Rosja kieruje się na wschód


Zwrot Rosji na Wschód – wynik rzeczywistych zmian w światowej polityce
Andriej Iwanow

Kierownik Wydziału Stosunków Międzynarodowych Wyższej Szkoły Ekonomii Aleksander Łukin powiedział w wywiadzie dla MIA „Rossiya Segodnya” o tym, dlaczego Rosji nie pozostaje inny wybór, jak zwrócenie się w kierunku Azji.

W wydawnictwie „Cały świat” dopiero co wyszła pańska nowa książka „Zwrot ku Azji. Rosyjska polityka zagraniczna na przełomie wieków i jej aktywizacja w kierunku wschodnim”. Czy wyjaśnia, w jaki sposób powstała idea zwrotu Rosji w kierunku Azji?

To nie jest idea, lecz rezultat rzeczywistych zmian w polityce światowej. Nawiasem mówiąc, w książce jest mowa o zmianie kierunku, która dokonywała się nie w ostatnich latach, a na początku XXI wieku. Ale w ogóle Rosja podjęła kilka prób, aby zwrócili się ku Azji. Pod koniec okresu cesarskiego za Mikołaja II, na początku XX wieku, został zainicjowany program Stołypina rozwoju Syberii. Niestety został przerwany przez wojnę i rewolucję. W czasach radzieckich, na przykład w okresie Breżniewa, wiele mówiono o potrzebie zaangażowania się w procesy zachodzące w regionie Azji i Pacyfiku. Ale w latach 90-tych po upadku Związku Radzieckiego dominowała idea orientacji prozachodniej. Jednak rzeczywistość wykazała braki tej jednostronnej polityki. Tu odegrały rolę dwa czynniki. Po pierwsze, sama Rosja tracąc zachodnie terytoria jakby przesunęła się w stronę Wschodu, stając się geograficznie bardziej azjatyckim krajem. Po drugie, centrum światowej gospodarki i polityki wraz ze wzrostem Chin i innych krajów azjatyckich zaczął przesuwać się w stronę regionu Azji i Pacyfiku. Dlatego obrót w stronę Azji można zauważyć nie tylko w Rosji, ale także na przykład w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach Europy, dla których Chiny są głównym partnerem handlowym. Dlatego zwrot Rosji ku Azji wynika z rzeczywistości, na którą rosyjski rząd musi reagować. Ponieważ ze względów ekonomicznych ku Azji zwracają się wszystkie kraje, Rosja nie może nie być w tym globalnym trendzie. Ale Rosja ma także swoje własne powody – jest to potrzeba rozwoju Dalekiego Wschodu, co jest niemożliwe bez rzeczywistego uczestnictwa w procesach gospodarczych w regionie Azji i Pacyfiku. Ostatnie wydarzenia, związane z kryzysem na Ukrainie i antyrosyjskimi sankcjami, również odegrały swoją rolę. One pokazały, że kurs na podłączenie Rosji do Europy poniósł porażkę. Stało się to także dlatego, że Europa nie potrzebuje tak dużego kraju jak Rosja. Europa nie może przyjąć nawet Turcji. Oznacza to, że Europa nie może dołączyć do swoich procesów tak dużego kraju, tym bardziej z własnym stanowiskiem i interesami. Mamy coraz więcej różnic z Europą i z Zachodem, dlatego Rosja nie ma innego wyboru, jak rozwój alternatywnych więzi handlowo-gospodarczych i politycznych.

Czy istnieje opór wobec tego kursu w rosyjskich elitach?

W rosyjskich elitach politycznych istnieją różne grupy. Jest prozachodnia grupa, która dzieli się na ideologicznie prozachodnich ludzi, i ludzi ekonomicznie związanych z Zachodem. Ale są ludzie, i jest ich coraz więcej, którzy są związani ze Wschodem – Chinami, Japonią, Koreą Południową. Przy czym teraz nawet ci, którzy są związani z Zachodem, rozumieją, że w obecnej sytuacji więzi z Europą są obarczone wysokim ryzykiem. I oczywiście ci ludzie będą również przestawiać się, ponieważ nie mają gdzie się podziać. Widzimy to na przykład po Bułgarii. Tam jest rafineria Łukoilu. Każdy kraj powinien być szczęśliwy z tak dużej inwestycji, a robią jej różnego rodzaju przeszkody. Są to zagrożenia, które każą nam myśleć o innych kierunkach inwestycji. Okazuje się, że w krajach azjatyckich ryzyko w tym momencie jest mniejsze.

Jak ze swoim zwrotem na Wschód, w kierunku regionu Azji i Pacyfiku, Rosja będzie budować stosunki z największymi graczami tego regionu, takimi jak USA czy Chiny?

W obecnej sytuacji Rosji jest trudno mieć do czynienia z USA. Stosunki handlowe i gospodarcze ze Stanami Zjednoczonymi zawsze były nieznaczne. A pod względem ogólnopolitycznych zagadnień USA są bardziej zainteresowane współpracą z Rosją w pewnych konkretnych sprawach. Na przykład w kwestii Afganistanu. A niedawno Amerykanie poprosili Rosję o pomoc w walce z Państwem Islamskim. Ale biorąc pod uwagę trudności w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi musimy teraz im pokazać, że mamy alternatywę większej współpracy z Chinami i innymi krajami azjatyckimi. Przede wszystkim z Koreą Południową lub Indiami, czyli krajami, które nie popierają antyrosyjskich sankcji.

W jaki sposób Rosja w podążaniu na Wschód może uniknąć złudzeń i oszukiwania samej siebie, podobnych do ostatnich oczekiwań na Zachodzie?

Nie należy poddawać się żadnym złudzeniom. Kraje azjatyckie prowadzą niezależną politykę. Mamy wiele wspólnego, w szczególności pomysł wielobiegunowości świata. W Azji rozumieją, że musimy współpracować, bo Rosja należy do tego samego typu krajów, co one, które nie chcą pozostać z USA i Zachodem sam na sam. Oczywiście potrzebna jest pewna koordynacja i możemy współpracować z każdym krajem po swojemu. Z Chinami nie mamy żadnych problemów, a istnieje duża współpraca gospodarcza i handlowa. Z Indiami, niestety, ona nie jest tak duża, ale trzeba również szukać możliwości, zwłaszcza, że teraz jest tam rząd, który najwyraźniej będzie prowadził bardziej samodzielną i niezależną od Stanów Zjednoczonych i Zachodu politykę. Ale musimy zrozumieć, że zwrot ku Azji nie oznacza zastąpienia prozachodniej orientacji na taką samą jednokierunkową orientację wschodnią. To jest odwrotnie, przejście do bardziej zrównoważonej polityki. Jak mówił Deng Xiaoping, nie ważne jakiego koloru jest kot, najważniejsze, aby łapał myszy. Przede wszystkim – nie odmawiać współpracy z jakimkolwiek krajem z powodów ideologicznych.

Jak zachowuje się Rosja w takich trudnych przypadkach, jak na przykład relacje między Chinami a Japonią?

W zasadzie także ta idea pojawia się w książce, musimy mieć równe stosunki ze wszystkimi krajami Azji, nie angażować się w ich konflikty i nie wspierać żadnej strony. Dla Rosji korzystne jest pokojowe rozwiązanie wszystkich konfliktów po prostu dlatego, że jest dla niej korzystne utrzymanie więzi handlowo-gospodarczych i politycznych z każdym i nie wplątywać się w sytuacje, kiedy niezbędne jest, aby dokonać wyboru, na przykład między Chinami a Japonią czy między Chinami a Wietnamem, czy Chinami a Indiami. Oni wszyscy są naszymi partnerami. Oczywiście, poprawa stosunków, które są teraz na przykład między Chinami a Indiami, jest dla Rosji bardzo korzystna, odpowiada jej interesom. Jednak z drugiej strony należy obserwować, w jaki sposób te kraje odnoszą się do nas. Jeśli Japonia poparła sankcje, oznacza to, że musimy jej pokazać, że się nam to nie podoba, i że w sferze rozwoju handlu i współpracy gospodarczej mamy alternatywę. Na przykład Korea Południowa obecnie aktywnie próbuje zdobyć te rynki, te możliwości, które pojawiły się w związku z sankcjami wobec Rosji. To znaczy, że można na przykład kupować więcej samochodów z Korei Południowej albo aktywniej budować fabryki samochodów wraz z Koreą Południową. Powinna mieć miejsce określona polityka stymulacji. Oczywiście rozumiemy, że Japonia nie w pełni popiera sankcje i robi to pod silną presją ze strony USA. Ale z drugiej strony, pomimo faktu, że Korea Południowa ma taki sam sojusz z USA, jak Japonia, a nawet w większym stopniu zależy od Stanów Zjednoczonych w zakresie bezpieczeństwa, niemniej jednak stanowczo odmówiła poparcia sankcji, nie poddała się amerykańskiemu wpływowi. To należałoby w jakiś sposób wyróżnić.

Jak Pan uważa, czy Rosja potrafi prowadzić inteligentną grę w regionie Azji i Pacyfiku?

Grę prowadzą dyplomaci i przywódcy kraju. Ale nie wszystko zależy od dyplomatów. Polityka może być bardzo kompetentna, ale jeśli nie jest ona poparta rzeczywistymi działaniami gospodarczymi, rozwojem gospodarczym, to sama dyplomacja niewiele może zrobić. Naszym głównym problemem w regionie Azji i Pacyfiku jest brak zaangażowania w procesy gospodarcze. Politycznie jesteśmy członkami wszystkich organizacji, wszędzie jeździmy, występujemy, bierzemy udział, ale nadal patrzą na nas jak na zewnętrznego gracza, bardziej jak na kraj europejski, ponieważ czysto gospodarczo nadal w większym stopniu jesteśmy związani z Europą. Ale teraz sama sytuacja rozwija naszą gospodarkę w kierunku regionu Azji i Pacyfiku. Import z Europy stopniowo jest zastępowany zarówno produkcją wewnętrzną, jak i importem z Azji. Dlatego myślę, że nasze elity gospodarcze zmuszone są do zwrócenia się w stronę Wschodu. A kiedy to się stanie rosyjska dyplomacja będą działać o wiele łatwiej, ponieważ będzie za nią stać cały kraj. Jak za chińskimi dyplomatami stoi cała chińska gospodarka. Dlatego Chiny same nie wpraszają się do żadnych organizacji międzynarodowych, zwłaszcza azjatyckich. Je wszyscy zapraszają, ponieważ bez nich nie można rozwiązać żadnej kwestii. Rosja powinna osiągnąć taką samą pozycję. Ona powinna mieć takie znaczenie gospodarcze w Azji, że również politycznie bez niej nie można będzie rozwiązać żadnego poważnego problemu.
Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/2014_10_16/Zwrot-Rosji-na-Wschod-wynik-rzeczywistych-zmian-w-swiatowej-polityce-7840/

Reklamy

27 uwag do wpisu “Rosja kieruje się na wschód

 1. Z czym i z kim na tego LUCYFERA ?
  Kropidlo i swiecona woda już mu niestraszna .
  Doradzi ktoś ?
  Lepper chciał tego dokonać ale mu nikt nie pomogl.
  Walesa wzial z nim przymierze,znaczy się nie z Lepperem ale z Lucyferem i ma się dobrze.
  Kaczynscy i Tusk zrobili swoje wykonali zadania LUCYFERA,dostali nowe zadania .
  Kto następny ?
  Rosja i Putin zrobia to na co ich będzie stać.
  Ukraincy wyrzna się do końca i znowu ich biedota wymrze z głodu.
  Niemcy się maja dobrze już w Szczecinie i we Wroclawiu ,Zielona Gora im sprzyja,a Opole ze Slaskiem czeka na wkroczenie niemieckiej armii.
  Gdansk i Prusy gotowe .

  Wiec co Polacy ,pielgrzymki do Czestochowy , a może do twierdzy ojca dyrektora i wspólny różaniec ???
  No jeszcze jest nowoczesna swiatynia opatrzności i statua Chrystusa Krola ale co po za tym,jest jakas opieka nad Polska ,której ja nie widze ?
  Kto nam ma zwrocic OJCZYZNE WOLNA ???
  Jaki,ktory PAN ?
  Pewnie Zydzi to zrobia,tylko jak w ich jezyku się modlic kiedy on nawet dla Chinczyka jest niezrozumialy.
  Wyglada na to,ze cos przespaliśmy, a może to przysłowie o głupocie polskiej ma w sobie cos prawdy ?

  Polubione przez 1 osoba

 2. NO „POLACZKU”.
  Tym razem dałeś d.
  Pewnie nie znasz PLANU, ani PROGRAMU budowniczych NOWEJ POLSKI bez lichwy i podatków?
  To najpierw POZNAJ a potem wypowiadaj się o SPRAWIE. Dziś jesteś jak „Koziołek Matołek”, który siedzi na gałęzi i tnie piłą gałąź, na której siedzi. Podobnie robią banksterzy, tyle, że oni mają lichwiarską piłę, a TY?
  Skocz do: http://www.nowapolska-w-internecie.pl oraz http://www.kw-nowapolska.pl

  Polubienie

 3. Ha,ha,ha !
  Kto tu daje dupy ,ty uskrzydlony bohater ?
  Kto na takiego z 1933 roku zrodzonego partyjniaka z odrzutu poleci ?
  W dodatku aby stare kosci ci polamal .
  Ales się stary wylozyl ,bardziej niż sam Kwasniewski,ktory tez „konstytucje dla siebie pisal”.
  Dzis bradku swadku GENDER i hulaj dusza piekla nie ma !
  Pedzie przebieraja w młodych i tustych .
  Czy ty nie zapozno chcesz budowac „nowa polske” a wcześniej co, sekretarzem w Lubartowie byles ?
  Ta idz do Palikota może ci wyjasni jak należy polityke uprawiac po PZPR i to w kominiarce lub innym przebraniu.
  Wal się stary !!!

  Polubienie

 4. No widzisz jak się sam wykładasz ,sam zwrot „polaczku” już cie zdradza kim jesteś i komu służysz prowokatorze.
  Podaj sobie rece z Moskwa szczecinskim ,ty piszesz , tamten krzyczy a jednego macie chlebodawcę .
  Wy nawet nie potraficie udawac Polakow !

  Polubienie

 5. re: Rosja kieruje się na wschód

  Tutaj chodzi glownie o preznie rozwijajaca sie chinska ekonomie i chinski rynek zapotrzebowania na energie (rope naftowa i gaz ziemny) i Chiny zaopatrywaly sie glownie w Iranie.
  Z powodu sankcji nalozonych na Iran, ktore poparly rowniez Chiny i Rosja, jako stali czlonkowie Rady Bezpieczenstwa ONZ (USA, W.Brytania, Francja, Chiny, Rosja), Chiny mialy trudnosci z zakupem ropy naftowej i gazu ziemnego, wiec podpisaly wstepne porozumienie (deklaracje) z Rosja na zakup duzych ilosci gazu ziemnego.
  Ale w momencie, kiedy zostaly zlagodzone sankcje na Iran (wczesniej odszedl konserwatywny Ahmadinejad, a nastal umiarkowany Rouhani), wiec Chiny zaczynaja grac na zwloke z Rosja w sprawie dostaw gazu ziemnego z Rosji
  Zrodla energetyczne Rosji sa glownym zrodlem dochodu tego panstwa i jednoczesnie kolem napedowym rosyjskiej ekonomii. Ale z powodu sankcji nalozonych na Rosje przez Ameryke i Unie Europejska, sektor energetyczny w Rosji zaczyna miec powazne problemy finansowe, co juz ma negatywny wplyw na budzet panstwa.
  A.Iwanow napisal o przekierunkowaniu sie Rosji na wschod, gdy Rosja dostala w dupe od Ameryki i Europy zachodniej z powodu sankcji gospodarczych, podczas gdy Rosja do niedawna prowadzila polityke konserwatywna wobec Chin z powodu RYWALIZACJI o hegemonie w regionie, a Iwanow sciemnia i glosi, ze to byla „zla rosyjska dyplomacja”.
  Ameryka nadala Chinom status specjalnego uprzywilejowania w handlu z Chinami za prezydentury B.Clintona w 1992r z mysla o stworzeniu chinskiego zagrozenia dla Rosji (powod polityczny), a jednoczesnie rozszerzenia amerykanskiego rynku zbytu na Azje (powod ekonomiczny).
  To dowodzi, ze Ameryka mysli do przodu i kontroluje dzialania Rosji, a jednoczesnie kontroluje dzialania Chin, ktore zaleza od Ameryki, co odbywa sie przy pomocy zagrywek ekonomicznych.

  Polubienie

 6. Witam- miałam się nie odzywać ale czytając powyższe chciałabym uświadomić iż Polski nie stać na niezależność.Dociekanie KOMU zależy na tym abyśmy emigrowali,nie rozmnażali sie ( warunki ekonomiczne ) czy nie mieli normalnego dostępu do opieki medycznej czy socjalnej mija się z celem – zresztą po co skoro nawet Konstytucja nie jest respektowana.Nie stać nas na niezależność ale paradoksalnie wyłożyła się na Nas zarówno Rosja jak i Watykan ( no po za ciągnięciem datków ) a UE wydaje nam tylko nakazy i zakazy ( oczywiście za „drobną” opłatą członkowską ) Zostaliśmy sami.A żeby było „weselej” jesteśmy poróżniani we wszystkich możliwych aspektach życia, forma odsuwania uwagi – całe szczęście w tym nieszczęściu,że rodacy zbyt leniwi aby fizycznie skakać sobie do gardeł ( homoś kontra katolik itd. ) Dlatego też śmieszą mnie teksty typu – Moskiewski prowokatorze czy żydowski pachołku o tekstach nawiązujących do religii już nie wspomnę.Dezinformacja,manipulacja itp. osiągnęła apogeum.

  Polubienie

 7. „Mialam się nie odzywwac ….” – faktycznie ale chlebodawca dal polecenie i jesteś – czy tak ?
  I już czytelnikom SERWUJESZ NIEMOC a SILE WROGA !

  Nie napisze ci „agentko” lecz DURNA ISTOTO :
  NIE MA TAKIEJ SILY ABY ZMUSILA CZLOWIEKA NIE BYC SOBA a tylko
  BYDLECIEM (dowolnej rasy i sposobu żarcia) !!!

  Piszac „POLSKI NIE STAC NA NIEZALEZNOSC” to typowa agenciarska ZMOWA i NOZ W PLECY lub strzal w potylice !

  WON z TEGO lub innego polsko-jezycznego portalu,gdy nie potrafisz BUDOWAC JEDNOSCI POLSKIEJ i SPOJNOSCI DZIALAN !

  TU MIEJSCY NA BUDOWANIE a NIE NISZCZENIE choćby swiadomosci ludzkiej , POLSKIEJ !!!!!!!!!!!!!!

  APA

  Polubienie

 8. hi hi jeszcze nikt nigdy nie nazwał mnie agentką ha ha ha – pewnie,że jestem agentką ale nie tych mocodawców,których zapewne masz na myśli 🙂 Powiadasz,że próbuję zniechęcić? Oj słabo czytasz między wierszami raczej podpuścić by rodacy nie dawali się takim jak Ty,który to w poprzednich postach nawróciłeś do tematu GENDER,który skutecznie dzieli rodaków,a tak robią tylko Ci,którym zależy aby rodacy się nie zjednoczyli.

  A teraz kolego wskaż państwo ( nie musisz tutaj, odpowiedz sam sobie ),które nie jest w żaden sposób uzależnione od innego państwa – czy to energia,rolnictwo czy inne.Do widzenia zapadam w hibernację 😀

  Polubienie

 9. aaa i nie sprzedałabym się za żadne pieniądze to co mam w zupełności starczy, życia swojego tez wysoko nie cenię,bo świat w którym przyszło mi funkcjonować wywołuje we mnie jedynie smutek i frustrację, muszę się przyglądać mordą,gwałtom,chciwości itp.nic pozytywnego nic dobrego – ciągła walka nie wiadomo o co i po co – „Prochem byłeś i w proch sie obrócisz”, Memento mori -> jak kto woli.

  Polubienie

 10. Kto tu czyta nieuważnie i w pospiechu SZMULOWSKIM z odwracaniem ogona to widać !
  Nazwalem – powtarzam z premedytacja takich jak ty,co tak mysla,mowia i pisza – DURNA ISTOTA !
  NIe mam zamiaru z durniami znizac się do ich poziomu myslenia i na pożegnanie zalecam CI :
  UCZ SIE DZIECINO ZYCIA !
  Masz go jeszcze trochę przed sobą.
  Kasa za brednie smierdzi !!!

  Polubienie

 11. Nie napisze ci „agentko” lecz DURNA ISTOTO :
  NIE MA TAKIEJ SILY ABY ZMUSILA CZLOWIEKA NIE BYC SOBA a tylko
  BYDLECIEM (dowolnej rasy i sposobu żarcia) !!!

  Piszac „POLSKI NIE STAC NA NIEZALEZNOSC” to typowa agenciarska ZMOWA i NOZ W PLECY lub strzal w potylice !

  Ten strzał w plecy jest możliwy, bo „pożyteczni durnie” na to pozwalają.

  POLAKÓW STAĆ NA NIEZALEŻNOŚĆ, tylko pożyteczni durnie stoją na przeszkodzie.

  Polubienie

 12. Tak ma Pan rację DURNA ze mnie ISTOTA tyle,ze ja przynajmniej zdaję sobie sprawę z ułomności własnego umysłu.
  Ale „pocieszające”? dla mnie,że są głupsi jak ja – > Prawie 20% gruntów rolnych w Chinach jest skażone metalami ciężkimi.
  Najbardziej zatruta ziemia znajdowała się w pobliżu zakładów przemysłowych i górniczych. W raporcie stwierdzono również zanieczyszczenie 10% obszarów leśnych. Nic nie wskazuje na to, aby sytuacja ta mogła się szybko zmienić.
  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/prawie-20-gruntow-rolnych-w-chinach-jest-skazone-metalami-ciezkimi

  u nas podobnie :

  Paradoksalnie Chiny sa stawiane jako „”wzór” gospodarki ja patrze na to inaczej – wzór ale chyba głupoty ludzkiej,bo za jakiś czas ziemia nie będzie w stanie ich wykarmić.Tak jestem DURNA ISTOTA ( swoją drogą dziękuję za tak łagodne określenie ) bo ubolewam nad głupotą i destrukcyjnym działaniem ISTOT wyglądem przypominające mnie samą – zastanawiam się tylko „za jakie grzechy” jestem zmuszona patrzeć na w/w.Pozdrawiam i powodzenia.

  ps. Czy to przypadkiem nie korporacje kreują po części marionetkowych polityków? albo zresztą bez „?”

  Polubienie

 13. ps. Czy to przypadkiem nie korporacje kreują po części marionetkowych polityków? albo zresztą bez „?”

  Korporacje TAK – kreują, ale największymi KREATURAMI są banksterzy, którzy „politykom” na ich usługach dają pieniądze – to znaczy czynią z nich (polityków) – Alfonsów w SWYM BANKOWYM lichwiarskim BURDELU.

  Polubienie

 14. Panie i Panowie
  Wszyscy jesteśmy Polakami, a Polak Polakowi bratem, zatem możemy dyskutując odnosić się do siebie z szacunkiem.
  A przy okazji wcale gorsi nie jesteśmy od żadnego z narodów. Gdzie indziej też ostre pyskówki i spory, co nie znaczy, że miedzy wierszami nie pojawiają się ciekawe informacje czy troska o cały nasz naród.
  W sumie nawet taki dyskurs jest ze wszech miar pozytywny, jak w nieco kłótliwej w rodzinie.

  Polubione przez 1 osoba

 15. Tia drogi ADM gdzie dwóch rodaków tam trzy „racje” i każdego „prawda” jedyna i słuszna – korzystając z okazji proszę o usunięcie mojego profilu/konta z tutejszego portalu.Pozdrawiam.

  Polubienie

 16. Ooooo jest nasze KOCHANIE !
  Witaj,witaj i nie lam się prawda , PRAWDA JAK OLIWA…. i ZWYCIEZY,
  to tez prosba .
  Na pocieszenie poinformuje cie ,ze nasze chłopaki uważnie czytają twe treści i powiadają,ze ty sprytna kobitka i taka oczytana,wiec
  pisz dziecinko,pisz,przed toba dużo pieknych i owocnych lat ,jeno nie jedz na Slask, bo tam zaczynają „gazy wybuchac” ,widzisz co się dzieje ale samobojcow grasuje,wyapadki drogowe rosna,no i konary drzew na wietrze padaja i auta uszkadzaja.
  Kopaczowa to już nawet noge zwichnela po sluzbie.

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s