak nakarmić (polski system zbierania podatków jest dwukrotnie droższy od niemieckiego), a i owce wciąż ganiane przez owczarki zamiast zdrowo się rozwijać i obrastać wełną wpadają w apatię lub uciekają z pastwiska. Tylko w zeszłym roku wyemigrowało z Polski pół miliona osób, dołączając do ponad dwóch milionów przebywających poza granicami. Mniej ludzi w kraju stanowi kolejne wytłumaczenie zmniejszenia wpływów z VAT o ponad 5 mld zł w 2013 r.

Czy Ministerstwo Finansów jest zatem w sytuacji bez wyjścia? Ależ skąd. Kiedy droga naprzód nie przynosi korzyści, naturalnym ruchem wydaje się zrobienie kroku wstecz. Mamy kilka przykładów z ostatnich lat, gdy obniżenie podatków spowodowało wzrost przychodów budżetu. Oczywiście takie myślenie nie jest zgodne z urzędniczą naturą, ale kto wie, może ktoś się na nie odważy, zanim kraj spotka prawdziwa katastrofa?

Jan Bolanowski

 

za:http://finanse.wp.pl/kat,1033759,title,Strzyzenie-owiec,wid,16526302,wiadomosc.html?ticaid=112851&_ticrsn=3

 

Reklamy

8 uwag do wpisu “Strzyżenie owiec

 1. Gdyby Polska stała się państwem islamskim, to przy obrotności Polaków, braku VATu i szemranych finansów moglibyśmy stać się europejską potęgą gospodarczą 😉

  Polubienie

 2. Gdyby większość Polaków była takimi jak ci co są na tym forum, to problem okupacji żydo.niemiecko.watykńskiej przeszedł by do lamusa…

  Dziś rozmawialibyśmy o innej Polsce…i oczywiście o innych problemach… napewno nie rozmawialibyśmy o tej żałosnej, a jakże perfidnej i podstępnej okupcji Polski…

  Polubienie

 3. hmm według mnie elita rządząca doskonale zdaje sobie sprawę z „problemu” krzywej Laffera – nie bez powodu powoduje „kryzys” fikcyjne zadłużanie Polaków oraz utrudniony dostęp do opieki medycznej.
  Bezrobocie i kryzys powoduje emigrację,a brak dostępu do opieki medycznej zgony a to = depopulacja Polaków.
  Nie trzeba być specjalnie bystrym aby to dostrzec! To już nawet nie o podatki się rozbija – nikt w „cywilizowanym” świecie nie może sobie pozwolić zabijaniem bezpośrednim / np. kulka w łeb / bo mogłoby to budzić sprzeciw świata,a tak? hmm

  Polubienie

 4. no i kiepska ekonomia czyli warunki bytowe sprzyjają spadkowi narodzin – nikt normalny nie chce mieć dzieci mając widmo bezrobocia przed oczami lub pracy za 1200zł na umowie śmieciowej.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s