Wojna walut, czy wojna Boga Mamony


Wpis ten jest kontynuacją wątku dotyczącego rozgrywki gospodarczej na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich posunięć Rosji, Chin i reszty krajów BRICS. Wojna finansowa pomiędzy Rosją a USA nabiera tempa, co świetnie opisuje jak zawsze dobrze poinformowany Zero Hedge.

“W świetle niezwykle korzystnej dla Rosji umowy gazowej z Chinami i wieści na temat wymiany barterowej pomiędzy Rosją a Iranem wszystko wskazuje na to, że USA zaczyna naprawdę martwić się o swego Petrodolara.
USA przestrzegło Rosję przed potencjalną wymianą barterową z Iranem.
USA uznało, że takie posunięcie wywoła sankcje gospodarcze
USA przekazało swoje obawy na ten temat rządowi Iranu za pomocą wszystkich dostępnych kanałów.

Podejrzewamy, że tego typu sankcje będą znacznie ostrzejsze niż zakaz podróży do USA, ale – jak zauważyliśmy poprzednio – wszystko wskazuje na to, że będzie to następna geopolityczna, epicka klęska wynikająca z tego, co miało być demonstracją siły a stało się potwierdzeniem słabości USA.”

Bardziej szczegółowo tą sytuację opisuje “Voice of Russia” w artykule “Russia prepares to attack the Petrodollar” (“Rosja gotowa do ataku na Petrodolara”). “Voice of Russia” to media mocno związane z Putinem – o wiele bardziej niż RT – tak więc trzeba wziąć pod uwagę propagandowe zamiary tekstu – jednak informacje w nim zawarte w ciekawy sposób pokazują rosyjską pozycję – jako członka krajów BRICS w wojnie finansowej z USA.

“Pozycja amerykańskiego dolara jako podstawowej waluty w globalnej wymianie energetycznej daje Amerykanom wiele niesprawiedliwych korzyści. Wygląda na to, że Moskwa jest gotowa je usunąć.

Istnienie “petrodolara” jest jedną z podstaw amerykańskiej potęgi ekonomicznej ponieważ tworzy poważny, zewnętrzny popyt na amerykańską walutę, pozwalając USA na stworzenie ogromnego wewnętrznego długu bez obawy o bankructwo.”

“Ostatnio Chiny przewodzą wysiłkom BRICS do usunięcia dolara z zajmowanej przez niego pozycji jako głownej, globalnej waluty, ale “wojna sankcji” pomiędzy Waszyngtonem a Moskwą dała energię długo oczekiwanej sytuacji do wystartowania petrorubla i przestawienie rosyjskiego eksportu energetycznego poza amerykańską walutę.

Główni propagatorzy tego planu to Siergiej Głaziew, ekonomiczny doradca rosyjskiego prezydenta i Igor Seczin szef Rosneftu, największej rosyjskiej firmy naftowej i bliski przyjaciel Wladimira Putina. Obaj są bardzo aktywni w swojej walce aby zamienić dolara na rosyjskiego rubla.”

“2 marca Andriej Kostin szef państwowego banku VTB w wypowiedzi dla prasy powiedział, że Gazprom, Rosneft i Rosoboronexport, firma panstwowa specjalizująca sie w handlu bronią, jest gotowa do prowadzenia wymiany handlowej w rublach. “Rozmawiałem z zarządem Gazpromu, Rosneftu i Rosoboronexport i nie mają oni problemu aby prowadzić wymianę eksportową w rublach. Potrzebują oni wyłącznie mechanizmu, dzięki któremu mogliby to robić.”

ruble i dolary

Jakby tego było mało…

“Wygląda na to, że Moskwa zdecydowała kto będzie zarządzał tym “bumerangiem”. Igor Seczin, szef Rosneftu zostal nominowany na przewodniczącego rady dyrektorów Saint Petersburg Commodity Exchange, giełdy specjalizującej się w wymianie surowców. W październiku 2013 r przemawiając na Światowym Kongresie Energetycznym w Korei Sechin nawoływał do globalnego mechanizmu handlu gazem ziemnym i zasugerował: “należałoby doradzić stworzenie międzynarodowej wymiany dla uczestniczących w nim krajów, gdzie transakcje mogłyby być zawierany przy użyciu regionalnej waluty” Teraz jeden z najbardziej wpływowych liderów w globalnym handlu energią posiada perfekcyjny instrument aby wprowadzić ten plan w życie. Rosyjska giełda surowcowa, gdzie ceny na rosyjską ropę i gaz ziemny ustalane będą w rublach zamiast w dolarach, stanie się mocnym ciosem w petrodolara.”

Tak więc widać wyraźnie pierwsze kroki do tego, aby ustanowić międzynarodowy system clearingowy o którym wspominałem w poprzednim wpisie o rosyjskim rublu. Na razie system ten powstaje w pewnych ściśle określonych obszarach jak handel ropą czy gazem a także bronią, ale z pewnością będzie to ulegać rozszerzeniu. Chiny utworzyły np dwa nowe punkty – jeden we Frankfurcie a drugi w Londynie – gdzie można prowadzić grę giełdową przy użyciu chińskiego yuana. Tak więc jeśli USA w porę się nie opamięta w prowadzeniu jednostronnej, mocarstwowej polityki wobec świata może tylko stracić w tej ekonomicznej wojnie, w której języczkiem u wagi znów są Niemcy, ze swoją potężną ekonomia i ogromnymi zasobami finansowymi.

AUTOR: CHRIS MIEKINA

http://nowaatlantyda.com/2014/04/15/narodziny-petrorubla/

————————————————–

Dolar, czy też petrodolar ma tą przewagę nad rublem czy chińskim yanem, że znajduje się w olbrzymich , a jeśli chodzi o Chiny gigantycznych ilościach w sejfach banków Rosji, Chin, Niemiec, Japonii i wszystkich innych krajów świata. Tym czasem rubla nie ma w bankach amerykańskich. Amerykanie i nie tylko oni nie trzymają jakichkolwiek rezerw rosyjskiego rubla

Na ten fakt jakoś nie zwraca się uwagi.

Ponad to Chiny nie chcą  zniszczyć dolara, bo w takim przypadku uderzają we własne zgromadzone dolarowe rezerwy.

Rosja też ma sporo dolarów.

Z Rosją jest ten problem, że jakby sama nie wiedziała czego chce.

By rubel stał się jedną ze światowych walut, Rosja musi tego chcieć, a nie wahać się.

Rosja ma ku temu wszelkie dane, z wyjątkiem woli by to uczynić.

Ogromne ilości wszelkich surowców w tym nośników energii, myśl techniczną, kadry, przemysł,. Co więcej potrzeba?

Mają gaz, ropę, złoto, platynę, diamenty, technologie kosmiczną. Z tego wyraźnie widać, że nie mają jedynie chęci ( może odwagi) by uczynić z rubla silną i stabilną walutę.

Innymi słowy Rosja wciąż daje się ogrywać na polu walutowym, co czyni rubel podatny na wszelkiego rodzaju spekulacje, a gospodarce rosyjskiej nie pozwala się tak rozwijać jakby mogła z rublem  jako walutą światową równą dolarowi

Adm.

Reklamy

21 uwag do wpisu “Wojna walut, czy wojna Boga Mamony

 1. Popatrzcie państwo co się porobiło.
  Jakiś czas temu raz czy dwa skrytykowałem Putina, że showman, że śpiewa amerykańskie piosenki jakieś tam jagodowe wzgórza, że to Pupin a nie prezydent światowego mocarstwa, że tak na prawdę, to Krym podali mu sami Krymianie jak ciastko kremowe na talerzyku, a on je jedynie raczył skonsumować i okryć się chwałą.
  I tak dalej.
  A tu się raptem okazuje, że zaczynają odzywać się coraz liczniejsze głosy krytyczne i to nie te z zachodu, że on KAGebista, że car i imperator, któremu marzy się odbudowa złowrogiego imperium sowieckiego, ale te nasze małe, miejscowe krytykanty do których to i mnie w pierwszej kolejności należało by zaliczyć.
  I tak na prawicy .pl w wyświetlanym nagłówku pisze autor tekstu:

  Eurazja umarła w Kijowie

  Ronald Lasecki: Putin to przywódca słaby i miękki, przypomina pozerskiego nastolatka-dresiarza z podstawówki, grożącego i zastraszającego wszystkich wokół, ale dającego się łatwo pobić byle słabeuszowi, gdy tylko ów odważy mu się stawić czoło.
  http://prawica.net/38549

  A zapewniam, czytałem jeszcze ostrzejsze teksty.
  No i pytanie.
  Czy w samej Rosji nie zaczynają go postrzegać równie krytycznie?
  Czy przypadkiem nie skończy tak jak Gorbaczow którego wielkorus Jelcyn, wykopał poza bocznicę
  No i z takim liderem Rosja nie ma co myśleć o rublu jako walucie światowej.
  Putin jedynie tym tematem może mydlić poniektórym oczy

  Polubienie

 2. Czy przypadkiem nie skończy tak jak Gorbaczow którego wielkorus Jelcyn, wykopał poza bocznicę…

  Ależ Adminie wielkorus Jelcyn, a jakiż to rus, toż to jewrej, tak jak Gorbi czy Putin – Szołomow. Zwracaj waść uwagę na znaczenie słów. Putin trzymany jest mocno za jaja i niewiele może, a gdyby nawet w antrakcie co nieco mógł to nie zechce, bo niby dlaczego miałby sabotować plany żydoglobalistów.

  Polubienie

 3. Międzynarodowym syjonistom, prącym na siłę do podporządkowania sobie świata w ramach tzw.” nowego porządku” zaczyna się już palić grunt pod nogami. Po podpisaniu pomiędzy Rosją i Chinami długoterminowej 30-letniej umowy handlowej na dystrybucję rosyjskiego gazu do Chin doszło do jeszcze ściślejszej współpracy, tym razem w dziedzinie wojskowej obronności. Chińczycy i Rosjanie zawarli wojenny sojusz, będący przeciwwagą wobec atlantyckiego , prącego coraz bardziej na wschód NATO.

  http://www.ridus.ru/news/161613

  Polubienie

 4. No i znowu zarty sie trzymaja admina i podpucha tez niczego sobie !
  Putin to, Putin tamto ,Putin może a nie chce i caly czas „blablanie”.
  Zapytajcie niezdartego Michalkiewicza to jeszcze inaczej wam zamąci ale admina tu nie przebije,bo admin wie co w Rosji się dzieje.

  Jeżeli już o walutach ,to kazda jest dobra jak się ja ma .
  Co innego jak ma się tylko „klodry” czyli centówki w nominale cwiercdolara.
  Tych to i nowojorskie „bumy” niechetnie już biora.
  Rubel jaki jest to jest ale jak weźmiesz wyplate to tego trochę jest i dolar w stosunku do niego „mięknie”.

  Te wszystkie junie to wcale nic pewnego i jakies tam nasiadowy z kombinowaniem na dluzsza mete nie wytrzymają chińskiej waluty – ta trzeba przyznać rosnie w sile ale i temu szmule zaradza jak zoltkow wyportkowac.
  Tak wiec nic tylko wojna wszystkich z wszystkimi i o wszystko, może by tak ……… ,no i znowu swiat się dalej będzie krecil,jedynie co auta stana bo gazoliny zabraknie ale chińskie rowery będą.
  Temat ten nadaje się na przemial internetowy.

  Dajcie lepszy choćby ten – jak lesnikom polskim zabieraja orzełka,znaczy się godlo polskie zdejmują z czapek ino na guzikach im zostawiają,za to będą im lescniczowki i gajówki sprzedawac po obniżonej cenie,tak jak to 20 lat temu sprzedawali nam wojskowym kwatery sluzbowe z kopem na pożegnanie .

  Rozwincie tez tematycznie checi R.Sikorskiego o rozmieszczeniu wojsk NATO we wschodniej Polsce no i dopominanie się o więcej zolnierzy niemieckich w Szczecinie i Bydgoszczy.

  Idzie walec i wyrowna !

  Polubienie

 5. …Chińczycy i Rosjanie zawarli wojenny sojusz…..
  Nie ma żadnego potwierdzenia że tak jest w rzeczywistości
  Panie Michale, a może zacznie pan pisać jako autor dołączając do strony. Pozwoli to panu na umieszczanie nie tylko linków ale i obrazów takie jakie one są.
  Jeśli wyrazi pan ochotę i zgodę, prześlę panu zaproszenie ze strony wordpress

  Podobne zaproszenie kieruję do pozostałych komentatorów strony.
  W końcu Polacy nie gęsi i swój język mają.
  Stronę czyta od dwóch do czterech tysięcy osób dziennie, a w dniach większych wydarzeń nawet do 7-8 tyś.
  Warto zatem dołączyć do strony i przedstawić swój punkt widzenia na otaczającą nas rzeczywistość.
  Wato i trzeba.
  Inaczej będziemy skazani na Michalkiewiczów, Ziemkiewiczów, Michników, Braunów i ludzi salonu

  Polubienie

 6. Gutek, życzy pan sobie poruszenia tematów orzełków i NATO.
  A może sam pan opracuje te tematy. W końcu jest pan w stopniu majora i jako wojskowy zna się pan na tym znacznie lepiej niż cywil Adm.
  Tematy są trudne i w sam raz dla wyższej szarży wojskowej

  Polubienie

 7. Chetnie bym to uczynil ale kto za mnie narąbie drzewa na zime !
  Rece u 72-latka po toporze już nie te co kiedyś u majora ,glowa jeszcze na chodzie ale z trafianiem na klawisze już nawet na akordeonie (palcowka) z opóźnieniem,jak sobie pogrywam wieczorem a las i ptaki w nim mnie slucha.
  Pisarza nie posiadam aby mu podyktować „rozkaz dzienny kompanijny” i tak to jest jak jest.
  Ciesze się tym,ze jeszcze nogi nosza i rano gdy zona spi ja ide do kur wypuscic je na wybieg do lasku aby później zdrowe jaja od nich mieć ,bo teraz pogon za zdrowa zywnoscia organic !
  Także i o ogrod czaaa staremu zadbac,wnuki daleko,dzieci raz do roku sobie o ojcu przypomną ,no może dwa czy trzy wiec kto pomoze (?),zona zajeta przyszywaniem guzikow amerykankom,ktore nawet tego nie potrafia .
  Wczoraj ukopalem sobie już pierwsze ziemniaki ,ogorki tez już malutkie i pachnące mam,pomidorki kwitna ,botwinkę czerwona popijam,a szczypiorek od marca mam rano swiezutki.
  Jedynie co mi „nie lezy” to te szachownice z rana na nieboskłonie,kresla te cholery i kresla ,klimat schladzaja ,bo okrety atomowe lodowce topia ,schladzajac reaktory napedzajace .
  Ale dobrze jest jak jest oby do setki oby tylko WPS się rozwijal i nie dal się szmulkom,szwabom i mieszańcom pod każdym wzgledem !

  POZDRAWIAM WSZYSTKICH LUDZI DOBREJ WOLI !!!

  Polubienie

 8. W krajach bałtyckich rozpoczynają się ćwiczenia Saber Strike 2014. Ich celem jest przećwiczenie współdziałania wojsk lądowych z siłami zbrojnymi USA w Europie.
  W biurze prasowym głównego sztabu sił zbrojnych Estonii poinformowano, że w ćwiczeniach uczestniczy około 2000 żołnierzy z krajów bałtyckich, USA, Danii, Norwegii, Finlandii i Niemiec.
  Saber Strike od 2010 roku w Europie organizują siły zbrojne USA. W bieżącym roku krajem przyjmującym stała się Łotwa.
  Ćwiczeniach zakończą się 20 czerwca.
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_06_09/W-krajach-baltyckich-rozpoczynaja-sie-cwiczenia-Saber-Strike-2014-0911/
  ————————-
  Później ćwiczący udadzą się na:
  Na zieloną Ukrainę
  Na zasłużone wakacje na Bahama
  Na kawę
  Do domu
  Rozejdą się po burdelach ( ulubione zajęcie żołnierzy wszystkich armii)
  Nigdzie się nie udadzą czekając na dalsze rozkazy

  Polubienie

 9. Bułgaria zawiesiła prace nad projektem Gazociągu Południowego do usunięcia zastrzeżeń ze strony Komisji Europejskiej – poinformował premier kraju Płamen Oreszarski.

  Zgodnie z jego słowami przebieg dalszych prac zostanie określony po dodatkowych konsultacjach z Brukselą.
  We wtorek UE wysłała oficjalny list do bułgarskich władz, wzywając je do zawieszenia realizacji projektu.
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_06_08/Bulgaria-zawiesila-prace-nad-projektem-Gazociagu-Poludniowego-9568/
  —————————————–
  I to pokazuje jak (nie)suwerennym może być kraj znany onegdaj z licznych morskich kurortów tak popularnych w czasach PRL.
  Pamiętacie Albenę, Złote Piaski, Słoneczny Stok, Warnę?

  h

  v

  Polubienie

 10. W Rosji i na Ukrainie istnieje coraz bardziej zarysowujący się w opinii publicznej pogląd , iż Rosja , w tym jej prezydent Władymir Putin powinien podjąć , przy obecnej krwawej rzezi kijowskiej junty na Ukrainie bardziej zdecydowane kroki, a przede wszystkim powinien wejść tam własnymi wojskami i zrobić porządek. Z takimi poglądami możemy się spotkać w wypowiedziach wielu ludzi, w tym wśród walczących na Ukrainie, a także wśród obecnych i byłych żołnierzy. Jest to z ich strony – w obecnym układzie geopolitycznym – jak najbardziej usprawiedliwione, lecz nie do końca przemyślane i racjonalne. Trzeba zauważyć, iż pogląd ten dyskwalifikujący i podważający wiarygodność Rosji i prezydenta Władymira Putina , głoszą i wykorzystują również w złej woli, wrogowie Rosji , zmierzający do rozwalenia Rosji od wewnątrz.

  Biorąc to wszystko pod uwagę osobiście uważam , iż Prezydent Władymir Putin wie co robi, to mistrz szachownicy. Na jego miejscu robił bym tak samo, chociaż „nóż sam otwiera się w kieszeni” jak się ogląda akty ludobójstwa, których się dopuszcza na co dzień na wschodzie Ukrainy wobec własnego narodu, syjonistyczny twór jakim jest kijowska junta. Widocznie to jeszcze nie ten czas, by zacząć działać. Na to właśnie liczą międzynarodowi syjoniści , w których rękach jest większość publicznych i prywatnych mediów na świecie i ich dziennikarskie prostytutki , siedzące w ich kieszeniach, by móc zacząć szczekać o krzywdzie dokonanej na Ukrainie przez prezydenta Putina , zresztą już to robią odwracając „kota ogonem” maskując prawdziwego oprawcę USA -NATO i mówiąc o agresji Kremla na Ukrainie, co wielu ludziom miesza w głowach.

  Temu trzeba przeciwdziałać, pomimo ponoszonych strat. Jednocześnie należy liczyć się z powstaniem międzynarodowego, antysyjonistycznego, antyfaszystowskiego, antywojennego światowego ruch społecznego przeciwko tym oprawcom . I w tym kierunku należy na razie działać. Te działanie już na świecie przynoszą miarodajne efekty, co widać po protestach na świecie /Francja, Niemcy, Serbia, Włochy i inne, w tym na Ukrainie/

  Polubienie

 11. Protesty protestami ale najważniejsze jest to ,ze ludzie zerkajacy na obie strony barykady zaczynają odrozniac PRAWDE od wszelkich KLAMSTW.

  Duz role odgrywają wlasnie portale intenetowe choćby takie jak ten gdzie można dla siebie wyluskac to czego chcemy się dowiedzieć , czym i jak zyc .
  Glowne partyjne media,tzw.glownego nurtu traca dziś wiare,ludzie już ich nawet nie otwierają i nie odbierają tak jak kiedys – internet zrobil swoje.
  To samo jest z TV komercyjna az po tv Trwam gdzie jawnie widać kto,komu i za co sluzy – ludzi już nie można tak nabierać jak kiedyś na wszelka propagandę i debilne reklamy !

  Obecnie trwa walka diablow o dusze młodych – tu wiec pole do dzialania MLODYCH i MADRYCH POLAKOW NIEZALEZNYCH,NIEPRZEKUPNYCH .

  ZAKLADAJCIE SWE POLSKIE PATRIOTYCZNE PORTALE Z DUZA DOZA PATRIOTYZMU POLSKIEGO.

  Swoje internetowe tv,przekonujcie w swoim przedziale wiekowym innych młodych Polakow ,uczcie się wzajemnie PATRIOTYZMU i POLITYKI.
  Przeciez wspolczesni rzadzacy i agitujacy chcą was WYJALOWIC Z PATRIOTYZMU i POLITYKI całkowicie .
  Wlasnie przez polityke wyrabiamy w sobie PATRIOTYZM NARODOWY !

  Ten Patriotyzm OBRONI WAS i LUDZKOSC i to bez krwawych walk, wystarczy BOJKOT WROGA i wrog się sam wyniesie nie pasozytujac na was.

  TAKA PRZYSZLOSC PRZED WAMI JAKIE BEDA WASZE DZIALANIA .
  URZADZAJCIE SOBIE SWIAT SAMI BEZ POMOCY i WTRACANIA SIE WROGOW WASZYCH !

  Sluchajcie rad starszych POLAKOW.

  Polubienie

 12. Media światowe są w kieszeni pejsatych finansistów i piszą/mówią tak jak życzą sobie mocodawcy.
  W Polsce jest to samo,tylko pod różnymi szyldami partyjnymi.Po i PIS są bardzo zbieżne w swoim stosunku do odrodzonego banderyzmu obecnie żydobanderyzmu na czele z oligarchą Igorem Kołomojskim.
  Sam nosi czarne podkoszulki z napisem na piersi i „żydobandera”.Faszyzm z II wojny przeniósł się na Ukrainę w XXI wieku.Ale media tego nie widzą,bo na czele stoją czołowi przedstawiciele żydostwa europejskiego.Igor Kołomojski (gubernator Dniepropietrowska) jest prezesem kahału żydowskiego w Europie.Persona Nr.1 u Żydów.

  Polubienie

 13. To jest prawdziwa miłość u zwierząt innego gatunku. Ludzie na planecie Ziemia jeszcze nie dorośli do takiej miłości , a szkoda. Nie było , by wojen, głodu i innych katastrof od ludzkiego pochodzenia jak chociażby ta w Zatoce meksykańskiej. Powiedzenie „człowiek człowiekowi wilkiem” jest tylko po części prawdziwe. Wilk to piękne i mądre zwierze potrafiące w przeciwieństwie do ludzi żyć stadnie w zgodzie ze swoimi współbraćmi.

  Polubienie

 14. Tusk z Komorowskim po KRYJOMU rozdają na LEWO pieniądze polskiego podatnika, zwłaszcza ŻYDOM !

  W tym KRYMINALNYM procederze wspiera ich BANDEROWIEC Jarosław Kaczynski, żydo-komuch Leszek Miller , Kwasniewski, TW Bolek i inni anty-polscy RENEGACI oraz zboczeńcy OSZUSCI złodzeje skrzyknięci pod szyldami „polski Sejm i Senat !

  Za Raphael Ahren, Times of Israel tłum. goniec.net

  Zmiany proceduralne umożliwią ok. 50 tys. Izraelczyków polskiego pochodzenia na złożenie wniosków o zapomogę miesięczną w wysokości ok. 135 USD.

  Polska ułatwiła ocalałym z holocaustu i innym ofiarom nazistowskich i sowieckich prześladowań składanie wniosków o miesięczne świadczenia, co pozwala dziesiątkom tysięcy osób mieszkających w Izraelu a posiadających polskie korzenie na otrzymanie pierwszych świadczen już od lata przyszłego roku – dowiaduje się Times of Israel.

  Dalej czytaj tutaj:

  http://wirtualnapolonia.com/2014/06/09/polska-wyplaci-emerytury-ocalalym-z-holocaustu-mieszkajacym-zagranica/

  Polubienie

 15. Zydzi i Niemcy – wiac z Polski !
  Polska dla POLAKOW .
  Zabierajcie te swoje banki,supertrutnie-markety,koscioly w kształcie owalnym i WON !

  A jak wyproszenie nie pomoze ,
  to ludzie wyciagna noze,
  zrobia wam kamizelke ,
  lby WAM zawiesza na szelke !

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s