Drutem kolczastym po granicy


Do Kaliningradu

Był czas, że po kilka autokarów dziennie zjeżdżało do Olsztyna z wycieczkami z Niemiec.

Niemieccy turyści oglądali, zamek, katedrę, kościół Serca Jezusowego kamienice Starego Miasta gdzie wypijali sobie po piwku i wracali do siebie.

img00017

kościół Serca Jezusowego w Olsztynie

olsztyn

Zamek w Olsztynie

Ale ci co chcieli zobaczyć dawne Prusy Wschodnie to je zobaczyli i wycieczek zrobiło się jakoś mniej.

Radek Sikorski i Platforma Obywatelska tak ostro krytykowana w Internecie podpisała z FR umowę o małym ruchu granicznym i zaczęły się wycieczki z z Rosji, a konkretnie z Kaliningradu. Rosjanie nie gorsi od Niemców też wędrowali tymi samymi ścieżkami, zamek, przy nim fotka na tle Kopernika, katedra, Stare Miasto ale że piwo to nie ich narodowy trunek więc kierowali się w stronę rynku, po sklepach. Mniej chytrzy od Niemców, z dobrze nabitymi portfelami byli chętnie widziani na miejscowym bazarze.

Ale była ,,Anakonda” szczyt NATO i SDM i koniecznie trzeba było zrobić bezpiecznie, czyli zlikwidować przygraniczną turystykę.

Szczyty i zloty minęły a ruch przygraniczny dalej zamknięty bo bezpieczeństwo musi być, turystyka, handel i dochody już się nie liczą.

No kurza twarz to ja się grzecznie pytam, jak o bezpieczeństwo chodzi, to czemu mamy otwartą granicę z Unią Europejską gdzie dzień w dzień dochodzi do ataków terrorystycznych?

Czemu wpuszczani są Ukraińcy którzy już spowodowali kilka ataków z użyciem noża na Polakach?

Moskwa przypomniała, że jedynie w 2015 roku „przez znajdujące się na rosyjsko-polskim odcinku granicy państwowej przejścia graniczne przeszło 4,34 mln obywateli, w tym 1,3 mln mieszkańców Kaliningradu i ponad 3 mln obywateli Polski”.

Zbigniew Sekulski tak to skomentował na Sputniku

 

Kapitulancka polityka Kremla doprowadziła do tego, że Rosja nie wzbudza respektu. Rosja nie wykształciła żadnych narzędzi skutecznych retorsji. Nie do mnie należy podsuwanie jakich. Od paru lat rzucam grochem o ścianę. Niech sie mocarstwo namyśla i wzdycha ubolewania. Skoro od lat Rosja nie jest nawet w stanie zamknąć i podsumować śledztwa w sprawie katastrofy pod Sewiernym to znaczy, że boi się wypowiadać oczywiste prawdy. Boi przytoczyć treść ostatniej rozmowy Kaczyńskich i odpowiedzialności głównego decydenta lądowania we mgle. Warszawa lży bezkarnie Putina o zabicie polskiego prezydenta a w Rosji dopuszczają budowę pomnika piratów powietrznych by zjeżdżały tam się sekty zamachowców urządzać rusofobiczne sabaty.

Tam też mają Bałtyk i plaże

kaliningrad

USA

 

Reklamy

5 uwag do wpisu “Drutem kolczastym po granicy

 1. Ponad 3 milionów osób z Polski. Każda z nich przywiozła, średnio licząc po 100 litrów benzyny, pozbawiając Rząd RP około 2 zlotych na litrze na akcyzie od paliwa. To daje brak wpływu do budżetu RP około 600 milionów złotych. Warto zatem było zamykać granicę.

  Polubienie

 2. Zamach na szefa ŁRL. Płotnicki w ciężkim stanie, ale żyje
  Życiu Igora Płotnickiego nie zagraża niebezpieczeństwo, jego stan jest stabilny – podała Ługańska Agencja Informacyjna, powołując się na oświadczenie prezesa Rady Ministrów ŁRL Siergieja Kozłowa.

  Wcześniej Milicja Ludowa republiki poinformowała RIA Novosti, że w Ługańsku dokonano zamachu na Igora Płotnickiego. Dwie osoby zostały ranne, w tym sam Płotnicki. Szef republiki trafił do szpitala.

  Według doniesień niektórych mediów bomba miała wybuchnąć w pobliżu jego auta. Eksplozja prawdopodobnie była bardzo silna i słyszalna w wielu regionach Ługańska.

  Kozłow powiedział, że incydent rozpatrywany jest jako akt terroryzmu. Powołano grupę roboczą, która zbada okoliczności zdarzenia.

  Polubienie

 3. Benzyna to benzyna, ale ile stracił skarb państwa, na wódce (Stoliczna, Moskowskaja, najtańsza Kaliningradzka w litrowych butelkach, no i nalewki, z jeżyn, malin, wiśni) Można też było kupić Pliskę bez konieczności jechania do Bułgarii. Kwitł przemyt papierosów i handel nimi.
  Ostatnio w modzie było wożenie soków z winogron, granatu i innych, przez co nie było popytu na Coca Colę, do tego wędzone ryby, kawior czarny i czerwony.
  W drugą stronę to co wiem szły meble.
  Mieliśmy w Olsztynie i w powiecie zatrudnionych około 2000 osób w przemyśle meblarskim, jak Niemcy nas wykupili, i zburzyli fabrykę no to bezrobotna brać stolarska zaczęła kombinować i wykombinowała taką produkcję że tirami szły meble do Kaliningradu i dalej na wschód.
  Ruski też od cholery i ciut ciut kupowali u nas
  ——————-
  Mały ruch graniczny z Rosją. Polska wybiera bezpieczeństwo, a nie korzyści gospodarcze Sputnik. Igor Zarembo

  Polski minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oświadczył w sobotę, że Polska może powrócić do małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim, kiedy znikną przyczyny związane z bezpieczeństwem kraju.

  Minister wypowiedział się na ten temat w audycji „Sygnały Dnia” Programu Pierwszego Polskiego Radia. – Wtedy, kiedy ustąpią te przyczyny, które są związane z bezpieczeństwem państwa polskiego. Wtedy możemy powrócić do małego ruchu granicznego — odpowiedział Błaszczak na pytanie, czy i kiedy będzie możliwe przywrócenie małego ruchu przygranicznego z rosyjskim obwodem kaliningradzkim.
  W związku ze szczytem NATO w Warszawie i Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie Polska zawiesiła od 4 lipca obowiązywanie przepisów międzyrządowych umów o małym ruchu granicznym z Ukrainą i Rosją. W środę przywrócono mały ruch na polsko-ukraińskiej granicy. Tymczasem decyzji w sprawie Rosji do tej pory nie podjęto.

  — Jest ona taka symboliczna, bo kiedy wstrzymaliśmy mały ruch graniczny na granicy z Ukrainą, to strona ukraińska nie wstrzymała tego ruchu, w sensie takim, że nie wydała takiej samej deklaracji. Strona rosyjska tak. Wszyscy doskonale pamiętamy te pogróżki, które były kierowane w stosunku do państw Sojuszu Północnoatlantyckiego wtedy, kiedy w Warszawie Sojusz podjął decyzję o tym, że na terenie Polski i krajów nadbałtyckich będą stacjonowały wojska amerykańskie – wyjaśnił stanowisko Polski Błaszczak.
  — Kiedy mamy do wyboru sprawę dotyczącą bezpieczeństwa i korzyści gospodarczych, to jednak wybieramy bezpieczeństwo — podkreślił szef MSWiA.

  Minister dodał, że mały ruch graniczny jest możliwe, ale na podstawie wydawanych wiz.

  Tymczasem – jak piszą polskie media — marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wysłał w piątek pismo do MSWiA i MSZ w sprawie przywrócenia małego ruchu granicznego z obwodem kaliningradzkim. — Z wielkim zdziwieniem i niepokojem przyjąłem decyzję o przedłużeniu zawieszenia małego ruchu granicznego (MRG) z obwodem kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Decyzja ta była zaskoczeniem zarówno dla Samorządów Województw: Pomorskiego oraz Warmińsko-Mazurskiego, jak i lokalnych samorządów obu regionów — objętych małym ruchem granicznym – napisał Struk.
  Wcześniej podobne pismo do MSWiA wysłał marszałek warmińsko-mazurski Gustaw Brzezin.

  Polubienie

 4. Ze Sputnika

  Iwona Maria
  Polska strona niczego nie wybiera, a wykonuje dyrektywy odgórne z Waszyngtonu.

  W jaki sposób bezwizowy ruch przygraniczny z Kaliningradem może nagle zagrozić bezpieczeństwu Polski?
  Iskandery Rosjanie zaczną przez granicę przemycać, czy jak?

  Przed szczytem NATO w Polsce, był mały ruch graniczny bezwizowy z Kaliningradem, a teraz stał się nagle „zagrożeniem bezpieczeństwa dla Polski”.
  ?

  Dariusz Misiorowski
  hipokryzja i pierdo…..ec marionetek waszyngtonu z Warszawy juz dawno przekroczyła granice smiesznosci i zdrowego rozsądku !! te ch….e są w stanie nawet ogłosic wyprawy krzyzowe na Moskwę , na polecenie jankesów !

  Iwona Maria
  Ale tak to bywa, jak do władzy dochodzą polityczne oszołomy. Dla nich, jak rzeczywistość nie zgadza się z faktami, to należy zmienić … rzeczywistość.

  Zadziwiające dlaczego od Ukrainy nam nic nie zagraża ze strony „małego ruchu bezwizowego”. To w końcu znacznie większy pas graniczny?

  Polscy celnicy na tej granicy zapewne mają własne zdanie. ale możliwe, że nie zgadza się z „rzeczywistością” polskich polityków.

  Dariusz Misiorowski
  Iwona Maria – dla ludzi wielkie szczescie , ze przynajmniej obecnie w Moskwie nie ma politycznych oszołomów ! i mozemy sie jeszcze radowac słoneczkiem na niebie !

  Antonios Moraitis
  Skad do ku@wys nedzy tyle idiotow w tym kraju ?
  Czy to nie jest wina tych niesprzedanych jablek i jej skutkow ubocznych , produkcja i na potege obalanie jablcokow i piwa cydrowego.
  To juz jest plaga …tak Plaga..PLAGA , plaga , PLAGA..
  Ja rozumie ze od czasu do czasu dopuszcza do mikrofonu jakiegos mozgotrzepa z odbytoglowiem w celach leczniczych i dadza mu wielgachna radoche by se popierdzial Odbyto-otworem gebowym na uwielbiany przez polskich katolikow temat Rosja i Putin…
  Rozumie jak bedzie to raz na tydzien moze dwa , By Wielki Kolorowy Brat znad wielkiego stawu widzial ze jedyna…

  Dismal Sailor · Uniwersytet Jagielloński
  Jakto skąd? Z PiSu! To partia która na członków przyjmuje tylko debili ze wskaznikiem inteligencji poniżej 100. Im mniejszy wskaznik,tym wyższe stanowisko.

  Wiktor Fuchs
  …pierdoln..ty błaszczk yankeski pies zaszczekał …

  Wiktor Fuchs
  …a szczerbaty kretyn z Żoliborzza smieje sie w kułak , debilny judek …

  Henryk Kapuscinski · Akademia Medyczna w Łodzi
  Polska władza dawno wzięła rozwód z rozumem

  Albert Slawski
  Tak jak w tytule.Skoro sami przyznajecie że bezpieczeństwo jest ważniejsze,to nic innegojak chwalić rząd.Tak to jest jak się graniczy z państwami niepotrafiącymi zadbać o bezpieczeństwo

  Dariusz Misiorowski
  albercik przygłupie banderowski , a co ty smieciu mozesz wiedziec , co jest dobre dla Polski ?? ukraincu jedz tam i powiedz to miejscowej ludnosci , te swoje przemyslenia banderowskie !

  Albert Slawski
  Dariusz Misiorowski Czy ty czytasz swoje posty?Twoja matka i ojciec to chyba debile,co z domu wyniosłeś to tutaj pokazujesz Normalnie na posty upośledzonych nie odpowiadam.Ale co mi tam…

  Iwona Maria
  Zgadzam się, tylko pytam o bezpieczeństwo naszego ukraińskiego małego ruchu bezwizowego?

  To jak nam kalingradzki mała granica tak strasznie zagraża, to co z tą długą granicą z Ukrainą?

  Jan Jan
  Czy tem nasz kraj kiedyś doczeka sie prawdziwych Polaków u steru rządów, czy wiecznie będziemy skazani na miernoty pokroju jarka . donka , leszka.

  Albert Slawski
  Pozostaje emigracja…Przynajmniej nie będziesz szczekał na ojczyznę na obcym portalu

  Iwona Maria
  Albert Slawski -Mieliśmy już, jako Polacy rząd emigracyjny. Najpierw w 1939 spieprzył z Polski przez Zaleszczyki, potem sprzedał nas w Jałcie, następnie wydał rozkaz o eksterminacji 200 tys. Warszawiaków w Powstaniu Warszawskim.

  Wspaniały emigracyjny polski rząd.

  Polubienie

 5. Prezydent Olsztyna apeluje o przywrócenie małego ruchu granicznego
  Kolejny polski samorządowiec komentuje decyzję rządu o wstrzymaniu małego ruchu granicznego z Rosją i apeluje o jego wznowienie.

  Wstrzymanie małego ruchu granicznego z Rosją to uderzenie w ekonomię województwa warmińsko-mazurskiego. Taką opinię wyraził prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz w opublikowanym na swojej stronie internetowej komentarzu.

  — Uważam, że to jest zła decyzja! Niezrozumiała, niejasna co do przyczyn i niebiorąca pod uwagę skutków społeczno-gospodarczych. A te są oczywiste. Mały ruch graniczny z Rosją był dla województwa warmińsko-mazurskiego ważnym elementem gospodarki. Przez cztery ostatnie lata Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego chętnie odwiedzali nasze region, a kupując u nas towary i korzystając z różnych usług, zostawiali niemałe pieniądze. Liczba odwiedzających szła w miliony — i w zasadzie trudno się doszukać minusów małego ruchu granicznego — pisze na swojej stronie Grzymowicz.

  — Przeciwnie, doszło do tego, że właściciele dużych galerii handlowych organizowali specjalny transport autobusowy, ale i mały — stricte przygraniczny — handel miał się bardzo dobrze. Z drugiej strony też było dobre nastawienie do Polski, a rosyjskie zespoły tworzyły i wykonywały przebojowe piosenki o zakupach w Lidlu czy Biedronce. Granica żyła — dodaje.
  Odnośnie powodów przedłużania procesu wstrzymania małego ruchu granicznego prezydent Olsztyna pisze:

  — Komu to przeszkadzało? Wygląda na to, że ministrowi spraw wewnętrznych… Ale właściwie pytanie powinno być postawione inaczej: czemu to przeszkadzało? Podobno bezpieczeństwu państwa. A bezpieczeństwo jest tak pojemnym terminem, że można za nim schować każde działanie i do tego opatrzyć je określeniem „poufne”. Wiadomo, z bezpieczeństwem się nie dyskutuje, a jakie są zagrożenia, to — przepraszam — jest poufne. Koniec, kropka — i po temacie.
  Doprawdy, nie wiemy, w jaki sposób Rosjanie z Kaliningradu mieliby zagrozić bezpieczeństwu Polski — dodaje samorządowiec.

  W swoim komentarzu Piotr Grzymowicz przypomina, że w regionie panuje najwyższe w kraju bezrobocie, a jego PKB jest jednym z najniższych w kraju, dlatego szeroko pojęte kontakty przygraniczne wpływały na poprawę sytuacji ekonomicznej mieszkańców. Tym bardziej decyzja władz z Warszawy jest z punktu widzenia regionu niezrozumiała.

  — Z pewnością jednak nieobecność kaliningradczyków wpłynie na jakość życia wielu warmińskich i mazurskich rodzin — komentuje polityk.
  Na koniec prezydent Olsztyna wzywa premier Beatę Szydło do wznowienia porozumienia o małym ruchu granicznym:

  — Może jednak warto powalczyć o mały ruch z Rosją? Pani Premier — te decyzje są odwracalne. Niech Pani spojrzy — proszę — na to kobiecym okiem, przez pryzmat zwykłego warmińskiego lub mazurskiego domu. Tam bezpieczeństwo ma wymiar społeczny i gospodarczy. Niech do rządowych „plusów” dorzuci Pani także granicę z Rosją, bo jak na razie to granica ta jest na minus — apeluje Grzymowicz.
  —————-
  Kilka dni wcześniej jadąc z żoną samochodem po ulicach miasta, zauważyłem na głos, że wydaje mi się iż nasz prezydent dużo robi dla miasta.
  Na to żona niemal że oburzona.
  –Dużo?
  –Bardzo dużo.
  No więc dodam także w związku z powyzszym apelem
  – Brawo panie prezydencie.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s