Złote lata PRL-u ?


Opublikowany niedawno na Neon24 artykuł ,, Nasze PRL vs III Żydo-RP”

http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/124283,nasze-prl-vs-iii-zydo-rp

autorstwa pana Dariusza Kosiura przypomina, że Polska czasów Gierka była krajem wysoko uprzemysłowionym, że nasze polskie produkty znajdowały uznanie i zbyt na całym świecie.

Artykuł zaczyna pytaniem

A kto – z młodych wykształconych, z dużych miast – wie, że kiedyś w Polsce produkowano generatory elektryczne dla największych elektrowni?

i dalej pisze ,, Że produkowano turbiny o mocy 500 MW, — a przymierzano się do turbin 1500 MW?

Że polowa chińskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni — wyposażona była / jest nie w amerykańskie, czy niemieckie — a w polskie turbiny?„  itd., itd., podając w dalszej części artykułu spory spis polskich zakładów produkcyjnych i fabryk o ogromnym potencjale produkcyjnym. ( cały spis za wymienionym artykułem zamieszczam w komentarzu)

Można i należy powiedzieć, że to wszystko prawda, że faktycznie mieliśmy Polskę uprzemysłowioną, pracującą. Można nawet założyć, że prawdą było, iż Polska była dziesiątą lub jedenast6ą potęgą gospodarczą świata, ale…

Trzeba jednak zadać proste podstawowe pytanie, dla czego w tak rozwiniętym i uprzemysłowionym kraju jedynym dostępnym w sklepach towarem był na koniec jedynie ocet i musztarda?

Dla czego ten zbiorowy narodowy wysiłek, to uprzemysłowienie Polski, te wszystkie fabryki, kombinaty, zakłady produkcyjne, kopalnie i huty, zaowocowały pustkami w sklepach.

Dla czego w 1983 r. za dolara płaciło się 800 zł.

Dla czego cały ten system oparty o gigantyczną produkcję przemysłową i rolną się załamał. Dla czego nasz poziom życia był niższy niż w krajach, które nie były takimi gospodarczymi potęgami.

…Że polowa chińskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni — wyposażona była / jest nie w amerykańskie, czy niemieckie — a w polskie turbiny?…

A nas, Kowalskiego i Malinowskiego, nie stać byłoby kupić sobie małego Fiata 126, samochodu, a raczej czegoś, co samochodem nie powinno się nazywać.

Dla czego ….w Polsce produkowano generatory elektryczne dla największych elektrowni… a nie było w sklepach najprostszych narzędzi jak wiertarka, szlifierka czy spawarka.

I w końcu dla czego w okresie PRL będąc potęgą gospodarczą i posiadając te wszystkie fabryki, nasz poziom życia był o kilka pięter niższy niż obecnie, gdy faktycznie nie mamy w naszych rękach żadnego przemysłu, gdy ten istniejący w okresie PRL przemysł, został sprzedany, zniszczony lub rozkradziony przez obce korporacje?

Nasuwa się zatem pytanie – na kogo pracowaliśmy my i nasz przemysł w okresie PRL, przez wszystkie tamte lata? Dla czego nasz górnik przeliczając na dolary zarabiał miesięcznie 18 dolców tyle co amerykański robotnik zarabiał w dwie godziny?

Dla czego i z jakich powodów polski produkt, polskie surowce i polska praca była sprzedawana za najczęściej mniej niż jedna dziesiąta wartości?

Sprzedawana generalnie na zachód.

Faktem jest, że dorabialiśmy kraje zachodnie, faktem jest, że pracowaliśmy na dobrobyt zachodnich krajów, sami raczej wegetując, a w okresie ostatnich lat rządów Gierka zaczynając przymierać głodem, bo wyżyć na musztardzie i occie się nie dawało?

Polską szynkę, czy polskie buty można było kupić w Londynie, w Nowym Jorku, i gdziekolwiek indziej na zachodzie, nie można było kupić w Polsce?

Dla czego?

Mówiono nam, że potrzebowaliśmy dewiz.

Ja to rozumiem, ale jak się qrwa sprzedaje za bezcen, to brak jej nawet na kawałek chleba.

I to może tłumaczyć wszystko.

Warto się nad tym zastanowić, warto analizować nasze porażki, naszą politykę, nasze błędy gospodarczo handlowe, naszą głupotę, prowadzącą nas do biedy i zależności.

Reklamy

36 uwag do wpisu “Złote lata PRL-u ?

 1. A kto – z młodych wykształconych, z dużych miast – wie, że kiedyś w Polsce produkowano generatory elektryczne dla największych elektrowni?

  Że produkowano turbiny o mocy 500 MW, — a przymierzano się do turbin 1500 MW?

  Że polowa chińskich, indyjskich, indonezyjskich, greckich i tureckich, libijskich i irackich elektrowni — wyposażona była / jest nie w amerykańskie, czy niemieckie — a w polskie turbiny?

  Że produkowano u nas śmigłowce, samoloty tłokowe i odrzutowe, że produkowano 40.000 ciężarówek, że wytapiano 20 mln ton stali, że byliśmy na 2 miejscu – za Japonią – w produkcji statków rybackich, a te zdobywały Błękitną Wstęgę Atlantyku w tej kategorii?

  Że nasze zestawy audio – radio, wzmacniacz, głośniki, gramofon, magnetofon Radmoru — biły amerykańskie i japońskie?

  Że nasze sprężarki chłodnicze kupowało wiele krajów świata? Że już w latach 50-tych nasz Star był napędzany gazem LPG — i miał nim chłodzone nadwozie?

  Kto pamięta, że pierwszy PC komputer powstał w Erze – przed ZX Spectrum?

  Że wybudowano:

  Trasę Warszawa-Katowice (Gierkówka, niecałe 300 km – jedna z nielicznych dziś dróg dwujezdniowych o tej długości w Polsce);
  Trasę Łazienkowską wraz z drogami dojazdowymi w Warszawie;
  Dwujezdniową drogę Tuszyn-Łódź;
  Szpital „Centrum Zdrowia Dziecka”;
  Szpital „Centrum Zdrowia Matki Polki”;
  Rafinerię ropy naftowej w Gdańsku;
  Odlewnię żeliwa w Koluszkach;
  Zakłady Dziewiarskie „Kalina” w Lodzi;
  Zakłady produkcji dywanów „Dywilan” w Lodzi;
  Zakłady odzieżowe „Cotex”;
  Zakład produkcji profili giętch w Bochni;
  Zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Leżajsku i Lipsku;
  Hutę miedzi w Głogowie;
  Produkcja blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (obecnie im. Tadeusza Sendzimira);
  Płocką Fabrykę Maszyn Żniwnych (wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów zbożowych BIZON);
  Zakłady mleczarskie w Węgrowie, Ciechanowie, Chodzieży, Zabrzu;
  Produkcja autobusu Jelcz w Kowarach;
  Zakłady mięsne w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Zielonej Górze;
  Port Północny i nafto-port (mieliśmy wtedy własne tankowce);
  Zakład kineskopów kolorowych na licencji amerykanskiej w Piasecznie (wtedy jedyny zakład w Europie produkujący tej klasy sprzęt);
  Produkcja układów scalonych i półprzewodników w Naukowo-Produkcyjnym
  Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie,
  11 elektrowni (w tym największa, Kozienice I – o mocy 1200 MW; po 1989 r. – zero elektrowni) – i wiele, wiele innych.
  W latach 70′ oddawano do użytku ok. 300 tys. mieszkań rocznie, a obecnie ok. 1/3 tej liczby, w latach 90-tcyh jeszcze mniej;
  W latach 1970-75 płace wzrosły o 40%;
  W dekadzie 1970-80 – wzrost PKB o ok. 80% (po 1989 r. potrzeba było na taki sam wyczyn 20 lat);
  Spożycie mięsa na głowę było wyższe niż dziś, mięsa nie myto i nie nasączano (Constar);
  1982 (rok kryzysu wywołanego przez „Solidarność” finansowaną przez CIA);
  Od tego roku mierzy się w Polsce liczbę osób żyjących poniżej minimum socjalnego na 24 %, obecnie – powyżej 60%!
  We wrześniu 1980 r. (kiedy Gierek odchodził) zadłużenie Polski w Klubach Paryskim i Londyńskim wynosiło ok. 17,6 miliardów dolarów. Na osobę (615 USD) było ono mniejsze niż na Węgrzech (836 USD) lub Jugosławii (856 USD).
  Pod względem zadłużenia byliśmy na 12-13 miejscu w świecie — co odpowiadało naszej ówczesnej produkcji.

  Przypominam, że Polska posiadała wówczas rezerwy walutowe w wysokości ok. 1,3 mld USD — 4 mld USD w surowcach i półfabrykatach, jak również blisko miliardową nadwyżkę eksportu nad importem (wartość eksportu w 1980 to ok 10 mld USD; bilans handlowy pogorszył się po strajkach „S”).

  Dług Gierka został prawie całkowicie spłacony w roku 2009.

  Gierek, kiedy rządził, mieszkał w rządowych willach (które przy niektórych dzisiejszych chałupach wyglądały jak psia buda). Po internowaniu mieszkał w domku typu klocek w Ustroniu. Jeździł maluchem 126p kupionym na talon. Żył tylko z emerytury belgijskiej za okres przepracowany w tamtejszych kopalniach……
  http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/124283,nasze-prl-vs-iii-zydo-rp

  Polubienie

 2. Uzupelniajaco, komentarz jednego z komentatorow od „Gajowego Maruchy.”

  15vagabunda said
  2015-07-20 (poniedziałek) @ 00:05:32

  z sieci:
  „Oto niektóre inwestycje PRL:
  -Przemysł paliwowo-energetyczny- Kopalnie: Zagłebie Lubelskie (węgiel kamienny), Zagłębie Górnośląskie (w.kam, odbudowa i rozbudowa), Zagłębie Wałbrzyskie (w.k)
  -Koksownie: Kraków, Częstochowa, Zdzieszowice, Zagłębie Wałbrzyskie i Górnośląskie (16 zakładów)
  -Kopalnie: Turoszów, Bełchatów, Zagłębie Konińsko-Tureckie (węgiel brunatny)
  -Gaz ziemny (wydobycie): Kotlina Sandomierska, Ostrów Wielkopolski, Podkarpacie
  -Magistrale gazowe: Przemyśl-Stalowa Wola-Puławy-Warszawa-Włocławek-Gdańsk, dolina Baryczy-Głogów
  -Elektrownie wodne: Solina (138 MW), Myczkowce (8 MW), Rożnów (50 MW), Czchów (8 MW), Dychów (75 MW), Porąbka (12 MW), Tresna (20 MW), Pilchowice (12 MW), Otmuchów (8 MW), Turawa (8 MW), elektrociepłownia w Koronowie (28 MW), Żydów (150 MW, 1971, szczytowo-pompowa na jeziorze), Włocławek (160 MW)
  -Elektrownie i elektrociepłownie bazujące na węglu kamiennym i brunatnym: Kozienice (1600 MW, 70-te), „Dolna Odra” (1600 MW 70-te), Rybnik (800 MW 70-te) – moce początkowe, Opole, Jaworzno (3 obiekty), Bełchatów (5000 MW 70-te i 80-te), Turów, Konin-Turek, Skawinia, Kraków, Blachownia-Kędzierzyn, Bielsko, Stalowa Wola, Warszawa, Łódź
  -Elektrownie atomowe: Żarnowiec (70-te, niedokończona)
  -Przemysł metalurgiczny.Huta Częstochowa (całkowicie nowa, 2 piece + stalownia 60-te), Huta Kościuszko w Chorzowie (2 piece 60-te, nie istnieje), Huta w Krakowie (kombinat metalurgiczny i miasto, aglomerownia, produkcja surówki itd (kupiona przez Turka i zliwkidowana), 50-te) Bochnia (filia huty krakowskiej, gł. profile gięte i blachy transformatorowe, 1968), Huta Katowice (nowocześniejsza , m.in. specjalistyczne stopy do implantacji wewnątrzustrojowej, obecnie w stanie upadłości), Huta Warszawa (stale jakościowe, 60-te), Zawiercie, Ostrowiec Świętokrzyski
  -Przemysł metali nieżelaznych. kopalnie cynku i ołowiu: Olkusz, Bolesławiec, kop. w Pomorzach, Trzebionka produkcja surowca : Katowice, kombinat górniczo-hutniczy w Bolesławcu, Miasteczko Śląskie (1967),huta miedzi w Legnicy (1954), Zagłębie Lubińsko-Głogowskie (m.in. Głogów, 60-te), Lublin, Polkowice, Runda (kopalnie, 60-te i 70-te), huta Żukowice (1971)huta aluminium w Malińcu (1966), Huta Skawinia przetwórstwo aluminium: Skawinia, Kęty
  -elektromaszynowy.
  -środki transportu: Zakłady Cegielskiego w Poznaniu (parowozy, lokomotywy, silniki okrętowe, ciężkie lokomotywy spalinowe, wagony osobowe), Chrzanów „Fablok”, „Pafawag” Wrocław, „Dolmel”, wagony towarowe (Zielona Góra, Świdnica, Ostrów Wielkoposki, Chorzów), „Konstal” Chorzów, Ursus (ciągniki, 1947 odbudowa), Starachowice (samochody ciężarowe, 1948), Lublin (samochody dostawcze „Żuk”), Nysa (samochody dostawcze), FSO w Warszawie, Bielsko-Biała i Tychy (Syrena, Mały Fiat na lic. włoskiej 1971), Sanok (autobusy, mikrobusy, przyczepy, 1958), Jelcz (samochody ciężarowe na lic. francuskiej Berliet, autobusy na lic. czechosłowackiej, ciężkie -samochody ciężarowe w tym Leyland, Steyer, 1960), Poznań („Tarpan” – samochód dla rolinictwa), motocylke i rowery (Warszawa, Świdnik, Kielce, Szczecin, Bydgoszcz, Skarżysko-Kamienna, Czechowice-Dziedzice), skutery (Warszawa)
  -przemysł okrętowy: Gdańsk (drobnicowce, trampy, duże statki rybackie-przetwórnie wraz z chłodniami, 1948, 1976), Gdynia (suchy dok, masowce pow. 100 tys. DWT, Szczecin, Ustka (łodzie ratunkowe, kutry i mniejsze jednostki, w likwidacji), stocznie remontowe Gdańsk, Gdynia, Szczecin (produkcja kutrów rybackich, holowników, pogłębiarek, lodołamaczy, kutrów pilotowych, barek), „Zgoda” w Świętochłowicach (małe i średnie silniki okrętowe, 1957), Cegielski w Poznaniu (duże silniki okrętowe), Elbląd (śruby okrętowe i inne elementy konstrukcji), Warszawa, Gliwice, Sosnowiec, Tarnowskie Góry, Nysa, Kraków, Bygdoszcz, Toruń, Grudziądz, stocznie rzeczne w Koźlu, Wrocławiu, Nowej Soli, Krakowie, Warszawie, Modlinie, Płocku, Toruniu, Gdańsku (2 ostatnie miasta – produkcja statków do żeglugi rzecznej i przybrzeżnej), Płonie (kontenery, 1975)
  -przemysł lotniczy (odbudowa i rozbudowa, nowe zakłady): Warszawa, Lublin, Biała Podlaska, Mielec (samoloty rolnice), Świdnik (śmigłowce), Bielsko-Biała (szybowce).
  -Przemysł maszynowy-produkcja obrabiarek (350 typów): „Rafamet” w Kuźni Raciborskiej, Fabryka Urządzeń Mechanicznych w Porębie, Warszawa (zakłady im. Świerczewskiego), Pruszków, Skarżysko-Kamienna, Wrocław, Bydgoszcz, Poznań, Łódź, Katowice, Dąbrowa Górnicza, Kraków, Tarnów, Andrychów, Jarocin, Pleszew
  -produkcja kotłów i turbin parowych: Sosnowiec, Kielce, Łódź, Racibórz (kotły, 1952), Elbląg („Zamech” turbiny)
  -silniki spalinowe: Warszawa, Andrychów, Mielec, Świętochłowice + Poznań + Gdańsk (silniki okrętowe), Nowa Dębna, Bielsko Biała
  -produkcja maszyn górniczych: Katowice, Zabrze, Mikołów, Sosnowiec, Rybnik, Bytom, Oświęcim, Kraków (pewne podzespoły), Wałbrzych, Piotrków Trybunkalski, Gorlice (urządzenia i sprzęt wiertniczy dla górnictwa ropy i gazu)
  produkcja maszyn i urządzeń dla hutnictwa: Zabrze, Katowice, Gliwice
  -produkcja maszyn i urządzeń dla przemysłu chemicznego: Kielce (Zakłady Aparatury Chemicznej), Kraków (Zakł. im. Szadkowskiego), Toruń, Nysa, Świdnica, Gliwice, Wyry, Skierniewice, Kościan, Opole
  -produkcja maszyn i ciężkiego sprzętu dla przemysłu materiałów budowlanych i budownictwa: Bydgoszcz, Warszawa, Gliwice, Zabrze, Poznań, Szczecin, Stalowa Wola (żurawie, dźwigi, koparki), Kraków, Wrocław, Solec Kujawski (maszyny drogowe i budowlane)
  -produkcja maszyn włókienniczych: Łódź (3 zakłady), Zduńska Wola, Bielsko-Biała, Dzierżoniów, Kamienna Góra, Zielona Góra
  -produkcja maszyn rolniczych: Płock i Poznań (kombajny zbożowe), Stzelce Opolskie, Brzeg, Grudziądz, Inowrocław, Włocławek, Kutno, Jawor, Słupsk, Dobre Miasto, Lublin
  produkcja maszyn i urządzeń dla przemysłu spożywczego: Świdnica (kompletne curkownie), Nuysa (gorzelnie), Warszawa, Wrocław, Gniezno, Olsztyn, Białystok, Kraków (przemysł tytoniowy)
  -Przemysł precyzycjny- mechanika precyzyjna i optyka : Warszwa (aparaty fotograficzne, mikroskopy, instrumenty pomiarowe i geodezyjne), Jelenia Góra (szkło optyczne), Katowice (okulary), Łódź (aparatura filmowa), Kraków (aparatura pomiarowa), Włocławek (manometry i termometry), Poznań (gazomierze), Toruń i Wrocław (Wodomierze), Świebodzice, Łódź (zegary), -instrumenty lekarskie (Warszawa, Milanówek, Nowy Tomyśl), łożyska toczne (Poznań, Kraśnik, Kielce, Warszawa), Skarżysko Kamienna (maszyny liczące, 70-te), Radom (maszyny do pisania)
  Przemysł metalowy- odletwictwo: GOP, Warszawa, Kraków (armatura z metali kolorowych), Kielce (armatura), Końskie, Opoczno, Skarżysko-Kamienna, Węgierska Górka, Nowa Sól, Chocianów, Poznań, Olesno Śląskie, Śrema (70-te), Kutno (70-te), Radom (70-te), Koluszki (70-te)
  -wyroby blaszane i naczynia: Rybnik, Olkusz, Kraków, Wrocław, Brzesk
  wyroby AGD: Grudziądz, Jawor (piece i kuchenki), Wrcoław, Bydgoszcz, Rzeszów, Rybnik (lodówki), Kielce, Olkusz, Myszków (pralki), Przemyśl, Radom (maszyny do szycia)
  -Przemysł elektrotechniczny i elektroniczny- kable energetyczne i teletechniczne (Kraków, Czechowice-Dziedzice, Będzin, Ożarów, Bydgoszcz, Szczecin), żarówki (Katowice, Pabianice – odbudowane i rozbudowane zakłady, Piła), silniki eletryczne dużej mocy i generatory (Wrocław „Dolmel” Żychlin – odbudowa, Bielsko-Biała, Cieszyn, Tarnów, Poniatowa, Brzeg) transformatory i -trakcje elektryczne (Łódź) liczniki i elektryczna aparatura samochodowa (Świdnica), elektrody węglowe (Racibórz – odbudowa, Biegonice), Warszawa (telewizory i odbiorniki radiowe oraz zestawy grające, magnetofony, lampy, półprzewodniki, tranzystory, układy scalone, elektryczne i elektroniczne przyrządy pomiarowe, aparatura teletechniczna), radiole i telewizory (Gdańsk, Dzierżoniów, Bydgoszcz), aparaty telefoniczne (Radom, Łódź), Kraków (aparatura teletechniczna), Wrocław (” Elwro” elektroniczne maszyny techniki obliczeniowej), Błonie (elektronika), Zabrze (Mera-Elzab, elektronika wszelkiego rodzaju, w tym dla statków, górnictwa), Tychy (elektronika górnicza), Gdańsk (elekotrnika przemysłu okrętowego)
  -Przemysł chemiczny- przemysł siarkowy: Wizów, Busk, Tarnobrzeg (kombninat, 50-te), Staszów, Grzybów, Jeziorko, Machów, Police, nawozy sztuczne (Kędzierzyn, Tarnów, Puławy, Włocławek- nawozy azotowe), Kraków, Poznań, Toruń, Machów, Gdańsk, Police, (nawozy fosforowe),
  -włókna i tworzywa sztuczne (Tomaszów Mazowiecki, Chodaków, Jelenia Góra, Wrocław, Gorzów Wielkopolski, Szczecin, Toruń, Blachownia Śląska, Łódź, Tarnów, Puławy, Pionki, Wąbrzeźń, Pustków, Gliwice, Oława, Kalisz, Warszawa, Jasło), produkcja barwników, farb i lakierów (Zgierz, Pabianice, Wola Krzysztoporska, Bydgoszcz, Wrocław, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Szczecin, Włocławek, Radom, Kalisz, Dębica, Cieszyn – Polifarb), przemysł farmaceutyczny ( Warszawa, Kraków, Poznań – Jelfa, Polfa, Łódź, Pabianice, Jelenia Góra, Sarogard Gdański),
  -przemysł zielarski „Herbapol” (Poznań, Bydgoszcz, Kutno, Wrocław, Kraków, Lublin, Białystok), -kosmetyki i środki piorące (Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Katowice, Racibórz, Bydgoszcz, Starogard Szczeciński), wyroby gumowe (Dębica, Olsztyn – opony, Bydgoszcz, Grudziądz, Wolbrom, Sanok, Piastów, Trzebinia, Łódź) artykuły sanitarne i sportowe (Grudziądz, Kraków)
  -Przemysł mineralny- cementownie (Wierzbica, Nowiny koło Kielc, Rejowiec, Chełm Lubelski, Działoszyn, Bieławy, Opole, Kraków, Rudniki, Małogoszcz, Wejherowo), wapno budowlane, nawozowe, gipsy (Stzelce Opolskie, Gogolin, Górażdzę, okręg kielecki, Chrzanów, Kraków, Wojcieszów, Bielawy-Piechcin Pinczów – „Dolina Nidy”, Lwówek, Lubań), szkło (Szklarksa Poręba, Szczytna, Stronie Śląskie, Zawiercie, Wałbrzych – porcelana, Jaroszowiec
  – szkło walcowane, Jelenia Góra, Piotrków Trybunalski, Sandomierz – szkło okienne, Jelenia Góra, Katowice, Boguchwała, Radom, Tułowice, ogółem ponad 60 zakładów)
  -Przemysł drzewno-papierniczy i poligraficzny- płyty drzewne (Czarna Woda, Przemyśl, czrnków, Koniecpol, Szczecinek, Suwałki, Morąg, Świeradów-Zdrój), meble (Warszawa, Łódź, Radomsko – -meble gięte, Poznań, Swarzędz, Bydgoszcz, Świdnica, Olszyna Lubańska, Kraków, Kalwaria Zebrzydowska, Gdańsk, Słupsk – meble okrętowe, Wyszków, Nowe, Goleniów, Kozienice, Zamość), zapałki (Czechowice-Dziedzice, Częstochowa, Sianów, Gdańsk, Bystrzyca Kłodzka), stolarka budowlana (Wołomin, Okartów, Grybów), sprzęt sportowy (Kętrzyn, Gdańsk, Chojnice, Łódź, Zakopane i Szaflary – narty), wyroby z wikliny (Rudnik, Nisko, Trzciel, Ujście),
  -instrumenty muzyczne (Jordanów – instrumenty dente, skrzypce, Lublin – strunowe, Bydgoszcz – akordeony i i. elektryczne, Legnica i Kalisz – pianina i fortepiany, Częstochowa – zabawki),
  -papier i wyroby z papieru (Krapkowice, Szczecin, Niedomice, Włocławek, Bydgoszcz, Jeziorna, Żywiec, Klucze, Kostrzyń, Ostrołęka – kombinaty, Przechów),
  -maszyny i materiały poligraficzne (Warszawa, Łódź, Kraków, Bytom, Katowice, Poznań, Wrocław, Bydgoszcz, Rzeszów, Gdańsk, Szczecinm Toruń)
  -Przemysł lekki- przemysł włókienniczy (Łódź – zlikwidowany- i Białystok – zlikwidowany – odbudowa i rozbudowa, Dzierżoniów, Bieława, Pieszyce, Wałbrzych, Lubań, Kamienna Góra, Prudnik, Zielona Góra, Bielsko-Biała – nie istnieje, Andrychów, Bytom – w upadłości, Sosnowiec, Zawiercie, Częstochowa), przemysł odzieżowy (Warszawa, Elbląg, Ostrów Wielkopolski, Gubin, Słubice, Zgierz, Pabianice, Brzeziny, Wrocław, Poznań, Kraków, Bydgoszcz, Szczecin, Toruń, Legnica, Dzierżoniów), przemysł skórzany (Nowy Targ, Prudnik, Oleśnica, Będzin, Skarżysko, Łuków, Augustów, Słupsk, Chełm Lubelski – buty), garbarstwo (Brzeg, Kluczbork, Radom, Kraków, Skoczów, Kalisz, Bydgoszcz, Gniezno, Braniewo, Białogard), futra (Prochowice, Kraków, Nowy Targ, Żywiec, Bielsko-Biała, Gdańsk, Środa Śląska)
  -Przemysł spożywczy- Warszawa, Gdynia, Szczecin, Wrocław, Kraków (b. dużo)
  -Linie kolejowe normalnotorowe – 22,4 tys. km, w tym 9,3 tys. zupełnie nowych.
  -Sieć drogowa – 100 tys. km ulepszonej nawierzchni, transport PKS – ponad 1000 przystanków (lata 70-te), transport miejski (267 w stosunku do 37 miast przed wojną), trasy Katowice-Warszawa, Kraków-Katowice, Katoiwce-Wrocław
  -Flota morska – przed wojną praktycznie nie istniała, tylko do 1965 roku zbudowaliśmy na własny użytek 140 jednostek dalekomorskich i 533 kutry rybackie. W 1986 posiadaliśmy 1956 jednostek pływających bez okrętów wojskowych, w tym 85 promów pasażerskich. obecnie mamy kilkadziesiąt kutrów, kilka holowników i 3 promy.
  -Czynny tabor kolejowy – w 1986 r mieliśmy 1809 lokomotyw elektrycznych, 2600 spalinowych, 704 parowozy i 161260 wagonówRocznik1987.346 wszystko to zostało zbudowane w PRL
  Tabor autobusowy: w 1986 mieliśmy 23397 autobusówRocznik1987.348
  -Rurociągi: ropociągi (1965-1975) 1181 km, rurociąg „Przyjaźń”, gazociągi: Przemyśl-Warszawa-Płock-Gdańsk, Przemysl-Sandomierz-Łódź, Lubaczów-Kraków-Czechowice, GOP-Garki-Poznań-Piła-Szczecin, Garki–Kalisz-Włocławek-Grudziądz-Gdańsk
  -Sieci energetyczne – 400 000 km
  -Sieci cieplne (centralne ogrzewanie) – 7 tys km sieci rozdzielczej i magistralnej
  -Infrastruktura komunalna: Miasta posiadające wodociągi w 1986 – 775 (164 w 1938), kanalizacje – 700 (w 1928 – 120), gazową – 429 (w 1938 – 106), elektryczną 813 na 813 (w 1938 – 481)
  15 parków narodowych, w tym trzy dalsze strukturalnie, technicznie i ekonomicznie przygotowane do powołania, które zostały utworzone już po 1989r. Powierzchnia parków – 183 tys. ha, w tym 55,7 tys. ha ochrony ścisłej
  Ogólem, w okresie PRL zbudowano ponad 7500 dużych zakładów, a prawie 16 tys. mniejszych odbudowano. „

  1abezmetki 21.07.2015 01:55:46

  http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/124283,nasze-prl-vs-iii-zydo-rp

  Polubienie

 3. Uzupełniająco zacytuję samego siebie
  ….Ja to rozumiem, ale jak się qrwa sprzedaje za bezcen, to brak jej nawet na kawałek chleba…..
  To było za PRL
  Później w czasach tz. IIIRP za darmo, za bezcen, sprzedano, zniszczono, rozkradziono już nie produkcję, lecz cały istniejący przemysł .
  I znów zacytuję
  …jak się qrwa sprzedaje za bezcen….. to pozostają jedynie miliardowe długi

  Polubienie

 4. Cóż znaczą „takie” straty, w pełnym bilansie jesteśmy na MA.
  Jesteśmy w Europie – i co wynika z faktu ‚bycia” – jestesmy TAK,TAK 🙂
  europejczykami. Tak jak „Anglikowie”, czy inni italiańcy. A to już wartość
  wymierna. .. 🙂 Zazdroszą nam wszyscy, kto? Noooo, (chyba nawet) Marsjanie. 🙂

  Polubienie

 5. Fakt jest faktem a ludzie sa ludzmi ,co gorsza już OTUMANIENI !
  Co do towarów w sklepach i magazynach/hurtowniach dopisze :
  Osobiscie kontrolowałem jako dowodca TGO a później komisarz stanu wyjątkowego w Polsce zwanego NIEFORTUNNIE i PROWOKACYJNIE „stanem wojennym” poznałem OSOBISCIE przyczyne pustych polek w sklepach.
  Malo tego kontrolowałem (nadchodzila zima) taki towar jak wegiel opalowy w GS-ach jednoznacznie STWIERDZAJAC :

  TOWAR BYL ,a zasobna Polska w wegiel nawet juz wydobyty na powierzchni ale ……
  bowiem handlowcami BYLI NIE-POLACY,ta sama rasa i mieszance mieli lape na handlu !

  Dla pokolenia urodzonego po 1980 roku dodam, ze Polska wtedy rzadzily te same rody co dzisiaj !
  Wiec wypada od nich zadac wyjasnien DLACZEGO LUDZI TUMANIONO PUSTYMI SKLEPAMI (twierdzac brak towaru) ,mało tego chciano ich „rozruszać/poruszyć/wqrwic) octem i wodka na kartki !
  Co to wtedy polski rolnik nie produkowal zywnosci ???

  Tak cyrk,ani teatr ,tym bardziej MAJDAN w Polsce SZMULOM nie wypalil ale za to na „S” naiwnych gojow nabrano ,wzmacniając wiara w Matke Boska w klapie podstawionego „wodza bolka”.
  DURNY POLAK UWIERZYL wtedy ( dziś nadal wierzy) w PROPAGANDE ,NIE DOSTRZEGAJAC WINNYCH !

  Jestem jeszcze zywa historia i dam odpowiedz na kazde pytanie dlaczego Polacy to znieśli i nie skoczyli sobie do oczu.
  ROZLEW KRWI POLSKIEJ SZMULOM SIE NIE UDAL.
  Dzieki NAM WOJSKOWYM POLAKOM w roznych stopniach wojskowych z jednym madrym generalem, na którego choć w grobie jeszcze dziś DURNI PLUJA a wrogowie Polski do końca jego zycia mu dokuczali,pozniej nawet na cmentarzu,ooot szmulowska msciwosc !
  Nie wstyd wam solidarnościowcy zrobieni w to co kon pod brzuchem nosi przez tych,ktorych ja do końca zycia będę nazywal szmulami,szwabami i mieszańcami ?

  Dzisiaj w Polsce jest raj ale tez slepi nie dostrzegaja dla kogo .

  Polubienie

 6. @major
  handlowcami BYLI NIE-POLACY,ta sama rasa i mieszance mieli lape na handlu !
  Inaczej…byłeś, wiedziałeś i go…no zrobiłeś. Potrafisz tylko biadolić, jak
  nie przymierzając ‚stara baba”, przed kościołem!!

  Polubienie

 7. Paradoksalnie po ,,sprywatyzowaniu ” przemysłu / gospodarki PRL-u, po jej częściowym zniszczeniu, rozkradzeniu i sprzedaniu w obce ręce, w sklepach mamy cały szeroki asortyment towarów. Na ulicach różnorodne i nierzadko przyzwoite marki samochodów, spory ruch kupujących w dobrze zaopatrzonych supermarketach i ludzi całkiem zadowolonych z obecnej sytuacji. Nie muszę dodawać, że zagraniczne kurorty cieszą się także wzięciem sporej grupy rodaków.
  Stąd apele i wezwania mocno marginalnych grup tz. narodowców o obalenie bądź wymianę obecnych rządów, partii władzy i elit nie znajdują w zasadzie żadnego odzewu.
  Jesteśmy jako kraj i naród mocno zadłużony, ale jak to się mówi coś za coś.
  Buduje się różne obiekty niepierwszej potrzeby, ponosi wydatki w wielu przypadkach zbędne, ale zarówno jednym jak i drugim przypadkiem ogół społeczeństwa nie bardzo się przejmuje.
  Wygoda i komfort życia robi swoje a to w żadnym razie nie skłania ani do rewolucji ani do potrzeby szerszych zmian.
  I taki mamy stan na chwilę obecną.

  Polubienie

 8. „..Wygoda i komfort życia robi swoje..”

  PolskieRadio.pl podaje (2015.07.24)

  ” Bank Światowy poinformował w czwartek,że udzielił Polsce pożyczki w wysokości 912,7 mln euro. Chodzi o pożyczkę na politykę rozwojową, w tym wspieranie wzrostu gospodarczego i tworzenie miejsc pracy, a także wzmacnianie odporności sektora finansowego.Jest to już druga przyznana Polsce taka pożyczka.”

  Polubienie

 9. Czy WAS TAM W POLSCE JUZ CALKIEM ODMOZDZONO ???
  CO JEST POLSKIE w POLSCE ,ze nawet za wode struta obcy sla wam rachunki ,nie mowiac o elektryce i innych oplatach !
  CO TO ZA ZYCIE i SZPAN NA KREDYT ?
  GDZIE i U KOGO PRACUJECIE ?

  Admin zejdz na ziemie i nie powielaj PROPAGANDY ,bo i tobie w końcu SZMULE i SZWABY LEB URWIA lub wrzuca do jeziora !

  POLSKA JEST W NIEWOLI A POLACY SA ZADLUZONYMI NIEWOLNIKAMI !!!
  MALO TEGO ZABIJA SIE WAS NA POTEGE WSZEDZIE i NA ROZNY SPOSOB !!!
  Nie dostrzegajac tego trzeba być slepym i głuchym albo SLUGA SLUG czy PLATNYM AGENTEM !!!!!!

  POLKO i POLAKU wejdź na portal młodych i CZYTAJ PRAWDE :
  http://www.robertbrzoza.pl
  lub
  http://www.monitor-polski.pl

  Polubienie

 10. Całą „epokę Gierka” z konieczności (udział w „sprawie taterników”) przesiedziałem na Zachodzie. Ale już po kilku miesiącach pobytu (płatnego!) w Stanach Zjednoczonych, zrozumiałem dlaczego Rewolucja Komunistyczna 1917 była konieczna: to w USA widać było najlepiej, jak ludzie obłąkańczo wręcz się UPODLILI, bo tam (w Europie Zachodniej przed 45 laty o wiele mniej) PIENIĄDZ STAŁ SIĘ BOGIEM. I jak zaczęła się „rewolucja industrialna Gierka za pożyczone pieniądze” to ja – z USA podówczas – już wiedziałem że z tej gierkowskiej tramtradramcji „doganiamy Zachód” wyjdzie chała. Ale w wyprawach w Hindukusz i Himalaje organizowanych przez „biednych” kolegów z PRL-u z chęcią uczestniczyłem i BIOLOGICZNA chęć powrotu do „takiej biedy” – zwłaszcza gdy wszystkie ekonomiczne osiągnięcia Narodu Amerykańskiego miałem głęboko w dupie – była jedną z przyczyn, żer do tego PRL (w stanie wojennym, jak mnie już tam wpuszczono) po 14 latach powróciłem. („Najlepszy biznes w życiu” jak określił tę mą decyzję „Jębas”, wielokrotny partner mych wspinaczek alpejsko-himalajsko-nowozelandzkich, obecnie warszawski milioner.)

  No ale cóż, była Polska była, ale się skończyła, co już przed 27 laty przepowiadałem działaczom Solidarności (m.in. późniejszemu wice-ministrowi kultury Michałowi Jagielle).

  A czym się skończy epoka pod tytulem„Wygoda i komfort życia robi swoje a to w żadnym razie nie skłania ani do rewolucji ani do potrzeby szerszych zmian.?

  Z biologicznej przyczyny KOŁTUN LUDZKOŚCI będzie się dynamicznie, „po gierkowsku” rozwijać, zamieniając się w TUMOR PLANETARNY – co już doskonale w Warszawie, w nowo-dzielnicy potworków budowlanych za Dworcem Centralnym i Pałacem Kultury widać.

  Obserwując pierwsze zalążki tego KOŁTUNA, bezpośrednio po Burżuazyjnej Rewolucji Francuskiej, J. B. Lamarck ponuro przepowiadał 200 lat temu, że ten „rozwój T-P-D”, totalna dominacja hiper-burżuazji (wg. zawężonych poglądów, Światowego Żydostwa) doprowadzi nie tyle do POWSZECHNEGO DZIADOSTWA (to twierdził mój zmarły już, religioznawczy kolega Piotr Kosidowicz), ale po prostu do PLANOWEJ ZAGŁADY życia na Ziemi. Tej Ziemi.

  A odnośnie tego, w jaki sposób ten „Boży cel”, zamiany planety Ziemia w kolejny pas astreoidów krążących wokół Słońca,będziemy realizować, pozwolę sobie zacytować początek mego komentarza, jaki ukazał się na https://wiernipolsce.wordpress.com/2011/10/15/afganistan-%E2%80%93-pokojowa-misja-czy-okupacja/

  markglogg
  15 Październik 2011 o 21:46

  Ponieważ „polski.blog.ru” oprawił krótki tekst „opolczyka” bardzo sążnistym tekstem na temat zasług JPII dla światowego pokoju, pozwolę sobie skomentować ten „polski.blog.ru” jeszcze dłuższym tekstem, napisanym przeze mnie 5 stycznia 2000 pod wpływem info zawartego w papieskim, noworocznym orędziu 1 stycznia AD 2000:

  MG

  Dyptyk p.t. “NIE POKÓJ WAM PRZYNOSZĘ ALE MIECZ”
  ( cytat z ewangelicznego “orędzia” Jezusa do apostołów. )

  Część pierwsza: “Pokojowe orędzie” Jana Pawła II

  Jest niezaprzeczalnym faktem, że Kościół Katolicki – a zwłaszcza autorytet Jana Pawła II – odgrywa ogromną rolę w przemianach jakie zaszły i wciąż zachodzą w naszym kraju w ciągu ostatnich dwóch dekad. Choć przywiązana do idei chrześcijańskich prasa – jak na przyklad Nasz Dziennik czy Myśl Polska – ogólnie jest przeciwna procesowi, który określa się mianem globalizacji (czyli inaczej mówiąc, odnarodowienia narodów) to jednak wyższa hierarchia Kościoła w swej większości zdaje się ten proces historyczny popierać. Nie dawno też sam Jan Paweł II, z okazji Światowego Dnia Pokoju, 1 stycznia roku 2000, opublikował orędzie, w którym proces desakralizacji oraz ubezwłasnowolniania narodów oraz państw – właśnie w imię pokoju – jak najbardziej oficjalnie poparł. Dosłownie, według opublikowanego 31grudnia przez Gazetę Wyborczą tekstu:
  Możemy sformułować niepodważalną zasadę: pokój zapanuje w takiej mierze w jakiej cała ludzkość zdoła odkryć swe pierwotne powołanie aby być jedną ludzką rodziną (…) Ta świadomość może stać się źródłem inspiracji i sensu, w którym działają mechanizmy globalizacji. Procesy te (…) otwierają obiecujące możliwości przekształcenia ludzkości w jedną rodzinę (…). Należy zatem odrzucić koncepcje i praktyki, które traktują naród i państwo jako rzeczywistość samoistną i stawiają je ponad wszelkimi innymi wartościami.

  Nic dodać, nic ująć – i po co to lamenty nt. utraty polskości, skoro sam Watykan zadecydował, że swoim „narodniactwem” możemy się wypchać.

  Polubienie

 11. WATYKAN to nie POLSKA a Polacy to NIE-ZYDZI, !
  Czy to cos mowi tobie filozofie MG i inni nie majacy rozpoznania KTO JEST W POLSCE KIM ?
  POLSKE ZASIEDLONO OBCYMI RODAMI ,których dziś jest w kraju nad Wisla zwanym jeszcze Polska POL na POL (50/50 %) !!!
  Jeżeli na dzień dzisiejszy CALA WLADZA SPRAWOWANA JEST PRZEZ „obywateli polskich” żydowskiego i niemieckiego lub innego pochodzenia ,to co tu jeszcze dyskutować ?

  Wystarczy ZAWOLAC :
  ZYDZI i NIEMCY , inne narodowości bytujący w Polsce nie podporzadkowujacy się NARODOWI POLSKIEMU – WON Z POLSKI !
  Czy może na dzień dzisiejszy jakiś biskup w Polsce moze pochwalić sie ,ze ma czysta krew Polska i Polsce/Polakom sluzy ???
  W,której partii politycznej w POLSCE sa POLACY CZYSTEJ POLSKIEJ KRWI ???
  CZY ZOLNIERZE w POLSCE ,POLICJA a nawet powstala straz miejska ,czy zawodowa straz pozarna ,ma OBECNIE w swych szeregach ludzi czystej krwi polskiej ???
  WROGOWIE POLAKOW,OBCY i MIESZANCY KRWI – POLSKA ZAWLADUJA ,POLSKE Z POLAKOW WYLUDNIAJA !!!
  Malo tego już kracza ,ze Polska nie ma prawa więcej liczyc niż 15 mln POLAKOW !!!
  CO z reszta zrobia (?), już robia !
  Wejdzcie na inne portale i czytajcie PRAWDE ,gdy jeszcze nie wylaczono wam internetu
  Nie nabierajcie wody w ustach ,nie lękajcie się i KRZYCZCIE NA CALY SWIAT ,ze cale zlo pochodzi od LOTROW,ZLODZIEJI i BANDYTOW,ktorzy dorwali się do rzadow nie tylko w Polsce ale na całym swiecie !!!.
  Mamia was caly czas,nabieraja na pzretasowania,obietnice ,zapewnienia, na religie i wierzenia ,które sami stworzyli ,obsadzili w nich stanowiska wszelkiej władzy (swieckiej i kościelnej) !
  Wszelkie klotnie udawane miedzy nimi jest/sa swiatowa PERFIDIA i FARYZEJSTWEM,KLAMSTWEM !!!
  Na szczęście co raz więcej ludzi to dostzrega rozumie i zaczyna przeciw dzialac.

  Polubienie

 12. Niesamowity start MiG-29 podbił zachodnie media

  Podczas wojskowego pokazu lotniczego widzów zadziwił pionowy start rosyjskiego myśliwca MiG-29. Zachodnie media były tak zaskoczone, że uznały, iż możliwości bojowe samolotu wydają się nieograniczone.

  W sieci opublikowano wideo z poziomego startu rosyjskiego myśliwca MiG-29. Amatorski film publikują wiodące zachodnie media.

  — Ten, kto ogląda to z daleka, może pomylić samolot z rakietą – pisze Huffington Post.

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/wideoklub/20150729/743771.html#ixzz3hHOOw8et

  Polubienie

 13. Dzis już NOWY,MLODY i MADRY PREZYDENT POLSKA RZADZI !
  Zlote lata przed Polska ale czy przed Polakami ?
  Oto pytanie dla tych ,którzy czuja się POLAKAMI i faktycznie nimi sa.

  Mlodzi nie pamietaja PRL-u ,opowiada się im rozne historie ,proszę wiec młodych o zabranie glosu i pojscie za młodym prezydentem .
  Starym miny pojawia się na twarzy jak niektórym poslom i senatorom „niezniszczalnym” w Sejmie podczas orędzia MLODEGO PREZYDENTA POLSKI .

  Oby tylko teraz „zdarci” i buczacy nie popełnili samobójstw „na zamówienie” .
  Niech zyja ale niech znikna z Sejmu i Senatu Polski !
  Oto zadanie przed młodymi POLAKAMI !!!

  Polubienie

 14. Ad Czytelnik.

  Polały się łzy me czyste, rzęsiste
  Na me dzieciństwo sielskie, anielskie,
  Na moją młodość górną i durną,
  Na mój wiek męski, wiek klęski;
  Polały się łzy me czyste, rzęsiste…
  Adam Mickiewicz

  ,,Dobrymi chęciami jest piekło wybrukowane”
  Definicja
  Dobre intencje niewiele są warte, jeśli nie towarzyszy im działanie pozwalające osiągnąć cel.

  I na koniec:
  ,,Człowiek dobrze wychowany w towarzystwie nie ma przekonań”

  Pozdrawiam.

  Polubienie

 15. W TOWARZYSTWIE partyjnym czy bezpartyjnym był,jest,bedzie wychowany ???
  KOMU PARTIE SLUZA ?

  Co do piekla to nie ma większego od piekla partyjnego !
  W nim idzie walka o przetrwanie.
  Wezmy pod lupe takie najważniejsze partie liczace się w Polsce jak PO,PiS,PSL i z nich odpryski czerwone ,co w nich i kogo widzimy ???
  Na pierwszym miejscu swinie przy korycie i bydleta przy zlobie,za nimi złodzieje i mordercy ,a wokół tego towarzystwa kadzidła i egzorcyzmy.

  Malo tego ,te stworzonka zarloczne podrzucane sa na rozne targowiska w roznych punktach Polski wg.klucza lub wytrycha kowalskiego.
  Teraz kiedy te stworzonka zmieniają się pokoleniowo masy bezmozgowe pojda i zaglosuja tak jak im podpowiedzą traby medialne i dalej będzie krecic się karuzela zydowska z naganiaczami niemieckimi.
  To już będą nie zlote ale diamentowe lata i gody !
  Chyba ,ze przyjdzie Wania i posprząta.

  Polubienie

 16. Ad Czytelnik.

  Szanowny Czytelniku – Dobre wychowanie dostaje się w prezencie od mamusi, tatusia, babci, dziadka ect.
  W partii dostaje się w prezencie (na własne życzenie) indoktrynację. I dla tego, nigdy nie należałem do żadnej partii. Co do tego rzeczonego piekiełka – to te partie stwarzają nam piekło i musimy walczyć o przetrwanie. One sobie żyją jak pączuś w masełku i mają gdzieś wszystkich obywateli. Dostrzegam także (nie przez lupę) ale w okienku telewizorka te chrumkające, kwiczące i ryczące zwierzątka domagające się coraz większych podateczków od wszystkich obywateli. Potrzebują naszej kasy żeby im bardziej puchły ryjki i morduchny z dobrobytu oraz żeby im bliskim żyło się w dobrobycie i dostatku. Polecam szanownemu Panu, książeczkę do przeczytania pt. ,,Folwark zwierzęcy” – George’a Orwella. Co do złodziei i morderców, tu też muszę zadedykować szanownemu Panu kolejną lekturę ,,Książę” – Niccolò Machiavelliego, wtedy będzie Pan mógł zrozumieć jak to wszystko działa. Nie rozumiem szanownego Pana, pokrętnej logiki w sprawie młodego Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, że niby co, spadł z Księżyca, urwał się z choinki i nie należał do żadnej partii. A teraz o pokrętności ,,polskiej demokracji”. Mawiają mądrzy ludzie, że demokracja to jest wola większości przeciw mniejszości czyli większość ma rację, a mniejszość nic nie ma do gadania. Polska ma 38,5 mln obywateli (w tym uprawnionych do głosowania 30 768 394 osób), młody Pan Prezydent Andrzej Duda dostał 8 630 627 mln głosów w II turze wyborów. To od kiedy 8 630 627 mln jest większe od 22 137 767 mln osób czyli większości. Więc czyim jest Prezydentem Pan Andrzej Duda – większości czy mniejszości? I jakim prawem? (informacje liczbowe Wikipedia, Gazeta Wrocławska). Co do Wani – niech sprząta swój własny bardak (czytaj burdel), bo u niego jest go co niemiara. My u siebie powinniśmy sami posprzątać!

  Pozdrawiam

  Polubienie

 17. Ciezko jest tlumaczyc dwudziestolatkom co dobre a co zle ,tym bardziej ,która partia lepsza a która już się zuzyla.
  Kiku czy kika (dziś nie ma znaczenia co w portkach a co w glowie,gender w akcji) nie potrafisz jeszcze zrozumieć o czym kto mowi czy pisze ale jak widze pasjonujesz się liczbami w tym glosow wyborczych – u bydlątek tak już jest ze jak kilka/kilku robi to samo to i robia to wszyscy .
  Majac na uwadze,ze portal ten to portal „marksistowsko- leninowski”, to mam nadzieje,ze reszte wyjasnia ci „marksiści” może nawet realiści .
  Ja tylko dopisze,ze przed toba kika/kikusiu dużo jeszcze nauki,ktora tez pelnie rozumu nie daje, bo wazniejsze jest długie zycie ,rozum „swiatly” i dobra logika polaczona z praktyka !
  Przed czterdziestolatkiem prezydentem tez jeszcze długie zycie,dobre wychowanie przez rodzicow,szkoly i zone z rodu „przebranego” może dużo zmienić w mentalności i zachowaniach,do tego jeszcze dojda naciski możnych tego swiata i w razie nieposluszenstwa ……. (oby nie krakać,JFK skonczyl zle) !

  Polubienie

 18. czytelnik….ten to portal „marksistowsko- leninowski”…
  Skąd ci to przyszło do głowy?
  Chyba z kolei nie jesteś zdeklasowanym Trockistą – Rokefelorystą?
  My Wierni Polsce i swojej Ojczyźnie o ludzkim obliczu.

  Polubienie

 19. Kamienie krzycza

  Wieki temu pasterze i koczownicy zyjacy w sferze wplywow chinskich
  stali przed wyborem: przyjac chinski „postepowy” osiadly tryb zycia,
  zajac sie rolnictwem i upodobnic sie do Chinczykow t.j. zmieknac
  albo nadal zyc wedlug swoich tradycji. Ich medrcy ostrzegali i slowa
  te zostaly wyryte w kmieniach wzniesionych w poblizu Karakorum: stepy
  sa najlepszym miejscem na ziemi aby tam bytowac lecz jezeli osiedlicie
  sie obok Chinczykow – smierc was czeka, ostrzegal Bilge Khan!
  Kraje slowianskie nie mogly by byc upragnionym el dorado, miescem
  o nieslychanych mozliwosciach, dla zachodnich lekkoduchow gdyby w Polsce
  i dalej na wschod nie bylo pomieszczen z wygodami, gdyby pieniadz nie
  byl miara bogactwa. W takich „prymitywnych” krainach to wloscianin
  a nie finansista bylby krolem. Ostatecznie Mongolowie podbili Chiny,
  zeszli z koni i stalo sie tak jak zostali ostrzezeni: obok chinskiego
  stylu zycia zastala ich smierc. Dzisiaj moze kilku Polakow rozumie,
  ze siermiezna Polska gwarantowala lepszy byt niz ta obecna.

  Polubienie

 20. To jest racja, co ten Chutor1 napisał. Tak zwany AMERYKANIZM narzucił nam lumpen-kulturę T-P-D (Technika-Pieniądz-Dupa trzymana w Komforcie „Pokojów z łazienkami” do wynajęcia). I wszystko, co było ciekawe w życiu Polaków i Polski — i nie tylko Polaków i Polski — się skończyło. Jak to w młodości sobie mawiałem: PRZYGODA SIĘ ZACZYNA TAM GDZIE ASFALT SIĘ KOŃCZY. A asfaltem (betonem, itd.) Polska jest wypełniona coraz skuteczniej: wczoraj nie dawało się dojechać do parkingu na Palenicy koło Łysej Polany w Tatrach, wszystkie w miarę równe, zarówno wyasfaltowane jak i nie wyasfaltowane miejsca tysiącami samochodów były zapchane.

  Polubienie

 21. PRZYGODA SIĘ ZACZYNA TAM GDZIE ASFALT SIĘ KOŃCZY
  I jest w tym niestety racja.
  Mnie cieszyła przebudowana plaża i nawet ten dziki kawałek gdzie zazwyczaj się kąpałem też został ucywilizowany.
  Teraz gdy tam idę i widzę te tłumy, jakoś przestaję się cieszyć.
  Chyba poszukam sobie innego miejsca.
  Mniej zatłoczonego, cichszego , bez motorówek i skuterów wodnych.

  Polubienie

 22. Stonoga pilnie poszukiwany a pisza,ze prysnal za granice – ciekawe w którym kierunku – Moskwa czy Berlin ??
  Zlote lata Stonogi minely.
  Tak to już jest z biznesami – jeden goni a drugi ucieka .
  Baksikowi się udało.
  Docenil zlote lata PRL-u.

  Polubienie

 23. To już i Bejda na wordpressie?
  Ale się internet rozkręca.
  A może i czytelnik wyjdzie z rezerwatu i też machnie stronkę przeciw szwabom i szmulom?
  Czytałbym zawzięcie i z determinacją
  Bo jak donosi p. Kosiur na Neon 24 w artykule ,,Polski nacjonalizm ma ciągle tych samych wrogów” ta strona na której pisujemy z panem Markiem została ponoć (…. przejęta przez agenturę III Żydo-RP) o czym ogłasza wszem i wobec.
  Jak myślicie D.K. kłamie, konfabuluje, czy może rzeczywiście agentura III Żydo-RP łapę położyła na stronie i czytelnika wrogą propagandą mami i tumani?

  Kakim Ty był … ….Za cziem, za cziem…

  Polubienie

 24. Przeglądnąłem ten tekst pań Wojdy-Bujdy o „holokauście Polaków”. Jest to celowo naiwnie dokonane pomieszanie podstawowych pojęć oraz KOMPLETNA NIEZDOLNOŚĆ DO SAMOOBSERWACJI. (A od niej Sokrates zalecał rozpoczynanie „poznania Wszechświata oraz bogów”.)
  Ponieważ ten tekst opublikowany był także na
  http://polskiruchoporu.neon24.pl/post/124836,alarm-obrona-konieczna-przed-holokaustem-polakow, to pozwolę sobie na dwie krótkie uwagi

  Uwaga 1. Autor/autorzy/autorki/ napisały:

  POTROJNA KORONA/3 KORONY: Składają się z WATYKANU w Rzymie, Kwadratowej mili w Centrum Londynu, tzw. ‘CITY OF LONDON CROWN CORPORATION’, oraz Waszyngtonu- Washington D.C (District of Columbia). Są one NIEświętą trójcą trzech w jednym jak i jednego w trzech jak ilustruje to papieska korona: Religia do kontrolowania wierzeniami, umysłami i duchowością ludzkości, Sądy i Banki aby kontrolować pieniądze/obligacje oraz ogólnoświatowa Policja/Wojsko aby tłumić przejawy buntu i działać jako podwykonawcy w akcji usuwania dusz na linii frontowej.

  Zgadza się. O tych TRZECH MAFIACH GLOBALIZMU opowiadał, już ze 20 lat temu, memu koledze filozofowi J.K. ksiądz profesor Józef Tischner, który często bywał z wizytami w Watykanie. Proszę zauważyć, że Waszyngton D.C. oraz City of London to są siedliska ANGLOSASKIE, a Watykan to „głowa” katolicyzmu. Mamy zatem Trójprzymierze Żydo-Anglo-Katolickie (piękny skrót „ŻAK”), pod koniec XX wieku te trzy Wielkie Mafie Biblijne połączyły się razem w dążeniu do zapanowania nad światem.

  Uwaga 2. I super-mafia ŻAK ten plan realizuje, „wpuszczając” ubogich duchem parafian w bez-myśli takie, jak te poniżej, dopisane do takiego oto „strasznego” obrazku banalnego szczepienia – w udo – noworodka:

  A to już jest kompletny bełkot osób nie potrafiących nawet siebie samych dokładniej poobserwować: TO WŁAŚNIE NIE-KRYTYCZNE „UDERZENIA” PRZECIWNOŚCI LOSU SĄ BODŹCEM TWORZĄCYM W NAS ODPORNOŚĆ NA JESZCZE WIĘKSZE TEGO LOSU PRZECIWNOŚCI. (Jest to biochemiczny system Regeneracja – Nadregeneracja – Asocjacja, w skrócie R-N-A, pobudzonych do takiej reakcji, poprzez ich OKALECZENIE, mikroorganów, organy zbudowane z DNA i RNA w to włączając.)

  A wskazana powyżej GLOBALNA TRÓJMAFIA ŻYDO-ANGLO-KATOLICKA dba o to, aby „pobożni ludzie” nie potrafili łączyć ze sobą najelementarniejszych faktów: TRUCIZNA WĘŻA ESKULAPA JEST OZDROWIEŃCZA, jeśli jest stosowana w odpowiednich dawkach: dosis facit venenum, to podstawowe prawo farmacji, którego BĘCWALIŚCI ANTYSZCZEPIENNI ZNAĆ NIE CHCĄ, BO SĄ PO PROSTU UMYSŁOWO NIEDOROZWINIĘCI (zazwyczaj wskutek przesiedzenia w dusznych, nie wietrzonych pomieszczeniach krucht kościołów wzglądnie zakładów dla umysłowo niedorozwiniętych badaczy, zajętych puszczaniem „naukowych bąków”). Patrz szerszy artykulik na ten temat: https://wiernipolsce.wordpress.com/2015/07/20/autyzm-koltuna-mundi-i-jego-wplyw-na-swiadomosc-ztechnicyzowanych-mas/

  Polubienie

 25. Czytelnik (z nikad i do nikogo) NIE WYJDZIE ,bo i po co ,by tworzyć przy tysiącach polsko-jezycznych portali wnyki dla sluzb specjalnych obu stron barykady ?
  Adminie !
  Czytelnik to nasz człowiek interesujacvy się wszystkimi POLSKIMI PORTALAMI ,które daja przynete .zlota rybke ,dobre jadlo jak w gajowce u starego „mar-juchy”,gdzie działa stara dziupla i to od lat gdy „hartowala się stal”.
  Czytelnik prowadzi notanik z nagłówkiem „KTO JEST KTO” z ktorego nasza druzyna chętnie korzysta a Zenek kazdego dnia po robocie pyta, co tam w sieci (kto przybyl kto ubyl ,gdzie nastapil rozkład sil).
  Jasne wam towarzyszu admin ?

  Polubienie

 26. Swietna konfrontacja pogladow (trojcy -filozof,admin,DK) w nawiązaniu do tych co nie obawiają się glosic PRAWDY GOLYM OKIEM WIDOCZNYCH kalek dziecięcych po niszczeniu ich zdrowia SZCZEPIONKAMI TRUJACYMI !
  W związku z powyższym nasze pytania :
  1.Filozof nie widzi kalek dzieciecych w Polsce zafundowanych rodzicom medycyna akademicka (padaczka,autyzm) ?
  2. Admin leczyl się sam i jego rodzina w Polsce po 2001 roku , szczepil się np.przeciw grypie ?
  3. Pan Dariusz Kosiur ma wstep na ten portal i może tu pisać swe artykuly ?
  4. Admin wie cos na temat działalności Pana Jerzego Zieby ,jeżeli tak to prosimy zamiast panienek zamieszczać jego spotkania i warsztaty,ktore ludziom otwierają oczy dokad zmierza medycyna akademicka i jak KLAMIE !
  Czekamy odpowiedzi

  Polubienie

 27. Towarzysz to bardzo przyjazne slowo polskie ,wystepuje nawet w piosenkach „towarzyszu mój”.
  Forma WY TOWARZYSZU wystepowala w PZPR ale przeminela i towarzysze przeszli na „pan” nawet zaczeli calowac po rekach kobiety,co w Polsce rzuca się w oczy obcokrajowcom.
  Jeden to nawet się zagalopowal i calowal w raczke „man-ow”.

  Polubienie

 28. „Agentura III Zydo-RP ” – a coz to takiego ?
  Zydzi potrzebują agentur w kraju nad Wisla zwanym jeszcze Polska ???
  Adminie ,zapomniales o obradach knesetu izraelskiego w Polsce i o przyjazni izraelsko-polskiej ?
  Wiadomo,starosc mowia,ze nie radość ale w starym piecu diabel pali i to jak !
  Ilu senatorow i poslow jest w „polskim sejmie” narodowości czysto polskiej ???
  A ile mieszanej krwi i to takich „nie do zdarcia” ?

  Polubienie

 29. APA ty się agenturą III Zydo-RP nie przejmuj. Ciebie ona z rezerwatu nie wyciągnie.
  A tak na poważnie, popatrz jak Stan Tymiński wali artykuł za artykułem, albo Max Kolono, a ty co?
  Nie stać cię majorze ze swoją drużyną ?
  Dałbyś jakieś artykuliki o tym co się dzieje w Ameryce, o czarnych, o 1% białych co 99% pozostałych łupią ponoć niemiłosiernie.
  My to co w Polsce jest to wiemy, przecież my to też agentura i syjon (wg D.K. i może nawet APA), ciekawi nas co tam za oceanem.
  Masz z pewnością telefon komórkowy, zrób kilka zdjęć, jakiś film, opublikuj, oświeć nas jaka jest dzisiaj Ameryka, jakie ma bogactwa, ile kasy na debecie, jaką broń może nam podarować do złomowania i ile ona nas może kosztować. Liczymy na APA i drużynę

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s