Polska mała wojenka


Polska mała wojenka

Na zdjęciu: Agnieszka Wołk-Łaniewska. Autor: Igor Motowiłow

 

 

W swoim dorocznym wystąpieniu na temat priorytetów polityki zagranicznej RP minister Radosław Sikorski reklamował pomysł „paneuropejskiego projektu telewizji w języku rosyjskim”, który miałby być odtrutką na rosyjską propagandę.

 

Rzecz w tym, że trudno wyobrazić sobie „paneuropejską” telewizję, albowiem nie istnieje „paneuropejski” przekaz. O ile większość Zachodu podchodzi do sytuacji na Ukrainie w sposób w miarę rozsądny, ważąc racje obu stron i własne interesy, co odbija się też w przekazie zachodnich mediów – polscy dziennikarze wyruszyli na zbiorową wojnę z Rosją i ich przekaz jest nie mniej jednostronny, nieobiektywny i zideologizowany, niż „sowiecka propaganda”, którą krytykują.

W sposób niezwykle dobitny widać to było w doniesieniach na temat masowego mordu, którego obrońcy jedności Ukrainy – czytaj faszyści z Prawego Sektora przy współpracy ukraińskich kiboli – dopuścili się 2 maja w Odessie. Ukraińscy patrioci podpalili tam miasteczko namiotowe przeciwników Majdanu na Kulikowym Polu, zagnali jego uczestników do budynku związków zawodowych, po czym podpalili sam budynek. Polskie media donosiły o tym w kategoriach doskonale bezosobowych: „doszło do zamieszek”, „nastąpiła konfrontacja”, „budynek został podpalony”. Rosyjskie z kolei porównywały tragedię w Odessie do Oświęcimia. To oczywiście przesada. Jest jednak w polskiej historii analogia nader stosowna – a mianowicie Jedwabne. Choćby z tego powodu powinniśmy być bardzo ostrożni, szukając usprawiedliwień dla wściekłego tłumu, który podpala budynki pełne ludzi, w których widzi „obcych”.

Ale jest też inny problem. Otóż totalnie jednostronna narracja polskich mediów sprawia, że Polacy naprawdę nie mają szans zrozumieć tego, co dzieje się na Ukrainie. Wbrew temu, co słyszymy w polskim radiu, oglądamy w polskiej telewizji, czytamy w polskich gazetach – konflikt za naszą wschodnią granica nie jest konfliktem między miłującymi pokój proeuropejskimi rycerzami wolności i demokracji oraz agentami Putina, popieranymi przez nielicznych sprzedawczyków. Taktownie przemilczany przez polskich dziennikarzy Prawy Sektor jest dziesięciotysięczną formacją paramilitarną, uzbrojoną nie tylko w kałasznikowy, ale także mobilne wyrzutnie rakiet S-300, szkoloną od wielu lat.

I nie są to cytaty z rosyjskiej propagandy, tylko z wywiadu, którego lider Prawego Sektora, Dmitry Jarosz, udzielił tygodnikowi „Newsweek”.

Jarosz wcześniej wsławił się tym iż przez internet zaprosił do współpracy przy atakach wymierzonych w Rosję Doku Umarowa, czeczeńskiego bojownika od 2011 roku figurującego na oenzetowskiej liście terrorystów powiązanych z Al Kaidą.

Bojownicy Jarosza terroryzują Ukrainę, napadając, rabując, a czasami też mordując „wrogów rewolucji”, zajmując rozmaite dobra „w imię ludu”, a także wymuszając opłaty „za ochronę”. Wyczerpującą listę osiągnięć Prawego Sektora i innych bojowych grup patriotycznych od listopada do marca zawiera opublikowana w zeszłym tygodniu przez rosyjskie MSZ „Biała księga łamania praw człowieka na Ukrainie”. Oczywiście, jest to raport stworzony przez Rosję i służący rosyjskim interesom – ale nie zmienia to faktu, iż większość zawartych w nim informacji, nienagłaśnianych w Polsce, znajduje potwierdzenie w innych źródłach. Zaczynając od losu pierwszego sekretarza komitetu miejskiego Komunistycznej Partii Ukrainy we Lwowie, Rostisława Wasilko, którego bojownicy przez wiele godzin torturowali publicznie w malowniczym Parku Maryińskim w Kijowie, tłukąc go pięściami i pałkami, wbijając mi igły pod paznokcie, łamiąc mu nos, kość policzkową i trzy żebra, przebijając płuco. A kończąc najeździe na gorzelnię Nemiroff, dokonanym przez kilkusetosobową grupę zamaskowanych i uzbrojonych rewolucjonistów.

Trochę trudno zatem dziwić się tym mieszkańcom Ukrainy – a zwłaszcza jej niezaangażowanej w „Majdan” południowo-wschodniej części – którzy nie są zachwyceni nowymi porządkami w Kijowie. Według badań, przeprowadzonym przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii w połowie kwietnia w ośmiu obwodach (Odessa, Mikołajów, Chersoń, Charków, Ługańsk, Dniepropietrowsk, Zaporoże, Donieck) mieszkańcy południowo-wschodniej Ukrainy najbardziej boją się pleniącego się bandytyzmu (43 proc.), zapaści ekonomicznej (39 proc.), groźby wojny domowej (32 proc.), oraz wzrostu radykalizmu i nacjonalizmu (19 proc.). Rosyjski atak jest na szarym końcu listy ich obaw: boi się go 17 proc. – mniej, niż zerwania więzi z Rosją (20 proc.).53 proc. ankietowanych zgadza się (a tylko 17 proc. nie) z opinią, iż Prawy Sektor jest poważną militarną formacją, posiadającą wpływy w rządzie, stanowiącą zagrożenie dla obywateli i jedności terytorialnej Ukrainy.Wśród recept na ochronę jedności terytorialnej najbardziej popularne jest „rozbrojenie i likwidacja nielegalnych grup zbrojnych”.

Południowo-wschodni Ukraińcy nie są „marionetkami Putina”: 54 proc. ankietowanych zgadza się z twierdzeniem, że Rosja nielegalnie interweniuje w wewnętrzne sprawy Ukrainy; aż 70 proc. jest przeciw połączeniu ich regionu z sąsiednim mocarstwem. Ale jednocześnie 74,5 proc. uważa, że stosunki między Rosją i Ukrainą powinny być szczególnie przyjazne, a granice – otwarte. Gdyby w połowie kwietnia odbyło się referendum stowarzyszeniowe, 47 proc. mieszkańców obwodów południowo-wschodnich byłoby za przystąpieniem do unii celnej z Rosją, a tylko 25 proc. – za integracją z UE.

I jest też inna, bardzo ważna przyczyna, dla której wschód Ukrainy nie popiera „rewolucji Majdanu”: ludzie zdają sobie sprawę, że nie jest to żadna rewolucja.

Bez zmiany stosunków własnościowych można mówić najwyżej o rewolcie.

41 proc. ankietowanych mieszkańców obwodów południowo-wschodnich uważa, że należy znacjonalizować majątek oligarchów zdobyty nielegalnie, a kolejne 24 proc. – że cały. 14 proc. sądzi, że oligarchów należy obłożyć specjalnym karnym podatkiem. Tylko niespełna 10 proc. uważa, że powinno zostać, jak jest.

Nie wygląda na to, żeby nowe władze w Kijowie miały zamiar spełnić ich oczekiwania.

Agnieszka Wołk-Łaniewska,publicystka polska, Warszawa


Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_05_09/Polska-mala-wojenka-5138/

 

Reklamy

14 uwag do wpisu “Polska mała wojenka

 1. Ale też prawdą jest, że na temat tego co się dzieje na Ukrainie więcej można zobaczyć i usłyszeć z kanałów polskiej telewizji niż wyczytać na stronach Russia Today czy Głosu Rosji.
  Wiejec można zobaczyć jedynie na Russia 24
  I jakby nie krytykować np TVN to przekazy te są w miarę rzetelne i obiektywne i znacznie bardziej obszerne od RT i GR
  Tak że zastanawiam się czy podane kanały rosyjskie nie są jedynie rosyjskie tylko z nazwy

  Polubienie

 2. Panie Tadeuszu, chyba oglądamy jakieś różne telewizje :)) TVN jako telewizja obiektywna, to brzmi niemal żartobliwie. Podziwiam pana dobry, wiosenny nastrój. Rosja nie może żyć wyłącznie Ukrainą,a nawet jeśli żyje, to bardziej w czynach nie zawsze spektakularnych, ale politycznie skutecznych. Trochę mnie dziwi, że pan tego nie dostrzega.
  Oprócz RT istnieją przecież inne kanały informacji, chociażby Itar-tass, vesti.ru, http://rutv.ru/ i inne

  Polubienie

 3. Po tym jak Edward M. wypowiedział się o TVN kilka lat temu, zacząłem zastanawiać się dla czego właśnie ta jest najgorszą.
  W końcu pojąłem, to właśnie TVN była tą, która posyłała swoich reporterów z kamerami za o. Rydzykiem.
  No i wyrobiła sobie ,,opinię”
  Tylko, że to nie jest dla mnie miarą wiarygodności.
  Ja cenię ją za szerokie spectrum dostarczanych informacji, nie za komentarze do tych wydarzeń. A informacji tych dostarcza więcej niż TV1, Polsat, czy inne stacje.
  TV Info z kolei wraz z informacjami daje właśnie za dużo tych jednostronnych wypaczających fakty komentarzy

  Panie Pawle jak to mówią, gdy się nie ma to co się lubi, to się lubi to co się ma.

  Polska telewizja na tle na przykład stacji amerykańskich jest na lepszym poziomie, i to było moje pierwsze o niej wrażenie po powrocie do kraju
  To fakt, że wiele z tego co nadaje jest nie do strawienia, ale ja tego po prostu nie oglądam.
  Stąd nawet nie jestem w stanie wymienić tych programów, Lisów, Wojewódzkich jeszcze jakich tam, Śród, czy … no nie wiem, kto się tam jeszcze produkuje.
  Wymieniłem RT i Głos Rosji jako te które w mojej ocenie są płytkie, bez pazura, bez ostrej i zdecydowanie twardej propagandy, jako te które jeśli mają pracować w interesie Rosji to robią to na mniej niż pół gwizdka.
  Ja do dziś nie mogę zrozumieć jak po tylu kopniakach ze strony naszych elyciarzy Rosja nie podjęła z nimi walki, nie zaczęła nadawać w języku polskim.
  Ale Rosja lubi uderzyć w naszych sadowników, w rolników, tych tu z Warmii i Mazur, a elity pozostawia w dobrym nastroju.

  Wydarzenia jakie dzieją się na Ukrainie wymagają zdecydowanych ocen, twardego jednoznacznego potępienia, a w RT i Głosie Rosji letni kisiel, aby nikt się nie poparzył, aby nikt się na zachodzie nie poczuł niekomfortowo.

  Polubienie

 4. Tak na prawdę wojna już się toczy.
  Wojska wyszły z koszar i atakują miasta separatystów.
  Są ranni, zabicie, są zniszczenia
  Pytanie jest czy aby uniknąć eskalacji działań wojennych należy oddać pole wrogowi,
  czy bronić się na zajętych pozycjach,
  czy może przejść do ataku już z pomocą z Rosji ( np. tz. ochotników) by wyprzeć banderowców także z Kijowa?

  Nie sądzę by NATO chciało zaryzykować wojnę nuklearną z Rosją, ale z pewnością będzie słało na Ukrainę, broń, najemników, doradców.
  Putin Miedwiediew i Szojgu muszą zadecydować, czy wejść do gry , czy czekać dalej na rozwój wypadków.

  Scenariuszy bez udziału Rosji może być kilka.
  Republika Doniecka się obroni,
  padnie pod naporem najemników i banderowców
  padnie junta kijowska
  i jeszcze wiele innych

  Może być też i inny scenariusz
  Rosja po 11 maja, po referendum wkracza do Doniecka a następnie szybko i bez większych walka zajmuje całą Ukrainę, a cały majdan ucieka na zachód via Poland
  Zachód jest zaskoczony i przez pół roku zgrzyta zębami, bo co faktycznie w takiej sytuacji może uczynić?
  Przestać kupować od Rosji gaz i ropę, przestać sprzedawać Rosji mercedesy i mistrale ?

  Polubienie

 5. W internecie, a także w telewizji już się pisze i mówi, że Putin jest zawsze o krok, a nawet o dwa do przodu przed zachodem. Pisze się i mówi, że zachód chce wciągnąć czy sprowokować wojnę z Rosją

  W moim odczuciu Putin nie jest o krok przed zachodem z tej racji, że on żadnych kroków nie robi ( z wyjątkiem olimpiady i parady )
  Z tą prowokacją by wciągnąć Rosję do wojny też jest przesada.
  Była Gruzja i co.
  Dostał po nosie Szakaszfili i po wojnie.
  Ale dziennikarze muszą coś mówić, coś wymyślać, czymś straszyć. A tak na prawdę to by chcieli by coś dużego łupnęło

  Polubienie

 6. Banderowcow czarna niewdziecznosc

  Dobry wojskowy musi czasami wdac sie w polozenie wroga i jego myslenie. Podobnie ma sie sprawa z przewidywaniami wydarzen na Ukrainie. Ten rzekomy spor „nie do rozwiazania” pomiedzy Rosjanami i Ukraincami jest tak nieudany, ze czas wymyslec cos innego i nawet na to inne juz jest za pozno. Bogaci i biedni nigdy nie darza siebie zbyt wielkimi wzgledami. A co dopiero gdy bogactwo jest jaskrawe a bieda upadlajaca. W krajach slowianskich waka klasowa wyklada sie prosto: kapital odbiera sie bez odszkodowania. Bawienie sie w komornika to niewdzieczne zajecie chyba, ze sa tacy ktorzy sie w tym lubuja. Z mala poprawka banderowcy do tego by sie nadawali. Tak to zamiast krzykow: rezac moskali beda wolac: rezac oligarchow, az sie prosi. Warunki ku temu dojrzaly, oligarchowie maja malo przyjaciol nawet w wsrod swoich. Temat ten jest skrzetnie pomijany ze zrozumialych wzgledow, nie wywoluj wilka z lasu. Zbedne obawy o tym jest glosno na wschodzie Ukrainy. Moze dlatego Putin wyglada tak nieswojo bo musi ponownie wertowac dziela marksistow?

  Polubienie

 7. Chutori ciekawa uwaga
  …… Putin wygląda tak nieswojo bo musi ponownie wertować dzieła marksistow?…..

  Obawiam się, że brak działania Putina ( rozwaga jak uważają inni i nie chwytanie za sztachetę z byle powodu) ułatwia i ośmiela kijowskich majdaniarzy do jeszcze większych zbrodni i rozlewu.
  To może prowadzić do eskalacji konfliktu i jego narastaniu aż do wojny domowej na wielką skalę nawet bez udziału czy poparcia Rosji ( to jedna z bardzo wielu opcji)

  Donieck i Ługańsk dziś rozpoczął referendum

  Polubienie

 8. Wracając do mojej oceny naszej krajowej telewizja.
  Programów tak zwanych bublicystycznych nie oglądam, nie jestem w stanie się strawić.
  Niesiołowki, Kalisz, Grodzka, Palikot i wielu innych, nie są dla mnie do strawienia, organicznie nie jestem w stanie ich słuchać czy oglądać.
  Gdybym te bublicystycznych programy oglądał moja ocena TV byłaby z pewnością absolutnie i skrajnie negatywna.
  Ale tego nie oglądam, co więcej rozgrzeszam do pewnego stopnia stacje TV które tych osobników zapraszają.
  Dla czego rozgrzeszam, bo to przecież nasza elita. To są Wybrańcy jakby to nazwał ,,opolczyk” polactfa.
  Polactfo ich wybiera, wiec telewizja ich pokazuje, polactfo to ogląda, ten show i gniot i znów ich polacfo w kolejnych wolnych demokratycznych wyborach wybiera
  W tym układzie myślę że wyborów nie trzeba fałszować. Polactfo wybierze kogo potrzeba
  I to jest tragedią tego narodu.

  Polubienie

 9. Jaka tragedia narodu i to którego/których narodow ?
  Jeszcze wszyscy zoladki maja pelne ,wszelkich trucizn pod dostatkiem w superstodolach.

  Nadejdzie scenariusz gdy papu przymkną dla gojow i wtedy dopiero mozgi się otworzą ludziom.
  Rzady się wyzywia,Kosciolek także a plebejusze będą gryzc trawke.
  Wtedy wlasnie stanie się cud ,na niebie pojawi się baba z broda i będzie wolac o pokoj.
  Wszyscy padna na kolana i roniez zaczna wyc (to już nie będzie spiew na Boze Cialo),będzie zgrzytanie zebow i skret zoladkow !

  Teraz pytanie :
  Kiedy i gdzie to się wpierw zacznie ?
  Ano tam gdzie gdzie masy zaczna podskakiwać nie tylko do swoich gardel ale tym na wszelkich ołtarzach władzy i dostojeństwa .
  Warto sobie przypomnieć co było 100 lat temu aby zyc i przezyc !

  Polubienie

 10. „Bild”: 400 najemników z USA wspiera ukraińską armię i policję

  400 uzbrojonych najemników z prywatnej amerykańskiej firmy ochroniarskiej Academi walczy na Ukrainie po stronie ukraińskiej armii i policji – podał w swoim niedzielnym wydaniu niemiecki dziennik „Bild”, powołując się na źródła w wywiadzie zagranicznym BND.

  http://fakty.interia.pl/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-bild-400-najemnikow-z-usa-wspiera-ukrainska-armie-i-policje,nId,1423675

  Polubienie

 11. Rosja ma petycję Naddniestrza w sprawie uznania niepodległości

  Do Moskwy dotarła petycja mieszkańców Naddniestrza o uznanie niepodległości tej samozwańczej republiki. Dokument wraz z listą podpisów przywiózł wicepremier Dmitrij Rogozin. Wiceszef rosyjskiego rządu twierdzi, że przesyłkę chciały skonfiskować mołdawskie służby, ale udało im się przejąć tylko jej niewielką część.

  http://fakty.interia.pl/raport-zamieszki-na-ukrainie/aktualnosci/news-rosja-ma-petycje-naddniestrza-w-sprawie-uznania-niepodleglos,nId,1423662

  Polubienie

 12. Zarabianie na wojnach to przecież nic nowego.
  NOWOSCIA SA PRYWATNE ARMIE i INNA PRYWATA XXI WIEKU , w tym już prywatne budowle kościelne i to powstające (o zgrozo) w Polsce !

  To,ze biskupi w USA handlują kościołami to dla mnie nie nowość ale aby w Polsce do tego doszło to ani się ogladnac i koscioly nawet te budowane noca przez parafian za PRL szmulowski proboszcz zacznie sprzedawac bo „nie rentowne” a biskup przyklaśnie.
  Już tam Franek w Watykanie cos na ten temat wymyśli i będzie : „Church for Sale by owner”,
  kto handluje ten zyje !

  Polubienie

 13. Wszystkie scenariusze wyżej przedstawiajace co będzie się dziac sa możliwe z wyjątkiem jednego:
  LUDZIE TAK SZYBKO NIE ZMADRZEJA i BEDA SIE WZAJEMNIE ZABIJAC !
  To dlugi proces kojarzenia faktow i logicznego myslenia,szczegolnie dla ludzi młodych,ktorzy jeszcze nie znaja ceny zycia do lat 40-tu.
  Dlatego tak latwo młodymi manipulować ,podajac im przy tym rozne trucizny i wymyslajac zabawy,gry,manipulacje ich umysłami po ich kontrole.
  Mlodzi już się zabijają na rozne sposoby !
  Proszę zauwazyc jak szybko postepuje napędzanie dzieci od przedszkola po wyższe uczelnie do takiego a nie innego zycia – jak MLODYCH SIE PSUJE !!!

  Widzimy ile młodych w majdanach/rewolucjach,po wojny ginie,jak się ich „PROGRAMUJE” i do czego.
  Dlatego tez trzeba NATYCHMIAST ZMIENIC SYSTEM WYCHOWANIA i EDUKACJI MLODYCH KOLEJNYCH POKOLEN !

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s