Syria, Rosja, Turcja


Dzisiejszy incydent na terytorium Syrii  tuż przy granicy z Turcją gdzie tureckie myśliwce zestrzeliły rosyjski szturmowy samolot  Su-24 z dwoma pilotami na pokładzie być może zostanie uznany za początek III wojny światowej.

Nóż w plecy od sojuszników terrorystów

Samolot Su-24 został zestrzelony nad terytorium Syrii kilometr od granicy z Turcją – oświadczył prezydent Rosji.

Rosyjski samolot Su-24 został zestrzelony nad terytorium Syrii pociskiem powietrze-powietrze wystrzelonym z tureckiego samolotu — oznajmił Putin.

Został zaatakowany kilometr, a spadł 4 km od tureckiej granicy — dodał.

Zestrzelony w Syrii rosyjski samolot realizował bezpośrednie zadanie walki z PI — podkreślił rosyjski prezydent — i nie zagrażał stronie tureckiej.

Rosyjscy piloci i samolot w żaden sposób nie zagrażali Turcji, jest to oczywiste — oznajmił Putin.

Obecnie Pentagon nie może potwierdzić, że zestrzelony przez siły powietrzne Turcji rosyjski samolot Su-24 znajdował się w przestrzeni powietrznej Turcji – poinformował rzecznik resortu obrony Steve Warren.

 „Do incydentu doszło na granicy, to wszystko, co mogę powiedzieć. Na razie próbujemy zebrać i zbadać wszystkie dane” — cytuje jego słowa agencja RIA Novosti.

Turcja zestrzeliła rosyjski samolot, broniąc suwerennej przestrzeni powietrznej, a nie jako partner w koalicji przeciwko organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie – poinformował agencję RIA Novosti przedstawiciel Pentagonu.

 „Turcja jest członkiem koalicji (przeciwko PI). Tym nie mniej uważamy, że wszystkie państwa mają prawo do kontrolowania i obrony swojej przestrzeni powietrznej. Te działania zostały podjęte przez Turcję w tym celu (obrona suwerennej przestrzeni powietrznej), a więc nie są to działania w ramach koalicji” — oznajmił przedstawiciel Pentagonu.

Rada NATO na szczeblu stałych przedstawicieli zbiera się dzisiaj w Brukseli w celu omówienia sytuacji wokół zestrzelonego przez Turcję rosyjskiego samolotu. Jaka będzie reakcja sojuszu?

Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20151124/1502088/Turcja-NATO-rosyjski-samolot.html#ixzz3sQhNIreE
——————
Bez wątpienia, zestrzelenie rosyjskiego samolotu to nic innego jak akt wojenny przeciwko Rosji.

Jak zareaguje na to Putin, do czego będą parły rosyjskie elity kremlowskie z jego otoczenia. Jak zareagują piloci rosyjskich samolotów latających nad Syrią w momencie ukazania się na ekranach radarów samolotów tureckich?

 

 

Putin: Turcja wbiła  Rosji nóż w plecy  i działa do spółki z terrorystami

Reklamy

29 uwag do wpisu “Syria, Rosja, Turcja

 1. Nie ma złego, co by na dobre nie wyszło. Rosjanie przejrzeli na oczy, z kim zacz. Robienie z Turkami interesów to jak gra „w trzy kubki”. Awantura Turków z Rosjanami w skali „globalnej” to na tych tureckich terenach mocno „sejsmicznych” oraz tsunami w rejonie Istambułu, przerzedziła by ten kraj o kilkadziesiąt milionów…Bez potrzeby użycia kosztownej amunicji do kałasznkiowa. Admirze! 3WW już trwa! Przechodzi różne fazy a to tylko jedna z faz. Wojna USA z Rosją, nie jest do wygrania, ponieważ w militarnej strategii Rosji przewidziane jest odpalenie z obu stron u wybrzeży USA potężnych ładunków nuklearnych (w głębinach oceanów). Tsunami, zmyje z powierzchni Ziemi nie tylko NY… Lecz być może też w Europie kawałek GB….

  Polubienie

 2. Mnie osobiście wydaje się, że to niesłychanie niebezpieczna i głupia polityka USA i satelitów. Nic nie dająca czyli zero korzyści a po łapach można zdrowo oberwać
  Jeśli prawdą jest to co podała TVP( a już wygląda że tak) ze rosyjskie bombowce SU 24 mają obecnie latać w obstawie myśliwców gotowych do walki a nawet do ataku na tych którzy mogą stanowić im zagrożenie to czarno to widzę.
  Na zamieszczonym filmie Putin stara się zachowywać spokojnie, ale dosyć wyraźnie widać, że ma ciśnienie w żyłach i pewnie nie on jeden
  Jeden z komentatorów na RT napisał wręcz że nad Istambułem powinien pokazać się atomowy grzyb
  inny ISI = Turcja, jeszcze inny komentator sugeruje by Rosja uzbroiła tureckich Kurdów

  i już mamy na stronie RT Tłumaczenie poniżej
  https://www.rt.com/news/323329-russia-suspend-military-turkey/
  Russia deploys missile cruiser off Syria coast, ordered to destroy any target posing danger
  Published time: 24 Nov, 2015 18:16

  Rosja wykorzystując krążownik rakietowy u wybrzeżu Syrii poleciła ( jego załodze) zniszczyć każdy cel stwarzających zagrożenie – opublikowano dziś o 18:16

  No i niech teraz Turki pokażą się przy granicy z Syrią
  Dalsze zmiany w działaniach Rosji ( tłumaczenie poniżej)

  Three steps as announced by top brass:

  Each and every strike groups’ operation is to be carried out under the guise of fighter jets
  Air defense to be boosted with the deployment of Moskva guided missile cruiser off Latakia coast with an aim to destroy any target that may pose danger
  Military contacts with Turkey to be suspended

  Przybliżone tłumaczenie.
  Uderzenie bombowców każdorazowo ma się odbywać pod osłoną myśliwców przechwytujących i dodatkowo pod osłoną znajdującego się u wybrzeży Latakia krążownika ,,Moskwa” i jego rakiet manewrujących, (zatem zapewne w koordynacji ze zwiadem elektronicznym i satelitarnym )
  Militarne kontakty z Turcją zostały zerwane.
  ( a to oznacza, że żadnych ostrzeżeń czy upomnień tylko od razu ruski będą walić ,,w czapę”)
  Tak wygląda, że Putin się usztywnia i więcej po sobie i po Rosji jeździć nie pozwoli.
  To by zupełnie zmieniało kolejne ewentualne polityczne zagrywki.
  I tak USA ma do wyboru usiąść na d…. albo ryzykować na terenie Syri starcie z Rosją i szybki knock aut

  Polubienie

 3. Dodam tylko, że w ostatnim tygodniu prawie każdego wieczora, między 22-23 godz., nad Zakopanem było słychać samoloty – to już pamiętam z października 2001 – wtedy leciały B 52 bombardować Afganistan, obecnie to są przerzuty wojsk z Niemiec do Turcji.

  A jeśli Putin dziś twierdzi, że wbito mu nóż w plecy, to nie ma rozeznania co się wokół niego dzieje. Przecież „zwalenie” Boeinga777 nad Donbasem 16 miesięcy temu i Airbusa321 nad Synajem (ponoć był to atak radiowy na komputer sterujący automatycznym pilotem) i nagła śmierć, w Waszyngtonie tydzień temu kolegi Putina, który założył TV Russia Today, to były kolejne „zapowiedzi” co się będzie działo – z nim i z Rosją – w najbliższych miesiącach, być może nawet tygodniach.

  Jak na Kremlu nic się nie zmieni, to czaro widzę przyszłość Rosji. Bo na razie wywalono tylko Vladymira Jakunina (Tego od kolei żelaznych, który co roku organizuje spotkania WPFDC na wyspie Rodos, w 2006 poznalem na takim spotkaniu obecnego prezydenta Czech, Milosza Zemana). No i z Moskwy 6 bm. uciekła Tatiana Anodina, która z pewnością już wiedziała jak „rozwalono” Airbusa321. Wyraźnie na Kremlu są siły, które nie chcą by Putin za dużo wiedział, co się wokół Rosji dzieje.

  Polubienie

 4. CYWILE !
  Czy wy nie dostrzegacie,ze to tylko „ognie zaczepne” z tym zestrzeliwaniem samolotow najpierw cywilnych z niewinnymi pasażerami a teraz testing na „uwalenie orla” bez oslony .
  To sa dopiero igraszki a nawet zaloty po szmulo-szwabsku.
  Dlugo trzeba igrac z niedźwiedziem by cie w końcu dopadl !
  NATO znalazło durnego turka i się nim posluzylo,jeden z takich durnych jest wysoko we władzach .

  Polubienie

 5. Jeśli Rosja chce uchodzić, za mocarstwo światowe a Putin za rzeczywistego męża stanu to moim zdaniem po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu powinien postawić ultimatum dla rządu w tureckiego
  stwierdzenia, że:
  – był to akt wspierający terroryzm
  – osoby które brały w nim udział są terrorystami
  – zażądania wydania Rosji pilotów i dowódców którzy im wydali rozkaz zestrzelenia rosyjskiego samolotu
  – pokrycia przez rząd turecki kosztów zestrzelonego samolotu
  – wypłacenia przez ten rząd rodzinom pilotów pop 5 milionów dolarów i dożywotniej renty dla żon pilotów i dzieci do lat 25
  – Ustąpienia ze stanowiska ministra obrony Turcji

  Jeśli rząd turecki odmówiłby spełnienia tych warunków Rosja winna:
  – zerwać stosunki dyplomatyczne z Turcją na okres rządów obecnego premiera lub do czasu jego odwołania, czy podania się do dymisji
  – uprzedzenia opinii światowej w tym NATO i ONZ że w przeciągu 24 godzin siły zbrojne Rosji uderzą na osoby które dopuściły się ataku terrorystycznego na rosyjski samolot i rosyjskich pilotów zaznaczając, że nie jest to uderzenie ani na Turcję jako taką, ani na kraj członkowski NATO a jedynie na terrorystów znajdujących się poza granicami Syrii.
  No i po 24 godzinach uderzyć rakietami choćby z okrętów z morza Kaspijskiego na lotnisko z którego wyleciały samoloty tureckie które zestrzeliły rosyjskiego Su 24

  Takie zagranie nie odbiegałoby specjalnie od metod jakie stosują od dłuższego już czasu USA
  Wówczas można by powiedzieć, że Putin to szachista, że to twardy gracz i mąż stanu który wie jak powinna wyglądać polityka atomowego mocarstwa światowego.

  W innym przypadku zachód będzie dalej pozwalał sobie na granie na nosie Putinowi nie ustając jednocześnie w próbach jego obalenia

  Rosjanie pokazali schemat jak zestrzelony został Su24

  Syn Erdogana w towarzystwie dowódców ugrupowań terrorystów

  Polubienie

 6. Rosja zamierza dostarczyć do bazy Hmeimim systemy rakietowe S-400 – Minister obrony Rosji.

  Do bazy lotniczej Hmeimim w Syrii zostanie przywieziony przeciwlotniczy system rakietowy S-400 — oznajmił dzisiaj minister obrony Rosji Siergiej Szojgu.

  Służby specjalne pomyślnie zakończyły akcję ratunkową nawigatora samolotu bombowego Su-24 – poinformował minister obrony Siergiej Szojgu.

  Rosyjskie i syryjskie służby specjalne pomyślnie zakończyły akcję ratunkową nawigatora samolotu bombowego Su-24 sił powietrznych Rosji, zestrzelonego wczoraj w Syrii — poinformował dzisiaj szef resortu obrony generał armii Siergiej Szojgu.

  „Operacja zakończyła się pomyślnie. Nawigator przeżył i został przewieziony do bazy. Jest cały, zdrowy” — powiedział minister na posiedzeniu kolegium Ministerstwa Obrony.

  Minister podkreślił, że akcja trwała 12 godzin oraz podziękował „wszystkim naszym chłopakom, którzy w warunkach dużego ryzyka pracowali przez całą noc”. „O 03:40 zakończyli tę pracę” — podkreślił Szojgu.
  „Zameldowałem naczelnemu dowódcy o pomyślnym zakończeniu operacji. Poprosił o podziękowanie całemu składowi osobistemu, który uczestniczył w tej operacji” — powiedział Szojgu.

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20151125/1505787/Szojgu-nawigator-samolot-Syria.html#ixzz3sUj6omWQ

  Polubienie

 7. Uratowany w Syrii pilot Su-24: nie otrzymaliśmy żadnych ostrzeżeń ze strony Turcji – ani wizualnych, ani radiowych.

  Rosyjski pilot uratowany w Syrii po tym, jak samolot Su-24 został zestrzelony przez tureckie mysliwce, powiedział, że Turcja w żaden sposób nie ostrzegała załogi o rzekomym naruszeniu granicy tego kraju i o szykującym się ataku.
  — W rzeczywistości nie byliśmy w żaden sposób uprzedzeni. Ani drogą radiową, ani wizualnie. Nie było żadnego kontaktu ze stroną turecką. Dlatego też kierowaliśmy się na syryjskie cele w normalnym reżimie.

  Trzeba uświadomić sobie, jaką prędkość osiągają samoloty bombowe, a jaką myśliwce F16. Jeśli by nas choć uprzedzono, to oni mogliby się ujawnić, obierając równoległy kurs. A tak niczego nie mogliśmy zrobić. I do tego rakieta wypuszczona w naszą stronę poraziła ogon samolotu zupełnie nieoczekiwanie. Nawet jej nie dostrzegliśmy, w przeciwnym razie moglibyśmy dokonać manewr przeciwrakietowy” — powiedział pilot dziennikarzom.

  Ławrow: incydent z rosyjskim Su-24 wygląda na zaplanowaną prowokację Turcja nie skorzystała ze specjalnej linii łączności ani przed ani po incydencie z samolotem – zaznaczył szef MSZ Rosji.

  – Mamy poważne wątpliwości, że był to nieumyślny akt. Bardzo przypomina to zaplanowaną akcję” — powiedział szef MSZ Rosji w wywiadzie dla rosyjskich i zagranicznych mediów.

  Ponadto wymienił on inne powody do zwątpienia w nieumyślność ataku na Su-24.

  – Duże wątpliwości wzbudza fakt, że ani przed ani po incydencie z samolotem Turcja nie skorzystała ze specjalnej linii linii łączności — podkreślił szef MSZ Rosji.

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20151125/1509670/lawrow-icydent-su24-prowokacja.html#ixzz3sWSovbYB

  Komentarze
  Boguslawa Jarocinska
  Skurwysyny
  Lubię to! · Odpowiedz · 9 · 1 godz.

  Jozef Kowalski
  typowe amerykanskie skurwysynstwo , zycze terorystom z waszyngtonu 40 dni biblijnego potopu i drugie tyle trzensien ziemi a na deser tsunami ! po tych terorystach i tak nikt nie bedzie płakał , a swiat odetchnie z ulgą !
  Lubię to! · Odpowiedz · 6 · 41 min

  Alexiej Alexis
  Ja bym wysłał okręty podowdne żeby trzymały cały czas na muszce te pierdolone, plugawe stany ameryki.
  http://pl.sputniknews.com/swiat/20151125/1509545/zacharowa-rosja-turcja-usa.html
  ————————–
  Jak można wnosić z powyzszych komentarzy, Polacy przestają kochać Amerykanów

  Polubienie

 8. Jaka szkoda, że wielu ludzi widzi to zło wychodzące ze wschodu. Naćpani publicystyką koszernych mediów gotowi oddać życie za kajdany „demokracji”. Brak dystansu do otaczającego świata, brak samodzielnej analizy i zdolności wyciągania wniosków z faktów. Tylko papugowanie sloganów medialnego szamba.

  Polubienie

 9. Rosja rozmieściła w Syrii rakietowe systemy obrony powietrznej S-400, informuje korespondent RIA Novosti.

  W środę poinformowano, że prezydent Rosji Władimir Putin zatwierdził wniosek Ministerstwa Obrony w celu rozmieszczenia w bazie lotniczej Hmeymim najnowszego systemy obrony powietrznej S-400. Zrobiono to po tym, jak turecki myśliwiec zestrzelił rosyjski Su-24, który brał udział w operacji przeciwko terrorystom z „Państwa Islamskiego” w Syrii. Jeden pilot zginął, nawigatora udało się uratować. S-400 wraz z systemem „Fort” krążownika rakietowego „Moskwa”, który już dotarł do wybrzeży Syrii, zapewnią bezpieczeństwo lotów rosyjskiej grupy powietrznej i zniszczą wszystkie cele, które stanowią dla niej zagrożenie.
  Doradca prezydenta Rosji ds. współpracy wojskowo-technicznej Władimir Kożin powiedział dziennikarzom, że wysłany do Syrii S-400 nie zostanie sprzedany, lecz wróci do Rosji po wykonaniu zadania.

  Boguslawa Jarocinska
  O psiakość , skończyło się babci sra ..nie .
  powinno być …USrAnie

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20151126/1516609/rosja-syria-s400.html#ixzz3sbTg9tZ9

  Z ostatniej chwili

  Zacharowa: myśliwiec F-16, który zaatakował Su-24 naruszył przestrzeń powietrzną Syrii

  Rzeczniczka rosyjskiego MSZ-u oświadczyła, że Su-24 nie naruszał tureckiej przestrzeni powietrznej.

  – Według danych wywiadu radiowego Chmejmim, samolot F-16, który dokonał ataku wtargnął w syryjską przestrzeń powietrzną” — oświadczyła Zacharowa.

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20151126/1517954/Zacharowa-F16-przestrzen-powietrzna.html#ixzz3sbUejxv9

  Polubienie

 10. Robi się, w tak zwanej „NOOSFERZE” gęsto od ROZUMU ŚWIATA ZACHODU (po czesku Wygódki, bardziej dosadnie, Sraczyka, jest to jeden z głównych symboli Globalnego Kultu W-T-C / T-P-D).

  Otóż przed wyjazdem do Niemiec, nowy „nareszcie polski” (nie żaden szmul ani szwab!) minister Spraw Zagranicznych, Waszczykowski powiedział:

  Uważamy, że to rosyjskie zachowanie, grożące, szantażujące Europę Środkową, jest konfrontacją wobec całego NATO i Sojusz powinien odpowiedzieć na to zachowanie poprzez wzmocnienie bezpieczeństwa naszego regionu, naszych państw, poprzez obecność wojskową tutaj. Możemy dyskutować oczywiście na temat charakteru tej obecności i myślę, że tutaj jest pole do rozmów z Niemcami – zaznacza Waszczykowski.

  – Jest pole do rozmów na temat zachowania Rosji, bo wszyscy chcemy współpracować z Rosją, która jest olbrzymim rynkiem gospodarczym i dostarczycielem surowców, ale z drugiej strony zachowanie Rosji, która łamie prawo międzynarodowe, która atakuje już trzecie państwo w tej chwili – po Gruzji, Ukrainie prowadzi wojnę z Syrią – wymaga jakiejś refleksji, jak wymusić przestrzeganie prawa międzynarodowego i włączyć ponownie Rosję do współpracy międzynarodowej – dodał.

  I komentarz do tej wypowiedzi obecnego, ustawionego przez Świętą Trójcę Waszyngton D.C.– City of London — Watykan, „nareszcie polskiego” ministra spraw Zagranicznych Polski:

  ~kaff 26.11.2015 5 godzin i 9 minut temu
  „po Gruzji, Ukrainie prowadzi wojnę z Syrią”, coś takiego to tylko niespełna rozumu osobnik może wymyślić. Ten wasal ussmanów dalej szczeka, tylko po co!.

  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Tak-Ukraina-pograzy-separatystow-Jest-rozkaz-dowodztwa,wid,18002399,wiadomosc.html?ticaid=116032

  A w Ankarze, przy aplauzie setek zebranych „proussmańskich” Turków, prezydent Erdogan powiedział, że Turcja miała Święte Prawo zestrzelić rosyjski samolot nad terytorium Syrii. (video tego wystąpienia przytacza dzisiejsza Russia24). Czyli to jest praktycznie WYPOWIEDZENIE WOJNY ROSJI.

  Zaś w Szczecinie amerykański generał, dowódca wojsk NATO w Europie — nazwiska nie zapamiętałem — w długim wystąpieniu, transmitowanym i tłumaczonym na żywo przez http://www.telewizjarepublika.pl/otwarte-okno (można ją oglądać w internecie ZA DARMO, od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-14.30) się dzisiaj rozwodził, jakiej to pomocy — w uzbrojeniu i szkoleniu — armii ukraińskiej dostarcza US Army, by Ukraina (w której połowa ludności wciąż mówi po rosyjsku) mogła się bronić przed najazdem rosyjskim. Bardzo wyraźnie USsmani — po mojemu US-raki, — traktują ten limes (okraj) Europy Zachodu, jako swoje własne, ZAMORSKIE TERYTORIUM. No cóż Słowianie Wschodni mają podzielić los Indian Północnoamerykańskich, a pomoc w tym mają im dostarczyć Zachodniosłowiańscy APAcze.

  (Przypominam, Turcja dzisiaj liczy 80 milionów ludności, czyli ma liczbowo ponad połowę ludności Rosji dzisiejszej. I posiada na uzbrojeniu ponoć aż blisko 1000 samolotów — podejrzewam, że jest to liczba porównywalna z flotą lotniczą Rosji dzisiaj. A w Zakopanem się dostrzega – i słyszy nocą — jak nowe posiłki do Turcji nadlatuają.

  A do Moskwy (wciąż FR) jutro ma przybyć prezydent Francji (szmulowski nomen omen) Hollande. By się dogadać w sprawie „koallicji” do zwalczania ISIS. Na terenie Syrii oczywiście, bo stamtąd, od Assada (tak twierdzi prezydent Turcji Erdogan!), przybyli terroryści do Francji. Lotniskowiec Charles de Gaule już jest w pobliżu wód terytorialnych Syrii, by z jego pokładu dokonywać nalotów. Na pozycje czyje? Zgadnij to, koteczku…

  I oby prezydent (nomen omen) Putin znowu się nie zdziwił, gdy mu kolejny „sojusznik” wbije nóż w plecy. Gdy na przykład jakaś „nieznana” łódź podwodna zatopi krążownik „Moskwa” mający ochraniać podłe „ruskie lotnictwo” u wybrzeży Latakii…

  A tak ogólnie, okres kiedy działało to to sławne „zagłuszanie” przez Rosjan komunikacji radiowo-radarowej w promieniu 300 km od ich bazy w Syrii, już się zakończył. Ja dawałem 3 miesiące czasu zanim NATO znajdzie „klucz” do tego zagłuszania i jego”rozbrojenia. Atak z Turcji na rosyjski bombowiec SU 140 dostarcza przykładu, że zrobiono to o miesiąc wcześniej.

  A tak ogólnie, to Amerykańska Ukraina podcięła zaopatrzenie Krymu w energię elektryczną. I aż się dziwię, że dopiero teraz rząd FR robi coś by dostarczać na półwysep prąd za pomocą alternatywnych, podwodnych linii przesyłowych.

  Polubienie

 11. Być może zagłuszanie kazał wyłączyć sam Putin by nie psuć sobie relacji ze swoimi zachodnimi ,,partniorami”. Stąd te jego żale o wbicie noża w plecy

  Polubienie

 12. Wysłuchałem wspólnej konferencji prasowej Prezydenta Putina z prezydentem Hollandem w Moskwie.

  Według mnie Holland został wysłany do Moskwy 26.11.2015 dokładnie w takim celu ja Sarkozy do tego samego Putina w kilka dni po ataku Gruzji na Osetię 8.08.2008 roku: chodzi aby USPOKOIĆ MOSKWĘ (aby pokornie przyjmowała kolejne uderzenia po sobie). Holland powiedział, że „będziemy zwalczać ISIS wspólnie, ale Assad musi odejść„. ( I oczywiście „zapomniał”, że cały cyrk z ISIS – łącznie z „atakami ISIS” w Paryżu 2 tygodnie temu – zmontowano po to, ABY WYWALIĆ ASSADA I JEGO SOCJALISTYCZNĄ SYRIĘ.

  Ale Putin mu przytomnie odpowiedział, że jedyną siłą zdolną zwalczać ISIS NA ZIEMI SYRII, to są wojska Syrii pod przywództwem właśnie prezydenta Assada. I że (przynajmniej obecnie) nie można go wymieniać na „lepszego” (dla tak zwanego PANA ŚWIATA, któremu i Putin według mnie także podlega).

  No i jeszcze prezydent zauważył – i powtórzył to dwukrotnie – że informacje gdzie Ruskie będą bombardować, bądź tylko lecieć, rosyjskie samoloty nad Syrią, to ROSJA CODZIENNIE PRZEKAZUJE AMERYKANOM. I skąd zatem Turcy wiedzieli – nawet przesunęli w tym kierunku pewną część swych samolotów – że akurat o tej godzinie i minucie będzie można zestrzelić ruski bombowiec nad Syrią w pobliżu jej granicy z Turcją?.

  Na pozytyw Putinowi trzeba przyznać, że Francja zgodziła się bombić po dostawach ropy z Syrii do Turcji — członka NATO, podobnie jak jest nim Francja.

  Oby kolejny „przyjaciel Rosji” nie okazał się być podobny prezydentowi Sarkozy, który wziął 50 milionów dolarów od Kadafiego – po to, aby wybrany, przy pomocy Kadafiego, prezydentem Francji, zacząć bombić Libię przez aż 5 miesięcy.

  Polubienie

 13. Jeśli kilku wysokich oficjeli z Pentagonu i Waszyngtonu ogłasza Rosję wrogiem Ameryki, to podawanie Ameryce informacji ściśle wojskowych tras przelotów rosyjskich bombowców wydaje się być:
  a – idiotyzmem
  b – zdradą tajemnic operacyjnych które winny być ściśle tajne
  Efekt
  Strata jednego bombowca Su 24 + życie pilota
  Na tej podstawie można wnosić, że na Kremlu siedzą zarówno idioci jak i zdrajcy
  ——
  wideo z wypowiedzią tych co strzelali do pilotów Su 24

  Polubienie

 14. Ty cenzor !
  Dlaczego więcej postow naszych nie przepusciles dzisiaj ?
  Malo tego na lakocie i straszenie nas bierzesz ?
  Wstydz się stary pierniku !

  Polubienie

 15. nowy w APA
  wszystkie twoje posty przechodzą bez problemu nawet jak piszesz o nas że my szmule i szwaby, ze robimy za….itp
  Straszenie?… raczej żartujemy, kto by się odważył zaatakować dzielną i niezwyciężoną drużynę APAczów
  No bady
  ————————————-
  Erdogan: użycie S-400 przeciwko tureckim myśliwcom będzie agresją © AFP
  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w wywiadzie dla CNN oświadczył, że uzna za agresję użycie systemów rakietowych typu ziemia-powietrze S-400 Triumf przeciwko tureckim myśliwcom nad Syrią.

  Odpowiadając na pytanie o ewentualną reakcję Ankary na hipotetyczny incydent, prezydent powiedział, że taki rozwój wydarzeń jest w pełni możliwy i Turcja „będzie zmuszona do podjęcia natychmiastowych działań”. Erdogan dodał, że zestrzelenie tureckiego myśliwca będzie traktowane jako agresja przeciwko suwerenności państwa, które będzie miało prawo bronić się.
  Erdogan poinformował, że poprosił o spotkanie z rosyjskim prezydentem w Paryżu 30 listopada, ale na razie nie otrzymał odpowiedzi. Minister spraw zagranicznych Rosji nieco później oświadczył, że turecki prezydent nie kontaktował się z Władimirem Putinem.

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20151127/1524441/turcja-rosja-erdogan.html#ixzz3sgA2lbX8
  ———————
  Jeśli to zdanie:
  …przeciwko tureckim myśliwcom nad Syrią
  nie zostało zmanipulowanie przez redakcję Sputnika to może świadczyć że Erdogan albo nie wie co mówi albo uważa już Syrię za część Turcji

  Polubienie

 16. No, wyjaśniło się, dlaczego ruskie przekazywali Amerykanom informacje gdzie Ruskie będą bombardować, bądź tylko lecieć rosyjskie samoloty nad Syrią,

  A Amerykanie Rosji.Też mi tajemnica! jakby już w połowie października nie podpisano technicznego dokumentu którego celem było unikanie incydentów lotniczych nad Syrią między siłami walczącymi z państwem islamskim
  http://www.interfax.ru/world/473909
  Były czasy! co nie? wszyscy wierzyli że USA (i Turcja) walczą przeciwko ISIS.

  To „wzajemne uzgodnienie celów nalotów” trwało przez miesiąc. Aż Ruskie zaczęły bombardować szlaki przesyłu ropy KRADZIONEJ W SYRII do Turcji.

  No i ze „wspólnego ustalenia celów” wyszło to co wyszło. Przynajmniej Kreml wie – już na pewno – z kim „zadarł” na terytorium Syrii. Ponoć wizyta Hollande, pomimo medialnego optymizmu, niewiele dała USrakom: dzisiaj Ruskie bombardowały linie przesyłowe kradzionej ropy do Turcji bardziej niż zaciekle.

  Patrz https://prawda2.info/viewtopic.php?t=18550&postdays=0&postorder=asc&start=675

  Polubienie

 17. Wojna dobra ze zlem długo jeszcze będzie trwac ,do tego dojdzie jeszcze GLOD !
  Czy to trudno przewidzieć co się stanie gdy odetnie się zaopatrzenie ?

  Polubienie

 18. Rosija24 podaje, że Stany Zjednoczone nakazały Turcji „uszczelnić granicę z Syrią”. I już pokazywano tureckie czołgi dowożone na samą syryjską granicę.

  Co dalej, z tego „przejrzystego” nakazu USA wyniknie w graniczących z Turcją górzystych obszarach Syrii?

  Wciąż czarno widzę przyszłość zachowującego się — już od blisko 2 lat — „jak chłopiec do bicia” Kremla. Kremla, który za wszelką cenę chce się wpisać w GLOBALNĄ LUMPENKULTURĘ T-P-D, czyli Technika-Pieniądz-Dupa jako Świetlana Przyszłość Pozbawionej Rozumu Ludzkości.

  A przy okazji. W Nepalu — który w mej „średniej młodości” odwiedzałem, po kilka miesięcy, ze dwa razy — ponoć prezydentem wybrano komunistkę. Czyli kogoś bardzo do pary do naszej Pani Premier Szydło. Ale w Nepalu, za moich czasów, były tylko 2 drogi bite na krzyż. Całe miasta – np. Dhankuta – były dostępne tylko na piechotę.

  Polubienie

 19. Czy Turcja rozważa wkroczenie na teren Syrii pod pozorem ochrony Turkmenów ?

  Jeśli Erdogan popełnił jeden błąd siląc się na pokazanie mocarstwowości Turcji to być może zmierza do popełnienia kolejnego błędy. Z kolei jak miała by zachować się w takim przypadku Rosja.
  Rosja została tam zaproszona do zwalczania terrorystów i jak nam wiadomym oficjalnie ma tam tylko swoje lotnictwo . Do wojny z Turcją, czy też do obrony przed turecką armią Syria jej nie zapraszała
  Co zrobi Putin jeśli tureckie czołgi i turecka piechota pojawią się jedynie na szlakach którymi transportuje się kradzioną Syrii ropę i wokół miejsc jej wydobycia i magazynowania.
  Bombardować Turków nawet w takich okolicznościach jakoś by nie wypadało a armia syryjska jest już na tyle osłabiona, że kolejnego przeciwnika raczej by nie szukała. (Adm)
  ————————
  ……. Rosja przede wszystkim jednak zintensyfikowała swoje działania militarne w północnej Syrii, w tym przeciwko turkmeńskim rebeliantom w Bayirbucak. Intensywne bombardowania rejonu Kizildag pozwoliło armii syryjskiej odzyskać znaczne terytorium kontrolowane dotąd przez Turkmenów. Rosja rozmieściła też rakiety S-400 w Latakii, deklarując, iż ich celem jest likwidacja zagrożeń dla rosyjskich bombowców. Jednocześnie dwa dni po zestrzeleniu rosyjskiego bombowca pojawiła się informacja o zbombardowaniu „tureckiego konwoju humanitarnego” w rejonie Azaz. W pobliżu tego miasta znajduje się przejście graniczne Bab al Salama służące do wsparcia logistycznego protureckich dzihadystów w Aleppo. Charakterystyczne jest to, że żadna organizacja humanitarna nie przyznała się do tego tajemniczego konwoju, Rosja nie przyznała się do jego zbombardowania, kwestionując w ogóle iż miało to miejsce, a Turcja nie zdecydowała się na nagłaśnianie tego incydentu. Rosja wzmocniła tez swoje siły w tej części Syrii wysyłając tam batalion piechoty w sile około 1000 żołnierzy.

  Rozwój wypadków po zestrzeleniu rosyjskiego samolotu jest więc jednoznacznie niekorzystny dla Turcji. Poza intensyfikacją nalotów i większą koncentracją sił Rosja wykazuje coraz większe zainteresowanie działaniami w północnej Syrii – w płn części prowincji Aleppo oraz prowincji Raqqa. Po odblokowaniu bazy lotniczej Kweirs siły Assada przy wsparciu rosyjskim wyprowadziły ofensywę na miasto Deir Hafir, z którego niedaleko jest już do przebiegającej na Eufracie granicy między prowincjami Aleppo i Raqqa, a także linii frontu między siłami SDF z kantonu Kobane a IS. Może to skłonić SDF do przyśpieszenia przejścia Eufratu i ofensywy przez Dżarabulus, Manbidż i Azaz, w kierunku Efrin. W obecnej sytuacji groźby tureckie interwencji w razie przekroczenia przez SDF Eufratu tracą jakiekolwiek znaczenie, bo Rosja pokazała, że jeśli USA w takiej sytuacji nie powstrzymają Turcji perswazją, to ona zrobi to siłą.

  Zaistnienie tej drugiej sytuacji byłoby jednak kolejnym zwycięstwem Rosji i porażką Europy oraz USA, wynikającej z nieodpowiedzialnych działań Turcji. Podobnie jest z reakcją na zestrzelenie samolotu rosyjskiego. Turcja postawiła Zachód przed wyborem między opcją złą (uległość wobec Rosji) i gorszą (konfrontacja z Rosją według scenariusza tureckiego). Wybrane zostało zatem mniejsze zło.

  Witold Repetowicz
  http://www.defence24.pl/274638,zestrzelenie-rosyjskiego-su-24-tlo-i-skutki-konfrontacji-turecko-rosyjskiej

  gosc Dzisiaj, 28 Listopada, 5:56

  Jak przewaznie zgadzam sie z autorem tak teraz zupelnie sie nie zgadzam i uwazam, ze jest skrzywiony nienawiscia do Turcji i naginaniem rzeczywistosci dla wsparcia Kurdow.

  „Incydent ten postawił też NATO przed wyborem między konfrontacją z Rosją, a dalszymi ustępstwami w celu załagodzenia sytuacji.”?
  Czyzby? Jakos nie wyobrazam sobie zeby jakikolwiek sojusz wojskowy zdecydowal sie na konfrontacje gdy jego czlonek zestrzeliwuje samolot potencjalnego przeciwnika ktory w dodatku teraz niby pomaga walczyc z ISIS. Byloby to samobojstwo propagandowe. Chocby nie wiem jak chcialo NATO to nie moglo sie konfrontowac z tego powodu z rosja. To rosja ma w reku casus beli i z tego nie skorzystala i stracila wizerunkowo i propagandowo w rosyjskim spoleczenstwie. A to jest najwazniejsze dla putlera. Wszystko co on robi to chce sie utzrymac przy wladzy zwiekszajac swoja popularnosc w rosji i opinie silengo wladcy oraz pokazac potege mocarstwowa rosji. A tego sie teraz nie udalo. Pekla banka niezwyciezonej, silnej, mocarstwowej rosji i trzesacego wszsytkimi putlera. A jakiez to niby NATO, UE czy USA poszla na ustepstwa? Nie widze takowych.

  A co do reakcji Turkow. Tez wedlug mnie chybione spostrzezenia. Erdogan i Cavusoglu musieli ze wzgledu na politykow zachodnich udawac milych i pokojowych. W koncu potrzebuja wsparcia NATO. Ale tez zadnego ulegania rosji nie ma mowy. Putler zada przeprosin i zadoscuczynienia oraz ukarania winnych. Erdogan stanowczo tego odmawia i sam chce od rosji przeprosin i mowi zeby rosja nie igrala z ogniem. Wedlug mnie to jest powazne ostrzezenie i pokaz sily. Putler jest tym zaskoczony. Do tej pory po okresie zimnej wojny nikt tak sie nie zachowal w stosunku do rosji i nie zestrzelil im samolotu. Biernosc rosji swiadczy o ich slabosci i braku pomyslu na wyjscie z sytuacji.

  Co do rachunkow ekonomicznych to rosja ma duzo wiecj do stracenia dlatego tez rosja nie robi nic w tym temacie. Rosjanie nie beda wyjezdzac do Turcji? To gdzie beda wyjezdzac? Do Egiptu tez juz nie moga jechac. Turcja sobie poradzi z turystyka. Zreszta Erdogan jest tak samo bezwzgledny jak putler i stac go na pewne straty. Nie licza sie z ludzmi.

  Czy Turcja stracila militarnie? Niby jak? Przeciez i tak praktycznie nie latala w Syrii a teraz juz nie musi, bo ma wytlumaczenie. Rosja nie bedzie juz latac blisko tureckiej granicy i niepokoic Turkmenow. Hollande to uzgodnil z putlerem. S-400 nie jest zadnym zagrozeniam dla Turcji majacej ponad 200 szt. F-16 z AIM-120 AMRAAM.

  A kto ma racje to pokaze przyszlosc.

  Polubienie

 20. Są i bardziej szczegółowe dane, dotyczące przygotowań Turcji do wkroczenia do północnej Syrii. (Przypominam. Główna baza sił lotniczych Rosji w Syrii znajduje się zaledwie 25 km od tureckiej granicy)

  Дамаск, 29 ноября. Турция выдвинула более 1000 единиц техники, включая танки «Леопард», самоходные артиллерийские и ракетные установки, бронемашины пехоты, бронированные средства разминирования и другие виды техники, к границе Сирии, сообщает ФАН.

  czyli po polsku:

  Turcja już przesunęła aż tysiąc jednostek „techniki” (BTR, czołgi „leopard”, artyleria, itd.) ku granicy z Syrią.

  Имеются также сведения о том, что в составе переброшенных сил находится значительное количество инженерных транспортных средств, включая машины-амфибии «Самур», которые используются для наведения понтонных переправ через водные препятствия, что говорит о том, что турецкие силы готовятся к наступлению.

  czyli po polsku:

  Są dane o tym, że w zestawie przerzuconych w ten rejom maszyn bojowych są amfibie „Samur”, które się używa przy pokonywaniu przeszkód wodnych i co mówi o tym, że siły tureckie przygotowują się do ataku (na Syrię).

  http://novorus.info/news/events/42922-turciya-dvinula-tanki-k-granice-s-siriey.html

  Według mnie, wszystko aktualnie przebiega według planu przygotowanego przez NADRZĘDNĄ INSTYTUCJĘ („BOGA”) T-P-D.

  Polubienie

 21. To, jako dodatek, do mych obserwacji (głównie słuchowych) o masowych, późnowieczornych przelotach samolotów nad Zakopanem, wyraźnie z baz amerykańskich w Niemczech w kierunku Turcji.

  Oraz i najnowszych, dzisiejszych informacji, że i Bundeswera postanowiła się włączyć” w zwalczanie „ISIS” w Syrii

  http://www.c-span.org/networks/?channel=c-span-3

  Temat debaty: Military Strategy in Syria & Irak.
  House Armed Service Committee .
  Rayburn Office Building Washington D.C.

  Longworth House Office Bldg
  9 Independence Ave SE
  Washington, DC 20515

  Debata dotyczy USUNIECIA sił militarnych Rosji z Syrii oraz OBALENIA Bashar al-Assad jako prezydenta Syrii, tak aby zabijaki US Military całkowicie PRZEJEŁO inicjatywę w operacji w Syrii i na na całym Bliskim Wschodzie.

  Rozmowa koncentruje się nad tym, że siły Rosji należy USUNĄĆ z Syrii dlatego, tak aby Rosja tam przestała miec swoje bazy wojskowe i wtedy będzie można OBALIĆ prezydenta Bashar al-Assada z Syrii.

  W tym momencie USA dokonuje przerzutów części swojego wojska tzn. ok 3.6 tysiaca żołnierzy ze swoich 6-u głównych baz wojskowych z Iraku w okolice Syrii na teren Turcji.

  Do operacji skąd razem z wojskiem tureckim i wojskiem UK mają przekroczyc granice Syrii – tzn. dokonac INWAZJI na Syryję i tam stacjonujace wojska Rosji aby je „usunąc”.

  Turcja przestała – na kilkanaście godzin – przepuszczać rosyjskie statki przez Bosfor na ZAMÓWIENIE zabijaków z Waszyngtonu.

  za https://marucha.wordpress.com/2015/12/01/media-turcja-przestala-przepuszczac-rosyjskie-statki-przez-bosfor/#comment-532391

  Polubienie

 22. A niedaleko rosyjskiego okrętu ,,Moskwa” pojawiły się dwie tureckie łodzie podwodne może też jakaś mina lub torpeda z czasów II wojny światowej się znajdzie.
  Chiny tym czasem podobno instalują sobie bazę wojskową w Afryce gdzieś między Jemenem a Somalią w bardzo czułym strategicznie miejscu . Tak jakby korzystały z okazji wdepnięcia Ameryki w Syrię
  ———
  Chiny chcą zintensyfikować współpracę z krajami afrykańskimi i zbudować w Dżibuti bazę wojskową. Ma to im pomóc w aktywnym zwalczaniu ekstremistów islamskich z takich ugrupowań, jak Boko Haram.
  Chiny zobowiązały się do współuczestniczenia w walce z islamistami tydzień po ataku na hotel „Radisson Blu” w stolicy Mali – Bamako. W zamachu zginęło bowiem trzech chińskich menadżerów, którzy pracowali dla państwowego koncernu China Rail Construction Corp. Kilka dni wcześniej terroryści z IS w Syrii zamordowali pierwszego w historii obywatela Chin – Fan Jinghui.

  Bezpośrednią walkę z terroryzmem i ekstremizmem zapowiedział dziennikarzom osobiście chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi. Natomiast prezydent Chin – Xi Jinping potwierdził: „terroryzm jest wrogiem wszystkich ludzi”.

  Przedstawiciele ChRL ujawnili również, że podpisano już dziesięcioletnie porozumienie z Dżibuti na budowę wojskowej bazy logistycznej. Wybrano specjalnie afrykańskie państwo leżące nad Zatoką Adeńską, by można było stamtąd wesprzeć chińskie działania antypirackie – przede wszystkim u wybrzeży Somalii. To właśnie tam ma się również rozpocząć afrykańska operacja Chin przeciwko bojownikom islamskim.

  http://www.defence24.pl/275252,chinska-baza-wojskowa-w-afryce-posluzy-do-walki-z-islamistami

  Polubienie

 23. (d.c. wpisu poprzedniego markglogg) W trakcie trwania debaty „Military Strategy in Syria & Irak. House Armed Service Committee” [wpis poprzedni] która była transmitowana na żywo przez TV C-SPAN3 dla tych co mają wykupiony ten kanał C-SPAN pojawiały się informujące czerwone ruchome paski, że właśnie w trakcie tej debaty odbywa się akcja przerzutu amerykańskiego wojska, rakiet i sprzętu do baz amerykańskich w Turcji.

  To by się ZGADZAŁO, że korytarz przelotowy US Air Forces z Niemiec do Turcji wielkich transportowców zabijaków amerykańskich może być SŁYSZALNY nad Zakopanem lub wyżej w górach, a Zakopane jest położene na linii prostej prowadzących z US baz wojskowych w Niemczech do bazy Incirlik Air Base w Turcji koło miasta Adana.

  Brytyjski pieniacz David Cameron informował 26-XI-2015 parlament Brytyjski, że w najbliższych dniach USA i NATO przerzucą z baz USA w Niemczech kilka setek rakiet „Patriot” i „Tomahawk Missile” + pare tysięcy amerykańskiego mięsa armatniego do baz USA w Turcji [ @ 10 wpis]

  W trakcie dzisiejszej debaty „Military Strategy in Syria & Irak. House Armed Service Committee” w 3-j godzinie dyskusji kongresmenka Tulsi Gabbard (Demokratka -Hawaii)
  https://en.wikipedia.org/wiki/Tulsi_Gabbard
  otwarcie zapytała Ashton Carter (US Secretary of Defense – minister MON)
  https://en.wikipedia.org/wiki/Ash_Carter
  czy te przerzucane rakiety z Niemiec do Turcji są uzbrojone w głowice atomowe. Ten jej odpowiedział, że NIE może w tej chwili jej na to pytanie odpowiedzic.

  Następnie Tulsi Gabbard zapytała Ashton Carter czy ta operacja na Syrji może się zakonczyc otwartą WOJNĄ USA z Rosją, gdyż Obama nakazał zniszczenie obecnego rządu i sił Syrii al-Assada a obecne wojsko Rosji jest w Syrii po to, aby BRONIC rządu al-Assada wiec jest SPRZECZNOŚĆ interesów USA i Rosji w kampanii wojskowej w Syrii.

  Dalej kongresmenka Tulsi Gabbard z Hawaii spytała US Secretary of Defense czy ta akcja militarna jest skierowana PRZECIWKO całej instytucji państwowej urzędującemu rządowi al-Assada czy tylko ISIS ?

  Ashton Carter NIE wiedział co ma odpowiedzic i zaczął coś „krecic” i powiedział, że po debacie się może z nią spotkac i jej to wyjasnic bo ta rozmowa bedzie „tajna” i nie może byc publiczna.

  Generalnym celem ataku na Syrie od samego początku było i jest ROZWALIC Syrję, która jest sojusznikiem Iranu i dlatego Syrja identycznie traktowana jak Libie aby zlikwidować baze wojskową Rosji w Syrii aby potem Izrael i USA zaatakowali bez problemu Iran !

  W Syrii już stacjonuje armia Rosji i parę dni temu zostały zainstalowane nowoczesne rakiety S-400 przez Rosje po straceniu przez turków rosyjskiego bombowca.

  Rosja NIE MOŻE pójść na jakiekolwiek ustępstwa i wpuścić NATO do Syrii !

  USA i żydowski ludobójczy rząd waszyngtoński to zwykła banda LUDOBUJCÓW, złodzeji i OSZUSTÓW, którzy NIGDY NIE dotrzymują umów a jedynie kierują się interesem ŻYDOWSKIEJ mafii !!!

  Żydy amerykanskie wynajeli NATO i US Military aby ZNISZCZYĆ rząd al-Assada w Syrii oraz ZNISZCZYĆ bazę wojskową Rosji w Syrii !!

  Armia Rosyjska i Syryjska koniecznie MUSI schwytać kierowców ciężarówek-cystern wynajętych przez ISIS wożących z Syrii do Turcji kradziną ropę z Syrii.

  Tych ZŁAPANYCH kierowców ISIC trzeba „przepuścic przez WYRZYMACZKĘ” aby WYŚPIEWALI kto im płaci i jakie oni mają powiązania są z Turcja, ISIS aby Rosja miała DOWODY, że tymi kupującymi pośrednikami tej kradzionej ropy Syrii są kupujący z USA, Anglii, Francji i USA !!!

  Obalenie al-Assada jest potrzebne ŻYDOM, aby oni przywłaszczyli sobie ropę naftowa Syrii, czyli w tym wszystkim chodzi zawsze o to samo – pieniądze ! – bezkarne żydy z USA używajac militaryzm zabijaków US Army RABUJĄ cały Swiat !

  Polubienie

 24. To cieszy ,ze wlasnie NA BLISKIM WSCHODZIE porządnie PIERDYKNIE !
  Niech szmuli wreszcie SZLAG TRAFI !!!
  I to tam w wylęgarni wszelakiego zla .

  Polubienie

 25. A jak tam będzie im mało w zniszczeniach (w tym Jerozolima),to ruskie pierdykna i gdzie indziej,siegajac kraje za wielka woda .
  Uuuuuuuuuuuraaaaaaaaaa !!!

  Polubienie

 26. Teraz pytanie co ruskie zrobia z Watykanem i z tymi w czerwonych myckach (czytaj piuskach) ???
  Tam dopiero zagniezdzila się diabelska zaraza !

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s