Posiłki dla Doniecka


Pojawiające się kolumny pojazdów wojskowych nawet z flagą rosyjską na czołgu  zmierzające do Ługańska czy Doniecka zdają się zapowiadać nowy rozdział w wojnie Noworosji z Kijowem.

Niewielka ilość czołgów i ciężarówek, w tym ciężarówek niewojskowych wskazuje na to, że nie są to wojska , czy jednostki operacyjne działające z rozkazu wyższego dowództwa.

Można raczej przypuszczać, że następuje coś co można by nazwać, akcją na własną rękę żołnierzy, czymś jakby dezercji z armii rosyjskiej by dołączyć do walczących na Ukrainie (Noworosji) braci, lub samowolne przejście z armii Rosji do sił zbrojnych Noworosji.

Być może dołączają do nich cywile, rezerwiści, weterani, stąd w kolumnie także samochody osobowe.

Jeśli Kreml i Putin nic nie robią by bronić Rosjan przed huntą kijowską to Rosjanie zaczynają brać sprawy w swoje rence.

Putin daleko i w podróży po antypodach, niby coś załatwia jakieś bazy jakieś kontrakty, żołnierze w przygranicznych jednostkach  tuż przy Noworosji blisko.

Pokusa by pomóc walczącym ogromna.

Nie ma co się dziwić jeśli niektórzy żołnierze zmówiwszy się, wyjeżdżają za bramę w kilka czołgów z ciężarówką amunicji bez zgody dowódcy, lub za jego cichą zgodą.

Przez płot żołnierz nie raz wymykał się do dziewczyny, teraz czas na wymykanie się do boju, w obronie może brata, może ojca, może siostry po drugiej stronie granicy.

To jeszcze nie bunt armii przeciw Putinowi, ale może być to ważny sygnał dla Putina

,,Putin mamy ciebie i twoje tchórzostwo w d…ie.  Wiemy co mamy robić, wiemy, że mamy wroga u bram. Wiemy, że musimy go popędzić nazad.”

„Hybrydowa wojna” w Donbasie. Powtórka z krymskiej ofensywy?

http://www.defence24.pl/news_hybrydowa-wojna-w-donbasie-powtorka-z-krymskiej-ofensywy

Pojawiają się informacje o zmianie rodzaju „wsparcia” dla separatystów w Donbasie. Wiele wskazuje na „skrytą inwazję”, jaka miała miejsce na Krymie. Granicę przekraczają pojazdy i sprzęt obsługiwany przez „nieoznakowanych żołnierzy”. Niewykluczony jest udział rosyjskiego lotnictwa.

Jak twierdzi Dmitry Tymczuk z organizacji „Informacyjny Opór”, obecnie nie widać raczej zagrożenia inwazją na pełną skalę, jednak nasila się „tajna wojna”. Granice rosyjsko-ukraińską przekraczają znowu silne grupy „nieoznakowanych żołnierzy”. Pojazdy bojowe, transportery i czołgi przybywające „wspierać” separatystów posiadają profesjonalne załogi.

Niewykluczone, że na terenie Ukrainy działają rosyjskie systemy przeciwlotnicze i samoloty. Przypisuje się im zestrzelenie ukraińskiego samolotu An-26, który operował na pułapie 6,5 tys. metrów, czyli znacznie powyżej zasięgu ręcznych wyrzutni klasy MANPADS. Maszyna mogła paść ofiarą samobieżnego zestawu przeciwlotniczego lub samolotu operującego w rejonie Donbasu lub tuż poza jego granicą.

Zagadką pozostanie też atak powietrzny na miejscowość Śnieżnoje w obwodzie donieckim. Nalot został przeprowadzony 15 lipca w godzinach porannych. Są ofiary wśród ludności cywilnej. Nie wiadomo jednak, kto przeprowadził ten atak. Jak podaje dowództwo ukraińskiej operacji antyterrorystycznej (ATO), od popołudnia 14 lipca samoloty i śmigłowce nie działają w tym regionie. Prawdopodobnie przyczyną są niewyjaśnione okoliczności strącenia samolotu An-26 i loty wstrzymano do czasu wyjaśnienia okoliczności tego zdarzenia i zidentyfikowania zagrożenia. Może to wskazywać na obecność rosyjskich samolotów nad Donbasem.

Pojawiają się też informacje o coraz częstszych przypadkach ostrzeliwania ukraińskich posterunków granicznych i pozycji. Ogień prowadzony jest z rosyjskiej strony granicy. Wszystko to łączy się w zestaw działań nękających i prowokujących zdarzenia, które będzie można wykorzystać politycznie.  Obecna ofensywa jest nastawiona raczej na destabilizację i stworzenie wrażenia wewnętrznych niepokojów, niż przygotowanie wkroczenia konwencjonalnych sił zbrojnych.

W obecnej chwili, jak uważa Dmitry Tymczuk, zagrożenie otwartym konfliktem zbrojnym pomiędzy Rosją i Ukrainą nie rośnie. Pomimo koncentracji kilkunastu tysięcy żołnierzy rosyjskich i znacznej ilości sprzętu przy granicy, nie spodziewa się on jawnej inwazji. Przynajmniej dopóki nie nastąpią poważne zmiany w sytuacji militarno-politycznej.

———————————-

 

 

Reklamy

11 uwag do wpisu “Posiłki dla Doniecka

 1. Będziemy walczyć o Wielką Rzeczpospolitą (Obojga Narodów)?
  ———————————————-

  Rosyjskie media: Polska chce odzyskać dawne ziemie

  – Polska chce odzyskać dawne ziemie na Litwie, Białorusi i Ukrainie.

  Jeden z dziennikarzy w wieczornym programie telewizji Rossija24 miał wczoraj powiedzieć, że Polska chce odzyskać dawne ziemie na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Dodał, że Kijów byłby stolicą jednego z województw.

  Państwowa stacja w ten sposób skomentowała zapowiedź polsko-litewskiego wsparcia dla ukraińskiej armii.

  Dziennikarz rosyjskiej telewizji stwierdził, że Polacy dążą do odbudowy dawnej Rzeczpospolitej, w której Kijów byłby stolicą jednego z województw. Dziwił się też, dlaczego Warszawa i Wilno chcą wspólnie z Kijowem tworzyć brygadę specjalną do walki z separatystami.

  Politolog Weronika Kraszeninnikowa, biorąca udział w wieczornym programie, stwierdziła, że pozwoli to na wprowadzenie na Ukrainę wojsk NATO, wbrew stanowisku Rosji. Dodała również, że gdy na Ukrainie pojawią się polskie wojska, to Polakom łatwiej będzie odzyskiwać tereny, chociażby w obwodzie lwowskim.

  Podczas programu w telewizji Rossija24 pojawiły się także sugestie, że Polska jest reprezentantem amerykańskich interesów na Ukrainie, w zamian za co Stany Zjednoczone pozwalają Warszawie realizować ambicje geopolityczne.

  Źródło http://www.rp.pl/artykul/11,1126070-Rossija24-o-Polsce.html

  Polubienie

 2. Związek proklamowanych w trybie jednostronnym Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej ogłosił granice swoich regionów granicami suwerennych państw. Odpowiedni dokument został zamieszczony na mikroblogu DRL na Twitterze.

  Ponadto parlament Związku proklamowanych w trybie jednostronnym ludowych republik DRL i ŁRL dał Radzie Najwyższej Ukrainy dobę na przerwanie zbrojnej inwazji na region. Po tym czasie wszystkie nielegalne formacje „zostaną zakwalifikowane jako terroryści i będą wobec nich podjęte odpowiednie środki”. Ukraińskim żołnierzom, którzy znajdują się w DRL i ŁRL również dano dobę na złożenie przysięgi na wierność republikom lub zwolnienie.
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2014_07_16/DRL-i-LRL-oglosily-granice-regionow-granicami-suwerennych-panstw-1303/

  Polubienie

 3. Skąd pochodzi to „nielegalne (wg. Kijowa) dozbrojenie” opłotkiewiczów w Ługańsku i Doniecku? I dlaczego FR nie ma kontroli nad tym co się przez jej granicę do Noworosji przerzuca?

  Dzisiaj czytałem (lub nawet słyszałem) na niezbyt słowiańskim portalu http://www.anna-news.info (mającym swa „drugą siedzibę”, poza Damaszkiem, na Krymie), że to wsparcie materiałowe po prostu pochodzi z Krymu. Podobnie zresztą jak część zarówno korpusu jak i dowództwa powstańczego, np. „narodnyj mer” Ługńska Bołotow. I prawdopodobnie jest to reszta ciężkiego ukraińskiego sprzętu, który Rosja zobowiązała się… zwrócić Ukrainie i których to ton żelastwa nie ma na stanie armii FR. (?)

  Polubienie

 4. Krol jest nagi

  Kijow kaput a wraz z nim ich mocodawcy. Same militarne zwyciestwo albo przegrana
  nie musi byc potwierdzeniem rzeczywistej slabosci lub mocy uczestniczacych w walce
  stron. W wypadku Kijowa dzialajacego bez zasadniczej zewnetrznej pomocy tak musialo
  sie skonczyc. Pierwsi, ktorzy zlaza z plotu i ustawia sie po stronie zwyciescow sa
  jak zwykle „eksperci”, ktorzy jeszcze kilka dni temu dawali Doniecku 25 dni do jego
  upadku a juz dzisiaj beda potepiac Kijow aby znalezc sobie miejsce przy nowym korycie.
  Tylko patrzec jak putinowcy pojda w ich slady. Ciekawe co Putin zrobi by ocalic siebie
  i swych oligarchow. Jedno co zawsze sie powtarza, gdy krol jest na wygnaniu to z nim
  uchodzi niewielu zwolennikow ale gdy powraca to bedzie ich dziesiec razy wiecej.
  Jezeli Strielkow wjedzie do Kijowa lub Moskwy to beda witaly go tlumy dziesieciu Majdanow.
  To moze byc przerostem wyobrazni lecz wykluczyc nie mozna, ze historia kiedys oceni
  obroncow Nowej Rosji, bo taka nazwe teraz sobie nadali, jako poczatek konca lichwiarskiej
  wladzy.

  Polubienie

 5. Jest raczej bardziej prawdopodobne, że Striełkowa zamordują wprowadzając w jego najbliższe otoczenie seryjnego samobójce, snajpera, lub choćby posyłając w kierunku jego kwatery manewrującą rakietę .
  Tak dzisiaj usuwa się niewygodnych czy zagrażających systemowi ludzi

  Polubienie

 6. Pingback: Czy wojna na Ukrainie wymknęła się Putinowi z rąk? | ZYGFRYD GDECZYK

 7. No dla odświeżenia portalu, gdzie się jedni Słowianie naparzają z drugimi, a także dla odejścia od nudy „języka Panów” w jakim się coraz częściej ci Słowianie między sobą komunikują (przyznaję, zarówno na konferencji na MAUP w Kijowie, jak i w restauracjach w Wilnie z konieczności wypowiadałem się – lub zamawiałem dania – po angielsku, co skądinąd wskazuje jaki będzie los Polaków już w przyszłym pokoleniu) coś w języku byłej euro-arystokracji. Tekst bardzo ładny, warto zatem by ci, którzy kiedyś się tego ładnego języka uczyli, odświeżyli sobie trochę jego znajomość.

  Ten ROMANTYCZNY (tak, jeszcze istnieje coś takiego, sprzecznego z zasadami ekonomii, w równym stopniu czczonymi przez Moskwę jak i Wall Street, jak i Berlin) tekst mówi o tym, że walczący „za sprawę” żołnierze Noworosji (dopiero od tygodnia zaczęto im wypłacać żołd, ponoć nie najgorszy) stanowią BIOLOGICZNĄ SIŁĘ o wiele większą niż zaciężne, ciężkozbrojne wojska Kijowa dzisiaj.

  PCN-INFO/ NOVOROSSIYA / CONTRE LES MEDIAMENSONGES, LA REALITE DU TERRAIN MILITAIRE. OU COMMENT L’ARMEE DU DONBASS RAPPELLE A KIEV QUE LES ARMEES POPULAIRES ONT TOJOURS VAINCU LES MERCENAIRES …

  Luc MICHEL & Fabrice BEAUR pour PCN-INFO / 2014 07 16 /
  avec Correspondances au Donbass – AFP – LVDR – lucmichel.net – PCN-SPO /
  Analyse et infos exclusives /
  http://www.scoop.it/t/pcn-spo
  https://www.facebook.com/PCN.NCP.press.office

  Alors les medias de l’OTAN ont publié inlassablement depuis des jours des „informations” venant directement de la page Facebook du criminel Avakov, passé directement du statut d’escroc international à celui de ‘ministre’ de la junte de kiev, sur les soi-disant « victoires » des forces ukrainiennes fascistes, la réalité est très différente sur le champ de bataille …

  OFFENSIVE MASSIVE DE L’ARMEE DU DONBASS PRES DE LA FRONTIERE AVEC LA RUSSIE

  A cinq heures ce mercredi matin, l’Armée du Donbass a commencé une offensive massive et majeure pour le contrôle de sa frontière sud contre les forces de la Garde nationale. L’offensive suit une Ligne Amvrosiivka – Saur-Mogila, – Snizhne – Sverdlovs’k. Les combats font actuellement rage.

  RAPPEL STRATEGIQUE

  Après l’échec de l’offensive ukrainienne contre Lugansk du week-end dernier, et la prise quelques jours auparavant de la colline stratégique de Saur-Mogila (dominant la zone, à 277 mètres) par les forces armées du Donbass, nous voyons maintenant très clairement la stratégie des milices populaires de Novorossiya.

  Après s’être repliée de Slaviansk, Kramatorsk et autres villes du Nord du Donbass, les milices populaires se sont regroupées autour des capitales de Lugansk et Donetsk pour faire face à l’offensive des forces militaires de la Junte qui n’allait tarder. Et c’est Lugansk qui fut la première cible.

  Cette première phase semble avoir été gagnée par l’Armée du Donbass. La deuxième phase semble donc avoir été déclenchée au petit matin de ce mercredi 16 juillet avec cette offensive sur un large front.

  DES MILLIERS DE SOLDATS UKRAINIENS ENCERCLES

  Environ 4.000 soldats ukrainiens sont pour ainsi dire encerclés, acculés à la frontière avec la Russie. Des media ukrainiens eux-mêmes (on ne pourra pas dire qu’il s’agit de la propagande de Moscou) ont diffusé des communications téléphoniques avec des soldats de la Garde national qui déclarent n’avoir presque rien à boire, recevoir des ordres contradictoires, être sous le feu constamment. En clair, c’est la panique dans l’armée ukrainienne.

  Un appel téléphonique d’un soldat de la junte du front sud de la République populaire de Lugansk à une chaîne de télévision ukrainienne :
  „Nous sommes positionnés près de Sverdlovsk, Krasny Partizansk. Nous battons en retraite maintenant pour la 4ème journée consécutive. Des 800 soldats, il n’en reste que seulement 400. Nous sommes l’objet d’attaques constantes de la part d’un ennemi que nous ne pouvons même pas voir. Nos pertes sont de plus en plus grandes. Ils nous frappent avec des Grad. Nous n’avons que 400 litres d’eau pour 400 personnes. La plupart de nos armes sont détruites. Dans une unité, ne reste qu’un seul véhicule blindé sur dix, et 35 personnes sur 90. Nous avons été jetés ici comme de la chair à canon, mais nous sommes des gens. ”

  A noter que l’infâme Bataillon AZOV, dirigé par l’immonde pédonazi et député à la Rada Liachko (impliqué dans des réseaux pédophiles et poursuivis au Mexique …) – et où combattent des néonazis italiens, français, baltes, russes (traîtres, par haine de Poutine) et britanniques – a été décimé à plus de 80% ors de la prise de Saur-Mogila …

  LES ENJEUX

  La bataille en cours est très importante. La victoire de l’Armée du Donbass n’est pas encore acquise car la Garde nationale est dotée de nombreux chars et canons.
  Mais si cette offensive devait réussir et mettre hors jeu des milliers de soldats ukrainiens et certainement prendre possession de leur matériel de guerre, nous serions alors à un tournant de la guerre qui oppose Kiev et le Donbass.
  Nous suivons avec attention le développement de la situation et revenons vers vous dès nécessaire.

  LE DONBASS REPREND L’INITIATIVE DES COMBATS ET GAGNE DU TERRAIN

  Au soir du premier jour de la large offensive – pas vu pas lu sur les médias de l’OTAN -contre les forces militaires de la Junte bandéro-oligarchique de Kiev qui se repliaient après l’échec de leur offensive du week-end contre la ville de Lugansk, nous pouvons affirmer que pour le moment les combats sur le terrain sont actuellement en faveur des milices populaires du Donbass.

  Plusieurs points de passage à la frontière russe sont sous le contrôle de la milice. Tout particulièrement Marinovka où se déroule des combats en périphérie. Des groupes entiers de soldats ukrainiens sont encerclés. A tel point que certains soldats ukrainiens sont envoyés en Russie pour se faire soigner du fait de l’absence d’autre solution de repli.

  La colline stratégique de Saur-Mogila a été aujourd’hui la cible de l’aviation ukrainienne. Résultat : elle est toujours sous le contrôle des forces armées du Donbass et deux avions de combat sont allé au tapis. Cette même journée a vu la libération complète de plusieurs villages et petites villes autour de Lugansk. Elle sont toutes affreusement détruites. Le village de Métalist, au nord de Lugansk, est détruit à 90% par exemple.

  L’ennemi continue de reculer. Ses pertes matérielles sont énormes, ses soldats coupés de tout approvisionnement dorénavant et le dos à la frontière russe. Le choix qui s’offre à eux, indique un commandant de l’Armée du Donbass, est simple : „se rendre ou mourir !”. Cela étant dit, ils peuvent également fuir en Russie. Ironique n’est-ce pas ? La Russie comme plan de survie pour des „nationalistes ukrainiens.”

  MILICES POPULAIRES VERSUS MERCENAIRES

  Kiev reçoit la leçon constante de l’histoire militaire : à forces opposables, les armées populaires ont toujours battu les armées de mercenaires. A un contre dix, l’Armée du Donbass, par son courage, sa détermination (Vaincre ou mourir …), sa supériorité tactique, due à un grand chef sorti des ‘orages d’acier’ du Donbass, le Colonel Igor Strelkov, fait jeu égal avec les soudards de Kiev.

  Au Donbass, une fois de plus, l’esprit même de notre Civilisation, celui de Marathon et des Thermopyles, d’Issos et du Grannique, de Thapsus et de Munda, de Moscou et de Stalingrad, l’emporte sur la barbarie et la tyrannie. « L’Europe (la vraie, celle des trois Rome-Byzance-Moscou, pas le Natoland de l’UE) (*) est une idée en marche » affirmait le grand révolutionnaire Mazzini. Il en va de même de la Novorossiya !

  Luc MICHEL & Fabrice BEAUR

  (*) et Strelkov, qui aime jouer le rôle d’un centurion romain lors de « wargames », connaît bien l’esprit de Rome …
  ________________________
  http://www.scoop.it/t/pcn-spo
  https://www.facebook.com/PCN.NCP.press.office

  Polubienie

 8. 16 lipca do portu w Odessie w przybił ładunek techniki artyleryjskiej określonego typu 12 systemów samobieżnych oraz haubic i dział produkcji czeskiej będące na wyposażeniu polskich sił zbrojnych (12 (двенадцати) самоходных колесных артиллерийских установок – 152-мм пушек-гаубиц vz. 77 „Дана” чешского производства, состоящих на вооружении ВС Польши,) oraz wojskowe ciężarówki i autobusy. Wraz z tym ładunkiem przybyłi do Odessy żołnierze 1 mazurskiej brygady artylerii, kompletnie uzbrojeni i wyposażeni – i skierowali się do pociągów na dworcu kolejowym „Razdielnaja”

  źródło http://www.novorosinform.org/news/id/3227

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s