Czy Merkel przegra Europę?


Wiatr przemian wieje z Grecji do Hiszpanii

Szef partii Syriza wskazuje na wiatr przemian, który wieje z Grecji do Europy Południowej. Wspomina przy tym o Podemos – hiszpańskiej partii protestu i o Zjednoczonej Lewicy (Izqierda Unida).

Miał być dzisiaj przetłumaczony artykuł niemiecki o tym, jak Unia Europejska planuje założyć rosyjskojęzyczną propagandową stację telewizyjną. Kogo ta Unia chce uświadamiać, napiszę jednak jutro. Bloger @Kula Lis, komentujący w portaluneon24.pl, zwrócił moją uwagę na to, że europejskie media informują swych czytelników o ważnych wydarzeniach w Grecji i w Europie Południowej. W Polsce cisza, więc trzeba – choćby w ograniczonym stopniu – wypełnić tę lukę:

 Syriza-Chef Alexis Tsipras (li.) und Podemos-Chef Pablo Iglesias demonstrieren die Einigkeit der europäischen Linken bei einer Veranstaltung in Madrid im November 2014. (Foto: dpa)

Aleksis Cipras i Pablo Iglesias

Tytuł niemieckiego tekstu: „Hiszpania marzy o obcięciu długów i spogląda zazdrośnie na Grecję”

Żądania Ciprasa, szefa greckiej partii Syriza, o daleko idące umorzenie długów wywołało głośne echo w hiszpańskiej prasie. Zostało podjęte, propagowane przez greckiego polityka, znaczenie nowych rokowań w sprawie zadłużenia.

Hiszpańska gazeta „El Pais” tytułuje swój artykuł „Syriza walczy o początek końca programu oszczędnościowego” i przedstawia greckie stanowisko. Że te propozycje są przykładowe dla Hiszpanii, podkreśla Cipras w swej mowie:

„Żeby wszyscy wiedzieli: będą rokowania, będą uzgodnienia nie tylko w Grecji, lecz w całej Europie – cytuje „El Pais” Ciprasa, przekonanego o zwycięstwie wyborczym. –Lewica zwycięży więc w Grecji, Hiszpanii i w Irlandii”.

Syriza określa cenę za odstąpienie Aten od przymusu oszczędnościowego na 1,3 mld euro. Tyle kosztowałby grecki program pierwszej pomocy, dzięki któremu odbudowano by podstawowe zaopatrzenie w żywność, elektryczność i mieszkania dla biednej ludności, a także podniesiono by płacę minimalną oraz pokryto odsetki od kredytów prywatnych.

Planowane jest też ponowne upaństwowienie sprywatyzowanych przedsiębiorstw zaopatrzeniowych. To są propozycje, które przekonują Hiszpanów. Aleksis Cipras wie i to podkreśla. Cytuje przychylne mu komentarze i wskazuje na wiatr przemian, który wieje z Grecji do Europy Południowej. Wspomina przy tym o Podemos – hiszpańskiej partii protestu i o Zjednoczonej Lewicy (Izqierda Unida):

„25 stycznia rozpocznie się nowy etap. Po zwycięstwie Syrizy zwycięży hiszpański naród, reprezentowany przez Podemos i Izquierda Unida. W następnym roku zaś będzie zwycięstwo Irlandii” – mówi grecki polityk.

Wybory parlamentarne w Hiszpanii odbędą się w końcu 2015 roku. Według najnowszych badań opinii społecznej prowadzi, założony tuż przed ostatnimi wyborami do PE, partia Podemos, której program wykazuje liczne podobieństwa do założeń Syrizy. Wyrzucić z hiszpańskiej konstytucji punkt, dotyczący „hamulców zadłużeniowych”, jest żądaniem, który został podjęty też przez partię opozycyjną PSOE.

Cytowany chętnie przez prasę hiszpańską polityk grecki Aleksis Cipras jest pewien, że mimo ‚kampanii strachu’, kierowanej przeciw jego partii, ma większość Europejczyków za sobą. Mówi przy tym: „Każdy jest świadom tego, że nie z powodu lewicy jest Europa w niebezpieczeństwie, lecz z powodu ekstremalnego liberalizmu – polityki Angeli Merkel”.

Przetłumaczył: Zygmunt Białas

Link do niemieckiej wersji:  http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2015/01/05/spanien-traeumt-vom-schulden-schnitt-und-blickt-neidvoll-auf-griechenland/

Za: http://zygumntbialas.neon24.pl/post/117405,wiatr-przemian-wieje-z-grecji-do-hiszpanii

——————————

W Polsce natomiast zamiast greckiego wiatru mamy burdel w służbie zdrowia i jak się wydaje  lekarzy, którzy chcą robić biznes na pacjentach. Domy pogrzebowe i ,,służba zdrowia” może być intratnym biznesikiem.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Czy Merkel przegra Europę?

 1. Jak podają oficjele Brukselscy wyjścia ze strefy euro nie ma. Nie ma takiej możliwości.

  Dosyć dziwne są te stwierdzenia, bo jak dla mnie każdym traktatem można sobie d……… podetrzeć.
  I to każdy polityk europejski i krajowy powinien wiedzieć, szczególnie, że takie przypadki w dziejach zdarzały się niejednokrotnie.

  Polubienie

 2. Islandia postanowiła wycofać wniosek o członkostwo w UE

  © Photo: REUTERS/Sigtryggur Johannsson

  Władze Islandii zamierzają w najbliższym czasie zrezygnować z planów przystąpienia do Unii Europejskiej. Poinformował o tym premier kraju, Sigmundur Davíð Gunnlaugsson, na antenie stacji radiowej Bylgjan.
  Wniosek o członkostwo państwo złożyło jeszcze w 2009 roku, w okresie głębokiego kryzysu, który dotknął gospodarkę kraju.
  Jednak w 2013 roku nowy rząd Islandii, sformowany przez koalicję tak zwanych eurosceptyków, zamroził rozmowy w sprawie przystąpienia państwa do UE. Jedną z przyczyn był wzrost napięć między UE i Islandią z powodu polityki rybołówstwa Unii Europejskiej. Kwoty połowowe przewidziane przez UE nie satysfakcjonują Islandii.
  Czytaj dalej: http://polish.ruvr.ru/news/2015_01_06/Islandia-postanowila-wycofac-wniosek-o-czlonkostwo-w-UE-5940/

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s