Rosja będzie bronić swych interesów


Rosja będzie bronić swych interesów wszystkimi dostępnymi środkami.

„Jednobiegunowy model świata nie ostał się. Istnieje nadzieja na to, że Zachód przestanie narzucać swoje zasady innym krajom, przekształcając naszą planetę w globalne koszary”. Prezydent Władimir Putin.

We wtorek przywódca Rosji przyjechał do MSZ, gdzie podczas tradycyjnej narady ambasadorów i stałych przedstawicieli sformułował podstawowe zadania rosyjskiej dyplomacji. Nie uległy one znacznym zmianom: Rosja nadal opowiada się za ugruntowywaniem pokoju, a także utrzymywaniem stabilności i bezpieczeństwa na szczeblu globalnym i regionalnym. Jednak realizowanie tych zadań w ostatnim czasie staje się coraz trudniejsze. Prezydent Władimir Putin powiedział:

Na mapie świata pojawia się coraz więcej regionów, którymi targają wstrząsy. Wskutek deficytu bezpieczeństwa cierpią Europa, Bliski i Środkowy Wschód, Azja Południowa, region Azji i Pacyfiku, Afryka. Powstaje systemowy brak równowagi w światowej gospodarce, finansach i handlu. Trwa proces podważania tradycyjnych wartości moralnych i duchowych. Raczej nikt nie ma wątpliwości co do tego, że jednobiegunowy model porządku światowego nie sprawdził się w praktyce. Narody i kraje coraz częściej chcą samodzielnie decydować o swojej przyszłości, pielęgnować swoją cywilizacyjną i kulturową identyfikację.

Rosja opowiada się za nadrzędnością prawa międzynarodowego, przy zachowaniu czołowej roli ONZ. Prawo międzynarodowe powinno obowiązywać wszystkich, nie może być stosowane wyrywkowo, służyć interesom poszczególnych krajów czy grupom państw. Najważniejsze, aby było interpretowane jednakowo. „Nie można dzisiaj interpretować go tak, a jutro inaczej w ramach bieżącej koniunktury politycznej”, – oświadczył Władimir Putin. Sytuacja na Ukrainie, jego zdaniem, stanowi właśnie konsekwencję niewłaściwej polityki:

Powinniśmy jasno zdać sobie sprawę z tego, że sprowokowane na Ukrainie wydarzenia są skoncentrowanym wyrazem osławionej polityki powstrzymywania. Jej korzenie sięgają głęboko w historię. Niestety, taka polityka była kontynuowana również po zakończeniu zimnej wojny. Na Ukrainie znaleźli się w niebezpieczeństwie nasi rodacy, Rosjanie, inne narodowości, ich język, historia, kultura, zagwarantowane przez konwencje europejskie prawa. Jakiej reakcji z naszej strony oczekiwali nasi partnerzy na wydarzenia na Ukrainie? Oczywiście, nie mieliśmy prawa do porzucania w nieszczęściu mieszkańców Krymu i Sewastopola, pozostawienia ich na łasce nacjonalistów – radykałów. Nie mogliśmy pozwolić na istotne ograniczenie nam dostępu do Morza Czarnego, aby na ziemię krymską, na ziemię Sewastopola, owianą bitewną chwałą rosyjskich żołnierzy i marynarzy, w końcu – zakładam, że dość szybko – wkroczyły wojska NATO i został kardynalnie zmieniony bilans sił na terenach przylegających do Morza Czarnego. Wszystko, o co Rosja walczyła od czasów Piotra I, a może nawet wcześniej, zostałoby przekreślone.

Chcę, aby wszyscy zdali sobie sprawę z tego, że nasz kraj nadal będzie bronił praw Rosjan, naszych rodaków za granicą, wykorzystując w tym celu cały arsenał posiadanych przez nas środków– od politycznych i gospodarczych do uwzględnionych przez prawo międzynarodowe w samoobronie operacji humanitarnych.

Przywódca państwa rosyjskiego przypomniał, że nawet w tych krajach Europy Zachodniej i Wschodniej, gdzie sytuacja na pierwszy rzut oka wygląda pozytywnie, istnieje dość dużo skrytych sprzeczności na tle etnicznym i socjalnym, które mogą w każdej chwili stać się powodem konfliktów, aktywizacji ekstremizmu. Mogą one zostać wykorzystane przez graczy z zewnątrz w celu podważenia sytuacji społeczno-politycznej, aby w sposób niedemokratyczny doprowadzić do zmiany władzy.

Władimir Putin jest przekonany, że oparty na podwójnych standardach model stosunków wzajemnych nie jest skuteczny, w tym także w relacjach z Rosją. Moskwa jest gotowa do współpracy na szczeblu międzynarodowym, ale jedynie pod warunkiem, że jej interesy będą brane pod uwagę. Putin uważa, że Moskwę nie interesuje rola obserwatora:

W ciągu dwóch ostatnich dekad nasi partnerzy przekonywali Rosję, że mają dobre zamiary, są gotowi do współpracy strategicznej. Ale jednocześnie, raz za razem, rozszerzano grono członków NATO, przybliżając się coraz bardziej do naszych granic. Na nasze słuszne pytania, czy nie trzeba omówić tego problemu, odpowiadano: „Nie, was to nie dotyczy!” Tym, którzy nadal deklarują swoją wyjątkowość, nie podoba się niezależna polityka Rosji. Potwierdziły to wydarzenia na Ukrainie. Tym nie mniej, mam nadzieję, że pragmatyzm mimo wszystko zwycięży. Należy wyzbyć się ambicji, dążenia do przekształcenia świata w koszary, do ustawiania wszystkich w jednym szeregu, do narzucania jednolitych zasad postępowania. Trzeba wreszcie przystąpić do budowy stosunków na gruncie równości praw, wzajemnego poszanowania, uwzględniania interesów innych. Najwyższy czas na uznanie wzajemnego prawa do bycia różnymi od siebie, prawa każdego kraju do kształtowania własnego życia według własnych planów, nie zaś pod czyjeś natrętne dyktando.

© Foto: RIA Novosti/Aleksiej Nikolskij 

Był to fragment przemówienia wygłoszonego przez prezydenta Rosji Władimira Putina podczas narady ambasadorów w MSZ FR.

Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_07_01/Rosja-bedzie-bronic-swych-interesow-wszystkimi-dostepnymi-srodkami-1074/

 

Reklamy

10 uwag do wpisu “Rosja będzie bronić swych interesów

 1. Komentarze ( ze strony Głosu Rosji)

  #TadeuszTadeusz 10:13
  Ty biedaku ! , A gdzie realizm z którym mamy do czynienia? To co mówisz jest prawdą jednakże pragmatyzmem nie wygrasz z faszystami i ludźmi którzy niszczą rodzaj ludzki z próbują zawłaszczyć sobie ziemię. W tym konkretnym przypadku potrzebna jest armia gotowa do działania w obronie życia ludzkiego. Obecnie zabija się na waszych oczach Rosjan w Noworosji i ty w tym czasie oświadczasz że nie użyjesz siły militarnej. To błąd i wręcz głupota, ponieważ takie oświadczenie jest zielonym światłem dla kontynuowania eksterminacji twoich rodaków!. Co ich mogło powstrzymać od wymordowania twoich braci? tylko strach przed konsekwencjami. Ty w swoim wystąpieniu powiedziałeś że kary nie będzie, że jesteś słaby, chwiejny i przestraszony. Ja będąc prezydentem Rosji uznałbym za obowiązek i honor bronić życia swoich rodaków zawsze, wszędzie i wszelkimi środkami bez względu na opinie kogokolwiek . I taki powinien być prezydent każdego państwa. Co natomiast mamy infantylnych polityków czyli graczy. Życie ludzkie panie Putin jest bezcenne! a bierność jaką wykazujesz doprowadzisz Rosję na dno. Zło należy zniszczyć w zarodku a nie liczyć na cud stojąc bezczynnie!.

  #Adalbert WrotkowskiAdalbert Wrotkowski 12:26
  Jednak on sobie calkowicie zdaje sprawe, ze za kazdym razem(zarowno w I-szej jak i w II-giej Wojnie Swiatowej) na krwi i naiwnosci zarabiali ciagle ci sami ludzie. Wyglada na to by nie dac sie sprowokowac i nie wybuchnac -to jest aktualnym celem. Czas sam pracuje przeciw dawnej skostnialej elicie swiatowej. Nawet kabalistyczne wsparcia tu nie pomoga.Duch sie rozwija i to na calym globie. W histori ludzkoscu sa juz konkretnym dowodem Lemurien i Atlantyda.
  #jkjk 12:47
  Pełna zgoda! Pragmatyzm, pragmatyzmem, dobra wola, dobrą wolą, ale co za dużo to i świnia nie chce, jak to się w Polsce mawia! Proszę pamiętac, panie prezydencie, że bandzior boi się tylko pięści i tylko dla siły ma szacunek! Bezkarność rozzuchwala! Oby Rosja ze swoim dobrym sercem i chęcią pojednania z całym imperialistycznym światem, nie zaszła tak daleko, skąd już nie będzie innego wyjścia, aniżeli za pomocą broni nuklearnej, co przecież nie jest żadnym racjonalnym rozwiązaniem dla ludzkości!

  #TadeuszTadeusz 15:20
  Jeszcze jedno USA bardzo obawiało się zdecydowanych działań militarnych Putina na Ukrainie i musieli wszystko zrobić aby do tego nie doszło. Bo gdyby tak się stało USA i UE zostaliby pozbawieni władzy i wpływów na terenach kontrolowanych i zagospodarowanych przez Rosjan. Nigdy nie myślałem że Putin i jego doradcy to głupcy, ale to jak dali się zmanipulować i zastraszyć przez propagandę USA mnie bardzo zaskoczyło. Jest to do tego stopnia dobrze zrobione że Rosja boi się użyć własnej armii w obronie swoich obywateli i swoich interesów, co każdy inny kraj na miejscu Rosji natychmiast by uczynił. To przecież Rosji obowiązek!.. Wszyscy u nas się z tego śmieją i podziwiają umiejętności propagandowe USA. Jak można pokonać Rosję? sprawić że zacznie się bać. I na tak prosty numer wy Rosjanie daliście się nabrać. Teraz przyglądacie się jak UE i USA przejmują Ukrainę wymordowując waszych braci, zabierają wam wszystko co wasze a wy z trzęsącymi portkami i otwartą gębą stoicie jak jacyś debile i nic nie potraficie zrobić.. Nikt na świecie na coś takiego by sobie nie pozwolił. To jest poniżenie i upokorzenie Rosji i narodu Rosyjskiego. Jak możecie na to pozwolić?.
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_07_01/Rosja-bedzie-bronic-swych-interesow-wszystkimi-dostepnymi-srodkami-1074/

  Polubienie

 2. ,,Rosja będzie bronić swych interesów wszystkimi dostępnymi środkami.”

  Raczej wydaje się, że absolutnie nie zamierza tego robić.
  Bo środki i możliwości ma spore, natomiast działania sprowadzają się jedynie do drętwej gatki dla frajerów

  Polubienie

 3. Jedynie słuszną drogą dla Rosji jest zdecydowane trzymanie się swego pryncypialnego stanowiska: nie można w żaden sposób pozwalać sobie na słabość. Trzeba bronić swych zasad przed Zachodem, który ponosi całą odpowiedzialność za rozlew krwi na Ukrainie. Tak zachodni analitycy skomentowali przemówienie wygłoszone przez prezydenta Władimira Putina podczas narady ambasadorów w MSZ Rosji.

  Główny temat przemówienia Władimira Putina był podyktowany przez obecną sytuację. Uwagę dyplomatów przykuwa Ukraina, gdzie, jak się okazało, mieści się centrum ścierania się interesów większości czołowych państw na świecie. Jak podkreślił prezydent Rosji, za przemówieniami o wolnym wyborze i europejskiej przyszłości kryją się próby uczynienia z Ukrainy zależnego terytorium – ze wszystkimi tego konsekwencjami. W tej sytuacji Moskwa nie powinna przywiązywać większej wagi do opinii Zachodu, wyraża przekonanie serbski publicysta, dziennikarz Miodrag Zarković:

  Zapominamy często o tym, że żyjemy w zasadzie w czasach wojny. Nie zawsze jest to wojna z użyciem broni. Niekiedy ma ona charakter gospodarczy, niekiedy polityczny. Najczęściej łączy w sobie te dwa aspekty. Moim zdaniem nie należy przywiązywać wagi do tego, co na Zachodzie myśli się o Rosji. Nie widać, aby zdanie strony rosyjskiej było dla nich ważne. Dlatego kokietowanie krajów Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych, sądzenie, że może uda się wywrzeć jakiś wpływ na ich opinię, nie jest właściwe. Myślę, że jedynym sposobem obrony jest zajęcie zdecydowanego, pryncypialnego stanowiska, bez pozwolenia sobie na chwilę słabości.

  To oczywiste, że na Ukrainie nikt nawet nie usiłuje udawać, że walczy o wartości demokratyczne. Nie ma już ideałów, o które walczono na Majdanie w zimie. Żaden z nich nie został zrealizowany w praktyce. Należy zająć ostre stanowisko wobec Zachodu, który właśnie ponosi całą odpowiedzialność za rozlew krwi na Ukrainie.
  Przemawiając do dyplomatów, Putin zaznaczył: ani w Kijowie, ani w Waszyngtonie nikt nie chce, aby świat dowiedział się całej prawdy o tym, co dzieje się w samym środku Europy. Nie cofną się przed niczym. Do tego stopnia, że prowadzone jest polowanie na rosyjskich i zagranicznych dziennikarzy. W sumie sytuacja na Ukrainie, zdaniem Władimira Putina, stanowi skoncentrowany wyraz sławetnej „polityki powstrzymywania”, realizowanej w odniesieniu do Rosji. Z tym założeniem zgadza się dyrektor niezależnego brytyjskiego ośrodka analitycznego Bruges Group Robert Oulds:

  Prawda o sytuacji na Ukrainie nie leży przede wszystkim w interesie NATO. Zachód finansował Majdan, dał mnóstwo obietnic odnośnie utworzenia strefy wolnego handlu. Nie powiedziano natomiast ani jednego słowa na temat integracji europejskiej. Oczywiście, zachodnie media nie piszą o tym ani słowa. Ta polityka sprawdziła się już na innych terytoriach. Ameryce nie podoba się niezależny głos Rosji na świecie, potrzebna jej jest polityczna izolacja Rosji.

  W międzyczasie sytuacja na Ukrainie coraz bardziej się zaostrza. Prezydent Poroszenko postanowił nie przedłużać rozejmu na południowym wschodzie Ukrainy. Władimir Putin podkreślił, że w ten sposób po raz pierwszy wziął on na siebie odpowiedzialność nie tylko w kontekście militarnym, lecz również politycznym. Podobny rozwój wydarzeń w żaden sposób nie leży w interesie stolic europejskich, komentuje niemiecki ekspert, profesor politologii z Uniwersytetu w Getyndze Peter Schulze:

  Kijów prowadzi operację zbrojną przeciwko południowo-wschodnim regionom, co nie może leżeć w interesach ani Niemiec, ani Francji, ani Polski. Rosyjskie władze postawiono w bardzo trudnej sytuacji. Ultimatum wysuwane wobec Rosji przez Unię Europejską z inicjatywy Waszyngtonu, zakładające wywieranie przez nią wpływu na powstańców, jest warunkiem, jakiego Moskwa w żaden sposób nie może zaakceptować. Wobec tego nasuwa się pytanie: kto na tym skorzysta? Odrzucanie inicjatyw Moskwy, rezygnacja z przedłużenia rozejmu to działania wymierzone przeciwko Rosji.

  Moskwa świetnie zdają sobie sprawę z tego. Władimir Putin uważa, że Europa potrzebuje nowego systemu bezpieczeństwa. Zdaniem prezydenta należy odrzucić możliwość antykonstytucyjnych przewrotów i ingerencji w wewnętrzne sprawy suwerennych państw na przestrzeni europejskiej. Europa potrzebuje „poduszki bezpieczeństwa”, aby iracki, libijski, syryjski czy też ukraiński precedensy nie okazały się zakaźną chorobą.

  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_07_02/Przemowienie-Putina-do-ambasadorow-komentarze-zachodnich-ekspertow-8512/

  Polubienie

 4. Ot, co wyczytałem w komentarzu na przytoczonym przez dr Bena rosyjskim portalu. Dowódca obrony Doniecka, Igor Sriełkow już 4 maja 2014 powiedział o Putinie (wg. mnie wolnorynkowej putanie) rzecz następującą: „Cała jego polityka – to „huśtawka”. On próbuje i dogodzić Zachodowi i oprzeć się na patriotach. Typowa polityka latynoamerykańskiego dyktatorka, który dorwał się do władzy i nie ma zamiaru jej oddać.”

  No i chociażby z tego powodu Putin nie zamierza pomagać powstańcom Donbasu, aby jakiś Striełkov nie zagroził jego prezydenckiemu image, tak bardzo imponującemu naszym kolegom DK i PZ. Czyli po prostu „Putin (ale nie Rosja) będzie bronić swych interesów wszystkimi dostępnymi środkami”, jak to głosi tytuł obecnego wpisu.

  Возможно поэтому, Путин не помогает ополченцам , что Стрелков стал любимым народу России. Почитайте интервью Стрелкова, – как он отзывается о Путине. И тогда поймёте, – почему Россия, в лице Путина, фактически предала Новороссию. Может быть я ошибаюсь, но всё говорит об этом … Все факты. Забейте в поиск : ” Правила жизни полковника Стрелкова ” . Вот цитата о Путине из этого интервью : ” Вся его политика — это «качели», он пытается и Западу угодить, и на патриотов опереться. Типичная политика латиноамериканского диктаторчика, дорвавшегося до власти и никому не желающего ее уступать.” От 04 мая 2014

  Polubienie

 5. Ale prawdopodobnie czuje (Putin) pismo nosem, że jego osoba zaczyna być postrzegana w negatywnych barwach. Jego sondaże najwidoczniej wbrew temu co się głosi oficjalnie nurkują i stąd uznał za konieczne ratować się takim tekstem o tym, że Rosja będzie bronić swych interesów wszystkimi dostępnymi środkami.
  Tym czasem jak widzimy od czasów śmierci Breżniewa, Ameryka nie zamierza bronic swoich interesów wszystkimi dostępnymi środkami, tylko je realizuje nie wahając się użyć przekupstwa, szantażu, najemników, armii

  Polubienie

 6. Re: Brednie wypierdka Putina

  cytat:
  „Wskutek deficytu bezpieczeństwa cierpią Europa, Bliski i Środkowy Wschód, Azja Południowa, region Azji i Pacyfiku, Afryka.”

  Komentarz
  Putin-bandyta w nowej roli „golabka pokoju” ?
  Przez 14 lat panowania omc „cara” Putina w „Rosji” zostalo zamordowanych przez „nieznanych sprawcow” setki dziennikarzy i waznych osob z kregu KGB i GRU i Putin urzadzil sobie nawet „poligon doswiadczalny” w wiekszych miastach „Rosji” i wysadzal bloki mieszkalne oskarzajac o to „islamskich terrorystow”, o czym mowil nie tylko plk KGB Litwinienko, po to, aby uzyskac od Dumy pozwolenie na prowadzenie wojny z republikami islamskimi, ktore chca odzyskac swoja suwerennoc, ktora utracily w XIX wieku po napasci carskiej Rosji, a nastepnie zostaly sila wcielone do carskiej Rosji i rusyfikowane – vide los Polski i Polakow w okresie rozbiorow i 123 lat niewoli.
  Putin i rosyjscy zydzi u wladzy w „Rosji” kolaborowali z zydostwem z Izraela i USA lub patrzyli na bandytyzm zydo-anglosaskiej mafii miedzynarodowej w Iraku, Libii, Palestynie i pozostalych krajach Afryki.
  Rowniez finansowo i ekonomicznie, „Rosja” jest w lapach tamtejszego zydostwa.

  Europa jest pod kontrola zydo-anglosaskiego zydostwa i tamtejsze rzady biora udzial w realizacji planow zydo-anglosaskiej mafii miedzynarodowej, z ktora wspolpracowal i nadal wspolpracuje W.Putin, bo ma z nimi wspolne interesy – sprzedaz gazu ziemnego i produktow ropo-pochodnych, czego najwiekszym odbiorca sa Niemcy.
  Putin to zydowski kolaborant i chodzi mu glownie o zachowanie wladzy i wplywow w „Rosji”, wiec gra na naiwnosci gojow.

  cytat:
  „Rosja opowiada się za nadrzędnością prawa międzynarodowego, przy zachowaniu czołowej roli ONZ.”

  Komentarz
  Putin to globalista i potwierdzil to w swojej wypowiedzi.
  Poza tym prawo miedzynarodowe i ONZ to puste slogany i kon by sie usmial z wypowiedzi Putina.
  Np. Izrael nie podporzadkowal sie zadnej z rezolucji ONZ dotyczacych zaprzestania izraelskich zbrodni w Palestynie, a zydo-anglosaska mafia miedzynarodowa wziela „prawo” w swoje rece i napada na kogo chce.

  cytat:
  „Wszystko, o co Rosja walczyła od czasów Piotra I, a może nawet wcześniej, zostałoby przekreślone.”

  Komentarz
  Dzisiejsza „Rosja” to pozostalosc po carskim imperializmie-bandytyzmie zapoczatkowanym przez Iwana IV i zbudowanym z pomoca Niemiec i Anglii oraz pozostalosc po zydo-bolszewickiej dyktaturze komunistycznej zbudowanej z pomoca zydowskich bankierow i zbrodni.
  Mapa przedrozbiorowa Polski z 1769r – patrz strona:
  https://search.yahoo.com/search?p=mapapolski+przed+rozbiorami&ei=UTF-8&fr=moz35
  Apeluje sie do zydowskiego kundla W.Putina o zwrot polskiej ziemi do granic z 1769r.

  Polubienie

 7. To co bredzi za pieniądze „autostrada” nie biore pod uwagę ale może przedstawi się nam „Adm” ,który chyba zaczal grac role „Hyclera ” na tym portalu !

  Adm !
  Zdejmiesz przylbice „bogaczu” ,który innych uważasz za biednych ?

  „autostradzie” czas obetrzeć nos,bo już calkiem się zasmarkal i jeszcze spikiem własnym „się załatwi”.

  Polubienie

 8. Putina narodom (nie tylko rosyjskiemu) ZESLAL BOG .
  BOG DAL LUDZIOM PRZYKAZANIE :

  NIE ZABIJAJ !!!

  Czy ci,ktorze stosuja zasade „OKO ZA OKO” to sa ludzie czy BESTIE ?

  Bestie naszych czasów rycza i zabijają na okraglo na CALYM SWIECIE !
  BESTIE NIGDY NIE BYLY i NIE SA NASYCONE !

  Wiec nie trzeba LUDZIE ZABIJAC SIE WZAJEMNIE ,
  wystarczy ZABIC BESTIE !!!

  PREZYDENT PUTIN ZWLEKA z ZABICIEM BESTI ,to FAKT ale ma na uwadze ,ze gdzie drzewo się rabie,tam i drzazgi leca .

  BESTIA JEST OGROMNA i z WIELOMA GLOWAMI,TE GLOWY TRZEBA KOLEJNO ODRABAC !

  POSZCZEGOLNE GLOWY BESTI USADOWIONE NA WSZYSTKICH KONTYNENTACH,
  trzeba je wpierw USZTYWNIC,podlozyc POD NARODOWY TOPOR i JEDNYM RUCHEM SCIAC !!!

  Tak ,ROSJA BEDZIE BRONIC SIE WPIERW NA SWYM TERENIE ale potem jak udowdnila nie raz HISTORIA WROGA POGONI OBECNIE az w KOSMOS !!!!!!!!!!!!!!!

  Panstwa i narody swiata przygotujcie się NA ZABICIE BESTII NASZYCH CZASOW .

  Polubienie

 9. Te BESTIE trzeba widzieć w konfrontacji dwóch ZAKONÓW : SIŁY (spadek po sile rasizmu rosyjskiego) i SPEKULACJI (spadek po ekonomii rasizmu żydowskiego).
  Granice polskiej ziemi z roku 1769 obciążone są grzechem ich kolonizowania nie tylko przez Polaków.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s