Patriotyzm dzisiaj


Patriotyzm, czyli postawa szacunku, umiłowania i oddania ojczyźnie, w przeszłości był wyrażany przede wszystkim za pośrednictwem heroicznych czynów bohaterów, którzy w czasach politycznej zawieruchy walczyli o Polskę i poprzez swoje czyny stanowili prawdziwy wzór do naśladowania. Dziś, w XXI wieku, gdy możemy żyć w kraju wolnym od prześladowań, tak zwany nowoczesny patriotyzm może być postrzegany na wiele zupełnie innych sposobów.

 Przykładem jest patriotyzm gospodarczy, wyrażany przez tych przedsiębiorców, którzy poprzez swoją działalność zmieniają naszą rzeczywistość, i to właśnie oni mogą być dziś wzorem do naśladowania. Bo dziś to pracowitość i innowacyjna przedsiębiorczość jest jednym z największych przejawów patriotyzmu, który kreuje współczesny świat, zmieniając go na lepsze.

 Zadaniem państwa powinno być więc pielęgnowanie tego patriotyzmu poprzez wspieranie polskiego eksportu i promocję rodzimych firm za granicą. Jest to szczególnie istotne z uwagi na fakt, że wychodzenie polskich firm za granicę przyczynia się do osiągnięcia trzech wymiernych korzyści: zmniejszenia ujemnego salda na rachunku bieżącym Polski, co w tej chwili jest jedną z naszych głównych bolączek od strony finansowej, dywersyfikowania ryzyka dla polskich spółek oraz uniknięcia „pułapki średniego dochodu” pojawiającej się u przedsiębiorców, którzy osiągnęli już sukces na satysfakcjonującym ich poziomie.

 To, jaki nasz kraj jest dziś, jacy my jesteśmy, jest pośrednio następstwem tego, jakim wartościom hołdowali nasi przodkowie. Byli oni wierni m.in. ideom ofiarnej pomocy, ciężkiej pracy i patriotyzmu. Teraz to my dalej niesiemy w sobie te wartości. Czasy się zmieniły, lecz idee pozostały te same. Sposób ich realizacji jest już jednak inny, bo dziś bycie patriotą to codzienna praca dla dobra swojego, bliskich i całego otoczenia. (…)

 Bohaterowie to ci, którzy nie bacząc na okoliczności, potrafili być wierni przyjętym wcześniej założeniom. Dali nam wzór, jak mamy postępować – są naszą motywacją. Oni musieli się sprawdzić w sytuacji zagrożenia życia, zagrożenia wolności, walcząc z agresorem, zaborcą. Wykazywali się niezwykłym poświęceniem i bohaterstwem. Oddajemy im hołd, pamiętamy o nich, okazujemy im tym samym naszą wdzięczność za to, że dzisiaj możemy cieszyć się wolnością. Bohaterami są także ekonomiści, inżynierowie, twórcy wynalazków i inni, którzy w swoich działaniach dbali o dobro Polski i jej mieszkańców.

 Dziś żyjemy w innych czasach, w innych warunkach, ale w dalszym ciągu możemy na co dzień realizować idee, które napędzały do działania naszych przodków, a przez to nazywać się patriotami. Także i dziś możemy pracować dla dobra swojego, naszego otoczenia, a tym samym dla Polski. Naszym zadaniem jest spłacić dług wdzięczności i przekazać pałeczkę z wartościami kolejnemu pokoleniu, czyli tym, którzy przyjdą po nas.

 Dajmy im swoimi czynami wzór, jak być patriotą w obecnych czasach, żyjąc w wolnym kraju. Zróbmy to w taki sposób, aby przyszłe pokolenia, szukając dla siebie wzoru, odczuły wdzięczność również wobec nas, a także by pamiętały o bohaterach z dawnych czasów. W myśl idei Stefana Bryły: „Trzeba myśleć i trzeba pracować”, bądźmy wdzięczni każdego dnia i uczmy tej wdzięczności przyszłe pokolenia.

źródło: Forbes

Reklamy

19 uwag do wpisu “Patriotyzm dzisiaj

 1. Wicepremier Mateusz Morawiecki (48 l.) to najbogatszy minister, jaki kiedykolwiek zasiadał w polskim rządzie. Jaki ma majątek? Morawiecki nie ujawnił swojego oświadczenia. My ujawniamy, jak żyje

  Ponad 33,5 mln zł – tyle Morawiecki zarobił przez 11 lat – najpierw jako członek zarządu, a potem prezes Banku Zachodniego WBK. Tak wynika z ogólnodostępnych raportów finansowych jego banku.

  Po co to ukrywać? Jego dobry znajomy sugeruje, że wicepremier nie chce pokazywać oświadczenia majątkowego, by nie ujawniać, jak inwestował zarobione pieniądze. Inni znajomi podkreślają, że Morawiecki nie przywiązuje wagi do tego, że ma pieniądze. – Ot, taką miał pracę, że zarabiał dużo. Ale chętnie się też nimi dzielił – mówi jeden z dolnośląskich polityków, który wicepremiera poznał 20 lat temu.

  Oprócz zarobków Fakt ustalił również, jak wicepremier mieszka. Wraz z rodziną zajmuje dom bliźniak na luksusowym warszawskim osiedlu. Dom ma 350 mkw. – cztery kondygnacje wykończone w najwyższym standardzie, a do tego ok. 400-metrowy ogród. Taki dom na takim osiedlu w stolicy kosztuje aż 5–6 mln zł!

  Gdy Morawiecki dostał propozycję wejścia do rządu Beaty Szydło (53 l.), twardo negocjował warunki „niepodległości”. – Zaimponował Kaczyńskiemu wiedzą i tym, że dla pracy w rządzie gotów jest porzucić tak intratne zajęcie – mówi nam członek władz PiS. W USA to normalne – człowiek się dorabia, a potem zdobyte doświadczenie wykorzystuje w służbie państwowej. W Polsce to na dobrą sprawę pierwszy taki przypadek. Z reguły bywa odwrotnie – najpierw robi się karierę w polityce, a potem dostaje posadę w wielkiej firmie.

  Dziś w rządzie Morawiecki zarabia ok. 16 tys. zł. W banku tyle dostawał za 10 godzin pracy! Choć w czasie kryzysu w 2009 r., gdy musiał zwalniać pracowników i obniżać pensje w banku, zaczął od swojej – obciął sobie wynagrodzenie o 300 tys. zł. Ale i tak zarabiał ogromne pieniądze, bo aż 1,5 mln zł.


  Za:http://www.fakt.pl/politycy/wicepremier-mateusz-morawiecki-dom-wicepremiera-morawieckiego-morawiecki-majatek,artykuly,602786.html
  ================================
  O kurza twarz taka chata, aż w dołku ściska ( redaktorków).

  A u nas na osiedlu, co drugi domek to i większy i bardziej stylowy i samochody przed garażem też lepszych marek.
  U pana ministra przybudówka ledwie że parterowa, żadnego tarasu, żadnego stylowego zadaszenia krytego czerwoną dachówką, żadnego podjazdu do garażu. Oj ubogo, ubogo, widać zapaść gospodarcza.

  Dom na sprzedaż Olsztyn Dajtki ul. Chabrowa
  Cena 930 ooo zł
  Murowany
  Blisko las, jezioro, miejska plaża, kompleks całoroczny wypoczynkowo rekreacyjny z basenami, jachtami, sauną itp, lotnisko i aeroklub, wszystko w obrębie osiedla Dajtki

  kursy żeglarskie, w tym dla młodzieży

  i pilotażu

  Polubienie

 2. To dzisiaj patriotyzm mierzy sie bogactwem ?
  Ciekawych dozylismy czasow .
  To gdzie sie podzieli ci ,ktorzy glosili kazdemu wg.potrzeb ?
  Widac ze zdjec,ze pracowitosc poplaca ,a i opisana dniowka niczego sobie .
  Gdzie dopisek o pochodzeniu i wyznaniu ,jak bywalo po IIWS, kiedy to w dowodzie soobistym bylo wszystko,nawet dzieci i zatrudnienie,bezrobotnych scigala milicja goniac niebieskie ptaki do roboty ?!

  Zenek !
  Jak przeczytasz to wypracowanie portalowe to odwiedz tam tych milionerow w Polsce ,tak „z ciekawosci” i porownaj z tymi co maja tu w USA,chocby taki Mr.Trump,ktory dopiero idzie po wladze i chyba ja zdobedzie ,przeciez za kase wszystko mozna dzisiaj kupic .
  A jak jest ze zlodziejstwem w Polsce i na swiecie ?
  Co posiadaja byli prezydenci w Polsce tacy jak Walesa,Kwasniewski,Komorowski ?
  To co posiedli Jaruzelski i L.Kaczynski to juz wiemy (ten pierwszy skromna chalupke i dzialke na cmentarzu ,zas drugi Wawel w Krakowie ,no i ponoc niebo na jednej z wysp.
  Jutro zapytamy o premierow ,tylko pamietaj Zenek bys sie „nie narazil”,diabel nie spi i znowu nam komputery zarobaczy przez szkolonych hakerow.

  Polubienie

 3. Samoloty są własnością aeroklubu a ten jest finansowany przez państwo, szkoleni są tam przyszli piloci. Żaglówki własnością plaży i ośrodków gminy Olsztyn, jachty ( tu brak ich na zdjęciu) osób prywatnych.
  To nie jest żadne bogactwo, po prostu kto pracuje, kto dba, ten ma.

  Polubienie

 4. Możliwie krótko.

  Panie adm-inie gratuluję znajomości „źródeł”. Jak będę potrzebował kiedyś
  czegoś na przeczyszczenie – to wiem gdzie zajrzeć, co mam czytać.

  cytuję:
  „Przykładem jest patriotyzm gospodarczy, wyrażany przez tych przedsiębiorców, którzy poprzez swoją działalność zmieniają naszą rzeczywistość, i to właśnie oni mogą być dziś wzorem do naśladowania. Bo dziś to pracowitość i innowacyjna przedsiębiorczość jest jednym z największych przejawów patriotyzmu, który kreuje współczesny świat, zmieniając go na lepsze.”

  W minioną sobotę, w charakterze pasażera, wraz z kolegami – sędziami wybrałem się na co półroczne egzaminy teoretyczne i kondycyjne do Cetniewa.
  I niestety, ale zmuszony jestem zakomunikować, że mnie osobiście jadąc w kierunku Trójmiasta, począwszy mniej więcej od Lęborka, od tej „PRACOWITOŚCI” naszych „przedsiębiorców – patriotów”, oraz imitujących ich zachowanie okolicznych mieszkańców budujących swoje domki bez ładu i składu jakby nie obowiązywały żadne reguły zabudowy przestrzennej – po prostu zachciało się rzygać.
  Masa kolorystycznie „krzykliwych”, mniejszych, większych billboardów po obu stronach „krajowej 6”, reklamujących ów zdobywcze cywilizacyjne
  współczesnego świata, stacji paliw co kawałek, marketów i hipermarketów, tandetnych zajazdów, paskudnych moteli itp.
  Ponadto, dla tych bardziej „wymagających” konsumentów szukających ekstremalnych uciech życia, w okolicznych lasach znalazłaby się spora ilość ogólnodostępnych „ssaków leśnych”…

  Wiem jedno. Chcąc w przyszłości odciąć się od widoku „rozwoju na lepsze” mego kraju, następnym razem zabieram ze sobą książkę albo postaram się przespać. To w jedną stronę. Zaś w drodze powrotnej, po egzaminach, no cóż, w końcu zawsze można się …upić.

  Polubienie

 5. A tak przy okazji.
  Czasem w tym powyższym artykule poświęconemu Morawieckiemu, a może raczej jego twierdzy, czyli obiekcie westchnień i marzeń większości Polaków w którym mogliby się niczym autyści zamknąć – NIE WSPOMNIANO ILE TO PASKUDZTWO POSIADA KAMER TELEWIZYJNYCH CHRONIĄCYCH JEGO WŁAŚCICIELA PRZED OBYWATELAMI KRAJU, KTÓREMU PONOĆ TEN CHCE SŁUŻYĆ ZA …DARMO ???

  Polubienie

 6. dyl
  Niezłe że tak sobie można ponarzekać na widoki jadąc dobrym samochodem po „krajowej 6”

  Ja też kiedyś jeździłem , właściwie dużo jeździłem, śmierdzącymi i brudnymi wagonami PKP, kiepskim taborem PKS.
  Podczas jednej z takich podróży, zimą, PKS w postaci samochodu San nawalił dokładnie 15 km przed Suwałkami. Pomyślałem sobie 15 km to trzy godziny marszu. Ja młody, silny, wysportowany z długimi nogami, poradzę sobie z tym bez problemu. Ale była zima, droga nieoczyszczona, śnieg wałkował się pod nogami, wiało, bo teren był i niezabudowany i niezalesiony. Na miejsce dotarłem coś tak chyba po pięciu godzinach mocno zmordowany bo i zimowa odzież i buty też mi ciążyła.
  No ale pan ma dziś poważniejszy powód do narzekania… w podroży „krajowej 6”.
  Ma pan prawo sobie ponarzekać.
  Ciekawe czy ci co wyszli z Syrii czy Afganistanu w drodze do Niemiec wędrując pieszo też psioczą na krajobrazy przy drodze.?

  Ale co do reklam zgadzam się , nie upiększają terenu, co gorsza nie zwracają kosztów jakie się na nie wydatkuje, z tym że tego jeszcze nasi i nie tylko nasi biznesmeni nie zauważają.

  Polubienie

 7. Panie adm-inie, jeśli obserwowanie „wysypiska śmieci” przez szybę samochodu na dystansie dziesiątek kilometrów jest ceną, jaką muszę dziś płacić za wygodę jazdy dobrym samochodem – to wolę już te pańskie „przygody”.
  Swoją drogą, jeśli człowiek przed egzaminem kondycyjnym, ostatnie tylko 4 tygodnie poświęca na przygotowanie (3x w tygodniu po 10km), biegając leśnymi drogami, po błocie, także tym zamarzniętym błocie, przez co niebezpiecznym, po śniegu, w deszczu, wietrze – to oczekuje się potem zrelaksować, a nie niepotrzebnie zniesmaczać widokami oszpeconego kraju przez biznesowych mośków, którzy mało tego, poprzez media stawiają się kur…a za wzór do naśladowania, ….patriotów.

  Dosłownie jaja. Gdy to były chociaż wielkanocne – to jeszcze człowiek by jakoś to przetrawił.

  Polubienie

 8. Relaks też jest potrzebny

  czasem jakby na sportowo, podobno mopżna nawet wygrać nagrodę ( spławil, składane krzesełeczko, trochę haczyków)

  Polubienie

 9. Co przewidywal „Kapital” Marksa i parcie Lenina ???
  Gdzie filozof od tych spraw sie zapodzial ?
  Prosimy o zdjecia z dorobu czerwonych szmuli,bedziemy miec porownanie ze szmulami niebieskimi .
  Co zas sie tyczy szwabow ,to tych kleska bliska ,muslimy zrobia swoje i o tym madrym pisac nie trzeba.

  Polubienie

 10. Sa jeszcze szmule i szwaby poprzebierani w kolory bialy,czarny oraz pelnia teczy .
  Z tymi bywa roznie w zaleznosci jaki psychol na ich czele stoii i dyryguje .
  Ostatnio to i w Watykanie dziwne wiatry wieja .
  Zreszta i w Toruniu rowniez.
  Olsztyn to chyba w przewadze juz brunatny ,banderowcow zapewne nie barkuje.
  Admin poszukaj sobie opiekunki od ukrow,sa pracowite i powabne.
  Filozof pewnie ma goralke.
  Jedynie kika z kazdym sie bzyka.

  Polubienie

 11. Ad. APA-cza – z urojeniami seksualnymi

  Jedynie kika z każdym się bzyka.

  Ty, APA-cz – pochwal się swoją raszplą – co w trąbkę cię puściła, z ,,cienkiego” żołnierskiego majątku cię oskubała, dzieci zabrała i musiałeś płacić alimenty i na stare lata tylko kozy ci zostały!?

  YOUR GREAT LOVE!

  Stary APA-czu – nie pękaj, oni też to lubią!!!

  Polubienie

 12. Nie ma takiego w naszej druzynie do ktorego
  dzis kika pije .

  Kika skarbie ,cienko przedziesz
  za granice nie przybedziesz .
  Tobie tylko kozy pasc
  i za kozla w klipe grac !

  Mozesz tylko snuc domysly ,
  wszystkie banki tobie prysly.
  Biedak z ciebie ,slaby w gebie
  Zeniu do cie tez przybedzie .

  Polubienie

 13. Ad. APA-cza – z urojeniami seksualnymi.

  No, no, no – takie wybrzydzanie, na takie trzy śnieżnobiałe krasawice! Patrz APA-cz i ucz się, BO JAK SIĘ NIE MA CO SIĘ LUBI, TO SIĘ LUBI CO SIĘ MA!

  ALBO TU – MIŁOŚĆ NIE ZNA GRANIC:

  BYŁ ZENEK NA ROWERZE (ach te cegły) W DRODZE DO PRACY I W PRCY, (wirująca betoniarka) A TERAZ (chyba Zenek – nie ma 100% pewności)) ,,BARDZO ZMĘCZONY” PO PRACY NA BUDOWIE!

  Polubienie

 14. No tak. Od patriotyzmu do dymania droga krótka, jak widać w komentarzach. I scenariusz też taki sam. Najpierw iluzja ekonomii – a późnej rżniecie społeczeństwa. Ciekawe jak w tym wszystkim wychodzi nasz „największy ekonomista” Balcerowicz – patriota czy ruchaty. Mając na względzie miliony wyruchanych i jeszcze ruchanych i czekających na rżnięcie, to w kontekście ekonomicznego patriotyzmu – ten jest mistrzem i jednego i drugiego. Tylko dlaczego dzieci coraz mniej przy tak efektywnym rznięciu?

  Polubienie

 15. Ad. Anonim

  No tak, Szanowny Anonimie – później wszyscy ,,użyteczni idioci” wyszykują w ,,mowie twarzy/ciała” delikwenta czy jest prawdomówny czy zwykły krętacz:

  Grzegorz ZAŁUSKI – Ekspert czytania mowy ciała i wykrywania kłamstw

  Analiza Putina – Body Language Institute / Wiadomości TVP

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s