„Ukrainizacja rynku pracy zabija wzrost płac Polaków”


No ciekawe, co ten były PISowski wiceminister głosi. W mej „Biedronce” w Zakopanem, jak zauważyłem, ustawiacze towaru na półkach mają trudności z odpowiadaniem w języku polskim. A na „ciapatych” nie wyglądają.

Skądinąd już w latach 1960, pojeździwszy trochę, jeszcze jako student, i po ZSRR i po „Zachodzie” prognozowałem, że gdyby znikły ograniczenia, narzucone Europie Wschodniej przez ZSRR, to Polacy masowo zaczęli by emigrować na Zachód (wzorem Hiszpanów, Turków oraz Włochów wtedy), a w Polsce zastąpili by ich masowo właśnie Ukraińcy, a w dalszej kolejności Białorusini – i w jeszcze dalszej Rosjanie.

Patrz poniżej.

Ekspert: „Ukrainizacja rynku pracy zabija wzrost płac Polaków”

Posted by Marucha w dniu 2017-02-12 (niedziela)

Import taniej siły roboczej to wypychanie młodych na emigrację, upadek gospodarki i wynarodowienie kraju.

„Trzeba natychmiast zatrzymać masową imigrację zarobkową Ukraińców do Polski” – alarmuje ekonomista Cezary Mech.

Jego zdaniem taka polityka to droga do katastrofy na rynku pracy, zatrzymania rozwoju gospodarki, wypchnięcia kolejnych tysięcy młodych, wykształconych ludzi na emigrację i dezaktywizacji zawodowej milionów ludzi, którym bardziej niż konkurowanie z Ukraińcami o pracę za grosze opłacać się będzie życie z zasiłków.

Mech to były wiceminister w rządzie PiS Kazimierza Marcinkiewicza, b. podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, wcześniej zastępca szefa Kancelarii Sejmu, a obecnie prezes Agencji Ratingu Społecznego.

W wywiadzie udzielonym portalowi businessinsider.com.pl ekonomista ostro skrytykował obecną politykę rządu, której celem jest utrzymanie niskich płac poprzez import taniej siły roboczej z Ukrainy. Zdaniem Mecha to zabójcza strategia i ekonomiczny absurd, prowadzący do wypychania z rynku pracy Polaków, którzy nie są w stanie przeżyć za oferowane im pensje i napędzania kolejnej fali emigracji na Zachód.

Ekonomista podaje przykład Irlandii, która w XIX wieku znalazła się w podobnej sytuacji jak Polska, kiedy z powodu masowej emigracji do USA w kraju zaczęło brakować rąk do pracy.

Pojawił się wtedy pomysł wypełnienia tej luki importem taniej siły roboczej z Indii. Gdyby Irlandczycy poszli tą drogą – dowodzi Mech – dziś nie było by ich państwa na mapie świata. Zamiast Irlandii byłby kolejny zamorski stan Indii. Jednak zdecydowali się na zupełnie inny krok – inwestycji w wydajne maszyny, infrastrukturę i wykształconych ludzi. Płace w Irlandii zaczęły rosnąć, gospodarka stała się nowoczesna i konkurencyjna a sam kraj, będący wcześniej pod brytyjską dominacją, po latach gospodarczego wzrostu i bogacenia się poczuł się na tyle pewnie, by w 1921 roku ogłosić niepodległość.

Taką samą drogą zdaniem Cezarego Mecha powinna pójść obecnie Polska. Jak dowodzi ekonomista, widoczny już obecnie brak rąk do pracy w Polsce to wielka szansa rozwojowa dla kraju. Jeśli powstrzyma się politycznie motywowaną ukraińską emigrację zarobkową, a uruchomi rynkowy mechanizm równoważenia podaży i popytu wymusi to na przedsiębiorcach lepszą organizację pracy, inwestycje w wydajność, zatrudnianie wykształconych ludzi i wzrost płac.

Ci przedsiębiorcy, których nie będzie stać na pracowników, po prostu znikną z rynku. To właśnie jest pożądany kierunek rozwoju, prowadzący do bogacenia się społeczeństwa – mówi Mech.

Co ciekawe, jak wskazuje w wywiadzie ekspert, drogą tą poszli już nawet Chińczycy, którzy z powodu polityki jednego dziecka i wyczerpania się możliwości migracji ludzi ze wsi do miast stanęli przed problemem braku rąk do pracy. Nie zdecydowali się jednak na import siły roboczej, a właśnie inwestycje w wydajność. Efekt? W długoterminowym ujęciu płace w Chinach rosną pięciokrotnie szybciej, niż w Polsce. Tylko w latach 2008-2015 średnia płaca w tym kraju wzrosła 2,5-krotnie. Oznacza to, że Chiny „z marszu” pokonują pułapkę średniego rozwoju, w której znalazła się Polska i w której bardziej się pogrążamy.

Aby to zmienić – mówi Mech – płace w Polsce powinny rok do roku rosnąć dwucyfrowo. Obecny wzrost na poziomie 3-4% to o wiele za mało, szczególnie w obliczu rozkręcającej się inflacji. Tak się jednak nie dzieje ponieważ wicepremier Mateusz Morawiecki zamiast prowadzić politykę zmierzającą do wzrostu płac dąży do zatrzymania ich wzrostu poprzez „ukrainizację” rynku pracy.

„Podczas gdy w Chinach władze utrzymują podaż pracy w metropoliach, co wymusza podniesienie płac, my na siłę sprowadzamy pracowników z Ukrainy, co te podwyżki zupełnie hamuje. A dzieje się tak, gdyż „Planu Morawieckiego” jedynie na slajdach diagnozuje konieczność wyrwania się z pułapki średniego dochodu, podczas gdy w praktyce tym procesom się nie przeciwstawia, wspierając masowy napływ pracowników z Ukrainy z przyczyn politycznych” – mówi Mech w wywiadzie dla businessinsider.com.pl.

Jego zdaniem taka polityka to prosta droga do gospodarczej i społecznej katastrofy. „Ukrainizacja” już teraz skłania przedsiębiorców do zastępowania droższych Polaków tańszymi pracownikami ze Wschodu. Przez to firmy nie zarządzają efektywniej swoją kadrą, nie podnoszą wynagrodzeń, nie dokonują inwestycji, a polskiemu rządowi pozostają jedynie „krokodyle łzy” nad losem wykształconych Polaków na emigracji. Gospodarki Zachodu drenują Polskę ze zdolnej młodzieży.

„Niemcy i Holendrzy nie otwierają się na rynek ukraiński i nikt o dyskryminacji tam nie mówi” – mówi Mech. „Nie mówi się także o dyskryminacji Meksykanów, którzy chcą pracować w USA. Zresztą, kiedy Ukraińcy staną się zbyt drodzy, to skąd będziemy ściągać tańszych pracowników? Z Indii, z Zakaukazia? A co potem? Nigeria? Przecież to jest jakiś absurd ekonomiczny zmuszający młodzież do emigracji, stare pokolenie na bieda-emeryturę, a kraj na wynarodowienie. Tylko Polski żal” – kończy wywiad ekonomista.

http://wolnosc24.pl

Reklamy

16 uwag do wpisu “„Ukrainizacja rynku pracy zabija wzrost płac Polaków”

 1. A ja mam nieco inne zdanie od pana ministra.
  Ukraiński tani pracownik powoduje powrót Polaków do kraju panie ministrze.
  Odwiedziła mnie w moim sklepiku ładnych parę lat temu Polska, która jak mi powiedziała pracowała we Włoszech w hotelu za ½ stawki włoskiego tubylca, ale jak się tam pokazały kobiety z Ukrainy godzące się na ¼ zarobku, no to Polska powiedziała ,,dość”, za taką stawkę to ja harować nie będę i wyjechała ze słonecznej Italii do szarej i ,,biednej” Polski. Powróciła i znalazła tu pracę.

  Rozmawiałem trzy dni temu z pracownikami sklepu Media Markt i zapytałem ile zarabiają. Student tam pracujący nie odpowiedział, starszy jego kolega przyznał się, że robi za 2500 zł.
  Może się zdawać, że to mało, ale robota, lekka, łatwa i przyjemna, a jak się doda zarobki żony to za 5000zł w Polsce można żyć całkiem znośnie. Na zachodzie trzeba jednak liczyć się z zarobkami ,,na star” czyli tymi najniższymi, koszty utrzymania to także koszty wynajmu lokum, a te koszty są stosunkowo wysokie, wyższe są koszty ubezpieczenia samochodu itd.
  Na dodatek trzeba jednak uwzględniać, że mamy ustrój kapitalistyczny i wolno rynkowy.
  Tu krajowcy po studiach winni nie szukać pracy, a otwierać biznesy i …zatrudniać Ukraińców.
  Tyle tylko, że nauczanie powinno pójść w kierunku nie klituś bajduś, a w technikę i przemysł.
  Polak katolik i patriota dumny jest gdy mu się uda załapać na londyński zmywak i zamieszkać w londyńskim getcie razem z ciapatymi, ale w Londynie.

  Polubienie

 2. Wiwat biedronka – wiwat Lidl – wiwat Media Markt i wiwat pracujący Ukraińcy w Polsce . Jabadabadu w Polsce jest super . Trzymajta tak dalej z tak mądrymi adminami a będzie tu Japonia już za rok chrum chrum chrum .

  Polubienie

 3. To moja świnia się śmiała jak przeczytała powyższy wpis adm . Polskiego nauczył ją Ukrainiec na korkach , a walkmana kupiła sobie w mediamarkt .
  Nie wiem kto zacz jakiś zyga.

  Polubienie

 4. Goryl Magilla
  Zyga to taki facet co pijał piwko po 20 zł i nie mógł znieść że admin to PiSdzielec, no i krótko mówiąc musiał iść na operację do szpitala. Przy czym zaznaczył, że jak przeżyje to może wróci tu pisać.
  Będziecie pasowali do siebie jak ulał.
  Co do ministra który twierdzi, że Polacy przez Ukraińców za mało zarabiają.
  Też ma rację.
  Był czas że zarabiali , ho ho jakie many.( wtedy jeszcze Ukraińców w Polsce nie było)
  Rzadko który amerykański milioner tyle zarabiał co przeciętny Polak.
  Bo ja pamiętam, jak tylko wróciłem do kraju, to pytałem różnych ludzi o zarobki.
  Feluś z naprzeciwka mówi –Ja zarabiam 3 miliony.
  Ja pytam –Rocznie?
  A on mi mówi –Nie , miesięcznie.
  Pytam innego sąsiada, a on mi mówi, że zarabia cztery miliony.
  Nie mogłem uwierzyć, że nie ma w Polsce takiego co by zarabiał poniżej kilku milionów zł..
  No i panu ministrowi marzy się by Polacy znowu zarabiali miliony dzięki rządowym podwyżkom. Albo żeby prywatni przedsiębiorcy dawali co miesiąc podwyżki.
  Nie wiem czy w ślad za tymi podwyżkami nie zaczną rosnąc w takim samym tempie ceny towarów. A i tak rosną, na razie ceny na batoniki, na masło i na pan drajwery bo okazało się , że jakieś menele w togach kradną na potęgę, więc popyt jest, to ceny rosną.

  Polubienie

 5. Jestem gorącym młodym fanem KOD – Komitet Obrony Demokracji pana Kijowskiego . Wszyscy mamy nadzieję że po wyborach premierem zostanie Ryszard Petru i będzie normalność w końcu .
  człowiek podpisujący się adm tutaj moim zdaniem wypisuje jakieś herezje i według mojej oceny jest ultramegapisowcem . Mąci tylko w głowach swoimi wpisami na poziomie epoki kamienia łupanego .
  Tylko Ryszard Petru po wyborach na premiera .To człowiek który przywróci tu normalność i Polska będzie krajem dwudziestego pierwszego wieku .
  Ryszard Petru na premiera po wyborach .
  Nikt nie będzie utrzymywał w Polsce leni i nierobów , którzy całymi dniami serfują po internecie a potem jeszcze trzeba im opłacać służbę zdrowia bo chorują na kręgosłup .
  Koniec z leniami i nierobami i ich utrzymywaniem .Ciężka praca to dobrobyt narodu . Do pracy z poniedziałku i ciężko pracować dla kraju a nie całymi dniami siedzieć w internecie .
  Następny mój wpis za cztery tygodnie .

  Piotr

  Polubienie

 6. Dopiszę pan o nicku admin mnie żle zrozumiał gdyż chwaliłem autentycznie takie firmy jak Media Markt za danie pracy Polakom .Wczoraj przy niedzieli chwilę poczytałem wpisy tego pana Zygi czy Zyguś bo nie wiem czemu zaczęto mnie tak nazywać .
  W sumie dobrze że po wielu tygodniach usunięto tego płatnego wariata z forum .Szkoda że tak póżno bez wcześniejszej reakcji na tego płatnego trolla .
  Do widzenia w marcu .

  Polubienie

 7. niezapomniane słowa Forda :
  „Jestem przekonany, że prawie wszystkie wojny są rozpoczynane przez to, że ktoś z nich skorzysta, a ci, którzy z nich korzystają i zarabiają są międzynarodowymi bankierami, to są Żydzi. Należy zgromadzić pięćdziesięciu najbardziej zamożnych żydowskich bankierów, którzy tworzą wojny na własny zysk, zacząć ich kontrolować i położyć kres temu wszystkiemu raz na zawsze.” – Henry Ford

  Polubienie

 8. sławoj głódz pulchniutka twarzyczka , grubiutki ,tyłeczek tłuściutki ale jak ma byc inaczej .Taka emeryturka na jednego sukienkowego ? Toz to szok jak krzyczałby Pawlak .

  Polubienie

 9. Tenże jegomość Mech chyba kompletnie stracił kontakt z rzeczywistością albo udaje tylko głupiego.
  Przecież tzw. przedsiębiorcy vulgo `prywaciarze`, niezależnie od szerokości geograficznej, prowadzą po to swe biznesy, aby stać się wyłącznie bliższym Bogu – Mamonie, czyli zarabiać, czerpać korzyści z pracy innych, jednocześnie uzależniając ich od siebie, a nie po to, aby zbawiać ludzkość.
  W głębokiej dupie mają to czy są oni Angolami, ciapatymi, Polakami, Rumunami, czy Ukraińcami. Liczy się zysk. Cyferki in plus.
  W zeszłym roku miałem okazję popracować tak w Szkocji, jak i w Polsce. Tu i tam, przedsiębiorcy mają gdzieś twą narodowość, co czujesz, co myślisz. W Szkocji, w zakładach których miałem okazję popracować, większość stanowili Polacy, zaś w Polsce w/w …Ukraińcy.
  Różnica.
  Żadna. Brak. Tu i tam dostajesz ochłap i się martw jak przeżyć. Lepiej, powegetować.

  I dlatego ściemniacz Mech niech obłudnie lepiej nie użala się nad polskimi emigrantami, bo ci lepiej lub gorzej, ale dają sobie jakoś radę, ani nie atakuje pracujących u nas Ukraińców, którym de facto po odliczeniu za wynajem mieszkania, pardon, pokoi w kilka osób, za jedzenie, bilety, powrót na Ukrainę, za przeproszeniem WIELKIE gówno zostaje – tylko jak prawdziwy facet niech lepiej przyzna się publicznie, że za całą tę dzisiejszą ekonomiczną degrengoladą Sławian odpowiada upadek ZSRR i całego bloku wschodniego z jego systemem, a który lepiej niż wszystkie te słupki ekonomicznego świetlanego i wyimaginowanego rozwoju, był w stanie o nich zadbać.

  Polubienie

 10. „Trzeba natychmiast zatrzymać masową imigrację zarobkową Ukraińców do Polski” – alarmuje ekonomista Cezary Mech.

  I najważniejsze.
  Jestem za uciszeniem Mecha za jego ujadanie i szczucie przeciwko Ukraińcom – gdyż pracując ostatnio w jednym zakładzie na stanowisku operatora maszyn zdecydowanie wolałem towarzystwo krwistych Ukrainek aniżeli tych naszych zjewreizowanych i coraz sztuczniejszych Polek, niezależnie czy tych w Polsce czy za granicą.

  Polubienie

 11. Sprawa jest prosta i to bez zbędnego pierdo…. Nowy hegemon w Usraju zapowiedział zmianę polityki do banderyzmu kijowskiego i i pieseczki muszą się dostosowywać stąd np :
  1. Wypowiedzi cytowane w szechterowych mediach o tym ,że mlaskacz krzyczy ,że Ukraina z Banderą do jewrounii nie wejdzie .
  .2. Teraz wypowiedzi bohatyra tego wpisu .
  PIS rządzi półtora roku a gieroj członek rządu dopiero teraz zauważył minusy pobytu Ukraińców w zamorskiej kolonii Usraju . Wcześniej tego nie widział .Oj bidulka .
  Za kilka miesięcy sukienki przestaną zbierać datki na Ukrainców do puszeczek podobnie jak ogłupione dzieciaki ,ale co się dziwić dzieciom jak admin tego portalu to już ogłupiony ze szkoda pisać .
  a głupi goj się na piękne słówka viceministrów , sekretarzy Stanu i innego badziewia nabiera i dlatego jest głupim GOIM .

  Polubienie

 12. Dylu na bandylu poczekaj jak Ukraina wejdzie do jewrounii to Ukrainki – baby brzydkie jak cholera będą takie same jewropejskie jak Polki a zacznie się ta jewropejskość u nich gdy im dupy od śmieciowego żarcia urosną z tamtejszych lidlów czy biedronek .
  Póki co korzystaj z tego ze Ukrainki nie są jewropejskie . w łozku podobno cymes są !!!!!!!!!!!!!!

  Polubienie

 13. NIECH NAM ŻYJE ,,WIECZNIE” I SIĘ UMACNIA SOCJALISTYCZNY KOŁCHOZ ZWANY GLOBALIZMEM!

  Całe rzesze do zwolnienia. Firmy wróciły do masowych cięć zatrudnienia.

  http://www.msn.com/pl-pl/finanse/firmy/ca%c5%82e-rzesze-do-zwolnienia-firmy-wr%c3%b3ci%c5%82y-do-masowych-ci%c4%99%c4%87-zatrudnienia/ar-AAmXgy1?li=BBr5MK7&ocid=DELLDHP

  P.S. Tere-fere kuku na muniu! BĘDZIE DOBRZE, A MOŻE JESZCZE LEPIEJ!? Chi, chi, chi, DOBRZE TO JUŻ BYŁO I SE NE VRATI, cha, cha, cha…

  Pozdrawiam

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s