Ukraina: reżim okrzyczany demokracją


Ukraina: reżim okrzyczany demokracją

Z prof. Johnem Ryanem, ekspertem z zakresu geografii politycznej krajów należących niegdyś do ZSRS z Uniwersytetu w Winnipeg rozmawia Anna Wiejak.

W opublikowanym niedawno artykule o prowadzonej kampanii dezinformującej co do Ukrainy napisał Pan, że mainstreamowe media starają się wybielić charakter obecnie rządzącej Ukrainą ekipy (notabene ten sam problem mamy w Polsce). Czy mógłby Pan podać powód zaistniałej sytuacji? Nie sądzę, aby przyczyną była ignorancja…

– W niektórych przypadkach rzeczywiście powodem może być ignorancja. Karmią się nawzajem własną propagandą, aż w końcu zaczynają w to wierzyć. Jednakże media takie, jak chociażby The New York Times muszą mieć dziennikarzy, którzy znają istotną prawdę, tyle że przyjmują wytyczne swoich przełożonych, aby nie prezentować prawdy.

Dlaczego?

– Wydaje mi się, że po prostu przemysł zbrojeniowy i jego podwykonawcy potrzebują „nieprzyjaciół”, aby móc funkcjonować. Stany Zjednoczone i NATO wkrótce wycofają się z Afganistanu. Jaki zatem będzie ich kolejny cel? Wydaje się, że ugrzęźli oni w Syrii, a i Iran staje się coraz bardziej problematycznym, zatem jaki mógłby być lepszy nieprzyjaciel niż Rosja? W zasadzie Stany Zjednoczone prowadzą tę grę z Ukrainą od czasów jeszcze przed 2004 rokiem, kiedy to usiłowały doprowadzić do pogorszenia stosunków między Ukrainą a Rosją, wszczynając „Pomarańczową Rewolucję”, która nie spełniła położonych w niej nadziei.

Nieudolni i skorumpowani urzędnicy tak mocno się zaplątali, że zostali wyrzuceni i zastąpieni przez innych równie skorumpowanych! Stąd mamy Janukowycza, skorumpowanego, lecz nie totalnie głupiego. On w zasadzie próbował wprowadzić Ukrainę do europejskich struktur, jednakże UE (oraz USA) zdecydowanie przeszarżowali jeśli chodzi o składane obietnice. Koniec końców zaoferowali Ukraińcom bardzo mało i oczekiwali od nich, żeby podążała wyznaczoną przez nich drogą i zerwała relacje z Rosją.

sut                                                  Bся́ Cуть – tłum.: Cała prawda (Euromajdanu)

Jednak Rosja zaoferowała im lepszy układ, przez co Janukowycz odrzucił ofertę UE. Wtedy dopiero się zaczęło, jako że dotychczas sądzili, że dostaną Ukrainę, handel plus obecność wojskową rzecz jasna z intencją wprowadzenia do tego kraju NATO i wyrzucenia bazy marynarki wojennej na Krymie. Chcieli, aby stacjonowała na Morzu Czarnym flota wojenna NATO na zasadach podobnych, jak baza w Bahrainie i uzupełniona przez ICBMy (międzykontynentalne rakiety balistyczne) wycelowane w Rosję, czekające aż tylko nadarzy się okazja do uderzenia z pomocą głowic jądrowych.

Zatem trwające przez 3 miesiące demonstracje, na czele których stała Swoboda i paramilitarny Prawy Sektor, nie doprowadziłyby do zamachu stanu, gdyby nie te faszystowskie elementy. Kiedy faszystowski element w końcu doszedł do władzy, zakazał używania na Krymie języka rosyjskiego i zagroził pozbawieniem Krymu jego autonomii. Mieszkańcy półwyspu szybko zorientowali się, co się święci i przeprowadzili referendum. Putin nie jest głupcem – świetnie wiedział, czym to się skończy, stąd zdecydował się na oderwanie Krymu od Ukrainy, aby zapobiec możliwemu powtórzeniu się kijowskiego scenariusza i zaakceptował prośbę mieszkańców Krymu o wcielenie do Federacji Rosyjskiej. Rosja już miała na Krymie swoich żołnierzy i rzecz jasna w mediach nastąpił wrzask, że zarówno referendum, jak i jego wynik zostały narzucone siłą. Jednakże żadne z nich nie potrafiło wskazać jakiegokolwiek dowodu na potwierdzenie swojej tezy! Nikt też nie był w stanie wskazać jakichkolwiek uchybień podczas głosowania. Karta ONZ daje ludziom prawo do zorganizowania się i mieszkańcy Krymu z tego prawa po prostu skorzystali. Mimo tego media ogłosiły, że Rosja „zajęła Krym z pomocą sił zbrojnych”.

Wygląda zatem na to, że USA i jego satelickie kraje NATO chcą doprowadzić do nowej Zimnej Wojny po to, aby zarobiły na tej sytuacji amerykańskie koncerny produkujące broń. Media są partnerem tego wszystkiego, zatem aby wyolbrzymić Rosję, starają się nie dostrzegać nazistów i faszystów w nowym ukraińskim rządzie. Co mnie zadziwia to fakt, iż wiele osób, które z powodzeniem można by określić mianem nowocześnie myślących dało się wciągnąć w stały strumień antyrosyjskiej propagandy.

Jest to dokładnie powtórka tego, jak media wymóżdżyły Amerykanów (podobnie zresztą, jak niektórych Kanadyjczyków oraz Europejczyków), aby wsparli wojnę z Irakiem. Wcześniej jednak media dokonały prania mózgów swoich odbiorców, aby wsparli rozpad Jugosławii oraz bombardowania Serbii. Tutaj to Serbowie byli tymi, którzy walczyli z nazistami! Chorwaci też wspierali nazistów, lecz nagle Chorwaci stali się tymi dobrymi, a Serbowie łamiącymi prawo. Dokładnie w ten sam sposób faszystowskie władze na Ukrainie zostaną wybielone jako „nowa fala demokracji”.

W 2012 r. Parlament Europejski wyrażał obawy co do wzrostu na Ukrainie nacjonalistycznych resentymentów wyrażonych w poparciu udzielonym partii Swoboda. Dwa lata później, w dosłownie kilka tygodni wszystko się zmieniło i teraz Unia Europejska wspiera wspomniane ugrupowanie jako demokratyczne, wydając się w ogóle nie zauważać jej nazistowskiego charakteru. Dlaczego? Co się stało?

– Najwyraźniej to z powodu nacisków ze strony Stanów Zjednoczonych, które doprowadziły do zapaści. To jest doskonały przykład, jak kraje Unii Europejskiej mogą być rolowane przez USA. Niespodziewanie propaganda płynąca z amerykańskich mediów odniosła wielki sukces, łącznie bezpośrednimi naciskami ze strony USA.

Zauważył Pan, że po raz pierwszy od czasów nazistowskich, ruch o ewidentnie nazistowskich korzeniach wszedł w skład rządu jednego z europejskich krajów, a jego członkowie objęli w nim kluczowe pozycje. Czy w tej sytuacji powinniśmy się spodziewać, że Ukraina w wyniku następnych wyborów stanie się państwem totalitarnym? Dlaczego?

– To jest świetne pytanie. Media ze Stanów Zjednoczonych oraz szeroko rozumianego Zachodu będą asystowały temu zabarwionemu faszyzmem tymczasowemu rządowi, który będzie przygotowywany do polityki wrogości wobec Rosji. Jednakże mogą mieć nieco problemów, jeżeli środki „pomocowe” z Międzynarodowego Funduszu Walutowego zaczną spływać przed zaplanowanymi na maj wyborami. Jeżeli ten reżim będzie bystry, zrobi wszystko, aby odłożyć pomoc analogiczną do pomocy udzielanej Grecji na czas po wyborach. Jednak jeżeli oni podwyższą ceny energii i gazu, zredukują wysokość płac i świadczeń itp. Ukraińcy, w szczególności na obszarach wschodnich i południowo-wschodnich, mogą nie wybrać polityków Swobody. Ale Prawy Sektor zaprzysiągł nadzorować punkty wyborczy, więc z tymi zbirami i lufami ich broni mogą „wytworzyć” takie głosy, jakie będą chcieli. To mogą nie być wolne wybory, tym bardziej jeżeli przypomnimy sobie, co się działo na początku okresu nazistowskiego w Niemczech. Temu nowemu  reżimowi nie wolno ufać. Jak możemy zaufać faszystom, prawie nazistom, że przeprowadzą wolne wybory? Jest interesujące, że mimo wszystko, ostatnie sondaże pokazały, że 70 proc. Ukraińców nie chce być w NATO. Trudno powiedzieć, jak zachowa się nowy rząd.

Polski rząd, jak zapewne Pan wie, wsparł zamach stanu na Ukrainie. Jak Pan sądzi, jakich należy spodziewać się konsekwencji tego kroku?

– Naprawdę trudno powiedzieć. Dlaczego Polska miałaby wesprzeć ten reżim? Już zapomnieli, jak Bandera mordował polski naród? O co tu chodzi? Oni zachowują się jak żydzi, którzy w jakiś sposób chcą zapomnieć, co siły banderowskie im uczyniły. Co się dzieje z tymi ludźmi?

Polski rząd i media postrzegają faszyzującą Ukrainę jako demokrację. Każdy, kto ośmieli się powiedzieć, że Svoboda jest partią neonazistowską jest określany mianem „ruskiego agenta, który prowadzi dezinformację. Jak Pan by to skomentował?

– Dziwnie jest mówić o tym ostatnim. Doświadczyłem tego sam na sobie… ze strony „przyjaciół”. Siła mainstreamowych mediów jest niewiarygodna. Przecież historię powstania Swobody może poznać każdy, kto zechce sięgnąć po materiały i pokusić się o ich przestudiowanie. To jasne jak słońce! Wszystko wskazuje na to, że pragnienie oszkalowania Rosji jest tak silna, że zaślepia ludzi w kwestii charakteru nazistów i faszystów w tym rządzie ustanowionym przez zamach stanu.

Wiem, że Kanadę zamieszkuje liczna diaspora Ukraińców. Jakie były ich reakcje na kanadyjskich Ukraińców na zamach stanu na Ukrainie? Czy zamierzają opuścić Kanadę i udać się na Ukrainę, aby dołączyć się do walki?

– Zdecydowana większość ukraińskiej diaspory w Kanadzie to spadkobiercy ideologii Bandery. Wielu z nich przybyło do Kanady tuż po zakończeniu II wojny światowej, po tym jak zakończyli służbę w banderowskich oddziałach. Mój ojciec znał wielu z nich, a byli oni tak nikczemni jak niemieccy naziści. Nienawidzili żydów, Afroamerykanów, komunistów, socjalistów. Wielu z nich to zdeklarowani faszyści i naziści.

Niektórzy z nich złagodnieli teraz, jednak nadal żywią irracjonalną nienawiść względem Rosji. I naturalnie ukraińska emigracja w Kanadzie popiera rząd wyłoniony w wyniku zamachu stanu.  Natomiast, aby nie drażnić tych ludzi wszystkie kanadyjskie partie polityczne nie śmią nawet skrytykować obecnie panującego na Ukrainie reżimu.

Dziękuję za rozmowę.

Anna Wiejak

za: http://www.prawy.pl/z-zagranicy2/5512-ukraina-rezim-okrzyczany-demokracja

Reklamy

13 uwag do wpisu “Ukraina: reżim okrzyczany demokracją

 1. Rząd Tusko-Kaczyński przykłada rękę do powstania ‚sztucznego państwa’ – Ukraina… ‚A wszystko to bo ciebie kocham żydzie…’. Polacy niech giną i płacą za naszą żydowską miłość

  Polubienie

 2. Ekspertyzy eksperta
  „Stany Zjednoczone i NATO….Wydaje się, że ugrzęźli oni w Syrii” Jakie sa cele wojny przeciwko Syrii, zastapienie rzadu? Czy do tego potrzebna jest wojna? Nawet w Libii mozliwe, ze wojna byla potrzebna do zniszczenia systemu do nawadniania kraju? Jezeli przez moment zalozy sie, ze celem wiekiego Izraela jest zajecie Syrii to wowczas „ugrzezniecie w Syrii” jest prawdziwym celem toczacych tam dzialan wojennych. Po co wypedzac Syryjczykow, kilka lat cieplozimnej wojny domowej spelni ten cel z nadwyzka.
  „Wielu z nich to zdeklarowani faszyści i naziści. Niektórzy z nich złagodnieli teraz, jednak nadal żywią irracjonalną nienawiść względem Rosji. I naturalnie ukraińska emigracja w Kanadzie popiera rząd wyłoniony w wyniku zamachu stanu.”
  Ten wycinek trafia prosto w dziesiatke: zdeklarowani nazisci popieraja rzad wyloniony w wyniku zamachu stanu? W krajach anglosaskich, o tradycjach masonskich, spoleczenstwa sa lepiej wytresowane niz w krajach slowianskich w deklarowaniu na pokaz politycznej poprawnosci. Czy trzeba wielkich rozwazan by Ukrainiec widzacy swiat bardziej w kategoriach globalnych doszedl do wniosku, ze Ukraincom zwiazek z Rosjanami jest lepszy niz z np EU. Skad wiec sie biora ich poparcia dla rzadu zamachowcow stanu. A moze odkryli, parady gejow na Majdanie to jest wlasnie to o czym marzyl Bandera? Jezeli kanadyscy banderowcy maja jakikolwiek liczacy sie poglad to ten wynikajacy z rozterki. Kto bylby lepszy dla Ukrainy: Stalin, ktory uczynil Ukraine wielka o obszarze dwa razy wieksza niz Polska, czy potencjalny sprzymierzeniec w osobie Hitlera gdyby wygral wojne. Bez dalszych korowodow, Hitler osiedlilby na Ukrainie niemieckich bauerow, koniec, kropka. Cale rzesze emigrantow ukrainskich gorzko pomstuje na wlasna glupote, ze trzymali z Niemcami a ich obecne oswiadczenia to tylko na pokaz.

  Polubienie

 3. Każdy, kto choć trochę interesuje się polityką przyzna, że Rosja posiada siły i środki, militarne i polityczne, które z całą pewnością wykorzysta, żeby uniemożliwić syjonistycznemu Zachodowi opanowanie Ukrainy. Wynika to z rosyjskiej racji stanu. Czy ta operacja będzie trwała kwartał, rok, czy dwa, trudno dziś przewidzieć, ale jest w stu procentach pewne, że zostanie wykonana.

  Władze Rosji, myśląc perspektywicznie o jej bezpieczeństwie, winny poważnie rozważyć perspektywę oczyszczenia państw słowiańskich (w ogóle Środkowej Europy) z syjonistycznego, zachodniego elementu. Odrzucenie syjonistycznego okupanta, USA (i UE), za Odrę wydaje się niezbędnym minimum politycznego bezpieczeństwa tak dla Rosji, jak i dla Europy. A państwom Środkowej Europy przywróci możliwość gospodarczej odbudowy i rozwoju po trwającym już ćwierć wieku tragicznym okresie żydowskiego kapitalizmu.

  Polubienie

 4. Zwiększona aktywność wojska na terenie USA.

  Przygotowanie do wprowadzenia stanu wyjątkowego zimą.
  Już od 1.5 roku wszystkie miasta tamże są w okrążeniu ciężkiego sprzętu wojskowego.

  Polubienie

 5. Wszystkim dzisiaj się spieszy ,choć sa „leniwce”,którzy jeszcze spia .
  Ludzie chcą zyc !
  Chca zmian choćby we własnym zyciu,korzystaja z tego PODZEGACZE WOJENNI i czynia to co dzisiaj widzimy patrząc nie tylko na Ukraine,bo zobaczmy co dzieje się w Polsce.
  Dzieje się zle !!!

  Polubienie

 6. Pingback: Ukraina: reżim okrzyczany demokracją | forumemjot

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s