Reforma edukacji.


Teraz, od zawsze siedmioletnia szkoła podstawowa, będzie ośmioletnią.

A po co?

By młodzież była lepiej wykształcona, lepiej do życia przygotowana.

Ponad to ogólniak ( czyli liceum?) ma być czteroletni a technikum pięcioletnie

Minister edukacji zapowiedziała stopniową likwidację gimnazjum. W zamian nauka w szkole podstawowej ma trwać, tak jak to było kiedyś, 8 lat. Pierwsze cztery lata edukacji określane są jako „poziom podstawowy”, zaś kolejne cztery jako „poziom gimnazjalny”. Pomiędzy tymi dwoma etapami, w IV klasie uczniowie mają być stopniowo wprowadzani do nauki nowych przedmiotów

Likwidacja gimnazjum oznacza wydłużenie kolejnego etapu edukacji, jakim będą czteroletnie licea oraz pięcioletnie technika. Szkoły zawodowe zostaną zastąpione przez dwustopniową szkołę branżową

Obecni piątoklasiści są ostatnim rocznikiem, który skończy gimnazjum. Ich młodsi koledzy będą się uczyć w siódmej i ósmej klasie podstawówki, a potem w liceum lub szkole zawodowej z pominięciem gimnazjum

Rozumiecie coś z tego?

Bo ja nie.

Ech, chciałoby się westchnąć za starymi dobrymi czasami PRL–u kiedy wszystko było proste i jasne.

Była szkoła podstawowa i elementarz, była też tabliczka mnożenia.

Był ogólniak, a nawet dwa ogólniaki w mieście i były dwu albo trzy letnie szkoły zawodowe dla tych co mieli problemy z tabliczką mnożenia w podstawówce.

Były technika czteroletnie i pięcioletnie i było fajnie.

O seminariach duchownych nie wspomnę bo te były tylko dla tych co to się  za dziewczynami nie oglądali.

Po zawodówce np. gastronomicznej dziewczyna po stażu zostawała szefową kuchni w barze mlecznym, a jak już się sprawdziła to dostawała lepszą fuchę szefowej kuchni w restauracji ,,Feta” albo  ,,Pod łabędziem”, albo ,,Pod żaglami”

Po ogólniaku, czyli po liceum to wiadomo, robota w ratuszu, albo w jakimś przedsiębiorstwie jako referent z awansem po latach kilku na starszego referenta.

Technikum finansowe kształciło kadry do działów finansowych przedsiębiorstw państwowych, technikum ekonomiczne do działów ekonomicznych. Ich absolwenci zostawali później kierownikami działów, a nawet dyrektorami przedsiębiorstw, księgowymi, rewidentami albo głównymi księgowymi. To były niezłe fuchy, jaki taki prestiż i stałe znośne zarobki.

No i były studia. O tu to już był luksus. Dostać się na studia to już było coś. A jak się je skończyło to od razy z mety na zastępcę dyrektora, a jak taki zastępca dyrektora po studiach wyczuł że jego szef, starej daty piernik to ma tylko technikum, no to w Komitecie Wojewódzkim czy Miejskim PZPR na korytarzach czy w gabinetach zaczynał podsrywać swojego szefa, ze nieudolny, że nie operatywny, że nowy dywan z biura zabrał sobie do domu a stary domowy by się sztuki zgadzały przywiózł do bura. No i po takim obsrywaniu szybko zajmował gabinet swojego już byłego szefa którego partia przerzucała na inne odpowiedzialne stanowisko ( oczywiście jak był partyjny, czyli swój)

Ale wszystko co dobre także i w PRL–u miało swój koniec.

Kiedy już państwowe uczelnie naprodukowały więcej magistrów niż było stanowisk dyrektorów, zastępców dyrektorów i naczelnych inżynierów to zaistniał problem który jakoś trzeba było rozwiązać.

Tylko jak?

Zlikwidować wyższe uczelnie?

Powołać kolejne Zarządy Główne, Zjednoczenia lub Kombinaty?

Na szczęście problem zaczął się rozwiązywać sam. Wszak młodzież po studiach to nie barany a magistry.

Pamiętam te czasy, żyło się wtedy i miało się z nimi styczność.

Idę na rynku, na tak zwanym targowisku miejskim a tu kupująca do sprzedawcy straganu z warzywami mówi tak

– Panie magistrze, poproszę dwie pietruszki i jedną główkę kapusty.

To nie były żarty, tylko autentyk. Chłopaki bystre wykształcone, takie co nie miały problemu w podstawówce z tabliczką mnożenia ani z dodawaniem czy odejmowaniem szybko się zorientowali, że jak nie ma dla nich posady dyrektora a na etacie kierownika działu planowania zarobki są w granicach góra trzy i pół tysiąca zł. no to ja pierdzielę, za takie pieniądze robić nie będę.

Spotyka się na ulicy dwóch facetach obaj po studiach jeden pyta się drugiego.

–No jak Feluś gdzie robisz.

– A załapałem się na uczelni jako asystent profesora Niedzielskiego

– A ile masz?

– Cztery dwieście, ale czasami wpadnie jakaś ekspertyza, opracowanie, praca badawcza, no i korepetycje dzieciakom i jakoś się żyje. A ty Jasiu?

– No a ja miałem mniej szczęścia. Nigdzie się nie załapałem. Ale kupiłem na przetargu starego  ,,Zuka” i mam stragan z warzywami a do tego jeszcze trochę handluję na rynku.

– No a ile wyciągasz?

– A wiesz, z tym to różnie bywa, raz mniej raz więcej.

Na to Feluś

–No Jasiu nie piernicz. Krzysia, pamiętasz? Tego co chodził z Zośką?

–Wziął w ajencję sklep warzywniczy i mówi mi że miesięcznie wyciąga pięćdziesiąt dziewięć tysięcy zł. Ty wiesz jaka to kasa?

Na to Jasiu

– Ale wiesz jak on zapierdala. Od rana do nocy

Feluś

– Ale za jaką kasę?

Jasiu

– Głupi że się chwali. Ja tam dwa razy tyle i się nie chwalę.

Feluś

– Dwa razy tyle?

Jasiu

– Nie, no żartowałem.

Kiedy z państwowej posady przeszedłem do rzemiosła, szybko się zorientowałem, że ci najstarsi rzemieślnicy mieli po siedem klas szkoły podstawowej, ci nieco młodsi pokończone zawodówki, jeszcze młodsi technika, a ci co dopiero wchodzili już studia wyższe i to oni najwięcej zarabiali w każdej z branż do jakich wchodzili.

To już byli nie rzemieślnicy, nie prywaciarze i nie badylarze, to byli magnaci z kasą idącą w miliony.

No i kurza twarz, zachciało się robolom w Gdańsku zastrajkować. Profesorom zakładać KOR a partyjniakom wprowadzać stan wojenny by transformować się na złodziei i grabarzy polskiej gospodarki.

O reformie edukacji napiszę innym razem.

 

 

 

Reklamy

17 uwag do wpisu “Reforma edukacji.

 1. Ech, zwykłe bicie piany przez panią minister, przelewanie z pustego w próżne! Przecież trzeba się wykazać przed ,,motłochem”, że ogromną kasę nie pobiera się za darmo! Od reformy do reformy i jakoś tą ,,biedę się klepie” na ministerialnym stołku, ogłupiając następne pokolenia Polaków. A ile jest warta ta cała zasr…. nauka, można zobaczyć na tym filmie.

  WCZORAJ BYŁO NA TZW. OKO W MILIARDACH LAT! DZISIAJ JEST… HMM…! A JUTRO BĘDZIE JESZCZE INACZEJ?

  Młody wiek Ziemi Dr Robert Gentry PL lektor

  Serdecznie pozdrawiam wszystkich naukowców od siedmiu boleści

  Polubienie

 2. Kika brawa . Zgadzam się a ten admin tego portalu to chyba zwiał z wariatkowa takie idiotyzmy pisze .Kto mu za to płaci? .Masz jakąś wiedzę? , bo za darmo by takich bredni nie pisał .

  Polubienie

 3. Jedziemy z głupotą gojów
  …takie idiotyzmy…?
  a oczym mam pisać gdy …Jedziemy z głupotą gojów?

  O reformie edukacji napiszę innym razem.

  to co zamieścił kika22, też mi się podoba. ( wiemy że nic nie wiemy) nawet nie wiemy, kto płaci adminowi za te jego głupoty.

  Polubienie

 4. NAUKOWY ZAWRÓT GŁOWY! LUDZIE TO MAJĄ ,,OGROMNE” PROBLEMY NAUKOWE!

  Facet wstaje razem z kurami, bierze kamerkę w dłoń, idzie na pole i filmuje. Nic mu nie pasuje, z tego co ,,zakuwał” w szkole i dochodzi do rewelacyjnych wniosków.

  Słońce i księżyc nie patrzą na siebie!

  Do tego cyrku potrzebna jest jeszcze ,,ŚWIĘTA” INKWIZYCJA, która urządziłaby WIELKIE GRILLOWANIE mądrali, za głoszone herezje.

  Ale co to? Dziwy niesłychane, po cichu się wybiela zbrodnie ,,ŚWIĘTEJ” INKWIZYCJI!?

  http://www.pch24.pl/6-mitow-na-temat-swietej-inkwizycji,25754,i.html

  To nie są żadne dziwy, tylko papież Jezuita i wszystko wiadomo. Prosimy usilnie o zachowanie spokoju. W najbliższą niedzielę wybieramy się z całymi rodzinami do kościółka i modlimy się żarliwie w jego intencji. Szanowny Zygi też! Amen.

  Pozdrawiam

  Polubienie

 5. Najwyzszy juz czas zajac sie nauka. Na poczatek proponuje proponuje posluchac pryncypala i przestac smarowac kormorana olejkiem lnianym

  Polubienie

 6. Ha ha dobre anonim ale admin tego portalu ostatnie swoje lata przeżył na Kasjopei bzykając się z tamtejszymi Kasjopejkami i wylewając im na cycki sok pomidorowy .Także wybaczmy mu pisanie bredni .

  Polubienie

 7. pablo
  15 Luty 2017 o 23:16

  Polska Ludowa dawała wolność socjalną, o której dzisiejszy robotnik, tyrający po 16h dziennie może jedynie pomarzyć.

  Wolność socjalna to dużo bardziej wyrafinowana wolność, niż jakaś liberalna wolność jednostki. Wolność socjalna zapewnia możliwość swobodnego wypoczynku, rekreacji, rozwoju kultury i nauki obywateli. Człowiek pracujący maksymalnie osiem godzin dziennie z płatnym urlopem, wczasami zakładowymi czy pod, gruszą i różnymi benefitami od państwa jest dużo bardziej szczęśliwszym człowiekiem, niż dzisiejszy nędzarz kapitalizmu.

  Polubienie

 8. Dariusz Kosiur
  15 Luty 2017 o 15:06
  @ Fredo

  Odnośnie PKB
  Do tekstu (warto go przeczytać) http://interesariusz.neon24.pl/post/136845,quo-vadis-6-2-2017r-wojna-o-nasze-dusze zamieściłem poniższy komentarz:

  Gdyby PKB rozebrać na czynniki pierwsze, to okazałoby się, że rzeczywisty wypracowany przez KRLd dochód/mieszkańca jest wyższy niż w Polsce.

  Liczba mieszkańców:
  KRLD – ok. 25 mln
  IIIŻydo-RP – ok. 26 mln (8 mln poza na przymusowej zarobkowej emigracji)

  W KRLD nie ma bezrobocia, a więc wypracowany dochód jest większy niż w IIIŻydo-RP, w której oficjalne bezrobocie wynosi ok. 10%. Poza tym w KRLD jest więcej ludzi w wieku produkcyjnym.

  Teraz PKB
  PKB – ten wskaźnik obowiązuje w IIIŻydo-RP od 1990r., poprzednio był liczony Dochód Narodowy.

  Różnica między PKB a DN

  DN – jest to dochód wytworzony przez rodzime przedsiębiorstwa (dochód ten był lokowany wyłącznie w kraju).

  PKB – jest to dochód wytworzony przez wszystkie przedsiębiorstwa istniejące na obszarze kraju. Zdecydowaną większość po stronie wytworzonego dochodu mają firmy zagraniczne (polskich prawie nie ma), które zyski transferują do krajów macierzystych.

  Do PKB – po stronie dochodowej !!! – wliczane są także zaciągnięte za granicą (lub w obcych bankach) państwowe kredyty oraz dochody ze sprzedaży obligacji (to są także długi państwa).

  (Już 10 lat temu całkowite zadłużenie kraju wynosiło 1800% wielkości PKB)

  Można więc śmiało twierdzić, że rzeczywisty PKB//mieszkańca jest w KRLD większy niż w IIIŻydo-RP.

  Polubienie

 9. hubalblog
  15 Luty 2017 o 18:12
  Szalom Polin!
  Kukiz udostępnił zdjęcie użytkownika Stanisław Tyszka.
  41 min ·
  Europosłowie z Polski, którzy poparli dziś umowę CETA:
  Edward Czesak (PiS)
  Beata Gosiewska (PiS)
  Anna Fotyga (PiS)
  Karol Karski (PiS)
  Sławomir Kłosowski (PiS)
  Zbigniew Kuźmiuk (PiS)
  Ryszard Legutko (PiS)
  Stanisław Ożóg (PiS)
  Bolesław Piecha (PiS)
  Tomasz Poręba (PiS)
  Jadwiga Wiśniewska (PiS)
  Kosma Złotowski (PiS)
  Janusz Korwin-Mikke (Partia Korwin)

  Michał Boni (PO)
  Jerzy Buzek (PO)
  Dariusz Rosati (PO)
  Danuta Hubner (PO)
  Danuta Jazłowiecka (PO)
  Janusz Lewandowski (PO)
  Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (PO)
  Barbara Kudrycka (PO)
  Elżbieta Łukacijewska (PO)
  Marek Plura (PO)
  Julia Pitera (PO)
  Jan Olbrycht (PO)
  Jacek Saryusz-Wolski (PO)
  Adam Szejnfeld (PO)
  Róża Thun (PO)
  Jarosław Wałęsa (PO)
  Bogdan Wenta (PO)
  Bogdan Zdrojewski (PO)
  Tadeusz Zwiefka (PO)

  Polubienie

 10. Dariusz Kosiur
  15 Luty 2017 o 15:06
  @ Fredo

  Odnośnie PKB
  Do tekstu (warto go przeczytać) http://interesariusz.neon24.pl/post/136845,quo-vadis-6-2-2017r-wojna-o-nasze-dusze zamieściłem poniższy komentarz:

  Gdyby PKB rozebrać na czynniki pierwsze, to okazałoby się, że rzeczywisty wypracowany przez KRLd dochód/mieszkańca jest wyższy niż w Polsce.

  Liczba mieszkańców:
  KRLD – ok. 25 mln
  IIIŻydo-RP – ok. 26 mln (8 mln poza na przymusowej zarobkowej emigracji)

  W KRLD nie ma bezrobocia, a więc wypracowany dochód jest większy niż w IIIŻydo-RP, w której oficjalne bezrobocie wynosi ok. 10%. Poza tym w KRLD jest więcej ludzi w wieku produkcyjnym.

  Teraz PKB
  PKB – ten wskaźnik obowiązuje w IIIŻydo-RP od 1990r., poprzednio był liczony Dochód Narodowy.

  Różnica między PKB a DN

  DN – jest to dochód wytworzony przez rodzime przedsiębiorstwa (dochód ten był lokowany wyłącznie w kraju).

  PKB – jest to dochód wytworzony przez wszystkie przedsiębiorstwa istniejące na obszarze kraju. Zdecydowaną większość po stronie wytworzonego dochodu mają firmy zagraniczne (polskich prawie nie ma), które zyski transferują do krajów macierzystych.

  Do PKB – po stronie dochodowej !!! – wliczane są także zaciągnięte za granicą (lub w obcych bankach) państwowe kredyty oraz dochody ze sprzedaży obligacji (to są także długi państwa).

  (Już 10 lat temu całkowite zadłużenie kraju wynosiło 1800% wielkości PKB)

  Można więc śmiało twierdzić, że rzeczywisty PKB/mieszkańca jest w KRLD większy niż w IIIŻydo-RP.

  Polubienie

 11. Dariusz Kosiur
  15 Luty 2017 o 12:49
  @ Fredo

  Tworzenie w IIIŻydoRP mniejszości ukraińskiej ma dwie przyczyny.
  1. Wykorzystywanie najemnej i niżej opłacanej pracy Ukraińców – czysty zysk dla żydowskich firm.
  2. Sytuacja z p.1. zostanie z łatwością wykorzystana do antagonizowania Polaków i Ukraińców. Inżynieria społeczna żydowskiego reżimu IIIRP w obliczu narastającego kryzysu gospodarczo-politycznego, który może doprowadzić do konfliktu: żydowski reżim kontra polskie społeczeństwo, będzie zmierzała do przeniesienia konfliktu na inną płaszczyznę narodowościową: Polacy kontra mniejszość ukraińska.
  Koncepcja ta wydaje się nabierać realnych cech szczególnie teraz, gdy USA deklarują pozostawienie swoich wasali samych sobie, co jednocześnie wskazuje, iż polityka wasalnych reżimów nie może ulec żadnej zmianie, bo zmiana oznacza ośmieszenie i utratę władzy.

  Polubienie

 12. Dariusz Kosiur
  15 Luty 2017 o 12:30
  @ Fredo
  Przedstawiciele żydowskich reżimów Europy, w tym IIIRP oraz żydo-katolickiego Kościoła utrzymują, że Izrael przynależy do kultury zachodniej, która jest judeo-chrześciajńska (twierdzi tak np. prof. Wolniewicz występujący w żydo-mediach T.Rydzyka).
  I przy jew-roparlamencie UE w Brukseli funkcjonuje parlament żydowski, o czym napisał pan Opolczyk.
  A zatem wszystko na Zachodzie jest w łapach żydowskich.

  Hitler i jego ludzie to była wielka banda oszustów i zbrodniarzy.

  Polubienie

 13. Powyższe informacje stanowią przeciwwagę dla bredni wypisywanych przez admina na tym portalu , ale ma on do tego prawo .To jego smieci a ja je sprzątam chyba ze mnie wywali .

  Polubione przez 1 osoba

 14. Jedziemy z głupotą gojów
  ….Powyższe informacje stanowią przeciwwagę dla bredni wypisywanych przez admina na tym portalu , ale ma on do tego prawo .To jego smieci a ja je sprzątam chyba ze mnie wywali …..

  Zgadzam się z powyższym wpisem w całej rozciągliwości, a nawet więcej i popieram Jedziemy z głupotą gojów (i nie tylko gojów), a przeciw wywaleniu tego co sprząta jego śmieci stanowczo protestuję.
  Niech żaden admin nie stawia siebie ponad prawem, szczególnie tych co sprzątają jego śmieci.
  Jeszcze raz protestuję. (na wszelki wypadek)
  adm
  PS.
  Zyga jak zdrówko po operacji?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s