Dobrze mieć uniwersyteta niektóre.


Od czasu do czasu zauważam swoje braki językowe. Z pewnością wiąże się to z moim miernym bo jedynie średnim wykształceniem i to w dodatku technicznym.

Pamiętam te czasy gdy chłopaki i piękne dziewczyny z Liceum Ogólnokształcącego im Adama Mickiewicza  mieliśmy za młodzież inteligencką i bardziej inteligentną niż my z ,,kolejówki” gdzie klasy były podzielone, czego na starcie nawet nie wiedziałem, na tą młodzież z miasta i tą młodzież ze wsi. My miejscowi z miasta wojewódzkiego, gdzie były nie tylko ,,ogólniaki” ale także  technika a nawet całe miasteczko akademickie Akademii Rolniczo Technicznej,  też byliśmy bardziej ugłaskani, bardziej wygadani, bardziej elokwentni od tamtych wiejskich buraków.

Ale któregoś dnia dyrektor szkoły prowadząc z nami lekcję  w zastępstwie chorującego na grypę  nauczyciela powiedział nam, że wyniki w nauce lepsze osiągają chłopcy ze wsi i z miasteczek powiatowych chociaż  na początku, to my byliśmy prymusami. I to nas zasmuciło, a nawet poniekąd było jak uderzenie bata pod ogonem.

Mniejsza o to. Tak czy inaczej mimo, że zawsze w ścisłej czołówce tych trzech najlepszych uczni, ze względu na tak zwane warunki materialne o studiach nawet nie miałem co marzyć. Moja edukacja zakończyła się na poziomie średnim technicznym.

A dziś w związku z tym czytam czasami jakieś teksty i łapię się, że nie znam znaczenia tego czy innego słowa. Co więcej nie rozumiem do końca po autorowi taka tekściarska kaszana.

DZIWKA KOMPRADORSKIEGO ESTABLISHMENTU

Czy znacie państwo mocniejsze bardziej dosadne określenie na słowo skandal, mocniejsze w tym sensie by nie było ono już eufemizmem, lecz oddawało całą silę, całą moc tego co się mogło stać, a mogło się stać pohańbienie murów.

Ja nie znam, no może gdybym częściej przebywał z tymi co to mięsem rzucają przy każdej okazji, może jakiś wulgaryzm dopasował.

Właściwie taki przeciętniaczek z ulicy którego w żadnym razie Ludwik Dorn do wykształciuchów by nie zaliczył powiedziałby

-No qudzwa, 30 dni za takie pie…doły, to niech by ich poj…ało

I tu można by zauważyć, że gościu z pewnością nic by nie wiedział o tych kupczykach którzy w kolonialnych krajach zajmowali się wymianą paciorków na diamenty, złoto, czy tylko herbatę  w tak zwanych kompaniach np wschodnio- indyjskich dla tego zwani byli kompradorami (kom pradorami)

No qudzwa, ale gdy wykształciuszek po uniwerkach potrzebuje naprawić samochód, położyć instalację elektryczną w budowanym  dla siebie lecz nie przez siebie domu,  ułożyć parkiet, lub choćby tylko wbić w ścianę gwoźdź, to  obyć się bez tego qudzwa mniej wykształconego sobie nie może poradzić.

I tak sobie na koniec myślę że może i dobrze że mam tylko to średnie techniczne, zamiast uniwerka, bo pisać nauczyli mnie już w podstawówce w klasie pierwszej, czytać w klasie drugiej  a już w  technikum w ,,kolejówce” projektować i budować mosty, wiadukty,  dworce kolejowe, nasypy, a oprócz tego kazali wkuwać o połączeniach silników w gwiazdę i szeregowo i całe mnóstwo innych rzeczy, jak np winno być  układane i gięte  zbrojenie  w betonowych stropach, przęsłachi  balkonach i takie tam techniczne pird….ły.

Ale o kompradorach i establishmencie ani słowa.

Może i dobrze, że nie  i to już jest na tyle.

Ale żeby czasem się nie pomylić, żeby być pewnym że mamy do czynienie z osobnikiem wykształconym z kręgu establishmentu naszej krajowej domowej kultury i polityki  to najlepiej sprawdzamy nie wtedy gdy oficjalnie coś pisze czy mówi np. do kamery TV, lecz gdy swobodnie, na luzie w swoim establishmenckim ściśle dobranym światku mówi swoim własnym   wrodzonym językiem.

– Kuj ,dupa i kamieni kupa

(Przy czym z wiadomych względów w pierwszym wyrazie literkę H zastąpiłem literką K)

I wtedy mamy pewność, że pan magister eufemizmami na co dzień i w życiu towarzysko- prywatnym  się nie posługuje.

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Dobrze mieć uniwersyteta niektóre.

 1. No a gdzie dziś sa zawodówki, Walesa po zawodowce je polikwidowal – był za czy przeciw ten „com-prador” ?
  Jeżeli by tak dziś zapytać – po co komu dziś magister ,jeżeli można po zawodowce dostać Nobla (?),
  a magister w Polsce pracy szuka i nie znajdzie gdy ma tylko polskie pochodzenie,to co nam przyniosl ten zwariowany XXI wiek ???

  Polubienie

 2. Zawodówki……
  Ja gdy zobaczyłem swojego najstarszego wnuka, który już drugi rok studiuje coś tam, jakieś projektowanie przestrzenne, jak na działce rozwozi taczką czarnoziem dowieziony przez podmiot gospodarczy transportowy to go trochę obsztorcowałem mówiąc – To ty student nie umiesz sobie znaleźć lepszej pracy tylko tu u ojca pracujesz za robola?.
  A wnuczek – A ty dziadek myślisz, że ja na studiach to co innego robię?
  No i musiałem się zamknąć zawstydzony faktem, że tak bardzo jestem nie na czasie.
  W zasadzie to można i robić studia stylizacji i modelizacji fryzur damskich head of hair, jak i innych tego typu pożytecznych kierunków studiów.

  Kilka razy nawet i ja uczęszczałem na Uniwersytet imienia Zdzisława Rybickiego( jeśli dobrze pamiętam nazwisko) Wychowania Fizycznego za 7 zł za 45 minut samowykładu na basenie, a także w salach mocno oprzyrządowanych wszelakim sprzętem (nie)naukowym gdzie można było wyciskać, podnosić, biegać w miejscu na ruchomej bieżni , podciągać się na drążku itd
  A na tych wykładach to najbardziej podobały mi się dziewczyny, młode, rosłe, zdrowe jak łanie i z niezłymi figurami, w szortach, obcisłych, bardzo obcisłych dresach, albo i w strojach kąpielowych też bardzo fajnych..

  Polubienie

 3. Staroslowianski jezyk jutra

  Jezeli sie przydarzy powrocic do nowego/starego wcielenia
  i miec okazje spotkac swoich przodkow to bylaby bardzo pomocna
  znajomosc ich mowy. Nawet w naszych czasach niektore kultury
  trzymaja sie bardzo swych starodawnych jezykow. Jezyki slowianskie,
  w porownaniu do innych grup, sa bardzo zblizone, stad odtworzenie
  pradawnego jezyka Slowian byloby stosunkowo latwe.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s