Majątek byłego prezydenta RP


PiS chce wziąć pod lupę majątek Kwaśniewskich.

Czy uda się powołać komisję śledczą?

Jak można ostatnoi wywnioskować z informacji przekazywanych prze media w tym przez Polską Telewizję PiS chce powołać komisję śledczą, która zbadałaby pochodzenie majątku Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich

Nie wiadomo, czy wniosek PiS w sprawie powołania w Sejmie komisji śledczej, w sprawie majątku Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich uzyska poparcie wystarczające do powołania takiej komisji. Wniosku na pewno nie poprą kluby PSL i SLD. PO.  Twój Ruch nie podjął jeszcze w tej sprawie.

Politycy PiS po wtorkowym tajnym posiedzeniu Sejmu zapowiedzieli złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej, która ma zbadać m.in. działania organów państwa w związku ze sprawą legalności majątku Kwaśniewskich.

Posłowie opowiedzieli się wówczas przeciw uchyleniu immunitetu b. szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu (PiS). O uchylenie immunitetu Kamińskiemu wnioskowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która chciała mu postawić zarzut przekroczenia uprawnień podczas czynności operacyjnych CBA Kamiński mówił we wtorek, że chodzi o akcję dotyczącą zakupu willi w Kazimierzu Dolnym, w posiadanie, której wcześniej – jak podejrzewało Biuro – mieli nielegalnie wejść Kwaśniewscy. „Wniosek jest w przygotowaniu, niedługo go złożymy.

W swoim wystąpieniu podczas wtorkowych obrad Sejmu Mariusz Kamiński uzasadniał, że Polacy powinni poznać wszystkie fakty odnoszące się do majątku państwa Kwaśniewskich”  Jak wynika z informacji PAP, projekt uchwały w sprawie komisji śledczej będzie prawdopodobnie złożony na następnym posiedzeniu Sejmu pod koniec czerwca.

Szef klubu PO Rafał Grupiński nie chciał mówić, jak zachowa się Platforma w głosowaniu nad wnioskiem PiS. „Dopóty, dopóki nie poznamy uzasadnienia takiego wniosku, jego ewentualnej konstytucyjności, argumentacji i wszelkich uzasadnień, w tej sprawie na pewno nie będziemy się w żaden sposób opowiadać za lub przeciw” – powiedział w środę PAP Grupiński. Tymczasem poseł PO Grzegorz Schetyna podkreśla, że nad sprawą komisji śledczej trzeba się spokojnie zastanowić. Pytany o komisję w radiowej Trójce poseł odparł: „Ten temat na pewno się pojawi, widać, że będzie ostrzem ataku i ofensywy PiS, nie mam co do tego wątpliwości. Uważam, że ten wniosek trzeba będzie bardzo spokojnie rozważyć, nie mówię nie, absolutnie”. „Musimy poznać dokładnie kontekst tych zdarzeń, umorzenia postępowań” – dodał Schetyna. Przeciw propozycji PiS zagłosuje PSL. Rzecznik PSL Krzysztof Kosiński powiedział PAP, że ludowcy w sprawie kolejnych propozycji powołania komisji śledczych mają „konsekwentnie negatywne stanowisko”. Sejmowa komisja śledcza – podkreślił – „nie rozwiązuje żadnych spraw, a jest jedynie elementem partyjnych spektakli medialnych”. Wtóruje mu poseł Stanisław Żelichowski. „To byłoby bicie piany dla samego bicia piany” – ocenił w rozmowie z PAP. Podkreślił, że gdyby prokuratura na bazie dowodów dostarczonych przez CBA uznała, że trzeba wszcząć dochodzenie, to by je wszczęła. Oczywiście szef SLD Leszek Miller ,,szorstka przyjaźń” zapowiedział, że jego klub nie poprze wniosku. „Będziemy popierać komisje śledcze rozliczające IV RP i żadnej, która będzie utrwalać IV RP” – Oświadczył Miller. Poinformował, że SLD przygotuje wniosek ws. powołania komisji śledczej do zbadania działalności CBA w czasie, gdy Biurem kierował Kamiński. Zdaniem Millera proces rozliczania „patologii IV RP” nigdy nie został przeprowadzony właściwie.

Za komisją śledczą ws. majątku Kwaśniewskich jest koło Solidarnej Polski. Według rzecznika SP Patryka Jakiego, fakty przedstawione podczas wtorkowego tajnego posiedzenia Sejmu są „porażające” i gdyby je odtajnić opinia publiczna byłaby wstrząśnięta, a „Kwaśniewscy kolejne lata życia spędziliby w pudle”. Ocenił, że każda droga do odtajnienia stenogramu jest dobra – czy formalna, czy komisja śledcza. We wniosku prokuratury wobec Kamińskiego chodziło m.in. o sprawę willi w Kazimierzu Dolnym, której – jak domniemywało CBA – cichymi właścicielami byli Kwaśniewscy. Prokuratura oficjalnie nie odnosiła się do tych doniesień; wskazywano tylko, że chodzi o „nierzetelne informacje” we wnioskach do sądu i prokuratora o zgodę na działania operacyjne CBA z lat 2007-09 oraz nieprawidłowości w operacjach specjalnych CBA. W 2010 r. katowicka prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie legalności majątku Kwaśniewskich, nie dopatrując się nieprawidłowości.
Można spokojnie przyjąć, że sprawa majątku byłego prezydenta to sprawa bardziej politycznych przepychanek między partyjnych, niż rzetelna walka z korupcją, kumoterstwem przekrętami dziejącymi się w RP na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu ostatnich lat.

Ale tak czy inaczej społeczeństwu pozwala zauważyć, że system władzy jest do dogłębnego prześwietlenia. Że dzieją się w jego kręgu rzeczy naruszające polskie prawo karne.

 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Majątek byłego prezydenta RP

  1. Co tu dyskutować nad majatkami złodziei ?
    Wziasc za kołnierz ,potrzasnac i opuscic na ziemie.
    Nakradzione majatki zabrać i upanstwowic.
    Winni to zrobić nie partie ale CALY NAROD,bo kazda partia diabla warta ,ZLODZIEJ NA ZLODZIEJU JEDZIE i ZLODZIEJEM POGANIA !!!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s