Nowy (nie tylko) wyścig zbrojeń


Nowa zimna wojna zapoczątkowana przez zachód sankcjami gospodarczymi przeciw Rosji zmierza najwyraźniej do większej konfrontacji militarnej wschód – zachód. Amerykańskie okręty wojenne, a w ślad za nimi samoloty wywiadu elektronicznego u granic morskich i powietrznych Rosji zdają się potwierdzać to przypuszczenie.

Czy w Syrii wojska syryjskie i Rosjanie walczą z terrorystami czy z formacjami szkolonymi, opłacanymi i wyposażonymi przez koalicję na rzecz wojny w skład której wchodzą USA, Wielka Brytania i niektóre kraje arabskie?

Jakby tego nie opisywać i przedstawiać jest to już coś więcej niż tylko zimna wojna, bo tam gdzie używa się całej gamy sprzętu wojennego w tym lotnictwa to już  konfrontacja wojenna. To starcie militarne jeszcze poza granicami swych państw i w jakimś stopniu ograniczone w zakresie, sile i zaangażowanych środków.

Ale to już jest wojna, wojna której skala może być ograniczana lub rozszerzana aż do nuklearnej zagłady.

Rosja planuje w tym roku przeprowadzić próbę nowej międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-28 „Sarmata”, która ma zastąpić pocisk R-36M, ochrzczony na Zachodzie mianem „Szatana”. Najnowsza rosyjska broń jądrowa zasieje na Zachodzie strach, bowiem istniejące obecnie systemy przeciwrakietowe „absolutnie nie są w stanie jej zatrzymać”.

Rosja przygotowuje się do testu broni jądrowej, która „w przeciągu sekundy” może zmieść z powierzchni ziemi „całe państwo” — podaje Daily Mirror. Mowa o strategicznym kompleksie rakietowym RS-28 „Sarmata”, który ma zamienić starzejący się już kompleks R-36M, nazywany przez ekspertów wojskowych NATO „Szatanem”.

b9d472ef7644c5765b78486f8cec4b53
Według ekspertów wojskowych Sarmata będzie największą bronią tego rodzaju na świecie. W porównaniu z nią wywołujące w Europie zaniepokojenie Iskandery to „malutkie rakietki”.
Ponadto Moskwa utrzymuje, że „zatrważająca broń Sądu Ostatecznego” jest w stanie „oszukać systemy radiolokacyjne i dokonać spustoszenia na terytorium wielkości Teksasu czy też Francji”.

Jak niosą słuchy, „Sarmata” jest najpotężniejszą bronią spośród kompleksów, jakie kiedykolwiek ujrzały światło dzienne. I owa broń raczej „zasieje strach w sercach” zachodnich sztabów generalnych bowiem istniejące obecnie systemy przeciwrakietowe „absolutnie nie są w stanie jej zatrzymać” — podkreśla brytyjska gazeta.Rosja zamierza przeprowadzić test tej ciężkiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej latem tego roku, ale jak na razie nie wiadomo, czy będzie wyposażona w „pełny ładunek jądrowy”. Na wyposażenie rosyjskiej armii „Sarmata” ma trafić w okolicach 2020 roku — pisze Daily Mirror.

Jak podaje „Naked Science”, powołując się na źródło w przemyśle obronnym, rosyjskie atomowe łodzie podwodne, zwane także „niszczycielami lotniskowców”, zostaną wyposażone w naddźwiękowe rakiety Cyrkon.

Łodzie podwodne projektu 949A Antej są przeznaczone do niszczenia lotniskowcowych grup uderzeniowych. To nie są najnowsze okręty w arsenale Rosji, lecz obecnie przechodzą modernizację, dzięki czemu jeszcze przez długi czas będą groźną siłą. Jednym z kierunków doskonalenia atomowych łodzi podwodnych jest nowa broń. Źródło w przemyśle obronnym poinformowało, że okręty tego projektu zostaną wyposażone w najnowsze rakiety naddźwiękowe Cyrkon.

Ponadto według źródła w dalszej perspektywie okręty będą mogły korzystać z rakiet Kalibr, a także nowych min i torped. Kalibr i Cyrkon zastąpią radzieckie przeciwokrętowe pociski manewrujące przyjęte na wyposażenie jeszcze w 1983 roku. Główną przewagą Cyrkonu jest ogromna prędkość, która zgodnie z oczekiwaniami 5-6-krotnie przekroczy prędkość dźwięku. Jednocześnie ich zasięg wyniesie około 400 km.Obecnie Rosja modernizuje dwie atomowe łodzie podwodne projektu 949A: K-442 Czelabińsk i K-132 Irkuck. Jest planowana modernizacja sześciu atomowych łodzi podwodnych projektu 949A, a rosyjska flota zgodnie z planem zostanie wyposażona w pierwsze udoskonalone okręty Antej do 2020 roku. Należy podkreślić, że obecnie w składzie rosyjskiej floty znajduje się osiem łodzi podwodnych projektu 949A. W przyszłości wszystkie (w tym zmodernizowane) zostaną zastąpione przez nowe atomowe łodzie podwodne projektu 885 Jasień.

 

 

Reklamy

6 uwag do wpisu “Nowy (nie tylko) wyścig zbrojeń

 1. Uwaga! Uwaga !
  Achtung Achtung!
  Rosjanie mają już w całości skompletowane odziały szturmowe które uderzą na Polskę .
  Pokazano je na defiladzie zwycięstwa w Moskwie

  Polubienie

 2. Kolejna UTOPIA tym razem z wiarą w WOLNY RYNEK kreuje WOJNY SPRAWIEDLIWE w imię obrony DEMOKRACJI.
  Trwa WOJNA O PIENIĄDZ.Po jednej stronie koalicja petrodolarowa,a po drugiej antydolarowa bazująca na powiększających się zasobach chińskiego złota.EURO zabiega o powiększenie wpływów europejskich przez pryzmat gospodarki niemieckiej.
  Jak w każdej wojnie trzeba mieć strategię,a jaka jest I jaka ma być POLSKA?!

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s