O co walczą na wschodzie


Ukraina – Hybrydowa wojna domowa

Czym jest wojna hybrydowa? To wojna, w której często nawet nie ujrzałeś przeciwnika na czołgu czy z automatem, a już przegrałeś.

a

A przegrałeś dlatego, że przywykłeś widzieć linię frontu, za którą znajdują się wrogowie, a po tej stronie są „swoi” (choćby nawet byli wśród nich szpiedzy). A w rzeczywistości linii frontu są dziesiątki, jeśli nie setki i tysiące (a nawet więcej).

Przy czym te niewidzialne linie frontu często przechodzą przez miasta, dzielnice, domy, rodziny. W tym sensie znacznie bliżej istoty wojny hybrydowej były wojny domowe. Tym bardziej stały się one takimi w obecnym wieku technologii informacyjnych i globalizacji. To, co widzimy teraz na Ukrainie, to nie po prostu kolejna wojna domowa na terytorium byłej republiki ZSRR. To kolejny etap wielkiej wojny domowej w ZSRR, której hybrydowy charakter z każdym rokiem przejawia się coraz silniej.

Przy czym w każdym obecnie istniejącym niepodległym państwie jest swoista linia frontu. Czasami tląca się (jak w Azerbejdżanie, na Białorusi), gdzie indziej gorąca (jak teraz na Ukrainie). Rozgrywa się ona i w republikach bałtyckich, i na Kaukazie, i w Azji Środkowej. Bezwzględnie ma ona miejsce i w Rosji. Przy czym, jeśli się przyjrzeć, w każdym kraju (republice) przejawiają się te same cechy zmagających się stron, a w czasem wybuchających konfliktach — wspólne przyczyny i konsekwencje. I nie jest to kwestia przypadku.

Na terytorium byłego ZSRR toczy się hybrydowa wojna domowa. I to już od ponad 25. lat. Toczy się ze zmiennym szczęściem. Jeśli na początku siły usiłujące rozbić społeczeństwo ZSRR na segmenty (narody), miały bezdyskusyjną przewagę, to w ostatnim dziesięcioleciu zaznaczył się pewien przełom w tej wojnie.

Początkowo udało się rozbić ZSRR na 15 części. Czasami wadzących się ze sobą i praktycznie stale wrogich wobec Rosji. Rosja, jako trzon każdego związku eurazjatyckiego (Imperium Rosyjskie, Związek Radziecki), była głównym celem. Wojna domowa (gorąca) płonęła już wewnątrz kraju (Kaukaz). Niektóre regiony szykowały się do przejęcia „pałeczki” w sztafecie rozpadu (Tatarstan, Baszkiria). Ale wszystko zmieniło się na przełomie tysiącleci. Co było tego przyczyną? Jeśli ktoś pomyślał, że będę mówił o [Władimirze] Putinie, to się pomylił. W. Putin to twarz medialna. Przy czym udana. Czyja?

ZSRR nie rozpadł się sam. Jemu pomogli się rozpaść. Przy czym pomogli od środka. Część radzieckiej elity weszła w pakt z diabłem USA. Istota układu – a w rzeczywistości „rozprowadzania naiwniaków” – polegała na tym, że włączą ich w skład globalnej elity. W zamian oni „odpuszczają” ZSRR i nie przeciwstawiają się procesowi globalizacji. To, że zostali oszukani, byli sowieccy bossowie zrozumieli w połowie lat 90. I zainicjowali proces odbudowy ZSRR. Zaczęli naturalnie od Rosji. Właśnie dlatego w Rosji pojawił się najpierw W. Putin, a później zwycięstwa. Już w połowie pierwszej dekady XXI wieku Rosja okrzepła na tyle, że mogła rozpocząć proces „zbierania” ziem. Oczywiście, próba powrotu na swoje byłe „włości” nie mogła nie rozpalić na nowo już praktycznie wygasłych wewnętrznych frontów wojny domowej na terytorium byłego ZSRR.

Że to właśnie fronty jednej wielkiej wojny domowej, widać na przykładzie Ukrainy. Wystarczy wspomnieć o ochotnikach z Rosji, którzy walczą… nie tylko o Noworosję. Jest ich sporo i po drugiej stronie. Przy czym zarówno na froncie (w batalionie „Azow”), jak i na tyłach (Wasiliewa [Jelena, koordynator grupy „Ładunek 200 z Ukrainy do Rosji” – tłum.]). Ze strony ukraińskiej warto wspomnieć oddziały UNA-UNSO (poprzedniczka „Prawego Sektora”) walczące na Kaukazie przeciwko Rosji już w latach 90. (już nie wspomnę o tym, że ostatnie wydarzenia podzieliły społeczeństwo ukraińskie wcale nie według narodowościowego klucza). Mamy „dwie Czeczenie” walczące obecnie na Ukrainie po obu stronach frontu.

Przykładów jest masa. I wszystkie mówią o jednym – przez całe terytorium byłego ZSRR przebiegają linie frontu, czasami niewidoczne, które podzieliły narody jednej niegdyś przestrzeni  na dwa obozy. Obóz odtworzycieli imperium i obóz dzielących imperium, do którego nie przypadkiem weszły praktycznie wszystkie ruchy nacjonalistyczne.

Zwraca uwagę, że liberalne „trendy”, które powinny być teoretycznie czynnikiem integrującym, zawsze stawały po stronie tych, którzy dzielili – nacjonalistów (nawet w latach 90. w Czeczenii, co wyglądało całkiem nienaturalnie, ale było logiczne). Dlatego, gdy media piszą teraz o dziwacznej jedności „liberałów” i nacjonalistów (ukraińskich, rosyjskich itd.), ja proponuję przypomnieć sobie pierwszą wojnę czeczeńską. Widzicie różnicę? Ja nie. Dlatego, bo to wszystko jest nienaturalne (jeśli czytać klasyków), ale w pełni prawidłowe, jeśli popatrzeć kto tworzył zarówno jednych, jak i drugich.

Liberałowie i nacjonaliści to dwa fronty jednej wojny domowej przeciw eurazjatyckiemu imperium, które rodzi się obecnie w mękach, przełamując w sobie ostatki liberalizmu. Jako Ukrainiec powiem wam tak: liberalizmu u was w Rosji w porównaniu z Ukrainą prawie nie ma. Różnica kolosalna, ale wam – Rosjanom – żeby to pojąć trzeba byłoby przeżyć kilka latek na Ukrainie. Nie teraz, oczywiście. Ja sam czasami jestem zaskoczony tą „sowieckością” (w pozytywnym sensie), która w was została i którą w was kultywują obecne władze (dla mnie jako postronnego obserwatora jest to doskonale widoczne).

Dlaczego ja to wszystko mówię? Dlatego, żeby wszyscy zrozumieli, że nie ma na Ukrainie „waciaków”, „Ukrów”, „Noworosów”, „jednoukraińców”. Są „impercy” i „rozłamowcy”. Są siły, które próbują odtworzyć imperium i które próbują temu przeszkodzić. I tworzenie „Ukrainy nie Rosji”, „Noworosji”, republik ludowych Donbasu (w przypadku Ukrainy) to nie wartości same w sobie, a jedynie zgrabne maski tych procesów. W ostatecznym wyniku cel imperialistów jest jeden – odbudowa imperium. U przeciwników także – nie dopuścić do tego.

Wojna domowa przechodzi teraz i wewnątrz każdego z nas. Tak, ona toczy się i w Rosji na 145 milionach (w przybliżeniu) maleńkich frontów, tak jak na Ukrainie na 42 milionach (czy ile ich tam jeszcze zostało) takich frontów. Zwycięstwo na każdym z nich przybliża lub oddala realizację wspólnego celu. Dlatego, w efekcie zwycięstwo lub porażka będzie wspólne(a) dla wszystkich.

Jura Sumy

tłum. Jacek C. Kamiński
Autor jest popularnym ukraińskim blogerem z Sum. Przedstawia się jako jako „rozczarowany komendant Majdanu z 2004 roku”.

Źródło: http://www.regnum.ru/news/polit/1877070.html#ixzz3N3Ww6tyT

Data publikacji: 7.01.2015

http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukraina-hybrydowa-wojna-domowa-2015-01

igor-girkin-strielkow

wzywa Rosję do uznania, że prowadzi wojnę na Ukrainie: „Jesteśmy już w stanie wojny. Można jeszcze długo chować głowę w piasek, ale państwo, z którego ochotnicy, na razie jeszcze ochotnicy, jadą walczyć,  otrzymują broń i amunicję, to już jest kraj walczący”.

Cytowany przez media rosyjskich „separatystów” rosyjski wojskowy Igor Girkina, który był jednym z organizatorów i przywódców zbrojnych oddziałów separatystów dodaje, że walka jest dziwna: „Bardzo dziwnie walczymy, dostarczając przeciwnikowi węgiel i energię elektryczną”.

„Ale w Bośni też tak było” – dzieli się swoimi spostrzeżeniami w wywiadzie dla kanału Anna-News były „” donbaskich rebeliantów.

Igor Girkin, znany również jako Igor Striełkow, brał udział w wojnie na Bałkanach. Według „International Business Times” brał udział w czystkach etnicznych w Bośni w 1992 r. Po zdobyciu Wyszegradu Serbowie i najemnicy zamordowali przynajmniej 3 tys. bośniackich Muzułmanów. Striełkow był wtedy jednym z ok. 700 najemników z Rosji.

Kresy24.pl

Reklamy

10 uwag do wpisu “O co walczą na wschodzie

 1. Wojna na wschodzie Ukrainy to są tylko „dzikie pola” wojny Oceanii (Cywilizacji Euro-Atlantyckiej) z Euroazją, przewidzianej przez George Orwella w „Roku 1984”.(przyspieszył on swą prognozę o dokładnie 30 lat!)

  Proszę popatrzeć co wymalował, na okładce japońskiego wydania „The Economist” (współwłaściciel bankierska rodzina Rotszyldów) nieznany artysta, odpowiadając, obrazowo, na pytanie zadane przez Jura Sumy powyżej:

  Jeśli ktoś pomyślał, że będę mówił o [Władimirze] Putinie, to się pomylił. W. Putin to twarz medialna. Przy czym udana. Czyja?

  Otóż na okładce „The Economist” widać Putina jako CZŁONKA (dobre określenie!) TRÓJCY ŚWIĘTEJ z Obamą i kanclerz Merkel pośrodku. Wychowana w NRD pani kanclerz przedstawiona jest z rączkami złożonymi do znanej modlitwy, odmawianej, jeśli pamiętam także przez „naszego” Ojca Świętego, wychowanego w PRL-u.:.

  Szczegółowe wyjaśnienie zawartych na okładce The Economist symboli nadchodzącego Roku 2015 znajduje się tutaj, niestety w języku PANA ŚWIATA:
  http://vigilantcitizen.com/vigilantreport/economist-2015-cover-filled-cryptic-symbols-dire-predictions/. Może „dyl” przetłumaczy, na przykład co oznacza ten promieniujący żółw u stóp tych czarno-białych postaci. Obrazowo oznacza on bowiem dokładnie to:

  Polubienie

 2. @markglogg
  Na wschodzie odbywa się walka zła ze złem w spadku po walce faszyzmu z komunizmem.
  Destabilizacja Europy Wschodniej jest za sprawą ŻYDOWSKIEJ EWOLUCYJNIE UKSZTAŁTOWANEJ STRATEGII GRUPOWEJ.Doświadczamy procesu od ŻYDOBOLSZEWIZMU do ŻYDOBANDERYZMU.
  Podcinanie korzeni jaką była antyczna kultura grecka ma swoje konsekwencje w Europie Zachodniej.Przyroda nie znosi próżni,stad wypełnianie teatru polityki NICOŚCIĄ i CHAOSEM.

  Polubienie

 3. @czytelnik
  Trudno wymienić wszystko i wszystkich.To co się wiąże z polską racją stanu to wartości CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ,która przeszła swoją ewolucyjną drogę.
  Historycznie to Polska była w najgorsze sytuacji kiedy do BIZANCJUM ruskiego zbliżyło się pruskie,a CYWILIZACJA ŻYDOWSKA była katalizatorem antypolonizmu.Można sobie wyobrazić powtórkę tylko inaczej handlując ziemiami Zachodniej Polski.

  Polubienie

 4. Najgorszym w tym wszystkim bytowaniu JEST ,ze narodom na całym swiecie chcą przewodzić/rzadzic dwa narody „przebrane” i to w rozne szaty !
  Chyba dla madrych nie trzeba ich wskazywać palcem, to to oni urzadzaja nam cywilizacje śmierci na wszystkich kontynentach !!!

  Polubienie

 5. Coś z tą wojną hybrydową psia mać nie jest w porządku.Raczej można powiedzieć bardziej zrozumiale-
  jest to mordowanie ludności rosyjsko języcznej na Donbasie.No i co jest oburzające,to że wszystkim zwisa śmierć/kalectwo dzieci.Hipokryci teraz maszerują po Paryżu i strasznie ubolewają po grupie lewackich dziennikarzyn,którzy z braku kulturalnego bawienia zblazowanych Francuzów postanowili naigrywać się i obrażać Muzułmanów.Teraz ten żałosny marsz idzie w imię wolności słowa.A to dlaczego,gdy palestyński chłopiec narysował rysunek Żyda,to podczas aresztowania połamano mu palce?To jak to jest z wolnością słowa psia mać?Ciągle są jakieś dwie miary.
  Polecam film z Donbasu.Na czym polega wina tego 7-io letniego chłopca,który bawił się z bratem (5 lat) na ganku swego domu i ostrzał ukraiński skosił ich .Młodszy chłopiec nie żyje,a ten starszy jest w takim stanie.
  Oczywiście Europa nie chce słyszeć o takich wypadkach,bo to giną nie ludzie,a zwyczajnie Rosjanie.

  Polubienie

 6. Ciekawa nowinka z kategorii fantasy czy może nie
  Prezydent Francji Francois Hollande, który poprosił o nadzwyczajne spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem ostrzegł go o groźbie ataku nuklearnego na Francję, za który odpowiedzialność spadnie na Rosję

  Cały materiał: http://reportage24.ru/news/70333

  Polubienie

 7. aleksander
  Może to tylko taka strona internetowa gdzie snuje się różne sensacyjne warianty wydarzeń.
  Z drugiej strony biorąc pod uwagę to co różni idioci wyprawiali w przeszłości wszystko wydaje się możliwe.
  Jeśli możliwe było podpalenie Reichstagu, czy wysadzenie trzech wież na Manhattanie, to czemu by nie miano zdetonować bomby atomowej pod Marsylią, czy Nantes. Taki atak przeprowadzony z łodzi podwodnej można by przypisać Putinowi a odpowiednie służby dopilnowały by , by tego typu plotce nadać charakter jak najbardziej powszechny i wiarygodny. Szefowie europejscy stanęliby przed wyborem, albo pójść na smyczy Waszyngtonu, albo zaliczyć kolejną bombę A, tym razem na stolicę

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s