Pogróżki czy zapowiedź starcia


Ministerstwo obrony Rosji uprzedziło USA, że jeśli uważają ostatnie ataki „Państwa Islamskiego” za przypadkowe, to Rosja może zlikwidować wszystkie te „przypadki” w granicach kontrolowanej przez nich strefy w Syrii – oświadczył rzecznik Ministerstwa Obrony Rosji gen. Igor Konaszenkow.

 

„Jeśli strona amerykańska rozpatruje takie operacje jako nieprzewidziane „przypadki”, to rosyjskie Siły Kosmiczno-Powietrzne w Syrii gotowe są przystąpić do pełnej likwidacji tego typu „przypadków” w granicach kontrolowanej przez nich strefy” — powiedział Konaszenkow.Według danych Ministerstwa Obrony Rosji seria ataków terrorystów PI na syryjskie siły rządowe została przeprowadzona z obszaru, na którym działa amerykańska misja wojskowa.


Jest to wyraźna groźba wypowiedziana pod adresem USA.

Nie jesteście nietykalni, powtórzą się ataki terrorystów z waszej strefy na wojska syryjskie, zostaniecie zbombardowani.

Teraz ruch należy do amerykanów, zaryzykować i sprawdzić czy siedzieć cicho jak mysz pod miotłą oddając całkowicie inicjatywę Rosji.

130 uwag do wpisu “Pogróżki czy zapowiedź starcia

 1. Adolf Nowaczyński
  Stolica lokatorów
  Fragmenty
  Historycznie stwierdzone, że Moskale do Warszawy przychodzili i odchodzili i podchodzili i odchodzili i wracali do siebie. To samo Niemcy. Przychodzili, podchodzili, odchodzili i wracali do siebie.

  Ci Trzeci natomiast też obcorasowi przychodzą i już nie odchodzą nigdy i nigdzie. Przychodzą i zostają i mnożą się. Cykanie do Palestyny na willegiaturę moralną i pobyt nad morzem to tylko fikcja, fata morgana, teatralizacja życia, world bluff, żeby się narodom noszącym Ahaszwerosza na plecach, zmęczonym i spoconym wydawało przez chwilę, że jest ulga, pieredyszka, wypoczynek. Za czem znowu Ahaszwerosz na plecy i marsz!

  Polubienie

 2. Moskale zatem przychodzili do Warszawy i odchodzili. Prusacy przychodzili, okupowali, wyjadali, wyżerali i znów odchodzili (1807 i 1918). Ci Trzeci przychodzą, przyjeżdżają ze wszystkich stron i okolic i sąsiedztw. I już zostają. Na wieki wieków. Zakorzeniając się głębiej od orygenów, od autochtonów, od tytularnych gospodarzy.

  Politycznie idziemy teraz z żydostwem wszechświatowym i z okupacją pansemicką ręka w rękę i na rękę ku obłędnie dzikiej, murzyńsko rozbestwionej radości, ot choćby obu fejletonistycznych Pierrothów: asymilanckiego i syjonistycznego. Opinia publiczna w 80% ugniatana przez „syntetycznych” pro-judów i normalnych Żydów. W stolicy Polski żargonowa i po polsku pisana żydowska prasa bije o 25% więcej egzemplarzy niż cała polska; marańskiej czyli frankistowskiej na razie nie uwględniamy i prześwietlimy dopiero w najbliższej przyszłości. Ekonomicznie, gospodarczo Ci Trzeci w bankowości, w ubezpieczeniach i asekuracjach, w przemyśle i w handlu, w Łodzi i w Gdyni, zależność od nich i poddaństwo kompletne.
  Ten Trzeci okupuje wszystkie decydujące miejsca tam, gdzie skrzyżowania i węzły życia gospodarczego i skupienia nerwów w pachwinach gospodarczego ustroju. Warszawa jest już właściwie totalnie zdobyta przez dynamiczną Aszkenazję.

  W jakiej mierze Polacy są już pariasami a Ci Trzeci warstwą kapitalistyczną, to mógłby nam ściśle cyfrowo sprezentować nie kto inny jak p. J. Wellisch, znakomity autor świetnego studium p. t.: „Foreign Capital in Poland”; nosiłoby to tytuł Jewish Capital in Poland i miałoby olbrzymie walory aktualności.

  Wasze są ulice, nasze kamienice! Nasze są huty, wasze są chaty! Wasze cukiernie, nasze cukrownie! Wy macie się odznaczać hartem, a my nadal… hurtem! Wy macie pijalnie, my mamy kopalnie! My z bawełną, z jutą, wy z męstwem i z butą! My z naftą i z cementem, wy z Wieszczów Testamentem. Nam asekuracje (98 kierowniczych stanowisk w 38 Towarzystwach Ubezpieczeniowych), a wam demonstracje. Wam rewie i defilady, nam kramy, kantory, lady. Wy jesteście przedmurzem, nam zostawcie… mury.

  Wasze chaty, nasze huty! Wasze chaty, nasze… Juraty! Nasze drapacze, od was pomywacze! Nasze bekony i nasze betony, wasze ryngrafy, herby i korony. Nasze żelbety, wasze szalety, nasze kamienice, a wasze haubice na wroga! na Hamana, na nowy Grunwald! na nowy Tannenberg. (w dzisiejszych czasach na Moskwę)

  Moskale bowiem przychodzą i odchodzą, Germanie przychodzą i odchodzą, Ten Trzeci przychodzi, zostaje, ugniata, dusi, dławi, wysysa (jak pająk-krzyżak muszkę) i jakoś znikąd nie widać ratunku. Coraz gorzej, Coraz gorzej!

  http://retropress.pl/prosto-z-mostu/stolica-lokatorow/

  Polubienie

 3. Ad Juliusa

  Julius, tylko spokojnie, do not panic, не нервуйся, nadchodzi KRYSKA NA MATYSKA, że kozie syny znów, będą pasać kozy na pustyni, a ,,ich kamienice” zamienią się…

  ,,SZEROKIE ULICE I SZMULI KAMIENICE”

  ,,CEGŁY NIESIONE NA BUDOWĘ KAMIENICY”

  http://biblia.phorum.pl/viewtopic.php?p=14956&sid=ad346781e65d352b4c95a8304f3ac14b

  ,,DUŻO SZCZĘŚCIA W ICH PRAWDZIWYCH PAŁACACH, WIĘC TRZEBA IM DOPOMÓC, ŻEBY SZCZĘŚCIE WIECZNIE TRWAŁO”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sukkot_(%C5%9Bwi%C4%99to)

  https://pl.wiktionary.org/wiki/przysz%C5%82a_kryska_na_matyska

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 4. Na zdjęciu tzw. osłabiacze Putina. „Najlepsze umysły ludzkości” zebrane zdaniem Politico w celu „oswojenia Putina”. Zwróć uwagę: wszyscy to byli wysoko postawieni politycy. Jak to zrobią, dowiemy się później.
  Do „Rady Mędrców(Syjonu)” zaproszono między innymi Żyda mieniącego się Polakiem Aleksandra Kwaśniewskiego.

  Polubienie

 5. To gorączka filipińska ta pijaczyna od suczki Saby Dorna w Radzie Mędrców bu bu ha ha ha .

  Polubienie

 6. Zakochał się w suczce Sabie nasz mędrzec
  Natomiast Dorn współzałożyciel PC startował z list PO .
  Ależ to jest kużwa kolorowa liberia czerwonego gówna .

  Polubienie

 7. Jak rządzi PiS to zaliczono nas do krajów rozwiniętych
  Bo nasza gospodarka rozwija się w niebywałym tempie.
  Rodzi się więcej dzieci, znika bieda

  Polubienie

 8. „…to rosyjskie Siły Kosmiczno-Powietrzne w Syrii…”

  To oficjalna nazwa rosyjskich sił powietrznych, czy wojna wchodzi już w etap „kosmiczny”?

  Polubienie

 9. A w Rosji i tak bedzie wpierdol bo te drewniaki żadnego meczu nie wygrają .Putin nie pozwoli ha ha .
  I jak zwykle Nawałka podobnie jak Franz do dymisji i zaczną koszerni budować nową drużynę i tak a z do końca świata .

  Dziś z Armenią 5 do 1
  Brawo Polska, brawo nasza drużyna!!!!!!

  Polubienie

 10. Ty bracie pisowy jak siatkarze dostawali wpier… to jakoś nie krzyczałeś że to dzieki PIS ha ha ha . To się nazywa propaganda pisowa ha ha ha .

  Polubienie

 11. to przecież w tej Armenii grają kucharze i piekarze ha ha ha . To się nazywa PIS propaganda .

  Polubienie

 12. Jak niedawno dostawali wpierd.. z Danią 4 : 0 to adminek cicho siedział i nie krzyczał że to dzięki PIS.
  Adm gdzie ty szkolenie przechodził ?

  Polubienie

 13. Tu głównie propaganda PIS w wykonaniu Tadzia i uwielbienie do PIS to gdzie tu możesz mieć Polskę .Pomyśl . To raczej koszerna strona .
  Tego nie wiem ale kto wie czy sam Tadzio nie jest koszerny .

  długo zakręconz 5 października 2017 o 9:32 PM
  Nie z mojej orbity ta strona. Tu nie o Polsce.

  Polubienie

 14. Kupiłem sobie szlifierkę oscylacyjną 300W, tak ona wygląda.

  jak by ktoś też chciał kupić to odradzam.
  Dobra do suchych tynków gipsowych i miękkich materiałów, ale już do twardego drewna to raczej słabiutko tnie i wyrzyna. Ja nie żałuję zakupu bo można nią na przykład wyrzynać przy płetwach jak by się robiło rybkę z drewna bukowego, ale do żadnych poważniejszych prac to się nie nadaje. Ale na filmie to wygląda że niby dobra.

  długo zakręconz
  Nie z mojej orbity ta strona. Tu nie o Polsce.
  Nikt ci nie broni pisać o Polsce, byle nieco mądrzej niż ten co ma codziennie sraczkę.

  Wężu, jak nie skończysz ze swoimi bzdurnymi wpisami to wywalać je będę aż do skutku i blokować wszystkie twoje IP.
  Ty jedynie tu śmiecisz, więc uważaj na to co piszesz.

  Polubienie

 15. Piszę tylko prawdę Tadziu a że ty jej nie dostrzegasz nie moja wina . Pozdrawiam i się wyłączam już na zawsze .Szkoda na twoje idiotyzmy czasu .
  Bywaj .
  ten pan co to napisał 100% racji .

  Polubienie

 16. Rozumiem że Tadziu się wybierze na skargę do swojego posła albo do swojego viceministra kumpla w rządzie . Faktycznie boję się jak diabli .Wybacz węzowi wąż obiecuje poprawę i zapisanie się do PIS ha ha ha .

  Ty jedynie tu śmiecisz, więc uważaj na to co piszesz.

  Polubienie

 17. Z e – maila
  ———————
  Szanowni Państwo!

  W sobotę, 4 listopada 2017 r., zapraszamy na Konferencję Ruchu JOW z okazji 5. rocznicy śmierci prof. Jerzego Przystawy. Spotkamy się we Wrocławiu w Centrum Historii Zajezdnia na ul. Grabiszyńskiej o godz. 11.30.

  Ramowy Program Konferencji Ruchu JOW z okazji 5. rocznicy śmierci prof. Jerzego Przystawy:

  „Reforma ustroju politycznego polskiego państwa. Jaka Konstytucja? Jaka ordynacja wyborcza? Jakie państwo? Jaka Polska?”

  4 listopad 2017 r., godz. 11.30 – 15.00

  Centrum Historii Zajezdnia, ul Grabiszyńska 184, Wrocław

  1. Wspomnienie o profesorze Jerzym Przystawie – prof. Tomasz Kaźmierski, dr Wojciech Kaźmierczak, projekcja archiwalnych wypowiedzi prof. Jerzego Przystawy.

  2. Debata ekspertów: Nowa Konstytucja – czy naprawa ustroju politycznego państwa wymaga zmiany ordynacji wyborczej?

  Uczestnicy, m.in.:
  mec. Lidia Bagińska
  dr Wojciech Błasiak
  dr Elżbieta Hibner
  dr hab. Zdzisław Ilski
  prof. dr hab. Antoni Kamiński
  prof. Tomasz Kaźmierski

  – dyskusja

  3. Debata samorządowa: Polski samorząd w przededniu zmian ustrojowych.

  – dyskusja

  4. Podsumowanie i dyskusja na temat dalszych działań.

  5. Zakończenie konferencji.

  Serdecznie zapraszamy!

  Polubienie

 18. Ad Adm-inka

  Grzanek i inni
  co o tym sądzić?

  Szanowny Adm-inku, ja to mam gdzieś, jako stary MINIMALISTA nie jestem podatny na takie bajery. Jeszcze niczego nie kupiłem i nie kupię w necie, bo NIE – ma się te stare dobre zasady, wyssane z mlekiem matki. Na słowo KOMERCJA/COMMERCE reaguję alergią, bo COM to jak COM-MUNA i odwrócona MOC, a reszta to część mojego, skromnego nazwiska, która nigdy nic nie miała wspólnego z pejsatym handlem.
  Rzymskiego Boga Merkurego, wkręcili szmule w swoje machloje, aby usprawiedliwić uprawiane przez nich łotrostwo! Czemu nie wzięli swojego JHWH na patrona handlu?
  Bóg RĄCZKA (niem. Hand – ręka, w innych językach podobnie) JHWH, parający się od zawsze szmulowskim handelkiem. Jakie to piękne określenie, BÓG RĄSIA – tylko jest mały dylemat, lewa czy prawa, i w którą najczęściej dają łapówki? Zresztą, współczesna komercja jest nastawiona tylko na ZYSK i nie ma nic wspólnego z dawnym handlem, gdzie kupujący się targował z handlarzem o cenę!

  http://ekominimalizm.pl/minimalista.html

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Merkury_(mitologia)

  https://sjp.pl/komercja

  Merkantylizm

  Czemu MER i zarazem KANTY, może też ANTY? Dlaczego w nowożytności, a co było w starożytności – SU-MER? Od kiedy rtęć (ang. mercury) jest metalem szlachetnym? A co z greckim Bogiem kupców (psycho-pomp-ką), H-ERM-ESEM – tylko literki poprzestawiali?

  ,,Merkantylizm lub ustrój merkantylny – system poglądów ekonomiczno-politycznych, który pojawił się we wczesnym okresie nowożytności, wywodzący się z bulionizmu – teorii mówiącej, że posiadanie metali szlachetnych równa się bogactwu.”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Merkantylizm

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sumer

  https://en.wikipedia.org/wiki/Mercury_(element)

  Hermes

  12 Apostołów z Olimpu, a wśród nich Wash&Go czyli dwa w jednym, PSYCHO-POMP-KA i ZŁODZIEJ. Może to był JUDASZ?

  ,,A ponieważ stąd już tylko krok od oszustw, Hermes został także opiekunem złodziei, co przypisywano mu raczej żartem niż naprawdę. Jeden z 12 bogów olimpijskich.”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Psychopomp

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Hermes

  Wystarczy blubrania.

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 19. kika, Na słowo KOMERCJA/COMMERCE reaguję alergią, bo COM to jak COM-MUNA….

  Nie wiedziałem, ze tak nie lubisz commerce.
  Come z jednym tylko m po tłumaczeniu z angielskiego znaczy chodź.
  Chodź i kup, mamy dla ciebie cupony
  No ale jak ty tak nie lubisz handlu to ,,jak żyć panie premierze”
  Kika, trzeba jednak pójść do sklepiku, marketu, come commerce place i kupić ten kawałek chleba naszego powszedniego, kiełbaski i masełka, a i ciuszek jakiś i samochodzik i com, com, computerek.
  Nie da się żyć bez handelku, bez commerce.
  A jak na tym można zarabiać i to nieźle, to czemu to oddawać w ręce żydków i żydów?
  Nie lepiej samemu zarobić?

  Grzanek bierz się za handel, nie bądź bezrobotnym

  Polubienie

 20. jak w każdą sobotę pisze na e-mail pani Todd

  Powieść Roku 2018
  Szanowni Państwo!

  Prawdziwe malarstwo skończyło się w pierwszej połowie XX wieku, chociaż jeszcze kilku ładnie maluje, teatr na Mrożku, chociaż jeszcze kilku próbuje coś ciekawego stworzyć, a literatura piękna, chociaż coraz szpetniejsza, ciągle jednak jakaś dziwnie żywa. Na razie nawet Internet jej nie zmógł. Nic zatem dziwnego, że monopol położył na niej twardą łapę.
  Empik, bo o nim tu mowa, rozrasta się jak grzyb atomowy po deszczu. Właśnie wymościł sobie nową siedzibę w Arkadii i zaprasza autorów na promocje jedynie słusznych książek. Znalazłam się tam przez przypadek i przysiadłam, żeby posłuchać, co autor tomiku opowiadań ma do powiedzenia.
  Był wygadany i wytatuowany.
  Tatuaże świadczą oczywiście o nowoczesności, ale czy to jedyny powód wystarczający, żeby być promowanym przez Empik?
  Opowiadania dotyczyły USA. W stanie wojennym też wydano wspomnienia pewnej aktorki o tym, jak to się jej Stany Zjednoczone nie podobały. Jasne, gdyby się podobały, to książka by się nigdy nie ukazała. Obecny autor chwalił Amerykanów.
  Zastanawiałam się, co jest grane?
  Okazało się, że to była tylko taka przygrywka, żeby rozprawić się z tymi paskudnymi, białymi chrześcijanami, którzy „biją murzynów”. I wszystko stało się jasne. Taka powtórka z rozrywki. Nie od dziś wiadomo, że lewactwo obsiadło też kulturę i decyduje o tym, co ma się nam podobać, a co nie.
  Czas na dobrą zmianę również w kulturze.
  Proponuję zacząć od poważnego konkursu na dobrą powieść.
  Mamy mnóstwo utalentowanych pisarzy.
  Wiem co mówię, bo organizowałam konkurs na opowiadanie kryminalne.
  Zacznijmy wreszcie wydawać i promować wartościowe powieści polskich autorów dlatego, że są dobre, a nie dlatego, że opisują słodkie związki normalnych podobno zboczeńców.
  Napiszcie, co sądzicie o takim konkursie.

  Pozdrawiam i do następnej soboty

  Małgorzata Todd
  ——————————————
  Ja jestem za

  Polubienie

 21. Gdy pisze pani Todd to że smiechu mam pełne portki .Na proszek do prania już nie nastarczam pomimo żem zamożny .
  DO WIADOMOSCI TADZIA ADMINA
  ROSJA SPRZEDAŁA SYSTEMY S – 400 SAUDOM . OBIE STRONY ZADOWOLONE JAK JASNA CHOLERA .
  WCZORAJ PRZECZYTAŁEM NA NETOWYM WYDANIU ARD .

  Polubienie

 22. TADZIO TO WSZYSTKO KUPUJE W BIEDRONCE . PYCHA PRAWDA TADZIO ZWŁASZCZA PARÓWKI Z PROMOCJI PO 5 PLN ZA KILO . ZOBACZ ICH SKŁAD HA HA HA .

  Kika, trzeba jednak pójść do sklepiku, marketu, come commerce place i kupić ten kawałek chleba naszego powszedniego, kiełbaski i masełka, a i ciuszek jakiś i samochodzik i com, com, computerek.
  Nie da się żyć bez handelku, bez commerce.

  Polubienie

 23. WEDŁUG SZCZYPIORA GRZANEK JEST AGENTEM WPŁYWU I PRACUJE DLA SANHEDRYNU . TAKŻE GRZANEK MUSI SIĘ TERAZ OSTRO BRONIĆ PRZED ZARZUTAMI SZCZYPIORA KTÓREMU ZAZDROŚCI LAJKÓW KTÓRE SZCZYPIOR DOSTAJE OD KOSIURA .
  W DODATKU GRZANEK WSZEDŁ W KONFLIKT Z PAZIEM W KWESTII ŚMIECHA TAKŻE NIE W GŁOWIE MU PIERDOŁY .
  MNIE NAZYWA NIEJAKIM MICHAŁEM CZYLI GRZANEK DOSTAJE POWOLI KUKU NA MUNIU .
  DOSTAŁ OSTRZEŻENIE ŻE JAK SIĘ NIE USPOKOI PZIEMIŃSKI ZAJMIE SIĘ NIM ADMINISTRACYJNIE .
  ZRESZTĄ BABA GRZANKOWI ZROBI RANO JAJECZNICZKĘ Z 4 JAJEK PLUS SZYNECZKA I HERBATKA Z CYTRYNĄ WYPIERZE MU GATKI DA TROCHĘ KIESZKONKOWEGO . CZEGO CHCIEĆ WIĘCEJ ?

  U MNIE ADMINKU POWOLI UPORAŁEM SIĘ ZE SKUTKAMI WICHURY . NIECO JESTEM STRATNY ALE SOBIE PORADZĘ . NIE BĘDĘ JAK PAPRYKARZ KRZYCZAŁ DO RYŻEGO ” JAK ŻYĆ ?.

  Grzanek bierz się za handel, nie bądź bezrobotnym

  Polubienie

 24. PROPONUJĘ ADMINKOWI POKÓJ I MOJE SZCZERE PRZEPROSINY ORAZ BĘDĘ SZANOWAŁ JEGO TRAGICZNE POGLĄDY W KWESTII KOCIARZA .MOGĘ TO OBIECAĆ .

  Polubienie

 25. ADMINEK ZE SWOJEJ STRONY POWINIEN CHOCIAŻ TROSZKĘ ZREDUKOWAĆ SWOJĄ PROPAGANDĘ I AGITKĘ NA RZECZ PIS . BYŁOBY SUPER I BYĆ BARDZIEJ OBIEKTYWNY.

  Polubienie

 26. JEJKU….
  ,,ZREDUKOWAĆ SWOJĄ PROPAGANDĘ I AGITKĘ NA RZECZ PIS”

  Właśnie zabierałem się za napisanie ostrej krytyki pod adresem PiS, że jeśli ma takie wpływy z VATu i nadwyżki budżetowej to czemu do jasnej ciasnej i w mordę jeża nie obniży tego VATu z 23% do 18% bo ilekroć coś kupuję, jakąś maszynę czy narzędzie, to bije mnie to po kieszeni, a to mi się nie podoba. No więc PiSowcy weście się ogarnijcie, w mordę jeża.

  No ale jak JEJKU… domaga się żebym zredukował swoją propagandę, no to teraz nie wiem co robić, pisać czy nie pisać.

  Polubienie

 27. Wąż adminku prosi o pisanie ale obiektywnie . Z tym grzankiem to faktycznie niezłe cyrki . Ten szczypior dziwny typ . Nie mam do niego zaufania ale może grzanka przejrzał .

  Polubienie

 28. Adminku a czy to nie jest tak że PIS dla adminka be jak rządy kociarza w niego samego żle uderzają .
  mam tu dobre wieści dla mnie złe dla adminka .
  Według szechterowych mediów spotkanie na szczycie Duda – Kaczyński zakończyło się 100% fiaskiem . Obaj nie zbliżyli się do porozumienia .
  mnie zastanawia jedno albo to jest pic na wodę i fotomontaż mający wykreować Dudę na niezależnego prezydenta wśród tępego gojostwa czy faktycznie Duda idzie na konfrontację grzebiąc szansę na druga kadencję .
  według Szechtera Duda wetował bo posłuchał starszej mentorki która ostrzegała go że taka potężna władza dla PIS skończy się tragicznie .

  Polubienie

 29. spotkanie na szczycie Duda – Kaczyński zakończyło się 100% fiaskiem…

  To raczej dobrze niż źle.
  Duda po prostu uznał, że jako prezydent ma więcej do powiedzenia niż prezes i poseł JK
  Kto postawi na swoim a kto ustąpi zobaczymy.
  A może znów będzie weto.

  Polubienie

 30. WĘŻU, WĘŻU T-P-D, TY NAS JEDYNY MOŻESZ OBRONIĆ! POD TWOJĄ OBRONĘ UCIEKAMY… Chi, chi, chi…

  WĘŻYK KORALOWY, MOŻE KORALIKOWY – CO TO ZA RÓŻNICA, WSIO PACIORKI! ALE DLACZEGO MLECZNY JAK PTASIE MLECZKO – OTO JES PYTANIE!? MIMIKRA, TEŻ MI COŚ PRZYPOMINA.

  Lancetogłów mleczny

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Lancetog%C5%82%C3%B3w_mleczny

  Mimikra

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mimikra

  Mimetyzm (NA-ŚLADOWCA albo PRZE-ŚLADOWCA)

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mimetyzm

  KORALIKI CZY PACIORKI?

  https://pl.wiktionary.org/wiki/paciorek

  PRZEWOZY REGIONALNE ROBIĄ ,,ZŁO-TY INTERES”, BILETY ZA JEDNEGO ZETA W OBIE STRONY!? MAM BARDZO NAIWNE PYTANIE! CZY KOŚCIÓŁ KK, ZA ROBIONY CYRK Z POLSKI I POLAKÓW, MA ZAMIAR ZAPŁACIĆ? A MOŻE DUCH ŚWIĘTY, ZAPŁACI CO ŁASKA? Cha, cha, cha…

  Przewozy Regionalne promują ,,Różaniec do granic”. Sprzedają bilety za 1 zł w obie strony

  http://wyborcza.pl/7,155287,22469823,jedziesz-pociagiem-na-rozaniec-do-granic-polregio-sprzeda.html?disableRedirects=true

  Bywaj WĘŻU OGRODOWY. Chi, chi, chi, ZMÓW PACIOREK albo najlepiej wszystkie PACIORKI, cha, cha, cha…

  Polubienie

 31. Kika i znowu popuściłem że śmiechu .Ty mnie wykończysz . Wąż jak ma mówić różaniec czy litanie do Maryi wszak nie ma rączek ale za to gada ludzkim głosem i po gołych dupach bije Ewę i Adama .

  Polubienie

 32. Oj pamiętam że wąż coś tam z Ewą majstrował ….
  Prawda, prawda

  co piszą inni o prezesie i prezydencie i o tym ze się blokują i wetują

  Zdemaskowanie hamulcowego reform A. Dudy
  Sądownictwo okazało się największą plagą, największą patologią III ROP. Tym cenniejszy na tym tle był fakt, że dzieło naprawy wymiaru sprawiedliwości powierzono właśnie Zbigniewowi Ziobrze, który szybko okazał się najpracowitszym i najskuteczniejszym ministrem rządu Dobrej Zmiany. Co bardzo ważne, Ziobro dobrał znakomitą ekipę wiceministrów, na czele z rewelacyjnym Patrykiem Jakim, chyba najlepszym wiceministrem spośród 97 ministrów nowego rządu. W sukurs świetnie mu szli inni dobrzy wiceministrowie: Michał Wójcik, Marcin Warchoł, Łukasz Piebiak, Michał Woś ii stary kompan Ziobry w bojach o naprawę sądownictwa – zastępca prokuratora generalnego Bogdan Święczkowski. To jak bardzo kompetentna zawodowo jest ta grupa wiceministrów Ziobry przebija nawet z pełnego nienawiści do nich artykułu: „Pistolety Ziobry”, publikowanego w paszkwilanckim „Newsweeku” T. Lisa (nr z 2 października 2017 r.) Pisałem już szereg razy na tym blogu o wielkich dokonaniach „szeryfa” Z. Ziobry i jego zastępców. Przypomnę skrótowo niektóre z nich. Przeniesiono na gorsze miejsca dziesiątki słabych prokuratorów. Skończyła się bezkarność komorników .Jeden z nich uzyskał już odpowiedni wyrok, szereg innych ukarano dyscyplinarnie .Ograniczono przy tym ich niebotyczne dotąd zarobki. Efektywnie uderzono w panoszącą się dotąd lichwę. Wprowadzono dużo ostrzejszą kontrolę wyłudzeń przy rozliczaniu VAT-u. Minister Ziobro i jego zastępcy konsekwentnie dążą do zaostrzenia sądowej odpowiedzialności za morderstwa i gwałty. Ziobro cały czas naciskał na zaostrzenie wyroków w stosunku do takich środowisk przestępczych jak mafia paliwowa. Przypomnijmy, że przedtem mafii tej mocno sprzyjała dziwnie łagodna polityka obecnego faworyta pana Dudy niejakiego Michała Królikowskiego, b. wiceministra sprawiedliwości w rządzie PO. Minister Ziobro wielokrotnie podejmował interwencję w sprawie nieuzasadnionych rażąco niskich wyroków. I to „ręczne sterowanie” było aż nadto uzasadnione w stosunku do wielkiej ilości sędziów, z różnych względów, często korupcyjnych, wydających niewłaściwe orzeczenia. Ważną inicjatywą ministra Ziobro było wprowadzenie nowelizacji do ustawy o IPN, dzięki której za określenie typu: „polskie obozy koncentracyjne będzie groziła kara do trzech lat więzienia. Inną cenną inicjatywą było wznowienie śledztwa w sprawie głośnego zabójstwa Jolanty Brzeskiej – kobiety, która walczyła z dziką reprywatyzacją w Warszawie i stała się jej ofiarą. Od wielu miesięcy minister Ziobro kierował przygotowaniami do prawdziwie gruntownej reformy sądownictwa, wstrząśnięcia dotychczasowymi zjełczałymi, skorumpowanymi układami.

  Przez ponad dwa lata minister Z. Ziobro i jego współpracownicy niemiłosiernie harowali, aby oczyścić sądową stajnię Augiasza. A przez cały ten czas leser i celebryta Duda nie kiwnął nawet palcem na rzecz naprawy sądów. Nie odpowiadał nawet na listy o ułaskawienie ze strony skrzywdzonych patriotów. Np. przez ostatnie pół roku jego kancelaria nie odpowiedziała na prośbę o ułaskawienie ze strony b. europosła Witolda Tomczaka ,skazanego tylko za to, że zdjął kamień przygniatający Jana Pawła II na bluźnierczej rzeźbie. Kiedy już miało wreszcie dojść do sfinalizowania gruntownych przemian w sadownictwie ,przygotowywanych przez ministra Ziobro i jego podwładnych pojawił się jako główny hamulcowy właśnie prezydent Andrzej Duda. Zawistny o działania Ziobry postanowił uderzyć w jego pozycję i odebrać mu jak najwięcej kompetencji. Jak wiadomo Duda, całą poprzednią karierę zawdzięczał Ziobrze, który tego mało znanego prawnika krakowskiego uczynił wiceministrem sprawiedliwości, a potem polecił do kancelarii prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.Nie przeszkodziło to Dudzie w odpłaceniu się Ziobrze czarną niewdzięcznością, za co już w 2014 r. uzyskał od Ziobry etykietkę „Judasza”. Szczególnie fatalne okazały się dwa weta Dudy wobec przygotowanych wielkich ustaw naprawczych w sądownictwie, weta, które ugodziły nie tylko w Ziobrę, ale także w innych jego dobroczyńców. W prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego, który niestety niebacznie wytypował go na prezydenta RP i w premier Beatę Szydło, która tak wiele zrobiła dla wygranej Dudy jako szefowa jego sztabu wyborczego.

  Pieniacz A. Duda próbował wyszarpać dużo więcej wpływów dla siebie

  Po dwóch latach prezydentury Dudzie wyraźnie uderzyło do głowy. Podjudzany przez rodzinkę (ojciec uważa jego wybór na prezydenta za znak z nieba ) i otoczenie (głównie dawnych kolesiów z jego pierwszej partii politycznej -antynarodowej Unii Wolności) postanowił zagrać o dużo większe niż dotąd wpływy. Zamarzyło mu się doprowadzenie w Polsce do systemu prezydenckiego, w którym miałby bezapelacyjne rządy. Hamulcowy Duda wetami zablokował główne reformy sadownictwa. Pozornie zrobił to dla obrony demokracji, a w rzeczywistości po to, aby wyszarpać jak najwięcej wpływów dla siebie. Pozując na obronę konstytucyjności w Polsce, faktycznie chciał wprowadzenia takich reform, które naruszałyby konstytucję, choćby przez danie właśnie jemu jako prezydentowi decydującego wpływu na wybór sędziów do KRS-u (Krajowej Rady Sądownictwa).

  Szkody wyrządzone przez hamulcowe działania Dudy

  Już teraz widzimy, jakie efekty przyniosła praca dla ponownego wypracowania ustaw zawetowanych przez prezydenta, ustaw przygotowanych w oparciu o taki „mózg” jak Królikowski. Powszechnie dominuje opinia, że ogłoszone 25 października przez Dudę w nowym kształcie ustawy mogą doprowadzić do bardzo znaczącego spowolnienia naprawy sądownictwa i stanowią ukłon Dudy wobec starych niekompetentnych kadr sądowych, w tym najbardziej skompromitowanych składów Sądu Najwyższego i Krajowej Rady Sądownictwa (KRS-u). Swe zaniepokojenie wyraziła publicznie nawet premier Beata Szydło, mówiąc: „Boję się, że dojdzie do pata i zawieszenia prac nad zmianami w sądownictwie”. A oto garść pierwszych szczególnie wymownych komentarzy (niektóre nader cenne: komentarze redaktorów Jacka i M. Karnowskich oraz Krzysztofa Feusette podałem już w poprzednim moim wpisie na blogu ) :

  W. Gadowski: Dzięki projektowi Dudy „plany budowy IV Rzeczpospolitej legną w gruzach”
  Znakomity publicysta Witold Gadomski kilkakrotnie bardzo ostro skrytykował wysunięty przez prezydenta Dudę projekt naprawy wymiaru sprawiedliwości. W „komentarzu tygodnia” powiedział m.in., iż zapis proponowany przez A. Dudę sprawi, że cały skład Sądu Najwyższego, w tym pierwsza prezes SN – Małgorzata Gersdorf pozostaje bez zmian, czyli projekty usunięcia tych ludzi zostały przez Andrzeja Dudę wyrzucone do kosza. Z kolei – według Gadowskiego prezydencki projekt ustawy o KRS faktycznie „pozostawia antymonteskiuszowski zapis mówiący, że sędziów będą wybierać sędziowie. Czyli kasta będzie wybierać sama siebie”. Zastanawiając się, jak to się skończy? Gadowski skomentował z goryczą: „Tak, jak zawsze. Plany budowy IV Rzeczpospolitej legną w gruzach”.
  W „Komentarzu Tygodnia” z 26 września (por. w internecie Duda-Kaczyński…Jesień patriarchatu”) red. Gadowski przypomniał, że sam Duda jest z „kasty prawniczej” Stad nieprzypadkowo projekty usunięcia ludzi ze starej kasty prawniczej w Sądzie Najwyższym zostały przez prezydenta RP wyrzucone do kosza. I dalej sędziowie będą wybierać sędziów, kasta będzie wybierać sama siebie.”, bo „pan prezydent konserwuje swoją własną kastę”.

  Poseł J. Sasin o groźbie wykolejenia reform sądownictwa

  Jeden z najbardziej znanych polityków PiS-u Jacek Sasin ostrzegł w kontekście ostatnich działań prezydenta A. Dudy: Widzę potężne zagrożenia, które mogą spowodować, że ta reforma zostanie wykolejona. Nie można robić reform z ludźmi odpowiedzialnymi za fatalny stan sądów. Cała reforma będzie „niby reformą”.

  Red. M. Kokoszkiewicz : Po co Duda szuka dogadania się ze zdrajcami i donosicielami?

  Najpopularniejszy dziś redaktor „Warszawskiej Gazety” Mirosław Kokoszkiewicz ostro skrytykował pomysły A. Dudy w sprawie wyborów do KRS większością 3/5 głosów. Uznał to za próbę szukania porozumienia „z odsuniętymi od koryta szkodnikami”. Według Kokoszkiewicza: „Każdy zapis wymagający zgromadzenia w sejmie 2/3 lub 3/5 głosów wymaga od rządzących niemożliwego, czyli dogadania się ze służącymi zagranicznym mocodawcom zdrajcami i donosicielami, których jedynym celem jest obalenie legalnego i demokratycznie ukonstytuowanego rządu.(…) Wygląda to tak, jakby pan prezydent Andrzej Duda wymagał od PiS-u szukania porozumienia z miejscową ekspozyturą terrorystycznej lewackiej międzynarodówki”.(Por. M. Kokoszkiewicz: Opłacamy antypolską bandę najemników, a nie opozycję, „Warszawska Gazeta” 6 października 2017 r.)

  Red. P. Lisiewicz „Duda zachowuje się jak wychowanek Unii Wolności”

  Z ostrym komentarzem na temat działań Dudy wystąpił zastępca redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” Piotr Lisiewicz. Nawiązując do bardzo nieciekawego epizodu w życiu prezydenta Dudy- jego działalności w tak antynarodowej partii jak Unia Wolności w latach 2001 -2002, Lisiewicz napisał na blogu „Duda zachowuje się jak wychowanek Unii Wolności, który wprawdzie zmienił poglądy, ale mentalnie tkwi na poziomie tamtego myślenia o polityce jako małych grach o własny wizerunek i strefy wpływu. Nowa reforma prezydenta wymusza uzgodnienie składu KRS z częścią Ubekistanu.(Podkr.-JRN). (…) Prezydent chce więcej władzy dla siebie. Po co? Żeby używał jej do rozmywania zmian. Żeby robił ustępstwa wobec obrońców status quo?”.

  M. Rubaj o kulisach pałacowej operacji A. Dudy przeciw PiS-owi

  Dobrze na ogół poinformowana redaktorka „Faktu” Magdalena Rubaj ujawnia kulisy prowadzonej przez Dudę operacji ,mającej zapewnić mu wzmocnienie własnej pozycji kosztem PiS-u. Wymowny jest sam tytuł publikacji M.Rubaj „Kulisy pałacowej operacji „AntyPiS”. Prezydent chciał dopiec PiS, a sam naraził się na krytykę”. Według Rubaj: „Każdy ogłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę (45 l.) punkt reformy sądów miał jeden ukryty cel :uderzyć w PiS. Wizerunkowo wyszło słabo-prezydent był zdenerwowany, konsultacje w sprawie zmiany konstytucji niezrozumiałe, a pomysł na wybór sędziów do Krajowej Rady Sadownictwa – przekombinowany. Politykom PiS prezydenckie propozycje się nie spodobały i ruszyli do grillowania Andrzeja Dudy” (…) – „Te fragmenty (propozycji A. Dudy- JRN), które zostały upublicznione, daleko odbiegają od potrzeb, przed którymi stoi dzisiaj Polska. Pan prezydent jest świadomy, że pewne początkowo przez niego podjęte działania, które miały blokować zmiany przedstawione przez PiS są nierealne. I liczę na to, że ta ewolucja będzie następowała – stwierdził szef MON Antoni Macierewicz (69 l.) w Polskim Radiu”.

  W „Fakcie” z 27 września ukazało się również krótkie, ale precyzyjne omówienie tego, do czego prowadzą propozycje A. Dudy w sprawie KRS. Według notki sygnowanej literkami MW: „Okazuje się, że prezydent proponuje nie – jak chciało PiS – wygaśnięcia kadencji wszystkich 15 sędziów z KRS jednocześnie, ale przedłużenia kadencji poszczególnych sędziów, tak by wszystkie skończyły się w tym samym czasie . Szkopuł w tym, że kadencja ostatniego wybranego sędziego -członka KRS kończy się za ponad 2 lata ! (…) Zgodnie z konstytucją kadencja członka KRS trwa 4 lata. W takiej sytuacji kadencja niektórych trwałaby…. prawie 6 lat!”.

  Jak widać propozycja Dudy jest niebywałym ukłonem wobec starego układu w sądownictwie. Prezydent Duda zamiast stanowczo zakończyć obecną kadencję skompromitowanej starej ekipy KRS chce zrobić niebywały prezent dla części członków tej Rady – przedłużyć im kadencję. Tak wyglądają reformy w stylu Hamulcowego Dudy!

  M. Szułdrzyński w „Rzeczpospolitej” o „wpadce” prezydenta A.Dudy

  Według tekstu Michała Szułdrzyńskiego w „Rzeczpospolitej” z 26 września: „Prezydent nie ustrzegł się poważnego błędu. Chciał, by w sytuacji, w której dochodzi do pata w Sejmie przy wyborze członków KRS, spór rozstrzygała głowa państwa. A ponieważ to jest niezgodne z konstytucją, zaprosił wszystkie partie do dyskusji o zmianie konstytucji w tym zakresie. Z tego pomysłu musiał się jednak wycofać już po czterech godzinach, gdy zarówno PO jak i Nowoczesna odmówiły udziału w pracach nad zmianą ustawy zasadniczej. W efekcie Duda już na samym początku zaliczył wpadkę, która rzuca cień na jego zdolności strategiczne albo świadczy o słabości prezydenckiego zaplecza (podkr.-JRN). Inicjatywie Andrzeja Dudy trochę powagi odejmuje fakt, że przy okazji chciał on poszerzyć swoje kompetencje. Gdy zorientował się, że to niemożliwe, obszedł się ze smakiem”.

  Skąd wynikają błędy prezydenta Dudy? Z jego niesamowitej buty podsycanej przez otoczenie, która popycha go do chęci wyrwania jak największej części władzy dla siebie. Stąd wynikają jego pieniackie spory z ministrami Z. Ziobro i A. Macierewiczem, próba redagowania reform w takim stylu, by maksymalnie zwiększyły jego kompetencje jako prezydenta kosztem innych osób. Czy to trochę nie przypomina dawnych magnackich działań, traktujących Polskę jak „postaw sukna”.

  „ Gazeta Polska codziennie” krytykuje „zamrażanie reformy” przez A. Dudę

  Sceptyczny wobec reform Dudy Jacek Lizinkiewicz pisze w tekście „Zamrozić reformy” („Gazeta Polska codziennie” z 27 września 2017 r.) : ‘Nie wierzę w osiągnięcie kompromisu w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Z tego, co proponuje pan prezydent, wynika, że oczekiwałby długiej dyskusji na temat reform Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego.)…) Urzędnicy pana prezydenta z pewnością chętnie wytłumaczą, jak wielką wartość ma trwanie KRS i SN w niezmienionej postaci”.

  Nawet „Wyborcza” widzi małe szanse dla A. Dudy w sporze z PiS-em

  Rzecz godna uwagi. Nawet „Gazeta Wyborcza”, wyraźnie sprzyjająca A. Dudzie w jego sporach z J. Kaczyńskim, Z. Ziobro i A. Macierewiczem, widzi dość małe szanse dla prezydenta RFP w jego rozgrywce. Redaktor Paweł Wroński z „Wyborczej” pisał w jej numerze z 27 września 2017 r. pod wymownym tytułem „Samotność prezydenta” m. in: „To, co się dzieje w ostatnich dniach pokazuje jednak, że prezydenta zawiodły polityczne kalkulacje. Wcześniejszymi działaniami wykopał między sobą a opozycją przepaść trudną do zasypania, zaś jego osobiste cele dramatycznie rozchodzą się z wizją sprawowania władzy przez obóz Prawa i Sprawiedliwości (…) Prezydent popełnił (…) poważny błąd, uważając, że po wyborczym sukcesie to on jest numerem jeden i być może w przyszłości kandydatem do schedy po Kaczyńskim (…) Margines politycznego działania Andrzeja Dudy jest niewielki. Poparcie dla jego propozycji w Sejmie faktycznie nie istnieje (…) PiS może ewentualnie zgłaszać poprawki zaostrzające proponowane rozwiązania „ w imieniu suwerena, który domaga się radykalnych zmian w sądownictwie”. Na koniec prezydent będzie mógł poprzeć przerobioną ustawę albo zawetować własny zniekształcony projekt. Jeśli stanie się to drugie, co mało prawdopodobne, Andrzej Duda zostanie w środowisku PiS przedstawiony jako słaby element łańcucha „dobrej zmiany”, który zniszczył „reformę sądownictwa „ i stanął w jednym szeregu z „sędziowskim układem”. „Równocześnie PiS przy pomocy instytucji państwowych i własnych mediów będzie „odstrzeliwał” ludzi prezydenta. Tak stało się w przypadku prof. Michała Królikowskiego czy pracowników Biura Bezpieczeństwa Narodowego.(Podkr.- JRN) Partia prezydencka? To obecnie słabnący w Sejmie Kukiz 15. Po niedawnym skaptowaniu przez PiS renegatów od Kukiza próby budowy frakcji pod patronatem Dudy zostały zniszczone w zarodku”.
  Autor: Jerzy Robert Nowak o 13:49:00
  nadużycie link skomentuj
  kula Lis 67

  Polubienie

 33. Czy rzeczywiście idzie na wojnę ?

  „Fakt” chce wywołać konflikt na linii Duda-Kaczyński? Dziwne cytaty z wypowiedzi prezydenta. „Może mnie jeszcze wyprowadzą w kajdankach?” Od kilku tygodni toczy się walka o kształt ustaw sądowniczych. PiS chce w całości przejąć Krajową Radę Sądownictwa. Prezydent mówi: Albo to będzie proporcjonalny wybór, albo ja się na to nie zgodzę. Ale powodów, dla których konflikt między Pałacem a Nowogrodzką może wybuchnąć z jeszcze większą siłą, jest więcej czytamy w artykule „Faktu”. „Fakt” próbuje wywołać konflikt na linii prezydent-prezes Prawa i Sprawiedliwości. Służyć mają temu rzekome cytaty z prezydenta Andrzeja Dudy. Ale już sam tytuł wiele mówi „Prezydent wie, że to początek wojny”. Zdaniem „Faktu”, prezydent miał przekonywać, że znalazł się w sytuacji „jak pomiędzy ostrzałem dwóch frontów w roku 1918”. Ale taka karma, taki urząd miał stwierdzić Andrzej Duda. „Fakt” przedstawia też teorię, zgodnie z którą PiS ma w planach postawienie prezydenta przed Trybunałem Stanu. Nie boi się nieoficjalnych zapowiedzi polityków PiS o np. stawianiu go przed Trybunałem Stanu. No to niech mnie stawiają. I co? Może mnie jeszcze wyprowadzą w kajdankach?! miał gorzko żartować Andrzej Duda czytamy w „Fakcie”.
  https://wpolityce.pl/polityka/361252-fakt-chce-wywolac-konflikt-na-linii-duda-kaczynski-dziwne-cytaty-z-wypowiedzi-prezydenta-moze-mnie-jeszcze-wyprowadza-w-kajdankach

  Ps..PObolszewia wprowadziła do kancelarii agenturę, dziwię się prezydentowi że to dalej toleruje, że nie likwiduje tych mącicieli „doradców”. Duda z ferajną w roli rozbawionych szatniarzy? Nie mamy pańskiego płaszcza i co nam pan zrobi? Może wyprowadzi nas pan w kajdankach? Z nim będzie trudniej niż z małym Kaziem, jeśli to prawda. Prezydent jak nie wywali kretów z kancelarii to będzie wiadomo kto stoi za wetami. Jeżeli jest prawdą to co napisał Fakt (w co nie wierzę), to widać by było, że PAD ma za uszami coś o czym na razie wie tylko zainteresowany, czyli PAD. Filmy z wyjścia z Belwederu dużo mówią. JK wyraźnie zdruzgotany, Duda z ferajną rozbawieni i jakby naigrawający się z JK. Jeśli to nie jest ustawka umówiona z JK, to wieje grozą. Judasz zdjął maskę? Duda nie jest na tyle mądry na jakiego uchodzi (ma dobry pijar). Z projektu że trzeba zmienić Konstytucje i jeden głos na posła do wyborów KRS itp. Petru by lepiej wymyślił. „Fakt” to PO-niemiecka szczekaczka. Niemcy naciskają, żeby wróciły patałachy z PO. Berlinowi potrzebny jest rząd taki jaki był, czyli rząd pachołków do realizacji polityki niemieckiej. Może wiedzą, co ustalił z Makrelą i stąd te teksty wyprzedzające. Dlaczego nikt nie pyta nikogo z pałacu o treść rozmowy z nadzorczynią przed zawetowaniem 3 ustaw? Za nie prawdziwe informacje pozywa się do sądu. Dlaczego PiS tego nie robi ? Czy to jest prawda? Konflikt niestety jest i to z powodu działań Dudy! Jasne, że targowica go chce eskalować!
  nadużycie link skomentuj
  kula Lis 67

  Polubienie

 34. Duda jak to już dziś zaledwie po 2 latach widać to największa pomyłka prezesa Jarosława Kaczyńskiego, PiSu i Ziobry (podobnie Marcinkiewicz), ten człowiek od początku kłamał i kłamie i robi sobie bezczelną uciechę z tego w towarzystwie swojej rodziny. Może swojego dziadka przywoła z grobu, który był w UPA i mordował Polaków. Nie słyszałem by podał do sądu za ponoć ten paszkwil, pomówienie dziennikarza piszącego o tym, lecz tylko jakieś tam sprostowanie Duda wydukał. To jednak o czymś świadczy, że coś nie tak z jego rodziny życiorysem. Także pierwsza dama Agata przed i w czasie wyborów była Agatą Dudą, po wyborach już Agatą Konshauer Dudą. Po co i dla kogo był ten kamuflaż pytam. W Polsce my nie potrzebujemy takiej zegoizowanej osobowości, ten naród miał tej hołoty jak żaden inny naród, łącznie z naszymi superwrogami fake-żydami. W każdej historycznej operacji byli po stronie naszych wrogów. Pokolenie żmijowe jak powiedział Jezus Chrystus.
  nadużycie link skomentuj
  kula Lis 67
  ————————

  Polubienie

 35. Panie Tadziu przeczytałem bardzo ciekawe .
  Mam dla Tadzia jednak jeszcze inną propozycję . Może by tak Tadzio wysłał życzenia do Putina z okazji 65 rocznicy urodzin .
  PAZ był pierwszy i już wysłał .
  Swoją drogą ale oni mają pierdolca do wysyłania każdemu listów .Najpierw wysyłali list do Dudy z trudnymi pytaniami .Tamtejsza sprzątaczka sobie nim dupę podtarła po zjedzeniu kiełbasy z Biedronki .Potem wysyłali bumagę do Trumpka identyczna podtarł sobie ich listem dupę a teraz wysyłają życzenia do Putina gdzie tamtejsza sprzątaczka na Kremlu sobie tymi życzeniami podetrze żopę .
  Przecież Putin nie wie ani co to WPS ani co zacz niejaki PAZIEM .
  Gdyby to życzenia były od Dudy to co innego ale prezes nie pozwoli
  GDYBY ADMINEK TAKIE ŻYCZENIA CHCIAŁ WYSŁAĆ PODAJĘ NAMIARY .
  .https://wiernipolsce1.wordpress.com/2017/10/07/65-rocznica-urodzin-wladimira-w-putina/

  Na deser jeszcze podaję najnowszy program Waldiego .on na pewno Putinowi życzeń nie wyśle bo dla niego Putin to żydek a Castro był agentem CIA .
  Adminku powiedz mi szczerze ale tak szczerze odpowiedz jak ja mam tu nie srać że śmiechu . Monthy Python już niepotrzebny .

  Pozdrawiam pana Tadzia dla którego nie byłem miły ostatnimi czasy .

  Polubienie

 36. Myślę że ten fragment jest jak najbardziej bliski prawdy .
  „Pieniacz A. Duda próbował wyszarpać dużo więcej wpływów dla siebie

  Po dwóch latach prezydentury Dudzie wyraźnie uderzyło do głowy. Podjudzany przez rodzinkę (ojciec uważa jego wybór na prezydenta za znak z nieba ) i otoczenie (głównie dawnych kolesiów z jego pierwszej partii politycznej -antynarodowej Unii Wolności) postanowił zagrać o dużo większe niż dotąd wpływy. Zamarzyło mu się doprowadzenie w Polsce do systemu prezydenckiego, w którym miałby bezapelacyjne rządy. Hamulcowy Duda wetami zablokował główne reformy sadownictwa. Pozornie zrobił to dla obrony demokracji, a w rzeczywistości po to, aby wyszarpać jak najwięcej wpływów dla siebie. Pozując na obronę konstytucyjności w Polsce, faktycznie chciał wprowadzenia takich reform, które naruszałyby konstytucję, choćby przez danie właśnie jemu jako prezydentowi decydującego wpływu na wybór sędziów do KRS-u (Krajowej Rady Sądownictwa).”

  Polubienie

 37. No jak to kim ? .Antysyjonistą .Mało ? Ciekawe czy Putinowi życzenia złożyli Chabad Lubawicz no to PAZ jest w ładnym towarzystwie ha ha ha . Życzenia z pewnością od lubawiczerów były bardzo gorące ha ha ha .

  Ja, życzenia Putinowi?
  A kim on dla mnie?

  Polubienie

 38. Adm złóż życzenia .Nie bój się PIS . Przecież nikt ci za to ręcinki z ZUS nie zabierze .W razie czego zwalisz na węża ze cię namówił .
  To jak będą u ciebie życzenia na portalu ? 65 lat to ładny wiek .
  PAZ się nie bał zamieścić gorące życzenia a ty się boisz ? Miej jaja .

  Polubienie

 39. Ad Adm-inka

  … No ale jak ty tak nie lubisz handlu to ,,jak żyć panie premierze”…

  Szanowny Adm-inku, ja to od dawna wiem, że nazwisko OBLIGE, imię też i nie chce być inaczej!

  Alfonsy (czytaj ANGLOSASY) jak zwykle wszystko poprzekręcały w klasztorach, aby wzrok omamić ale dla czujnego CZEKISTY, to żaden problem!

  https://pl.wiktionary.org/wiki/oblige

  PIĘKNA SYLABA ,,DYL” – CO ONA OZNACZA?

  To chyba pochodzi od PNIA DRZEWA, a później się zmienia w ,,suchego” BOGA BAALA i na końcu jest samo piękno – BEL/BELL – BEL-KA – BELL-ISSIMO(A).

  http://polish.enacademic.com/11938/dyl

  TYLKO SPOKOJNIE, TO SZMULOWSKIE KAPŁAŃSTWO (lewusy z rodu LEWI-EGO) WYMYŚLIŁO SOBIE, ŻE BÓG BAAL CHCE OFIARĘ W POSTACI NIEWINNYCH DZIECI, ABY MIEĆ DLA SIEBIE ALIBI NA MORDOWANIE PIERWORODNYCH CHŁOPCÓW!

  http://i1.wp.com/vigilantcitizen.com/wp-content/uploads/2013/04/baal-worship.jpg?resize=400%2C288

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Baal

  https://pl.wiktionary.org/wiki/bellissimo

  SĄ JESZCZE TAKIE ŚMIESZNE POJĘCIA WYRAZOWE: ,,DAĆ DYLA” I ,,DYLU-DYLU NA BADYLU. JA BYM TAKIMI GŁUPSTWAMI SIĘ NIE PRZEJMOWAŁ, BO TO PEWNIKIEM UKNULI ŹLI LUDZIE, KTÓRZY ,,UBOGACILI” TĄ PIĘKNĄ SYLABĘ!

  https://pl.wiktionary.org/wiki/dylu-dylu_na_badylu

  U ALFONSÓW, W KOMERCYJNYM HANDELKU, TEŻ ZACHODZI PEWIEN PROCES: ,,DEAL” – DIL – DYL!

  https://pl.wiktionary.org/wiki/deal

  To była tylko jedna sylaba, bez przekształceń…

  NA KONIEC COŚ WESOŁEGO!

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 40. Proszę słuchać od 12 minuty .Nie mówię że Waldi prawdy nie mówi .Ma wiele niewątpliwie wiedzy i można coś tam przekląć jak się pisze w sieci na forum jak u adminka ale używać słów typu ruchać w swoim programie na Youtube a facet ma już chyba 60 parę lat to raczej normalne nie jest . Przecież może go rodzina słuchać .
  Ponadto kilka dni temu mówił tak na Youtube :
  ” Żadnej katastrofy nie było w Smoleńsku .Oni wszyscy żyją spokojnie poukrywani w Izraelu pod opieką Mossadu .Jakbym tam pojechał od razu bym ich znalazł „.
  Czy takie rzeczy mówi normalny człowiek ?.
  JEŻELI WALDI MA ZÓŁTE PAPIERY TO NAWET ROZUMIEM DLACZEGO YOUTUBE GO NIE BLOKUJE I KOSZERNI MU TAK POZWALAJĄ HASAĆ W SIECI .
  od 12 min słuchać .

  Polubienie

 41. To dla naszego adminka kochanego aby mu się humor poprawił .
  Admineczku a podniesli ci tam gdzie ostatnio sianko w pejsatym ZUS . O ile o 4 PLN .Będzie na piwo Heineken ?
  Swoją drogą temu Pastuszce to wyrażnie baby brak bo co drugie słowo to u niego ” ruchać ” w każdym odcinku.
  To dla Tadzia .

  Polubienie

 42. wąż napisał- PAZ się nie bał zamieścić gorące życzenia a ty się boisz ? Miej jaja

  Nie nie boję.
  Ale jak się wąż tak dopomina bym złożył życzenia Putinowi no to składam.
  – Dla Put Ina żydzenia dalszych 65 lat w rżydzeniu krajem i wszelkiej pomylności
  aż do wczesnej starości.

  Polubienie

 43. Zwłaszcza z Chabad Lubawicz .Dobre życzenia adminku . Cos w tym żydzeniu jest .

  – Dla Put Ina żydzenia dalszych 65 lat w rżydzeniu krajem i wszelkiej pomylności
  aż do wczesnej starości.

  Polubienie

 44. Ukraińscy żołnierze w ciągu doby ostrzelali 15 miejscowości w Donbasie.
  W ciągu doby w proklamowanej DRL odnotowano 31 ostrzałów ze strony Ukraińskich Sił Zbrojnych, oświadczył dziennikarzom przedstawiciel dowództwa operacyjnego republiki.

  „W ciągu minionej doby siły zbrojne Ukrainy 31 razy naruszyły rozejm. Ostrzelali rejony 15 miejscowości republiki z użyciem czołgów, moździerzy, wozów opancerzonych i wozów piechoty, granatników i broni palnej” – powiedział.
  —————————-
  a co na to ..uj Putin i jego marszałek?
  Będą dziś pili szmpana, grali w szachy, podobno Putin to mistrz szachowy, czy może będą udawali że nic się nie dzieje?

  Polubienie

 45. Tadzio powiem szczerze do kogo PZ ma pretensję .Przecież Nabiulina to przyjaciółka Putina którą on sam korzystając z uprawnień prezia zrobił tym kim jest .
  Więc o co PAZiowi chodzi i czemu krytykuje Nabiulinę? .
  Ponadto dodam że w Rosji znakomicie się rozwijają kryptowaluty w stylu bitcoina i innych zresztą u nas także.
  Przypominam że kto chce robić na tym siano musi się rozliczać z US . Podatek powyżej zysku 85 tysięcy PLN to bodajże 32 % a poniżej tej kwoty 18 %.
  Czemu PAZiu sraczkuje skoro Nabiulina to przyjaciółka Putina .

  Tadzio może byś założył taki kanał jak Pastuszka .Chętnie bym ciebie na youtube posłuchał .Tylko błagam nie klnij co zdanie i nie mów słowa ” ruchać ” .Pastuszkę rozumiem on baby nie ma to go ciągnie do sexu ale ty babę masz a więc możesz to robić każdego dnia .

  I wpisy PAZiA :

  paziem
  7 października 2017 o 18:26
  Walka z W.Putinem wewnątrz rosyjskiej V i VI kolumny idzie na całego. Jednym z ” urodzinowych prezentów” jest decyzja ministra finansów Antona Siluanova ( o buźce wypisz, wymaluj, jak u młodego Kuronia) o tym , że regiony rosyjskie nie będą korzystać z budżetowych kredytów oprocentowanych na 0,8-1,0%, tylko na warunkach komercyjnych zaproponowanych przez banki tzw ” wielkiej bankierskiej piątki ” ( czyli pięciu największych banków pseudo państwowych ), czyli na 9,5% rocznie. Oznacza to z jednej strony typowo pasożytnicze bogacenie się „wielkiej piątki” ( depozyty są w Rosji na ok. 4-5%, czyli czysty zysk ok. 5%), z drugiej strony wpędzanie regionów w gigantyczne zadłużenie. A wszystko to dzieje sie pod nadzorem Centralnego banku Rosji , gdzie prezes Nabiulina jest wyłącznie marionetką żydowskich banków, eksploatujących dochody ludności, drobnych przedsiębiorców i instytucji budżetowych w Rosji, pod pozorem tzw. emisyjnych, regulacyjnych i nadzorczych funkcji banku centralnego. Tenże bezkarnie toleruje lichwę, drenaż budżetu, transfer spekulacyjnych dochodów za granice i pranie czarnych pieniędzy wytransferowanych za granice i ponownie wchodzących do obrotu w Rosji w celu wykupywania majątku narodowego, jako tzw. zagraniczne inwestycje.

  Polubienie

  Odpowiedz
  paziem
  7 października 2017 o 19:16
  A to działania innego „geniusza” rosyjskiej gospodarki, obecnie pierwszego wicepremiera Rosji – Igora I. Szuwałowa. Według niego zobowiązanie firm i banków rosyjskich do zwrotu do Rosji kapiałów wywiezionych do tzw. Offshorów ( offshore bank, investment, found, company ) to działania nie służące dobrze Rosji ?! Tak twierdzi ten „geniusz”.
  A oto komentarz na ten temat prof. Katasonowa

  Polubienie

 46. Widzę że dla PAZ Katasonow to już prawie Bóg . Może to miłość od pierwszego wejrzenia ze Zjazdu Słowiańskiego w Moskwie ha ha ha .

  Polubienie

 47. Wąż , Tadzio może byś założył taki kanał jak Pastuszka

  Ja mam taki kanał i paziem się mocno wnerwił gdy po raz pierwszy nadałem na stronie swoją pogadankę, szczególnie, że od razu dostałem na konto od dwóch słuchających kilkaset zł. na profesjonalny mikrofon.
  Ciągle mi chodzi po głowie by do niego powrócić. Jednak taka jedna kilkunasto minutowa audycja zabiera dwa trzy dni czasu. Tu jest problem

  O jedzeniu

  Polubienie

 48. Co do Putina, ja mu znów aż tak źle nie życzę. Jest sobie prezydentem Rosji nech sobie nim będzie.
  Nie mam zwyczaju znęcać się nad małymi ludźmi. Oni i tak w życiu nie raz dostali po uchu od większych i silniejszych stąd i w wieku dojrzałym są bardziej lękliwi i ostrożni. Putin był małym, niskiego wzrostu, więc i zapewne był nie raz i nie dwa potrącany przez silniejszych. Stąd jego respekt do większych i silniejszych, w obecnym politycznym rozdaniu do USA. Przyciskany do muru brakuje mu odwagi na to by się odgryźć, uderzyć dostatecznie mocno. Ma jako prezydent czym, ale się po prostu boi. Stąd jego wielbiciele piszą, że on strateg, że umie zachować spokój, że nie da się sprowokować do wojny. Nie jest w stanie pojąć, że amerykancy wojny ani nie chcą ani nie są na tyle odważni by na mocarstwo atomowe jakim jest Rosja uderzyć. Tak naprawdę elity polityczne, militarne i przemysłowe USA boją się nawet maleńkiej Korei.
  Ale trzeba przyznać, że Putin wiele dobrego zrobił dla Rosji. Wprowadził nieco porządku, umocnił armię, podniósł stopę, życiową i przede wszystkim zahamował rozpad Rosji jaki obserwowało się za Jelcyna.
  Nie do końca kapuje, jak powinna funkcjonować gospodarka, daje, choć nie w takim zakresie i nie na taką jak za Jelcyna skalę, okradać Rosję na kilka sposobów i przez zagraniczne koncerny i przez banki i przez miejscowych oligarchów wywożących pieniądze na zachód.
  Pokpił haniebnie sprawę Ukrainy oddając ją w pach amerykanom. Pozwolił na mordowanie rdzennych Rosjan w Donbasie i Ługańsku, dozwala na szerzenie się kultu Bandery i szowinistycznych trendów na Ukrainie.
  W tym kontekście gloryfikowanie go jako wielkiego męża stanu jest głupotą.

  Polubienie

 49. Tadzio takie posty miło się czyta .Zgadzam się . Jednak cmokanie z lubawiczerami jest faktem no a miłość i robienie loda które mu robią na WPS to już szalona przesada .

  Polubienie

 50. Właśnie oglądam na HBO film fabularny reklamowany jak wielki HIT ” Snowden ” .Zaczął się od 20.00 . Cosik tak czuję że to będzie następne koszerne barachło .
  Adminku Tadzio nie martw się jak już HBO nadaje to niebawem na pewno TV PEJS też ten HICIOR gojom zaserwuje przy akompaniamencie ogromnej reklamy wszak goje płacą abonament .
  Także nie bój żaby ” Snowdena ” zobaczysz .

  Drętwiaki awans jest ale będą baty u Putina .Tego jestem na 100% pewny i Nawałka out od sierpnia 2018 nowy trener i budowa nowe drużyny i tak aż do śmierci ten cyrk koszerny a goje jak zwykle zaśpiewają ” nic się nie stało ”
  i jak tu się nie zesrać ze śmiechu .Niemożliwe .

  Polubienie

 51. ADMINKU TO SĄ NAGIE FAKTY I MOŻESZ SIĘ DO TEGO ODNIEŚĆ NIE UPRAWIAJĄC AGITKI PISIOROWEJ PIERDO… ŻE DZIĘKI 500 PLUS MAMY DODATNI PRZYROST NATURALNY .
  NAGIE FAKTY W WYKRESACH :
  MASZ NA TO ODWAGĘ ABY BYĆ OBIEKTYWNY ?

  Adam Gwiazda: Kryzys demograficzny w Polsce
  http://www.geopolityka.org/analizy/adam-gwiazda-kryzys-demograficzny-w-polsce
  prof. dr hab. Adam Gwiazda

  Jednym z bardziej niepokojących zjawisk społecznych w Polsce jest pogłębiający się kryzys demograficzny. Jego przejawem jest drastyczne zmniejszenie się współczynnika dzietności kobiet w wieku rozrodczym (16–49 lat). Niektórzy demografowie określają ten „stan rzeczy” mianem zapaści demograficznej. Wskaźnik ten wynosił w 1990 roku 2,03, w 2003 roku 1,25 a w 2014 roku 1,30. Oznacza to, że na sto młodych kobiet przypadało w tym i 2015 roku 130 urodzonych dzieci [1].

  Tezą niniejszego artykułu jest stwierdzenie, że można odpowiednio sterować procesami demograficznymi, tak aby zapewnić przynajmniej reprodukcję prostą ludności danego kraju. Państwo powinno jednak prowadzić nie tylko politykę pronatalistyczną, lecz przede wszystkim odpowiednią politykę gospodarczo-społeczną i fiskalną, w połączeniu z rozbudową infrastruktury ułatwiającej wychowywanie dzieci przez pracujące matki. Polityka ta nie może polegać głównie na przydzielaniu zasiłków pieniężnych za urodzenie kolejnego dziecka.

  Spadek dzietności kobiet

  Proces zmniejszania się urodzeń w Polsce rozpoczął się już w połowie lat 80. Do tego czasu Polska należała do grupy krajów o wysokiej dynamice przyrostu ludności (ok. 0,9% rocznie), średnio w ciągu roku przybywało około 350 tys. Polaków. Dla porównania w 1983 roku, będącym apogeum echa wyżu demograficznego, urodziło się w Polsce aż 724 tys. dzieci. Było to 66 tys. mniej niż w rekordowym roku 1953 roku, kiedy urodziło się w Polsce najwięcej dzieci, tj. 800 tysięcy. Natomiast od początku lat dziewięćdziesiątych następuje w naszym kraju systematyczny spadek przyrostu naturalnego ludności; średnioroczna stopa przyrostu ludności osiągnęła poziom 0,14%. W 1999 roku po raz pierwszy w okresie powojennym w Polsce wystąpiło ujemne tempo przyrostu naturalnego i wyniosło -0,03%. W tym roku ludność zmniejszyła się o 13 tys. osób, a liczba urodzeń żywych (382 tys.) była niższa od liczby zgonów (383 tys.). W 1989 roku współczynnik dzietności kobiet był tak niski w Polsce, że nie zapewniał prostej zastępowalności pokoleń. Dla utrzymania prostej zastępowalności pokoleń współczynnik dzietności powinien wynosić co najmniej 2,10–2,15, natomiast w 1998 roku wynosił 1,43, a w 2012 roku 1,30 [2]. Jednocześnie nastąpiły zmiany w rozkładzie urodzeń według wieku matki. Bardzo znacznie zmniejszyła się dzietność kobiet w wieku poniżej 25 lat. Należy zaznaczyć, że optymalny z medycznego jak i demograficznego punktu widzenia wiek do urodzenia pierwszego dziecka to ok. 20–24 lata. Znana jest bowiem nie tylko demografom zależność, że im później posiada się pierwsze dziecko, tym prawdopodobieństwo posiadania kolejnych dzieci maleje. W 1990 roku średni wiek Polki rodzącej pierwsze dziecko wynosił 23 lata, w 2000 roku – 26 lat, a w 2012 roku już 29 lat. W ostatnich kilkunastu latach średni wiek urodzenia pierwszego dziecka zwiększył się o 3 lata. Jednocześnie od 1990 roku nastąpił widoczny wzrost urodzeń pierwszego dziecka w grupie kobiet w wieku 30–34 lata3. Podobne zmiany średniego wieku kobiet rodzących pierwsze dziecko następowały w innych krajach europejskich. Nie we wszystkich jednak krajach nastąpił tak duży jak w Polsce spadek dzietności kobiet. W niektórych krajach Europy Zachodniej i Północnej dzietność kobiet zwiększyła się w ostatnich kilku latach nie tylko dzięki prowadzeniu polityki pronatalistycznej. W tych krajach zachodnich, w których ludzie są wykształceni, zdrowi i wykonują pracę wymagającą wysokich kwalifikacji, wskaźnik dzietności wynosi ok.1,6–1,8. Poziom ten nie zapewnia wprawdzie zastępowalności pokoleń, za to mniejszej populacji może ułatwić osiągnięcie wyższego poziomu życia. Warto przypomnieć, że w okresie 1988 roku wskaźnik dzietności kobiet wynosił w Polsce 2,15. Dopiero w 1989 roku spadł do poziomu poniżej 2,1, a od 1990 roku grubo poniżej 2,0 i w ostatnich paru latach ustabilizował się na bardzo niskim poziomie 1,4–1,3 urodzeń żywych na kobietę w wieku rozrodczym. Należy zaznaczyć, że w 2015 roku wskaźnik ten był w 215 krajach świata wyższy niż w Polsce.

  Utrzymanie tak niskiej dzietności w dłuższym okresie grozi szybkim wyludnieniem naszego kraju ze wszelkimi negatywnymi konsekwencjami tego zjawiska. Coraz bowiem więcej rodzin w Polsce rezygnuje z posiadania dzieci (w 2014 roku 10%) albo decyduje się na posiadanie tylko jednego dziecka. Przykładowo w 2004 roku rodziny z jednym dzieckiem stanowiły 46,9% wszystkich, z dwojgiem – 36,2%, a wielodzietnych (obecnie od trojga w górę) – 16,9%. Jednak już w 2011 roku struktura ta była znacznie gorsza, bowiem rodziny wychowujące jedynaków stanowiły aż 53%, a z dwojgiem dzieci – 35%. Oznacza to, że 88% małżeństw tworzy rodziny małodzietne, a tylko 12% decyduje się na większą rodzinę. Tak więc prawie jedna czwarta dzieci urodzonych w Polsce pochodzi z rodzin wielodzietnych. Jeżeli ta sytuacja nie zmieni się, to w roku 2050 – i to według optymistycznych założeń GUS – liczba Polaków spadnie o 12%. Znacząco wzrośnie za to liczba emerytów i rencistów (osoby w wieku powyżej 65. roku życia będą stanowiły blisko jedną trzecią wszystkich, a ich liczba wzrośnie w porównaniu z rokiem 2013 o 5,4 mln. W połowie bieżącego stulecia nie będzie już można odbudować dzietności Polaków, gdyż liczba kobiet w wieku rozrodczym spadnie o niemal 40%. Tak więc po 2050 roku dzieci w Polsce będą rodziły głównie kobiety po czterdziestce, a spadek liczby urodzin zacznie się już w 2016 roku, tj. w roku wprowadzenia w życie przez rząd PiS 500 złotych zasiłków dla ubogich rodzin posiadających dwójkę i więcej dzieci. Według GUS w 2050 roku urodzi się w naszym kraju 277 tys. dzieci. Dla porównania w 2014 roku w Polsce przyszło na świat 319 tys. dzieci [4].

  Należy przypomnieć, że niekorzystne tendencje demograficzne zbiegły się w czasie z początkiem transformacji gospodarczej, kiedy państwo borykało się z wieloma problemami i nie było w stanie zapewnić odpowiedniego wsparcia dla młodych matek. Nie może więc dziwić fakt, że ok. 20 proc. kobiet z roczników urodzonych w latach 80. nie posiada dzieci i pozostanie bezdzietnymi. Jeżeli uwzględnimy niewielki obecnie współczynnik dzietności (1,3) i trudne warunki życia w Polsce zmuszające wielu młodych ludzi do emigracji w poszukiwaniu pracy, to perspektywy życia w wieku emerytalnym dla pokolenia echa wyżu demograficznego (tj. urodzonych w latach 80.) nie rysują się dobrze. Wzrasta dla nich prawdopodobieństwo osamotnienia w starości i braku odpowiednio wysokich emerytur, które zapewniłyby im dożycie zaawansowanego wieku w dobrym stanie zdrowia. Jest rzeczą charakterystyczną, że statystyczna Polka, która wyemigrowała do Wielkiej Brytanii rodzi w tym państwie 2,13 dziecka, a żyjąca w Polsce tylko 1,30 dziecka. W 2012 roku imigrantki z Polski żyjące w Wielkiej Brytanii urodziły 21200 dzieci, tj. najwięcej wśród wszystkich obcokrajowców mieszkających w tym kraju [5]. Każda więc Polka rodzi w Wielkiej Brytanii ponad 60% więcej dzieci niż w swoim kraju ojczystym. Wynika to w dużym stopniu ze znacznie większego poczucia bezpieczeństwa socjalnego.
  W Polsce niechęć do powiększania rodzin wynika w dużym stopniu z niepewności jutra, ubożenia społeczeństwa, bezrobocia i niskich zarobków, które często nie pozwalają na utrzymanie samego pracownika, nie wspominając o utrzymaniu całej rodziny. Nie można jednak zakładać, że gdyby ludzie mieli pracę i godziwe zarobki to nie byłoby kryzysu demograficznego w naszym kraju. Spora bowiem część stosunkowo dobrze zarabiających Polaków i Polek nie chce mieć dzieci, a jeśli już, to tylko jedno, aby móc je lepiej wykształcić i wyposażyć. Z niższego przyrostu naturalnego skorzystają więc w przyszłości głównie „jedynacy”, którzy więcej odziedziczą po swoich rodzicach. Inna przyczyną niższego przyrostu naturalnego jest kryzys rodziny i bardzo znaczący wzrost rozwodów i separacji w naszym kraju. Liczba zawieranych małżeństw w Polsce zmniejszyła się z 308 tys. w 1980 roku do 188 tys. w 2014 roku. W tym samym okresie gwałtownie wzrosła liczba rozwodów z około 40 tys. w 1980 roku do ok. 66 tys. w połowie drugiej dekady XXI wieku (zob. tabelę 1).

  Tabela 1. Liczba małżeństw, rozwodów i separacji w wybranych latach 1980–2014

  Źródło: GUS, Rocznik statystyczny 2015, Warszawa 2015, s. 185, 238.

  Podobne tendencje wystąpiły, jeżeli chodzi o zjawisko urodzeń dzieci pozamałżeńskich. O ile bowiem w okresie do 1989 roku w „wolnych” pozamałżeńskich związkach przychodziło na świat 4-5% ogółu nowonarodzonych dzieci, to w czasie III RP proporcja ta zwiększyła się ponad pięciokrotnie i obecnie dzieci te stanowią 24% wszystkich urodzeń.
  Inną przyczyną, oprócz niskiego tempa przyrostu naturalnego, zmniejszania się ludności naszego kraju jest emigracja. Stosunkowo wysokie tempo i wielkość emigracji powodują, że Polska powoli się wyludnia. Zjawiska tego zdaje się nie dostrzegać GUS, który od kilku lat podaje zawyżone dane o liczbie ludności Polski, bez uwzględnienia ok. 2,2 mln Polaków, którzy w ostatnich 10 latach wyemigrowali za granicę. I tak wg GUS w 2005 roku liczba ludności w Polsce wynosiła 38,1 mln, tyle samo w 2008 roku i aż 38,5 mln w 2013 r. Jednak po odliczeniu liczby Polaków mieszkających za granicą, liczba mieszkańców Polski w 2013 roku wyniosła ok. 36,8 mln. Mniejsza liczba mieszkańców naszego kraju to w dużym stopniu także efekt emigracji Polaków „za chlebem” aniżeli rezultat gwałtownego spadku przyrostu naturalnego ludności.

  Tabela 2. Emigracja z Polski na pobyt czasowy w latach 2004–2014 (w końcówce poszczególnych lat) *

  *Dane szacunkowe nieobejmujące emigrantów opuszczających Polskę na stałe.

  Źródło: GUS, Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004–2014. Notatka informacyjna, Warszawa 5.10.2015, s. 3.

  Dane zawarte w tabeli 2 potwierdzają znaczny wzrost emigracji z Polski w ostatnich 11 latach. O ile w 2004 roku ok. 1 mln osób czasowo opuściło Polskę, to w 2014 roku było ich już ponad 2,3 mln (wzrost ponad 130%). Powyższe dane pokazują tylko liczbę tzw. emigrantów czasowych, spośród których ogromna większość (80%) przebywa poza swoim krajem ojczystym dłużej niż rok i powinna być zaliczona do „stałych rezydentów” w tych krajach, w których pracują i mieszkają.

  Trudna sytuacja rodzin wielodzietnych

  Pewnym paradoksem jest fakt, że spadek przyrostu naturalnego ludności, nie wystąpił w większym stopniu w rodzinach biednych. Nadal prawie 36% dzieci w Polsce przychodzi na świat w rodzinach biednych, a nawet bardzo biednych, żyjących poniżej minimum socjalnego, gdzie dochód netto na osobę nie przekracza 539 złotych. Nie sprawdzają się więc „teorie” różnych demografów, którzy twierdzili, że ludzie zamożni będą mieć więcej dzieci, a ludzie biedni mniej. W ogromnej większości krajów świata prawidłowość ta nie sprawdza się w praktyce. Występuje jednak inna prawidłowość, a mianowicie im więcej jest dzieci w rodzinie, tym większa w niej panuje bieda. W Polsce wśród małżeństw z dwójką dzieci zagrożonych biedą jest 4,2 proc. rodzin, z trojką – 9,8 proc., a z czwórką i więcej aż 26,6 proc. Na 8,9 mln dzieci w naszym kraju w wieku 0–24 lat będących w 2014 roku na utrzymaniu rodziców w niedostatku lub biedzie żyje ok. 1,4 mln. Pomoc państwa dla rodzin w naszym kraju jest bardzo skromna. Na ten cel przeznacza się tylko 1,5 proc. PKB (ok. 30 mld złotych), a na emerytury i renty ponad 212 mld zł rocznie czyli prawie połowę wydatków z budżetu państwa.

  Rysunek 1. Liczba urodzonych dzieci w Polsce w latach 2005–2013

  Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych MPiPS, GUS.

  Nie wszyscy otrzymują specjalny dodatek w wysokości 1000 zł z okazji „powiększenia się rodziny”. W Polsce na 372 tys. urodzonych w 2013 roku dzieci ponad 133 tys. otrzymało ten dodatek po urodzeniu w wysokości 1000 złotych. Jest on wypłacany od 2005 roku tylko tym rodzinom, których dochód na jedną osobę nie przekracza 539 złotych miesięcznie. Jest to kwota zbliżona do tzw. minimum egzystencjalnego pozwalająca zaspokoić tylko podstawowe potrzeby. Odsetek dzieci, którym przysługiwało wsparcie ze strony państwa stale się zmniejszał. Przykładowo w 2011 roku, takich dzieci było 41,4%, a w 2013 już tylko 35,8%. Miało to miejsce w sytuacji, w której liczba osób żyjących w skrajnej biedzie nie malała, lecz rosła. Takich osób żyjących głównie w rodzinach wielodzietnych było w 2011 roku 6,8%, a w 2013 roku 7,4% [6].

  Nawet kryzys gospodarczy nie przyczynił się znacząco do zmniejszenia tempa przyrostu naturalnego w rodzinach ubogich. Z drugiej strony wiadomo, że w niesprzyjających warunkach „środowiskowych”, tj. sytuacji przedłużającego się kryzysu gospodarczego większość kobiet w wieku rozrodczym raczej nie decyduje się na posiadanie dzieci. Jednak w Polsce, mimo kryzysu, odnotowano w ciągu ostatnich pięciu lat dodatni przyrost naturalny ludności, czyli przewagę liczby urodzeń żywych nad liczbą zgonów. W pierwszym półroczu (od stycznia do końca czerwca 2014 roku) urodziło się w Polsce 186,9 tys. dzieci, czyli o 3% więcej niż w roku poprzednim i pomimo wyższej w tym samym okresie liczby zgonów (187,5 tys.) liczba ludności naszego kraju była o 22 tys. wyższa niż przed rokiem. Wynikało to jednak w dużym stopniu z ruchów migracyjnych ludności, gdyż do czerwca 2014 roku przyjechało do naszego kraju o ok. 23 tys. osób więcej niż wyemigrowało do innych krajów. Tendencja ta jednak nie utrzyma się w długim okresie. Najnowsze prognozy mówią o tym, że od połowy bieżącej dekady różnica między liczbą zgonów i urodzeń wyniesie w Polsce kilka do kilkunastu tysięcy na niekorzyść urodzeń. Należy też się liczyć z nasileniem emigracji z naszego kraju, o ile nie ulegnie radykalnemu przyśpieszeniu spowolniony w ostatnich paru latach wzrost gospodarczy i sytuacja na polskim rynku pracy .
  Według prognoz GUS w 2020 roku liczba zgonów w Polsce sięgnie 419 tys., a liczna urodzeń 363 tys., natomiast w 2050 roku zgonów będzie już 451 tys., a urodzeń 273 tys. (różnica 178 tys.) [7]. Ludność Polski będzie się też coraz szybciej starzeć, co będzie miało określone implikacje dla budżetu i finansów państwa oraz dla rynku pracy, nie wspominając o „przeciążonej” już służbie zdrowia. Faktem jest, że w 2013 roku średni wiek Polaka wyniósł 37 lat, a osoby powyżej 50 roku życia stanowiły 36% wszystkich mieszkańców Polski. W 2030 roku osoby powyżej 50 roku życia będą stanowiły już 44% wszystkich Polaków. Jest więcej niż prawdopodobne, że obecne pokolenie 20–30-latków nie będzie w stanie wygenerować odpowiednich dochodów, aby pokryć koszty emerytur swoich rodziców i jednocześnie zapewnić sobie wystarczające środki na zapewnienie komfortu życia w starości porównywalnym z poziomem życia starszego pokolenia urodzonego w latach powojennych.

  Nieskuteczne zachęty do” patriotycznej” prokreacji

  Czy potwierdzające zapaść demograficzną dane statystyczne stanowią wystarczającą podstawę do zachęcania polskiego społeczeństwa do patriotycznej prokreacji? Z pewnością nie. Stosowane dotychczas formy „zachęty” przynoszą raczej skutki odwrotne od zamierzonych, do czego przyczynia się także obecny system emerytalny, który opiera się na założeniu, że na świadczenia emerytalne powinno zarobić pokolenie ludzi pracujących. Trudno nie zgodzić się z opinią wyrażaną przez niektórych ekonomistów, że „sztywne” trzymanie się systemu, z którego wynika, że w liczbie ludności nigdy nie może następować jakikolwiek spadek, jest społecznie szkodliwe. Podobnie jak namawianie ludzi, w imię trwałości tego systemu, do patriotycznej prokreacji [8]. Namawiani w ten sposób młodzi ludzie zastanawiają się, dlaczego mają żyć gorzej od innych wychowując dwoje i więcej dzieci. Politycy starają się jednak na różne sposoby zachęcić młodych ludzi do posiadania przynajmniej dwójki i więcej dzieci, głównie w trosce o przyszłość obecnego systemu emerytalnego, chociaż łatwiej byłoby zmienić ten system. Z kolei znajdujący się w coraz trudniejszej sytuacji ekonomicznej młodzi Polacy, z których spora część pozostaje bez pracy lub jest zatrudniona na tzw. śmieciowych umowach nie może sobie pozwolić na posiadanie więcej niż jednego dziecka, a często po prostu w ogóle nie chce mieć dzieci. Postawy te ulegają radykalnej zmianie z chwilą, kiedy młodej parze uda się wyemigrować i znaleźć pracę, w którymś w krajów zachodnioeuropejskich.

  Innym, niekorzystnym trendem, jaki występuje w naszym kraju już od kilkudziesięciu lat jest wydłużenie średniego wieku rodzącej Polski. O ile w latach 70. wiek ten wynosił 21 lat, to w 2014 roku ponad 29 lat. Podobna tendencja występuje w odniesieniu do wieku, w którym młode Polski i Polacy zawierają małżeństwa. O ile w latach 90. Polacy zwykle brali ślub między 20 a 24 rokiem życia, to w drugiej dekadzie XXI wieku decydują się na to najczęściej w wieku 25–29 lat. A posiadanie najczęściej tylko jednego dziecka, a nie dwójki czy trojki dzieci „odkładane” jest „na później” co także jest jedną z przyczyn zapaści demograficznej. Pewnym paradoksem jest fakt, że na początku drugiej dekady bieżącego stulecia mamy w Polsce najwięcej młodych kobiet w wieku 28-30 lat. Kobiety te urodziły się w okresie wyżu demograficznego na początku lat 80. Przykładowo w latach 1982–1984 rodziło się w Polsce rocznie ponad 700 tys. dzieci, czyli prawie dwa razy więcej niż w latach 2011–2014. Polska posiada więc duży potencjał umożliwiający zwiększenie dzietności. Jednak szanse te będą się z roku na rok zmniejszać, kiedy w wiek najwyższej płodności będą wchodzić mniej już liczne grupy Polek urodzonych w latach 90. i pierwszej dekadzie XXI wieku. Ponadto po 2050 roku w zasadzie można będzie liczyć tylko na kobiety między 40. a 44. rokiem życia. To wśród nich potencjalnych matek może być najwięcej. Tyle że trzeba się liczyć z tym, iż po 35. Roku życia coraz trudniej zajść w ciążę. Jednak wcale nie musi spełnić się ten niepomyślny scenariusz, jeśli tylko państwo zacznie efektywniej niż dotychczas wspierać rodziny. Potwierdzają to doświadczenia międzynarodowe, które pokazują, że jeżeli państwo prowadzi racjonalną, długofalową i hojną politykę – tak jak np. Francja – to znacznej poprawie ulegają wskaźniki dzietności.

  Jak odwrócić niekorzystne trendy?

  Kwestią budzącą nie tylko w Polsce liczne kontrowersje jest to w jaki sposób państwo może powstrzymać zapaść demograficzną? Czy może tego dokonać tylko poprzez prowadzenie mądrej polityki prorodzinnej, na co poprzednie rządy III RP nie miały lub nie potrafiły znaleźć odpowiednich środków? Okazało się, że sam jednorazowy zasiłek czy Karta Dużej Rodziny oraz roczny urlop rodzicielski nie doprowadzą do zmiany obecnego, niekorzystnego trendu demograficznego. Tego rodzaju polityka, bez znaczącego wsparcia rodzin posiadających co najmniej dwójkę dzieci, nie zadziała w praktyce, czyli nie przełoży się na wzrost liczby dzieci. Trudno przewidzieć wszystkie efekty obecnej polityki prorodzinnej rządu PiS. Ambitny, rządowy program „Rodzina 500+”, który w perspektywie całej kadencji rządu PiS kosztować będzie podatników 83 mld złotych, może okazać się niewystarczający. Jednak tego rodzaju dosyć hojny program nie powinien być jedynym elementem polityki pronatalistycznej. Musi on zostać, i to możliwie szybko, obudowany kolejnymi ustawami oraz programami, które skłaniać będą polskie rodziny do posiadania dzieci. Fundamentalne powinny tu być kolejne ulgi podatkowe lub przynajmniej objęcie nimi grup, które obecnie są z nich wykluczone. Polska do lutego 2016 roku przeznaczała na politykę rodzinną 2% PKB. Po wprowadzeniu w życie programu „500+” nakłady te wzrosną do 3% PKB. Taka jest też średnia unijna. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że bogatsze od Polski kraje UE, takie jak Francja, przeznaczają na świadczenia społeczne na dziecko rocznie 6772 euro. W Polsce świadczenia te wynoszą aż 12 razy mniej (530 euro). Wśród 28 krajów UE pod względem wydatków na politykę prorodzinną Polska zajmuje 24 miejsce [9]. Dla porównania Czesi, którzy mają podobny do nas poziom zamożności, na ten sam cel przeznaczają ponad trzy razy więcej pieniędzy.

  Jednak samo zwiększenie nakładów na politykę pronatalistyczną nie przyniesie spodziewanych efektów, jeśli środki te zostaną wykorzystane w niewłaściwy sposób. Niektórzy krytycy realizowanego zresztą z dużym sukcesem, przejawiającym się w znacznym wzroście urodzeń dzieci w Polsce, programu 500+ rządu PiS zauważają, że „nikt nigdzie nie rodzi dzieci dla samych pieniędzy. Dzieci rodzą się tam, gdzie rodziców wspiera się systemowo, zapewnia im elastyczne urlopy i warunki pracy” [10]. Postulują oni jednak „tradycyjne” rozwiązania, które nie sprawdziły się w praktyce, w tym szczególnie budowę żłobków wskazując na fakt, że w Polsce 80% gmin nie ma w ogóle żłobków. Tymczasem praktyka potwierdziła, że żłobki nie służą ani matkom, ani dzieciom i są jedynie przechowalniami, które – choć czasem niezbędne – nie powinny być preferowanym modelem. Zamiast tego należy – jak to jest w sąsiednich Niemczech – dać kobietom realny, a także finansowy wybór w postaci bonu wychowawczego, który będzie można przeznaczyć albo na ośrodki opiekuńcze, albo na nianię, albo – co wydaje się rozwiązaniem najlepszym – przez wypłatę owych środków na konto rodziny – na osobiste wychowanie własnego dziecka [11]. Kwestią nierozstrzygniętą pozostaje sprawa „odpowiedniej” alokacji środków przeznaczonych na politykę demograficzną. Taka polityka daje efekty w dłuższym okresie czasu, czasem po 25 latach. Tyle bowiem trwa wychowywanie i kształcenie młodego człowieka. Aby jednak mieć nowych pracowników za kilkanaście lub 20 lat, należy jak najszybciej wprowadzić w życie sprawdzone w innych krajach metody alokacji środków przeznaczonych na realizację określonego modelu polityki prorodzinnej. Jest to konieczne, gdyż bez zwiększenia liczby dzieci trudno będzie w ramach obecnego systemu emerytalnego zapewnić w przyszłości względnie godziwe świadczenia emerytalne rosnącej liczbie ludzi starych. Obecnie na jedno świadczenie emerytalne składają się 4 pracujące osoby, a w połowie bieżącego stulecia na 100 emerytów przypadać będzie tylko 52 pracujących, czyli na jedno świadczenie będą musiały się składać dwie czynne zawodowo osoby. Może więc dojść do takiej sytuacji, w której aby utrzymać przy życiu siebie, emerytów i całą gospodarkę, osoby zdolne do pracy (w wieku produkcyjnym) niebawem będą pracować tak dużo, że w ogóle nie będą miału czasu ani siły na to, aby chcieć posiadać dzieci [12]. Ponadto coraz mniej liczne pracujące pokolenie może dojść do wniosku, że jest za bardzo obciążone na rzecz starszych pokoleń. A to z kolei może prowadzić do „zderzenia” między generacjami ludzi młodych i ludzi starszych.

  Problemów demograficznych nie rozwiąże samo prowadzenie kosztownej, chociaż często nieudolnie realizowanej polityki prorodzinnej. Charakteryzuje się ona bowiem brakiem spójności i koordynacji działań oraz stosowaniem nieodpowiednich „narzędzi”. Często więc pomoc ze strony państwa nie trafia do wielodzietnych rodzin, które najbardziej potrzebują tej pomocy. Przykładem mogą być ulgi na dziecko, z których korzystało w 2013 roku w pełni 76% rodzin z jednym dzieckiem, 68% z dwojgiem dzieci i już tylko 31% tych wychowujących troje lub więcej dzieci [13]. Innym przykładem jest becikowe oraz świadczenia na wspomaganie matek samotnie wychowujących dzieci, których samotność jest często fikcyjna. Ponadto niż demograficzny powoduje, że inwestycje w żłobki i przedszkola okazują się często nietrafione. Młodzi ludzie, którzy nie mają stabilnej pracy i godziwego wynagrodzenia, po prostu nie chcą mieć dzieci. Aby rozwiązać obecne problemy demograficzne należy więc jak najszybciej doprowadzić do radykalnego zmniejszenia bardzo wysokich w naszym kraju kosztów pracy. Są one bowiem głównym czynnikiem powodującym spadek dzietności w Polsce. Gdyby bowiem pracownik otrzymywał na rękę tyle, ile ze wszystkimi obciążeniami jego pensja kosztuje pracodawcę, to z powodzeniem mógłby utrzymać żonę i dwójkę dzieci, bez konieczności wysyłania żony do pracy i bez korzystania z różnych zasiłków z tytułu posiadania dwójki i więcej dzieci.

  Ambiwalentna postawa młodych

  Kwestią nierozstrzygniętą jest pytanie czy głównym celem polityki demograficznej rządu III RP powinno być przede wszystkim doprowadzenie do wzrostu dzietności kobiet i zachęcenia młodych ludzi do posiadania dzieci?

  Do młodych, w sporej części bezrobotnych, nie bardzo przemawiają argumenty o szybko starzejącym się społeczeństwie i groźbie deficytu za 20–25 lat rąk do pracy i załamania się systemu emerytalnego. Odnoszą się oni także dosyć obojętnie do niepokojących prognoz dotyczących spadku o 7 mln liczby Polaków w 2060 roku i raczej nie przejmują się jeszcze dramatycznie pogarszającą się strukturą demograficzną ludności naszego kraju. O ile bowiem w 1960 roku żyło w naszym kraju 7 mln dzieci w wieku do 10 roku i tylko 200 tys. osób powyżej 80 roku życia, to w 2060 roku dzieci będzie zaledwie 2 mln, a osób powyżej 80 roku życia aż 4 mln. Postępującego starzenia się polskiego społeczeństwa nie da się powstrzymać nawet poprzez prowadzenie bardzo szczodrej polityki prorodzinnej. Nie ma obecnie „cudownych recept na dzieci” [14]. Obok czynników materialnych, związanych z brakiem pracy oraz przede wszystkim brakiem perspektyw na uzyskanie dobrze płatnej pracy umożliwiającej zakup na kredyt mieszkania i zapewnienia godziwych warunków bytu swojej rodzinie, dzietność hamują także czynniki socjologiczne.

  Coraz większa liczba kobiet korzysta z wolności wyboru między posiadaniem i nieposiadaniem dzieci. Coraz więcej też kobiet w wieku rozrodczym podejmuje pracę i odkłada na późniejsze lata założenie rodziny. Wreszcie spora część kobiet nie chce rodzić dzieci, bo stanowi to dla nich duże obciążenie psychiczne. W takich krajach jak Polska, a także w „prorodzinnej” Francji, większość obowiązków związanych z posiadaniem dzieci nadal spoczywa na kobietach. Nie można więc mieć pretensji do wielu kobiet, że nie chcą pomagać w zwiększaniu przyrostu naturalnego kosztem swoich karier zawodowych i życia osobistego. Wielu potencjalnych rodziców przestaje się także łudzić tym, że dzieci zmienią ich życie na lepsze. Dzieci dają szczęście, ale tylko do 6. roku życia. Pomimo faktu, że dzieci są przez Polaków wymieniane na drugim miejscu jako warunek udanego i szczęśliwego życia, to w praktyce te oczekiwania nie sprawdzają się, co szczególnie jest widoczne, kiedy dziecko rośnie. Wyniki badań socjologów z Instytutu Maxa Plancka potwierdzają fakt, że krzywa szczęścia rodziców radykalnie spada po ukończeniu przez dziecko kilku lat [15].

  Minęły już czasy, kiedy w rodzinie liczyła się każda para rąk do pracy. Nie mają więc obecnie większego wpływu na liczbę posiadanych dzieci tzw. względy ekonomiczno-praktyczne. Coraz mniejsze znaczenie odgrywają też w wielu rodzinach względy emocjonalne, chęć przedłużenia życia poprzez przekazywanie swoich genów, wzrost statusu społecznego poprzez posiadanie większej liczby dzieci itp. Potencjalni rodzice, z wyjątkiem rodziców w niektórych krajach azjatyckich, nie decydują się na posiadanie dzieci głównie dla zabezpieczenia swoich potrzeb na starość. Model ten od wielu już lat nie sprawdza się w krajach europejskich, gdzie to nie dzieci pomagają starszym rodzicom, lecz najczęściej to rodzice pomagają dorosłym dzieciom. Z roku na rok w Polsce, przybywa dorosłych dzieci, często grubo po trzydziestce, którzy nadal mieszkają ze swoimi rodzicami i pozostają na ich utrzymaniu. Według danych GUS od 2005 roku liczba takich „wiecznych dzieci” zwiększyła się o 700 tys. W 2012 roku ze swoimi rodzicami mieszkało 44,5% młodych ludzi w wieku 25–34 lat (2,8 mln). Było to 8% więcej niż w 2005 roku [16]. Przyczynami tego stanu rzeczy jest słaba koniunktura gospodarcza w naszym kraju i brak pracy. Młodzi ludzie nie mogą się usamodzielnić, gdyż zdobycie pracy na etacie jest obecnie w Polsce zjawiskiem graniczącym z cudem. Na jedną ofertę zatrudnienia przypada bowiem średnio w kraju ponad 60 bezrobotnych, a w niektórych województwach nawet ponad 100. Jest to oczywiście wielkość „uśredniona”. Coraz częściej bowiem o jedno wolne miejsce pracy ubiega się nawet kilkuset bezrobotnych. Dotyczy to szczególnie tzw. stabilnych miejsc pracy w sferze budżetowej (na pełnym etacie) lub w spółkach skarbu państwa. Należy zaznaczyć, że bardzo wielu młodych ludzi pracuje znacznie poniżej swoich kwalifikacji za minimalne wynagrodzenie i to często na podstawie umowy na czas określony. Szacuje się, że na takich umowach pracuje już w naszym kraju prawie jedna trzecia młodych ludzi. Nic więc dziwnego, że mają oni ogromne trudności z uzyskaniem kredytu na zakup własnego mieszkania i siłą rzeczy zmuszeni są do mieszkania u rodziców. Taka sytuacja działa odstraszająco na potencjalnych rodziców, którzy coraz częściej odkładają decyzję o posiadaniu dzieci lub w niezbyt na szczęście jeszcze licznych przypadkach całkowicie rezygnują z ich posiadania.

  Dzieci zapewniają swoim rodzicom różnorakie przeżycia i emocje, często z przewagą tych negatywnych, co niezbyt dobrze wpływa na samopoczucie szczególnie starszych rodziców, którzy chcieliby spędzić jesień swojego życia w spokojniejszym otoczeniu. Tego rodzaju doświadczenia zniechęcają także potencjalnych rodziców do posiadania większej liczby dzieci. Coraz częstszym więc wyborem jest posiadanie tylko jednego dziecka. Trzeba więc liczyć się ze stopniowym zmniejszaniem się populacji, co już ma miejsce w wielu krajach gospodarczo wysoko rozwiniętych. Łatwiej wtedy będzie można zapewnić mniejszej liczbie ludności edukację i opiekę zdrowotną na najwyższym poziomie oraz stymulować rozwój nowoczesnej gospodarki zapewniającej wysoko produktywne i dobrze płatne miejsca pracy. Samo więc skłanianie potencjalnych rodziców do posiadania możliwie jak największej liczby dzieci nie zawsze i nie w każdym kraju prowadzi tylko do pozytywnych następstw i wzrostu dobrobytu zarówno rodziców jak i dzieci. Czasami więc ograniczenie tempa przyrostu naturalnego, szczególnie w krajach biednych, mających problemy z wyżywieniem swojej ludności, odziedziczą więcej po swoich rodzicach i będą żyć w mniej „zatłoczonym” świecie.

  Artykuł ten ukazał się w pierwotnej, nieco zmienionej wersji w roczniku: „Świat Idei i Polityki”, tom 14, 2015/16, s. 372–390.
  Fot. http://www.retiremove.co.uk

  Przypisy
  1. A.Gwiazda, Demograficzne wyzwania XXI wieku. Implikacje dla polityki międzynarodowej, Gdynia 2011, s. 65.
  2. Zob. Rocznik Demograficzny GUS 2000 i 2013, Warszawa 2013, s. 149 i 145. Por. D. Holzer-Żelażewska i K.Tymicki, Cohort and period fertility of Polish women, 1945-2008, „Studia Demograficzne” 2009, nr 1, s.12.
  3. GUS, Departament Badań Demograficznych i Rynku Pracy, Podstawowe informacje o rozwoju demograficznym Polski do 2013 roku. Notatka informacyjna, http://stat.gov.pl/cps/vde/xber/gus/L_podst_inf_o_rozwoju_dem_pl_do_2013.pdf (dostęp: 19.02.2016).
  4. Zob. T.P.Terlikowski, 500 plus polityka prorodzinna, Tygodnik “Do Rzeczy” 2016, nr 6, s. 26. Zob. także J.Blikowska, J.Ćwiek, Polska powoli się wyludnia, “Rzeczpospolita” 19.01.2016, s. A 7.
  5. Zob. B.Marczuk, Dzieci. Polski fenomen na Wyspach „Rzeczpospolita” 20.02.2014, s. A 7.
  6. Zob. Mały Rocznik Statystyczny 2013, GUS, Warszawa 2014, s. 312-320. Zob. także GUS, Rocznik statystyczny 2015, Warszawa 2015, s. 238.
  7. Zob. Biuletyn Statystyczny GUS 2014, nr 2, s. 11-14. Por. J.K. Kowalski, Więcej dzieci, mniej rozwodów i pogrzebów, „Dziennik Gazeta Prawna” 27.08.2014.
  8. Zob. M.Rębała, Dziecko na później, „Bloomberg Businessweek-Polska” 2014, nr 24, s. 18. Por. J.Ćwiek, Pokolenie wyżu poszło do ślubu, „Rzeczpospolita” 30.01.2015, s. A 5.
  9. Zob. M.Makowski, Wielka polska rewolucja, tygodnik „Do Rzeczy” 2016, nr 8, s. 25.
  10. Zob. Wypowiedź prof. I.E.Kotowskiej w: A.Szulc, Państwo? Niech się goni, „Newsweek” 2016, nr 9, s. 38.
  11. Zob. T.P.Terlikowski, op.cit., s. 27.
  12. Por. J.Kowalski, Luksus teraz nazywa się dziecko, „Dziennik Gazeta Prawna” 29.08.2012, s. A 5. Por.także B.Marczuk, Zapomnijmy o 40 milionach, „Rzeczpospolita” 23-24.08.2014.
  13. Por. S.Kluza, Polityka demograficzna nie istnieje, „Rzeczpospolita” 10.02.2014, s. B 16. Por. także G.Osiecki, Z dziećmi gorzej niż za Gomułki, „Dziennik Gazeta Prawna” 16.12.2013, s. A 2.
  14. Por. J.Ćwiek, Pięć sprawdzonych sposobów na dzieci, „Rzeczpospolita” 28-29.10.2012, s. A 5. Por. także A.Hołdys, Ile dzieci jest w sam raz?, „Wiedza i Życie” 2014, nr 5 i P. Górski, Coraz więcej osób starszych, „Rzeczpospolita” 8.09.2014.
  15. Zob. K. Klinger, Dzieci szczęścia nie dają, „Dziennik Gazeta Prawna” 14-16.02.2014, s. A 5. A.Wronka, Globalistyczne plany wyludnienia Polski, „Polityka Polska” 2015, nr 8.
  16. Zob. J.Kowalski, Polska krajem coraz większej liczby wiecznych dzieci, „Dziennik Gazeta Prawna” 7.01.2013, s. A 5. A.Wronka, Wojna demograficzna. Polacy – wymierający naród, „Polityka Polska” 2016, nr

  Polubienie

 52. KOLEJNE NAGIE FAKTY . mA ADM TADZIO ODWAGĘ BYĆ OBIEKTYWNY ?

  http://xportal.pl/?p=31150 Polska: Najgorsze płace w najmniejszych firmach

  Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w mikrofirmach (do 9 pracowników) w roku 2016 wyniosło zaledwie 2577 złotych brutto. Netto oznacza to, przy umowie o pracę, 1861 złotych. Płace te były o 1700 złotych niższe niż w podmiotach zatrudniających powyższej 9 osób (4277 złotych brutto).

  Miesięczne wynagrodzenie brutto na jednego zatrudnionego w najmniejszych przedsiębiorstwach kształtowało się w ubiegłym roku na poziomie zaledwie 2577,2 złotych. Na rękę daje to – w przypadku normalnej umowy o pracę – około 1861 złotych. W porównaniu do średniej publikowanej co miesiąc przez Główny Urząd Statystyczny jest to w tej chwili o blisko 1340 złotych netto mniej.

  W porównaniu do 2015 r. nastąpił wzrost średniego wynagrodzenia w mikroprzedsiębiorstwach o 180 złotych, co jednak w dużym stopniu zostało wymuszone przez podniesienie płacy minimalnej.

  Najwyższe miesięczne wynagrodzenie otrzymywali pracownicy zatrudnieni w sekcjach: informacja i komunikacja – 3899 złotych brutto, jak również obsługa rynku nieruchomości – 3318 złotych. Najniższe płace pobierali pracownicy sekcji leśnictwo i rybactwo – 2100 złotych, a także zakwaterowanie i gastronomia – 2131 złotych.

  Miesięczne wynagrodzenie brutto na jednego zatrudnionego w przedsiębiorstwach o liczbie pracowników do 9 osób było w 2016 roku najwyższe w województwach mazowieckim (3125,3 złotych brutto) i dolnośląskim (2708 złotych brutto), a najniższe w: podkarpackim (2213 złotych brutto), świętokrzyskim (2223,4 złotych brutto) oraz warmińsko-mazurskim (2246,3 złotych brutto).

  W mikroprzedsiębiorstwach pracowało łącznie 3.957.000 osób, czyli o 193.000 (5,1%) więcej niż w 2015 r. Najwięcej osób pracowało w handlu i naprawie pojazdów samochodowych – 28,1%, w budownictwie – 13,3%, a także w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej – 11%.

  (Na podstawie prawica.net)

  Polubienie

 53. Na tym adresie można oglądnąć interesujący rosyjski film „Krym – droga do Ojczyzny (2014)”. Niestety z niemieckimi, a nie polskimi podtytułami. Co jest symptomatyczne dla naszej „różańcowej” Rzeczpospolitej:

  Polubienie

 54. PUTIN Z ,,KRAWACIARZEM”, CZERWONYM NIHILISTO/SYNAJISTĄ, NAZYWANYM DLA ZMYŁKI SYJONISTĄ. SYNAJIŚCI TWORZĄ W JEWROPIE TZW. ,,SYNAGOGĘ SZATANA!” JAK KTO CHCE, NIECH SOBIE WIERZY W CHAZARÓW, HAZARÓW LUB W CZARNY HADŻAR!

  Krym nasz! Czyj, przepraszam?

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/krym-czyj-przepraszam-2017-10

  Chabad-Lubawicz

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Chabad-Lubawicz

  Wyzwolenie rosyjskich Żydów przez Putina

  https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.sott.net/article/276380-Putins-emancipation-of-Russias-Jews&prev=search

  https://www.sott.net/article/276380-Putins-emancipation-of-Russias-Jews

  Dla szmuli są ważne trzy ,,pagórki”: SYNAJ, SYJON i KARMEL!

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Synaj_(g%C3%B3ra)

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Syjon

  https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ra_Karmel

  P.S. Kto potrafi resztę dośpiewać lub odgwizdać?

  Pozdrawiam

  Polubienie

 55. COŚ DO POCZYTANIA I PODUMANIA O ,,KWICZĄCEJ RZECZYWISTOSCI” W GLOBALNEJ WIOSCE.

  Las Vegas: kolejna „dramatyczna” i „krwawa” operacja fałszywej flagi dla super-naiwnych gojów

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/las-vegas-kolejna-dramatyczna-krwawa-operacja-falszywej-flagi-dla-super-naiwnych-gojow-2017-10

  Nieco inne spojrzenie na wyprodukowaną farsę dla gojów pt.: „krwawa strzelanina”, tym razem w Las Vegas

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/nieco-inne-spojrzenie-wyprodukowana-farse-dla-gojow-pt-krwawa-strzelanina-tym-razem-las-vegas-2017-10

  Cyfrowe niewolnictwo w cywilizacji cyfrowej

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/cyfrowe-niewolnictwo-cywilizacji-cyfrowej-2017-09

  NA WŁASNE ŻYCZENIE NAWPUSZCZALI CIAPATYCH I TERAZ MAJĄ PRETEKST ABY NA STAŁE WPROWADZIĆ STAN WYJĄTKOWY! NIE PROŚCIEJ, POWIEDZIEĆ GŁUPIEMU SPOŁECZEŃSTWU, ŻE KOŃCZYMY Z LIPNĄ SOCJALISTYCZNĄ DEMOKRACJĄ, A OD DZIŚ, BĘDZIEMY SIĘ BAWIĆ W SOCJALISTYCZNĄ TYRANIĘ! VIVE LA FRANCE!

  Francja wprowadza stan wyjątkowy na stałe

  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/francja-wprowadza-stan-wyjatkowy-stale-2017-10

  PO PROSTU SZOK! CO SOBIE ,,TĘPAKI” MYŚLĄ, ŻE POKRZYŻUJĄ ,,KORONKOWĄ” ROBÓTKĘ GLOBALISTOM?

  TAJEMNICZY „SYMETRYŚCI” WSTRZĄSNĄ POLSKĄ POLITYKĄ? ELITY I ICH POLITYCY SĄ PRZERAŻENI!

  https://jarek-kefir.org/2017/09/07/tajemniczy-symetrysci-wstrzasna-polska-polityka-elity-i-ich-politycy-sa-przerazeni/

  Czemu zarabiamy 4 x mniej niż Niemcy przy identycznych cenach?! Odpowiedź jest zaskakująca!

  https://jarek-kefir.org/2016/05/23/czemu-zarabiamy-4-x-mniej-niz-niemcy-przy-identycznych-cenach-odpowiedz-jest-zaskakujaca/

  Pozdrawiam

  Polubienie

 56. A Waldi cóż nie byłby Waldim gdyby znowu nie uzył w sowim najnowszym programie słówka ” ruchać ” Oj baby mu trzeba subito !!!!!!!!!!!!!
  SŁUCHAĆ OD 19 MINUTY :

  Polubienie

 57. Pytanie do pana dr Głogoczowskiego .Pan zna Waldiego osobiście ? bo mi się wydaje stawiam taką hipotezę że on jest posiadaczem żółtych papierów .Co pan na to ?

  Polubienie

 58. Husarz
  Nie do mnie pisał ale przysłał do wiadomości na skrzynkę mailową jak niżej
  ———————————
  Szanowny Panie Prezesie – Cezary Andrzej Jurkiewicz.

  Od dawna przygotowuję grunt pod budowę NOWEJ POLSKI – bez lichwy i bez podatków.

  Poniżej jest RAPORT ze stanu budowy.

  To jest RAPORT WSTĘPNY.

  Szczegóły są w załącznikach – oraz w mojej głowie. Jestem do dyspozycji.

  INTERESUJE MNIE – czy PFN przyłączy się do budowy NOWJ/Sprawiedliwej POLSKI???

  Drugie Pytanie jest o CEL powołania Waszej Fundacji? Mowa o CELU GŁÓWNYM.

  Oczekuję na współpracę w słusznym i sprawiedliwym CELU – jaki w załącznikach wyłuszczyłem.

  Kazimierz Józef Styrna – Rzecznik Interesu Publicznego KRP.

  Najpierw się pomódlcie prawdziwą modlitwą OJCZE NASZ.

  A teraz informuję, że jestem w posiadaniu Siły ARGUMENTU – w trzech FILARACH, Którymi Są:

  1. OPPT – prawo międzynarodowe.
  2. Przewodnik – skrót Konstytucji BIBLIJNEJ.
  3. Konstytucja NOWEJ POLSKI – Kęcka z dnia 23.04.2016.

  Jeśli ktokolwiek tworzy Argument SIŁY w oderwaniu – POMIJANIU – Siły ARGUMENTU – TEJ – przedstawionej w załącznikach i żadnej innej, to jest TO droga prowadząca do całkowitego UPADKU CYWILIZACJI zwanej ludzką.

  Jeśli liczycie na wsparcie moje i naszego Ruchu Społecznego – Krajowego Ruchu Polaków – omijając Siłę ARGUMENTU – jaką przedstawiłem w załącznikach, to się przeliczycie.

  Jeśli zaś UZNACIE Argument SIŁY za fundament DOBROBYTU i zaczniecie – GO – STOSOWAĆ, to możecie się spodziewać DUŻEGO WSPARCIA FINANSOWEGO. A jak zlekceważycie, to NIC z tego nie dostaniecie.

  KJS. http://www.nowapolska-w-internecie.pl
  ———————
  Husaż nadesłane załączniki się nie otwierają

  Polubienie

 59. Jeśli już małe dzieci są wplątywane w polityczne gierki to kiepsko to świadczy o ich rodzicach i politykach
  Pisze pan profesor dr hab.:
  Oznacza to, że na sto młodych kobiet przypadało w tym i 2015 roku 130 urodzonych dzieci
  Czy to mało?
  Pisze pan profesor dr hab. dalej że:
  Proces zmniejszania się urodzeń w Polsce rozpoczął się już w połowie lat 80
  Bzdura panie profesorku.
  Albo pan za młody albo za mało wykształcony.
  Pamiętam pod koniec lat sześćdziesiątych i na początku siedemdziesiątych stale propagowano w radio i w TV model rodziny dwa plus jeden.
  Oczywiście ta propaganda skutkowała i to dosłownie. Mój starszy brat poprzestał na jednej córeczce, to samo planowałem ja, z tym, że mnie wyskoczyło od razu dwóch chłopaków, inni moi bracia albo mieli po jednym albo po dwoje dzieci najwięcej. To samo widziało się po sąsiadach i krewnych.
  A dziś?
  Ostatnio jak byłem na plaży masa dzieciarni, początkowo myślałem że to jakaś dziecięca kolonia, albo wycieczka, ale jak się przyjrzałem dokładnie to dzieciaki miały swoje matki.
  W ostatnią niedzielę znów poszedłem na spacer na plażę, i znów widzę sporo młodych kobiet już z zaawansowaną ciążą.
  Także profesorku, jeśli nie jesteś w ciąży to nie rozpaczaj.
  Co do zarobków robotników jeśli mało zarabiają w małych firmach to niech się przeniosą do dużych firm tam gdzie płacą więcej.
  A nasze zarobki, że mniejsze niż w Niemczech.
  Bardzo słusznie, za dużo Polaków pcha się tam gdzie nic się nie robi. Trzeba zmienić po prostu proporce, tych co produkują ma być kilkanaście razy więcej niż tych co urzędują, a nie odwrotnie.
  I mniej pisać głupot.
  Na tutejszej uczelni UWM ponad 18 tyś studentów, ludzi w wieku produkcyjnym. Po co studiują, po to by w życiu nic lub prawie nic nie robić
  Po …uj nam tyle wykształciuchów.

  Polubienie

 60. Widzę że Tadzio kreuje się na mądrzejszego od profesora który temat zbadał mm po mm włącznie rysując dużo wykresów jak to się mówi jajko mądrzejsze od kury .
  Adm a po hu… nam tyle robotników po szkołach jak przemysł przez chazarów zniszczony .Niedawno miałem takiego jednego studencika co nie potrafił rozłozyć i zlozyć zwykłego niwelatora nie mówiąc o mierzeniu a byl to prosty najtanszy niwelator żaden nowoczesny .To o czym tu mówić .
  Wykształciuch nauczy się niemieckiego i pojedzie d Reichu starym Niemkom dupe obcierać za 3 euro za godzinę i o to tu chodzi .Wejdz do pośredniaka jest mnóstwo takich ofert .

  Polubienie

 61. Tadziu tak cię prosiłem abyś był obiektywny ale gdzie tam Tadziu dalej swoje .Dzieci z reklamą anty PIS tak cie ubodły ale takie focie sweet już ci się podobają prawda.
  Chłopie czego ty się boisz ? być obiektywnym . Przecież ci ten emeryturki nie zabiorą . Co miesiąc ZUS ci wyśle na konto 1300 pln dasz to zonie ona ci obaidek ugotuje pomasuje plecki itp . Jeżeli jednak ZUS padnie to zarobisz na miskach tyle lat byłeś w USA to też pewnie trochę dolców do skarpety schowałeś .
  Takie fotki Tadziowi nie wadzą . Czytaj Kali i krowy .

  Polubienie

 62. Ad Adm-inka

  Po …uj nam tyle wykształciuchów.

  Oj, Szanowny Adm-inku, bardzo mnie przykro stwierdzić (,,nie chcem, ale muszem”), że naprawdę posiadasz bardzo skromną wiedzę na temat WSPÓŁCZESNEJ GLOBALNEJ WIOCHY! SORRY!

  Po jasny …uj lepić z gliny garnki, robić z drewna miski, kubki, kieliszki, na tok-ARCE 100D, (a może to było w 3D), pleść koszyki, szyć buciki… i tak w dualistyczne kółeczko, można wymieniać tyle męczących profesji, przynoszących g…nianą zapłatę, jak to można zarobić bez wysiłku, w białych rękawiczkach, oraz robienia sobie zbędnych odcisków na delikatnych paluszkach.

  Później ulepione, wytoczone, wyplecione, uszyte ,,cacuszka” sprzedajemy cztery razy taniej (4 x), niż wynoszą koszty produkcji, a dopiero pośrednicy nie kiwając nawet paluszkiem, zarabiają na tym kokosy! TO JEST CZYSTY BIZNESIK – NO NIE!

  PATOLOGICZNY GLOBALISTYCZNY ,,RYNECZEK” FOREX, HANDLUJĄCY SAMĄ MAMONĄ I ŁUDZĄCY CIĘŻKICH FRAIERÓW SZYBKIMI ZYSKAMI! NICZEGO NIE PRODUKUJĄ, TYLKO SIĘ ,,BAWIĄ” W OBRACANIE GLOBALNYM SZMALEM I NIELICZNYM CWANIAKOM, KTÓRZY TO OPANOWALI, SZYBKO ,,PUCHNĄ” KONTA BANKOWE!

  MOŻE W SZKOŁACH, TRZEBA ZACZĄĆ KSZTAŁCIĆ DZIECI W TYM KIERUNKU, WTEDY W POLSCE BĘDĄ SAMI MILIARDERZY?

  Jak zrobić milion poprzez handel pieniędzmi innych ludzi

  http://myforextradinger.com/pl/pages/1469546

  Jak zarabiać na walutach czyli Forex dla początkujących

  https://www.money.pl/pieniadze/poradniki/artykul/jak;zarabiac;na;walutach;czyli;forex;dla;poczatkujacych,52,0,244020.html

  Oooooo, są już pierwsi ,,nowobogaccy”, którzy przestrzegają nawiedzonych, chcących zagrać w ,,światową ruletkę!”

  Forex – nie daj się wpuścić w ten kanał

  http://grzegorzdeuter.pl/forex-daj-sie-wpuscic-kanal/

  Odp: O rynku FOREX w świetle sytuacji prawnej pokrzywdzonych przez firmy inwestycyjne w dniu 15 styc

  Wiadomości: 25
  Reputacja: 0
  Forex Forum

  cytat znaleziony na forum nawigatora przykleiliśmy tutaj i jeszcze na comparic.

  Sledzimy juz od pol roku dyskusje ktore tocza sie wokol tematu i jestesmy zdruzgotani „zmurzynieniem” graczy forexowych ktorzy nie dosc ze wszystko stracili to jeszcze w duzej czesci potulnie placa oszukancze debety ktore im brokerzy porobili na kontach! O zgrozo!

  Dobrze zeby ludzie wreszcie zrozumieli ze z tymi banksterami mozna tak naprawde bardzo latwo wygrac i ze nie mają szans w polskich sadach.

  Jesienia zamierzamy ruszyc w ramach fundacji z akcja informacyjna skierowana do graczy i uruchomic portal internetowy na ktorym kazdy pokrzywdzony uzyska za darmo porade prawną, a w razie potrzeby bardzo tanią reprezentacje w sadzie bo to co sie dzieje to skandal!

  Bedziemy tez starali się zainteresować sprawą polskie mass media.

  A to ze na nawigatorze wiekszosc uzytkownikow to bankowe trolle, i ze jestes przeczulona na tym punkcie to nie dziwi, oni biora gruby hajs za to wlasnie zeby robic polakom wode z mozgu i zeby dalej wierzyli ze sa w patowej sytacji bez wyjscia i to wszystko ich wina – i co najważniejsze zeby dalej potulnie placili te debety…

  Rozwazamy czy nie powrzucac tych pism, niestety sa tam dane osobowe i dane szczegolowe dotyczace kont i spraw, jak na nawigatorze jedna pani chciala wrzucic swoj pozew to ją tak zjechali groźbami ze szkoda gadac, zreszta pewnie sama widzialas te dyskusje jesli w temacie siedzisz…

  « Ostatnia zmiana: Sierpień 03, 2015, 11:00:21 pm wysłana przez PokrzywdzeniNaForex »

  http://forex.konieistajnie.pl/index.php?topic=1551.0

  TO JEST PRAWDZIWA BOSKA PRZEKUPA, (symbol handlu – waga) KTÓRA TRZYMA SZMULOWSKI INTERES W GARŚCI, BRONIĄC ICH JAK NIEPODLEGLOŚCI, A NIE JAKIŚ WYMYŚLONY MERKURY CZY HERMESIK! POSIADAŁA NA STANIE RÓG OBFITOŚCI, (czytaj towar przeznaczony na handelek) O KTÓRYM SIĘ PRZEMILCZA. TERAZ NIE MA CZASU NA HANDELEK, BO ZAJĘŁA SIĘ (BEZ)PRAWIEM, KTÓRE UMILA ŻYCIE KUPCOM, HANDLARZOM I WSZELKIEJ MAŚCI ZŁO-DZIEJOM!

  TEMIDA

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Temida_(tytanida)

  RÓG OBFITOŚCI

  https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3g_obfito%C5%9Bci

  Serdecznie pozdrawiam

  Polubienie

 63. Forex nie wiem ale kryptowaluty jak bitcoin tutaj można sporo zarobić .Przy wkładzie np 1000 pln można wyszarpać i ponad 10 tysięcy ale to nie jest zabawa dla amatorów i trzeba pamiętać o podatkach poniżej 85 tys pln 18% powyzej tej kwoty coś ponad 30% .

  Polubienie

 64. Gdybyśmy sprawdzili kto gra w Forex to z pewnością dowiedzielibyśmy się, że są to sami wykształceni, po wyższych studiach i na dobrych nieuciążliwych posadkach.
  Biznesmen ten co nieco ciężej musi zarobić na kawałek chleba w te klocki nie gra. On wie, że jego zyski rodzą się w jego biznesie, że inwestując w swoje ma najczęściej 50 do 100% zysku a tego żaden bank, żaden Forex czy Amber Gold mu nie da.
  Np. na lekach jak mówił mi pewien farmaceuta (w USA) na niektóre medykamenty są nawet 800% narzuty
  Przecież TV pokazywała pewnego profesora który ,,zainwestował” całe swoje oszczędności (300 tyś zł) i wszystko stracił.
  Facetowi powinni też zabrać tytuł profesora i dać medal za głupotę i ogłosić naiwniakiem roku.
  Wężu, Miska którą ci pokazywałem na zdjęciu już poszła za 75 zł. do tego ubijak do kapusty za 25 zł i podręcznik za 50zł.
  Można żyć wężu i bez emerytury, ale jak dają…a się należy bo wypracowana….

  Polubienie

 65. Oooooo, WĘŻYK prezentuje nam, kolejny globalistyczny SYF! Jak zwykle, ktoś musiał stracić, żeby ktoś mógł dużo zyskać!

  Wielki przekręt na bitcoinach – Mt. Gox bankrutuje

  http://www.coslychacwbiznesie.pl/biznes/wielki-przekret-na-bitcoinach-mt-gox-bankrutuje

  Rzeź niewiniątek, czyli co się stało z bitcoinem i kto na tym zarobił?

  https://gadzetomania.pl/3619,rzez-niewiniatek-czyli-co-sie-stalo-z-bitcoinem-ikto-na-tym-zarobil

  Oszustwa Bitcoin – Poznaj metody złodziei kryptowalut

  http://bitmon.pl/artykuly/item/377-oszustwa-bitcoin-poznaj-metody-zlodziei-kryptowalut

  Pierwsza maszyna Bitcoin w Toronto. Nowa waluta, czy nowy przekręt?

  http://bejsment.com/2014/01/15/pierwsza-maszyna-bitcoin-w-toronto-nowa-waluta-czy-nowy-przekret/

  Pozdrawiam

  Polubienie

 66. Gów. prawda Kika idzie dobrze zarobić na kryptowalutach typu bitcoin ,Dascoin . człowieku jeżeli na starcie masz cenę 0, 3 USD potem ostro ci jebie w gorę to przy wkładzie nawet 5 tysi ile masz ? Korwinistę kapitalistę musze tego uczyć .

  Polubienie

 67. Naskarzę do Ozjasza i masz Kika przejebane za niewiedzę i krytykę koszernego biznesu . Gojom bronisz trochę zarobić przy koszernym dziadku emerycie .

  Polubienie

 68. Admin człowieku co ty piszesz na kryptowalucie przy farcie wyciągniesz nawet 2000 % . inwestujesz 2 tys a wyciągasz ?
  Tadzio poczytaj o kryptowalutach takich jak bitcoin , Dascoin a potem pierd…

  Biznesmen ten co nieco ciężej musi zarobić na kawałek chleba w te klocki nie gra. On wie, że jego zyski rodzą się w jego biznesie, że inwestując w swoje ma najczęściej 50 do 100% zysku a tego żaden bank, żaden Forex czy Amber Gold mu nie da.

  Polubienie

 69. Kużwa a co to za naród .Zamiast podłączyć się pod koszernych i trochę im zeżreć tortu to tylko narzekanie a bo ich koszerny wyrucha ( jak mawia Pastuszka ) albo wydyma albo forex i bitcoin i inne kryptowaluty to oszustwo .
  Najlepiej żreć , pierdzieć w krzesło i narzekać chwaląc PIS.
  Można zarobić na kryptowalutach i niektórzy Polacy koszą niezłe siano tylko trzeba przestać pierd… narzekać wklejając gówno warte linki a wziążć się za robotę .
  W kryptowalutach trochę siedzę to wiem co piszę .
  A nawet jak zarobisz to i tak cię US opierdoli na 32 % podatku i takie to jest ruchanie myslących ludzi .

  Polubienie

 70. Specjalnie do Tadzia aby go zdopingować do robienia swojego kanału na You tube .Tadziu i jak kanał bedzie dobry to i troche zarobisz .
  Pastuszka może a ty nie ?

  Polubienie

 71. Z tego zdjęcia widać że Pastuszka na niebiesiech Kobę zobaczył i się biedak spuścił . Ma orgazm chłopina większy niż gdyby spółkował z samą Sami Fox.

  Polubienie

 72. A może to nie Koba a Bierut się ukazał albo Berling albo Mujicaa albo Paolo Borsellino albo Giovanni Falcone albo Gandhi .
  Jak Wacek Waldiego tyle orgazmów przetrzymał .Oto jest pytanie za 100 punktów .

  Polubienie

 73. Waldiemu zebrało się na wspominki i w jednym ze swoich filmików z niedzieli wspominał że nie tylko żonę w swoim życiu ruchał ale także miał jeszcze okoliczność ruchania z innymi kobietami tak na marginesie.
  No kuzwa premier uzurpator ruchacz .Ładnie to tak ? .

  Polubienie

 74. Ad Wężyka

  Korwinistę kapitalistę musze tego uczyć.

  Wężyk, po co ta irytacja? Ja nie żaden Korwinista czy inna swołocz kapitalistyczna tylko zwykły MINIMALISTA – chyba gdzieś o tym pisałem. A tak poza tym, to:

  ,,ODDAJ CO CESARSKIE, CESARZOWI”, A RESZTĘ, CO ZOSTANIE DI-ABŁ(L)OWI – NO NIE WIEM, MOŻE SZMULOWI, HANDLARZOWI ABLOWI, ALBO NA TACĘ KATABASOWI”.

  Tym było zawsze mało! Jak sądzisz Wężyk, kto wygra rywalizację w temacie kryptowaluty?

  Szwajcarski bank projektuje kryptowalutę

  https://www.fxmag.pl/artykul/ubs-projektuje-kryptowalut

  USA przygotowuje projekt dotyczący kryptowalut

  https://cryptonews.pl/usa-przygotowuje-projekt-dotyczacy-kryptowalut/

  Ooooooo, w Polsce też będzie nowe ,,CZERWONE” ZŁO-TKO!

  PolishCoin – polska kryptowaluta dla wszystkich Polaków z całej Polski

  https://www.spidersweb.pl/2014/02/polishcoin-polska-kryptowaluta.html

  Widać, że to kryptodziadostwo powstaje w jednym czasie na całym globie! Czy to nie jest celowe działanie…?

  Putin zmieni rosyjską gospodarkę? Chce postawić na kryptowalutę i nie jest to Bitcoin

  https://finanse.wp.pl/putin-zmieni-rosyjska-gospodarke-chce-postawic-na-kryptowalute-i-nie-jest-to-bitcoin-6131008810272897a

  ?????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Waluta zasilana słońcem?

  https://bithub.pl/wiadomosci/waluta-zasilana-sloncem/

  Bywaj niepocieszony WŻYKU OGRODOWY

  Polubienie

 75. No to Putina nie rozumiem bo Bitcoin to numer 1 i on wszystko ustawia . Wartość Bitcoina rosnie wartośc innych kryptowalut rosnie wartośc Bitcoina spada spada również wartość innych kryptowalut . Nie na darmo Bitcoin zajmuje pozycję nr 1 na wszystkich wykresach i jest drogi .
  Kto wygra rywalizację ?
  hu… mnie to obchodzi . Mi głównie chodzi o zarobek .
  Putin zresztą jakby trochę głupiał .

  Putin zmieni rosyjską gospodarkę? Chce postawić na kryptowalutę i nie jest to Bitcoin

  Polubienie

 76. Swoja drogą to info całemu WPS a zwłaszcza PAZIEM się nie spodoba ha ha ha .

  Putin zmieni rosyjską gospodarkę? Chce postawić na kryptowalutę i nie jest to Bitcoin

  Polubienie

 77. Swoją drogą Kika to nowe info bo jeżeli tak to Bitcoin może poszybować albo wyjebać w dół i będzie heca .

  Putin zmieni rosyjską gospodarkę? Chce postawić na kryptowalutę i nie jest to Bitcoin

  Polubienie

 78. Co by nie mówić tak kryptowaluta na którą Putin postawił z pewnością wyjebie do góry także kto wie czy dużego siana się nie zarobi .

  Polubienie

 79. jeżeli kilka miesiecy temu wyjebaleś na kryptowalutę NEO tylko 2 tysPLN we wrześniu mogłeś być bogaty o 60 tys PLN tak poszybowała i co nie ma zysku ?
  za 2 tys PLN przypierd…. 60 tys PLN

  Polubienie

 80. proszę zobaczyć Bitcoin stabilnie . Nieco w dół Ethereum ale powinno pójść w górę bo to jednak Ethereum .

  1 Bitcoin $80,122,832,736 $4822.41 16,614,687 BTC $2,022,920,000 5.29% sparkline
  2 Ethereum $28,300,234,502 $297.79 95,035,796 ETH $535,484,000 -2.51% sparkline
  3 Ripple $9,731,752,816 $0.252115 38,600,451,446 XRP * $540,085,000

  więcej na stronie :
  https://coinmarketcap.com/

  Polubienie

 81. Ad Wężyka

  proszę zobaczyć Bitcoin stabilnie . Nieco w dół Ethereum ale powinno pójść w górę bo to jednak Ethereum.

  Oj, Wężyk, Wężyk, oczy Ci zarosły pi…, (no-no, czytaj pi-eniędzmi) powiedzmy Bitcoinami i niczego innego nie widzisz, a to zwykła MAR-ność…!

  !http://www.newsweek.pl/g/i.aspx/680/0/newsweek/633754753572800000.jpg

  Wężu, one też potrzebują na ,,gwałt” Bitcoinów? Wszystko mają, co jest do życia potrzebne – chyba spryciule wygrały w totolotka!

  Bywaj WĘŻYKU OGRODOWY. Chi, chi, chi…

  Polubienie

 82. Kika cipunko na kryptowalutach można zarobić ale nie od razu .
  Adm Tadzio do kur… nędzy wypierd… z twojego portalu to kodowe ścierwo pdo nazwą uch prezesa .Nie myslałem że ty takie kure…. u siebie umieścisz .
  Nie znoszę PIS ale bardziej nie lubię syfu KOD .
  Tadzio wypierd.. to ucho prezesa w szambo i raz do tego ucha jeszcze nasramy .

  Polubienie

 83. Oj tak tak potrzebujemy Bitcoinów i dobrego zarobku na tym . Zastanawiam się czy nie zainwestować w Bitcoin Gold .

  Wężu, one też potrzebują na ,,gwałt” Bitcoinów? Wszystko mają, co jest do życia potrzebne – chyba spryciule wygrały w totolotka!

  Polubienie

 84. Ot, przy okazji „pożegnania” z Gajówką Religijnej Marychy, jej właściciel zezwolił mi na jeszcze jeden mini-komentarz przy temacie https://marucha.wordpress.com/2017/10/09/slowko-o-ateizmie/#comments (patrz @33)

  A szukając, do komentarza @35 e-adresu internetowej wersji mej broszurki, z 1995 roku „Wojna Bogów: Helios-Światowid kontra Jahwe-Hefajstos” odkryłem, że to zapewne Adm niniejszego portalu, mój tekst przerobił, w maju 2017, na format pdf, bardzo elegancki, także do wydruku. Ewentualnym chętnym do przeczytania tej mej 45-stronicowej pracki sprzed blisko ćwierćwiecza, podaję zatem ten pdf e-adres:

  Click to access wojna-bogc3b3w.pdf

  Adm podczepił do mego zdjęcia, numer mego konta:

  Marek Głogoczowski konto: 92 1140 2004 0000 3202 7618 2247

  Przyznaję, że w trakcie 5-dniowego mego wyjazdu przed dwoma tygodniami do Belgradu na „II Kongres Słowiański” (I odbył się w tym mieście w 1946 roku z udziałem Marszałka Józefa Broz Tito i pozdrowieniami przesłanymi przez Generalissimusa Józefa Stalina) dość wyraźnie zubożałem. (Sprawozdanie, po rosyjsku, z rzeczonego „Kongresu-Świadectwa Upadku Słowiańsczyzny w wieku XXI”, któremu nadałem tytuł „Kryminalny LIBERALIZM ‚wyjątkowego narodu’ (USA)” można znaleźć tutaj: http://markglogg.eu/?p=1989 oraz tutaj: http://zazubr.org/2017/10/05/32278/) .

  A zatem jak ktoś chciałby pekuniarnie wesprzeć, b. zbiedniałego przed 10 dniami „literata, filozofa emeritus”, to niech wskazanym powyżej Bogom Helios oraz Światowid będą dzięki.

  (fot. A Bała przed 17 laty, w trakcie unifikacji instruktorów alpinizmu w skałkach podkrakowskich)

  Polubienie

 85. Panie Marku, my biedniejemy z każdym dniem, a to przez podniesienie najniższej stawki godzinowej do 13 zł, a to z ostatniego a obecnego żądania lekarzy bez stażu by im dano 9000 zł za wypisywanie recept na aspirynę, czy na wstrzymanie sraczki.
  Biedniejemy bo jak tak zaczną dawać podwyżki wszystkim tylko nie emerytom, no to rzecz jasna zaraz także i inni zechcą na tych podwyżkach skorzystać i też zarobić. I tak właściciel sklepiku który dwóm swoim ekspedientom będzie musiał podnieść zarobki z ośmiu do 13 zł pomyśli – ja też muszę mieć więcej kasy dla siebie i dla nich i chciał nie chciał podniesie cenę chleba z dwóch złotych na trzy, kiełbasy z 40 na 60 zł i wyjdzie na to że z tej naszej emerytury już nie kupimy sobie bułki z masłem i z kiełbaską a jedynie suchy chlebek z marmoladą. A zaraz rąbną nas rachunkami za wodę, gaz, wywóz śmieci bo wszędzie będą podwyżki i skąd wezmą na nie pieniądze jak nie z wyższych rachunków….dla emerytów.
  Przypominam dla tych nieśmiałych co chcieliby wpłacić na konto pana Marka a wstydzą się.
  Nie wstydźcie się panowie swego dobrego serca nawet jak jest w bogatym i chojnym wężu.

  Marek Głogoczowski konto: 92 1140 2004 0000 3202 7618 2247

  Ja na razie ratuję się miskami z drewna. Właśnie mam zamówienie na dwa moździerze i dużą podłużną miskę z korą na wierzchu.
  Tylko że kurza twarz 8000 zł wolne od podatku to trochę mało, to nie jest dobra zmiana.

  Polubienie

 86. wężu
  Myślałem że Ucho prezesa bardzo ci się spodoba. Przyznam się, wkleiłem ten film nawet nie oglądając.
  Sam może bym coś wzorem Waldiego zmajstrował z kamerą, ale widzisz, to jest tak, że łatwiej jest się zbłaźnić nisz zyskać poklask. A czy mnie poważnemu człowiekowi taka błazenada potrzebna?
  Raczej nie.
  Od politycznych kawałków są inni, Gregor Braun, Ziemkiewicz, Michalkiewicz, WPS, Olszański vel Jabłonowski, Piotr Konczarowski. Dla mnie miejsca tam nie ma.
  A inne tematy nie przyciągają widzów i słuchaczy, chyba że by jakiś kryminał opowiedział, albo lovstory z hepiendem.
  A może ty wężu sprujesz?
  Waldi może a ty nie?
  Spróbuj, to nie takie trudne.
  Pierwszy obejrzę i pochwalę.

  Polubienie

 87. No i co adminku i miałbym opowiadać jak Waldi ile miałem kochanek i ile bab ruchałem oprócz zony jak robi to Waldi . Może nie uwierzysz ale tez jestem powazny facet . wolę analizować zachowanie kryptowalut .

  Polubienie

 88. Swoją drogą to jak Waldi wprowadzi gospodarkę bez pieniądza to będzie to dobre rozwiązanie dla dr Głogoczowskiego .Swoją drogą jak to mozliwe że dwóch marksistów tak się nie lubi no i nie wierzę że tak madry człowiek jak doktor autor książek klepie biedę .
  Doktor sobie z tadzia robi jaja .
  rozumiem Kika że ta bida to Tadzio z pejsatą niską emeryturką z koszernego ZUS któremu ukochana Żydło jedynie dała 4 pln podwyżki na piwo a nędza to doktor może i nędza ale nie intelektualna .

  Polubienie

 89. Cierpliwie poczekam, aż wąż zainwestuje całą swoją kasę w bitkonia.
  Najpierw dadzą mu na przynętę, a później ogołocą do gołej skóry.
  Wężyk nie wie, że wszędzie tam gdzie dają za darmo, tam dają, by wszystko zabrać.
  Putin jak chce wprowadzić w Rosji ruską krypto walutę daje sygnał że szykuje się na odejście. Tyle że wcześniej chce zebrać trochę grosza, milion albo kilka milionów. W końcu też mu się coś należy od żyda, pardon, miało być od życia.

  Polubienie

 90. Tadzieńku po pierwsze to nie bitkonia bo jak chcesz zwalić konika to co to ma wspólnego z kryptowalutą . Po drugie bitcoin to nie jedyna kryptowaluta można inwestować w inne.
  Po trzecie Tadzio taki doświadczony biznesmen i nie wie że nigdy nie inwestuje za całość a wydziela się odpowiednią liczbę sianka na inwestycje .
  COŚ MI SIĘ TADZIU WYDAJE ŻE TY TAK TE USA WIDZIAŁ JAK MAŃCE STANĘŁO PRZY SPOWIEDZI U KATABASA .

  Polubienie

 91. Panowie Tadzio i dr inwestować w bitcoiny .Dascoiny . nie będziecie dziadami.

  No to mamy problem, Wężyk nam zachorował na ,,tropikalną” chorobę! Objawy są bardzo dziwne! Co to może być? Postarajmy się postawić diagnozę: Parkinson, Alzheimer, otępienie, ocipienie, demencja starcza, HIV, AIDS, SYF, KIŁA I CIEMNA MOGIŁA, albo…
  Już wiem, przecież szmule też na to chorują! To q… jest bardzo zaraźliwe i bardzo trudne do wyleczenia, dla tych, co nie posiadają rozumu!

  http://z1.demoty.pl/84a4f4296a8b9848a8a9cc3bdd195604d0b1fafa/chciwosc

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Chciwo%C5%9B%C4%87

  Wężyk, to Ty?

  Chwila, chwila, chciwość (łac. avaritia,), przecież to już było w starożytności!

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Awarowie

  Co to by się działo, jakby w jednym czasie, w elektrowniach na całym świecie, AWAR-OWIE zrobiliby wielką AWAR-ię? Wężyk, jaki byłby wtedy kurs dnia, Bitcoina i Dascoina? Ile można byłoby wytoczyć, drewnianych misek i tłuczków w technice 3D…? Czy któryś SERWER… Totalna klapa kultu T-P-D? Chi, chi, chi…

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Awaria_(technika)

  Pozdrawiam

  Polubienie

 92. Kika ty jesteś taki że jakbyś na swojej drodze spotkał gołą babę to byś jej nie poruchał nawet po 20 letnim poście w Alcatraz by byś się bał HIV albo kiły albo byś narzekał że ma za wąską taki z ciebie cudak .
  Spokojna twoja rozczochrana .Optymizmu trochę .
  Koparki pracują ,górnicy zapierd… wydobycie bitcoina idzie OK.

  No to mamy problem, Wężyk nam zachorował na ,,tropikalną” chorobę! Objawy są bardzo dziwne! Co to może być? Postarajmy się postawić diagnozę: Parkinson, Alzheimer, otępienie, ocipienie, demencja starcza, HIV, AIDS, SYF, KIŁA I CIEMNA MOGIŁA, albo…

  Polubienie

 93. Co to by się działo, jakby w jednym czasie, w elektrowniach na całym świecie, AWAR-OWIE zrobiliby wielką AWAR-ię? Wężyk, jaki byłby wtedy kurs dnia, Bitcoina i Dascoina? Ile można byłoby wytoczyć, drewnianych misek i tłuczków w technice 3D…? Czy któryś SERWER… Totalna klapa kultu T-P-D? Chi, chi, chi…

  Polubienie

 94. Ad Snake

  Koparki pracują ,górnicy zapierd… wydobycie bitcoina idzie OK.

  Wężyk, znasz to,…!

  … a to,…?

  … i jeszcze to…!

  … o tym też powinieneś wiedzieć i zrobić sobie potężną burzę w mózgu, może być orkan lub tornado, co się bardziej opłaca i kalkuluje!

  A tak ogólnie to wyluzuj i posłuchaj ,,luzackiej” piosneczki wpadającej w uszko! Chi, chi, chi…

  https://www.wykop.pl/wpis/19803221/ale-cyrk-kurwa-mac-dupy-znow-trzeba-dac-taki-juz-d/

  https://sjp.pl/luzacki

  Bywaj WęŻyKu OgRoDoWy. Cha, cha, cha…

  Polubienie

 95. Za hu… Pastuszki ruchającego baby oprócz żony jak sam w filmiku mówił nie ponimaju ciebie kika ani tych memów co wkleileś .
  Kika nie ma argumentów to apeluje o wyluzowanie ha ha ha .

  Polubienie

 96. Wężu
  Może i w tej Ameryce nie byłem,
  Może tylko tak bajdurzyłem
  A może siedziałem pewnego dzionka na golden gate
  i z dala przyglądałem się staremu Alcantrate
  ( powinno być Alcatras, ale się nie rymowała
  Wiec słówko się po podmieniało

  Na molo młode foczki się opalały i…
  Tłuste tyłeczki na słonko wystawiały
  I nuciły
  Tańcz mnie po miłości kres
  Aż cię pokąsa pies

  Jedna podchodzi do mnie i pyta
  Tak wprost, jakby z kopyta

  – Duju interesting maj bady?
  (Do you interesting my body) ( przetłumacz w Google)
  A ja na to – Sorry I do not!

  Ostatnio moje ulubione piosenki

  Polubienie

 97. Ad Snake

  Kika nie ma argumentów to apeluje o wyluzowanie ha ha ha .

  Wężyku, to nie są braki w argumentach, tylko SENTENCJE, które należy sobie uzmysłowić albo przemyśleć i przyswoić, tak jak tabliczkę mnożenia!

  https://pl.wikiquote.org/wiki/Sentencja

  https://sjp.pl/przyswoi%C4%87

  Nazywają to także ,,ZŁO-TYMI MYŚLAMI”, a jak mnie wiadomo, to masz wielki ciąg, może pociąg w kierunku błyskotek i dlatego coś mnie podkusiło… Chi, chi, chi…

  https://pl.wiktionary.org/wiki/z%C5%82ota_my%C5%9Bl

  Patrzcie Państwo, Wężykowi się nie podobają wyuzdane piosneczki! Hmm, a kto to na portalu ,,WP” wszystkie tematy, komentuje używając łacińskich sprośności, umieszczonych od pasa w dół? Co to za GAD-zina…?

  https://sjp.pl/wyuzdanie

  https://sjp.pl/spro%C5%9Bno%C5%9B%C4%87

  Trudno się z tym nie zgodzić! Cha, cha, cha…

  Bywaj WęŻyKu OgRoDoWy

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s