Co się dzieje w Rosji


Nie ukrywam, że nie drodze mi z nimi, mówiąc oględnie – pisze bloger i tłumacz 1abezmetki. – Zarówno z cudzymi‚polskojęzycznymi’, jak i z cudzymi obcojęzycznymi, cudzych rosyjskojęzycznych, nie wyłączając.

Z wielką sympatią dla Rosjan – braci Słowian bacznie i z niepokojem obserwuję wszystko, co dotyczy Rosji (w dostępnym mi zakresie) w nadziei, że stamtąd nadejdzie inspiracja i pomoc w wyzwoleniu z naszego polskiego nieszczęścia. Nie mogę się jednak oprzeć przemożnemu wrażeniu, że również i tam sprawy nie idą w dobrym kierunku. Ten niepokój podzielam z wieloma rosyjskimi publikatorami w sieci, pilnie bacząc, by trzymać się z daleka od wszystkich ostentacyjnie ‚niezależnych’.

W Rosji, podobnie jak i w Polsce, blogosfera jest dobrym barometrem rzeczywistości, zakładając posiadanie niezbędnego instynktu, umożliwiającego odsianie zdrowego ziarna od plew i trucizny. Nie roszczę sobie jednak pretensji do nieomylności. Mimo, że zdaję sobie sprawę z ryzyka, wolę jednak iść wyboistym szlakiem niż wydeptanym gościńcem. Stąd bliżej mi do rosyjskich blogerów niż do ‚Sputnika’. Ale to kwestia osobistego wyboru. Źle trawię propagandę, nie kwestionując potrzeby jej istnienia.

Do zdrowej tradycji hodowców ryb należało kiedyś wpuszczanie do stawu między karpie szczupaka (‚ruchy karpie, ruchy’). Ale jest i inny przekaz o zabijaniu posłańców niechcianych (złych) wiadomości. Przewiduję, że wkrótce będzie jazda, a zwrotnice w ruchu. Trzymajcie się wszyscy.
A teraz zapraszam do lektury:

Akceptowanie upokorzeń nie uchroni Putina od wojny

Sądzę, na co wielu już zwróciło uwagę, że w polityce zewnętrznej Federacji Rosyjskiej w sprawie donbasko – ukraińskiej media poczęły nazywać DRL i ŁRL bez łatki‚samozwańczymi’, a republikańskich ‚opołczeńców” zaczęli określać jako wojsko. Pojawiły się i inne znaki, wskazujące, że nastawienie klasy rządzącej Rosji wobec sytuacji na Ukrainie zaczyna ulegać stopniowej zmianie.

Wymieniać ich wszystkich nie będę, chociaż jest ich wystarczająco dużo. Rzecz nie tylko w tym, że w warunkach kurczących się zasobów utrzymywanie Donbasu bez sformułowania, jakiegokolwiek prawnego uzasadnienia jest dla Rosji coraz trudniejszym zadaniem. Odgrywa tu rolę kilka czynników.

https://i2.wp.com/ic.pics.livejournal.com/cil86/45497875/222177/222177_original.jpg

Po pierwsze: sądząc po wszystkim, do kremlowskich tępaków zaczęło docierać, żepokojowe rozwiązanie sytuacji na Ukrainie jest niemożliwe. Zaostrzenie na frontach Donbasu, potyczki na granicy z ‚sakralnym’ Krymem i brak jakiegokolwiek zainteresowania Zachodu dla zdjęcia sankcji, wraz z szybko rozwijającymi się przygotowaniami do wojny z FR, coraz bardziej przekonuje Kreml, że ‚dogadać się’ nie można. Waszyngton i Bruksela nie przyjęły honorowej kapitulacji Putina, żądając bezwarunkowej, skąd prosta droga wiedzie do utraty władzy, sądu i szafotu. Taki wariant ‚przewodnika żurawi’ – jasna sprawa – nie urządza.

Po drugie: dla nikogo to nie sekret, że w Rosji narasta niezadowolenie. Wywołuje je zubożenie mas na tle ‚święta życia na szczytach‚; niezadowolenie – widać wewnątrz władz regionalnych, rozsierdzonych tym, że Moskwa przywłaszcza sobie najatrakcyjniejsze dochody, nawet część stołecznej elity, poruszyły niedawne czystki. W mojej skromnej opinii, poziom tego niezadowolenia, przekroczył już czerwoną kreskę i podnosi się do sytuacji rewolucyjnej w kraju.

Uśmierzyć niezadowolenie teoretycznie można przez wprowadzenie stanu wojennego, związanego z kampanią na Ukrainie. Patrzcie no, kraj wojuje, a oni tu niegodziwcy burzą się. I pod pretekstem przywracania porządku będą przykręcać śrubę aż do oporu. Ale taka dyktatura będzie skuteczna tylko do pewnego momentu (kiedy śmierć na barykadach stanie się lepszym wyborem, aniżeli śmierć głodowa w domu), co oczywiste, dla każdego niepozbawionego zdrowego rozsądku. Ale do zaślepionych chciwością ‚mistrzów życia’, przeświadczonych, że samym jedynie terrorem będą mogli rządzić długo, ta prosta prawda, najwidoczniej nie dociera.

Po trzecie: tutaj – mówiąc nawiasem – zagra dawno bita syryjska karta Putina. Próba prowadzenia tam wojny połowicznie, podobnie jak na obszarze post-radzieckim, musi w konsekwencji przywieść do klęski. Widać jak na dłoni, że reżimowi Asada pozostało do życia maksimum półtora roku, a prawdopodobnie nawet mniej. Na tym tle dalsze zaangażowanie tam, zaczyna w ogóle tracić jakikolwiek sens, tym bardziej że pododdziały z doświadczeniem bojowym będą pilnie niezbędne tu – w domu. Wobec już prawdziwej, a nie pośredniej wojny między Rosją a Ukrainą Putin zdoła w końcu zamknąć na dobre swoją bliskowschodnią awanturę bez poważniejszego uszczerbku i zachowując twarz.

Po czwarte: czwarte z kolei, ale ze względu na rangę, wybaczcie, powinno być drugim.Gotowość NATO do interwencji. Czego by nie skrzeczeli telewizyjni i internetowi propagandyści, to w 2014 roku – ani w kwietniu, ani w sierpniu, sojusz nie był przygotowany do akcji. Nie gotów nawet moralnie, nie mówiąc już, o osiągnięciu pełnej oczekiwanej fizycznej gotowości. To fakt. Putin mógł wziąć całą Ukrainę, bez większych kosztów i znaczniejszych strat – stałby się niekwestionowanym zwycięzcą. Ale on ‚strusił’, przestraszył się majątkowych konsekwencji dla druhów-oligarchów, ukrytych w zamożnych krajach.

https://i1.wp.com/www.novayagazeta.ru/storage/c/2016/08/08/1470610727_819820_13.jpg

Dlatego mieszkańcy Donbasu zostali oddani na rozszarpanie juncie kijowskiej.

Obecnie sytuacja zmieniła się kardynalnie. Teraz Zachód jest już moralnie przygotowany – w ograniczonej skali – do bezpośredniego konfliktu z Rosją. Trwa przygotowanie infrastruktury, przy czym wiele już zrobiono. Jeśli Rosja zdecyduje się na interwencję dzisiaj, to sojusz prawdopodobnie wprowadzi wojska na całą prawobrzeżną Ukrainę. Przy czym, jeśli w lutym-maju Rosja miała pretekst w postaci zaproszenia ze strony prezydenta Janukowicza, to dzisiaj inicjatywa będzie jedynie w dyspozycji NATO.

W przypadku gdyby w rezultacie kampanii doszło do podziału Ukrainy na sfery wpływów (jeszcze pytanie w jakich granicach; znając ‚zdecydowanie’ ‚mnogo-chodówek’ Putina, można założyć, że Federacji Rosyjskiej dostanie się jedynie rozorany wojną Donbas), to dla całego świata legalnym będzie jedynie rząd wspierany przez Zachód. Nawet jeśli ten rząd będzie zmuszony do przeprowadzki z Kijowa do Tarnopola lub Lwowa. A dalej w rozdzielonej Ukrainie zacznie się analog zimnej wojny. Szans na jej wygranie przez Rosję przy obecnym reżimie – zero całych, zero dziesiętnych.

Obecnie zasadnicze pytanie to, na jaką inwazję zdecyduje się kierownictwo Rosji. Zająć jedynie byłe okręgi: doniecki i ługański, to jedno, a wzięcie Kijowa i wyjście na Przydniestrze, to zupełnie inna sprawa. Pierwsze nie zmieni zasadniczo naszego obecnego położenia, drugie – to już bardziej podobne do zwycięstwa i daje jakieś atuty w negocjacjach z Zachodem lub w nadchodzącej z nim wojnie.

Uzupełnienie: Aug. 8th, 2016 at 1:32 PM

Małe dopełnienie powyższego postu o Donbasie: mocno wątpię, aby Rosjazdecydowała się na coś bardziej poważnego niż zajęcie jedynie Donbasu. Już wiele razy pisano na ten temat, i ja i inni. Jaka przyczyna, że naród Rosji od wielu lat cicho obserwuje uniżoność przed Zachodem, ‚jesteśmy dobrzy, weźcie nas’, a także dziecięce groźby ‚а то мы каааак ууухх!’ – pragnienie wejścia w światową elitę na prawach żony-faworyty Waszyngtonu. Zrozumiałe, że do żadnego znaczącego następstwa ‚ууухх’, zasadniczo, przy obecnym kierownictwie, dojść nie może. Marni i tchórzliwi złodzieje nie przywykli odpowiadać ‚drogim partniorom’ siłą na siłę. Jako zasadę przyjęli odgrywać się na swoich ‚mużikach’: ‚ustawa Dimy Jakowliewa’,dyrektywa o zniszczeniu produktów żywnościowych, ‚ustawa Rotenberga (Ротенберга)’, ‚pakiet Jarowoj’ (‚пакет Яровой’) itd.

Tymczasem nawet do ostatniego mało gramotnego indywiduum z ciężko otumanionej ludności Rosji stopniowo zaczyna docierać niezgoda na hurra-patriotyczną retorykę i kapitulancką politykę zewnętrzną. Najjaskrawiej wyraziło się to w podłej zdradzie Donbasu. Nie mniej jaskrawo – w momencie, kiedy turecki dyktator Erdogan przeistoczył się z nienawistnego wroga w najlepszego przyjaciela i drogiego partnera. A to jedynie najbardziej wyraziste przykłady.

Wciskanie ludności podobnych precli staje się dla kremlowskich propagandystów coraz trudniejsze. (—). Zagwozdka w tym, że oni już nie są w stanie tłumaczyć kapitulanctwa słabością Rosji, ponieważ prowadzi to do wynikłego z logicznego rozumowania pytania: a kto doprowadził kraj do takiego stanu? – Tego już nie da się zapisać w rejestr win Gorbaczowa i Jelcyna.

I oto przychodzi wymyślać różne chytre plany, jeden bardziej cudaczny od drugiego. Raz zamierzamy odseparować Niemcy od USA, a w rezultacie te dwa kraje splatają się w rusofobicznej, euro-atlantyckiej ekstazie. Innym razem mamy nadzieję na rozwał EuroSojuza, wykorzystując Włochy lub Węgry, ale te w rezultacie popierają wszystkie antyrosyjskie inicjatywy. Z kolei pragnąc się przypodobać Zachodowi (słuchy chodzą, że Stany w kuluarach obiecały zdjęcie sankcji), a w tym samym czasie, licząc na saudowskie obietnice (znów obiecali podnieść cenę na ropę), putinowska Rosja wlazła z głową w niekończący się konflikt syryjski, jednocześnie oddając miliony Rosjan na rzeź kijowskim ‚karatielom’.

W chwili obecną podążamy pewnie złowieszczymi tropami Mikołaja II, transponując problemy polityki wewnętrznej na zewnętrzne. To będzie działać, ale jedynie do pewnego momentu, jako że w polu zewnętrznym – mówiąc oględnie – całkiem niezdrowo. Jednakże gdyby nawet Putin porwał się na pełną interwencję na Ukrainie, to mało prawdopodobne, aby odzyskał kapitał polityczny, jakim cieszył się po Krymie. Zbyt wiele zrobiono nie tak. Jak w rezultacie postąpi kierownictwo, póki co, powiedzieć trudno.

—————————————–
http://cil86.livejournal.com/291197.html

Aug. 8th, 2016 at 12:31 PM
Блог Игоря Кабардина
„Выбрав позор, Путин получит войну”

—————————————-

Przetłumaczył: 1abezmetki
Przedruki dozwolone. Wyjątek – Neon24.
Bojkotuj Neon24!

* * * * * * *

1abezmetki – Z ostatniej chwili: Roszady na Kremlu

Putin zaktualizował skład Rady Bezpieczeństwa FR – poinformowała 12 sierpnia służba prasowa Kremla. Postanowienia dekretu prezydenckiego:

„Włączyć w skład Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej jako stałego członka RadyВайно A. E. — szefa Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej”;

Włączyć w skład Rady Bezpieczeństwa jako członków rady pełnomocnego przedstawiciela prezydenta Federacji Rosyjskiej Siergieja Меняйло, zastępcę sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Rashida Нургалиева i pełnomocnego przedstawiciela prezydenta Federacji Rosyjskiej w północno – zachodnim okręgu federalnym Mikołaja Цуканова.

Dekret wchodzi w życie z dniem podpisania. Przypomnijmy, że 12 sierpnia Władimir Putin zwolnił Siergieja Iwanowa ze stanowiska szefa administracji prezydenta.

Jeszcze jednym dekretem Putin wyznaczył Iwanowa specjalnym przedstawicielem prezydenta ROSJI ds. działalności środowiskowej, ochrony środowiska i transportu. Nowym szefem administracji prezydenta Federacji Rosyjskiej został mianowany AntonВайно, wcześniej pełniący funkcję zastępcy szefa administracji prezydenta.

———————

Opracowano na podstawie: „Путин обновил состав Совета безопасности РФ”:
https://regnum.ru/news/polit/2166350.html

Любое использование материалов допускается только при наличии гиперссылки на ИА REGNUM.

Reklamy

13 uwag do wpisu “Co się dzieje w Rosji

 1. ~1abezmetki

  Daje się zaobserwować pewna radykalizacja rosyjskich mediów w kwestii Donbasu. Radio Komsomolska Prawda proponuje np. powołanie strefy bezpieczeństwa w obrębie Donbasu. W przypadku kontynuacji militarnego terroru ze strony ukraińskiej, przewiduje się odpowiednie wojskowe kontrakcje, także z otwartym użyciem sił rosyjskich. Zapowiada się także dozbrojenie Republik.

  Polubienie

 2. O tym, że 2,5 roku temu Zachód nie był w stanie wejść w jakąkolwiek wojnę z Rosją o Ukrainę, mówiłem w wywiadzie udzielonym Markowi Podleckiemu – bo nie było komu walczyć. Ale Kreml tchórzył, a strachliwe masy na portalach społecznościowych (w szczególności nasi koledzy na „wiernipolsce1”) mu w tej bezczynności przyklaskiwali. Patrz

  https://www.youtube.com/watch?v=SZlKB_J1zPA .

  Teraz oczywiście wejście Rosji w Ukrainę byłoby trudniejsze, nie tylko z Polski pojechał tam ciężki sprzęt wojskowy, na stacji Sitin (?) koło Preszowa we wschodniej Słowacji sfotografowano dwa tygodnie temu cały pociąg wyładowany czołgami, zapewne z Niemiec, wyraźnie zmierzający w kierunku Użgorodu. Niestety znający rosyjskie blogi autor postu zdaje się mieć rację. Osobiście twierdzę, że to nie „miękko(dupo)ruski” Putin ale Erdogan ma jaja, a także środki techniczne oraz zdecydowane poparcie znacznej części ludności (80 mln!, a Rosja tylko 140 na obszarze Euroazji), by coś w świecie narozrabiać – i do takiego „rozrabiactwa” został on przymuszony przez samych Amerykańców. A tak ogólnie to wszystkim „uzachodnionym elitom” zależy, by sytuacja taka, jaka jest, utrzymywała się jak najdłużej. Po prostu zagrabione bogactwa „przyrosną” do ich nowych właścicieli, a Cerkiew Prawosławna to przyklepie, ucieszona kolejnymi ziemskimi nadaniami – czyli tak jak w Polsce to zrobiono.

  Polubienie

 3. Trochę inne spojrzenie na geopolitykę. Ale nie zapominajmy, że największy wpływ na obecny stosunek świata do Rosji, to Rosja zawdzięcza sobie. Kilkanaście lat temu zakończono operację MOST – usuwania żydów z Rosji. Kolejny raz w historii wygnano żydów z kolejnego państwa, państwa, które już żydzi od 1917 roku uważali za swoje. A to naród mściwy i nie oddaje tego co sobie przywłaszczył i to z mordami w tle. Słowian mieli wytępić „pokojowo”. Nie udało się tak od razu, na wschodzie, to teraz realizują to w Polsce. Rosjanie wybrali już państwo narodowe zamiast niewoli żydowskiej zwanej nowoczesną demokracją z całym jej bagażem wolności, równości i braterstwa (teraz solidarności w działaniu) pod przywództwem USraela z ich agendami ONZ, BŚ i MFW. I wygrają na tym nie tylko gospodarczo i militarnie, jeżeli tak będzie trzeba, ale i kulturowo (np. odrodzenie chrześcijaństwa). Mam taką nadzieję i oczekuję właściwych prądów ze wschodu.
  Polecam (dostępne w Internecie w wersji pdf) „Paradoksy historii” – Uszkujnik.

  Polubienie

 4. Kudrin liberał proponuje skapitulować przed Zachodem – oświadczając, że Rosja przywróci ponownie poprawne stosunki z nim (co jest niemożliwe bez powrotu Donbasu i Krymu do Ukrainy).
  Głazjew proponuje zmobilizować siły przeciwko Zachodowi – zmiana polityki gospodarczej (porzucenie liberalnej gajdarowsko kudrinowskiej ekonomiki). To asymetryczna reakcja Rosji na wszystkie zagrożenia ze strony Zachodu
  Putin natychmiast po oświadczeniu Kudrina zrobił krok w kierunku Glazjewa – wiedząc, że poddanie się doktrynie Kudrina grozi trybunałem haskim.
  Przy wszystkich zastrzeżeniach do planu Głazjewa – jest on dzisiaj jedyną szansą dla Rosji odejść od przepaści przynajmniej na jeden krok , a dla Patriotów – do przełamania impasu politycznego i w miarę nabierania sił wprowadzać zmiany i korekty do planu – ale już z pozycji siły a nie z protestu jak jest teraz
  Interesy Putina i rosyjskie są zbieżne w tej materii. Grzech nie wykorzystać tego planu. Putin nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji (bezwładność spowodowana wpływem liberałów), trzeba go jednak przycisnąć korzystając z jego trudnej sytuacji , zgodnie z zasadą kuj żelazo póki gorące.
  Ale to powinno być wykonane zgodnie z taktyką ewolucyjnego marszu „zmiana kursu oczywiście bez zmiany władzy.” W szczególności powinno to wyglądać mniej więcej tak:
  Patrioci rozpoczną długoterminową kampanię z naciskiem na uliczne protesty pod hasłem „Chleb bez krwi!”
  „Za Głazjewem przeciwko Kudrinowi – za Putinem przeciwko Hadze – za Rosją przeciwko smucie” itd. Nie zamiatać kremlowskich intryg pod dywan.
  http://evolution-march.livejournal.com/1572527.html

  Polubienie

 5. Kolejny raz w historii wygnano żydów z kolejnego państwa, państwa, które już żydzi od 1917 roku uważali za swoje.

  Co ten „Dariusz” wypisuje, zupełnie nie zna sytuacji wewnątrz Rosji. To że z Rosji wyjechał – na własne życzenie, do „lepszego świata” – z milion Żydów, to nic nie znaczy. W dzisiejszej Rosji, podobnie jak w Polsce, nie mówiąc już o np. Ukrainie, żydów uważających się za Żydów jest jak przysłowiowych mrówków we wszystkich decyzyjnych resortach, zwłaszcza ekonomiczno-medialnych. Nie po to przecież zrobili „pierestrojkę”, aby opuścić tak bogate w możliwości żerowisko… A Putin wyraźnie powiedział, podobnie jak Piłsudski po Rewolucji Październikowej, że każdy żyd który Rosję opuścił będzie z powrotem w niej (czy w Polsce czasów Piłsudskiego) mile widziany.

  Na konferencjach WPDC na wyspie Rodos w latach 2003 i 2006 widziałem to na własne oczy.

  Polubienie

 6. Popatrzmy na te dwa obrazki.
  Putin mały Erdogan wyższy.
  W latach młodzieńczych takiego małego knypla z zasady i dla przyjemności ci więksi i bardziej skłonni do bijatyk walili w łeb, dawali w ucho, albo rzucali na ziemię. Skutkowało to tym, że ci co obrywali po uchu wyrabiali w sobie nawyki obronne w postaci ucieczki do tyłu, schodzenia z drogi, kulenia się na sam widok silniejszego i większego.
  Mówią, że czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci.

  Erdogan z kolei robi wrażenie wysokiego jak na Turka mężczyzny, co wiem z własnych obserwacji kiedy byłem w Istambule na wycieczce. Turcy dosyć zdecydowanie ustępowali mi wzrostem. Zatem jeśli Erdogan był wyższy od przeciętnego kolegi nie był przez niego poszturchiwany czy strzelany po uchu. Nie wykluczone, że sam miał skłonności do podporządkowywania sobie co mniejszych i słabszych.

  I to się odbija na polityce obu z nich zarówno Putina jak i Erdogana.
  Ten pierwszy robi uniki, ten drugi wali na całego co pokazał w czasie puczu zamykając kilka tysięcy swoich oponentów nie tylko z wojska.

  Pisze julius „zmiana kursu oczywiście bez zmiany władzy.”
  Nie jest to dobre rozwiązanie, bo obecna władza nie gwarantuje zmiany kursu.
  Innymi słowy trzeba by stać za Putinem i go popychać. Putin się zapiera, chwyta się framugi drzwi by się dalej nie posunąć a my go mamy pchać?
  Zmiana kursu, a właściwie bardziej ostra jazda wymaga zmiany kierowcy.
  Trochę tak jak w czasach rzymskich, kiedy Kunktator nie mógł sobie poradzić ze Spartakusem senat zmienił wodza.
  Podobnie jest i z Rosją.
  Jej potrzebny lider na miarę Dymitra Dońskiego, Aleksandra Newskiego czy chociażby w najgorszym przypadku Chruszczowa.
  Putin wciąż jest na pozycji ,,cofki”, tego który obrywa po uszach.

  Polubienie

 7. Patrząc na zamieszczone zdjęcia mam nieodparte wrażenie, że Erdogan po prostu zakpił sobie z Putina.
  Najpierw dał mu po uszach, gdy mu się Putin wtrącał w Syrii (zestrzelenie rosyjskiego bombowca Su) a teraz przyjeżdża do Moskwy jak gdyby nigdy nic i mówi –Wiesz Wladimir ja cię przepraszam, dałem ci wprawdzie w łeb, ale to już przeszłość, możemy znowu się kumplować, tym bardziej że ta swołocz za oceanem trzyma u siebie tego mendę Gulena.
  A co zrobiłby prawdziwy ruski przywódca po zestrzeleniu Su, lub co powinien zrobić?
  Rzucić bombę atomową na Istambuł jak proponował Żyrinowski?
  Absolutnie nie.
  Po prostu postawić ultimatum. W ciągu 24 godzin wydajecie nam pilota i jego dowódcę. Wypłatę odszkodowania za strącony samolot i 5 milionów dolarów dla rodzin zamordowanych pikotów.
  Jeśli by Turcja nie spełniła powyższych żądań, walnąć po upływie 24 godzin dwoma rakietami w bazę z której startował turecki myśliwiec.
  I oznajmić, że sprawa została załatwiona. I oznajmić.
  –A jeśli Turcja zrobi kolejny wrogi krok, zostanie odpalona kolejna rakieta na pałac prezydencji Erdogana tym razem z głowicą atomową.

  W swoim czasie po nacjonalizacji kanału Sueskiego przez Nassera gdy Anglia i Francja wysłała w kierunku kanału swoją flotę wojenną, Chruszczow zagroził, że zbombarduje Londyn bronią atomową i groźba poskutkowała.

  Polubienie

 8. do markglogg
  Faktycznie, nie znam sytuacji w Rosji, no może oprócz spostrzeżeń przekazywanych mi przez osobę tam jeżdżąca systematycznie z towarami oraz od członka rodziny mieszkającego w Moskwie od kilkudziesięciu lat. Ale to spostrzeżenia wysoce subiektywne. Pozwolę sobie jednak jeszcze na przytoczenie kilku faktów. 1. Nie 1 mln. żydów „wyemigrował” z Rosji, tylko ok. 3 mln. Z tego ok. 300 000 – 400 000 pozostało w Polsce.
  2. Nie było to samodzielne wyjeżdżanie w poszukiwaniu lepszego świata , tylko zorganizowana akcja pod kierownictwem Izraela, realizowane w ramach umowy międzynarodowej (treść jej jest obecnie niedostępna).
  3. Akcja usuwania żydów ze stanowisk w Rosji rozpoczęto w roku 1953 i trwa dalej do dnia dzisiejszego. Szczegóły w polecanej przeze mnie powyżej pozycji literatury. (3-4 godziny pasjonującej historii XX wieku) – Paradoksy historii.
  4. Do dnia dzisiejszego większość Rosjan nie ma pojęcia o tym fakcie, a to tylko dlatego, że była ta operacja prowadzona „skrycie”, do czasu przeprowadzania operacji MOST. Ale jak sobie poszukasz na ten tema informacji w Internecie to zrozumiesz dlaczego o tym nie piszą gazety – nawet rosyjskie.
  Gdy będzie zainteresowany/na większą ilością szczegółów podam Ci źródła. Ale na początek Paradoksy historii aut. Uszkujnik

  Polubienie

 9. Oglądałem sobie rekreacyjnie ostatnie nagrania z kanału YouTube niezależnego judeosceptycznego serwisu Red Ice Networks (prowadzący to Henrik Palmgren ze Szwecji i rosyjskiego pochodzenia Lana Lokteff z uSA) aż trafiłem na materiał o tej niemieckiej rodzinie szukającej azylu w Moskwie:

  i naszła mnie taka refleksja: „a co jeśli oni mają rację”? Co by się stało, gdyby etniczni Niemcy przyparci do muru faktycznie zaczęli masowo emigrować na wschód, m.in. do Polski? Tajemnicą poliszynela jest, że Niemcy nigdy tak naprawdę nie wyrzekły się swoich dawnych kresów wschodnich, czyli naszych Ziem Odzyskanych (ichnich Ziem Utraconych).
  Obawiam się, że przykład rodziny Griesbachów może wywołać lawinę podobnych przypadków. Wszyscy wiemy, na jakiej zasadzie zagrabiono Serbii Kosowo – poprzez masową migrację Albańczyków. Precedensów więc nie brakuje. Ja wiem, że to dość pesymistyczny scenariusz, ale wszystko jest możliwe. Jeśli to nastąpi, Polacy nie mogą ulec pokusie altruizmu.

  Polubienie

 10. Niemcy chcą przywrócić armię z poboru. Tylko, żeby się nie okazało, że tymi żołnierzami z poboru będą Islamiści których Niemcy rzekomo nie mogą się doliczyć. Oficerowie Niemcy, szeregowi Muzułmanie przerzuceni do Polski po pretekstem obrony przed spodziewanym atakiem Rosji i mamy wesołą zabawę. Ot taki hipotetyczny scenariusz na najbliższą przyszłość.

  Polubienie

 11. julius
  A jeśli to są już dobrze wyszkoleni żołnierze tak zwanej wolnej armii Syrii?
  To co?
  To nic.
  Zostaną szybciutko doposażeni i przerzuceni do obwodu Kaliningradzkiego.
  Przecież to tereny skolonizowane przez Niemców, wchodzące w okresie przed wojennym w dawne Prusy Wschodnie. Niecom pewnie dale się marzą.
  Granice w Europie nigdy nie były stałe. I wciąż się zmieniają, patrz ZSSR, Jugosławia
  Oby Niemcom nie przyszło do głowy przerzucić ich pod Petersburg. Chyba że takie mają plany Amerykanie.

  Jest w Internecie niby zagadka z udostępnioną dla Rosji bazą lotniczą na terenie Iranu. Rosjanie niby mieli z niej korzystać na dłużej, spróbowali raz i się wycofali co jest podstawą do przypuszczeń, że coś było nie tak.
  Według mnie przeważyły względy ekonomiczne i bezpieczeństwa samych rosyjskich bombowców, które bez rosyjskiej osłony na ladzie i bez własnego serwisu nie powinny tam jednak stacjonować. Taka osłona i własny serwis to mogło być 600 – 800 osób personelu i z 10 systemów S 400, a to koszt większy niż koszt paliwa zużywanego w trakcie lotu bombowców z Rosji do Syrii

  Polubienie

 12. Chcesz pokoju szykuj się do wojny.
  Ale z drugiej strony można by się zastanawiać, czy Rosja nie obawia się ataku na swoje państwo. Czy wojna jednak jest możliwa jeśli nie na naszych granicach to jednak w ich pobliżu?

  Ministerstwo Obrony Rosji ogłosiło kolejną nagłą kontrolę gotowości bojowej sił zbrojnych. Próby gotowości odbędą się w okręgach wojskowych Południowym, Zachodnim i Centalnym, test przejdzie także Flota Północna i głównodowodzący Sił Powietrzno-Kosmicznych oraz Powietrzno-Desantowych – ogłosił minister obrony generał Siergiej Szojgu. „Dzisiaj zgodnie z postanowieniem szefa sił zbrojnych rozpoczęła się kolejna niezapowiedziana kontrola. Wojska Południowego okręgu, część sił i sprzętu Zachodniego i Centralnego okręgów wojskowych, Flota Północna, głównodowodzący Sił Powietrzno-Kosmicznych i Powietrzno-Desantowych od godziny 7:00 czasu moskiewskiego zostały postawione w stan pełnej gotowości. — poinformował Szojgu na spotkaniu z kadrą kierowniczą.
  Szef resortu obrony zaznaczył, że kontrola pozwoli, w szczególności, ocenić przygotowanie okręgów wojskowych Zachodniego i Centralnego do powiększenia sił na południowo-zachodnim kierunku strategicznym. Poczynania wojskowych będą kontrolowały dwie grupy robocze ze Sztabu Generalnego. Kontrola potrwa od 25 do 31 sierpnia. Minister polecił poinformowanie o szkoleniach wojskowych attaché za granicą. Jednocześnie, według słów Szojgu, w Południowym okręgu wojskowym trwają aktywne przygotowania do szkoleń strategicznych „Kaukaz 2016″, odbył się już szereg kompleksowych grupowo-sztabowych ćwiczeń.

  Czytaj więcej: http://pl.sputniknews.com/swiat/20160825/3764537/rosja-niezapowiedziana-kontrola-gotowosci-bojowej-wojsk.html

  Polubienie

 13. Dziś na konferencji prasowej w Sztokholmie, wiceprezydent USA powiedział, że Stany są niezadowolone z polityki europejskiej. Nazwał projekt gazociągu „Nord Stream-2”, „złym interesem dla Europy”.
  Wiele północno europejskich mediów donosi, że prawdziwym celem wizyty Bidena w krajach bałtyckich i skandynawskich jest wywarcie presji na przywódców tych krajów żeby zdecydowanie przeciwstawili się projektowi „Nord Stream-2”. W chwili obecnej w Stanach Zjednoczonych mogą być zadowoleni ze swojego jedynego prawdziwego sługi – Polski, która miesiąc temu próbowała zablokować projekt.
  http://katehon.com/news/us-pressure-europe-because-nord-stream

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s