Wiedza, rozum, wiara


O ile wiara i rozum nigdy nie idą w parze, a jedno wyklucza drugie, to wiedza z rozumem zdają się żyć w zgodzie i w całkowitej harmonii.

Czy jednak jest tak w rzeczywistości, czy tu także mamy pewną sprzeczność.

Czy wiedza wypływa z rozumu i jest jego uzupełnieniem lub wyższym stopniem, nadrzędnością, czynnikiem uszlachetniającym rozum, czyniącym go bardziej sprawnym, bardziej operatywnym, bardziej doskonałym i niezawodnym?

Zapewne już po krótkim zastanowieniu się zaczynamy mieć wątpliwości. Bo czy gdy napasiemy się wiedzą nie jest tak, że rozum w tym momencie usuwa się na bok, zapada w drzemkę, odpuszcza sobie, lub czuje się mniej potrzebnym? Czy w momencie kiedy zdobędziemy wiedzę nie czujemy się zwolnieni z korzystania z rozumu/

Czy w takim momencie nie przestajemy po prostu myśleć, zastanawiać się na przykład czy ta posiadana już przez nas wiedza jest kompletna i co najważniejsze prawdziwa rzeczywista i nie wprowadzająca nas w błąd?

Można byłoby sobie założyć.

Wiem, więc po co mam myśleć.

Wiem, więc zbędne jest jakiekolwiek dociekania.

Wiem że Bóg jest Wszechmogący i Miłosierny i ta wiedza jest mi wystarczająca.

Wiem że stół ma cztery nogi, samochód cztery koła i ta wiedza jest absolutna i do sprawdzenia, tak jak koń ma cztery nogi ale jedynie jedną głowę i rozumowanie, rozważanie na ten temat nie ma sensu. Rozum może odpocząć, może zostać odstawiony na bok.

Ale jeśli rozum mimo wiedzy tego odpoczynku nie chce, jeśli mimo tej wiedzy zaczyna jednak z razu na małych wolnych obrotach pracować to czy nie zrodzą się wątpliwości, że Bóg faktycznie może być Wszechniemogący i Bezmiłosierny, albo że go nie ma?

Że samochód może mieć tylko trzy koła, a ciężarówki mają po kół nawet osiemnaście bo aż taka ilość jest tych kół potrzebna, gdyż cztery koła nie zapewnią ani stabilności ani nie utrzymają ciężaru ładunku.

Podobnie stół, może mieć nóg tylko trzy, albo jedną, albo sześc. Dla czego?

Ano bo tak sobie pomyślał stolarz który ten stół zrobił.

Gdyby człowiek nie myślał, nigdy by nie wynalazł koła z piastą, a w matematyce takiej cyfry którą nazywamy zerem. Bo pomyślmy co oznacza zero jaką wielkość matematyczna, czy określoną wartość, do jakiej wielkości zero się odnosi?

Otóż odnosi się do niczego, do nic, do pustki

Mamy na stole zero jabłek. To oznacza, że na stole nie ma jabłka, ani jabłek Stół jest z zerową ilością jabłek.

Mamy inna sytację, na stole są trzy jabłka, jeśli dołożymy jeszcze jedno jabłko to będzie tych jabłek cztery.

Jeśli do tych czterech jabłek dodamy nic, czyli nie dołożymy żadnego jabłka to dalej będziemy mieli cztery jabłka, ale w zapisie matematycznym jeśli do cyfry 4 dopiszemy zero (czyli coś co oznacza nic, brak czegokolwiek, to wyjdzie nam czterdzieści, czyli zapiszemy to w matematyce jako cyfrę 40

Wyszło nam z tego dopisanego zera dziesięć razy więcej jabłek, ale zero przecież nie stanowi cyfry dziesięć. Aby była dziesiątka musimy napisać jedynką i nic, czyli zero. Zatem zero jest jakąś magiczną umowną cyferką raz stanowiącą dziesiętną wielokrotność jeśli towarzyszy określonej cyfrze, ale tylko w przypadku gdy znajduje się za tą cyfrą, albo nic gdy jest zero samo bez cyferki, albo nawet jak jest przed c cyferką i przed przecinkiem lub kropką podzielnikiem, reduktorem, pomniejszaczem, bo oto z cyferki np. dwa robi z niej jedynie dwie dziesiąte i to nie cyfry dwa, lecz cyfry jeden, czyli jednej określonej całości.

 

Tą zmianę i tą różnicę pomiędzy zerem czyli nic, a dziesięciokrotnością, lub ułamkownością musimy pojąc rozumem i tylko dzięki rozumowi jesteśmy w stanie pojąc o co w tym wszystkim chodzi. Tu sama wiedza jakby nie wystarcza

To dzięki rozumowi jesteśmy w stanie korzystać z wiedzy, natomiast sama wiedza nawet najobszerniejsza nigdy nie zastąpi rozumu.

Mamy społeczeństwo wykształcone, nie ma w śród nas analfabetów, osób które nie znają tabliczki mnożenia, alfabetu, sztuki pisania i czytania, a jednak Stanisław Lem nasz najlepszy pisarz literatury fantastyczno naukowej kiedy zaczął korzystać z Internetu zauważył oczywistą oczywistość (jak mawia nasz prezio PiS) że nie wiedział że na świecie jest tyle idiotów.

Każdy z tych lemowych idiotów ma naukładane w głowie pokłady wiedzy, ale widocznie niewiele tylko rozumu. Można by rzec, że ani w szkole podstawowej ani średniej ani na wyższych studiach nie uczą ( nie dają) rozumu. Pozornie niby zadają różne skomplikowane zadania na ćwiczenie rozumu i przymuszenie do myślenia, jak niżej;

Dany jest ostrosłup prawidłowy trójkątny, w którym krawędź podstawy ma długość a i krawędź boczna jest od niej dwa razy dłuższą.

Oblicz cosinus kata miedzy krawędzią boczną i krawędzią podstawy ostrosłupa. Narysuj przekrój ostrosłupa płaszczyzną przechodzącą przez krawędź podstawy i środek przeciwległej krawędzi bocznej i oblicz pole tego przekroju

Z tego przykładu można by wnosić, że chodzi tu nie o rozum i jego pobudzenie co o sztuczki z żonglowaniem pałeczkami w cyrku, która to umiejętność w życiu codziennym absolutnie się nie przydaje.

Czy w tym konkretnym przypadku nie lepiej byłoby dostarczyć wiedzy w postaci jak niżej’

Zupę krupnik gotujemy wlewając do garnka wodę, stawiamy garnek na kuchence gazowej i kolejno do tego garna wrzucamy obrane ziemniaki, kość wieprzową, kawałek wołowiny, obraną pietruszkę, marchewkę, cebulkę, kawałek pora, selera, listek bobkowy, ziele angielskie pieprz sól i kaszę jaglaną.

To też jest skomplikowane bo i trzeba wiedzieć ile czego wrzucić, dosypać i jak długo gotować.

Czy wiedza o cosinusie kiedykolwiek w moim życiu się przydała?

Nigdy.

Więc kurza twarz po co mnie o nim uczono. Po co mi była znajomość i posiadanie tablicy matematycznej, suwaków logarytmicznych, ekierek, kątowników, obliczania pola koła albo takiego równania

Ale jazdy na rowerze mnie nie uczono, pływania mnie nie uczono, choć w samym mieście było jezioro a na jego obrzeżach jezior kilka i dwie rzeki. Nie uczono mnie boksu, a w tamtym szkolniackim wieku ta umiejętność była czasami potrzebna

Panie i panowie czy trzeba myśleć?

Tak trzeba myśleć i to na okrągło.

Tylko że sztuka myślenia jest po pierwsze nie każdemu dana, po wtóre to sztuka dosyć trudna, oj jak trudna. ,,Myślimy” i robimy głupstwa. Jedno po drugim.

Złodziej myślał, że jak przepiłuje kraty, wyłamie okno to obrobi mój sklepik.

Już był w środku, już sięgnął po drobne pod ladą a tu włączył się alarm, syrena tak głośna, że narobił w portki, upuścił trzymane w ręku banknoty i drobne i zrejterował za okno i dalej.

Myślał i nie myślał do końca. Raczej wierzył a nie myślał, wierzył, że się uda, a się nie udało. Nie pomyślał, że w środku może być alarm, kasa pancerna, kamera.

Napoleon myślał, że zdobędzie Moskwę i pokona Rosję. Wiedział, że ma bitną armię i wiedział, że ta armia zwycięża w każdej bitwie. Nie myślał, że któregoś dnia przegra. Nie myślał, że Rosja to mroźny kraj, nie myślał, że francuska armia zimą w letnich mundurach po prostu zamarznie.

Wiedział że wygra, że pokona, wiedział a raczej wierzył.

Gdyby tylko myślał a nie wierzył to z pewnością na Moskwę nigdy by nie wyruszył

Gdyby Hitler myślał nigdy by nie wszczynał wojny z Francją, Anglią, Rosją. Wystarczyłaby mu Austria, Czechy, Polska, może jeszcze Węgry, Rumunia i Jugosławia. To by było i tak aż nadto, aż za dużo bo już tym Niemcy mogłyby się udławić. Ale czubek nie myślał, nie posługiwał się rozumem, ani on ani jego kamraci. Posługiwał się wyobrażeniami, ambicjami wiarą w siebie i wielkość swoich soldaten.

Był idiotą i skończył jak idiota. A rozum idiotów nie lubi, nie szanuje, omija i niszczy.

Temat rozum, wiedza, wiara jest tak obszerny że nie da się na ten temat napisać wszystkiego.

Więc i nie piszę. Może ktoś inny dopisze parę słów, lub pomyśli.

Ale na koniec parę pytań.

Czy wiecie kim był Hitler?

Oczywiście wiecie.

Był zbrodniarzem.

A czy wiecie kim był Napoleon Bonaparte/

Oczywiście że wiecie.

Był genialnym wodzem. Cesarzem Francuzów.

Niektórzy określają go jako Boga Wojny.

Co dziwnego, obaj wyprawiali się na Moskwę i obaj zostawili za sobą stosy trupów.

Teraz już wiecie wszystko.

Macie Wiedzę .

O rozum musicie zadbać sami.

Reklamy

50 uwag do wpisu “Wiedza, rozum, wiara

 1. Wg klasyka,twórcy koncepcji filozoficznej zwanej różnojednią: świat materialny – świat rozumu (rozum to całokształt wiedzy uzyskanej za pomocą zmysłów); wiedza o świecie duchowym pochodzi od umysłu (spekulacja); rzeczywisty świat (Boski) dostępny jest jedynie umysłowi. Mysł to osobna kategoria poznawcza stanowiąca syntezę (różnojednię) rozumu i umysłu.

  Polubienie

 2. cyt.: „O ile wiara i rozum nigdy nie idą w parze, a jedno wyklucza drugie, to wiedza z rozumem zdają się żyć w zgodzie i w całkowitej harmonii.”

  I w oparciu o tę harmonię, człowiek skonstruował elektroniczne urządzenie zwane komputerem.
  Gdzie człowieczą „wiedzę” można porównać do wszelkiego „oprogramowania” zainstalowanego na „twardym dysku” komputera, zaś ludzki „rozum” do „procesora”.
  „Rozum – procesor” swą moc i szybkość obliczeniową może najlepiej wykorzystać wówczas, gdy komputer wyposażony jest w dostateczną ilość „pamięci ram”, na bazie której uprzednio wyselekcjonowana część danych z wszystkich zapisanych na komputerze informacji, może następnie zostać poddana sprawniejszemu przeliczeniu.

  Polubienie

 3. Adm napisał:

  To dzięki rozumowi jesteśmy w stanie korzystać z wiedzy, natomiast sama wiedza nawet najobszerniejsza nigdy nie zastąpi rozumu.

  Napiszę coś, nad czym ludzie (a zwłaszcza tzw. intelektualiści) zwykli się nie zastanawiać. Otóż moja wiedza NABYTA (nie w sensie jej „kupienia”, aleczytania tekstów, o których rzadko się wspomina) w formie lektury Etyki Nikomachejskiej Arystotelesa, wskazuje mi, że cechy związane z działaniem Rozumu nie są wyłącznie związane z pracą mózgu, ale znajdują się rozłożone we wszystkich organach człowieka-zwierzęcia.

  I czasami rozum – ten w mózgu – dyktuje nam coś, a wbrew niemu organizm samoczynnie robi to, co mu się podoba. Kiedyś, gdy jeszcze uczyłem filozofii w Słupsku i z konieczności stołowałem się w lokalnych jadłodajniach, zjadłem coś, co już smakowo było trochę nie tak, ale spokojnie zdążałem do mej Akademii (tak WSP się dzisiaj nazywa) dróżką w parku. I nagle jakby ktoś, dosłownie z zewnątrz sięgnął przez moje gardło do żołądka i wymiótł z niego to, co go drażniło: ledwie udało mi się uskoczyć w bok na trawę by nie puścić pawia na alejkę. To rozum organizmu, lepiej niż ja z moim mózgiem, wiedział co należy zrobić z tym co się w żołądku znalazło.

  I takich, na pozór przeciw-rozumowych, bez żadnej przesady „wymuszonych przez organizm” decyzji w życiu miałem bardzo wiele. Jak chociażby ta, sprzed prawie dokładnie 51 lat, gdy robiłem „ambitną” pracę magisterską z fizyki i w niedzielę raz z kolegami grotołazami pojechałem odkopywać zasypane śniegiem wejście do jaskini Snieżnej, położonej w górnym piętrze dol. Małej Łąki w Tatrach. Była mgła, śniegu dużo i wejścia do jaskini nie znaleźliśmy. Ale gdy wracaliśmy mgła się rozeszła i nagle w całej okazałości stanął skalny mur Wielkiej Turni, a po drugiej stronie Mnich Małołącki. Nagle cała moja przyszła kariera naukowa stała się jak ten niestrawny pokarm w żołądku — magistra jeszcze „z rozpędu” zrobiłem, ale GÓRY zaczęły dominować nad mym dalszym życiem. (A przecież, gdybym nie miał bystrych oczu i możliwości wyrwania się z „cywilizacji łacińskiej”, tak uwielbianej przez MSK, to może bym siedział przez lata w jakimś laboratorium tak jak mój ojciec, który nawet emerytury nie dożył – co miało związek z jego, przynoszącą społeczny prestiż itd. pracą.)

  Polubienie

 4. Ad. Adm-ina

  Wiem że stół ma cztery nogi, samochód cztery koła i ta wiedza jest absolutna i do sprawdzenia, tak jak koń ma cztery nogi ale jedynie jedną głowę i rozumowanie, rozważanie na ten temat nie ma sensu. Rozum może odpocząć, może zostać odstawiony na bok.

  No nie, znowu filozofia typu – ,,Co było pierwsze, kura czy jajko albo na abarot”? Szanowny Adm-inie to wszystko są Twoje odczucia subiektywne i od tego można dostać fiksum dyrdum!

  Stół może stać nie tyko na czterech nogach ale może być bez nóg np. podczepiany/przypinany np.w wagonie kolejowym, konsola – dwunożny stolik umieszczony przy ścianie, tremo – stolik doczepiony do lustra, stół na trójnogu albo może stać na tzw. kurzej łapce:

  Z tego co wiem samochód osobowy ma pięć kół – cztery do jazdy, piąte zapasowe ale były/są też takie wyjątki:

  W sprawie koni, to na tutejszym forum kilka miesięcy temu, zrobiłem wykład Zenusiowi APA-czowi (którego mimo wszystko, serdecznie pozdrawiam) ale sam nie raz mam wątpliwości, czy z moją ,,psychuszką” jest wszystko w porządku jak widzę np. takie coś:

  Rozum może odpocząć, może zostać odstawiony na bok.

  W tej kwestii, doradzałbym jednak zdecydowaną czujność jak u przysłowiowego CZEKISTY, bo życie jak to życie, każdego dnia coś wrednego pod nos nam podsuwa!

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 5. Ad. Mieczysława Sylwestera Kazimierzaka

  Szanowny Panie – a co z takimi pojęciami jak JAŹŃ, boJAŹŃ, (np. boża) albo przyJAŹŃ (np. do grobowej deski)? A do czego służą takie pojęcia jak SOMA, PSYCHE/NEFESZ/ANIMA i POLIS? Można do tego kogla-mogla dorzucić EMPIRYZM, RACJONALIZM FILOZOFICZNY, LOGOS, DEDUKCJĘ, INDUKCJĘ, MĄDROŚĆ czyli SOPHIĘ. Byłbym wielkim niewdzięcznikiem, gdybym pominął SCHOLĘ, którą u nas zamieniono na SZKOŁĘ. To po jej naukach, wchodzimy do ŚWIATA LUDZI DOROSŁYCH, ogłupieni, otępieni, ociemniali i beczymy jak przysłowiowe STADO BARANÓW i oto w tym wszystkim chodzi. To tylko nieliczne jednostki mają tą WIELKĄ SCHOLASTYKĘ głęboko w d…. i na własną rękę szukają WSZELKICH PRAWD OBJAWIONYCH czyli UTAJNIONYCH przez WIELKICH OSZUSTÓW TEGO ŚWIATA!!! AMEN!!!

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 6. Ad. Adm-ina.

  … Myślał i nie myślał do końca. Raczej wierzył a nie myślał, wierzył, że się uda, a się nie udało. Nie pomyślał, że w środku może być alarm, kasa pancerna, kamera…

  Ja bym jeszcze takie ,,drobiazgi” porozkładał na podłodze, to na pewno wyłączyłoby WIARĘ, a włączyło MYŚLENIE!!!

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 7. zjadłem coś, co już smakowo było trochę nie tak….
  I to jest doskonały przykład na to jak zapominamy korzystać z rozumu.
  Był wyraźny sygnał ze strony ,,jednego z czujników” mózgu, rozumu, ale został zignorowany. Rozum poszedł w odstawkę, w drzemkę a to zawsze się mści, w tym przypadku organizm sam musiał zareagować i tu mój rozum mi podpowiada, że oprócz tego rozumu którym myślimy który kontrolujemy swoje zachowania i planujemy zamierzenia, o którym wiemy że istnieje musi być jeszcze inny rozum ten przez nas nie zdefiniowany, ten który czuwa nad pracą naszego serca, wątroby, nerek, żołądka.
  W komputerach gdzie istnieje dysk twardy nazywa się to partycją, dysk twardy może być podzielony na partycje, na część operacyjną i na resztę śmieci
  Wszak większość z nas wie, że każdy nowy program zapisywany jest z automatu do plików Program Files albo do Plików Formatu (x86) w zależności od systemu Windows a to co piszemy lub skanujemy zapisujemy w Moje Dokumenty, Moje Filmy, lub Moje Obrazy

  Przy okazji mała uwaga
  Wordpress na którego serwerze znajduje się ta strona ciągle wprowadza zmiany w panelu administracyjnym co raczej utrudnia niż ułatwia, ostatnią zmianę wprowadził umożliwiając dla wszystkich komentujących zamieszczanie obrazów zamiast linków. Innymi słowy wystarczy w pisanym komentarzu wkleić skopiowany link (adres URL) grafiki lub obrazu i już się wyświetla obrazek na stronie. Oczywiście linki z końcówka jpg albo gif

  Polubienie

 8. JAŹŃ..?

  jestem bo : ja widze świat, ja jem, ja sram…itd..
  A gdyby tak ktoś urodził sie bez 5 zmysłow, w jakims dajmynato laboratorium…
  Wtedy na pdst czego uformowalo by sie egoistyczne poczucie – Ja Jestem?
  Czy wg w takich warunkach mogla by powstac jakakolwiek swiadomosc?

  Z gory dziekuje za odpowiedz.

  Polubienie

 9. kika22
  …Ja bym jeszcze takie ,,drobiazgi” porozkładał na podłodze…..

  Gdybyś to zrobił to wiesz co by było?
  Nie jeden ciekawski frajer próbowałby czy nie będzie szybszy i nie wyciągnie ze środka przysłowiowej przynęty nim się to żelastwo zatrzaśnie na jego ręce. Tak działa u niektórych ,,myślenie”
  Reszta ciekawskich ale ostrożniejszych próbowałaby kijem

  Koń na filmie to tylko fotomontaż.
  Obecne edytory video umożliwiają produkowanie tego typu filmików dla każdego kto takie edytory posiada
  Najbardziej zaawansowanym są programy Adobe ale ich cena na polskim rynku sięga powyżej pięciu tysięcy zł. no i nie są łatwe do przyswojenia, dla niektórych mniej zdolnych wręcz nie do opanowania

  Polubienie

 10. cyt. MG: lektura „Etyki Nikomachejskiej Arystotelesa, wskazuje mi, że cechy związane z działaniem Rozumu nie są wyłącznie związane z pracą mózgu, ale znajdują się rozłożone we wszystkich organach człowieka-zwierzęcia.”

  Być może jestem w błędzie, ale dokładnie na tej to podstawie tłumaczę sobie mą nową przypadłość zwaną epilepsja, która w formie ataków toniczno-klonicznych (rzadziej „częściowych”) oraz poprzedzających te ataki tzw. aura (zaburzenia zmysłów aż do utraty świadomości), towarzyszą mnie od lata 2014 roku.
  I choć na przestrzeni ostatnich wielu lat mój centralny układ nerwowy (mózg) otrzymywał dziesiątki sygnałów od pozostałych nad eksploatowanych wówczas organów ciała, to mimo to mój rozum (BEZ)rozumnie ów sygnały z premedytacją ignorował.
  I niestety, to jest właśnie cena jaką płaci się za niewiedzę, by nie rzec głupotę.

  cyt. adm: „wiedza z rozumem zdają się żyć w zgodzie i w całkowitej harmonii.”

  I te „zdają się” robi czasem wielką różnicę.

  Patrz mój przykład.

  Polubienie

 11. „Panie i panowie czy trzeba myśleć?

  Tak trzeba myśleć i to na okrągło.”

  Bzdura. Trzeba być przede wszystkim uważnym, bo tylko wyostrzona uwaga daje człowiekowi odpowiednie środowisko do właściwego myślenia. Samo myślenie prowadzi donikąd. Można sobie myśleć o cosinusach, czarnych dziurach, św Pawle i dupie maryi, tylko do czego to prowadzi? Na prawdę o wiele wartościowsze jest myślenie o tym, co zrobić sobie do jedzenia na kolację niż to co sobie zrobi na kolację moje drugie ja w jakimś alternatywnym wymiarze. Filozofowanie o tym drugim jest niepotrzebną stratą energii i głupotą. Myślenie musi być zakorzenione w rzeczywistości, a to gwarantuje tylko wyostrzona uwaga..

  Polubienie

 12. Nadążyć za nowoczesnością

  Szanowni Państwo!
  Zwykłe zakłamanie, zwane inaczej poprawnością polityczną, to tylko pół nieszczęścia. Druga połowa nieszczęścia polega na niepoprawności obyczajowej obowiązującej każdego „nowoczesnego” Europejczyka.
  Dawnymi czasy, moja mama czerpała wiedzę o życiu z literatury pięknej. Ja jestem już bardziej postępowa i czerpię ją z obserwacji życia przystankowo – tramawjowego oraz telewizyjno – serialowego.
  Zauważyłam uderzającą zmianę obyczajowości polegającą na zamianie ról. Teraz to dziewczyny molestują chłopaków, którzy nie bardzo wiedzą jak się powinni bronić. Jeśli znajdzie się jeszcze jakiś młody mężczyzna, który nie lubi nachalności u dziewczyn, to powinien się tej „przypadłości” wstydzić, bo świadczy ona o niezrozumieniu nowoczesności.
  Wniosek z tego taki, że nie potępiałabym niemieckiej policji za bierność w sylwestrową noc na ulicach niemieckich miast. Przecież na co dzień każdy policjant widzi ile się taka dziewczyna musi namolestować, żeby do czegoś doszło. A tu raptem przyszło samo! To chyba dobrze, no nie?
  Nowoczesny Petru, który wie wszystko, nie tylko na temat lichwy, ale na każdy dowolny temat, powinien to uświadomić ciemnogrodzianom. Albo może zapytać dawno nie oglądanych ekspertek, takich jak Anulki: Komorowska, albo Grodzka?

  Pozdrawiam i do następnej soboty

  Małgorzata Todd
  ———————–
  Gdyby te niemieckie ,,dziewczęta ” myślały to nie pchały by się miedzy arabów, chyba że myślały , że w noc sylwestrową będą miały więcej niż jedynie obmacywanie.
  Co do Petru, to rzeczywiście facet jest alfą i omegą plus, przynajmniej za takiego robi.

  Polubienie

 13. Ad. Adm-ina

  Koń na filmie to tylko fotomontaż

  No dobrze – ja nie wierzę w krasnoludki i sierotkę Marysię, zawsze dziewicę (przy siedmiu chłopczykach, to jest nie możliwe) ale koń jaki jest – każdy widzi:

  albo to/ta koniokaczka:

  P.S. Szanowny Adm-inie – uśmiechnij się, jutro będzie gorzej!

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 14. A tak przy okazji – dlaczego Marysia, Ma RYSIA – Krysia też nie jest gorsza K RYSIA – jakby co, to Gabrysia też gustuje w RYSIACH – Gab RYSIA?!

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 15. Ad. Adm-ina

  Nadążyć za nowoczesnością

  Oooooo – Pani Małgosia nie przeczytała książeczki pt. ,,Słówka” Tadeusza Boya-Żeleńskiego?
  Cytat: ,,Z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz”.

  … Nowoczesny Petru, który wie wszystko, nie tylko na temat lichwy, ale na każdy dowolny temat, powinien to uświadomić ciemnogrodzianom…

  W tym przypadku Pani Małgosia nie obejrzała filmu śp. Stanisława Barei pt. ,,Miś”, tam wyraźnie jest powiedziane, że ,,Wszystkie Ryśki to fajne chłopaki” (Ryszard Petru)!

  P.S. Osobiście nie jestem fanem tego pana, ani jego partii (żadnej partii – po prostu, dostaję alergii w tym temacie)!

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 16. … (przy siedmiu chłopczykach, to jest nie możliwe).

  Jestem skończony MATOŁ – wiem, że NIE z PRZYMIOTNIKAMI pisze się razem, a ja piszę osobno!!!
  NIEMOŻLIWE, NIEMOŻLIWE, NIEMOŻLIWE…
  W szkole podstawowej, do której uczęszczałem, takie błędy po dyktandzie, trzeba było przepisywać po STO RAZY, w specjalnym zeszycie. Z tego co pamiętam, po dyktandach zawsze ręka bolała od poprawiania błędów. Nie zaliczam się do ludzi nieomylnych i mam tego całkowitą świadomość i też wiem, że:
  ,,Tylko ten nie popełnia błędów, kto nic nie robi” – ja w takiej roli, czułbym się bardzo paskudnie.
  Cytat – Napoleon Bonaparte albo Włodzimierz Iljicz Lenin.

  P.S. Za karę – wchodzę do wora pokutnego i posypuję SWÓJ PUSTY ŁEB popiołem! Amen.

  Przepraszam

  Polubienie

 17. Co z nadzieja i miloscia ?
  Jak tu kochac szmula czy szwaba ,kiedy znowu Polakow i Polske oskarzaja „polskimi SS” ?
  Jak kochac takiego partyjniaka jak Shetyna gdy na poczatek usmiechem czlowieka wita,kopie razem pilke a po cichu donosi tam gdzie nie powinien ?
  Miec nadzieje,ze Kika sie zmieni ?
  lub
  Filozof wystapi bez filozofii i swych nauk ?
  A moze Admin sie zmieni i przestanie slac kadzidla szmulom i szwabom ???

  Polubienie

 18. Gdzie maja rozum migranci,jaka jest ich wiara to widac w pelni.
  Wiedze tez maja ,ze szwaby i szmule ich utrzymaja dla ochrony ich dupska .

  Polubienie

 19. Ad. Mieczysława Sylwester Kazimierzaka

  No cóż, Szanowny Panie – każda władza potrzebuje: trefnisi, pajaców, klownów/klaunów/clownów, błaznów, a przede wszystkim klakierów. Cesarze i królowie, też nie mogli żyć bez tego BADZIEWIA!

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 20. Ad. Zenusia

  Zenuś – ZGADUJ-ZGADULA – KIM JEST KIKULA? Ponoć (tak mówią inni) – ciekawość to pierwszy stopień do piekła! Dotychczasowe Twoje domysły to – PUDŁO, PUDŁO I JESZCZE RAZ PUDŁO!!! Interesuję się wszystkim, nie robię żadnych wyjątków, w poznawaniu rzeczywistości. Nie ma dla mnie tematów TABU! Zaprezentuję Ci parę przykładów, gdzie mnie nosi po necie i jakie są moje zainteresowania: PANGEA, ATLANTYDA, MERKABA, ABRAXSAS, VITRIOL. Starczy – bo oszalejesz. Potraktuj moje wyznania bardzo serio i sprawdź sobie w ,,sieci” jakie to są trudne tematy do odgadnięcia (symbole/łamigłówki).

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 21. Ad. ciekawskiego erotomana Zenobiusza.

  Zenuś – ty stara pierdoło, nie bierzesz pod uwagę trzeciej ewentualności – MOŻE JA JESTEM OBOJNACZKIEM (Hermafrodytyzm, obojnactwo, dwupłciowość, gynandromorfizm). Oj, nie masz Ty łatwego życia z kikusiem-psikusiem, oj, nie masz – stary wyliniały capie!

  P.S. Pod portkami nosi się kalesony, rajstopy albo pończoszki. Na drugi raz, formułuj bardziej precyzyjniej pytania – stary szmulowsko/szwabski plemniku! A co nie można – jaśnie hrabia się obrazi? Pytanie powinno brzmieć: Kikula, a co nosisz w portkach albo w rozporku? Zenuś – ja też mam jedno pytanie. Pamiętasz swego MOHELA? Chi, chi, chi. szalom (nie mylić z szłom), cha, cha, cha!!!

  Szalom Zenula, szalom – Ty moje pieścidełko, a jak się bardziej postarasz to będzie salam alejkum.

  Polubienie

 22. Az Zenusia prośba:

  Filozof wystapi bez filozofii i swych nauk ?

  Filo-Zofia to przyjaźń z Boginią Mądrości. Już tylko z tego króciutkiego zdanka widać, że ENTELECHIA (cel życiowj działalności) Zenusia to starać się by innych, z ich Mądrości wykastrować. Oczywiście na OBRAZ I PODOBIEŃSTWO SWOJE, jak twierdził wielbiony przez Zenusia Bóg Stworzyciel jego osobowości.

  Polubienie

 23. Fajnie ,fajnie i prawie zafaj-biscie, to co pisze kicia i wreszcie filozof ,na ktorego powielonka tak zawsze czekam, by mark-s, engel-s i len-in nie zostali zapomniani i pomnikow ich naiwnosci nie naruszyl nikt .
  Nie chce uczonym i ich uczniom dokuczac oraz laskotac ich przy- rodzenia takoz drzewa rodowe, dopisze tylko ,ze CZERWONI juz dawno nosza niebieskie krawaty ,jednak najczesciej rozpiete koszule obawiajac sie ,ze w przypadku napasci na nich , krawat posluzy „terrorystom”” (czytaj partyzantom) jako sznur szybkiego rozliczenia ze szmulo-szwabia !
  „Na latarniach zamiast lisci beda wisiec ……….. !
  No,wlasnie – KTO ???
  I to na calym swiecie .
  Ta przecie szmule i szwaby ,choc tym drugim grozi skrocenie o glowe !

  Polubienie

 24. Ad. Zenka

  Zenuś – wyluzuj, daj se sianka, nie bądź pan rura i nie pękaj. Z tym przy-rodzeniem daj sobie spokój, bo pomyślimy sobie, że jesteś ,,homo nie wiadomo”, może homoś albo jakoś tak i ta tęcza!

  Co do niebieskich krawatów my od dawna, nie mamy złudzeń, bo to jest tak:

  Inni wybiegają w przyszłość i wygląda to tak:

  Rosyjskie media przedstawiają Poroszenkę jako faszystę. Na oryginalnych zdjęciach prezydent Ukrainy trzyma flagę Unii Europejskiej•Fot: Twitter.com/svpressa.ru

  Jeszcze inni, co nie noszą okularów z niebieskimi szkłami, widzą to tak:

  P.S. Zenuś – zostaw latarnie w spokoju, bo na latarniach nie rosną liście!

  Opamiętaj się!!!

  Polubienie

 25. Ad. Mieczysława Sylwestera Kazimierzaka.

  Szanowny Panie – w rzeczy samej jeżeli chodzi o CYWILIZACJE GRECKĄ, to aby lepiej zrozumieć DRAMAT ODKUPIENIA trzeba pojąć TRAGEDIĘ ŁACIŃSKĄ.

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 26. Aaaaaaaa spowiedz was ruszyla i wianuszek gwiazd na niebeiskim tle ?!
  Moze jeszcze „ojcze nasz „przeinaczy filozof i uczen (to juz bylo dyskutowane) ?
  Da kazdemu wg.potrzeb i zaslug .
  Na nic z lewica ,prawica i pizza !
  Dzis dzieciak wie,sze szmul czy szwab to kiep.
  Cos dodac ?
  Moze o cywilizacji smierci ale o tym zapraszam na :

  http://www.ripsonar.wordpress.com

  Polubienie

 27. Ad. Adm-ina

  Czy nie byłoby łatwiej wysłać Bozi SMS zamiast się spowiadać?

  Szanowny Adm-inie – kolejna sprytna owieczka próbuje urwać się z ,,czarnego” łańcucha!

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 28. Ad. Zenka

  Temat z Twojej rekomendowanej strony http://www.ripsonar.wordpress.com

  Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku

  Ach, jakie przecudne nóżki u tych ,,aniołków” ale jeszcze lepsza jest inskrypcja – w sam raz dla Zenusia.

  AUDI – VIDE – TACE – SŁUCHAJ, PATRZ, MILCZ!!!

  TO TAKI PROSTY PRZEKAZ DLA ZENUSIA!!!

  Polubienie

 29. Kicia mocno podstarzala w kacie stala i zerkala !
  Przekaz kicia to nie dla mnie ,
  masz cos jeszcze ?
  Sprawdz se w wannie .
  Na chlopski rozum tos ty cep ,
  strasznie masz zakuty leb !

  Polubienie

 30. Ad. Zenusia – ćwierćinteligenta.

  Kicia mocno podstarzała w kacie stała i zerkała!
  Przekaz kicia to nie dla mnie,
  masz cos jeszcze?

  Zenuś – znów się kłaniają, perły i wieprze!

  MOWA JEST SREBREM, A MILCZENIE ZŁOTEM

  Interpretacje powiedzonka: Chociaż mowa jest dobra, to czasem lepiej milczeć albo jest to cnota nad cnotami trzymać język za zębami i bęben dlatego tak głośny, bo próżny.

  TRZY MĄDRE MAŁPY (przykro mi bardzo – Ty się do nich nie zaliczasz)

  NIE SŁYSZĘ – NIE WIDZĘ – NIE MÓWIĘ

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Trzy_m%C4%85dre_ma%C5%82py

  Była/jest jeszcze czwarta MĄDRA MAŁPKA – chłopaki z wywiadu i kontrwywiadu JĄ ZNAJĄ:

  NIE DAM SIĘ ZŁAPAĆ ZA PRZYRODZENIE (czytaj za jaja).

  ,,Było cymbalistów wielu, Ale żaden z nich nie śmiał zagrać przy Jankielu”. Tak, tak, Zenusiu – Ty stary cymbale!

  Polubienie

 31. Czy szanowna/y piszacy i pokazujacy to wyzej, zalicza sie do malp zwyklych czy czlekoksztaltnych ?
  Darwinizm juz dawno sie osmieszyl i przeminal, teraz moda na semityzm – sa za i anty.
  Przy tym wydaje mi sie gdy mowa o srebrze i zlocie ,ze to dotyczy Zydow,tych w pogoni za zlotem nikt nie przegoni ,no chyba ze Chinczycy.

  Polubienie

 32. Ad. Zenusia – grafomana.

  Kicia mocno podstarzała w kącie stała i zerkała!
  Przekaz kicia to nie dla mnie ,
  masz cos jeszcze?
  Sprawdź se w wannie .
  Na chłopski rozum toś ty cep,
  strasznie masz zakuty łeb!

  SZKODA CZASU I ATŁASU, BYŚ SIĘ WDZIERAŁ DO PARNASU.

  Tłumaczenie: gdy po koronacji jakiś wierszokleta złożył powinszowanie, napisane na białym atłasie, wiersze Poniatowski wdzięcznie przyjął, ale do ich autora powiedział j.w.

  Szalom Zenuś

  Polubienie

 33. No Chińczycy w XIX wieku mieli pociąg nie tyle do złota, ale do SREBRA. Kazali sobie płacić w tym metalu, za narkotyk ERBA THE (teiny), którym Anglicy się delektowali na swych Wyspach. Aż Anglicy wymyślili, że srebro, które wyeksportowali do cesarskich Chin, moga od Chińczyków odzyskać za pomocą opium przywożonego z ich kolonii indyjskich do Chin. Stąd były te sławne WOJNY OPIUMOWE o wolność handlu tym ROZWIJAJACYM UMYSŁ towarem.

  Ciekawym za pomocą jakiego to towaru wyciągną z Chin Ludowych Amerykanie i Narody Sprzymierzone z USA te tony złota, które tam ugrzęzły, w ramach WOLNEGO HANDLU wszelakim badziewiem w obfitości produkowanym obecnie przez Imperium Środka?

  Polubienie

 34. Ad. czytelnika uwaga/łamaga

  Czy szanowna/y piszący i pokazujący to wyżej, zalicza się do małp zwykłych czy człekokształtnych?

  To pytanie nie do mnie – to pytanie proszę zadać ,,wybitnemu” ćwierćinteligentowi Zenusiowi?

  Darwinizm już dawno się ośmieszył i przeminął, teraz moda na semityzm – są za i anty.

  Darwinizm ani się ośmieszył, ani przeminął – został odkurzony, pobłogosławiony przez kogo trzeba, dostał przedrostek NEO (NOWY) NEODARWINIZM i buja się po świecie jako nowo narodzony!

  Przy tym wydaje mi się gdy mowa o srebrze i złocie, że to dotyczy Żydów, tych w pogoni za złotem nikt nie przegoni, no chyba że Chińczycy.

  Nie Żydów, nie Chińczyków tylko GOTH/GOTT/GOD GO(L)D i χρυσός/chrysós (greka – złoto) dorzucamy infiks T i powstaje CHRYS(T)OS, zamieniamy to na opcję łacińską sufiks US i powstaje przepięknej urody CHRYST(US) – ZŁOTKO. To teraz wszystko wiadomo czemu CHRYSTUS = (ZŁO) TKO I (ZŁO) TÓWKA?

  P.S. Srebro to inna BAJKA.

  Polubienie

 35. Ad. Marka

  … Aż Anglicy wymyślili, że srebro, które wyeksportowali do cesarskich Chin, mogą od Chińczyków odzyskać za pomocą opium przywożonego z ich kolonii indyjskich do Chin…

  Ważniejszą sprawą dla WŁADCÓW TEGO ŚWIATA, było przekształcenie Chin cesarsko/feudalnych (klanowo/rodowych) na SOCJALISTYCZNE BEZIDEOWE BARACHŁO:

  Wojna chińsko-japońska (1894-1895 r.).

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_chi%C5%84sko-japo%C5%84ska_(1894-1895)

  Powstanie bokserów w latach 1899-1901.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_bokser%C3%B3w

  Po idiotycznym WIELKIM/DŁUGIM MARSZU na wyniszczenie ludzi…

  https://www.google.pl/#q=wielki+marsz+chiny

  … nastąpiła wojna chińsko–japońska (1937–1945 r.), która ostatecznie zmiotła z powierzchni Ziemi, stary porządek Chin:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_chi%C5%84sko-japo%C5%84ska_(1937-1945)

  W ten ,,prosty” sposób, został wykreowany nowy SOCJALISTYCZNY CESARZ MAO ZEDONG. Oczywiście po paru latach ,,dobrobytu” socjalizmu, nazwę ustroju politycznego zmieniono na komunizm, żeby ukryć MORDERCZE WYCZYNY SOCJALIZMU!!!

  Tu się znajduje ciekawostka jak gospodarka chińska broni się przed tzw. światowymi spekulantami:

  RENMINBI

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Renminbi

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 36. @Adam
  Nie wiem czy do tego konfliktu mozna zawęzić trwającą WOJNĘ O PIENIĄDZ pomiędzy koalicją petrodolarową,a antydolarową bazującą na powiększających się zasobach chińskiego złota.
  Jest jeszcze EURO,które stara się o powiększenie europejskich wpływów przez pryzmat gospodarki niemieckiej.
  Niezależnie od tego jest ŻYDOWSKA EWOLUCYJNIE UKSZTAŁTOWANA STRATEGIA GRUPOWA,która po mistrzowsku rozgrywa podziały.Dzięki cywilizacyjnie nabytym zdolnościom do przewrotności dziś doświadczamy skutków procesu od ŻYDOBOLSZEWIZMU,do ŻYDOBANDERYZMU.

  Polubienie

 37. Interesuje mnie wojna Chin z zydowskimi korporacjami handlu tym bardziej,ze Zydzi na handlu najbardziej sie znaja ,sa wprost mistrzami i jak fama glosi za chinski towar zwlekaja z zaplata.
  Czy aby Chiny nie odbija sobie naleznosci sila ???
  Jezeli jeszcze do tego beda mieli wsparcie Rosji to marny los swiatowych handlarzy !

  Polubienie

 38. Ad. Adam – ZARAZ SPADAM

  Ty nie bądź taki ciekawy – tylko szybko włóż swój wścibski/szmulowski nos do gorącej kawy!!!

  Z tego co wiem, to US-rajcy są zadłużeni na eony/biliony dolarów u Chińczyków (1,317 bln dolarów – dane z 2014 roku). Więc czekaj cierpliwie i wypatruj ,,ŻÓŁTEJ RASY” – JAK PRZYJDĄ NOCĄ, W DRZWI ZAŁOMOCĄ I WYWLĄ Z DOMU NA ZBITĄ MORDĘ CZYLI NA BRUK!!! Czyżbyś tego ,,szlagieru” nie znał – ,,NASZE KAMIENICE, WASZE ULICE”?!

  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Rosja-i-Chiny-sprzedaly-dlug-USA-7238428.html

  http://pl.sputniknews.com/polish.ruvr.ru/2014_01_16/USA-sa-zadluzone-w-Chinach-na-1-317-bln-dolarow/

  http://pl.sputniknews.com/polish.ruvr.ru/2014_01_16/USA-sa-zadluzone-w-Chinach-na-1-317-bln-dolarow/

  http://independenttrader.pl/jp-morgan-narzedziem-w-rekach-chinczykow.html

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s