Obywatel i Służby III / IV RPWydarzenia ostatnich kilku miesięcy poważnie nadszarpnęły – i tak już niezbyt pozytywny – publiczny wizerunek działających w Polsce służb specjalnych. Czym rzeczone służby sobie na to zapracowały, czy zasłużyły na negatywną opinię ze strony społeczeństwa i czy jest jakiś sposób, aby naprawić sytuację?

CBA, ABW – te akronimy znają w Polsce wszyscy. To dwie najbardziej „medialne” służby specjalne w kraju, niemal dzień w dzień pojawiające się na łamach większości mediów. Co ciekawe, doniesienia o ich sukcesach najczęściej publikowane są w dużym skrócie, gdzieś w niezbyt istotnych rubrykach „kryminalno-policyjnych”. Informacje o porażkach natomiast trafiają przeważnie na czołówki wszystkich gazet i portali internetowych. Czy tak być powinno?

Z założenia funkcją tego rodzaju jednostek jest działanie na rzecz bezpiecznego, stabilnego gospodarczo i ekonomicznie państwa oraz sprawiedliwości społecznej i prawnej. Już samo określenie „służby specjalne” zawiera w sobie pewnego rodzaju definicję: służebności wobec podatnika, z którego kieszeni są przecież opłacane.

Korupcji mówmy zdecydowane „nie”.

Centralne Biuro Antykorupcyjne powstało na bazie ustawy z 9 czerwca 2006 roku, a stworzono je po to, by zwalczało korupcję w życiu publicznym i gospodarczym, ze szczególnym uwzględnieniem instytucji państwowych i samorządowych. Ma też zapobiegać „działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa”.

Na oficjalnej stronie internetowej CBA czytamy między innymi: „głównym celem jest zwalczanie korupcji na styku działania sektora publicznego i prywatnego. (…) do właściwości Biura należy rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw, ścianie ich sprawców, prowadzenie działań kontrolnych, analitycznych i prewencyjnych”.

To wszystko piękne słowa i trudno byłoby odmówić słuszności założeniom przyświecającym powstaniu CBA. Sukcesów też nie brakuje. „Kolejni zatrzymani za wyłudzenie dotacji”, „Zarzuty dla sześciorga rodzeństwa” (chodzi o próbę udaremnienia wykonania orzeczeń kontroli skarbowej przez zatrzymane osoby), „Zwiększa się licznik zatrzymanych i zarzutów” (w sprawie łapówek na egzaminach na prawo jazdy), „Kuratorka sądowa zatrzymana za przyjęcie łapówki”, „Obiecali blisko 6 milionów, zatrzymało ich CBA” – to tylko nieliczne przykłady nagłówków informacji dotyczących skutecznych działań Centralnego Biura Antykorupcyjnego w ostatnim kwartale. Sukcesów jest o wiele więcej i trudno by wymieniać je tu wszystkie. Czym więc CBA zasłużyło sobie na niepochlebną opinię?

Bezpieczne Państwo

„Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego jest służbą specjalną powołaną do ochrony porządku konstytucyjnego Rzeczpospolitej Polskiej.” – czytamy w oficjalnej witrynie ABW. Nadzorowana przez Premiera i kontrolowana przez Sejm służba ma chronić bezpieczeństwo wewnętrzne Państwa i obywateli, a wśród jej najważniejszych zadań są między innymi: zwalczanie terroryzmu, przestępstw ekonomicznych, przestępczości zorganizowanej i korupcji oraz ochrona informacji niejawnej.

Trzymając się przyjętej konwencji, przypomnijmy kilka sukcesów Agencji:

Funkcjonariusze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z Zielonej Góry zatrzymali 6 osób podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy i oszustwa podatkowe w wewnątrzwspólnotowym obrocie towarami. Podejrzanym grozi kara do 8 lat więzienia.

W efekcie śledztwa w sprawie nieprawidłowości o podłożu korupcyjnym w Urzędzie Miasta Tarnowa Delegatura ABW w Krakowie skierowała akt oskarżenia do sądu przeciwko 6 osobom.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 10 osób zajmujących się przestępstwami przy ustawianiu przetargów publicznych o łącznej wartości zamówień około 55 mln zł.

Funkcjonariusze Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Białymstoku zatrzymali 4 osoby podejrzane o udział w grupie przestępczej zajmującej się oszustwami celnymi przy przewożeniu towarów z Chin. Straty Skarbu Państwa sięgają blisko 10 mln zł.

Tak wymieniać można naprawdę długo, bo osiągnięcia ABW w walce z przestępczością wszelkiego rodzaju są rzeczywiście imponujące. I znów – pojawia się pytanie: dlaczego nikt nie kocha Agencji?

Komu ufa Kowalski?

Pod koniec 2012 roku na zlecenie TVP Info TNS przeprowadził sondaż, w którym zapytał Polaków o zaufanie do służb specjalnych oraz wymiaru sprawiedliwości. Okazało się że tym pierwszym ufa zaledwie 31% respondentów, prokuratorom tylko 35%, a sądom jedynie 39% pytanych.

„Działalność służb specjalnych jest elementem tworzenia zaufania społecznego i politycznego między władzą polityczną a obywatelami. Osiągnięty stopień zaufania społecznego warunkuje tworzenie kapitału społecznego i politycznego. W Polsce po 1989 roku, czyli w III Rzeczypospolitej, relacje służby specjalne – władza polityczna – społeczeństwo często były nieczytelne i budziły kontrowersje. Problem dotyczy rzeczywistej roli, jaką odkrywają służby specjalne w demokratycznym państwie prawa” [Roman Grochowski, „Rola służb specjalnych w demokratycznym państwie prawa”]

Okazuje się, że to „zaufanie społeczne i polityczne” o którym mowa w powyższym cytacie praktycznie nie istnieje – bo czy sytuację, w której blisko 2/3 społeczeństwa „nie wierzy służbom” można uznać za zaufanie?

Rzeczywistość jest niestety brutalna: ludzie zamiast ufać służbom, które przecież powinny im służyć, zwyczajnie się ich boją. Niesłusznie?

Awantury i wybryki

Najgłośniejsza sytuacja ostatnich miesięcy: wkroczenie funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do redakcji tygodnika „Wprost” i skandal wewnętrzny w ABW. Mało znana, ale znacznie bardziej kuriozalna sytuacja: funkcjonariusze ABW „nawiedzili” w domu mieszkańca Elbląga, bo ponad rok temu skrytykował działania Premiera Tuska na łamach znanego portalu społecznościowego.

Kolejny skandal – podpisanie przez CBA umowy z firmą, o której Biuro wiedziało, że mogła być zamieszana w głośną „infoaferę” dotyczącą wręczenia (ponoć z sukcesem) łapówki byłemu Wiceministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Witoldowi D.

Słynna przed laty „afera gruntowa” w której wprawdzie finalnie umorzono śledztwo dotyczące rzekomego przekroczenia uprawnień przez prokuratorów oraz funkcjonariuszy CBA i ABW, ale jednocześnie do dziś nie wyjaśniono źródła przecieku…

W obliczu nawet największych sukcesów tego rodzaju historie nie budują zaufania społecznego. Jeśli dodamy do tego ujawnione przez byłego pracownika CIA Edwarda Snowdena rewelacje na temat inwigilacji prowadzonej na globalną skalę przez amerykańskie służby za wiedzą, zgodą i we współpracy ze lokalnymi służbami, także polskimi, to całe zaufanie „wali się w gruzy”.

Wrogowie czy przyjaciele?

W Polsce działają setki organizacji pozarządowych – w tym co najmniej kilkadziesiąt bardzo aktywnie – które, przynajmniej teoretycznie, spełniają zadania… podobne do CBA czy ABW: walczą z korupcją i działają na rzecz bezpieczeństwa obywateli, stabilnej gospodarki oraz sprawiedliwości społecznej. Ich misje są doprawdy zbieżne z misjami głoszonymi, przynajmniej z oficjalnego punktu widzenia, przez służby specjalne.

Różnica pomiędzy jednymi i drugimi polega na tym, że fundacjom i stowarzyszeniom społeczeństwo z jakiś przyczyn ufa. Może dlatego, że widzi wymierne skutki ich działań? Może dlatego, że nie czuje się przez nie „terroryzowane”? Może także dlatego, że nie boi się, że nocą zapukają do ich drzwi przedstawiciele organizacji pozarządowej tylko po to, by aresztować ich na podstawie bliżej niesprecyzowanego donosu? A może wreszcie dlatego, że działania fundacji i stowarzyszeń są na ogół transparentne?

Prasa, której w myśl powszechnie powtarzanych opinii również nikt nie ufa, tak naprawdę też cieszy się zaufaniem dość potężnym. Kiedy przedsiębiorca ma problemy z kontrahentem-monopolistą – pisze do znajomego dziennikarza, który następnie opisuje je w gazecie. Kiedy „szary Kowalski” jest „obrabiany” przez bank – kontaktuje się z dziennikarzem ekonomicznym, który opisuje sprawę na swoim szalenie poczytnym blogu. Kiedy osoba niesłusznie oskarżona i skazana wyczerpie już wszystkie prawne możliwości obrony, angażuje się prasa.

W większości tych przypadków działania fundacji, stowarzyszeń i publikacje prasowe wywołują pożądaną reakcję: śledztwa są wznawiane, sprawy rozwiązywane z poszanowaniem prawa, a służby specjalne nagle zaczynają interesują się wydarzeniami i sytuacjami, które dotąd całkowicie ignorowały. Tylko czy naprawdę potrzeba takiego pośrednictwa?

Jeśli „służby” zaczynają dochodzenie wobec organizacji pozarządowej, ponieważ zaangażowała się w obronę obywatela – coś jest nie tak. Jeśli ABW, CBA czy CBŚ interesuje się obywatelem, bo krytycznie wypowiedział się o rządzących – coś jest zdecydowanie nie tak. A jeśli ludzie zwyczajnie boją się służb, które mają ich chronić – to znaczy, że najwyższy czas na zmiany.

Tylko jak to zrobić? Czy służby specjalne powinny mieć niekontrolowany dostęp do danych telekomunikacyjnych (jak bilingi)? Czy powinny mieć prawo stosować „bliżej nieokreślone środki techniczne” w celu sekretnego pozyskiwania informacji o obywatelach? Czy można im pozwolić na bezkarne łamanie „świętej” tajemnicy adwokackiej i dziennikarskiej?

A może należałoby ocieplić wizerunek służb w oczach społeczeństwa? Stworzyć mechanizmy współpracy pomiędzy przedstawicielami ABW, CBA, policji i prokuratury, a organizacjami pozarządowymi i prasą? Taką „platformę porozumienia”, która gwarantowałaby bezpieczne i skuteczne przekazywanie informacji na jawnie określonych, przejrzystych dla społeczeństwa zasadach, z poszanowaniem praw obywateli, konstytucyjnych zasad rządzących Państwem i działań stowarzyszeń, fundacji czy gazet?

To pytania, na które odpowiedzi dopiero trzeba poszukać. Ale warto je zadać, by obudzić dyskusję na ten temat. Dyskusję, która może wreszcie doprowadzić do tego, że „służby będą służyć”, a obywatele zamiast się ich bać, będą mogli z pełnym przekonaniem powiedzieć, że Polska jest dzięki ich działaniom krajem bezpiecznym, stabilny i sprawiedliwym.

Maciej Lisowski
Dyrektor Fundacji LEX NOSTRA

http://www.fundacja.lexnostra.pl

Powyższy tekst został zamieszczony na stronie Fundacji LEX NOSTRA:
http://fundacja.lexnostra.pl/index.php/wiadomosci/aktualnosci/312-komu-sluza-sluzby

Fundacja LEX NOSTRA jest zarejestrowana w Rejestrze Dzienników i Czasopism pod nr Rej PR 666.

Ponieważ nie otrzymujemy dotacji państwowych, wyłącznie od Waszego wsparcia zależy dalsze istnienie Fundacji LEX NOSTRA. Każda złotówka jest ważna!
http://fundacja.lexnostra.pl/index.php/pomoz-fundacji
http://fundacja.lexnostra.pl/index.php/pomoz-fundacji/wplata-na-konto-przez-ecard

————————

Można by krótko podsumować  – Jaka władza takie i ich służby.

czyli:

– Jaki naród, takie i jego elity

Reklamy

16 uwag do wpisu “Obywatel i Służby III / IV RP

 1. Działalność agenturalna jest ściśle powiązana ze STRONNICTWAMI:RUSKIM,PRUSKIM i ŻYDOWSKO-AMERYKAŃSKIM.
  To konsekwencja obowiązującej EKONOMII POLITYCZNEJ GLOBALIZMU i jak coraz bardziej się okazuje,że KAPITAŁ ma swoją NARODOWOŚĆ.
  W trwającej WOJNIE O PIENIĄDZ,jak w każdej sytuacji frontowej,a szczególnie przy militaryzowaniu się handlu wojną i pokojem agentury tych trzech stronnictw muszą być aktywne na polskim terytorium.
  Polska znajdowała się w najgoszej sytuacji kiedy do biznacjum ruskiego zbliżyło się pruskie,a katalizatorem antypolski była cywilizacja żydowska,czyli podwójnej moralności,jak ja nazwał polski badacz Feliks Koneczny.
  Doświadczamy konsewkwencji wynikających z CYWILIZACYJNEJ MISZANKI!!!

  Polubienie

 2. Wszystkie służby w danym ustroju państwowym powolane sa w pierwszym obowiązku do ochrony du.y RZADZACYM !
  W dalszych obowiązkach do szukania hakow na przeciwnikow .
  W następnych do SAMOPASIENIA SIE !

  Gdy do tego dodamy SCIERWOMEDIA i LZEMEDIA jako „nieograniczona władze” mamy
  DEMO-KRACJE WSPOLCZESNA !!!

  Rzady sprawowane przez partie polityczne to rzady BYDLAKOW przy ZLOBIE dbające tylko o siebie a nie narod ,który powinny reprezentować i dbac o niego !

  Obywatel nie oznacza narod ,bo bedac obywatelem nie zawsze jest się Polakiem.
  Dzisiaj w Polsce najważniejsi sa obywatele obcego pochodzenia,dla nich jest wszystko,

  DLA POLAKOW BIEDA z NEDZA !!!

  Czas na odwrócenie tego i POLSKA MA BYC DLA POLAKOW !!!!!!!!!!!!
  RZADY POLSKIE,SLUZBY i WOJSKO POLSKIE !

  Dyskutujcie jak tego dokonać.

  Polubienie

 3. My uważamy ,ze aby wyrwac Polske z niewoli WSZYSCY POLACY POCHODZENIA SLOWIANSKIEGO
  MUSZA SIE ZJEDNOCZYC .
  Obywateli polskich zapytać :
  CZY CHCESZ POLSKI WOLNEJ i SUWERENNEJ,NIEZALEZNEJ OD INNYCH MOCARSTW ?
  CZY CHCESZ POLSKICH RZADOW SKLADAJACYCH Z RDZENNYCH POLAKOW ,zas ty jak ten,ktory nabyl obywatelstwo polskie podporządkujesz się pod te rzady ?
  BEDZIESZ PRZESTRZEGAL POLSKICH PRAW i OBOWIAZKOW,ZYJAC W ZGODZIE z POLAKAMI ?

  Polubienie

 4. Sloganowa doskonałość!!! Panie M. S. Kazimierzak – p. to na każdym forum
  używa sloganów i myśli zaczerpniętych z Konecznego. Nic z własnych przemyśleń!!
  Proszę pisać „od siebie”, choćby „sklecić” ze dwa (własne), zdania…
  Podobnie jak „dziadek wojskowy” z Hameryki, ciągle nawołujący do …no czego???
  Powstania?? Już było…nie warto(słuchać durni), podżegaczy, tacy (już), byli
  choćby w 81′ nawołujący do „targania po szczękach’ ech!

  Polubienie

 5. Jakies „krzyki” dochodzą z podzielonego portalu ?

  KRZYK NA PUSTYNI DZIALANOSCI NAWET ECHA NIE DAJE .

  Od naszego „dziadka” trzymaj się z daleka cymbale !
  Durnych miałeś ojca i matke ,bo widać na co ich i ciebie stać PROWOKATORZE z kocim ogonem !!!

  Polubienie

 6. Feliks Koneczny,autor oryginalnego podziału na cywilizacje,dokonał ich opisu na tle historii dziejów.Powołuję się na niego,jako filozofa katolickiego,ze wzgledu na wartości narodowe,które niesie za sobą CYWILIZACJA ŁACIŃSKA.Warto znać jej ewolucyjne osiągnięcia aby odnieść się do aktualnych polityk historycznych róznych nacji w polskim kontekście.

  Polubienie

 7. „Dziadku wojskowy’ z Hameryki, mnie nie sprowokujesz, nie dam się sprowadzić
  do” tego” poziomu tj. szamba!
  ” Durnych miałeś ojca i matke” , ten cytat z kontekstu świadczy o poziomie(umysłowym),
  dokonującego wpisu..
  Chłodno żegnam, nie pozdrawiam!

  Polubienie

 8. Durnoto po bolszewi wiedz,ze wśród nas nie ma mieszancow i pozdrowien od takich jak ty nie potrzebujemy,tym bardziej wspoldzialania beztalencia wojskowego.
  Dziadkow miellismy ale naturalna smiercia pomarli,teraz mamy madrych dowodcow wojskowych CZYSTEJ POLSKIEK KRWI !
  Dobrze,ze wracasz do zieminskich i więcej tu nie pisz ofiaro ,bo cie smiechem powalimy pomiocie .
  Zreszta jak czytamy u bolszewi tam cie nawet bolszewicka baba powala, bo nie znasz swego miejsca w szyku „wojowniku”.
  Nastepnym razem cie przeczolgamy ,wtedy będziesz wiedział gdzie się okopac przed ogniem faktycznych wrogow.
  Czuwaj harcerzyku kuroniowski !

  Polubienie

 9. APA – jajcarz do kwadratu! Zmień formę z „my’ na „ja”…towarzyszu!Przeczołgać, żołnierza
  tyle to (może), potrafisz..może, jeśli w ogóle byłeś kiedykolwiek żołnierzem…nie pora
  i miejsce – nie będziemy licytować się na związki taktyczne, z którymi (jeśli), kiedykolwiek
  „mieliśmy” do czynienia!
  Dajcie”spocznij’! Wrzuć na luz..

  Polubienie

 10. I Dalej się durnoto bolszewicka ośmieszasz ,wiec ci jeszcze dolozymy pytaniem:
  Z ojca czy matki jesteś bolszewikiem ?
  Masz odwage się przyznać gdzie taka miernotę matka polska ziemia wykarmila ?
  Skad ty bierzesz czas na trollowanie ?
  My się chociaż zmieniamy i dyżury mamy podzielone aby czuwac by POLAKOW JAKIES KRZYKI
  NIE OGLUPILY DO KONCA przy takiej masie służalczych pieskow na forach wabiących się choćby „krzyk”.
  Wlazles do budy i szczekasz – ile ci placa icki ,chyba mniej niż Podleckiemu czy Zieminskiemu,ktorzy gajowemu zazdroszczą i chca go przebic ?
  Gajowy stary wyga i ma swój zespol wspierający od lat,na jego portalu pohulaj.
  My tam tez zaglądamy i czasem jakiś post nasz się przemknie przez sito cenzury.
  Tam tez warto zgladac,bo na foarch roznych przebiarancow się spotyka oprócz stalych wtyk bezpieki.
  Polecic ci jeszcze jakiś „portal polski” ?

  Polubienie

 11. Panowie sezon ogórkowy, po co się irytować bez potrzeby.
  Potrzebny przepis na dobrą nalewkę z jeżyn i z malin.
  Jeśli ktoś taki zna proszę o notkę

  Polubienie

 12. Wyzej moja „druzyna armijna” z „krzykiem trollem” sobie poradzila ale nie to jest istotne.
  Także zacheta admina na „malinowke” niewiele w temat wniosla .
  Bardziej istotne sa autentyczne zaczyny na wiez slowianska .
  Widze, nie ja sam,ze SLOWIANIE zaczynają się porozumiewać nawet na emigracji i dostrzegaja obcych w swych polonijnych parafiach,klubach i stowarzyszeniach.
  Będzie dobrze ,rownowaga slowianska wraca.

  Co do sluzb i obywateli w Polsce to proszę zauwazyc jak OBCE SLUZBY w POLSCE SIE PANOSZA az po straze miejskie !
  Porozmawiajmy wiec o „obcych” we wszelkich sluzbach tej jeszcze zwanej IV RP.
  Jak piękne nazwiska polskie maja !

  Polubienie

 13. Maja,maja !
  To ich starotestamentowe podszywania się pod rozne narody ale to nie wszystko ,ponieważ nie wszystkie nazwiska polskie sa piękne .
  Jednak gdy ktoś ma nazwisko Sienkiewicz to Polakom choćby po podstawówce kojarzy się z dobrym Polakiem.
  Obywatele i służby w Polsce sa prawie doskonale,zatrudnieni wszędzie nawet w gastronomi,umieja podgladac i podsluchiwac .

  Dzisiaj bomba medialna ,podaja,ze już nawet w pociągach w Polsce sa podsłuchy i podglądy .

  POLACY BOJCIE SIE ,WROG PODSLUCHUJE i SLEDZI !

  Polubienie

 14. Jest problem wyjścia z PUŁAPKI ekonomii politycznej globalizmu!!!

  Pozycje Feliksa Konecznego zostały nawet skreślone z obowiązkowych lektur w Seminariach Duchownych.

  Polubienie

 15. Nie dziw się temu co dany ustroj publikuje a co wyrzuca .
  Jest nawet takie wulgarne powiedzenie : ” kazdy ,,uj na swój stroj !”.
  Weź pod lupe wspolczesne (zresztą dawne tez) PARTIE POLITYCZNE ,komu i czemu sluza ?
  Czy nie widzisz co z BEZPARTYJNYMI wyczyniają PARTIE POLITYCZNE ???
  Ten kto ma pieniądze,wladze i dominacje nad innym ten sobie „mebluje” WSZYSTKO.

  Nasza powinnoscia jest KROCZENIE DROGA PRAWDY a nie kłamstwa !

  Jestes dobrym człowiekiem ?
  CZYN DOBRO,GLOS PRAWDE ,ZWALCZAJ WSZELKIE ZLO NA ROZNE SPOSOBT !!!
  BADZ CZLOWIEKIEM a nie PAZERNA BESTIA !!!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s