Rosja chce wyłączyć GPS na swym terytorium


Rosja chce wyłączyć GPS na swym terytorium

Rosja wyłączy 1 czerwca znajdujące się na jej terytorium amerykańskie stacje systemu nawigacji satelitarnej GPS, jeśli nie osiągnie porozumienia w sprawie umieszczenia stacji własnego systemu GŁONASS w USA – oświadczył we wtorek wicepremier Dmitrij Rogozin.

Zagroził, że od 1 czerwca zawieszone zostanie funkcjonowanie tych stacji na terytorium Rosji. Dodał, że stacje GPS w Rosji zostaną zamknięte na stałe, jeśli porozumienie z USA w sprawie systemu GŁONASS nie zostanie osiągnięte do września. 

GLONASS (ros. Globalnaja nawigacionnaja sputnikowaja sistiema) – to satelitarny system nawigacyjny obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Jego budowę rozpoczęto 1 grudnia 1976 w ZSRR. Podobnie jak GPS jest systemem stadiometrycznym, czyli pozycja jest wyznaczana w punkcie przecięcia czterech sfer o promieniach obliczonych na podstawie czasu propagacji sygnału i środkach znanych z depesz nawigacyjnych wysyłanych przez satelity. 

Do niedawna odbiorniki systemu GLONASS produkowane były przez firmy rosyjskie na potrzeby wojska i firm logistycznych. Obecnie produkują je takie firmy jak: Septentrio, Topcon, JAVAD, Magellan Navigation, Novatel, Leica Geosystems czy Trimble Inc. Niektórzy producenci mają w swej ofercie odbiorniki uniwersalne – współpracujące zarówno z systemem GLONASS jak i GPS, np.: 3S Navigation R100/30T, Ashtech Z18, Garmin eTrex 20/30 i inne. 

Obsługę systemu GLONASS wprowadzono w niektórych modelach smartfonów m.in. Sony Ericsson Xperia neo V, Apple iPhone 5 i 4S, Samsung Galaxy S III,Samsung Galaxy S IV , Sony Xperia S, Sony Xperia Z, Sony Xperia Z1, HTC One, LG L9, najnowszy (jesień 2013/zima 2014) Acer Liquid S2, LG L90 czy też Nokia Lumia 900. Rosyjski samochód Jo-mobil również posiada odbiornik GLONASS, jak i GPS 

Rogozin poinformował również, że w ramach reakcji na nałożenie przez USA sankcji na Rosję w następstwie kryzysu ukraińskiego Moskwa zabroni wynoszenia w kosmos amerykańskich ładunków wojskowych przy użyciu silników rakietowych produkcji rosyjskiej. 

Rosyjska reakcja obejmie silniki rakietowe MK-33 i RD-180, w które Rosja zaopatruje Stany Zjednoczone – powiedział Rogozin. – Jesteśmy gotowi dostarczać te silniki, ale pod jednym warunkiem – że nie będą wykorzystywane do wystrzeliwania satelitów wojskowych – oświadczył. 

Rosyjski wicepremier poinformował też, że Rosja nie przystanie na postulat USA, by przedłużyć eksploatację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) poza rok 2020. Waszyngton chciałby, żeby ISS, która jest projektem 15 państw i przykładem dobrej współpracy rosyjsko-amerykańskiej, funkcjonowała co najmniej do 2024 roku. 

Tylko rosyjskie statki kosmiczne Sojuz mogą obecnie dostarczać astronautów na ISS; USA zakończyły swój program promów kosmicznych. 

– Zakładamy, że będziemy potrzebowali ISS tylko do 2020 roku – powiedział Rogozin. – Chcemy skierować środki na inne perspektywiczne projektu kosmiczne. Dodał, że plany w tej dziedzinie zostaną przedstawione wkrótce. Oświadczył również, że „rosyjski segment (ISS)może istnieć niezależnie od amerykańskiego, ale amerykański nie może istnieć niezależnie od rosyjskiego”.(PAP) 

az/ kar/ 

 

za: http://finanse.wp.pl/kat,1033701,title,Rosja-wylacza-GPS-na-swym-terytorium,wid,16600342,wiadomosc.html?ticaid=112b84

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Rosja chce wyłączyć GPS na swym terytorium

  1. GPS potrzebny jest w działaniach wojennych do precyzyjnego ustalania celów do zniszczenia.
    A zatem, czy nie jest to ewentualna zapowiedź lub ostrzeżenie przed działaniami wojennymi – ze strony Rosji obronnymi, ze strony USA z agresją?

    Polubione przez 1 osoba

  2. I dobrze,ze tak Rosja zdecydowala,niech obecne zachodnie wojska naucza się poslugiwac mapa i kompasem.
    Kolosy na glinianych nogach gina gdy im się GPS i cala elektronikę wylaczy !

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s