Wizyta prezydenta Putina w Chinach.


Putin jedzie do Chin w celu odtworzenia wielobiegunowego świata

Putin jedzie do Chin w celu odtworzenia wielobiegunowego świata

©Foto: RIA Novosti/Michael Klimentyev

W dniach 20 i 21 maja prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin odwiedzi Chiny w celu przeprowadzenia negocjacji z przewodniczącym ChRL Xi Jinpingiem.

W zasadzie rosyjscy i chińscy przywódcy spotykają się dwa-trzy razy do roku, wobec tego ta wizyta nie wyglądałaby na coś nadzwyczajnego, gdyby nie rzucały na nią swój cień wydarzenia na Ukrainie i wokół niej. Mianowicie, chodzi o asymetryczną reakcję Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej na Majdan, pozbawione wszelkich podstaw oskarżenia pod adresem Rosji i histeryczne pogróżki wyizolowania Kremla w drodze wprowadzania sankcji gospodarczych i dyplomatycznych. W zasadzie Władimir Putin udaje się obecnie do Chin w celu odtworzenia wielobiegunowego świata.

Jak powiedział sam Władimir Putin przed wizytą w wywiadzie udzielonym dla chińskich mediów, jest on „przekonany, że zaplanowane negocjacje nadadzą potężnego bodźca dalszemu zacieśnianiu dwustronnej współpracy we wszystkich dziedzinach i przyczyną się do pogłębiania koordynacji działań na arenie międzynarodowej”. Eksperci rosyjscy sugerują, że naiwne byłoby potraktowanie tego jako całkowitego zwrotu zniechęconej mocno Rosji w kierunku Wschodu. Moskwa postanowiła po prostu w sposób bardziej dokładny zrównoważyć swoją pozycję olbrzyma euroazjatyckiego, posiadającego różne interesy zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie – nie ma w tym żadnych aspektów ani antyeuropejskich, ani antyamerykańskich.

Tym bardziej, Rosja i Chiny nie zamierzają omawiać utworzenia jakiegokolwiek nowego bloku militarnego w Azji. Co do tego wyraża przekonanie przytłaczająca większość ekspertów rosyjskich. Chociaż należy jednak oczekiwać zacieśniania koordynacji działań w dziedzinie militarnej, – powiedział kierownik wydziału orientalistyki rosyjskiej Wyższej Szkoły Gospodarki Aleksiej Masłow:

Skoro negocjacje przebiegać mają w warunkach absolutnie nowej sytuacji geopolitycznej na świecie, zwłaszcza na zachodnich granicach Rosji, to jednym z najważniejszych tematów do omawiania będzie kwestia stabilności na arenie międzynarodowej, jak i kwestia rozszerzania skali sojuszu politycznego oraz prawdopodobnie również wojskowo-politycznego między Rosją a Chinami.

Jak sformułował doradca prezydenta Jurij Uszakow, Władimir Putin wiezie ze sobą do Szanghaju „fantastyczny pakiet dokumentów”. Składają się na niego ponad 40 porozumień i kontraktów w dziedzinach sięgających od współdziałania dyplomatycznego do współpracy w koprodukcji samolotów cywilnych i sprzętu wojskowego. W sumie, Moskwa a Pekin zamierzają zwiększyć wymianę towarową od aktualnej wielkości 90 miliardów dolarów do 200 miliardów w 2020 roku.

Oczywiście, wszyscy czekają na podpisanie „gazowej transakcji stulecia” – czyli porozumienia w sprawie dostaw gazu rosyjskiego do Państwa środka.

Nad tym dokumentem Pekin i Moskwa pracowały w ciągu ostatnich dziesięciu lat i obecnie jest on gotów. Jest to bardzo poważny i obszerny dokument, – oświadczył szef rosyjskiego „Gazpromu” Aleksiej Miller:

Pozostaje tylko jedna kwestia nie rozstrzygnięta – jest to tak zwane pi-zero. Czyli startowa, podstawowa wielkość ceny w formule, która jest już uzgodniona z naszymi partnerami chińskimi w pełnym zakresie. Pozostało więc całkiem niedużo – chodzi o wpisanie tylkojednej cyfry, aby został podpisany opiewający na okres 30 lat kontrakt na dostawy 38 miliardów metrów sześciennych gazu w skali rocznej z Syberii Wschodniej do Chin.

Na razie wszystkie szczegóły stanowią tajemnicę. Jednak według ocen rosyjskich ekspertów w zakresie rynku, cena gazu rosyjskiego dla Chin wynosić ma w przybliżeniu 350-380 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Zaplanowano zwiększenie wielkości dostaw w ciągu kilku lat od 38 do 60 miliardów metrów sześciennych w skali rocznej. Europa w ciągu ostatnich 10-15 lat mówi o konieczności „dywersyfikacji gazowej”, Rosja postanowiła wręcz nareszcie, że nada temu procesowi charakteru „ulicy o ruchu dwukierunkowym”. Z chińskich kontraktów gazowych będzie ona miała wpływy całkiem nie mniejsze, niż z europejskich. Pierwsze dostawy popłyną tam w 2018 roku.

W trakcie negocjacji z Xi Jinpingiem Władimir Putin omówi także sytuację na Ukrainie. Nie można wykluczać prawdopodobieństwa zaangażowania się Państwa środka w procesie uregulowania sytuacji na Ukrainie, – powiedział analityk z Instytutu Dalekiego Wschodu Rosyjskiej Akademii Nauk Aleksander Łarin.

W tej sytuacji Chiny od samego początku zadeklarowały się jako siła, która pragnie zażegnania kryzysu środkami pokojowymi. Chiny już zgłosiły szereg swych propozycji. W pełni mogą wystąpić w roli cieszącego się autorytetem mediatora.

W drugim dniu wizyty Władimir Putin i Xi Jinping mają zapoczątkować wspólne ćwiczenia marynarki wojennej obu krajów pod kryptonimem „Współdziałanie na morzu – 2014”. Oddział okrętów bojowych floty Rosji na Pacyfiku z krążownikiem rakietowym „Wariag” na czele, już przybył do portu wojskowego Usun w Szanghaju. W ćwiczeniach z obu stron weźmie udział 14 okrętów nawodnych, 2 łodzie podwodne i 2 jednostki specnazu piechoty morskiej.

Oficjalna wizyta Władimira Putina w Szanghaju zbiega się w czasie z naradą w sprawie współdziałania i środków budowy zaufania w Azji. To forum powstało w 1992 roku, a uczestniczy w nim 17 czołowych krajów Azji. W charakterze obserwatora do ich grona należą także Stany Zjednoczone.

Andriej Fiediaszyn


Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_05_19/Putin-jedzie-do-Chin-w-celu-odtworzenia-wielobiegunowego-swiata-1248/

ChRl – Rosja: długa droga do kompromisu

ChRl - Rosja: długa droga do kompromisu

Foto: RIA Novosti/Aleksiej Drużynin

Prezydent Rosji Władimir Putin i przewodniczący ChRl XI Jinping na podstawie wyników negocjacji w Pekinie poinformowali o zamiarze zacieśniania wszechstronnego rosyjsko-chińskiego partnerstwa energetycznego, w tym także „sprzyjania jak najszybszemu rozpoczęciu dostaw rosyjskiego gazu ziemnego do Chin”.

Kontrakt ten, według rzecznika prasowego urzędu prezydenta Federacji Rosyjskiej Dmitrija Pieskowa, może być podpisany w każdej chwili. Dmitrij Pieskow podkreślił, że „osiągnięto istotny postęp, jednak nie osiągnięto ostatecznego porozumienia w sprawie ceny”. Wobec tego, negocjacje będą kontynuowane. Dostawy gazu rosyjskiego mają rozpocząć się w 2018 roku. „Gazprom” będzie corocznie dostarczać do Chin 38 miliardów metrów sześciennych paliwa, przy istnieniu prawdopodobieństwa zwiększenia z biegiem czasu tych dostaw do wielkości 60 miliardów metrów sześciennych w skali rocznej. Dla porównania można dodać, że sumaryczna wielkość dostaw gazu rosyjskiego do Europy w tym roku wyniesie nieco powyżej 160 miliardów metrów sześciennych. Skoro Europejczycy są zaniepokojeni z powodu nader prawdopodobnego dokonania przez Rosję zwrotu w kierunku Wschodu, premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew w obszernym wywiadzie dla telewizji Bloomberg zapewnił Europejczyków, że dostawy dla Azji nie będą bynajmniej zapewniane kosztem Europy.

Bardzo wysoko cenimy naszych europejskich partnerów. Handlujemy z nimi od wielu dziesięcioleci. Jest to bardzo ważny i cenny rynek, pragnę więc, aby wszyscy zdawali sobie sprawę z tego. Z drugiej strony, nie możemy dostarczać naszego gazu wyłącznie na rynek europejski. Mamy wystarczające jego zasoby, aby dostarczać go również dla Azji, będącej najbardziej szybko rosnącym rynkiem na świecie”.

Kontrakt gazowy z Pekinem jest nie tylko porozumieniem komercyjnym, – powiedział szef wydziału analitycznego spółki inwestycyjnej „Cerich Capital Management” Nikołaj Podlewskich. – Jest to w zasadzie umowa w sprawie budowy absolutnie nowej infrastruktury do wydobywania i transportu gazu.

Chodzi o to, że dostawom gazu na kierunku wschodnim towarzyszą duże wydatki inwestycyjne, olbrzymie inwestycje w budowę rurociągów i pompowni, a także w zagospodarowanie złóż. Podobne zagadnienia w ten bądź inny sposób są uwzględniane w kontrakcie. Nie jest to zwykły kontrakt na dostawy gazu, lecz kontrakt posiadający aspekty odnośnie inwestycyjnego udziału Chin w zagospodarowaniu złóż i układaniu rurociągów.

Oczywiście, te negocjacje były trudne – kompromisów nie da się osiągać łatwo. Jednak bez kontraktu ani Chiny, ani Rosja nie będą miały ułatwionego zadania, są one skazane na jego zawarcie, – uważa kierownik zarządu analitycznego rosyjskiego Funduszu na rzecz Narodowego Bezpieczeństwa Energetycznego Aleksander Pasecznik:

Chiny koniecznie potrzebują gazu rosyjskiego, gdyż Chińczycy są ogromnie zainteresowani w realizacji swej strategii energetycznej. Innymi słowy, bez gazu rosyjskiego po prostu przyhamują tempo swego rozwoju gospodarczego. Jest to kontrakt korzystny dla obu stron.

Wypada dodać, że zarówno lider chiński Xi Jinping jak też prezydent Rosji Władimir Putin potraktowali tę zwłokę całkiem spokojnie, po negocjacjach udali się na inaugurację wspólnych ćwiczeń marynarek wojennych pod kryptonimem „Współdzałanie na morzu – 2014” na Morzu Wschodniochińskim. Władimir Putin i Xi Jinping – wypada dodać – osiągnęli porozumienie w sprawie przeprowadzenia w przyszłym roku ćwiczeń wojskowych z okazji 70. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Narodowej. Władimir Putin oświadczył, że jest bardzo zadowolony z negocjacji, zwłaszcza ze względu na ich aspekty gospodarcze:

Stosunki między Rosją a Chińską Republiką Ludową w dalszym ciągu rozwijają się pomyślnie i osiągnęły zasadniczo nowy poziom we wszechstronnym partnerstwie i strategicznym współdziałaniu. Szczególną uwagę w trakcie negocjacji zwróciliśmy na gospodarkę. Chiny zdecydowanie zajmują pozycje czołowego partnera handlowego Rosji. W minionym roku wymiana towarowa między naszymi krajami wynosiła prawie 90 miliardów dolarów. Będziemy dążyć do zwiększenia tego wskaźnika do 100 miliardów w 2015 oku.

Na podstawie informacji, podawanej przez źródła bliskie negocjacjom, podpisanie kontraktu przyhamował problem wielkości przedpłaty za dostawy. Od tego, z kolei, zależy cena gazu. Prezydent Władimir Putin ingerował w przebieg dyskusji i zaproponował rozpatrzenie kwestii cofnięcia podatku rosyjskiego od wydobycia gazu, który będzie dostarczany jest do Chin. Pekin, ze swej strony, omawia kwestię odwołania cła z dostaw gazu rosyjskiego.

Na razie, dopóki rosyjski gaz ziemny nie wypełnia rury, Chiny będą otrzymywać dostawy rosyjskiego gazu skroplonego. Rosyjska spółka NOWATEK podpisała 20 maja w Szanghaju kontrakt z chińską spółką CNPC na dostawy trzech milionów ton skroplonego gazu ziemnego w skali rocznej.

Andriej Fiediaszyn


Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_05_20/ChRl-Rosja-dluga-droga-do-kompromisu-4255/

Reklamy

18 uwag do wpisu “Wizyta prezydenta Putina w Chinach.

 1. W tym samym czasie na stronie Głosu Rosji ukazała się obszerna informacja zatytułowana

  Polscy działacze społeczni podpisali otwarty list poparcia dla polityki Rosji na Ukrainie
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_05_21/Polscy-dzialacze-spoleczni-podpisali-otwarty-list-poparcia-dla-polityki-Rosji-na-Ukrainie-8880/

  Grupa polskich działaczy społecznych, składająca się z profesorów, mecenasów i byłych posłów na Sejm republiki sporządziła i podpisała otwarty list poparcia dla polityki Rosji w związku z sytuacją na Ukrainie. Tekst tego komunikatu ukazał się w polskich mediach.
  „Plan włączenia Ukrainy do UE, a następnie do NATO, ma w swym zamyśle osaczenie Rosji z każdej możliwej strony. Świadoma część narodu polskiego, nieulegająca kłamstwom i manipulacjom politycznym i medialnym, widzi w tych działaniach dalsze zagrożenia dla wszystkich Słowian!” – czytamy w tekście listu.
  Autorzy listu zarzucają władzom Polski i „ich zachodnim gospodarzom” to, że „odegrali oni perfidną rolę w przygotowaniach i przeprowadzeniu zbrojnego zamachu na demokratycznie wybrane władze bratnich narodów Ukrainy”. Potępiają oni „awanturniczą politykę antypolskiej klasy politycznej i olbrzymie ich zaangażowanie na Majdanie, pomoc w szkoleniu i zbrojeniu faszystowskich Banderowców, którzy dla zdobycia w sposób zbrojny władzy na Ukrainie, posunęli się nawet do zabijania własnych „pokojowo nastawionych” cywilnych demonstrantów oraz funkcjonariuszy Berkutu”.
  „Polityka taka zasługuje na najwyższe potępienie. Cały imperialistyczny zachód, na czele z amerykańską administracją, juntą kijowską i marionetkami politycznymi w Polsce ma ukraińską krew na rękach” – piszą autorzy dokumentu.
  „Tysiące Polaków…, pozbawionych głosu i możliwości dostępu do mass mediów – sprzeciwia się tym wrogim dla ludzkości działaniom i solidaryzuje się z władzami Federacji Rosyjskiej” – konkludują autorzy listu.
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_05_21/Polscy-dzialacze-spoleczni-podpisali-otwarty-list-poparcia-dla-polityki-Rosji-na-Ukrainie-8880/
  ———————————–
  Jest to informacja o tyle ważna, że zamieszczona w rosyjskim medium ( także na innych stronach internetu), a zatem zobowiązująca adresata / adresatów listu do jakiejś formy odpowiedzi na opublikowany list

  Polubienie

 2. Informacja z godziny 15:53 czasu moskiewskiego

  Rosja podpisała kontrakt gazowy z Chinami

  Gazprom i Chińska Narodowa Korporacja Naftogazowa CNPC podpisały kontrakt na dostawę rosyjskiego gazu do Chin wschodnią trasą.
  Chodzi o 30-letni kontrakt na dostawę do 38 mld metrów sześciennych rocznie.
  Ceremonia podpisania odbyła się w obecności przywódców Rosji i Chin, Władimira Putina i Xi Jinpinga.
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_05_21/Rosja-podpisala-kontrakt-gazowy-z-Chinami-1840/

  Polubienie

 3. ​Russia and China seal historic $400bn gas deal

  After 10 years of negotiations, Russia’s Gazprom and China’s CNPC have finally signed a historic gas deal which will provide the world’s fastest growing economy with the natural gas it needs to keep pace for the next 30 years.

  The total value of the contract is $400 billion, Gazprom CEO Aleksey Miller said. However, the price of gas stipulated in the document remains a „commercial secret.”

  Assuming the overall price of the contract includes only the cost of supplies of Russian gas, then the $400 billion price tag means China will pay about $350 per 1,000 cubic meters. Delivery price for the contract will be tied to market oil prices, Putin said from Shanghai on Tuesday.

  g

  Infrastructure investment from both sides will be more than $70 billion and will be the world’s largest construction project, with Russia providing $55 billion up front and China $22 billion. This is Gazprom’s biggest contract to date.

  Russia will supply China 38 billion cubic meters of gas per year via the eastern ‚Power of Siberia’ pipeline, which crosses Siberia and reaches China’s populous northeast regions. A separate route that could deliver gas to China’s western provinces and provide diversification is also in the works, according to Putin.

  A memorandum of understanding was signed in the presence of Russian President Vladimir Putin and President of China Xi Jinping on the second day of Putin’s two-day state visit to Shanghai.

  http://rt.com/business/160068-china-russia-gas-deal/

  Polubienie

 4. Podpisanie kontraktu na dostawę gazu do Chin jest olbrzymim sukcesem Putina ale także bardzo korzystne dla Chin, raz że normuje z Rosją pewne stałe pozytywne relacje i powiązania polityczno gospodarcze, dwa, że zapewnia gospodarce Chińskiej olbrzymie ilości nośników energii po zapewne niższych cenach od tych kształtowanych na giełdach N.Y i Londynu
  Co do ceny 350 $, ta informacja wydaje mi się nie jest do końca, pełna.
  Mam na myśli wpływ inflacji także na dolara i nie sądzę by cena ta była obowiązująca także za dwadzieścia pięć lat.
  W umowie ta sprawa z pewnością ma swoje uregulowania.

  Ciekawie jak powyższa informację przetrawią ci z pośród polityków którzy chcieli sankcjami rzucić Rosję na kolana

  Polubienie

 5. I wygląda na to, że na zakończenie nie było strzelającego korka i francuskiego szampana, lecz tradycyjna rosyjska wódka.

  Polubienie

 6. Film produkcji USA
  temat: Przewaga lotnicza Chin i Rosji w powietrzu ( zapewne film ma nakłonić kongres do jeszcze większych wydatków na zbrojenia z celu likwidacji przewagi technologicznej Rosji i Chin w dziedzinie lotnictwa wojskowego

  Polubienie

 7. Neon24
  ….koniec jednobiegunowego (USA) świata politycznego…

  Uważam, że dzisiaj opinia publiczna została oficjalnie poinformowana o końcu jednobiegunowego świata politycznego…

  Podpisanie zestawu dokumentów przez Prezydentów Chin i Rosji m.in. od zwiększania wymiany handlowej w walutach tych państw z pominięciem banknotów anglosaskich do współpracy wojskowej, otwiera nowy rozdział w globalnych stosunkach politycznych …Kontrakt gazowy , medialnie najbardziej nagłaśniany , jest niewątpliwie podniesieniem rękawicy rzuconej Rosji przez NATO i USA …. A jeszcze dwie godziny temu zachodnie agencje wysyłały komunikaty , że ten kontrakt przesuwa się w ” nieokreśloną przyszłość „.

  W najbliższych tygodniach będziemy niejednokrotnie świadkami kryzysów rządowych, akcji terrorystycznych, cyberwojennych podchodów … ale jedno jest pewne, ani Rosja , ani Chiny nie chcą dalej być podwykonawcami planów ustalanych bez ich obecności…Po akcji „energia” będziemy widzami operacji „kasa”… W lipcu br. planowane jest bowiem powołanie do funkcjonowania BANKU ROZWOJU BRICS … Komentatorzy anglojęzyczni, przynajmniej część , wieszczy koniec rządów , tzw CABAL…z USA .
  A jak tam na naszej polskiej nizinie środkowoeuropejskiej ???
  Czy wynika z bieżących wydarzeń jakaś nauka dla polityków polskich ???
  Według mnie nie jedna, ale chcę zwrócić uwagę na mądrość w słowach …”…szukaj przyjaciół blisko… a wrogów daleko”””

  X X X

  Zapraszam zbigniewjacniacki-zyciemojeinasze.blogspot.com/

  Polubienie

 8. Neon24
  Przełomowy moment historii: „Umarł Król – niech żyje Król”.
  Zgadzam się z Panem.

  Spotkanie prezydentów Chin i Rosji – oraz podpisanie wieloletniej umowy o współpracy energetycznej – to przełomowy moment we współczesnej historii świata.

  Kończy się dominacja polityczna oraz finansowa USA oraz jej sojuszników UE Niemiec. Kończy się też dominacja USD – jako waluty światowej.

  Przyszłość należy do krajów grupy BRICS – tam mam nadzieję wkrótce będzie też Polska.
  To też wielka, historyczna szansa dla Polski, która powinna jak najszybciej zostać członkiem BRICS.

  Zgodnie z pragmatyczna zasadą: Umarł Król – niech żyje Król.
  nadużycie link skomentuj
  Ryszard Opara

  Polubienie

 9. A to co najbardziej rozwścieczy bankierów z NY i Londynu, to, to że tak gigantyczny kontrakt na gaz nie jest zawarty w dolarach tylko w walutach partnerów kontraktu

  Polubienie

 10. Banderowcy chca mowic po rosyjsku
  Swiatowa fabryka w Chinach potrzebuje energii. Z braku lokalnej trzeba sie w nia zaopatrywac droga morska lub szlakiem ladowo-jedwabnym. Te dwie drogi maja to do siebie, ze poza wymiernymi kosztami wymagaja znacznych kosztow na ich ochrone. Ostatnie amerykanskie wrogie poczynania na morzu przeciw Chinom sklonilo je do wyboru trzeciej drogi tj by zaopatrywac sie w energie z Rosji. Warunkiem koniecznym by takie dostawy nastapily jest istnienie Rosji. Aby Rosja przetrwala to Ukraina nie moze nalezec do NATO. Tak oto Chiny maja zywotny interes w tym by banderowcy nie wyganiali Moskali z Ukrainy. I co na to NATO: wojna gospodarcza przeciw Chinom i Rosji jednoczesnie nie ma szans powodzenia, wojna nuklearna to koniec, najlepszym rozwiazaniem to stworzenie drugiej Syrii na Ukrainie, wojna cieplo-zimna. A najlepsza metoda do wyboru ze strony Wschodu przeciwko Zachodowi to wojna gospodarcza. Elementami tej wojny to energia roponosna i energia ludzka. Obecnie sila robocza jest wydobywana w Europie wschodniej i zuzywana na Zachodzie. Do wydobycia energii w Syberii potrzeba wiele ludzkiej energii. I tu sie zbiega gas z sila robocza np z Polski lub Ukrainy. Przy dobrych zarobkach i godnej pracy w turdnych warunkach klimatycznych Slowianie z centralnej Europy zamiast wyjezdzac do Niemiec, Wielkiej Brytanii lub Stanow zaczna szukac przygod w tajdze tak jak kiedys przy budowie rosyjskiej kolei w Mandzurii. Znajomosc jezyka slowanskiego to dodatkowy plus dla nich w konkurencji z innymi nacjami. Glosy, ze Polacy moga uzyskac mozliwosc podrozy do Ameryki za posrednictwem ruchu bezdewizowego ma wiele wspolnego z konkurencja o sile robocza z Europy srodkowej a takze jej pozyskiwanie w Niemczech a nie za Uralem. Mozna nadmienic, ze Arabia Saudyjska czujac pismo nosem w ukladach globalnych porzuca Zachod i pragnie ocieplenia z Iranem. No i co jednego dnia Hawrylo, ktory wygonil Rosjanina ze Lwowa bedzie go prosil po rosysku o prace przy gazociagu, a Rosjanin bedzie mu dziekowal za ta przeprowadzke bo dzieki niej los jego zmienil sie na lepsze. Wczesniej dziadek Hawryly wygonil Polaka na Ziemie Zachodnie a tam czekalo na niego cale puste umeblowane gospodarstwo z maszynami wlacznie.

  Polubienie

 11. za: http://innemedium.pl/wiadomosc/rosyjska-rakieta-nosna-proton-m-zostala-zestrzelona-przez-ufo

  https://wiernipolsce.wordpress.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=imgedit-preview&_ajax_nonce=143d443f09&postid=12517&rand=15560

  https://wiernipolsce.wordpress.com/wp-admin/admin-ajax.php?action=imgedit-preview&_ajax_nonce=143d443f09&postid=12517&rand=15560

  komentarz z fb
  Jacek M. Kwiatkowski
  Rakieta lecąc tutaj z prędkością 7km/s, rozpada się na wysokości 160km, Rogosin zapowiedział raport w sprawie dochodzenia na połowe czerwca 2014. Wstępnie mówi się m. in. jako o jednej z przyczyn, o obcych częściach, które znalazły się w silniku.
  Express-AM4R, który miał być wyniesiony na orbitę przez Proton-M, byłby najmocniejszym rosyjskim satelitą na orbicie. W ramach sankcji Rosja zapowiedziała m. in. wyłączenie amerykańskiego GPS (chodzi też o brak partnerskiego udostępniania danych przez GPS dla rosyjskiego systemu nawigacyjnego GLONASS) na terytorium Rosji, i przejście wyłącznie na GLONASS, a ten satelita pokrywałby właśnie całość Rosji i niektóre kraje ze Wspólnoty Niepodległych Państw.
  Można tu mówić o pewnego rodzaju wojnie o przestrzeń powietrzną i o to, komu wolno ją kontrolować.
  Jeśli Proton-M został trafiony przez jakiś pocisk, to jest to z pewnością super-broń, która swe pochodzenie może mieć w amerykańsko-nazistowskiej współpracy tych elit z obcymi, albo zrobili to sami obcy na życzenie tych elit, w zamian za pewien deal, i w ramach ich współpracy.

  Polubienie

 12. I’m not sure where you are getting your information,
  but good topic. I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for great info I was looking for this information for my mission.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s