Felieton Małgorzaty Todd


Co na sprzedaż?     

 Szanowni Państwo!

Najczęściej na sprzedaż jest wszystko to, co ludzie chcą kupić. Socjalizm realny charakteryzował się niedoborami nie tylko sznurka do snopowiązałek, ale praktycznie wszystkiego, co do życia i funkcjonowania gospodarki było potrzebne. Stąd stanowisko „zaopatrzeniowca” było nie do przecenienia w każdym zakładzie produkującym cokolwiek.

Role się odwróciły i teraz każdy, kto cokolwiek produkuje musi zatrudnić nie lada mistrza od sprzedaży. Od jego handlowego talentu i kwalifikacji zależy bowiem prosperita firmy.

Zastanówmy się zatem, jak z niedoborami radzili sobie towarzysze z PZPR, a jak z nadmiarem poradzili sobie Platformersi z PRL-u bis. Towarzysze zaopatrywali się w specjalnych sklepach za żółtymi firankami.  PO postawiła na niezdrową konkurencję. Rozpostarła parasol ochronny nad firmami z wielkim obcym kapitałem, skazując rodzime firmy na upadłość. Komu to miało służyć? No, nie Polakom, to pewne.

Wykształcony Polak może zostać wykładowcą, ale co najwyżej towarów na półki w supermarkecie. I po to właśnie potrzebna jest nam IV RP, żeby to zmienić.

 Pozdrawiam i do następnej soboty

 Małgorzata Todd

——————————–

Reklamy

10 uwag do wpisu “Felieton Małgorzaty Todd

 1. Polak wyklaldowca towaru na polki !

  To kto wykłada wiedze na uczelniach w Polsce dla młodych kolejnych pokoleń Polek i Polakow ?
  A może już w kraju nad Wisla nie ma Polakow ???
  Co na to dr. M.GLOGOCZOWSKI ,tez wykladowca ?

  Ta w/portretowa informatorka „co nam sprzedaje” ???

  Polubienie

 2. Ta w/portretowa informatorka „co nam sprzedaje” ???

  Jak to co? Swoją głupotę. A na ten TOWAR INTELEKTUALNY zawsze znajdą się nabywcy. Bo jak to zauważył antyżydowski Żyd i Komunista Julian Tuwim „Lud jest jak morze głupi”.

  Polubienie

 3. Dobrze ,ze ten wyzej Zyd glupote zwalil na „morze”.
  Ale to dawny zapomniany i stary Zyd ,dzisiaj młody zapyzialy zydkek polska flage wsadza publicznie w psie gowno i nikt z Polakow nie dal mu do tej pory w pysk !
  Ile zydostwa zasiada w polskim parlamencie i rzadzie obecnie ?
  Da się ich zliczyć ???
  Ten dziś rozdwajany Trybunal Konstytucji to Polacy czy potomkowie Zydow zresztą wszyscy prawnicy i medycy w Polsce nie wspominając o dziennikarzach i innej mieszance ?

  No i jeszcze to na dziś i na jutro pytanie :
  Na manifestacje ruszają Zydzi czy Polacy a może tylko posłuszne barany i owce ?????????????

  CZY TYCH WSZYSTKICH SQRWYSYNOW DA SIE POGODZIC lub POGONIC Z POLSKI ???

  Jak zyc z takimi ADMINIE ?

  Polubienie

 4. Przed chwilą zakończyłem odpowiadać na e mailowe zapytanie pewnej osoby zainteresowanej zakupem mini szlifierki Foredom
  pisał między innymi z prośbą o radę

  ….Zamówiłem m.in. silnik Foredom
  http://alco.com.pl/silnik-jubilerski-zestaw-nr-srh440-2ce-foredom-usa,id3627.html
  polecony przez poznanego niedawno jubilera……

  Jak sprawdziłem wygląda ona tak jak niżej

  i kosztuje bagatela jedyne 1551 zł.
  Na dodatek regulacja pedałem bardzo szybko przestaje działać a to wiem z własnego doświadczenia
  Zwykłą, nie jubilerską szlifierko -wiertarkę z wężykiem można obecnie kupić nawet poniżej 100 zł np w Obi
  ale czasami włącznik też się zacina i to też wiem z własnego doświadczenia

  koszt 97, 99 zł

  No i cała ,,mundrość’ może sprowadzać się do sztuki kupowania i wydawania pieniędzy.
  Bo coś z tą kasą musimy przecież zrobić.

  Polubienie

 5. Ale prawdziwie interesującym towarem jest gaz, ropa węgiel. Ten ostatni kopci i zatruwa nam powietrze więc winien być Polakom zabroniony, tak zapewne chcą nam wmówić i już nam przywieźli gaz z Kataru.

  ——————-
  Syria: Ostateczny Pipelineistan War
  według Pepe Escobara

  09 grudnia 2015 „Information Clearing House” – „SCF” – Syria jest wojna energii. Z sedna sprawy featuring( z udziałem) błędnej geopolitycznej konkurencji między dwoma projektowanymi gazociągami, to jest ostatecznie Pipelinestan wojna, wymyśliłem termin ja, dawno w 21 wieku imperialnych bitew energii.

  Wszystko zaczęło się w 2009 roku, kiedy Katar proponował dla Damaszku budowę gazociągu z własnej Nord Field – sąsiadujący z polem South Pars, które należy do Iranu – przemierzając Arabię Saudyjską, Jordanię i Syrię na drodze do Turcji, do zasilania UE.

  Damaszek, powiedział nie, wybrał w 2010 roku przywilej konkurencyjny projekt, 10 $ mld Iran-Irak-Syria, znany także jako «rurociąg islamski”. Umowa została oficjalnie ogłoszona w lipcu 2011 roku, gdy syryjska tragedia była już w ruchu. W 2012 roku Memorandum of Understanding (MoU) zostało podpisane z Iranem.

  Do tego czasu, Syria została oddalona, ​​geo-strategicznym represjom, jak nie mając tyle ropy i gazu w porównaniu do GCC petrodolarowego klubu. Ale wtajemniczeni wiedzieli już o jego znaczeniu jako regionalnego korytarza energetycznego. Później ten został wzbogacony o odkryciem poważnego potencjału ropy naftowej i gazu na morzu.

  Iran ze swej strony jest uznaną potęgą ropy i gazu. Trwałe pomruki w Brukseli – jeszcze nie były w stanie wymyślić ujednoliconej europejskiej polityki energetycznej przez ponad 10 lat – zrobił wytłumaczenie podniecenia nad rurociągiem islamskim; że będzie to idealna strategia dywersyfikacji od Gazpromu. Ale Iran był w USA( na czarnej liście ) i sankcji w zakresie technologii jądrowych w UE.

  Skończyło się na zmianie kluczowego strategicznego powodu, przynajmniej dla Europejczyków, dla dyplomatycznego rozwiązania irańskiego dossier nuklearnego; «zrehabilitowany» (na zachód) Iran jest w stanie stać się głównym źródłem energii do UE.

  Jednak z punktu widzenia Waszyngtonu, problem geostrategiczny zwlekał: jak złamać sojusz Teheran-Damaszek. I ostatecznie, jak złamać sojusz Teheran-Moskwa.

  Niniejszy «Assad musi odejść» stał się obsesją w Waszyngtonie jest multi-headed hydra. Obejmuje ona zerwanie sojuszu Rosja-Iran-Irak-Syria (teraz bardzo w efekcie jako «4 + 1» sojuszu, w tym Hezbollah, który aktywnie walczy o wszystkie aspekty Salafi dżihadyzmu w Syrii). Ale to obejmuje również izolowanie koordynacji energetycznej wśród nich, na rzecz Zatoki petrodolarowego klientów / wasali związanych amerykańskimi gigantami energetycznymi.

  Tak więc strategia Waszyngtonu do tej pory na wstrzykiwaniu przysłowiowej Empire of Chaos logiki w Syrii; karmienie płomieniem wewnętrznego chaosu, wcześniej zaplanowanym op przez CIA, Arabię Saudyjską i Katar, a finałem ma być zmiana reżimu w Damaszku.

  Iran-Irak-Syria rurociąg jest niedopuszczalny w obwodnicy nie tylko dlatego, wasale USA tracą, ale przede wszystkim dlatego, że w warunkach wojennych walutowych byłoby to ominięcie petrodolara. Irański gaz z South Pars będzie przedmiotem obrotu w alternatywnym koszyku walut.

  Łącząc to z wypaczonym pojęciem, powszechnie trzymany w tajemnicy wewnątrz obwodnicy Beltway, że ten gazociąg oznaczałby, iż Rosja dalej steruje przepływem gazu z Iranu, Morza Kaspijskiego i Azji Środkowej. Nonsens. Gazprom już powiedział, że będzie zainteresowany niektórych aspektów transakcji, ale jest to w zasadzie irański projekt. W rzeczywistości, to rurociąg stanowi alternatywę dla Gazpromu.

  Mimo to, stanowisko administracji Obamy było zawsze na «pomoc» Qatar rurociągu «jako sposób zrównoważenia Iranu» i zarazem «dywersyfikacji dostaw gazu w Europie z dala od Rosji.» Tak jak Iran i Rosja były skonfigurowane jako «wróg» ,

  Turcja na rozdrożu

  Projekt Kataru, prowadzony przez Qatar Petroleum, przewidywał, by udało się uwieść różnorodnych Europejczyków, z uwzględnieniem ogromnej presji USA i potężnego lobbowania Kataru w głównych stolicach europejskich. Rurociąg będzie kursować przez niektóre trasy znanego Pipelineistan opery, nieistniejącego już Nabucco, projekt dawniej siedzibą w Wiedniu.

  Więc pośrednio, od początku, UE faktycznie wspiera impuls w kierunku zmiany reżimu w Damaszku – który do tej pory mógł kosztować Arabię Saudyjską i Katar co najmniej 4 mld $ (i liczenia). Był to program bardzo podobny do 1980 afgańskiego dżihadu; Arabowie finansowali / weaponizing międzynarodową kilkę dżihadystów / najemników, wspomagany przez strategicznego pośrednika (Pakistan w przypadku Afganistanu, Turcji, w przypadku Syrii), ale teraz bezpośrednio walczą ze świecką Republiką Arabską.

  To było o wiele bardziej szorstkie, oczywiście, z USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Izraelu stopniowo turbodoładowania wszelkiego rodzaju tajnych ops uprzywilejowanie «umiarkowanych» rebeliantów i inaczej, zawsze ukierunkowanych na zmianę reżimu.

  Gra rozszerzyła jeszcze bardziej, z niedawno odkrytego bogactwa gazu na morzu w całej wschodniej części Morza Śródziemnego – w przybrzeżnej Izraela, Palestyny, Cypru, Turcji, Egiptu, Syrii i Libanu. Cały ten obszar może posiadać aż 1,7 mld baryłek ropy i do 122 bilionów stóp sześciennych gazu ziemnego. A to może być tylko jedna trzecia ogólnej zamożności nieodkrytych paliw kopalnych na Bliskim Wschodzie.

  Z punktu widzenia Waszyngtonu Tej gry jest jasny: próba izolacji Rosji, Iranu i «reżimu-niezmienionego» Syria jak najwięcej z Eastern Mediterranean bonanza nowej energii.

  A to prowadzi nas do Turcji – teraz w linii ognia z Moskwy po strąceniu Su-24.

  Ambicją Ankary, właściwie obsesją, jest pozycja Turcji na głównych skrzyżowaniach energii dla całej UE.
  1) W centrum tranzytowym dla gazu z Iranu, Azji Środkowej i, aż do teraz, Rosja (turecki gazociąg Stream jest zawieszony, nie anulowany).
  2) jako centrum najważniejszych odkryć gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego.
  3) I jako centrum gazu importowanego z rządu regionalnego Kurdystanu (KRG) w północnym Iraku.

  Turcja odgrywa ważną rolę głównych skrzyżowaniach energetycznych w projekcie rurociągu Kataru. Ale to jest zawsze ważne, aby pamiętać, że rurociąg Kataru nie musi przejść przez Syrię i Turcję. Może on łatwo przekroczyć Arabię Saudyjską, Egipt, Morze Czerwone, i dotrzeć do wschodniej części Morza Śródziemnego.

  Tak więc, w Big Picture, z punktu widzenia Waszyngtonu, co ma znaczenie przede wszystkim, po raz kolejny, jest «izolowanie» Iranu od Europy. Waszyngtonu gry jest przywilej Kataru jako źródło, a nie Iran i Turcja jako hub dla UE w celu dywersyfikacji od Gazpromu.

  Jest to ta sama logika budowy kosztownej Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) rurociągu, ułatwione w Azerbejdżanie przez Zbigniewa «Wielkiej Szachownicy» Brzezińskiego osobiście.

  W obecnej perspektywy dla obu nitek rurociągu są mniej niż ponure. Proces pokojowy w Wiedniu w sprawie Syrii nie pójdzie tak długo, jak Riyadh nalega na utrzymanie jego uzbrojone stroje w terrorystycznej «nie» listy, a Ankara utrzymuje umożliwianie swobodny przepływu przez granicę dżihadystów angażując się w czarne interesy z kradzieży syryjskiej ropy.

  Co jest pewne to, że geo-ekonomiczna sytuacja , Syrii wykracza poza wojnę domową;
  To błędne Pipelineistan power play w zawrotnym tempie złożonej szachownicy, gdzie nagroda Big będzie reprezentowała główną wygraną w 21 wieku wojen energetycznych.

  Pepe Escobar jest niezależny analityk geopolityczna

  © Fundacja Kultura strategiczne
  http://www.informationclearinghouse.info/article43648.htm#idc-cover

  Teraz lepiej rozumiemy ,słowo DYWERSYFIKACJA w ustach naszych polityków i wiemy dlaczego zbudowaliśmy tak nieopłacalny,uciażliwy portal skroplonego gazu – by kupować Katarski skroplony gaz ( 2,5 RAZA DROŻSZY ) jest w ŚwinoPORCIE pierwsza dostawa… a sama umowa o zakup gazu z Kataru jest wyjątkowo dziwna i niekorzystna….skąd takie pomysły w tym biednym kraju?…
  Pytanie nasuwa się nie jedno… ale tylko zapytam co dostaniemy wzamian za sojusz z Katarem i USA – uchodźców , terroryzm ?
  piękna perspektywa zwlaszcza że brytyjczycy już lobbują udział naszych wojsk w syryjskiej zawierusze…wczoraj był premier UK w Warszawie z „towarzyską wizytą”…

  Czy potrafimy sobie sami wyjaśnić – czym różni się gaz ten z rosji od tego z kataru?
  bo widzę tu wyjątkowo frajerski żart.
  Ogromne koszty skomplikowanej, uciążliwej inwestycji i eksploatacji..magazyny skroplonego gazu.
  2,5 raza droższy katar -cena zakupu ( doliczmy koszty utrzymania i dostawy / kosmos. )..

  Korporacja jest jedna.. —-
  bo gaz z Gazpromu jest Rothschild
  a gaz z Kataru jest Bush

  A nasz rodzimy gaz ? czyj jest ?

  no bo kto rządzi krajem nad Wisłą?

  To nie są żarty… pokazuję naszą zależność ..i iluzję niezależności .

  Obojętnie jaki „wybierzemy rząd „- to będzie ciągle to samo….

  Wcale nie zapomniałem o właściwej stronie TEJ

  PRAWDZIWEJ .

  Wszystko CIEMNE MUSI ODEJŚĆ…

  I DAREMNE SĄ WYSIŁKI CIEMNYCH …

  I NAS WPLĄTYWANIE W GRY WOJEN GAZOWYCH…

  gaz ropa są zbędne,są technologie darmowej energii….

  o tego oczekujmy….
  http://kochanezdrowie.blogspot.com/2015/12/syria-ostateczny-pipelineistan-war-09.html

  Polubienie

 6. Swietna ucieczka od tematu adminie i na wszelki wypadek dla sluzb – „to nie ja ,to oni tak brzydko pisza o szmulach i szwabach” ,ja nie jestem antysemita,ja ludziom czynie dobro,zloto obrabiam,zeharki naprawiam” !

  Aaaach wy bojace stare klyki !
  Jak tam na szmuloszwabskich demon-stracjach ???
  Ogladasz admin ?
  Zdaj relacje – kto za a kto przeciw ,kto wazelina masci ???

  Oooo wlasnie widze,wyswietlaja czerwona szmate z niebieska,pozuja do zdjecia !

  Polubienie

 7. Zenek ty admina miotłą nie poganiaj, sam daj relację z tego co się dzieje w W-wie najlepiej z you tubą pod pachą miotłę na ten czas oddając APAczom
  Bo ja w tych zagrywkach POPISowych już się pogubiłem

  Polubienie

 8. Małe i średnie spożywczaki/warzywniaki wypierają biedronki, kauflandy i tesco za całej przestrzeni publicznej, Warszawa kupuje uzbrojenie głównie od rodzimych firm gardząc jankeskimi F16 z chamerykańskiego demobilu i innym zachodnim shitem, sądy i urzędy traktują kowalskiego i nowaka z należnym mu szacunkiem pamiętając, że żyją z jego pieniędzy, politycy godnie reprezentują swój kraj na arenie międzynarodowej bez śladu polaczkowego kompleksu niższości wobec bardziej rozwiniętych gospodarczo sąsiadów, polskie szkoły wypuszczają głownie geniuszy i fachowców, a przeciętny młody człowiek jest w stanie bez trudu się utrzymać z własnej pensji i jeszcze odłożyć sobie na przyszłość.

  Uff… dobrze że w porę przypomniałem sobie jak wygląda prawdziwa polska rzeczywistość i jak dobrze że są na tym portalu ludzie tacy jak MARKGLOGG którzy nie dają się nabrać i jeszcze potrafią demaskować bezczelne kłamstwa AGENTÓW CIA jak wyżej sportretowana o semickich (jak u św Pawła) rysach twarzy autorka tej perfidnej manipulacji.

  Polubienie

 9. Szmulkowe sa piękne i powabne,wszystko potrafią by cel swój osiagnac
  Kaziu,zakochaj się !
  I tak to się zaczelo od Kazimierza Wielkiego i do dziś trwa .
  Dziwic się,ze dziś tyle obcych dzieckow ?
  Inna sprawa gdy taka Afrykanczykowi da,Icek zawsze będzie kolorowy,karnacje skory Bog dal..

  Polubienie

 10. Wojna informatyczna

  Szanowni Państwo!
  Udało się wreszcie wyhodować Nowego Człowieka, który jest tak Nowoczesny, że nie jest w stanie odróżnić fikcji literackiej od informacji. No proszę, coś jednak się udało! Czyli III RP to nie tylko same afery i korupcja, ale osiągnięcie na miarę światową! PRL bis zawdzięcza ten sukces przede wszystkim mediom głównego nurtu. Zrobiły one wszystko, żeby rozróżnienie między fikcją a faktem utrudnić. Propagandziści udający dziennikarzy tworzą „fakty medialne” pod z góry założoną tezę. Do dyspozycji mają wypróbowanych „ekspertów” zręcznie objaśniających, że między prawdą, a jej zaprzeczeniem nie ma żadnej różnicy. „Autorytety moralne” to oczywiście potwierdzają a „przypadkowy przechodzień”, gdyby miał inne zdanie, to zostanie podmieniony na takiego, który „myśli jak wszyscy”.
  Skąd więc wzięła się większość wyborców nie „myśląca jak wszyscy”? Takiego pytania się nie zadaje, żeby Nowemu Człowiekowi nie mieszać w głowie. Ma być spokój i demokracja. Gdzie zatem szukać prawdy? Może jednak w fikcji literackiej? Dobra literatura zawiera prawdę nawet bardziej skondensowaną niż bieżące wiadomości. Niestety, o to również postkomuniści zadbali. Teoretycznie napisać można wszystko, ba nawet wydać również, ale na tym koniec. Kto nie ma miliona na reklamę, może swoje arcydzieła schować do szuflady. Odwojowanie tego pola dla literatury prawdziwie pięknej i polskiej jest możliwe, ale najpierw trzeba sobie tan problem uświadomić.

  Pozdrawiam i do następnej soboty

  Małgorzata Todd

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s