Jeszcze raz o złodziejskim, bandyckim wręcz systemie bankowym…


Blog polski by opolczykpl

Polska, Słowiańszczyzna, polityka

.

.

99% populacji to owce przeznaczone do strzyżenia w czasie pokoju i na rzeź w czasie wojny. Politycy i biurokraci to owczarki. Właścicielem farmy jest światowa finansjera


Do napisania poniższego wpisu skłonił mnie poniższy film:

.

Nadal bez zastrzeżeń popieram góralskie veto i Sebastiana Pitonia, niemniej fragment tego filmu, gdy była rozmowa o drukowaniu pieniędzy (od ok. 20 minuty) po prostu mnie rozłościł. Sebastian Pitoń ma raczej mgliste i błędne pojęcie o kreacji pieniądza (drukowaniu go), a gospodarz programu jest w tej kwestii kompletnie zielony. Poziom wiedzy ekonomicznej, a zwłaszcza znajomość funkcjonowania bandyckiego systemu bankowego jest w Polsce katastrofalnie niska.

Otóż obaj rozmówcy wielokrotnie mówili o tym, że rząd drukuje pieniądze i ubolewali, że jest to złodziejstwo. A przecież od oszukańczej tzw. „transformacji” rządzące z nadania okupanta Polską ekipy nie mają prawa do drukowania, a raczej kreacji pieniądza. Samo drukowanie nie ma znaczenia w tym sensie, że np. zniszczone banknoty trzeba zastąpić nowymi i je ktoś musi drukować. Należy więc mówić o kreacji pieniądza i sposobie puszczania go w obieg. W czasach PRL monopol na kreację pieniądza miały władze, przez co były pod tym względem suwerenne. W przeszłości, przez tysiąclecia przywilej kreowania pieniądza (bicia monet) przysługiwał wyłącznie władcom, rządzącym. Obecnie na całym zachodzie monopol ten należy do banksterów, którzy stworzyli system kreacji pieniądza, będący niezwykle bezczelnym, wręcz zuchwałym bogaceniem się banksterów i ograbianiem całych państw.
Jest w sieci film pt. Pieniądze jak dług. Trwa ponad 2 godziny, zrobiony jest jednak fatalnie.

.

.

.

W pewnym momencie podstępny bankier Czerwona Tarcza chce skolonizować wyspę. Podstępnie udaje mu się osadzić we władzach skorumpowanych i uległych sobie ludzi. Wprowadzają zmiany. Oddają bank i prawo kreacji pieniądza banksterowi. Aby przekonać ludzi, że jest to dobry system, bankster drukuje 1 000 000 złotych i przydziela wszystkim mieszkańcom kredyt po 1 000 złotych na głowę. Wszyscy są zadowoleni, rozkręcają biznesy, budują nowe domy. W ciągu roku spłacają zaciągnięty kredyt. Ale na koniec muszą spłacić i odsetki – 10 %. Tyle, że bankster na spłatę odsetek nie dodrukował pieniędzy. Muszą więc mieszkańcy z własnych pieniędzy dać odsetki banksterowi. Łączna wysokość odsetek wyniosła 100 000 zł. Po ich spłaceniu w obiegu pozostało 900 000. Wszyscy nagle poczuli się niezadowoleni. Zaczęło brakować pieniędzy, gdyż każdy miał średnio 100 zł mniej w kieszeni. Musiano znów zaciągnąć kolejny kredyty. Bankster ponownie wydrukował 1 000 000 złotych i pożyczył mieszkańcom. Gdy po roku spłacili kolejny wydrukowany kredyt, a ponadto ponownie z własnych pieniędzy dali mu kolejne 100 000 zł tytułem odsetek, w obiegu pozostało 800 000 złoty. Brakowało więc jeszcze więcej pieniędzy niż spłacie pierwszego kredytu. Musieli więc brać kolejny kredyt. Łatwo jest wyliczyć, że po spłaceniu dziesiątego kredytu wraz z odsetkami mieszkańcom wyspiarskiego państewka pozostało w obiegu ZERO złotych. Bankster odsetkami ograbił ich doszczętnie. Mieszkańcy utracili cały 1 000 000 złotych, jakie posiadali przed przejęciem ich systemu bankowego przez Czerwoną Tarczę. Sam natomiast bankster w tym samym czasie wzbogacił się na nich o 11 000 000 złotych: 10 x 1 000 000 wydrukowanych kredytów, które mu zwrócono plus 10 x 100 000 spłaconych odsetek.

Aby powyższa opowiastka odpowiadała rzeczywistości należy jeszcze ją uzupełnić. Gdy po kolejnych spłatach kredytów wraz z odsetkami brakować zaczynało pieniędzy, bankster zwlekał z kolejnymi kredytami wykupując krok po kroku zbankrutowane sklepy, restauracje i warsztaty. Wcześniejsi ich właściciele nadal w nich pracowali, ale już jako jego pracownicy najemni. Tyle, że zarabiali mniej, niż wcześniej, gdy byli właścicielami. Większość zysków bankster lokował w swoich skarbcach na rajskich wyspach podatkowych. Przejął też elektrownię, ujęcia wody pitnej, pocztę, telefony, linie kolejowe, szpital i szkoły. A w końcu, gdy mieszkańcy byli już całkiem zubożeni, zaczął wykupować od nich drogi, ziemię, lasy – słowem wszystko. Nim minęło kilka lat, wyspa stała się jego prywatną własnością, zaś wcześniej wolni jej mieszkańcy jego finansowymi niewolnikami i tanim ludzkim bydłem roboczym.

Tak wygląda współczesna gospodarka i system gospodarczy i finansowy zachodu. Aby postawić ją na nogi, w pierwszej kolejności należy upaństwowić banki. Tylko w ten sposób można pozbawić złodziejskich banksterów źródła ich potęgi. Działalność banków powinna obejmować jedynie udzielanie rzeczywistych kredytów oraz prowadzenie kont klientów. Nadwyżka zysków z pobieranych opłat za prowadzenie kont i zbieranych odsetek odprowadzana byłyby do skarbu państwa i pieniądze te ponownie państwo mogłoby wykorzystać na pensje sektora publicznego, utrzymanie szkół, szpitali, wojska, policji itp. Banki muszą mieć całkowity zakaz prowadzenia jakichkolwiek spekulacji giełdowych i nadmuchiwania baniek inwestycyjnych. Kreację pieniądza musi posiadać wybieralny w uczciwych wyborach rząd. Jest to konieczne z różnych powodów. Gdyby dzisiaj upaństwowiono w Polsce banki, nadal by odpływały z Polski setki miliardów złotych rocznie. Wszak zbyt wiele działów gospodarki jest w obcych rękach. Zyski uzyskiwane przez obcych właścicieli wyprowadzane są z Polski i lądują na zagranicznych kontach właścicieli. Ciągły odpływ pieniądza z polskiego rynku musi być na bieżąco uzupełniany przez kreację nowego pieniądza, gdyż inaczej zabrakłoby pieniędzy w obiegu wewnętrznym. Przy czym ważnym zadaniem polskiego rządu powinno być możliwie maksymalne ograniczenia odpływu pieniądza z Polski. Wszystkie złodziejsko sprywatyzowane przedsiębiorstwa na fali tzw. „transformacji” muszą zostać ponownie upaństwowione. Zwłaszcza sprzedane za grosze obcym przedsiębiorstwa muszą stać się ponownie własnością Polski i Polaków. Generowane przez nie zyski wracałyby do budżetu. To posunięcie ogromnie by zmniejszyło odpływ pieniądza za granicę, przez co rząd nie musiałby tworzyć tylu nowych pieniędzy. Ale prawo do tego musi mieć, choćby po to, by finansować konieczne dla kraju inwestycje. Wykonawcami inwestycji musiały by być wyłącznie rodzime firmy. W ten sposób państwo bogaciłoby się i o nowe inwestycje, i o nowo wykreowane na nie pieniądze, pozostające w wewnętrznym obiegu. Zadaniem państwa musi być troska o to, by pieniędzy nie było ani za dużo, ani za mało.

Sebastian Pitoń powiedział w pewnym momencie, że deflacja jest korzystna. Jest to nieprawda. Jest równie zła jak inflacja. Przy inflacji, zwłaszcza hiperinflacji, pojawia się zjawisko nadmiernego wykupowania towarów i chomikowania ich w myśl zasady – lepiej kupić coś dzisiaj, bo jutro będzie to droższe. Wywołuje to panikę na rynku, wykupywanie towarów i w efekcie daje puste półki w sklepach. Przy deflacji jest odwrotnie. Ludzie wstrzymują się z wieloma zakupami w myśl zasady – po co mam coś kupić dzisiaj, jeśli jutro kupię to taniej. Ale wtedy spada popyt, przedsiębiorstwa muszą zmniejszać produkcję, a nawet zwalniać pracowników, których państwo musi utrzymywać zasiłkami, co jest szkodliwe dla gospodarki i budżetu. Tak więc zarówno inflacja jak i deflacja są niekorzystne. Pieniądz musi mieć stałą wartość.

Kolejna sprawa – jaki pieniądz: fiducjarny czy mający pokrycie np. w złocie. Bo znam wielu piewców konieczności wprowadzenia pieniądza mającego pokrycie w złocie. Jest to nonsens. Wielki kryzys w usraelu z roku 1929 wybuchł, gdy dolary miały pokrycie w złocie, co nie uratowało gospodarki usraela przed długotrwałym i głębokim kryzysem. Pieniądz fiducjarny, przy zdrowej gospodarce, wolnej od okradania jej przez banksterów, nie potrzebuje pokrycia w czymkolwiek. I bez pokrycia w złocie można mieć do niego zaufanie, pod warunkiem, że złodziejskie giełdy nie będą prokurowały kryzysów gospodarczych, a złodziejski prywatne banki nie będą drenowały rynku z pieniędzy oraz nie będą tworzyły baniek finansowych kończących się także kryzysami. Gospodarka może na zawsze uwolniona zostać od kryzysów. Warunkiem tego jest upaństwowienie banków i likwidacja złodziejskich giełd. I w takim systemie pieniądz fiducjarny nie tylko zawsze będzie stabilny, ale będzie też cieszył się zaufaniem ludności. A ono jest ważniejsze niż pokrycie pieniądza w złocie. Wszak złodziejskie giełdy manipulują i samą wartością złota, a także mogą wywołać kryzys mimo pokrycia waluty w złocie.

Na koniec jeszcze jedna sprawa: aby nie doszło do powtórki obecnego zniewolenia ludzkości, gdy znów bogacze skorumpują rządy, przejmą media i prawie całe majątki narodowe na prywatną własność, jak mamy to obecnie, konieczne jest wprowadzenie górnej granicy zarobków i posiadanego majątku. Natura ludzka jest słaba i prawie każdy bogacz prędzej czy później będzie chciał wpływać na politykę, będzie próbował przejmować kontrolę nad nią, mediami i gospodarką, by pracowały w jego interesach – by mógł się jeszcze bardziej bogacić i jeszcze bardziej kontrolować politykę, media i gospodarkę, a przez nie całe życie społeczne. Nie podaję żadnej konkretnej górnej granicy zarobków i posiadanego majątku. Może to być 10, 50 czy 100-krotność średniej krajowej. Im będzie niższa, tym mniejsze niebezpieczeństwo, że znów pojawi się klika bogaczy, która przejmie kontrolę nad całymi państwami. Niemniej taka górna granica jest konieczna, by nie narzucono ludzkości ponownie niewolnictwa jak obecnie.


opolczyk


PS
Tu wrócę jeszcze do listy rzekomo „najbogatszych” ludzi na świecie.

Tak obecnie wygląda top 10 najbogatszych według Bloomberga, stan na 13 lipca (w nawiasie podajemy o ile wzbogacili się od początku 2020 r.):

Jeff Bezos: 189 mld dol. (+74,5 mld)
Bill Gates: 116 mld dol. (+2,41 mld)
Mark Zuckerberg: 93 mld dol. (+14,6 mld)
Bernard Arnault: 92,6 mld dol. (-12,6 mld)
Steve Ballmer: 76,8 mld dol. (+18,6 mld)
Larry Page: 72,7 mld dol. (+8,11 mld)
Elon Musk: 70,6 mld dol. (+43 mld)
Siergiej Brin: 70,4 mld dol. (+7,7 mld)
Mukesh Ambani: 70,2 mld dol. (+11 mld)
Warren Buffett: 69,2 mld dol. (-20,11 mld)

https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/kariera/najbogatsi-ludzie-swiata-po-pandemii-wielkie-zmiany-w-rankingu/1e0tezr.Lista ta nasuwa kilka refleksji. Wprawdzie dwóch z tych bogaczy utraciło sporo miliardów (nie powiadomiono ich, w co mają „inwestować”), ale ośmiu zarobiło wielokrotnie więcej. Najwięcej Bezos, który od 1 stycznia do 13 lipca, mimo lockdownu zarobił 74,5 miliardów dolców. W tym samym czasie miliony ludzi na świecie wpędzono w biedę i bankructwo. Czy jest to normalny świat, w którym jeden cwaniak należący do sitwy w kilka miesięcy zarabia sumę wystarczającą do uratowania przed bankructwem miliony drobnych przedsiębiorców, właścicieli kafejek, pizzeri, małych sklepików?To pokazuje, jak chory zdegenerowany i po prostu złodziejski i bandycki jest współczesny zachodni żydo-banksterski kapitalizm. Należy go rozwalić i zbudować od zera system sprawiedliwy, bez milionów bankrutów i biedaków obok garstki złodziejskich banksterów i multimiliarderów..Przy okazji polecam jeszcze i te moje wcześniejsze wpisy:.https://opolczykpl.wordpress.com/2015/10/05/bajkolandia-i-era-bankstera/

https://opolczykpl.wordpress.com/2019/11/17/christopher-jon-bjerknes-starozytny-zydowski-plan-przejecia-swiata-za-pomoca-lichwy/

.

.

.

Za: https://opolczykpl.wordpress.com/2021/01/14/jeszcze-raz-o-zlodziejskim-bandyckim-wrecz-systemie-bankowym/

42 uwagi do wpisu “Jeszcze raz o złodziejskim, bandyckim wręcz systemie bankowym…

 1. Kopia mojego wpisu spod notki:

  https://wiernipolsce.wordpress.com/2021/01/13/kocham-gorali-walcza-o-wolnosc-nasza-i-wasza/#comment-186656

  andrzej 14 stycznia 2021 o 3:49 PM

  opolczykpl 14 stycznia 2021 o 1:18 PM

  Andrzeju,

  „nie wiem jak u Ciebie, ale u mnie uaktywniła się znana nam obu upierdliwa gnida. Szczuje na górali i na Pitonia. Oczywiście ląduje w „ściekach” – gdzie jest jego miejsce. Ale to tak na marginesie.”

  ==========================

  Andrzeju … .

  Ta gnida to chory człowiek lub zadaniowiec.

  Zauważyłem taką zależność, że zawsze opluwa i wyśmiewa tych, którzy próbują cokolwiek robić przeciwko okupantowi. Przyczepia się do najdrobniejszych szczegółów, aby dokleić danej osobie, grupie społecznej przysłowiową łatkę, a zatem dyskredytować ją w oczach odwiedzających dany blog.

  Wiosną najeżdżał na przedsiębiorców, jak ci zaczęli przeciwstawiać się blokowaniu ostałej się jeszcze w polskich rękach gospodarki. Teraz pluje na Górali. Gdy podniesie się następna grupa społeczna, będzie opluwał następną!

  Tak, jak z WPS zrobił już śmietnik i śmiechowisko, którego nie daje się odwiedzać.
  Teraz próbuje przymilać się do pana Pawła nazywając go panem prezesem.
  Dziwię się, że pan Paweł daje się w dziecinny sposób ogrywać i toleruje go.
  Ponadto tamtejsi admini nie zwracają uwagi na jego szkalowanie, na Wierni Polsce, co jest niezrozumiałe dla mnie.

  Dziwne to rozbijackie zachowanie na WPS, do którego dołączył nawet góral spod samuśkich Tatr tytułujący się wszem i wszędzie, jako spec ds. szczepień Głogoczowski, ba nawet dołączył do niego za dzbanek wody tutejszy Dyl i inni przyklaskujący.
  W takim razie postawię pytanie: co dzieje się ze stroną WPS?

  Polubione przez 1 osoba

 2. Jedna uwaga do wpisu “Jeszcze raz o złodziejskim, bandyckim wręcz systemie bankowym…”

  Prawie zerowe stopy procentowe – co to znaczy w praktyce?

  https://www.doradca.tv/zerowe-stopy-procentowe-co-to-znaczy-w-praktyce/

  Prof. Eugeniusz Gatnar, RPP: Zerowa stopa referencyjna NBP szkodzi, zamiast pomagać

  https://www.parkiet.com/Ludzie-rynku/308109992-Prof-Eugeniusz-Gatnar-RPP-Zerowa-stopa-referencyjna-NBP-szkodzi-zamiast-pomagac.html

  NIE ORZĄ, NIE SIEJĄ…, ALE CAŁY CZAS BEZKARNIE RABUJĄ GOJÓW.

  Banki zarobiły blisko 8 mld zł w 11 miesięcy 2020 r.

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Banki-zarobily-blisko-8-mld-zl-w-11-miesiecy-2020-r-8033083.html

  BANKSTERZY TYRAJĄCY ZA MISECZKĘ RYŻU DZIENNIE!

  Prezesi banków zarabiają nawet 18000 zł… dziennie. Miliony Polaków dostają dziesięć razy mniej… miesięcznie

  https://spidersweb.pl/bizblog/zarobki-prezesow-bankow/

  MATEUSZEK I TARCZE NUMER OCHNAŚCIE.

  Tarcza 6.0 – kolejne branże mogą już składać wnioski o dodatkowe świadczenie postojowe

  https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/tarcza-6_0-kolejne-branze-moga-juz-skladac-wnioski-o-dodatkowe-swiadczenie-postojowe/3741521

  IM JUŻ TARCZE SĄ NIEPOTRZEBNE.

  Liczba niewypłacalności polskich firm wzrosła w 2020 roku

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Liczba-niewyplacalnosci-polskich-firm-wzrosla-w-o-22-proc-8032626.html

  Hej!

  Polubienie

 3. Andrzeju,

  trochę szkoda mi jest strony WPS. Mam do niej pewien sentyment, gdyż sam pisałem na niej w 2011 roku przez dobre pół roku. Obecnie jednak faktycznie powoli schodzi na psy. I nic na to nie poradzę.
  A ponadto – nie mój cyrk i nie moje małpy.
  Ujadaniem obszczymurków nie przejmuję się.
  I Ty także nie zwracaj na obszczymurków uwagi.

  Psy szczekają, kundle ujadają, karawana idzie dalej…

  Polubione przez 1 osoba

 4. „Sebastian Pitoń powiedział w pewnym momencie, że deflacja jest korzystna.”

  Deflacja to, zgodnie z definicją słownikową, zmniejszenie ilości pieniądza na rynku. To oczywiście nie może być zjawiskiem korzystnym. Całe lata 20-te w Ameryce, nie te nasze, te wcześniejsze, to było zalewanie rynku potężnymi falami pieniędzy, zupełnie tak jak obecnie. I w 1929 raptem zmniejszono ilość udzielanych kredytów. Transakcje czekowe spadły o 1 200 miliardów dolarów – dwie trzecie pieniędzy w dyspozycji handlu i przemysłu. Tak się skończyły te „roaring twenties”, czyli szalone lata dwudzieste – jednym wielkim kacem. Ci, którzy dają kredyt, mogą go również wstrzymać. A później piszą „naukowe” rozprawy o cyklach koniunkturalnych, kryzysach, okresach prosperity, a goje czytają te głupoty z wypiekami na twarzy.

  Polubione przez 1 osoba

 5. GÓRALSKIE VETO: Zaczynamy BUNT od morza aż po TATRY! Rząd UPADNIE! – Sebastian Pitoń w Zakopanem.

  Brawo Górale, brawo Polacy!

  Bądźmy razem ponad wszelkimi podziałami, gdyż mamy jednego wspólnego wroga.

  Polubienie

 6. TAAAAA, ŻYDY POTRAFIĄ NAMIESZAĆ W CZEREPACH GOJÓW!

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pieniądz

  http://www.edupedia.pl/words/index/show/384633_slownik_jezyka_polskiego-cena.html

  https://pl.wiktionary.org/wiki/cena

  CENY SIĘ ZACZĘŁY TWORZYĆ PRZY ŻYDOWSKIM KORYCIE.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Cena_(posiłek)

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rex_bibendi

  JAK OD GOJÓW WSZYSTKO DOSTAJĄ ZA DARMO, TO WTEDY:

  https://context.reverso.net/tłumaczenie/polski-angielski/cena+nie+gra+roli

  ŻYDOWSKI PIENIĄDZ.I SYFILIZACJA ŁACIŃSKA.

  ,,Łac. pecu → bydło, od wizerunku owcy bitego na monetach za czasów Serwiusza Tuliusza < praindoeur. *pek'us < praindoeur. *pek'- → wyskubać, wyrwać (np. włosie, wełnę)…''

  https://pl.wiktionary.org/wiki/pecunia

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Pecunia_non_olet

  Hej!

  Polubienie

 7. Wiesław Liźniewicz,

  witam! Góra z górą się nie zejdzie. A my zeszliśmy się u Andrzeja.
  Deflacja ma jeszcze inne znaczenie. Pisze o tym wiki: „Deflacja (z łac.)[1] – długotrwały spadek przeciętnego poziomu cen w gospodarce przekładający się na wzrost siły nabywczej pieniądza[2]. W warunkach deflacji za tę samą ilość pieniędzy po pewnym czasie można kupić więcej towarów i usług.
  Przeciwieństwem deflacji jest inflacja (…).”
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Deflacja_(ekonomia)

  I ja miałem na myśli właśnie to znaczenie deflacji, choć w obu znaczeniach jest deflacja dla gospodarki zjawiskiem szkodliwym. Choć nie jestem ekonomistą, ale tę definicję deflacji znam dobrze od prawie 40 lat. W obozie internowanych czytałem świetną książkę Schumachera „Małe jest piękne”. Była to ostra krytyka kapitalizmu, masowej produkcji, a zwłaszcza kultu zysku.
  https://lubimyczytac.pl/ksiazka/193052/male-jest-piekne-spojrzenie-na-gospodarke-swiata-z-zalozeniem-ze-czlowiek-cos-znaczy

  Miałem jednak problem, gdyż nie znałem wielu terminów z zakresu ekonomii. Na szczęście w celi siedział ze mną Jarek Chołodecki, wiceszef zarządu regionu z Opola, z wykształcenia magister ekonomii. I to on wyjaśnił mi wiele terminów ekonomicznych, w tym i to, czym jest deflacja. Praktycznie przerobiłem wtedy w przyspieszonym tempie całą uniwersytecką ekonomię, przez co na plewy nie daję się nabierać.

  Pozdrawiam z Pforzheimu…

  Polubione przez 1 osoba

 8. Szef centrum Gamaleya mówi, że szczepionka Pfizera jest niebezpieczna
  Szczepionka Pfizer jest szczepionką RNA, która nie rozwiązuje wielu podstawowych problemów związanych z bezpieczeństwem, powiedział 14 stycznia dyrektor Gamaleya Centre Alexander Gintsburg w wywiadzie dla National News Service.
  Kanał Google.News IA Red Spring w Google News

  Skomentował więc informację o śmierci w Norwegii 23 osób, które otrzymały tę szczepionkę.

  „Kiedy do komórek dostaje się duża ilość obcego RNA, układ odpornościowy postrzega to jako wielkie niebezpieczeństwo. Występuje silny proces zapalny. Ta metoda podawania szczepionki nie zawiera żadnych ograniczeń ”- wyjaśnił Gunzburg.

  To właśnie kwestie bezpieczeństwa stały się głównym celem wysiłków Pfizera przy opracowywaniu tej szczepionki, ale nie wie, czy ich amerykańscy koledzy odnieśli sukces w tej sprawie, dodał Gunzburg.

  Podstawową kwestią jest to, na jakim etapie nastąpiła śmierć. Jeśli stało się to po pierwszym wstrzyknięciu szczepionki, możemy założyć, że zmarły nie był szczepiony. Jeśli stało się to po drugim wstrzyknięciu szczepionki, to jest to skandal – dodał naukowiec.

  Trzeba zrozumieć, że śmiertelność na poziomie 0,01% to zbyt wysoki wskaźnik, bo przy masowych szczepieniach mówimy o setkach istnień ludzkich. Dlatego Steinar Madsen, rzecznik Norweskiej Agencji Leków, o śmierci 23 osób nie powinien postrzegać jako „nie powodujący większego niepokoju” – powiedział Ginsburg.

  Przypomnijmy, o śmierci 23 osób w Norwegii dowiedział się po wprowadzeniu szczepionki Pfizer. Norweska Agencja Leków stwierdziła, że ​​byli to ludzie po 80 roku życia z osłabionym układem odpornościowym.

  IA Red Spring
  Przeczytaj cały materiał tutaj:
  https://rossaprimavera.ru/news/fb1a2cab

  Polubienie

 9. Oświadczenie Lekarza

  Ja, niżej podpisany oświadczam że,
  szczepionka (tutaj nazwa szczepionki) ______________________________

  Wyprodukowana przez: __________________________________________

  Seria i numer: _________________________________________________

  Zawierająca następujące składniki: _________________________________

  ______________________________________________________________

  Zastosowana jest, celem zapobiegnięcia: (nazwa choroby)

  ______________________________________________________________

  Ta szczepionka wolna jest od wszelkich zanieczyszczeń i aplikuje ją dzisiaj
  Pani / Panu / Dziecku (imię nazwisko, data urodzenia)

  ______________________________________________________________

  Zapewniam, ze zastosowana szczepionka jest absolutnie bezpieczna i nie zagraża życiu ani zdrowiu. Nie powoduje żadnych bezpośrednich szkód ani też późniejszych komplikacji zdrowotnych takich jak paraliżu, uszkodzenie mózgu, ślepoty, gruźlicy, rakowym owrzodzeniem w miejscu zaszczepienia lub gdzie indziej, uszkodzenia nerek, zapalenia wątroby prowadzących do śmierci lub tez nie.
  Zapewniam, że zaaplikowana szczepionka przez _____ lat zabezpiecza przed tą wyżej wymienioną chorobą.
  W przypadku wystąpienia w/w choroby przed tym okresem, zobowiązuję się do dobrowolnej wypłaty (bez procesu sadowego) odszkodowania w wysokości 40 tys. złotych.
  W przypadku wystąpienia psychicznych lub fizycznych powikłań w związku z dzisiejszym zaszczepieniem, zobowiązuje się, poszkodowanemu / ej lub rodzinie wypłacić odszkodowanie w wysokości:

  ___________________ złotych

  słownie złotych: ______________________________________________________________

  bez odwlekania i wzywania do sądów

  ________________________________________
  (miejscowość i data)

  .
  .

  _______________________
  (pieczęć i podpis lekarza)

  Polubienie

 10. NO TO CO, OSIEM MIESIĘCY I KOLEJNA PANDEMIA?

  Jak długo utrzymuje się odporność na COVID-19? Naukowcy rozwiewają wątpliwości

  ,,Naukowcy: odporność na COVID-19 utrzymuje się co najmniej osiem miesięcy…”

  https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,covid-19–jak-dlugo-trwa-odpornosc-po-przebyciu-choroby–juz-wiadomo,artykul,25934354.html

  MIAŁY BYĆ DWIE SZPRYCE NA BARANIĄ GŁOWĘ, A TERAZ WYSTARCZY TYLKO JEDNA?

  Eksperci: przesunięcie drugiej dawki szczepionki jako globalny problem

  https://www.dw.com/pl/eksperci-przesunięcie-drugiej-dawki-szczepionki-jako-globalny-problem/a-56210248

  ONI JUŻ NA NIC NIE ZACHORUJĄ, ZDOBYLI ODPORNOŚĆ NA WIEKI WIEKÓW. AMEN.

  ZMARLI PO SZCZEPIONCE NA COVID-19!

  https://www.planeta.pl/Ciekawostki/Szczepionka-na-COVID-19-i-powiklania.-Zmarli-po-szczepieniu-w-Szwecji-13-01-2021

  NA TO DZIADOSTWO POSZCZEPIENNE, JESZCZ NIE WYMYŚLILI KOLEJNEJ SZPRYCY.

  Szwecja płaci odszkodowania ofiarom szczepionki przeciwko świńskiej grypie

  https://www.dw.com/pl/szwecja-płaci-odszkodowania-ofiarom-szczepionki-przeciwko-świńskiej-grypie/a-19257185

  Narkolepsja z katapleksją lub bez katapleksji

  https://www.aoporphan.com/po_pl/chorobach-rzadkich-i-ich-objawach/neurology-metabolic-disorders/Narkolepsja-katapl

  SZUBRAWCY MAJĄ CYKORA I WYCENILI ZDROWIE GOJÓW NA 100 TYS. ZŁ?

  Do 100 tys. zł odszkodowania za powikłania poszczepienne

  https://www.termedia.pl/koronawirus/Do-100-tys-zl-odszkodowania-za-powiklania-poszczepienne,40952.html

  Hej!

  Polubienie

 11. PANI, PAN, CZYLI MY WSZYSCY ZA TO SPREPAROWANE QRESTWO SŁONO ZAPŁACIMY!

  Belgia ujawniła cenę szczepionki na COVID. Pfizer: Złamanie klauzuli poufności

  https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/201219369-Belgia-ujawnila-cene-szczepionki-na-COVID-Pfizer-Zlamanie-klauzuli-poufnosci.html

  Oto fabryka Pfizera w Puurs – to z niej miliony szczepionek trafią do Polski i innych krajów UE

  https://next.gazeta.pl/next/7,173953,26637242,oto-fabryka-pfizera-w-puurs-to-z-niej-miliony-szczepionek.html

  KTO MA CZS, NIECH SOBIE POCZYTA, JAK ŻYDOWSKA MACHINA SPRYTNIE DZIAŁA.

  https://next.gazeta.pl/next/7,173953,26637242,oto-fabryka-pfizera-w-puurs-to-z-niej-miliony-szczepionek.html

  Hej!

  Polubienie

 12. opolczykpl

  Witam Pana,
  dobrze, że są jeszcze takie miejsca, gdzie można się spotkać. Z ekonomią jest taki problem, ze według mnie jest to nauka wymyślona przez Żydów i mająca im służyć. W końcowej części definicji Encyklopedii PWN jest takie stwierdzenie: „deflacja jest korzystnym zjawiskiem zwłaszcza dla osób o stałych dochodach, gdyż powoduje zwiększenie siły nabywczej pieniądza, stanowi natomiast utrudnienie dla wielu przedsiębiorstw, zwłaszcza gdy spadają ceny wytworzonych przez nie produktów, a nie spadają ceny używanych przez nie czynników produkcji.”

  To jest jakieś kuriozum: ceny wytworzonych przez przedsiębiorstwa produktów spadają, a nie spadają ceny używanych przez nich czynników produkcji. To co? Gospodarka to nie jest zespół naczyń połączonych? A jeśli tak jest, jak w definicji, to nie mamy do czynienia z deflacją, bo nie wszystkie ceny spadają.

  Co to są czynniki produkcji? To co dla jednego przedsiębiorstwa jest produktem, to dla innego jest czynnikiem produkcji. Jeśli jedno przedsiębiorstwo produkuje obrabiarki, to dla niego jest to produkt, a dla przedsiębiorstwa, które je wykorzystuje w swoim procesie produkcji, jest to czynnik produkcji. Jak więc może cena czegoś spadać i nie spadać?

  Pieniądz jest tylko środkiem wymiany towarów i niczym więcej. Nie ma żadnego znaczenia jego ilość na rynku. W 1994 roku dokonano w Polsce denominacji. Stare 10 000 zł zamieniono na nowy 1 zł. Coś, co wcześniej kupowałem za 50 000 zł, po denominacji kupowałem za 5 zł. Pojawił się bilon, którego wcześniej od lat nie było. Gospodarka dalej funkcjonowała tak, jak przed denominacją.

  W normalnie funkcjonującym systemie finansowym pieniądze na kredyt powinny pochodzić z depozytów oszczędzających i tylko z nich. Nie ma nic złego w oszczędzaniu. Przecież każdy oszczędza, by później coś za to kupić. Więc te pieniądze prędzej czy później trafią na rynek. A trafiłyby w momencie, gdy ich siła nabywcza byłaby większa niż w momencie ich deponowania. Nagroda byłaby w postaci większej siły nabywczej, a nie procentów. Kredyt też byłby spłacany bez procentów. Nie byłoby żadnej inflacji, tylko deflacja, rozumiana jako wzrost siły nabywczej pieniądza. W takiej sytuacji znika kredyt oprocentowany, giełdy, papiery „wartościowe” i te wszystkie żydowskie wynalazki, powstałe wokół pieniądza oprocentowanego. Dlatego mamy twierdzenia, że deflacja jest zła. Jest zła dla Żydów. W sytuacji, gdy ceny nie rosną, a siła nabywcza pieniądza rośnie, tracą oni wszelką rację bytu. Wtedy zyskują wszyscy, tylko nie oni.

  Pozdrawiam z Polski

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Sąd w Peru stwierdził, że pandemię wywołali Bill Gates, George Soros i Rockefellerowie!

  Do niezwykłego wydarzenia doszło w prowincji Chincha i Pisco w południowo-zachodnim Peru. Tamtejszy sąd napisał w dokumencie, że za pandemię COVID-19 odpowiadają m.in. Bill Gates oraz George Soros.

  Sąd stwierdził jednoznacznie, że „COVID-19 powstał z inspiracji elit przestępczych kontrolujących świat, paraliżując działalność niemal wszystkich państw świata”. Procesowe pismo za winnych uznaje między innymi Billa Gatesa, George’a Sorosa oraz rodzinę Rockefellerów. Dokument sugeruje także, że lista osób odpowiedzialnych jest dużo większa.

  Teraz peruwiańska rada sądownicza przeprowadzi procedurę sprawdzającą, czy deklaracja trzyosobowego gremium sędziowskiego jest zgodna z prawem. Peruwiańskie pismo jest pierwszym dokumentem instytucji państwowej na świecie, które w tak wyraźny sposób wini za pojawienie się pandemii COVID-19 osoby należące do grona najbogatszych ludzi na planecie.

  Choć wspomniane powyżej osoby od początku są podejrzewane o swój udział w nakręcaniu histerii wokół koronawirusa i szczepionek, to dziś już oficjalnie w ich kierunku padło oskarżenie wycelowane przez instytucję sądową jednego z państw. To też kolejny sygnał dla Donalda Trumpa. Nawet sąd w Peru nie boi się stawiać publicznych oskarżeń wobec elit tego świata. Może w końcu i Trump wyciągnie te swoje domniemane, zapowiadane „asy z rękawa?”

  Źródło: https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2658608,Gates-i-Soros-odpowiedzialni-za-pandemie-Zaskakujaca-opinia-sadu

  https://zmianynaziemi.pl

  Bill Gates jest największym właścicielem ziemi rolnej w USA:

  Jan 14, 2021
  America’s Biggest Owner Of Farmland Is Now Bill Gates

  Bill Gates, the fourth richest person in the world and a self-described nerd who is known for his early programming skills rather than his love of the outdoors, has been quietly snatching up 242,000 acres of farmland across the U.S. — enough to make him the top private farmland owner in America.

  https://www.forbes.com/sites/arielshapiro/2021/01/14/americas-biggest-owner-of-farmland-is-now-bill-gates-bezos-turner/?sh=252608a76096

  W połączeniu z tym:
  RE:SET – TRANSFORMACJA ŻYWIENIOWA

  wszystko staje się oczywiste.

  Polubione przez 1 osoba

 14. Wojciech Gaj Jabłoński pracuje nad rewelacyjnymi silnikami jednosuwowymi (w których każdy suw jest suwem pracy) zdolnymi do uzyskiwania bardzo dużych mocy z niewielkich jednostek i pozwalającymi na stały wtrysk pary wodnej do komory spalania, dzięki czemu uzyskuje się większą moc i zmniejszone zużycie paliwa. Firma Ampere to innowacyjne przedsiębiorstwo – polska wyspa inżynieryjna w kanadyjskiej mozaice przemysłowej. Wynalazki i patenty Wojciecha Jabłońskiego pozwalają myśleć o wielu rewolucyjnych zastosowaniach.

  Polubienie

 15. Polski projekt! Silnik elektryczny w kole samochodu!

  Maksymilian Wysocki rozmawiał z mgr inż. Piotrem Dukalskim, kierownikiem projektu z Komel, o prototypie silnika elektrycznego mieszczącego się w kole samochodu, autorstwa Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL.

  Polubienie

 16. Wiesław Liźniewicz,

  współczesna ekonomia pro-kapitalistyczna to rzeczywiście żydowski wymysł. Do tego celowo tak zagmatwany, by goje nie potrafili się w tych różnych teoriach ekonomicznych i pieniężnych połapać. Choć w sumie ekonomia powinna być prosta – dodawanie i odejmowanie czyli zwykła arytmetyka. Ale wtedy trudno by było gojów oszukiwać.
  Denominacja z 1994 roku nie zmniejszyła ilości, a ściślej mówiąc siły nabywczej pieniądza. Zmniejszyła tylko ilość zer na banknotach i w cenach. Banknotom odcięto cztery zera. Towarom i usługom też. Olej słonecznikowy przed nią kosztował 17 500 zł. Po niej 1, 75 groszy.

  Ilość pieniądza w stosunku do ilości towarów i usług jest jednak istotna. Tu przypomnę prawdziwą przyczynę trwającego tak długo wielkiego kryzysu gospodarczego w usraelu po krachu giełdy w 1929 roku. Sam krach giełdy nie wywołałby kryzysu gospodarczego trwającego tyle lat. Wywołała go podstępna polityka banków: ciągle ściągały od klientów raty i odsetki z przyznanych wcześniej kredytów, a z drugiej strony prawie nie udzielały nowych kredytów. Jeśli już to na wysoki lichwiarski procent i z wygórowanymi „zabezpieczeniami” (oddanie w zastaw obiektów czy przedmiotów dużej wartości). Z miesiąca na miesiąc malała więc ilość pieniądza w obiegu – pieniądz odpływał do banków w postaci spłacanych kredytów, ale nowych kredytów nie przyznawano. Dziesiątki milionów usraelitów straciło pracę tylko dlatego, że firmy nie miały pieniędzy na wypłaty. A dziesiątki milionów innych pracowało za niższe stawki, choć i tak pewnie byli zadowoleni, że w ogóle pracują i zarabiają na czynsz i żarcie. Na więcej im nie starczało. Tylko dla nielicznych tamten okres był okresem prosperity – mieli dużo pieniędzy, a towary potaniały, gdyż producenci obniżali ceny, byleby cokolwiek sprzedać i nie zbankrutować. Potaniały zwłaszcza towary luksusowe, na które był najmniejszy popyt. Niemniej i tak zbankrutowały wtedy setki tysięcy drobnych przedsiębiorstw, które za grosze wykupili ci, co kryzys sprokurowali. Przy okazji też banksterzy chcieli ograbić usraelitów ze złota, rzekomo w trosce o uzupełnienie rezerw złota w ich sejfach. Kryzys zakończono projektem „nowego ładu” (brzmi podobnie do NWO) dopiero wtedy, gdy już wystarczająca część nieżydowskiej konkurencji splajtowała.

  Wtedy, w tamtym kryzysie, wystąpiło klasyczne zjawisko deflacji w obu znaczeniach – towary i usługi taniały na skutek malejącego popytu, przez co rosła siła nabywcza pieniądza. I ci, co go mieli, kupowali wszystko taniej. Ale była to też deflacja w drugim znaczeniu – było za mało pieniędzy w obiegu, co zmniejszało popyt na towary i usługi, a to z kolei wymuszało zmniejszenie produkcji i usług, przez co rosło bezrobocie, bieda i bankructwa.
  Na tym przykładzie widać, że jednak ilość pieniądza ma w normalnym funkcjonowaniu gospodarki istotne znaczenie – nie może być go za mało ani za dużo.

  Jeśli idzie o funkcjonowanie banków i obracanie przez nie depozytami klientów jest to „wynalazek” raczej późny. Np. w starożytnej Grecji i Rzymie bankierzy pożyczali wyłącznie własne pieniądze i nie przyjmowali od nikogo depozytów. To wymyślili później żydowscy bankierzy. W moim przekonaniu banki powinny udzielać pożyczek tylko z własnego kapitału, a z depozytów tylko w wypadku osobistej zgody depozytariusza. Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, że nagle większość, a nawet wszyscy depozytariusze zgłoszą się do banku, by własne depozyty wycofać. Jeśli jednak bank ich nie ma, bo zostały pożyczone innym klientom, musiałby bank ogłosić bankructwo.

  Tu zaznaczę jeszcze, że gdyby zachód nie był od dawna ograbiany bandyckim systemem bankowym, państwa zachodu przy ciągle rosnącym PKB byłyby naprawdę zamożne. Bieda byłaby nie znana, pieniędzy w ciągłym obiegu byłoby wystarczająco dużo i ogromnie spadłoby zapotrzebowanie na kredyty. I wtedy bankom własne kapitały starczyłyby na kredytowanie ewentualnych klientów.

  Polubione przez 2 ludzi

 17. Ad Wiesław Liźniewicz

  ,,… dobrze, że są jeszcze takie miejsca, gdzie można się spotkać. Z ekonomią jest taki problem, ze według mnie jest to nauka wymyślona przez Żydów i mająca im służyć.

  SZANOWNY PANIE WIESŁAWIE, TO JEST POPRAWNE LOGICZNE ROZUMOWANIE.

  ŻYDY DO NASZEGO DOMU WPROWADZILI SWOJE POPIERDOLONE PRAWA, KTÓRE SIĘ WYŁĄCZNIE OPIERAJĄ NA DANINACH I PODATKACH.

  EKO I NOMIA – DOM I PRAWO.

  οἰκος (oikos), co znaczy „dom”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dom

  νόμος (nomos), czyli „prawo, reguła

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo

  TO JEST ŻYDOWSKA NAUKA, JAK OBDZIERAĆ GOJA ZE SKÓRY I Z TEGO CO JESZCZE POSIADA.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekonomia

  NAJPIERW RABUJĄ PEŁNYMI GARŚCIAMI, A PÓŹNIEJ ,,ROZDAJĄ” WEDŁUG, SWOJEGO WIDZIMISIĘ.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Budżet

  TAK OGÓLNIE WYGLĄDA ICH ,,SZALONE” ROZDAWNICTWO.

  http://www.edupedia.pl/words/index/show/475695_slownik_frazeologiczny-okruchy_ochlapy_resztki_z_panskiego_stolu.html

  U KOCZOWNIKÓW TO JEST PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, CZYLI ICH STANDARDY MORALNOŚCI.

  https://pl.wiktionary.org/wiki/moralność_Kalego

  Pozdrawiam serdecznie

  Polubione przez 2 ludzi

 18. TAAAAA, GOJE TRZYMAJCIE SIĘ ZA KIESZENIE, PONIEWAŻ ŻYDOWSKIM QRWOM JEST WCIĄŻ MAŁO I MAŁO. WSZYSTKO SOBIE BEZPRAWNIE PRZYWŁASZCZYLI NA NASZEJ PLANECIE I KAŻĄ SOBIE ZA TO SŁONO PŁACIĆ!

  Wirtualna woda

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirtualna_woda

  Na Wall Street zaczęto handlować wodą! Zasoby wody pitnej stały się towarem, jak ropa i złoto

  https://dobrapogoda24.pl/artykul/handel-woda-gielda-wall-street-zasoby-wody-pitnej-sprzedawane

  WODA JAK ZŁOTO I ROPA

  https://www.miasto2077.pl/woda-jak-zloto-i-ropa/

  Inwestowanie w wodę może być w długim terminie bardzo zyskowne. Uniwersytet Harvarda już zaczął to robić

  https://strefainwestorow.pl/artykuly/inwestycje-alternatywne/20190128/inwestowanie-w-wode

  PRZECIEŻ DESZCZ TO NIE JEST ,,WODA,” WIĘC PŁAĆ HARACZ GŁUPI GOJU!

  Podatek od deszczu 2021. Czym jest i ile wynosi opłata?

  https://ksiegowosc-budzetowa.infor.pl/podatki/pozostale-podatki/5173220,Podatek-od-deszczu-2021-Czym-jest-i-ile-wynosi-oplata.html

  https://dobrapogoda24.pl/artykul/podatek-od-deszczu-specustawa-zmiany-oplaty

  ŻYDOWSKICH ABSURDÓW NIE MA KOŃCA!

  W Przasnyszu zapłacimy podatek od deszczu i śniegu. Kiedy opłata od słońca?

  JEST JUŻ PODATEK OD ŚWIECĄCEGO SŁONECZKA! CZY BĘDZIE TEŻ W PO–LIN?

  PODATEK OD SŁOŃCA

  https://gazetawroclawska.pl/nasze-podatki-to-nic-przy-tych-pomyslach-nie-uwierzysz-za-co-moga-sciagac-podatek/ga/c3-13616536/zd/31897168

  Hej!

  Polubione przez 1 osoba

 19. TAAAAA, ULUBIONE ZAJĘCIA PASOŻYDÓW.

  https://pl.wiktionary.org/wiki/odwracać_kota_ogonem

  TAKIE BYŁY SKROMNE POCZĄTKI ŻYDOWSKICH SZPRYC.

  SZCZEPIONKI.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Szczepienie_(ogrodnictwo)

  STWÓRCY WSZYSTKIE RZECZY STWORZYLI DOSKONAŁYMI, ALE PASZYWY ŻYD MUSI WSZYSTKO UKRZYŻOWAĆ, ABY ,,MIESZAŃCE” PRZEZ CAŁE SWOJE ŻYCIE SIĘ MĘCZYŁY.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mieszaniec

  ,,FAJNA” ZABAWA ŻYDOWSKIEJ PSEUDONAKI.

  https://wides.pl/film/5253675/10-niesamowitych-krzyzowek-zwierzat-ktore-istnieja-naprawde

  Jak skrzyżować człowieka z szympansem? Szokujące eksperymenty genetyczne stalinowskich naukowców

  https://ciekawostkihistoryczne.pl/2017/11/02/jak-skrzyzowac-czlowieka-z-szympansem-szokujace-eksperymenty-genetyczne-stalinowskich-naukowcow/

  Mutanty w służbie medycyny

  https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/mutanty-w-sluzbie-medycyny/q3j8jk7

  KRZYŻ ZAWSZE BYŁY ,,BEZPIECZNYM” MIEJSCEM, GŁUPIUTKIE GOJE!

  Oto najbardziej niebezpieczne skrzyżowania w Polsce

  https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/bezpieczenstwo/news-oto-najbardziej-niebezpieczne-skrzyzowania-w-polsce,nId,1390488

  AJ WAJ, BĘDZIE KOLEJNY WPIERDOL, PRZEZNACZONY DLA PASOŻYDÓW I NIE POMOŻE KOT Z ODWRÓCONYM OGONEM!!!

  Hej!

  Polubienie

 20. opolczykpl

  „Denominacja z 1994 roku nie zmniejszyła ilości, a ściślej mówiąc siły nabywczej pieniądza. Zmniejszyła tylko ilość zer na banknotach i w cenach. Banknotom odcięto cztery zera. Towarom i usługom też. Olej słonecznikowy przed nią kosztował 17 500 zł. Po niej 1, 75 groszy.”

  Dokładnie mi o to chodziło. Może niezbyt precyzyjnie się wyraziłem.

  Polubienie

 21. kika22

  „U KOCZOWNIKÓW TO JEST PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ, CZYLI ICH STANDARDY MORALNOŚCI.”

  No więc przekaz partii Prawo i Sprawiedliwość jest bardzo czytelny, tylko kto o tym wie?

  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

 22. Korporacje niszczą zasoby naturalne ziemi. Zasoby, które należą do narodów, a nie do grupki żydowskich bankierów.
  Banksterzy sterują całą gospodarką światową poprzez między innymi kredyt.
  Projekty niszczące zasoby ziemi dostały kredyty na sumę 2,6 bln dolarów.
  To olbrzymia kwota.
  Kredyty te mogą być bardzo nisko oprocentowane, a nawet bezzwrotne, jeżeli dany projekt będzie wykonany w czasie.
  Na przykład, te wszystkie pożary lasów na całym świecie, mogą być sponsorowane przez banki … .

  https://prorogeopolityka.pl/post/banki-przekazaly-2-6-bln-dolarow-na-niszczenie-planety

  Polubienie

 23. kika22 napisał:

  „ŻYDY DO NASZEGO DOMU WPROWADZILI SWOJE POPIERDOLONE PRAWA, KTÓRE SIĘ WYŁĄCZNIE OPIERAJĄ NA DANINACH I PODATKACH.

  EKO I NOMIA – DOM I PRAWO.

  οἰκος (oikos), co znaczy „dom”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dom

  νόμος (nomos), czyli „prawo, reguła”

  Przypomniały mnie się tu zdjęcia licznych nowo wybudowanych osiedli mieszkaniowych w szeregowej zabudowie w Kuwejcie, które w 2005 roku wykonał mój kuzyn.
  Mieszkania były do zamieszkania za darmo.
  Jednakże te w zdecydowanie większościowym procencie pozostawały niszczejącymi pustostanami.
  Kuwejtczycy za zyski z ropy, rękoma zagranicznych firm budowlanych, usiłowali zrealizować tamże projekt UCYWILIZOWANIA pustynnych koczowniczych plemion.
  Niemniej te, wyczuwając podstęp nie tylko PODATKOWY, ale i ODPYCHAJĄCEJ wizji przyszłego nudnawego życia na dupie, zdecydowanie preferowali swój TRADYCYJNY, w namiotach, z kozami, dotychczasowy wielowiekowy sposób na RUCHAWE życie.

  Polubienie

 24. Ot i właśnie.
  To już wczoraj zainteresowało mnie to powyższe zdjęcie 9 ramiennej menory z Berlina na „wiernipolsce z 1”.
  Zawsze miałem jej 7-ramienne wyobrażenie, dokładnie jak z tego „katolickiego” kościółka w Nadarzynie.
  Ktoś potrafi to wyjaśnić ?

  Polubienie

 25. Ad Dyl

  Ot i właśnie.

  To już wczoraj zainteresowało mnie to powyższe zdjęcie 9 ramiennej menory z Berlina na „wiernipolsce z 1”.
  Zawsze miałem jej 7-ramienne wyobrażenie, dokładnie jak z tego „katolickiego” kościółka w Nadarzynie.
  Ktoś potrafi to wyjaśnić?

  DYL, PASOŻYDY MAJĄ TO I OWO NA SUMIENIU, ORAZ WIELE TAJEMNIC, KTÓRYCH BEZPOŚREDNIO NIE CHCĄ UJAWNIAĆ. PRZYKŁADEM SĄ TE DWA ŚWIECZNIKI Z NIERÓWNĄ ILOŚCIĄ ŚWIECZEK (OLIWNYCH LAMPEK) POD ,,SUFITEM.”

  https://pl.wiktionary.org/wiki/mieć_nierówno_pod_sufitem

  RZECZ DOSKONAŁA , CZYLI SIĘ OBRACAJĄCE 360 STOPNI.

  https://cyrkiel.info/liceum/kula/

  DAWNO, DAWNO TEMU, ROK MIAŁ 360 DNI I SIĘ DZIELIŁ NA 10 MIESIĘCY.

  Martius (31) – poświęcony Marsowi;
  Aprilis (30) – poświęcony Wenus;
  Maius (31) – poświęcony wszystkim bogom;
  Iunius (30) – poświęcony prawdopodobnie Lucjuszowi Juniusowi Brutusowi, albo Junonie;
  Quintilis (31) = piąty;
  Sextilis (30) = szósty;
  September (30) = siódmy;
  October (31) = ósmy;
  November (30) = dziewiąty;
  December (30) = dziesiąty.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_rzymski

  360 : 10 = 36; 36 : 4 = 9 – KIEDYŚ TYDZIEŃ LICZYŁ SOBIE DZIEWIĘĆ DNI.

  Dlaczego tydzień ma 7 dni? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

  https://wielkahistoria.pl/dlaczego-tydzien-ma-7-dni-odpowiedz-wcale-nie-jest-oczywista/

  https://www.polskatradycja.pl/folklor/przyslowia/kto-pyta-nie-bladzi.html

  Hej!

  Polubienie

 26. TAAAAA, PEJSATA BOZIA JHWH STWORZYŁA PARCHATEGO BĘKARTA Z WODOGŁOWIEM SZÓSTEGO DNIA, A SIÓDMEGO POSZŁA KIMAĆ.

  Dlaczego Bóg stworzył człowieka dopiero szóstego dnia?

  https://yogamudra.pl/2015/07/07/dlaczego-bog-stworzyl-czlowieka/

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wcześniactwo

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Wodogłowie

  PO ODPOCZYNKU, DOPIERO DZIEWIĄTEGO DNIA STWORZYŁA NORMALNEGO GOJA.

  Ile trwa ciąża? Dziewięć miesięcy kalendarzowych, czyli dziesięć księżycowych

  https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79331,26326061,ile-trwa-ciaza-dziewiec-miesiecy-kalendarzowych-czyli-dziesiec.html

  A TAK PRZY OKAZJI, TO NASI PRADZIADOWIE NAPISALI PRAWA ŻYDOM, KTÓRYCH MUSZĄ PRZSTRZEGAĆ! TERAZ ONI NA NASZYCH POKOLENIACH BIORĄ ODWET, ZA TAKĄ ZNIEWAGĘ.

  NIENAWIDZĄ LITERY HA I LACHÓW.

  HA-LACHA.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Halacha

  Dlaczego Polacy nazywani są „Lachami”?

  https://kurierhistoryczny.pl/artykul/dlaczego-polacy-to-lachy,251

  Hej!

  Polubienie

 27. Dyl i kika22,

  mylicie menorę 7-ramienną z świecznikiem hanukowym zwanym hanukiją lub menorą hanukową. Wystarczy wygooglować jedno i drugie.
  Tu uwaga – podczas żydowskiej „Magdalenki” na stole stała menora 6-ramienna. I byli tacy, którzy twierdzili, że to nie była menora, bo nie miała 7 ramion. Otóż żydy z Magdalenki doskonale znali zakaz odtwarzania menory 7-ramiennej. Podaję za wiki:

  W Talmudzie zawarte są trzy zakazy dokładnego odtwarzania Świątyni i jej sprzętów – złotego stołu i menory – bez względu na użyty materiał. Można tworzyć podobne świeczniki z pięcioma, sześcioma lub ośmioma ramionami, ale nie z siedmioma. Rabin Kaufmann Kohler (1843–1926) zwracał uwagę, że mimo zakazu siedmioramienna menora została tak wyrazistym symbolem judaizmu, jak Krzyż dla chrześcijan. Rabin uważał, że rabiniczny zakaz nie powinien być traktowany jako zakaz obrazowania menory w malarstwie czy rzeźbach, ale był skierowany przeciwko używaniu takiego świecznika do codziennego użytku (…).

  Druga sprawa – tydzień siedmiodniowy powstał w Mezopotamii jakieś 4 tys. lat temu. Każdy dzień tygodnia odpowiadał znanym wówczas i widocznym gołym okiem planetom, przy czym Słońce i Księżyc Sumerowie zaliczali do planet. Ten „planetarny” tydzień przejęli w końcu i Rzymianie. Do dzisiaj w wielu językach europejskich (poza słowiańskimi) nazwy dni tygodnia odpowiadają nazwom planet. W angielskim jest dzień Księżyca, Saturna i Słońca, w francuskim dzień Księżyca, Marsa, Merkurego, Jowisza. Podobnie jest w językach włoskim i hiszpańskim. W niemieckim pozostał tylko dzień Księżyca (poniedziałek – Montag) i dzień Słońca (niedziela – Sonntag). Liczba 7 była w starożytności święta. Pewnie dlatego żydzi wymyślili stworzenie świata w 7 dni – łącznie z dniem wypoczynku.

  Siedmiodniowy tydzień nie ma nic wspólnego z żydo-biblią. Ponadto nie ma nic wspólnego z długością faz Księżyca. Miesiąc księżycowy ma długość ok. 29,5 dnia i nie zmienił się od starożytności. Długość faz Księżyca nie odpowiada więc dokładnie liczbie 7.
  Jeśli się czegoś nie wie, nie należy zabierać głosu. Ignorant Janicki wypisywał głupoty na „wielkiej historii” o 7 dniach tygodnia odpowiadających rzekomo długości faz Księżyca. Nazwy dni tygodnia w wielu językach europejskich wskazują jednoznacznie na „planetarną”, sumeryjską genezę siedmiodniowego tygodnia.

  Polubione przez 1 osoba

 28. Zatem zgodnie z powyższym, ta 9 ramienna ‚chanukija’, zaktualizowana dodatkowo o planety Neptun i Uran, stanowić tu może jedynie prefigurację naszego w pełni poznanego Układu Słonecznego.

  Zaś z uwagi, że jest ona od wieków wykorzystywana w żydowskim święcie Chanuki do celebracji starożytnego podstępnego zwycięstwa nad gojami – stąd jej dzisiejsza demonstracyjna ekspozycja w centrach dużych miast europejskich, jest tu czytelnym sygnałem, filo-żydowskiego (w ramach religii w Covida19), kolejnego nad gojami zwycięstwa…

  Polubione przez 1 osoba

 29. „Zaś z uwagi, że jest ona od wieków wykorzystywana w żydowskim święcie Chanuki do celebracji starożytnego podstępnego zwycięstwa nad gojami – stąd jej dzisiejsza demonstracyjna ekspozycja w centrach dużych miast europejskich, jest tu czytelnym sygnałem, filo-żydowskiego (w ramach religii w Covida19), kolejnego nad gojami zwycięstwa…”

  Oj tam to przecież wina gojów, którzy chcą być bardziej żydowscy od żydów xD

  Polubione przez 1 osoba

 30. Dylu,

  chanukija czy też „menora hanukowa” nie ma nic, ale to absolutnie nic z planetami. W starożytności znano pięć planet widocznych gołym okiem: Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Doliczano do nich Słońce i Księżyc – i stąd był 7-dniowy tydzień, w którym każdy dzień poświęcony był jednej z planet. Na fali katoliczenia kalendarza rzymskiego, w tym nazw dni tygodnia, niektóre dni poświęcone wcześniej planetom zastępowano katolickimi nazwami, np. niedzielę, dzień Słońca, zastępowano nazwą „dnia pańskiego” – w domyśle dnia rzekomego „zmartwychwstania” żydka Joszue.
  Skąd żydzi wytrzasnęli dziewięcioramienny świecznik chanukowy – chyba nawet oni sami nie widzą, gdyż na ten temat istnieją u rabinów odmienne opinie. Samo święto chanuki trwa u nich 8 dni – rzekomo dlatego, że zapalona przez Judę Machabeusza lampka oliwna mająca „oczyścić” świątynię w Jerozolimie paliła się 8 dni. Być może było to wzorowane na wcześniejszym pogańskim rzymskim ośmiodniowym tygodniu.
  Niemniej żydowska chanuka z planetami i 7-dniowym kalendarzem, pierwotnie sumeryjskim, a potem rzymskim, nie ma absolutnie nic wspólnego.

  Polubione przez 1 osoba

 31. Ad opolczykpl

  Szanowny Opolczyku, a od kiedy to wierzymy żydowskim kundlom we wszystko co napiszą?

  TERAZ MAMY 2021 ROK, ALE ŻYDY MAJĄ INNY!

  https://austeria.pl/produkt/kalendarz-zydowski-jewish-calendar-5781-2020-2021/

  ALBO MAJĄ KALENDARZ KSIĘŻYCOWY, ALBO SŁONECZNY! ALE ONI SOBIE ZROBILI MIESZANKĘ,PONIEWAŻ TAK JEST IM WYGODNIEJ.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_żydowski

  MIESIĄC KSIĘŻYCOWY – CZY TO JEST 29,5 DNIA?

  ,,Orbita Księżyca – trajektoria, po której Księżyc porusza się wokół Ziemi; przebycie jej w całości zajmuje mu około 27,3 dnia…”

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Orbita_Księżyca

  TRADYCYJNE ŻYDOWSKIE TWORZENIE DRZWI DO LASU.

  Miesiąc gwiazdowy

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Miesiąc_gwiazdowy

  Miesiąc tropikalny

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Miesiąc_tropikalny

  Kalendarz księżycowy

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalendarz_księżycowy

  Miesiąc synodyczny

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Miesiąc_synodyczny

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Synod

  Pozdrawiam serdecznie

  Polubione przez 1 osoba

 32. TAAAAA, NA ŻYDOWSKIEJ STACJI PKP, CZY PKS! A OKTÓREJ GODZINIE POCIĄG, CZY AUTOBUS Z PERONU ODJEŻDŻA?

  WSCHODY SŁOŃCA, ZACHODY SŁOŃCA

  http://slonce.alternatywne.info/kalendarz/

  WSCHODY KSIĘŻYCA, ZACHODY KSIĘŻYCA, FAZY KSIĘŻYCA

  http://ksiezyc.alternatywne.info/kalendarz/

  OD KILKUNASTU WIEKÓW, PODEJRZANE RĘCZNE STEROWANIE CZARNEJ MASY NADKRYTYCZNEJ.

  Dlaczego data Wielkanocy jest zmienna

  https://www.niedziela.pl/artykul/14511/nd/Dlaczego-data-Wielkanocy-jest-zmienna

  http://www.sp14.lublin.pl/wielkan/ustal/index.htm

  NACHLEJE SIĘ BERBELUCHY I DOSTAJE FAZY, ALBO ORGAZMÓW.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Faza_Księżyca

  PÓŻNIEJ SOBIE IDZIE NA WAGARY, ALBO W PI(S)DU.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Nów

  TO SĄ TYLKO PIJACKIE ZWIDY GŁUPICH GOJÓW!

  Moon illusion, czyli jak wielki jest Księżyc?

  Click to access 14Moon_illusion.pdf

  WIEMY, ŻE NIC NIE WIEMY – TAKA JEST NASZA PRAWDA!

  Hej!

  Polubienie

 33. KTO KOBIETOM WSADZIŁ KSIĘŻYC W MAJTKI?

  Menstruacja

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Menstruacja

  TAAAAA, BYŁ SOBIE KSIĘŻYC, CZYLI PAN MIESIĄCZEK.

  https://pl.wiktionary.org/wiki/miesiączek

  GŁUPIE GOJE WIDZĄ I NIE ZOBACZĄ, ŻE ŻYDOWSKIE KATABASY ODPIERDALAJĄ CAŁY CZAS, KULT SŁOŃCA I KSIĘŻYCA!

  CZY MENSTRUACJA = MONSTRANCJA?

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Monstrancja

  KICI, KICI, MÓJ KSIĘŻYCU GDZIE SIĘ UKRYWASZ U ŻYDOWSKICH POPAPRAŃCÓW?

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Melchizedek_(liturgia)

  ŻYDOWSKI KSIĘŻYC JEST BARDZO WAŻNY, PNIEWAŻ PRZEMIENIA KREW JEZUSKA W WINO, A CIAŁKO W CHLEBUŚ POWSZEDNI!

  Melchizedek

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Melchizedek

  Dlaczego Melchizedek jest taki ważny

  http://dziennikparafialny.pl/2014/dlaczego-melchizedek-jest-taki-wazny/

  Hej!

  Polubienie

 34. Szanowny Kika,

  nie wierzę w większość żydowskiich wymysłów. Choć np to, co pisał biograf Rothschildów o krystowiercach, ma ręce i nogi i jest prawdą:

  „Zrobiliśmy z was ochoczych, nieświadomych nosicieli naszej misji dla całego świata, całego dzikiego świata i do niezliczonych jeszcze nie narodzonych przyszłych pokoleń. Niezupełnie rozumiejąc co my wam czynimy, staliście się powszechnymi agentami naszej rasowej tradycji, niosąc nasza ewangelie do niezbadanych jeszcze zakątków ziemi. Nasze plemienne prawa dały wam podstawy do wszystkich waszych świętych konstytucji i systemu prawnemu. Nasze legendy i ludowe opowiadania są świętą tradycją, kołysanką dla waszych dzieci. Nasi poeci wypełnili wasze hymny i modlitewniki. Nasza narodowa historia stała się niezbędna częścią nauk dla waszych pastorów, księży i naukowców. Nasi królowie, nasi mężowie stanu, nasi prorocy, nasi rycerze są waszymi bohaterami. Nasz starożytny mały kraj jest wasza Ziemia Świętą. Nasza naturalna literatura jest wasza Świętą Biblią. To co nasi ludzie myśleli i nauczali stało się nierozerwalną kanwą wplecioną w każde wasze przemówienie i tradycje tak ze nikt nie może być nazwanym wykształconym jeśli nie zna naszej rasowej spuścizny.

  Żydowscy rzemieślnicy, żydowscy rybacy są waszymi nauczycielami i waszymi świętymi z niezliczonymi wyrzeźbionymi postaciami  w niezliczonych katedrach wzniesionych dla ich pamięci. Żydowska panna jest waszym ideałem macierzyństwa i kobiecości. Żydowski zbuntowany prorok jest centralna figura w waszych religijnych modlitwach. My zlikwidowaliśmy waszych idoli, odstawiliśmy wasza rasowa spuściznę i zastąpiliśmy ja naszym bogiem i naszymi tradycjami. Żaden podbój w historii nie może by nawet porównywalnym z  tym czystym i sprawnym opanowaniem was!”

  A także to co napisał Roman Frister (żydowski publicysta „Polityki”) o badaniach żydowskich naukowców nt żydo-biblii:

  „Archeolodzy podważają same podstawy Biblii. Pan Bóg nie przekazał Mojżeszowi Dekalogu, naród Izraela nigdy nie był w egipskiej niewoli, mury Jerycha nie rozpadły się na dźwięk trąb, bo Jerycho było miastem nieobwarowanym, pierwsza monoteistyczna religia nie ma swoich korzeni na Górze Synaj, a wielkie królestwa Dawida i Salomona to legenda dostosowana do potrzeb teologii.

  Telawiwski dziennik „Ha´aretz” opublikował poważny artykuł znanego archeologa, autora dzieł o historii starożytnego Bliskiego Wschodu, prof. Zeeva Herzoga, który twierdzi, że sto lat badań archeologicznych w Palestynie, Syrii, Egipcie i Mezopotamii nie potwierdza biblijnego opisu wydarzeń. Poważne autorytety z tej dziedziny, archeolodzy i historycy, powiadają niemal jednogłośnie, że w kołach naukowych od dawna dyskutowane są rozbieżności między archeologicznymi wykopaliskami a tekstem Księgi nad Księgami. – Niestety, wokół wniosków, które należałoby wysnuć, panuje ogólna zmowa milczenia – twierdzi prof. Israel Finkelstein z uniwersytetu w Tel Awiwie. – Społeczeństwu trudno jest rozstać się z mitami, które przez liczne pokolenia kształtowały jego światopogląd.”

  Teraz mamy rok 2021 tylko dlatego, że pewien katolicki zakonnik w VI wieku wymyślił kalendarz z rachubą lat zaczynającą się od obliczonego na oko roku urodzenia Joszue. Muzułmanie mają inny kalendarz, liczący lata od roku ucieczki Mahometa do Medyny. A żydzi mają kalendarz liczący lata od biblijnego stworzenia świata przez Jahwe. Bizantyjski kalendarz też liczył lata od biblijnego stworzenia świata, choć bizantyjscy krystowiercy wyliczyli inną datę stworzenia świata niż rabini. Ten kalendarz bizantyjski przejęli co niektórzy „Słowianie” i nazywają go „kalendarzem słowiańskim”. W Grecji lata liczono według olimpiad: działo się to w pierwszym, drugim, trzecim lub czwartym roku tej a tej olimpiady. W Rzymie niekiedy podawano datę licząc lata „od założenia miasta” (Rzymu), choć znacznie częściej podawano rok tych a tych konsulów.

  U wszystkich pogan, także we wszystkich starożytnych cywilizacja istniał kalendarz słoneczny i księżycowy. Słoneczny był długością roku liczonego od jednego z przesileń słonecznych (letniego lub zimowego) bądź od jednej z równonocy (wiosennej lub zimowej). Kalendarz lunarny liczony był od pełni do pełni lub od nowiu do nowiu – czyli ok 29,5 dnia. Tu uwaga – nowożytna astronomia wymyśliła miesiąc gwiezdny zwany syderycznym. Jest o ok. 2 dni krótszy od miesiąca synodycznego (od pełni do pełni). Liczony jest według położenia Księżyca względem gwiazd. Księżyc przesuwa się szybko po niebie w stosunku do gwiazd. Powraca w to samo miejsce (np. w pobliże konkretnej gwiazdy) po ok. 27 dniach i 8 godzinach. Bierze się to stąd, że gdy on okrąża Ziemię, ona też porusza się po orbicie okołosłonecznej, przez co Księżyc konkretną gwiazdę dogania dwa dni szybciej niż trwa miesiąc synodyczny – od pełni do pełni. I to tylko miesiąc synodyczny (od pełni do pełni lub od nowiu do nowiu) był brany pod uwagę w kalendarzach księżycowych. Miesiąca syderycznego nigdy nie używano, a nawet go nie znano. To wymysł nowożytnej astronomii.

  Przy czym z oczywistych powodów kalendarz słoneczny nie pokrywał się z kalendarzem lunarnym. Rok słoneczny trwa ok 365 i 6 godzin. 12 pełnych miesięcy księżycowych (liczonych od pełni do pełni lub od nowiu do nowiu) ma długość ok 354 dni. W niektórych starożytnych cywilizacjach, chcąc dopasować kalendarz solarny z lunarnym dodawano sztuczny 13 miesiąc liczący przeciętnie 11 dni. Lub wymyślano sztuczne miesiące, nie pokrywające się z rzeczywistymi miesiącami lunarnymi, by było ich w roku równo 12. Takim kalendarzem był wprowadzony przez Cezara kalendarz juliański.
  Muzułmanie nie  próbowali dopasować kalendarza lunarnego do słonecznego. Długość roku liczą u nich według kalendarza słonecznego, ale święta obchodzą według kalendarza lunarnego. Z tego powodu co rok Ramadan przesuwa się u nich o 11 dni do tyłu. W 2015 Ramadan (miesiąc postu) zaczynał się 18 czerwca, a w 2020 roku 23 kwietnia.

  U Słowian istniał kalendarz solarny z czterema świętami solarnymi. Były to Szczodre Gody, Jare Gody, Kupalnocka i Plony. Pozostałe święta – a było ich dużo – były świętami lunarnymi, obchodzonymi głównie podczas pełni Księżyca. Z roku na rok obchodzone były one w innym terminie – zgodnie z pełniami Księżyca, a nie zgodnie z kalendarzem solarnym.

  Pozdrawiam

  Polubienie

 35. Ad opolczykpl

  nie wierzę w większość żydowskiich wymysłów. Choć np to, co pisał biograf Rothschildów o krystowiercach, ma ręce i nogi i jest prawdą:

  Szanowny Opolczyku wszystko święta racja!

  W CO WIERZĄ GŁUPIE KAT-OLE?

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Bastet

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Sfinks

  Kot w starożytnym Egipcie

  http://www.kocidom.waw.pl/starozytny-egipt/442-kot-w-staroytnym-egipcie.html

  CAŁE TO ŻYDOWSKIE BADZIEWIE TO JEST KOCIA WIARA!

  https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/kocia-wiara;3315.html

  KOTY I ALKOHOLICY. BEZ ALKOHOLU, TRUDNO W TO UWIERZYĆ!

  https://pl.wiktionary.org/wiki/catholicus

  https://www.diki.pl/slownik-angielskiego?q=cat

  https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://en.wiktionary.org/wiki/-holic&prev=search&pto=aue

  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.