Wywiad z dyrektorem Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych (RISS), Leonidem Reszetnikiemov.


Uwaga ! Na mej osobistej stronie http://markglogg.eu/?p=1049 zamieściłem rozszerzone opracowanie kilku ostatnich wpisów na „wiernipolsce”, pod tytułem „Prace PAN w Z-nem: 95 rocznica powstania „TUMORA MÓZGOWICZA”, nowogóralsko-żydowski TRÓJPODZIAŁ PRAWDY, oraz cztery inne PHILOSOPHIE DER PRAXIS euro-osiągnięcia.” Warto poczytać – MG
km.ru

Agresja USA na Rosję: rozłamy naszych czasów

Jeśli przestaniemy wypełnić misję bycia alternatywą dla Zachodu, to przegramy i znikniemy – mówi dyrektor RISS

Na pytania „Gazety Literackiej” odpowiada dyrektor Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych (RISS), Kandydat Nauk Historycznych Leonid Reszetnikov.

Leonidzie Pietrowiczu, w zeszłym roku naród Rosji i część jej elity wykazały zdolność do obrony swoich interesów w sytuacji, gdy nasi partnerzy się silnie sprzeciwiają naszym wysiłkom na rzecz prowadzenia niezależnego kursu na arenie międzynarodowej …

–Stąd i główna nauka. Rosja musi nadal konsekwentnie i stanowczo bronić swoich pozycji. Odejście od nich będzie skutkować poważnymi konsekwencjami.

W zeszłym roku ja występowałem we Francji w wojskowej akademii. Po wykładzie podszedł do mnie były minister obrony Francji i powiedział: „Słuchając was, zdałem sobie sprawę, że Henry Kissinger miał rację. On powiedział, że powinniśmy przestać próbować robić z Rosjan Europejczyków. Oni mają inną mentalność. Rosja powinna być podzielony na części.” Tę pozycję na Zachodzie rzadko się wysławia, ale ona istnieje, i to nie pierwszy wiek. Mało im rozbicia Związku Radzieckiego.

Wobec Rosji sankcje wprowadza cały świat „cywilizowany”. Ich inicjator jest znany.

– Inicjator w rzeczy samej się nie ukrywa. Wręcz przeciwnie, pyszni się swymi wyczynami. Amerykanie rozumieją, że odradzająca się Rosja staje się niebezpiecznym konkurentem w dziedzinie wojskowej, gospodarczej, kulturalnej oraz politycznej. Rosja, w rzeczy samej to cywilizacyjny rywal Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Putin zrobił wiele dla rozwoju współpracy z państwami zachodnimi. Firmy europejskie i amerykańskie otrzymały w Rosji lukratywne kontrakty. Ale po przemówieniu w Monachium Zachód zażądał zmiany „reżimu”. Chociaż Putin powiedział tylko jedno: Rosja – to kraj europejski, otwarty na współpracę z Zachodem, ale przy warunku zachowania swej niezależności.

Zachód zrozumiał to jako wyzwanie. Jak nieposłuszeństwo. Rosja znowu podnosi głowę, którą już zlikwidowaliśmy! Jeden z byłych dyrektorów CIA na początku 1990 przybył do Moskwy i defiladowym krokiem przemaszerował przez cały Plac Czerwony. Jako zwycięzca. Zachód uważał, że z Ruskimi się skończyło. A tutaj pobity konkurent wstaje na nogi.
Jak silne jest dzisiaj uzależnienie przywódców UE od USA?

– Waszyngton ma duże możliwości szantażowania przywódców państw europejskich. Materiały kompromitujące są w praktyce na wszystkich. Przykładem jest historia słynnego francuskiego bankiera Dominique Strauss-Kahn. Złamał zasady gry, a więc go szybko ustawili na miejscu. Rzecz nie tylko w zorganizowanej wobec niego prowokacji. Były też i dokumenty go obciążające. I to, jak kanclerz Niemiec Angela Merkel stanęła posłusznie w szeregu „sankcjonierów” pokazuje, że dokumenty obciążające są również i na nią. Wśród przywódczej warstwy europejskich polityków prawie wszyscy są na amerykańskim „haku”.
Amerykańskie specsłużby bardzo aktywnie zajmują się personaliami polityków. Kompromitujące informacje – to dźwignia, za pomocą której USA zarządza elitami innych krajów. CIA – to nie tylko wywiad. CIA organizuje przewroty oraz zwycięstwa wyborcze w innych krajach, promuje potrzebnych jej ludzi. Kiedy spotkałem się z dyrektorem CIA George Johnem Tenetem, to miałem możliwość spojrzenia do wnętrza jego ogromnego samolotu. Zobaczyłem tam dużą salę operacyjną, gdzie kilkadziesiąt osób pracowało przy komputerach. Oni pracują dzień i noc.

Po 25 latach od upadku muru berlińskiego, otrzymaliśmy pobojowisko Donbasu. Czy to są ogniwa jednego łańcucha?

– Oczywiście. Układ Warszawski zniknął, a teraz Zachód stwarza nam problemy na Ukrainie, a nawet w Moskwie. Ja odnoszę się do radzieckiego okresu historii krytycznie, ale nigdy nie zgodzę się z tym, że ZSRR niepotrzebnie żywił Bułgarię i inne kraje. Związek Radziecki prowadził właściwą politykę zabezpieczenia swych interesów narodowych i przesunął swą linię obrony daleko na zachód.

Jeśli my chcemy być wielkim państwem, to winniśmy nieść w świat swój wariant rozwoju gospodarczego, politycznego i kulturalnego. Rosję – czy to imperialną, czy radziecką – Zachód zawsze postrzegane jako alternatywę dla siebie. A jeśli przestaniemy wypełnić misję bycia alternatywą dla Zachodu, to przegramy i znikniemy.

Dla rosyjskiego narodu nie może być misją wygodne życie, takie jak w Szwajcarii. U nas i inne terytorium i klimat jest inny i mózgi inne.

Zawsze pamiętam słowa byłego prezydenta Francji Jacquesa Chiraca. Pewnego dnia powiedział do przywódców naszego kraju: „U was prowadzi się dyskusje, z kim winna być Rosja – z Zachodem czy z Chinami. Czy wy nie rozumiecie, że Rosja – to oddzielna cywilizacja? Wy macie ku temu wszystkie dane .” Chirac powiedział to do nas! Niestety, takiego zrozumienia u wielu z nas do tej pory nie ma. Stąd i nasz problem.

Kto, mówiąc po imieniu, nie rozumie?

–Znaczna część rosyjskiej elity. Zwłaszcza ta jej ​​część, która jest związana z finansami i gospodarką. To z jej kręgów wywodzą się i politycy. Oni odgrywają ważną rolę w gospodarce oraz polityce Rosji. Oni – to góra lodowa, która w każdej chwili może staranować okręt państwa rosyjskiego, rozwalić go na części.

W 2009 roku Zbigniew Brzeziński powiedział, że nie może znaleźć przyczyny, dla której Rosja mogła by uciekać się do swego potencjału jądrowego, a to z tego powodu, że w amerykańskich bankach znajduje się 500 miliardów należących do rosyjskiej elity. I z uśmiechem dodał, że ​​jeszcze nie wiadomo, czyja to elita. Dwa lata temu prezydent Putin ogłosił politykę gospodarki wycofywania się z ekonomii „offshore” oraz „nacjonalizacji elit”. Czy są tego rezultaty?

– Zmiany są, ale radykalnego przełomu nie było. Niektórzy przedsiębiorcy powracają z kapitałem do Rosji. Ale są to indywidualne przypadki i ogólna sytuacja nie uległa zmianie.

Co zatem robić? Problem sam się nie rozwiąże …

– Oczywiście że nie. Musimy rozwijać element duchowy. Zwalczać brak etyki we wszystkich warstwach społeczeństwa, i w ten sposób starać sie zmienić mentalność elit.

Wróćmy do tragedii na Ukrainie … Czy Unia Europejska ma własne pomysły, jak rozwiązać kryzys ukraiński?

– Wśród liderów największych państw europejskich znajdują się politycy, którzy są zainteresowani w rozwiązaniu ukraińskiego kryzysu. Ale także jest wielu, którzy działają według amerykańskiego scenariusza. I Waszyngton nie jest zainteresowany w normalizacji sytuacji na Ukrainie. Główny cel Stanów Zjednoczonych na Ukrainie – to osłabienia Rosji. Maksymalny cel –zapewnić sobie strategiczną przewagę nad Rosją w sensie globalnym.

Ostatnio spotkałem się ze specjalnym przedstawicielem niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych na Ukrainie. Zapytałem się, jakie sugerują rozwiązania kryzysu w południowo-wschodniej części Ukrainy? Okazało się, że Rosja winna wycofać się ze wszystkiego i nie pomagać powstańcom. Powiedziałem mu, że ci ludzie zostaną częściowo wyniszczeni, podczas gdy inni zabiorą swoje rodziny i dobytek, i przeniósł się do nas. Oczywiście będzie to mieć negatywny wpływ na stabilność w Rosji. Taki scenariusz nam nie odpowiada.

Niektórzy politycy widzą wyjście z tej sytuacji poprzez federalizację Ukrainy, która zabezpieczy prawa ludności regionów Doniecka i Ługańska…

– Początkowo to był dobry pomysł. Ale po przelaniu tyle krwi sytuacja zmieniła się diametralnie. To po pierwsze. Po drugie, obecne władze w Kijowie nie dadzą żadnych praw ludności regionów Doniecka i Ługańska. Trzeba znać Poroszenkę, Jaceniuka, Turczynowa i innych ukraińskich przywódców. Należy pamiętać, że radykalny nacjonalizm ukraiński – to rzecz straszna. To nie przez przypadek hitlerowskie Niemcy, tak aktywnie wykorzystywały banderowców przeciwko Rosjanom i Związkowi Radzieckiemu …

U nas w Rosji wciąż rozpowszechniona jest bezmyślna reakcja na oświadczenia przywódców Ukrainy: „Nieważne, co oni zapowiedzieli … Nie zwracajcie uwagi …” Jednak w rusofobicznych deklaracjach zawiera się ich istota! O jakiej federalizacji i szacunku dla praw ludności Doniecka i Ługańska można tutaj mówić? Obecne władze Kijowa nigdy na to nie pójdą.

Mówię do swego towarzysza-Niemca: „Jeśli wy występujecie za demokracją, to połączmy nasze wysiłki. Niech OBWE, Niemcy i Rosja przeprowadzą wolne wybory w regionach Doniecka i Ługańska. Jak ludność zagłosuje, tak i będzie.” Niemiec odpowiada: „Realizacja tego zamiaru doprowadzi do naruszenia konstytucyjnych praw państwa ukraińskiego.” Ogólnie rzecz biorąc, Europejczycy nie chcą szukać jakichkolwiek rozwiązań. Im chciało by się, by Rosja porzuciła ludność regionów Doniecka i Ługańska, nie wysyłała tam konwojów humanitarnych …

… i zwróciła Krym Ukrainie.

– Jeśli chodzi o Krym to Niemiec powiedział, że Zachód nigdy go nam nie wybaczy. Okazuje się, że jesteśmy teraz przed nimi na zawsze winni! Przed Niemcami! Proszę zauważyć, że przytoczyłem moją rozmowę z oficjalną osobistością Niemiec.

Ja osobiście nie wybaczę Niemcom dziadka, który został zabity przez nich w Woroneżu w 1942 roku. Biorąc pod uwagę liczbę ofiar Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, wśród ich potomków jest wiele osób, które doświadczają podobnych uczuć wobec Niemców. Specjalnie w stosunku do tych którzy, jak Angela Merkel rok temu, poradziła nam by na Krymie w Dzień Zwycięstwa nie przeprowadzić wojskowej defilady. Zapomnieli, ile krwi przelali na Krymie!

– Mój (niemiecki) rozmówca w istocie przyznał, że Rosja ma silną propagandę. On codziennie trzymuje listy od obywateli niemieckich, którzy wspierają Rosję i Putina. Na co ja zauważyłem: „To nie jest nasza wina naszej propagandy. Po prostu każdy normalny człowiek rozumie, że kłamstwa waszej propagandy poszły tak daleko, że nie można w nie wierzyć. ”

Oczywiście, za to, co się stało na Ukrainie, Rosja w jakiejś mierze jest odpowiedzialna. Nasze przywództwo z jakiegoś powodu zadecydowało, że gaz oraz pieniądze rozwiązują wszystkie problemy. Takie czysto materialistyczne podejście jest całkowicie błędne. Przy czym my nie po raz pierwszy następujemy na te same „grabie”.
Pamiętam, że w pod koniec lat 1980, będący na czele KGB Władimir Kriuczkow, w oparciu o cyfry, dowodził, że kraje bałtyckie nie będą próbować się oderwać. Swój wywód poparł danymi wskazującymi na uzależnienie przedsiębiorstw na Łotwie, Litwie iw Estonii od dostaw z przedsiębiorstw znajdujących się na terytorium innych republik radzieckich.

Ale sprawa nie tylko w tym, co ludzie mają w swoich kieszeniach. Równie ważnym jest jakie idee są w ich głowach. Historia świata daje wiele przykładów, kiedy to ludzie walczyli i robili rewolucje właśnie dla idei.

W odniesieniu do niepodległej Ukrainy, władze rosyjskie znowu nie doceniły czynnika ideologicznego. Bywając u krewnych na Ukrainie, byłem po prostu przerażony. Tam normalny człowiek nie może włączyć telewizora. Natychmiast na niego wyleje się potok brudu i oszczerstw odnośnie Rosji. Młodsze pokolenie Ukraińców rosło całkowicie jako zombie. W puste głowy napchali świństw, w które oni teraz wierzą.

Przez ponad dwadzieścia lat myśmy żyli na zasadzie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, która ma kontakty tylko z oficjalnymi władzami. Ale niezależnie od MSZ instytuty, fundacje, organizacje publiczne i polityczne winne były rozwijać szerokie kontakty. Ale one tego prawie nie robiły! My tylko kilka lat temu zastanowiliśmy się nad tym, dlaczego wszystkie organizacje pozarządowe są wrogie Rosji i dlaczego nie ma popierających nas organizacji pozarządowych.

Czy widzi pan wyjście z tego impasu ukraińskiego?

– Nie ma powodu, aby sądzić, że sytuacja poprawi się w najbliższej przyszłości. Kac będzie straszny. Najprawdopodobniej Ukraińcy wyjdą z tego impasu w taki sam sposób jak Niemcy – otrzymawszy bardzo silne uderzenie w głowę.

Po niemieckiej głowie było komu uderzyć. Po głowach ukraińskich nazistów jak dotąd biją tylko milicje pospolitego ruszenia Doniecka i Ługańska…

– „Jak dotąd” – to właściwe słowo. Oczywiście, w rosyjskiej elicie jest chęć poddania (Kijowowi) Doniecka i Ługańska. Oni mówią: „Jest to region ukraiński. Niech sami się dogadają … „Jeśli milicje zostaną zniszczone, to przyniesie nam tylko kłopoty, zarówno moralne jak i polityczne.

W najbliższych miesiącach polityka sankcji zostanie nasilona. Obecnie ze zrozumieniem winniśmy się odnosić do linii naszego prezydenta. Jego polityka oczywiście nie jest idealna, ale jest optymalna. W każdym razie dzisiaj. Oczywiście chcemy bardziej zdecydowanych działań. Ale musimy pokazać mądrość polityczną. Myślę, że Donbas nie powróci w skład Ukrainy. Musimy starać się zawierać umowy kompromisowe, aby uniknąć dużej liczby ofiar. Taktyczne manewry są dopuszczalne.

Czy prawdopodobny jest scenariusz, że władze Kijowa stopniowo przekształcą regiony Donieck i Lugańsk w pustynię?

To w dużej mierze zależy od Rosji … pragnienie władz Kijowa, aby zamienić regiony Donieck i Lugańsk w pustynię winno się natknąć na nasze pragnienie, aby temu zapobiec.

Jeśli zgodzimy się na pustynię na południowo-wschodniej Ukrainie, to następnie zgodzimy się z instalacją amerykańskiej bazy wojskowej na Placu Czerwonym.

–W każdym razie, Amerykanie będą mogli rozszerzyć system obrony przeciwrakietowej i kontrolować terytorium Rosji, nawet za Uralem. Czego jak dotąd nie mogą robić, ale bardzo chcą. Wie pan, ja często ostatnio myślę, że mój dziadek, oficer Cesarskiej Armii Rosyjskiej, został zabity podczas Brusiłowskiego przerywania frontu (we Wschodniej Galicji w 1916 roku), w trakcie Pierwszej wojny Światowej.

A mój pradziadek zginął na tureckim froncie w 1915 roku.

– Mój ojciec przeszedł całą Wielkiej Wojnę Ojczyźnianą … A zarówno pan jak i ja chcemy tak przeżyć, aby uniknąć poważnych wstrząsów geopolitycznych? Nie wchodząc w bój w walce za ojczyznę? Jeśli chcemy, aby być godnymi swych przodków, trzeba być odpornym na uderzenia i stanowczo bronić interesów naszego narodu.

http://www.km.ru/world/2015/02/22/protivostoyanie-na-ukraine-2013-2015/755236-raskoly-nashego-vremeni

Tłumaczył markglogg przy wsparciu „automatu google” (który do tłumaczeń słowiańsko-slowiańskich niezbyt się nadaje. Amerykanie najwyraźniej wiedzą co robią.)

10 uwag do wpisu “Wywiad z dyrektorem Rosyjskiego Instytutu Studiów Strategicznych (RISS), Leonidem Reszetnikiemov.

 1. Militaryzuje się handel wojną i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.Po jednej stronie koalicja petrodolarowa,a po drugiej antydolarowa bazująca na powiększających się zasobach chińskiego złota.
  Pozycję wyczekującą zajmuje EURO analizując jak wykorzystać sytuację aby powiększyć wpływy gospodarcze.
  POLSKA jest nadal MIĘDZY WSCHODEM A ZACHODEM,tylko bardziej globalnie niż to analizował w swoim czasie Feliks Koneczny.
  Różne scenariusze układają kanapowi analitycy,w tym i ANTYPOLONIŚCI upatrujący SUWERENNOŚĆ POLSKI nawet w walce z wartościami CYWILIZACJI ŁACIŃSKIEJ.W swobodnym przepływie środków finansowych coraz bardziej okazuje się,że KAPITAŁ ma swoją NARODOWOŚĆ,a TURAŃSZCZYZNA i BIZANCJUM nigdy nie był po drodze POLSKIEJ DUSZY.
  .

  Polubienie

 2. Leonid Reszetnikov zauważa problemy ale uchyla się od ich kategorycznego zdefiniowania, no i boi się powiedzieć wprost, że polityka Putina w odniesieniu do Ukrainy, ale też do powstrzymywania ekspansji USA to jedna wielka klęska.
  Spora gromadka zwolenników Putina pisuje jak niżej
  ,,Putin…..jest arcymistrzem szachów politycznych nie tylko w polityce międzynarodowej, ale i wewnętrznej”
  No i dzięki temu wygrał Krym

  A tym czasem Amerykanie (którzy arcymistrzami szachów nie są), znaleźli się w Kijowie, pokonując mur berliński, rozwalając ZSRR, zajmując kraje bloku sowieckiego. instalując tam swoje bazy bądź agenturę no i wkraczając na teren ziem rdzennie ruskich. To ostatnie udało im się osiągnąć za czasów ,,arcymistrza szachowego” Putina. I właściwie nie stracili w tym pochodzie ani jednej dywizji , ba, rzec można ani jednego marines.
  Piszą ci od wielbienia Putina, że wkrótce pusty dolar oparty na arabskiej ropie upadnie a z nim upadnie i Ameryka.
  To dziwne, bo na przykład taka maleńka Szwajcaria nie ma franków wspomaganych ropą, gospodarkę ma malutką, a franków nadrukowanych tyle, że w każdym banku świata można brać w nich pożyczki. Dla czego zatem dolar miałby padać bez ropy(?) skoro połowa wszystkich fabryk w Chinach i reszcie świata należy do Amerykanów?

  Polubienie

 3. Aby lepiej zrozumieć EKONOMIĘ GLOBALIZMU można dostosować słownik Bertranda Russella dla komunizmu :
  Jahwe = Materializm dialektyczny = Chaos i Nicość
  Mesjasz = Marx = Ewolucyjna droga marksizmu
  Naród wybrany = Proletariat = Świat finansjery
  Kościół = Partia komunistyczna = Banki i Giełda
  Powtórne przyjście (Mesjasza) = Rewolucja = Radykalizacja negacji
  Piekło = Kara na kapitalistów = Kara na „gojów”
  Tysiąclecie = Rzeczpospolita komunistyczna – Rzeczpospolita globalizmu..

  Jest problem wyjścia z tej ekonomicznej utopii ,która okazała się być też PUŁAPKĄ.Wszystko wychodzi na to,że programy impuls powinien dać wybrany prezydent.
  Feliks Koneczny pozostawił też po sobie POLSKIE LOGOS A ETHOS,a językiem matematycznym dopisany rozdział może być elementem jego programu.

  Polubienie

 4. „U-kraina to tylko PROJEKT (NOWOTWORU o charakterze Państwa)”

  ” (…) Ukraina powinna realizować program reform ponieważ w przeciwnym razie będzie stracona idea ukraińskiej niepodległości, podkreślił przywódca USA podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie, która odbywała się z udziałem kanclerzycy Niemiec, Angeli Merkel.

  „I prezydent Poroszenko i premier Jaceniuk, nadal przeprowadzają reformy. Jestem rad widząc, że współpraca trwa” – powiedział Obama. „

  „Jeżeli ten eksperyment, który my realizujemy, skończy się niepowodzeniem to skończy się niepowodzeniem projekt niepodległej Ukrainy” – niedwuznacznie powiedział prezydent USA.

  Trudno jest wyobrazić sobie analogiczną terminologię w odniesieniu do jakiegokolwiek innego państwa, które było realizowane na planecie. Ale jeżeli nawet założyć hipotetycznie to absolutnie niemożliwym jest wyobrażenie sobie, że istnienie, na przykład, „projektu Niemcy” lub „projektu Francja” może być poddawane w wątpliwość w zależności od jakiejś reformy.(…)

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukrainskie-jaja-obama-nazwal-ukraine-projektem-2015-02

  Polubienie

 5. Scenariusz?
  Rosja przyłącza wschód i środek Ukrainy łącznie z Odessą,
  Polsce w zamian za wyjście z NATO oddaje Lwów, Stanisławów, Żytomierz, Winnica
  Węgrom, Zakarpacie ,
  banderland emigruje do Niemiec, Kanady, USA
  I po sprawie.

  Polubienie

 6. Czy ,,opolczeńcy ” wycofują ciężki sprzęt z linii frontu pod Debalcewem co pokazuje TV Rosja24, czy też przemieszczają się w kierunku na Mariopol?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s